Open huis bij waterschappen in kader landelijke waterschapsdag „In deze kleine gemeenschap staat iedereen achter ons" Big S op feestelijke wijze heropend Inbraak in restaurant Teveel op Brand in woning Auto inbraken Inbraak in auto Diefstal in volks tuintjes DEURLOO 's Landskamer en rioolwaterzuiveringsinstallatie open voor bezoekers 4 5 MAANDAG 7 JUNI 1993 NR 25369 9 Ook voor de kleinsten is een bezoek aan Big S de moeite waard. (Foto: Marijke Folkertsma). BURGH-HAAMSTEDE - Afgelopen weekeinde was het in Burgh-Haamstede feest. Na maanden van hard werken werd namelijk jongerencentrum Big S her opend. Jong en oud kwam nieuwsgierig een kijkje nemen naar het interieur van Big S. Velen waren verrast door de gedaanteverwisseling die het jongerencen trum heeft ondergaan. Maar niet alleen inwendig is Big S gewijzigd, ook qua ac tiviteiten is zij een andere koers ingeslagen. Wat gebleven is, is de steun van de inwoners van Burgh-Haamstede. „Iedereen is ontzettend geïnteresseerd. Het blijkt maar weer dat iedereen in deze kleine gemeenschap achter ons staat", al dus bestuurslid Hans Verduyn. Na een lange bezinning over de toekomst sloot Big S in okto ber 1992 haar deuren voor het publiek. Het gebouw voldeed niet aan de eisen des tijds en de richting die het bestuur van Big S op wilde. Daarnaast maakte het gebouw een verant woorde exploitatie niet moge lijk. In haar nota Van jeugd soos tot jongerencentrum had zij verwoord welke plannen er bestonden voor de toekomst. Big S wilde zich met een nieu we programmering richten op een grotere doelgroep. Niet al leen de jongeren, maar voort aan ook de kinderen en oude ren moesten hun weg weten te vinden naar een nieuw Big S. Totale kosten voor de verbou wing werden begroot op 260.000 gulden. De gemeente raad van Westerschouwen on dersteunde de plannen van Big In 's Landskamer kan de fraaie vergaderzaal bezichtigd wor den en kan men een kijkje ne men bij de tentoonstelling van oude gebruiksvoorwerpen die in de strijd tegen het water in het verleden hun waarde bewe zen hebben. Met de presentatie van een video-band wordt het publiek op de hoogte gebracht van de taken die het water schap heden ten dage uitvoert. Medewerkers van het water schap zijn aanwezig om vragen te beantwoorden. In rioolwa terzuiveringsinstallatie De Verseput in Kerkwerve kan men het proces van afvalwater naar schoon water aanschou wen. Met moderne technieken is het mogelijk vervuild water van huishoudens en bedrijven binnen korte tijd weer schoon te maken. Nederland en water De Nederlandse waterschap pen hebben de afgelopen tijd behoorlijk in de belangstelling gestaan. Dat kan ook niet an ders want Nederland en water zijn onlosmakelijk met elkaar verbonden. Niet alleen een dijkdoorbraakdiscussie over dijkversterkingen halen de pu bliciteit maar ook allerlei ont- S met een subsidie van 125.000 gulden. Andere financiële bij dragen werden geleverd door het Juliana Welzijn Fonds (30.000 gulden), Stichting Ma- durodam en Heineken. Daar aan toegevoegd werd een pro vinciale subsidie van 85.000 gulden vanuit de provincie. In het kader van het project Jongeren werken voor jonge ren werd aan vrouwelijke bouwvakkers de mogelijkheid gegeven om via de verbouwing van Big S ervaring op te doen. En zo werd in oktober begon nen met de werkzaamheden. In korte tijd heeft men heel wat voor elkaar weten te krijgen, zo bleek het afgelopen week einde bij de heropening. Big S is onherkenbaar veranderd en vernieuwd. Zo is onder meer de bar, met een nieuw verlaagd plafond, verplaatst en uitge- wikkelingen op het gebied van waterkwaliteitsverbetering, baggertechnieken en natuur ontwikkelingsprojecten dui ken regelmatig op in