Enthousiast Zeeuws Jeugdorkest Woensdag 9 juni: open inschrijfdag bij DAS LAMPLICHT OVER HET ERF Dag van de Architectuur DAS-Zeeland vanaf 1 augustus onderdeel van Zeeland College Rommel markt bij 't Mêêtje Schouwse Pompierkes winnaar Roorconcert in kerk te Renesse Mee door de Zeepeduinen 4 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DREISCHOR - Musica Nova had weer eens een goede keus gemaakt. Met steun van Rabobank en gemeente bevordert men het muzi kale leven in Dreischor. De Zeeuwse traditie hooghoudend koos men voor het openingsconcert van dit seizoen, jongstleden vrijdag, voor het Zeeuws Jeugdorkest afkomstig uit Middelburg, waar het iedere week repeteert in de Kloveniersdoelen. Bewonderenswaar dig hoe dirigent Mathieu Meys, directeur van de Zeeuwse Muziekschool en dirigent van dit orkest, kans ziet om met amateurs in de leeftijd van 12 tot 21 jaar, symfonische werken welluidend te laten klinken. En de voor een symfonieorkest eigenzinnige acoustiek van de sfeervolle Hervormde Kerk naar zijn hand weet te zetten. Juist met name in het fortissimo, een kolfje naar de hand van deze dirigent. Hèt probleem van een jeugdorkest is de doorstroming. Jeugd groeit op en is dan geen jeugd meer. Maar kan in dit geval doorstromen naar dat andere Zeeuws paradepaardje, het Zeeuws Orkest. ,,Maar de strijkers, tegenwoordig een meiden-aangelegen heid", aldus Meys, vormen een geval apart, ,,ze zijn doorgaans afkomstig van het VWO en HAVO, leren door en moeten dan doorgaans snel Zeeland verlaten". Jammer van het duidelijk aanwezige vele talent dat hierdoor verloren gaat. Het repertoire op deze avond was goed gekozen en zorgde er voor dat én muzikanten én publiek aan zijn trekken kwam. Musica Nova richt zich niet tot die enkele begenadigde kenner maar brengt muziek waar iedereen zich in kan herkennen. Walsen van Brahms, het Pelgrimskoor uit Wagners Tannhauser en twee zinderende tango's als slot. Kortom het was weer genieten. Musica Nova verzorgt nog drie concerten: vrijdag 2 juli, dinsdag 20 juli en zaterdag 4 september. (Foto: Marijke Folkertsma). ZIERIKZEE - Voor diegenen die iets meer willen we ten van de studiemogelijkheden die de DAS-Zeeland biedt of die zich al voor een opleiding of cursus in willen schrijven, wordt woensdag 9 juni een open in schrijfdag gehouden, 's Morgens tussen 10.00 en 13.00 uur en 's avonds van 19.00 tot 21.00 uur staan de deuren van de DAS-vestigingen in Zierikzee (Janne- wekken), Middelburg, Goes en Vlissingen uitnodi gend open. Vanaf 1 augustus maakt de DAS (Dag- en Avondschool voor Volwassenen) deel uit van het Zeeland College. Het nieu we cursusjaar start de DAS dan ook als Zeeland College, sector DAS. Met het oog op dit nieuwe cursusjaar kan men woensdag 9 juni reeds inschrij ven. Dat kan voor een versnel de dagopleiding voor HAVO, VWO en MEAO, die 1 jaar duurt. Deze dagopleiding is vooral in trek bij jonge volwas senen die gericht willen stude ren voor een diploma. Na het behalen van het diploma stude ren de meesten verder. Een andere groep volwassenen kiest voor één vak of een be perkt vakkenpakket, want ook dat is bij de DAS mogelijk. Dit omdat veel mensen hun studie moeten combineren met een baan of met de zorg voor het ge zin. Door bij voorbeeld het aanbieden van alle MAVO- vakken in een tweejarige cur sus, die helemaal in blokken is ingedeeld, kan de cursist aan de hand van een periodeboek zijn studie zelf indelen. In dit periodeboek staan niet alleen de behandelde stof en het huis werk, maar ook de eisen van de toets vermeld. Wie de draad weer op wil pakken behoeft lang niet altijd dat men van vo ren af aan moet beginnen met de studie. Vaak is het mogelijk om daar te beginnen waar men vroeger is geëindigd. Ook in het nieuwe cursusjaar wordt ook in Zierikzee de mo gelijkheid geboden om overdag de opleiding MEAO in modu len te volgen. Met