Klaas en Gré op zoek naar een ouderengeschikte woning PROJECT VOORLICHTING AAN OUDEREN OP SCHOUWEN-DUIVELAND Als de ouderdom met gebreken komt Voorlichting ouderen in vorm van project Thema middag over wonen voor ouderen A t VRIJDAG 4 JUNI 1993 NR 25368 Oud word je vanzelf. Die wijsheid wordt te pas en te onpas gebezigd, maar strookt niet helemaal met de werkelijkheid. Niet alleen de lichamelijke gesteldheid is van invloed op de manier waarop het verouderingsproces zich voltrekt. Ook de kennis van regelingen en voorzieningen en hulpverlenende instellingen speelt een belangrijke rol bij dit proces. Gezien de veelheid en ingewikkeldheid daarvan zien veel ouderen door de hulpverlenende bomen het zorgverlenende bos niet meer. Daaraan wil het VOORLICHTINGSPROJECT VOOR OUDEREN op Schouwen-Duiveland iets doen. Dit project dat zich met name richt op de zelfstandig wonende oudere, is in opdracht van het Intra- en Extramuraal Zorgoverleg Schouwen- Duiveland uitgewerkt door de Gemeenschappelijke Gezondheidsdienst Zeeland en de vakgroep Voorlichtingskunde van de Landbouwuniversiteit Wageningen. Het project loopt van februari '93 tot en met april '94 en bestaat uit allerlei vormen van voorlichting. Dat varieert van mondelinge voorlichting tijdens gesprekken, themamiddagen en cursussen tot en met allerlei schriftelijk informatie-materiaal over thema's als financiële voorzieningen, huisvesting, gezondheid en zorgvoorzieningen Elk thema staat drie maanden lang in het middelpunt van de belangstelling. Ook in de Zierikzeesche Nieuwsbode wordt dit jaar en begin volgend jaar de nodige aandacht aan dit voorlichtingsproject besteed. Elk thema wordt aan de hand van een inleidend verhaal bij de lezer geïntroduceerd waarna eens in de veertien dagen een specifiek onderdeel van dat onderwerp wordt belicht. Dit houdt in dat van elk thema in totaal zes artikelen in deze krant verschijnen. Na het thema financiën waarbij de lezer kennismaakte met het wel en wee van Piet en Maatje wordt vanaf vrijdag 7 mei de schijnwerper gericht op het thema OUDEREN HUISVESTING. •Na de eerder verschenen artikelen over de woonwensen van ouderen, de verschillende typen ouderengeschikte woningen en de mogelijkheden om de eigen woning ouderengeschikt te maken, wordt in dit artikel aandacht besteed aan ouderengeschikte woningen zonder extra dienstverlening. Dat kan de bekende (traditionele) bejaardenwoning met alle vertrekken op de begane grond zijn, maar ook een wat modernere ouderengeschikte woning met een extra kamer op zolder of een gestapelde woning. Deze ouderengeschikte woningen zonder service worden op Schouwen- Duiveland verhuurd door woningbouwvereniging Beter Wonen en de Christelijke Woningbouwvereniging in Bruinisse. Welke mogelijkheden er allemaal zijn worden in dit derde artikel belicht aan de hand van de belevenissen van Klaas en Gré, een al wat ouder Schouwen- Duivelands echtpaar dat op zoek is naar een ouderengeschikte woning. ZIERIKZEE - „Hier wil ik nooit meer weg, want hier voel ik me echt thuis". Hoe vaak had Klaas zijn Gré dit niet horen zeggen. Hoewel Bruse van origine voelde ze zich helemaal thuis in de woning aan de rand van Zierikzee, die zij vijfendertig jaar geleden hadden gekocht. Een paar jaar geleden hadden ze hun hypotheek afgelost en dus woonden ze er nu bijzonder voordelig. Toch zei Gré de laatste tijd niet meer zo vaak dat ze er niet weg wilde. Niet omdat ze het in hun apart staande woning niet meer zo naar haar zin had, maar omdat ze er vanwege hfet verergeren van haar arthrose steeds moeilijker uit de voeten kon. Zoveel mogelijk nam Klaas haar werk uit handen, maar ideaal was dat niet. Daarom besloten Klaas en Gré om dan toch maar eens naar een andere en meer ouderengeschikte woning uit te zien. Maar dan wel eentje zonder extra zorgverlening, want daar waren ze nog niet aan toe. Tben de jongste, een nakomertje, na veel wikken en wegen uiteindelijk toch besloten had om te verhuizen naar Goes waar hij werkte, was er voor Klaas en Gré geen reden meer om een verhuizing voor zich uit te blijven schuiven. Dus waren ze op een dinsdagmorgen maar eens naar het Informatiecentrum van Beter Wonen aan de Calandweg gestapt om daar te informeren welke mogelijkheden die had om Klaas en Gré aan een ouderengeschikte woning te helpen. Een