krante koppen. Toch heeft men in wa- terschapskAingen het idee dat nog lang niet elke Nederlander weet wat het waterschap is en doet. Tbch is het in wezen niet zo in gewikkeld. Het waterschap heeft de zorg voor de kwaliteit van het oppervlaktewater, zorgt dat mensen beschermd worden tegen hoog water en zorgt er voor dat er nergens te veel en nergens te weinig water is. De waterschappen vinden dat de Nederlanders moeten weten wat zij doen. Per slot van reke ning betaalt elk huishouden voor het werk van het water schap en kan men op verschil lende manieren invloed uitoe fenen op deze werkzaamheden. Maar er zijn niet zoveel mensen die er bij stil staan dat een kwart van Nederland flink on der de waterspiegel van de zee ligt en dat meer dan de helft van Nederland zou overstro men als er geen duinen en dij ken waren die het water van de zee en de rivieren tegenhoudt. bouwd, is er een nieuwe entree aangelegd en heeft de disco een mooie plaats toegewezen ge kregen. Daarnaast zijn de toi letgroepen verplaatst en is de breedte van het podium met de helft uitgebreid. Alles wat hout was is veranderd in beton en ook de buitenkant kreeg een nieuw aanzicht. Dit alies' werd bereikt mede door een groot deel zelfwerkzaamheid van het bestuur en de vrijwilligers van Big S, die niet te beroerd ble ken hun handen uit de mouwen te steken. Het geheel heeft door alle wijzigingen een veel opener en verlicht karakter ge kregen. Trots Voorzitter Wim Spee en be stuurslid Hans Verduyn zijn Als er geen bemaling zou zijn zouden veel gebieden te nat of te droog worden, en als er geen rioolwaterzuiveringsinstalla ties zouden zijn zou het opper vlaktewater binnen de kortste keren ernstig vervuild raken. Waterschappen bestaan al heel lang. De bescherming van men sen, dieren en eigendommen van mensen tegen overstro ming was in de twaalfde eeuw aanleiding om de eerste water schappen op te richten. Nu, in 1993, weren 3000 kilometer dij ken het zee- en rivierwater. De waterschappen zijn verant woordelijk voor de staat waar in de dijken verkeren. Ze moe ten sterk genoeg zijn om het water te kunnen keren bij hoge waterstanden en/of stormen. Een andere taak van de water schappen is het waterbeheer. Nederland is een waterrijk land met beken, sloten en ka nalen. Er is altijd wel water in de buurt, maar dat water is niet overal gelijk verdeeld. Het is de taak van een water schap om daar waar teveel wa ter is water af te voeren en daar waar te weinig water is water aan te voeren. Dat kan door middel van gemalen en stu wen. Op Schouwen-Duiveland is onder meer het gemaal bij Prommelsluis een middel voor trots op hetgeen is bereikt. De toekomst zien zij met de nieu we doelstelling positief in. „Het gebouw is nu multifunc tioneel. In de weekeinden blijft Big S in principe een cen trum voor de jeugd, maar op andere dagen kunnen ook de kinderen,en ouderen terecht". Voor deze doelgroepen zal er dan ook van alles worden geor ganiseerd. Kinderen kunnen bijvoorbeeld eens in de paar weken komen kijken naar een leuke film of een optreden van clowns, ouderen kunnen in Big S rustig komen biljarten. Ook zijn er contacten gelegd met scholen om voortaan in Big S de schoolmusicals op te voeren. „We hebben de goede appara tuur en verlichting". Omdat hetgebouw gesubsidieerd wordt, zal aan de scholen geen of weinig geld worden ge vraagd voor het gebruik van Big S. De ondersteuning vanuit de buurt noemen de bestuursle den hartverwarmend. „We heb ben heel veel positieve reacties gekregen. Dit weekeinde zijn er ook heel veel mensen, jong en oud komen kijken. De men sen zijn echt geïnteresseerd en dat stimuleert ons enorm", zo vertellen ze. Bij de officiële