'Triest als afbre worden aan lanc 'Triest als afbreuk gedaan zou worden aan landschap gemeente' Tweede fase herinrichting Grevelingendam voltooid J eugdverkeersspel Kijk goed uit De Groene Keuken komt eind juni naar Schouwen-Duiveland Wethouder ir. C. W. Veerhoek bij Wethouder ir. C. W. Veerhoek bij start Vlammencampagne Iepziekte: Actie voor hulpgoederen oorlogsslachtoffers Bosnië Braderie en rommel markt Volledig aangepast aan behoeften moderne recreant SNÉI ■PIw&é. Rijdende expositie over milieuvriendelijke ideeën in huis Knelpunten wegroute Goes- Hellegatsplein opheffen Extra geld voor taal cursussen aan ex-Joegoslaven h ft Vijfenzestig procent van het bomenbestand in We ster schouw en bestaat uit iepen. (Archieffoto). BURGH-HAAMSTEDE/UTRECHT - „Het zou triest zijn als de gemeente Westerschouwen een in breuk zou moeten maken op haar imago, haar pro- dukt, haar landschap". Dat zei wethouder ir. C. W. Veerhoek van Westerschouwen in een toespraak ter gelegenheid van de start van de Vlammencampagne tegen Iepziekte. Het startsein voor de landelijke campagne werd gegeven tijdens een bijeenkomst in Utrecht. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Inzamelpunt Meelstraat 1 te Zierikzee ZIERIKZEE - Donau Dropping is de naam van de hulpactie, die de stichting Oosteuropa Zending orga niseert ten bate van de oorlogsslachtoffers in Bosnië en Kroatië. Het betreft een landelijke actie waarvan op Schouwen-Duiveland het inzamelpunt aan de Meelstaat 1 te Zierikzee is. Veerhoek begon zijn verhaal met de opmerking dat de re creatie in WeBterschouwen een grote claim legt op het fysieke milieu in de gemeente. „We hebben dan ook enkele jaren Er is van alles veranderd langs de Grevelingendam. Een van de veranderingen is de vergro ting van de surfplas. De afme tingen van deze plas zijn ver dubbeld. De surfplas beslaat nu 7200 vierkante meter. Ver der is het recreatieterrein voor zien van sanitaire voorzienin gen. Er zijn drie toiletgebou- weri met douches bijgekomen. Twee bij de surfplas en één bij de zwemplas. Met de reeds be staande toiletvoorzieningen komt het totale aantal dan op acht. Groen Tegenover de surfplas is op nieuw beplanting aangebracht en ook bij de nieuwe oprit en bij de uitwateringssluis zijn struiken geplant. Ook de lig- weides zijn opnieuw ingezaaid met gras. Vanaf de surfplas tot De Groene Keuken geeft infor matie over biologische voe ding, afvalscheiding, water- en energiebesparing, natuurlijke materialen en gemak. Het mot to daarbij is herkenbaarheid. Daarom is bewust gekozen voor service aan de consument. Op de expositie zijn twee mo delkeukens te zien: de combi natiekeuken en de optimaal milieuvriendelijke keuken., In de combinatiekeuken wordt goede wil wat betreft het mi lieu nadrukkelijk gecombi- geleden een beleidswending in gezet: economie en ecologie, twee handen op één buit". Veerhoek noemde als voorbeel den van nieuw beleid in Wes terschouwen de recreatienota, aan de uitwateringssluis is een vrijliggend fietspad aange legd. Bij de eerste herinrich tingsfase - in de zomer van 1991 - werd al een deel van dit fietspad aangelegd en wel van af de brug van Bruinisse tot aan de surfplas. De scheiding van de fietsers en het autover keer zal de verkeersveiligheid in het recreatiegebied zeker verbeteren. De totale lengte van het fietspad bedraagt nu zo'n zes kilometer. Verder is aan beide zijden van de weg veel nieuwe parkeer ruimte aangelegd. Ook aan de rechterzijde van de surfplas is een nieuwe parkeerplaats aan gelegd. In de aanrijroute zijn verkeersdrempels