Turken opnieuw slachtoffer van geweld in Duitsland Vieeei- Acties van Zeeuwse specialisten Keverdag in Bruinisse Demonstratie tegen aanslagen Duitsland Brinkman eist PvdA-steun kabinetsbeleid Lubbers hekelt looneisen van de ambtenarenbonden Opnieuw jongerendemonstratie Reactie op wegzenden staatssecretaris Bondskanselier Kohl uitgejouwd Niet eens met overheidsbeleid 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vervolq van paq. 1 aan het werk te gaan. Onder de eigenaren van de Kevers waren namelijk in het kader van het Concours d'Elegance verschil lende bokalen te verdelen. Zo was er een prijs voor het mooiste originele model voor 1967, na 1967, de Cabriolet en de Custom. Extra bekers wer den uitgereikt voor onder meer het beste showmodel, het mooiste interieur en de beste motor. Nieuw dit jaar was de Kever Sound Competition. Medewerkers van LEKO Car Hifi uit Bruinisse bepaalden testen met behulp van professi onele apparatuur van de ver schillende installaties in de Kevers. Daarbij werd gelet op volume, het voorkomen van ruis, het stereobeeld, het uiter lijk van de installatie en het bedieningsgemak. Speciale bo- nuspunten waren er voor bij zondere vindingen. Nadat de verschillende juryleden over eenstemming hadden bereikt over de uitslag konden de prij zen worden uitgereikt door Miss Kever, de Bruse Mariska Krabbe. Daarmee was een ein de gekomen aan een lang en succesvol Keverweekeinde dat ongetwijfeld volgend jaar weer een vervolg zal kennen. Overheid geen winstgevend bedrijf DEN HAAG - Premier Lubbers vindt dat de ambte narenbonden in de onderhandelingen over nieuwe cao's voor de verschillende overheidssectoren te ho ge looneisen stellen. Ze realiseren zich onvoldoende dat de overheid „geen winstgevend bedrijf" is. Dat zei Lubbers na afloop van het wekelijkse kabinets beraad. De onderhandelingen over nieuwe cao's vinden dit jaar voor het eerst decentraal plaats. Dat houdt in dat net als in de marktsector aparte cao's worden afgesloten voor bij voorbeeld politie, brandweer, vuilophaaldiensten en onder wijs. Die meer marktconforme benadering kan volgens Lub bers niet betekenen dat de ge middelde looneisen in de marktsector als uitgangspunt gaan gelden voor de onderhan delingen bij de overheid. Sluitpost De ambtenarensalarissen mo gen niet de sluitpost zijn van de overheidsbegroting. In vesteringen van de overheid moeten voorrang hebben, al dus Lubbers. De onderhande laars van de ambtenarenbon den moeten er van doordron gen raken dat de overheid op .zwart zaad" zit, zo zei hij. De financiële positie van de over heid lijkt meer op die van het in moeilijkheden verkerende Hoogovens dan op die van het florerende Unilever, aldus de premier. Lubbers wilde zich niet uitlaten over wat in zijn vi sie wel gerechtvaardigde loo neisen zijn. ,,Ik wil niet op de stoel van de onderhandelaars gaan zitten. Maar dit wilde ik wel even kwijt", aldus Lub bers. Tweeduizend deelnemers in Amsterdam r AMSTERDAM - Naar schatting tweeduizend men sen hebben zaterdagmiddag deelgepomen aan een demonstratie tegen het recente racistisch geweld in het Duitse Solingen. De demonstratie begon op de Dam, waar de menigte onder andere werd toegespro ken door PvdA-Kamerlid M. van Traa en de Nij meegse hoogleraar Fernhout. Daarna trok de stoet naar het Duitse consulaat aan de De Lairessestraat in Amsterdam-Zuid, om een petitie aan te bieden aan de Duitse consul Engemann. In de petitie wordt bij de Duit se regering aangedrongen op structurele stappen" om het geweld in Duitsland tegen te gaan. ,,De voedingsbodem voor de racistische en fascisti sche organisaties en partijen moet weggehaald worden", al dus het geschrift, dat is onder