opening, afgelopen vrijdag- het regelen van de grondwa terstand. Vijftien miljoen mensen bij el kaar in een klein land zorgen voor heel wat afval. Dat die groeiende afvalberg een pro bleem is weten we allemaal. We kieperen niet alleen ons huis houdelijk afval in de vuilnis bak maar trekken ook nog eens de wc door, laten het af- waswater weglopen via de af voer. Alles bij elkaar werd in Nederland in 1992 1,2 miljard kubieke meter afvalwater 'ge produceerd'. Negentig procent van dat afvalwater komt in de rioolwaterzuiveringsinstalla ties terecht. Deze draaien dag en nacht door om ervoor te zor gen dat het afvalwater op een biologische manier gezuiverd wordt eer het weer terug gaat in het oppervlaktewater. In de praktijk blijkt nogal eens dat veel mensen niet weten wat ze wel en wat ze niet via het riool af kunnen voeren. Dingen als bijvoorbeeld maandverband kunnen voor verstoppingen zorgen en het leeg kieperen van wasbenzine, terpentine of restjes verf via het riool is ook den boze. Dat zou de werking van de zuive ringsinstallatie beïnvloeden. Chemisch afval hoort in de chemo-box. Niet alleen parti culieren maar ook bedrijven kunnen veel doen om vervui ling van het oppervlaktewater zoveel mogelijk te voorkomen. Een boer mag bijvoorbeeld niet zomaar zijn giertank leegspoelen in de sloot en de mensen van het waterschap controleren ook op dergelijke avond, was het gebouw nog slechts geopend voor genodig den. Buurtbewoners, de heer Rouw, ambtenaar van de gemeente Westerschouwen en de leveran ciers van Big S kwamen een kijkje nemen. Speciaal deze avond was het in 't zonnetje zetten van Cor Rademaker, al sinds de oprichting van Big S in 1969 betrokken bij het jonge rencentrum. Voor al de dien sten die hij in deze jaren gele verd heeft, kreeg hij van de overige bestuursleden een waardebon om er eens lekker een weekeinde met zijn gezin op uit te trekken. Op zaterdag was er een heel feestprogramma samenge steld. Zo kwamen 's ochtends ruim honderd kinderen kijken naar het optreden van een -clownsduo. De overtollige energie werd naderhand weg gesprongen in het springkus sen dat buiten stond opgesteld. „Met name de kinderen vor men een belangrijke doelgroep voor Big S. „Als we ze nu kun nen vasthouden komen ze in de toekomst ook, weet Hans Ver duyn. Voor de middag was er eeo drive-in-show voor de jeugd van twaalf tot zestien jaar. Een moeilijke doelgroep om te bereiken, zo weet de voorzitter. „Kinderen worden nog door hun ouders meegeno men naar Big S, deze doelgroep moet zelf komen, 's Avonds was het tijd om te feesten voor de ouderen en de oudere jonge ren, Op swingende wijze ver zorgde de band Crosshead de muziek. In de pauzes van dit optreden speelde Big Bunny and the Babies. Een maf gezel schap uit Amsterdam dat num mers speelt uit de jaren zestig, voorzien van Nederlandstalige teksten. Jeugd Op dit moment bestaat het be stuur van Big S uit vijftien le den, die aangevuld met de vijf tien vrijwilligers de organisa tie in handen hebben en alles regelen. Nieuwe vrijwilligers kan Big S echter nog goed ge bruiken. Vooral de jeugd is welkom. „Wij als ouderen zijn nodig om de leiding te geven en de boel te stimuleren, maar de jeugd moet in de toekomst de dienst gaan uitmaken. Zij we ten wat er onder hun leeftijds genoten leeft en welke muziek zij leuk vinden". Al met al ziet de toekomst er voor Big S rooskleurig uit. Al hikken de bestuursleden wel een beetje aan tegen het 25- jarig bestaan dat volgend jaar gevierd gaat worden. „We heb ben nu ontzettend veel werk gehad en dan moeten we er weer tegen aan. Er komt een hoop werk op ons af". Echt lang stil staan ze nu nog niet bij het jubileum. Daarvoor ge nieten ze nog teveel