deze oplei ding is de DAS in september '92 begonnen. De ervaringen van zowel cursisten als docen ten zijn positief. Niet alleen omdat de leerstof overzichtelij ker is maar ook omdat de cur sisten door deze opzet niet meer behoeven op te zien tegen het examen. Elke module wordt immers met een moduul- toets afgerond. Via deze mo- duultoetsen wordt het examen stapje voor stapje afgelegd waardoor de cursist na een jaar al de helft van het MEAO- diploma op zak kan hebben. Gezien het succes van de twee jarige MEAO-opleiding in mo dulen in Goes is besloten om deze opleiding nu ook in Zie rikzee aan te bieden. Naast het vaste studie-aanbod (MAVO, HAVO, VWO en MEAO) biedt de DAS Zeeland ook een cursus Nederlands als tweede taal en een aantal cur sussen op maat. De cursus Ne derlands als tweede taal wordt in Goes en Vlissingen gegeven. De inhoud en het tempo van de ze cursus is speciaal afgestemd op mensen die in eigen land al een middelbare schooloplei ding achter de rug hebben. Deze cursus wordt zowel over dag als 's avonds gegeven. Voor de deelnemers aan deze cursus is er voldoende oefenmateriaal om zelfstandig (op de compu ters) te kunnen oefenen. Voor bedrijven en instellingen kan de DAS bovendien ook speciale op maat gesneden cursussen geven. Tijd, plaats maar ook de inhoud van de cursus kan in overleg worden bepaald. Wie geen gebruik kan maken van de open inschrijfdag of wie be hoefte heeft aan een persoon lijk advies kan daarvoor tele fonisch (01110-16368) een af spraak maken met een van de DAS-medewerk(st)ers. ELLEMEET - Op zaterdag 3 ju li wordt er bij openbare basis school 't Mêêtje in Ellemeet een grote rommelmarkt gehou den. Aanvang van de markt is om 09.00 uur. Ook dit jaar staan er weer ve lerlei kramen opgesteld. De be zoekers kunnen snuffelen tus sen de boeken, curiosa, speel goed, elektra, kleding en ande re zaken. Er is ook een terras aanwezig zodat de inwendige mens niet vergeten wordt. De opbrengst wordt besteed aan onder meer buitenspel-mate riaal voor de leerlingen van 't Mêêtje. Door CATALIJN CLAES/EWOUT SPEELMAN 29 Freek haalt diep adem. 'Nou ja', bekent hij, 'eerst wel. Je bent zo anders. Maar nou niet meer, hoor, en ik begrijp alles best. Vader heeft er veel schuld aan. Nou ja, jij ook, ik zal je niet voorspre ken. Jullie groeien zo slecht naar el kaar toe. Dat kan toch wel?' Hij haalt de schouders op en zegt, weer op zijn bekende spottende manier: 'Misschien. Maar doe nu niet of je van een andere planeet komt. Jullie krij gen nog wel meer moeilijkheden, va der en jij. Een volbloeddraver naast een koudbloed, dat is in de stal trap pen en bijten en slaan. Tja, het is voor een warmbloed moeilijk om aan de halster te wennen, ik geef het toe, maar het kèn je moet geen meelij met je zelf krijgen, dan ben je op verkeerd spoor'. Justine knikt. 'Maar de koudbloed wint het altijd in de stal, hè?' vraagt ze kleintjes. Freek knikt. 'Ja, de koudbloed wint het altijd. Maar het zijn de beste paar den, ze trekken de zwaarste kleigrond om, je kan op ze vertrouwen. Ze heb ben geen leidsel nodig, ze stappen pre cies in de voor en het loeipaard loopt mee. Dat vertrouwt blindelings op het paard dat voor hem loopt. Zo was het, Justine, zo is het en zo zal het op de Deltahoeve wel blijven'. Ze geeft geen antwoord. Freek ver wacht dat ook niet. Ze zijn onwrikbaar, de Van Deldens. Freek zit hier in de stoel, maar het kon Harmen zijn en toch toch ziet ze Freek nu in een an der daglicht. 'Ik begint ze eindelijk, maar een harde stem die in het achterhuis luid keels roept: 'Is er volk in?' doet haar verschrikt zwijgen. 'Dat is Doornbos', zegt Freek en komt uit de stoel overeind. 'Doornbos, op dit uur van de avond, wat zou die komen doen?' 'Dat kan je met vragen te weten ko men', glimlacht Justine, 'roep hem maar binnen. Ik zal wel even koffie zet ten. Waarschuw je vader maar, die is in de poterbewaarplaats'. 