geplaatst. Dit om de snelheid van het ver keer te regelen. De ontwikke ling van het recreatiegebied kost het Natuur- en Recreatie schap De Grevelingen handen vol geld. De exploitatie van het neerd met arbeidsbesparing. Daartoe laat men onder meer een verkleinbare oven zien en een zuinige afwasmachine, die per afwasbeurt maar vijftien liter water gebruikt. Daarbij stelt men dat helemaal geen machine natuurlijk nog beter is voor het milieu. Optimaal Daarom is in de optimaal mi lieuvriendelijke keuken geen afwasmachine te zien. Wel treft men daar een Scandinavisch de plannen voor vestiging van een Milieu Educatief Centrum en - uiteraard - het mobiliteits scenario. „Dat we de Blauwe Vlag krijgen is voor ons een vanzelfsprekendheid", aldus Veerhoek. Sleutelpositie Veerhoek stelde in zijn toe spraak dat de iep een sleutel positie inneemt in Wester schouwen. „Zo'n 65 procent van het bomenbestand in Wes terschouwen is iep", aldus Veerhoek. Hij legde uit dat het daarbij niet alleen gaat om gebied vergt steeds meer. Met dat in het achterhoofd is on langs betaald parkeren inge voerd op het strand Grevelin gendam. Voor het bedrag van ƒ5,- per dag kan de recreant zijn of haar auto kwijt. Ook de mogelijkheid om een seizoen kaart a raisón van 50,- te ko pen bestaat. Het is de bedoeling dat in de toekomst ook parkeergeld ge heven gaat worden op de sur- flokatie Kabbelaarsbank, maar dat krijgt zijn beslag pas na de voor 1995 geplande herin richting van dat gebied. Ook zijn er plannen om liggeld te gaan vragen voor de nu nog vrije ligplaatsen. Eigenlijk zou dat in 1994 al in moeten gaan, maar in de ontwerp-begroting voor '94 is er nog geen rekening mee gehouden. Dat komt om dat er binnen het Grevelingen- schap onv9ldoende capaciteit en tijd beschikbaar is om een gedegen onderzoek te doen naar het invoeren van zo'n lig geldregeling. „Voorkomen dient te worden dat de Greve lingen een regeling in het leven roept die in de praktijk onuit voerbaar en oncontroleerbaar is", aldus de aanbiedingsbrief bij de begroting voor 1993 van het Grevelingenschap. droogrek aan; een meerverdie- pingen-uitdruiprek in een ge sloten omhulsel dat kan wor den opgesteld boven de spoel bak in het aanrecht. Nieuw is ook het afvalscheidingscom partiment. Daarbij wordt ge bruik gemaakt van de door het ministerie van VROM uitge werkte afvalscheidingslogo's, die de komende jaren worden ingevoerd. In de Groene Keuken wordt ook uitgebreide informatie ge geven over biologische land- klonale iepen maar ook om ie pen op de 50 kilometer houtwal die de gemeente Westerschou wen rijk is. „Met name ook van belang door de symbiose waar in hij daar leeft met de karak teristieke onderbegroeiing", aldus de wethouder. De iep ziekte, zo hield Veerhoek zijn gehoor voor, is voor Wester schouwen niets nieuws. „Al lange tijd vindt iepziekte- bestrijding plaats. De gemeen te vond daarbij het Rijk aan haar zijde. Zo kan de ziekte be heersbaar blijven, kon ook door herplant van resistentere klonale iepen en plaatselijk ge doseerde omvorming van hout wallen de landschappelijke stoffering intact blijven", al dus Veerhoek. „Nu echter staatssecretaris Ga- bor ons afgelopen jaar in de steek liet dreigde een ramp, vooral omdat er zich in .1992 ook nog een explosieve toena me van de iepziekte voltrok". Veerhoek vergeleek de situatie met de chaos die ontstaat als men de stekker van een ver keerslichteninstallatie op een druk centrum eruit trekt. De wethouder voegde daar aan toe dat de iepziektebestrijding de beheerders veel geld kost. „Gelukkig is het