tekend door het door tal van organisaties gesteunde Solida- riteitscomité Solingen. Voor het met dranghekken afgezette consulaat liet de consul via een megafoon weten dat de gebeur tenissen in Solingen hem heb ben vervuld met „schaamte en ontsteltenis". „Wij rouwen om burgers in on ze staat, om mensen die hier gewoond en gewerkt hebben, die hier hun thuis hadden," al dus Engehiann. Tfevens sprak hij zijn „ernstige zorgen" uit over de mentaliteit van bepaal de groepen jongeren in Duits land. De demonstratie verliep zonder incidenten. UTRECHT - Een groep jonge renorganisaties heeft voor za terdag 19 juni opnieuw een landelijke demonstratie in Den Haag tegen de plannen op de kortingen op de bijstand voor jongeren aangekondigd. Volgens een woordvoerder van de organisaties moet men nog met de gemeente Den Haag in de slag voor een vergunning voor de bijeenkomst. De demonstratie wordt gehou den omdat de begrotings voorstellen door het geweldda dige verloop van de vorige ac tie op 8 mei in Den Haag uit de aandacht zijn verdwenen. Bo vendien willen de organisato ren een tweede demonstratie om te bewijzen dat demonste ren een grondwettelijk recht is dat door „het doorgeslagen me-optreden" de vorige keer niet mag worden aangetast. Men wil onder meer tijdens een korte, stille tocht bloemen leggen bij de hofvijver, als „ge denking van het me-optreden". De demonstratie wordt onder meer georganiseerd door Jon geren in Verzet, ActiePlatform Utrecht, AKKU, de Jongeren- bond en GSB. Het LAK (onder meer de LSVb en FNV-Jonge- ren) doet niet mee omdat het de handen vol heeft aan de organi satie van de grote demonstratie op de zaterdag voor Prinsjes dag, aldus de woordvoerder. Tijden en standen volgens gctijdetafcl Hydro-meteoccntrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 8 juni 07.05 170 00.55 - 164 19.15 150 13.00 -123 ROOMPOT BUITEN 8 juni 05.15 175 11.30 -123 17.35 152 23.55 -161 BRUINISSE 8 juni 07.30 183 00.40 -170 19.50 159 12.55 .-131 WEMELDINGE 8 juni 07.20 178 00.45 -168 19.30 156 12.55 -128 Doodtij: 14 juni Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 DEN HAAG - CDA-fractieleider Brinkman wil zich er komende week in het ka merdebat over de affaire-Ter Veld van vergewissen dat coalitiepartner PvdA daadwerkelijk het kabinetsbeleid blijft steunen, inclusief de maatregelen op het gebied van de sociale zekerheid. Brinkman zei dit zaterdag in een reactie op het drama rond de afgelopen vrijdag opgestapte PvdA-staatssecretaris Ter Veld. Brinkman wil hoe dan ook hel derheid dat het wegzenden van Tbr Veld slechts te maken heeft met de werkverhoudingen met de PvdA-fractie en niet met ge wijzigde steun voor het kabi netsbeleid en het onderschrij ven van het bezuinigingspak ket zoals dat onlangs is over eengekomen. „Ilc mag hopen dat de werkverhoudingen met Ter Veld geen omhulsel blijken te zijn voor de steun voor het beleid. Het is er niet gemakke lijker op geworden, maar per saldo hoop ik dat we er uit zul len komen", aldus de aanstaan de CDA-lijsttrekker. Speurtocht Van Pvd A-zij de is zaterdag meegedeeld dat voorlopig geen informatie wordt verstrekt tij dens de speurtocht naar een op volger van Ter Veld. De PvdA- woordvoerder tekende daar bij aan dat er in dit weekeinde im mers niet persé een staatssecre taris van sociale zaken en werkgelegenheid nodig is, om dat de taken hangende de op volgingsprocedure worden overgenomen door minister De Vries van sociale zaken en werkgelegenheid. De PvdA- zegsman wilde niet ingaan op de vraag of een opvolger van Tbr Veld wordt gezocht binnen de huidige PvdA-fractie, dan wel of er pogingen worden on dernomen een nieuwe be windspersoon van buiten de di recte omgeving