van de nieuwe huisvesting en het vrij willigerswerk wat ze mogen doen. „Leuk werk wat met geen geld te betalen valt, zeker niet als je ziet wat voor dank baarheid je er voor terug krijgt", aldus Verduyn, „ik zou het voor geen goud willen mis sen". illegale lozingen. Een andere bedreiging voor het water is het verkeer. De uitlaten van auto's stoten onder meer lood uit en die looddeeltjes slaan weer neer op bodem en water. Het zal duidelijk zijn dat de ac tiviteiten van de waterschap pen veel geld kosten. Jaarlijks gaat in de waterschapswereld bijna twee miljard gulden om. Waterschappen bekostigen hun taken uit twee belastingen die zij heffen van de inwoners en belanghebbenden: de water schapsomslag, ook wel het ge- schot genoemd, en de veront reinigingsheffing. Via de ver ontreinigingsheffing betalen de huishoudens "jaarlijks een bepaald gemiddeld bedrag. Be drijven betalen al naar gelang de hoeveelheid en samenstel ling van hun afvalwater. Water schappen maken deel uit van het openbaar bestuur. Bewo ners in hun gebied hebben recht op informatie zodat zij kunnen reageren op (voorgeno men) beleid van het water schap. Waterschappen hebben zelf ook baat bij het geven van voorlichting. Burgers die goed zijn voorgelicht zullen waar schijnlijk eerder bereid zijn zich te houden aan milieuwet ten. Als ze weten aan welke doelen de opbrengst van hef fingen en omslagen wordt be steed zullen ze eerder geneigd zijn hieraan mee te betalen. Door milieuvoorlichting en milieu-educatie proberen wa terschappen te bevorderen dat volwassenen en kinderen ver antwoord omgaan met water. ZIERIKZEE - In de nacht van zaterdag op zondag is ingebro ken in een restaurant aan de Balie in Zierikzee. O. deed aan gifte van de inbraak. De dieven gingen er vandoor met de kassa met daarin een onbekend geldbedrag. Verder werd de speelautomaat open gebroken. Hoeveel de totale buit bedraagt is niet bekend. Mogelijk dat ook nog andere goederen worden vermist. ZIERIKZEE - In de nacht van zondag op maandag werd uit Morag (Polen) tijdens een verkeerscontrole door de poli tie betrapt op rijden onder in vloed. U. werd aangehouden tijdens een controle op de Nieuwe Kooiweg bij Zierikzee. Bij con trole op het ademanalyseappa raat op het politiebureau bleek U. meer dan tweemaal de toe gestane hoeveelheid alcohol te hebben genuttigd. In plaats van de toegestane 220 milli gram bleek U. 590 milligram alcohol in zijn bloed te hebben. Tegen hem werd proces-ver baal opgemaakt. Ook werd hem een rijverbod van zes uur opgelegd. HAAMSTEDE - Aan de Breedsteweg in Haamstede is afgelopen weekeinde een wo ning tot aan de grond toe afge brand. Op zondagochtend om 05.50 uur kwam bij de brandweer een melding binnen van een brand aan de Breedsteweg. Langs deze weg zou een woning in brand staan. Zowel de korp sen Haamstede als Renesse rukten uit, maar aangekomen op de lokatie sloegen de vlam men reeds door het dak van het pand. De technische recherche stelt een onderzoek in naar de oorzaak van de. brand. RENESSE - De meeste auto inbraken van het afgelopen weekeinde vonden plaats in De Westhoek. Vrijdagmiddag werd er tussen 14.30 en 15.00 uur ingebroken in een auto die geparkeerd stond langs de Jan van Renes- seweg in Renesse. De Duitse ei genaar deed aangifte van de in braak waarbij de radio- cassettespeler werd meegeno men. In de nacht van vrijdag op zaterdag werd op een vijftal plaatsen een auto opengebro ken. De heer B. uit Rotterdam miste niets uit zijn auto gepar keerd op de Ring in Haamste de. Uit een auto op het Berken pad in Nieuw-Haamstede wer den twee koffers meegenomen. Later op de dag werden zij el ders in het dorp teruggevon den. Uit een auto aan de