'Nou loop je zelf naar de keuken', grin nikt Freek. 'Ik zeg niet dat je het doen moet'. Onthutst kijkt Justine haar pleegzoon aan. Groot en breed staat hij daar mid den in de kamer, spotduiveltjes dansen in zijn ogen. Ze schiet in de lach. 'Je hebt gelijk. Misschien word ik toch nog wel een goed loeipaard'. Freek knikt. 'Je komt er wel, Justine', zegt hij goedmoedig. 'Maar het moet zijn tijd hebben, zoals alles'. Dan loopt hij de kamer uit. 'Ja', fluistert Justine, 'het moet zijn tijd hebben. Misschien ben jij wel de schildwacht die de slagboom voor ons opent, Freek. Ik hoop het, want ik houd ontzettend veel van je vader'. Dan is het Bart, de boxer, die naar bin nen stuift en luid blaffend haar aan dacht opeist. Justine krabbelt hem achter de oren, loopt stoeiend met hem naar de keuken en gaat koffie zetten. De mannen zullen aanstonds wel een bakje troost willen hebben. Justine mag buurman Doornbos eigen lijk niet, hij is haar te druk, te luid in alles te overdadig. In zijn ogen leest ze iets wat een fatsoenlijke man voor an dermans vrouw verborgen dient te houden. Niet voor niets wordt er in het dorp gefluisterd dat Jan Doornbos op marktdagen in de stad wel wat al te gul omgaat met de vlotte meiden in het ca fé waar hij zijn zaken doet en zijn biefstuk met brood eet. Altijd biefstuk met brood. Hij praalt ermee dat hij in de stad gaat eten als hij er moet zijn, hij spreekt er losweg over met andere boeren die de boter ham meenemen en er een kop koffie bij kopen. Dat is voor de meesten wel vol doende. De vrouw kan ook biefstuk bakken als het moet, en dat scheelt nogal wat in de kosten. (wordt vervolgd) KLOOSTERZANDE - Voor de tweede keer werd er afgelopen weekeinde een wedstrijd ge houden voor de vrouwen/ vriendinnen van brandweer lieden. Deze wedstrijd, beter bekend als de brandweervrou wendag, werd dit jaar in Kloosterzande, Zeeuwsch- Vlaanderen 'gehouden. De Schouwse Pompierkes, de partners van de brandweerlie den van het korps Wester- schouwen werden de trotse winnaar. Aan de wedstrijd deden zestien ploegen mee, waarvan twee uit België. Op het programma stond een vijftal behendig heidsspelletjes en het blussen van een ware brand. Na een aantal deelneemsters aan het werk te hebben gezien, hadden De Schouwse Pompierkes hun tactiek bepaald. De goede tac tiek, zo bleek toen de volledig uit vrouwen bestaande jury De Pompierkes als de winnaars van de dag uitriepen. Ook de junioren van het korps Westerschouwen blijven goed presteren. Bij de landelijke jeugdbrandweerwedstrijden afgelopen zaterdag in Sint Phi- lipsland eindigde zij op de der de plaats. Aan de wedstrijden deden twaalf ploegen mee. Waarvan drie uit Zeeland. De ploegen van Vlissingen en Mid delburg eindigden respectieve lijk op de achtste en elfde plaats. RENESSE*- Het Vocaal Ensem ble Quodlibet uit Middelburg treedt woensdag 9 juni op in de Hervormde kerk in Renesse. Het optreden van dit ensemble dat onder leiding staat van Willie Bil uit Burgh, begint om 20.30 uur. Behalve dit vrouwenkoor tre den woensdagavond ook de harpiste Lenie de Meij, cantor organist van de Maria Magda- lenakerk Kees van Eersel en de hoornisten Bernard Zijlstra en Ronald Slager op. Lenie de Meij studeert momenteel aan het Utrechts Conservatorium voor het diploma Uitvoerend Musicus. Ook de beide hoor nisten volgen daar hun oplei ding. Slager is momenteel niet alleen hoornist maar ook plaatsvervangend dirigent van de muziekvereniging Crescen do in Dreischor. Ook speelt hij in het koperkwintet Brassiona- to. Zijlstra is als hoornist ver bonden aan het harmonieor kest Oefening en Uitspanning in Beek en Donk. Op het -programma voor het concert van woensdagavond staan werken van Johannes Brahms (Sechs Lieder und Ro manzen en Vier Gesange). Le nie de Meij vertolkt een Im promptu van Fauré. Koor, har piste en organist