van het Bin nenhof aan te trekken. Brink man heeft overigens over het offeren van Tbr Veld nog steeds geen contact gehad met zijn PvdA-collega Wöltgens om zich te kunnen laten informeren w'at er zich nu precies rond de gesneuvelde staatssecretaris heeft afgespeeld en waarom. Zijn woordvoerder noemde het vrijdagavond nog „wonder lijk" dat de CDA-fractie de he le gang van zaken moest verne men via de media. Over com municatieproblemen gespro ken.... Wöltgens' woordvoerder liet zaterdag weten dat de PvdA-fractieleider zou trach ten in de loop van de dag nog een telefoontje te plegen rich ting Brinkman om hem bij te praten over de aftocht van Ter Veld. De Pvd A-fractievoorzit ter heeft naar zijn zeggen vrij dag ook al gepoogd contact te leggen met Brinkman. Probleem daarbij was dat Wöltgens de hele dag op werk bezoek was in Zeeland en ook Brinkman 'en route' was met bezigheden in onder meer Utrecht. De PvdA- woordvoerder wees er op dat formeel nergens staat geschre ven dat je ten allen tijde de coa litiepartner hebt te informe ren. Wöltgens zei vrijdagavond op een partijbijeenkomst in Middelburg overigens dat het drama-Tbr Veld louter en alleen ging om de relatie tussen de PvdA-fractie en een geestver wante staatssecretaris en dat dat „een zaak is die de PvdA zelf moet regelen". Hij had ove rigens wel degelijk contact ge had met het CDA, in de per soon van minister De Vries, om deze te verzekeren dat de ver trouwensbreuk met Ter Veld geen gevolgen had voor de steun van de fractie voor het kabinetsbeleid. Zware portefeuille Dat het in Wöltgens' optie in eerste instantie gaat om een in terne PvdA-kwestie, laat on verlet dat diezelfde PvdA op zoek moet naar een nieuwe staatssecretaris die de zware portefeuille van de sociale ze kerheid wil en kan overnemen. En de aanstelling van die nieu we bewindspersoon raakt weer de hele coalitie van CDA en PvdA omdat CDA-minister De Vries het als eerstverantwoor delijke voor het totale departe ment eens moet zijn met de voorgedragen PvdA-kandi- daat. Premier Lubbers heeft na af loop van d« wekelijkse pers conferentie laten weten dat de opvolgingskwestie pas aan de orde is na het kamerdebat over het heengaan van Ter Veld, dat vrijwel zeker komende dins dag plaatsheeft. Op wie de keuze voor een nieuwe staats secretaris ook moge vallen, haar of hem staat een loeizwa- re klus te wachten met de ver antwoordelijkheid voor een reeks van ingrijpende opera ties in de sociale zekerheid. Zo als de omstreden maatregelen om de toeloop op de WAO in te dammen, die nog door de Eer ste Kamer moeten worden ge loodst. Met name het PvdA- smaldeel in de Senaat heeft daar in eerste instantie reeds een aantal forse kanttekenin gen bij gezet. Verder krijgt de nieuwe bewindspersoon een aantal bij de PvdA-fractie in de Tweede Kamer impopulaire maatregelen voor de kiezen uit de erfenis van Ter Veld. Met nog geen jaar te gaan tot de ka merverkiezingen van mei 1994 lijkt het een weinig dankbare taak om het dossier over te ne men met de herziening van de Bijstandswet, inclusief de re cente bezuinigingsmaatrege len. Bij dat laatste gaat het om de vermaledijde plannen om de bijstand voor jongeren on der de 21 te schrappen, die voor de groep tussen 21 en 27 te ver lagen, alsmede om af te zien van het automatisme van 60 procent van het minimumloon voor mensen ouder dan 27 jaar die met anderen op één adres wonen. BERLIJN/SOLINGEN/BONN - Duitsland heeft het afgelopen weekeinde op nieuw in het teken gestaan van geweld. Demonstraties tegen racisme liepen ge deeltelijk uit de hand en Turken of Turkse doelen waren opnieuw het slachtof fer van racistische aanvallen. Bondskanselier Helmut Kohl werd zondag bij de