Laone werd getracht de radio-CD- apparatuur mee te nemen. Dit mislukte. Wel werden een leren jas en een zonnebril ont vreemd. Totale waarde van de ze spullen en de schade aan de auto bedroeg 2500 Duitse Mar ken. Uit een auto aan de Ramp- weg in Renesse werd een moun tainbike ter waarde van 1400 Duitse Marken meegenomen. De heer R. uit Scharendijke miste zijn draagbare auto telefoon ter waarde van 2500 gulden toen hij een kijkje nam in zijn auto geparkeerd aan de Klaverstraat in Scharendijke. BROUWERSDAM - Zondag avond werd ingebroken in de auto van S. uit het Duitse Stein Wingert. De auto stond geparkeerd aan de zeezijde van de Brouwersdam. De dieven gingen er vandoor met de autoradiocassettespe- ler, drie surfzeilen, een giek, twee zonnebrillen en kleding. De exacte omvang van de scha de is niet bekend. BRUINISSE - In de nacht van zondag op maandag hebben vandalen toegeslagen in de volkstuintjes achter het voet balveld. Drie verschillende tuinders werden daardoor fors gedupeerd. Op een perceel hobbytuin grond werden 75 bossen vroege aardappels meegenomen. Op andere percelen werden aard beien en spitskool ontvreemd. Van de daders ontbreekt nog elk spoor. Verwachting t/m vrijdag 11 juni WEERSVOORUITZICHTEN Woensdag Zonneschijn 70% Kans op neerslag 10% Min.temp. 14 graden Mid.temp. 28 graden Windkracht oost 4 Donderdag Zonneschijn 60% Kans op neerslag 30% Min.temp. 16 graden Mid.temp. 28 graden Windkracht zuidoost 3 Vrijdag Zonneschijn 60% Kans op neerslag 40% Min.temp. 16 graden Mid.temp. 27 graden Windkracht variabel 3 ZON- EN MAANSTANDEN 8 juni Zon op 05.19, onder 21.54 Maan op 00.03, onder 09.29 Laatste Kwartier: 12 juni (07.37) HET WEEROVERZICHT DE BILT - De komende dagen be paalt de zon het weerbeeld en het is warm. De onweerskansen blijven tot en met woensdag erg klein. In de nacht van maandag op dinsdag is er weinig of geen bewolking, maar wel kan hier en daar een mistbank voorkomen. De temperatuur daalt naar omstreeks 12 graden en er is vrijwel geen wind. Dinsdag overdag drijft vooral in het noorden nu en dan wat sluierbewolking over, ver der is het opnieuw zonnig. De tem peratuur loopt in de middag uiteen van 21 graden op de Waddeneilan den tot 28 graden in het zuiden van het land. De wind is zwak tot matig, kracht 3 of minder, en waait eerst uit uiteenlopende richtingen. Later op de dag zoekt de wind de oosthoek op. Woensdag lopen de temperatu ren nog wat verder op. Advertentie Verantwoord zitten? Wetenschappelijk onder zoek heeft aangetoond - dat een zitmeubel moet zijn afgestemd op de lichaamsbouw van een persoon om gezond en verantwoord te zitten. Door middel van een uniek aanrgeetsysteem kunnen wij dit voor u realiseren. Uw Fitformdealer: INTER-/WEUBEL Haringvlietplein 4. Zierikzee, tel01110-12946 ZIERIKZEESCHEifJ NIEUWSBODE Iffia Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur P. M. M. Schrauwen Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12951 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 48,50 Bij autom. afschr. f 46,00 Per jaar f 183,00 Bij autom. afschr. f 173.00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7.- De advertentieprijzen zijn exclusief 171/2% B.T.W. ZIERIKZEE/KERKWERVE - Zaterdag 12 juni wordt voor de tweede keer een landelijke waterschapsdag gehouden. In het kader daarvan houdt ook het Wa terschap Schouwen-Duiveland zaterdag open huis. Tussen 10.00 en 17.00 uur kunnen belangstellenden een kijkje nemen in 's Landskamer, het monumentale onderkomen van het waterschap aan het Havenpark in Zierikzee. Ook rioolwa terzuiveringsinstallatie De Verseput in Kerkwerve is zaterdag open voor be zoek.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 3