voeren verder de hymne Wie lieblich sind dei- ne Wöhnungen van Josef Rheinberger uit, terwijl het koor gekozen heeft voor de Missa Sponsa Christi van de in 1981 overleden Nederlandse componist Hendrik Andries- HAAMSTEDE - Zondag 13 juni om 13.30 uur geven de beheer ders van de Zeepeduinen van de Vereniging Natuurmonu menten weer een excursie. Aanmelden vooraf is nodig. Kaartjes zijn tot en met zater dag te koop bij VVV Haamste de: 01115-1513. Vertrekpunt is de poort bij Slot Haamstede aan de Noordstraat. Hoge duinruggen, droge, maar ook natte valleien, kommen, meertjes, zandvlaktes, bos en struweel, dat alles maakt de Zeepeduinen tot een afwisse lend complex van binnendui- nen. Hoe meer afwisseling in het landschap, hoe meer plan ten en dieren £en geschikte plek weten te vinden. Op de ene plek groeien zandzegge, duinriet of pijpestrootje, op de andere plek meidoorn, liguster of kardinaalsmuts. Thpuit, grasmus, nachtegaal en wulp hebben allemaal een plek ge vonden in dit terrein. Om die afwisseling te behou den heeft Natuurmonumenten de hulp nodig van een aantal pony's. Dankzij hen groeien de duinen niet dicht, maar blijven open, half open en meer dicht gegroeide delen bestaan. Hier en daar trappen ze het hele maal kaal en kan weer wat zand gaan stuiven. Op andere plekken houden ze de begroei ing kort en op weer andere plekken komen ze niet of nau welijks en groeien de duinen dicht. Inmiddels lopen naast de meeste merries ook veulen tjes. In totaal worden er tussen de 25 en 30 verwacht. De kans is groot dat men er tijdens de excursie een aantal tegenkomt. Dinsdag 8 juni NEDERLAND 1 17.53 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 18.00 uur Journaal 18.15 uur Sesamstraat. 18.33 uur Jeugdjournaal. 18.43 uur Het klokhuis. 19.02 uur Hoogste versnelling. Automagazine. 19.30 uur Growing pains. Ame rikaanse comedyserie. 20.00 uur Journaal. 20.26 uur Vrouwen, serie. 21.17 uur AVRO Televizier, ac tualiteitenrubriek. 21.58 uur Birds of a feather, Engelse comedyserie. 22.35 uur De tijd staat even stil. Terugblik op belangrijke gebeurtenissen uit het recente verleden. 23.19 uur Cheers, Amerikaanse comedyserie. 23.48 uur World of golf. 8- delige informatieve serie over de golfsport. 00.13 uur Journaal. NEDERLAND 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 16.00 uur After school special, Amerikaanse serie eduucatie- ve films. 17.20 uur Samson, Belgisch kindermagazine. 18.00 uur Journaal. 18.20 uur Countdown sixties, muziekprogramma. 18.50 uur Veronica film the night. Amerikaanse speelfilm. 21.20 uur Back to the sixties. Nostalgisch muziekmagazine. 21.45 uur Nieuwslijn, actuali teitenrubriek. 22.15 uur De wrekers, Engelse misdaadserie. 23.00 uur Snooker met Dennis Taylor. 23.30 uur De groot Mogols. Voorlichtingsprogramma. 23.35 uur Journaal. NEDERLAND 3 08.53 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 11.00 uur Nieuws uit de natuur, afl. 29. 18.00 uur Journaal. 18.18 uur Gekleurd verleden. Documentaireserie. 18.52 uur Studio sport. 19.23 uur Van gewest tot ge west. Regionale rubriek. 19.56 uur Brooklyn Bridge, 13- delige comedyserie. Afl. 1. 20.26 uur Dennis Bergkamp. Portret van de stervoetballer van Ajax. 21.23 uur Frans Brüggen repe teert met het Radio-Kamer Or kest, 3-delige muzikale serie. 22.00 uur Journaal. 22.15 uur Sportjournaal. 22.30 uur Nova, actualiteiten programma. 23.00 uur Den Haag vandaag. Parlementaire rubriek. 23.15 uur Trekking dagelijkse lotto. 23.21 uur Het land van her komst, 6-delige serie over lite ratuur. 23.51 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. RTL 4 06.00 uur Hei elei kuck elei, Luxemburgs programma. 06.30 uur RTL Classique. 07.00 uur RTL 4 Nieuws 07.05 uur Scooby Doo 07.30 uur RTL 4 Nieuws 07.35 uur Yogi Bear 08.00 uur RTL 4 Nieuws 08.06 uur The Bold the Beau tiful, Amerikaanse serie. 