de gemeente gelukt een ieder tot bestrijding te bewegen, ofschoon dat wet telijk niet mogelijk is". Tot dusver nog niet alarmerend. Totdat Gabor het iepziekte- besluit introk waardoor de Bos wet weer van kracht werd. „In die Boswet is niets gere geld omtrent iepziektebestrij ding. De structuur werd dus verwijderd zonder dat een nieuwe was aangebracht", al dus Veerhoek. Hij constateerde dat de gemeentelijke plantsoe nendiensten het wel met elkaar eens zijn over de noodzaak tot iepziektebestrijding, maar dat dat nog geenszins wil' zeggen dat ook de gemeenten al zover bouw en biologische voeding. Belangstellenden kunnen de mobiele expositie vrij binnen lopen om daar wellicht ideeën op te doen voor het eigen huis houden. Men kan vragen stel len aan medewerkers van het tijdschrift De Kleine Aarde die ter plaatse aanwezig zijn. Ook plaatselijke milieu-organisa ties presenteren zich op de ver schillende standplaatsen in Zeeland waar de expositie langs komt. Tijd en plaats Op vrijdag 25 juni staat de ex positie De Groene Keuken van 10.00 tot 13.00 uur op het plein voor de nieuwe brandweerga rage te Haamstede. In de brandweerkazerne is een ten toonstelling die aansluit op het thema De Groene Keuken. Op zaterdag 26 juni is de Groene Keuken van 10.00 tot 16.00 uur in Zierikzee. De Zeeuwse natuur- en milieuorganisaties die aan het initiatief meewer ken zijn de Zeeuwse Milieu Fe deratie, het Konsulentschap Natuur- en Milieu-educatie en het Zeeuws Biologisch Mu seum. zijn. „Er is ook nog geen enke le intergemeentelijke beleids visie omtrent iepziektebestrij ding", aldus Veerhoek. Omvorming Een bijkomend probleem is volgens Veerhoek dat men nog steeds moet constateren dat toeristen en tweede-woningbe zitters ongeschild iepenhout vervoeren, zodat de besmetting wordt geëxporteerd. De wet houder zei het gevoel te hebben door de rijksoverheid in de steek te zijn gelaten. „Ondanks de toezegging van de staatssecretaris dat Wester schouwen een prominente plaats zou innemen als op 1 ja nuari de zogenaamde Regeling Bijdragen Bos- en Landschaps bouw zou worden opengesteld bleek een farce. Een doos van Pandora", aldus Veerhoek. Aan de hand van cijfers toonde hij aan dat de kosten van de iep ziektebestrijding in Wester schouwen een behoorlijk zwaar stempel drukken op de begroting. „Er kan een moment komen dat voor omvorming wordt ge kozen met daaraan gekoppeld een veel passiever bestrijdings beleid, eenvoudigweg omdat het bestrijdingsbeleid elders daartoe aanleiding geeft dan- wel uit financiële overwegin gen. Zowel voor de gemeente als voor particulieren en be drijven", aldus Veerhoek. Hij stelde dat de gemeente Wester schouwen onder meer een so ciale functie heeft en dat er bo vendien veel tijd en geld gesto ken wordt in landschapsbouw, ecoplanning en mobiliteitsbe- heersing en dat het uit dat oog punt ontzettend zonde zou zijn als het decor van de gemeente aangetast zou worden. „Met de start van deze vlammencam pagne is de verwachting ge rechtvaardigd dat het grote be lang van ons bomenbestand in alle opzichten zal worden on derkend", aldus Veerhoek. „Ik spreek daarbij de hoop uit dat zowel in Den Haag als op pro vinciaal en gemeentelijk ni veau het licht weer aan zal gaan en dat de rode iepevlam- men daarbij voor het eerste schijnsel zullen zorgen". BROUWERSHAVEN - Zater dag 12 juni houdt openbare ba sisschool De Schoener in Brou wershaven haar jaarlijkse rommelmarkt op het school plein. De bazar/rommelmarkt gaat om 9.00 uur van start en duurt tot circa 15.00 uur. Naast de verkoop van