inwij dingsplechtigheid van de ge restaureerde Dorp iir Berlijn uitgejouwd omdat hij enkele dagen geleden afwezig was bij de begrafenis van de vijf Turk se meisjes en vrouwen die vori ge week bij een aanslag in So lingen om het leven kwamen. Bij rellen in Solingen raakten in de nacht van zaterdag op zondag 71 mensen gewond, on der wie 36 politiemannen. Brandstichting Een Turks restaurant in de Duitse stad Konstanz werd za terdagochtend in de as gelegd. De schade wordt door de poli tie geschat op een half miljoen mark. De Turkse eigenaar, die boven het restaurant woonde, was met vakantie. Rond 2.000 mensen demonstreerden zater dagavond in Konstanz tegen deze brandstichting. In een wo ning van een Turkse familie in Hattingen in de deelstaat Nordrhein-Westfalen werd eveneens brand gesticht. Een 32-jarige Turkse vrouw wist met haar kinderen door een slaapkamerraam; de brand te ontvluchten. Het hoofd van de plaatselijke brandbrigade, Helmut Neufeld, zei dat het hier om een regelrechte moord aanslag ging. De politie gaat ervan uit dat beide misdrijven het werk waren van rechts- extreme krachten. Een tweede brandstichting in Konstanz, zondagmorgen vroeg in een huis- dat door Turken en Duit sers werd bewoond, had vol gens de politie niets te maken met vreemdelingenhaat. De brand was vermoedelijk het gevolg van interne ruzies in het huis. In Berlijn drongen 15 Turken zaterdagavond een casino van Amerikaanse militairen bin nen. Zij schoten met gaspisto len op de aanwezigen en sloe gen met knuppels, aldus de po litie. Drie mensen raakten ge wond, onder wie een Ameri kaanse militair en twee Dui- ters. De premier van Nordrhein-Westfalen, Johan nes Rau, zei zaterdag na het be- kendworden van de nieuwe ge welddadigheden tegen Turken dat hij de toekomst met zeer veel zorgen tegemoet ziet. De weerzin van de burgers tegen vreemdelingenhaat zou vol gens Rau eigenlijk al moeten beginnen bij het horen van moppen over Turken. Grijze Wolven Tijdens de demonstratie van zaterdag in Solingen en de rel len van de daaropvolgende nacht werden 31 relschoppers gearresteerd wegens het toe brengen van lichamelijk letsel of illegaal wapenbezit. Nog eens 270 Turkse demonstran ten di£ lid zouden zijn van de rechtsradicale groep „Grijze Wolven", werden uit voor zorgsmaatregel door de politie opgepakt. Zaterdag viel deze groep andere Turken aan, waarbij zeker vier mensen ge wond raakten. Messen, alarm pistolen en knuppels werden door de politie in beslag geno men. Behalve in Solingen gin gen zaterdagmiddag nog eens enkele tienduizenden in grote Duitse steden als München, Frankfurt, Stuttgart, Kiel, Karlsrühe en Hamburg de straat op. In Hamburg konden mensen over een afstand van ruim zeven kilometer hun wen sen voor een betere samenle ving kenbaar maken. De beto gers, zowel Turken als Duit sers, droegen spandoeken bij zich met teksten als „Duits land is ook ons land" en „Stop haat, stop geweld". Bij een betoging in Bad Lan- gensalza kwam het tot een bot sing tussen de politie en de de monstranten, toen circa 50 mensen al zittend een barrica de vormden. De"politie pakte verscheidene betogers op. De Duitse minister van binnen landse zaken, Rudolf Seiters, overweegt een verbod in te stel len tegen extreem-rechtse orga nisaties, zo meldde de krant Die Welt zondag. In Duitsland zijn 82 extreem-rechtse of na zistische organisaties actief met een totaal ledenaantal van 41.900. Dat zijn er volgens de Duitse autoriteiten 2.000 meer dan in 1992. MIDDELBURG - Specialisten in Zeeland en West-Brabant gaan actie voeren omdat zij het niet eens zijn met het overheidsbeleid. De onvrede richt zich met name tegen het feit dat de politiek nog steeds vaststelt