aardige dame aan de balie had hen gewezen op verschillende typen ouderengeschikte woningen, waarvan in het infocentrum diverse foto's te zien waren. Toen ze bij Klaas en Gré toch enige aarzeling proefde - een verhuizing is immers een ingrijpend iets in een mensenleven - had ze hen gewezen op de mogelijkheid om zich al vast als woningzoekende in te laten schrijven en daarbij zelf aan te geven wanneer men het liefste zou willen verhuizen. Daarbij was er ook nog de mogelijkheid om op het inschrijfformulier een eerste en tweede keuze voor een bepaalde kern aan te geven. Met het oog op Gré, die door haar arthrose nogal mank liep had ze hen bovendien aangeraden om contact op te nemen met de vertrouwensarts van Beter Wonen, dokter L'. J. van de Zande. Dit in verband met het verkrijgen van een medische urgentie. Hierdoor konden Klaas en Gré extra punten krijgen, waardoor ze sneller voor een huis in aanmerking zouden komen. Zeker in Zierikzee, Renesse en Burgh- Haamstede waarvoor een wachtlijst gold kon dat weieens een groot pluspunt zijn. Een aardige hoeveelheid informatie en een aanvraagformulier voor woonruimte rijker waren Klaas en Gré naar huis gegaan, waarna ze 's avonds eens rond de tafel waren gaan zitten. Om alles eens op een rijtje te zetten, want afgezien van de emotionele kant brengt een verhuizing toch ook heel wat praktische beslommeringen met zich mee. Het huis zou verkocht moeten worden en waarschijnlijk zouden ze ook een deel van'hun inboedel weg moeten doen. Bovendien waar zouden ze voor kiezen; om in Zierikzee te blijven of zoals Gré dat zo graag wilde om weer naar Bruinisse te gaan. Daarom lieten ze zich voor alle zekerheid ook maar inschrijven bij de Christelijke Woningbouwvereniging Schouwen-Duiveland, die woningen in de gemeenten Duiveland en Bruinisse verhuurt. Na het inleveren van deze inschrijfformulieren raakten de verhuisplannen van Klaas en Gré wat op de achtergrond. Zo goed en zo kwaad dat ging redderden zij zoveel mogelijk zelf in hun huis. Tbtdat een strenge winter met veel ijs- en sneeuwoverlast volgde en hen deed beseffen dat ze echt aan een ouderengeschikte woning toe waren. Klaas had toen op een grijze dag resoluut de telefoon gepakt om de woningbouwvereniging in te lichten dat ze zo snel mogelijk wilden verhuizen. Een paar maanden lang hoorden Klaas en Gré niets van Beter Wonen. Totdat er op een morgen een toewijzingsbrief door de brievenbus gleed. Jawel hoor, ze konden, als ze dat tenminste wilden, verhuizen naar een kleine en al wat oudere bejaardenwoning in Bruinisse. Op een middag gingen ze er samen met hun jongste zoon een kijkje nemen. Aan de woning mankeerde niets; goed onderhouden en met een klein tuintje op het zuiden. Toch moesten Klaas en Gré, gewend aan redelijk ruime kamers, wel even slikken toen ze de vrij kleine kamers - een typisch kenmerk van ouderenhuisvesting in de jaren zestig - zagen. Het grootste bezwaar vonden Gré en Klaas echter dat de woning geen echte bovenverdieping had, maar alleen een vlierinkje waar je via een vlizotrap kon komen. „Hoe moet dat dan als 'Jan weer eens een'weekendje thuis wil zijn óf-als een'van de kleinkinderen wil komen logeren. Die moeten dan op de bank in de woonkamer slapen" had Gré wat sombertjes opgemerkt. „Nee, 't was best een aardige woning in een leuke buurt, maar toch moesten ze het maar niet doen" vond ze. De volgende dag al ging Klaas langs bij Beter Wonen om te zeggen dat ze afzagen van deze woning en waarom. Zo bleven ze nog even „in de molen" van de woningbouwvereniging. Op aanraden van een kennis die actief was in het bestuur van een ouderenorganisatie had Klaas inmiddels al contact opgenomen met een makelaar voor het verkopen van de eigen woning. Nog geen twee weken later had die al laten weten een potentiële koper te hebben gevonden: een jong echtpaar dat zich op korte termijn in Zierikzee wilde vestigen. Dat ze voor de koop van de woning van Klaas en Gré nog even geduld moesten hebben totdat die een andere woning hadden gevonden, kwam hen slecht uit en dus ging de koop niet door. Na dit echtpaar kwamen er nog verschillende belangstellenden naar dé woning kijken. Eén ervan bleek zo gecharmeerd te zijn van de serre achter het huis, dat die best wat geduld kon opbrengen. Al met al viel dat echter nogal mee want een