oud/; spulletjes is er ook een kraam met planten en zijn bij de ver schillende spelletjes leuke prij zen te winnen. Om 12.00 uur wordt een veiling van tweede hands spullen gehouden. Dit jaar komt er tevens een pop penkast en bestaat de moge lijkheid om een ritje met paard en wagen te maken. Een kraam met zelfgemaakte spullen van ouders, familie, kinderen en andere inwoners van Brou wershaven ontbreekt ook deze keer niet. Bij dit alles wordt de inwendige mens niet vergeten. Bij slecht weer wordt uitgewe ken naar de botenloods van de firma Van Ast aan de Oude Schouwsedijk. Het betreft de inzameling van vijf a zesduizend voedselpak ketten van tien kilo, 140.000 ki lo kleding en, huisraad, me disch materiaal en geld. Men kan aan de actie deelnemen door de kosten van een voed selpakket a dertig gulden over te maken op giro 5856826 ten name van Oost-Europa Zen dingshulpfondsen of zelf een voedselpakket samen te stel len. Daarin moeten bepaalde voedingsmiddelen zitten zoals melkpoeder, bloem, suiker, lunchmeat, havermout, maca roni, soya-olie, leverpastei, zout, biscuit en gedroogde soep. Per voedselpakket dient men vijf gulden bij te dragen aan de verzendingskosten. De kleding moet worden verpakt in zak ken of bananendozen en moet schone en hele kleding bevat ten. Per zak of doos dient men drie gulden bij te dragen aan Het spel, dat valt onder auspi ciën van Veilig Verkeer Neder land, is dusdanig van opzet dat de deelnemers op een speelse wijze hun verkeerskennis en verkeersinzicht vergroten en meer interesse krijgen in alles wat met het verkeer te maken heeft. Het Jeugdverkeersspel bestaat uit een aantal onderdelen. Zo is er een teamquiz waarbij aan de hand van dia- of filmfragmen ten vragen worden gesteld. Dit onderdeel vertoont qua uitvoe ring grote gelijkenis met het populaire spel Ren je Rot. Bij het onderdeel superquiz moe ten de deelnemers via een De Kamer van Koophandel is van mening dat de verbinding van grote betekenis is voor de ontsluiting van Zeeland in noordelijke richting, met name voor het bedrijfsleven. „Door de aanwezigheid van tal van knelpunten is er momenteel geen sprake van een vlotte doorstroming van het wegver keer. Met name in de zomerpe riode is de capaciteit van de verbinding volstrekt ontoerei kend", aldus de brief. De Kamer van Koophandel wijst het provinciaal bestuur er op dat deze problematiek door het voortdurend uitstel len van besluiten in de komen- ZOETERMEER - Minister Rit- zen van onderwijs trekt tot en met medio 1996 in totaal 25 miljoen gulden uit voor cur sussen Nederlands aan vluch telingen uit cx-Joegoslavië. Dat heeft het departement van onderwijs meegedeeld. Volgens de bewindsman zijn de extra gelden voor de taallessen noodzakelijk gezien de toestroom van vluchtelingen uit het oorlogsgebied in het voormalige Joegoslavië. De mi nister heeft de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) en de Vereniging van Besturen Volwasseneneducatie •(VAN) gevraagd op korte ter mijn met hem te overleggen ophaal- en distributiekosten. Huisraad en medisch mate riaal kan niet bij het inzamel punt te Zierikzee worden afge geven. Men moet dat zelf naar I Krimpen aan de Lek brengen. Nadere informatie over de in zameling is te krijgen via tele foonnummer 01110-12624. Het is de bedoeling dat de hulpgoederen per schip naar Kroatië en Bosnië worden ver voerd. De zendingsorganisatie hoopt via de actie 220 ton hulp goederen te verzamelen en te verzenden. Door de recente openstelling van het Main- Donaukanaal' is het mogelijk geworden om de goederen van uit