hoeveel medische verrichtingen jaarlijks mogen worden uitgevoerd. Chirurg A. Vos uit Middel burg meldde zondag dat elk ziekenhuis in Zeeland en West-Brabant momenteel be kijkt wanneer en in welke vorm de acties plaatsvinden. De mogelijkheden variëren uit het hanteren van zoge noemde budgetdagen of - weken waarop de polikliniek gesloten blijft en behoudens noodgevallen geen operaties worden uitgevoerd. De regio Walcheren heeft al gekozen voor budgetdagen, wisselend per week, met ingang van ju li. Vos: „de overheid dwingt de specialisten zich aan het oude volume te houden, ter wijl de bevolking en de ver grijzing toeneemt en er steeds meer mogelijkheden voor be handeling en onderzoek ko men. De overheid dwingt ons tot acties. We kunnen helaas niet anders." Het stoort de specialisten bo vendien dat de overheid uit maakt hoeveel specialisten er in een ziekenhus werkzaam mogen zijn. „Met weken van 60 tot 70 uur is de werkdruk onacceptabel geworden. De specialistenmotor loopt warm, we moeten gas terug nemen", aldus Vos. door Mare Legendre Maandag 7 juni Zierikzee Bijeenkomst over resultaten enquête bouwsector. Hotel Mondragon. Van 19.30 tot 22.00 uur. Burgh-Haamstede Vergadering commissie alge mene en bestuurlijke zaken. Gemeentehuis. 15.30 uur. Zonnemaire Excursie Witlofstudieclub Schouwen-Duiveland o.l.v. J. Wals. Bij W. van der Wekken, Kijkuitsedijk. 19.30 uur. Ledenvergadering Rode Kruis- afdeling. Dorpshuis. 20.00 uur. Dinsdag 8 juni Zierikzee Voorlichtingsbijeenkomst rond het thema Wonen voor Ouderen in informatiecentrum Beter Wonen aan Calandweg. 13.30 uur. Bruinisse Commissievergadering open bare werken. Raadzaal ge meentehuis. 19.30 uur. Woensdag 9 juni Zierikzee Open Inschrijfdag bij DAS- vestiging aan het Jannewek- ken. Van 10.00 tot 13.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur. Renesse Concert van vocaal ensemble Quadlibet in Nederlandse Her vormde kerk. 20.30 uur. Brouwershaven Bingo-avond. Poortershof. 19.00 uur. Donderdag 10 juni Zierikzee Bustocht ZLM-leden. Parkeer terrein Borrendamme. 18.30 uur. Vergadering CN V-af deling. Ge reformeerde kerk. 19.30 uur. Nieuwerkerk Vergadering commissie alge mene zaken. Gemeentehuis. 19.30 uur. Zaterdag 12 juni Brouwershaven Rommelmarkt. Schoolplein OBS De Schoener. 09.00-16.00 uur. De Grevelingen toertocht voor fietsers. Starten te Brouwers haven of Middelharnis, tussen 09.00 en 11.00 uur. 35-65-100 ki lometer. Dreischor Rommelmarkt. Langs de Zuid- dijk. Van 08.30 tot 16.00 uur. Koorconcert. Nederlandse Her vormde kerk. 20.00 uur. Bruinisse Wandeltochten Rode Kruis af deling Bruinisse. Afstanden: 5, 10, 15 en 30 kilometer. Start 30 kilometer om 9.00 uur vanaf het Durpsuus. Start overige af standen 13.00 uur. Inschrijven vóór de start. Maandag 14 juni Zierikzee Avondvierdaagse. Havenplein. 18.45 uur. Dinsdag 15 juni Zierikzee Avondvierdaagse. Havenplein. 18.45 ur. Woensdag 16 juni Zierikzee Avondvierdaagse. Havenplein. 18.45 uur. Donderdag 17 juni Zierikzee Avondvierdaagse. Havenplein. 18.45 uur. Anywave festival. Brogum. 20.00 uur. Scharendijke Raadsvergadering gemeente Middenschouwen. Gemeente huis. 20.00 uur. Brouwershaven Natuurexcursie op de Grevelin gen o.l.v. Staatsbosbeheer. Boottocht en wandelen. 09.30 en 13.00 uur. Alleen na aanmel ding bij VVV-Brouwershaven. Vrijdag 18 juni Zierikzee Anywave festival. Brogum. 20.00 uur. Oosterland Uitvoering jeugdverkeersspel Kijk goed Uit. In sporthal aan de Dr. Schutterstraat. Van 13.30 tot 16.00 uur. Zaterdag 19 juni Zierikzee Anywave festival. Brogum. 14.00 uur. Donderdag 24 juni Zierikzee Bijeenkomst veiling GBA. Trouwzaal stadhuis. 14.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 2