08.30 uur RTL 4 Nieuws 08.35 uur Santa Barbara, serie. 09.00 uur RTL 4 Nieuws 09.10 uur Rad van fortuin 09.35 uur Secrets. Amerikaan se serie. 10.05 uur As the world turns. Amerikaanse serie. 10.50 uur Sons Daughters, serie. 11.15 Uur RTL Shop 11.25 uur Denksportkampioen, spelprogramma. 11.55 uur Clip van de dag 12.00 uur Telekids 13.00 uur Ouders van nu, pro gramma over ouderschap en kinderverzorging. 13.30 uur RTL shop. RTL Club Shopping. 14.40 uur Prijzenslag 15.10 uur General hospital, Amerikaanse soapserie. 15.55 uur Santa Barbara, Ame rikaanse serie. 16.25 uur The Oprah Winfrey show 17.10 uur Love Boat, Ameri kaanse serie. 18.00 uur RTL 4 zes uur nieuws 18.20 uur RTL 4 club 18.35 uur The bold the beau tiful, Amerikaanse serie. 19.00 uur Rad van fortuin, spel programma. 19.30 uur RTL 4 avondnieuws 19.50 uur RTL 4 weer 20.00 uur Secrets. Amerikaan se serie. 20.30 uur Hitbingo, showpro gramma waarin met kandida ten en de mensen thuis het spel bingo wordt gespeeld. 21.10 uur Christine Cromwell, Amerikaanse film. 22.55 uur RTL sport: voorbe schouwing Nederland- Noorwegen. 23.25 uur RTL 4 laatste nieuws 23.40 uur The Oprah Winfrey show. Amerikaanse talkshow. 00.25 uur As the world turns, Amerikaanse soapserie. 01.15 uur General Hospital, Amerikaanse soapserie. 02.00 uur Nachtprogramma. BRT 1 17.30 uur Boes, tekenfilmserie. 17.52 uur Samson-clip 17.55 uur Tik tak, afl. 159. 18.00 uur Journaal. 18.10 uur Mooi en meedogen loos, serie. 18.35 uur Skippy, serie. 19.03 uur Buren, Australische serie. 19.25 uur Lotto-winnaars, me dedelingen en programma overzicht. 19.30 uur Journaal en Sport. 20.00 uur Secrets, 65-delige se rie. Afl 7. 20.25 uur Hemel en aarde, talk show. 21.25 uuf N.V. de Wereld, repor tage magazine. 21.55 uur Verrassende vertel lingen, serie ongewone verha len. 22.25 uur Tips voor trips 22.30 uur Vandaag en Sport. 22.55 uur Programma van de Democratische Omroep. 23.20 uur Coda. BRT 2 20.00 uur Schooltelevisie: Van nu en straks. 6-delige serie. 20.25 uur Kijk Uit! Ver- keerstips. 20.30 uur Mijn hart is vol mu ziek. 21.25 uur Tips voor trips. 21.30 uur Journaal en sport. 22.00 uur Weird science. Ameri kaanse komedie. 23.30 uur Sport extra. Opening door kunstcriticus Nico Out ZIERIKZEE - Donderdag 1 juli is het de Dag van de Architectuur. In de Vierschaar van het stadhuis in Zierikzee wordt deze manifestatie geopend door kunstcriticus Nico Out. Hij doet dat door het officië le startschot te geven voor de expositie in de Vier schaar van tekeningen en maquettes van een café paviljoen op het Kraanplein in Zierikzee. De ope ning staat gepland voor 11.00 uur. Het is de bedoeling dat onge veer vijftien architecten een ontwerp leveren voor een café- paviljocn bij de Museumhaven op het Kraanplein in Zierikzee in de plaats van, of in de buurt van, de brulboei. De plek wordt voor het publiek aange duid met een replica van de Eiffeltoren. Datzelfde publiek wordt gevraagd de ontwerpen die getoond worden op de expo sitie in de Vierschaar te beoor delen. Vrijdag 9 juli wordt de exposi tie afgesloten met de telling van de stemmen. Dan wordt bekend gemaakt welk ontwerp de meeste stemmen van het pu bliek gekregen heeft. Notaris mr. W. H. Klaassen trekt uit de inzendingen waarin gekozen werd voor het winnende pavil joen drie prijswinnaars. Voor de ontwerper van het paviljoen is er alleen de eer. De mani festatie is een initiatief van de Kring Zeeland BNA. UTRECHT - De Nederlandse Spoorwegen boekten over 1992 een verlies van ongeveer 200 miljoen. Dit tegenvallende re sultaat wordt echter veroor zaakt doordat de spoorwegen in het boekjaar '92 een bedrag van 250 miljoen hebben gere serveerd om de sociale gevol gen van de reorganisatie, waar bij 3.500 banen komen te ver vallen, op te vangen. In feite liet 1992 een positief resultaat op de balans zien.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 4