Nederland rechtstreeks over het water tot aan de Kroa tische grens te brengen. De ac tie duurt tot 30 juni. Het is de bedoeling dat de hulpgoederen op 15 juli worden ingeladen voor de tocht naar het voorma lige Joegoslavië. drukknopsysteem antwoord geven op vragen. Andere on derdelen zijn het maken van een werkstuk, het leggen van een puzzel en de zaalquiz. Als rode draad door het program ma loopt het spelonderdeel vaardigheidsrit. Hierin moe ten de deelnemers onder meer slalomrijden, plankrijden on der en tussen poortjes rijden. Een jury bekijkt aan de hand van vooraf gestelde eisen wel ke ploeg het circuit het best heeft afgelegd. Presentatie van de uitvoering is in handen van de heer P. van Wee, Regiocoör dinator Zuid-Holland-Zuid van Veilig Verkeer Nederland. de jaren alleen maar zal toene men. „Tbrwijl de verbinding van vitaal belang is voor een evenwichtige economische ont wikkeling van de regio Midden- en Noord Zeeland in de komende periode". Men verzoekt het provinciaal bestuur om zich, in samen spraak met de Rijksoverheid en de lokale overheden, in te zetten voor de spoedige ophef fing van knelpunten in de rou te op het gebied van verkeers veiligheid en de capaciteit. En om te bewerkstelligen dat de economische potenties van de verbinding zo goed mogelijk worden benut. over de inzet van het geld. Rit- zen wil al per 1 augustus begin nen met de cursussen. De extra financiën bieden volgens Rit- zen voldoende mogelijkheden om een uitbreiding te voorko men van de bestaande wacht lijsten voor cursussen Neder lands aan anderstaligen. De gemeenten zullen in eerste instantie de betrokken cx-Joe- goslaven inlichten over de mo gelijkheden op een intensieve wijze Nederlands te leren. Hoeveel ontheemden uiteinde lijk van de mogelijkheid ge bruik zullen maken, kon een woordvoerder van het ministe rie van onderwijs niet zeggen. BRUINISSE - Onlangs is de tweede fase van de her inrichting van de Grevelingendam voltooid. Dat be tekent dat het recreatiegebied volledig is aangepast aan de behoeften van de moderne recreant. De ver betering van de recreatievoorzieningen zal zeker gaan bijdragen aan een plezierig dagje aan het Gre- velingenmeer. Er ligt inmiddels een fraai fietspad dat Bruinisse met het Greve- lingenstrand verbindt. (Archieffoto). ZIERIKZEE/BURGH-HAAMSTEDE - Zierikzee en Burgh-Haamstede. Dat zijn de plaatsen op Schouwen-Duiveland die in de maand juni worden bezocht door de Groene Keuken; een rijdende expositie over milieuvriendelijke ideeën in huis. De expositie is een initiatief van een aantal Zeeuwse natuur- en milieuedu- catieve organisaties, de provincie Zeeland en de redactie van het tijdschrift De Kleine Aarde. Uitvoering in sporthal Oosterland OOSTERLAND - Op vrijdag 18 juni geven leerlin gen van de bovenbouw basisscholen in Duiveland en Bruinisse in de sporthal aan de Dr Schutterstraat in Oosterland een uitvoering van het jeugdverkeers spel Kijk goed uit. De uitvoering begint om 13.30 uur en duurt tot ongeveer 16.00 uur. Het spel is be doeld als afsluiting van de periode waarin de leer lingen op de basisschool verkeersles hebben gehad en wel of geen jeugdverkeersdiploma hebben be haald. Kamer van Koophandel doet dringend beroep op provinciale staten van Zeeland ZIERIKZEE - Via een brief aan provinciale staten van Zeeland heeft de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Midden- en Noord-Zeeland aangedron gen op het opheffen van de knelpunten in de verbin dingsroute Goes-Zeelandbrug-Hellegatsplein.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 6