maand of wat later kwam er opnieuw een toewijzingsbrief van Beter Wonen, dit keer voor een modernere ouderengeschikte woning met een extra kamer op de bovenverdieping en nog wel in Zierikzee. Opnieuw gingen Klaas en Gré op woningbezoek, dit keef in het gezelschap van hun kennis. Die bleek zeer enthousiast over de woning te zijn. ,,'t Is zeker een woning die een seniorenlabel verdient" had die uitgeroepen. Dat is een consumentenkeurmerk voor ouderenhuisvesting waarmee de ouderenbonden ANBO, PCOB en de Unie KBO in de toekomst aan kunnen geven dat de woning geschikt is voor bewoning door ouderen. Daarvoor moest deze wel aan bepaalde eisen voldoen. „Kijk hier, bijvoorbeeld. De deuren zijrrbreed 'genoeg voor een rolstoel eh"bok?kié andere vertrekken--zijn zö bfeed dat zij voldoende bieden voor een rolstoeler om met zijn rolstoel te draaien" had hun kennis Frans als toelichting gegeven. „En die drempels dan" had Klaas gevraagd, „dat is toch niks voor een rolstoeler". Zolang die drempels niet hoger zijn dan 2 cm was dat volgens Frans geen bezwaar. Behalve deze extraatjes was de woning op verzoek van de vórige bewoner ook al voorzien 'van een douchez'itj e en steunen in de douchecel en een verhoogde toiletpot. Stuk voor stuk zaken die het (zelfstandig) wonen voor ouderen aanmerkelijk kunnen vergemakkelijken.Het meeste oog hadden Klaas en Gré echter voor de extra kamer op de bovenverdieping; een vrij ruime kamer die niet alleen goed als logeerkamer dienst kon doen maar ook als hobbykamer voor Klaas. Maar ook de directe verbinding tussen woonkamer en keuken was iets wat met name Gré wel aansprak. Neen, deze woning voldeed. helemaal aan hun wensen, ook al was die kleiner dan ze waren gewend en zouden ze voor hun verhuizing hier naar toe een deel van hun inboedel van de hand moeten doen. Hoe moeilijk ook, het woog niet op tegen de voordelen van deze woning en de omgeving. ,,M'n liefje wat wil je nog meer, de dokter woont twee straten verderop en ook de supermarkt en slager bevinden zich op loopafstand. Alleen als je naar het centrum wilt dan zul je een eindje moeten lopen naar de bushalte, want die ligt eigenlijk net iets te ver van deze ouderengeschikte woningen verwijderd" vond Frans. Klaas en Gré vonden dat echter niet zo bezwaarlijk. Die enkele keer dat ze naar de binnenstad wilden konden ze altijd nog wel een taxi nemen of vragen of de wijkbus 60+ hert in de buurt wilde oppikken. Gezien de handicap van Gré zou dat wel mogelijk zijn. Neen, deze keer ging er echt verhuisd worden en dus moesten Klaas en Gré er hard tegenaan. Allereerst moesten er afspraken worden gemaakt met Beter Wonen over het tijdstip waarop de woning kon worden betrokken. Tegelijkertijd ook l>mdest' dé verkoop VaW de eigen woning'Verder'wórden afgewikkeld. En of dat nog niet genoeg was moesten Klaas en Gré ook een middag op stap om nieuwe vloerbedekking en gordijnen uit te kiezen. Ze moesten er in hun nieuwe, ouderengeschikte woning immers netjes bijzitten, vonden ze. TEKST ROSALIEN KORSTANJE FOTO JOOP VAN HOUDT ZIERIKZEE - In het Informa tiecentrum van Beter Wonen aan de Calandweg (nummer 51) in Zierikzee wordt dinsdag 8 juni een speciale middag ge houden rond het thema wonen voor ouderen. Deze voorlich tingsmiddag begint om 13.30 uur. De zaal gaat al een half uurtje eerder open (13.00 uur). Deze bijeenkomst maakt deel uit van het project Voorlich ting aan Ouderen op Schou wen-Duiveland. Na de opening van deze mid dag gaat de heer J. van Wezel, voorzitter van de adviesgroep Woonbelangen Senioren Schouwen-Duiveland, wat die per in op de woonwensen van ouderen. De heer L. A. Thnge, hoofd van de afdeling Verhuur en Bewonerszaken van Beter Wonen gaat vervolgens in op de vraag wat nu precies ouderen geschikte woningen zijn en waar ze te vinden zijn. Dat aan bod loopt uiteen van de beken de bejaardenwoning met alles gelijkvloers tot en met wonin gen in een woonzorgcomplex zoals de Poortershof. In de pauze, die om 14.30 uur begint is er gelegenheid om in formatie te vragen over oude renhuisvesting en alles wat. daarbij komt kijken. Na de pauze is het woord aan make laar M. Bij de Vaate die een en ander zal vertellen over eigen woningbezit van ouderen. De reeks inleidingen wordt afge sloten met een uiteenzetting over wonen met beperkingen. Dit thema wordt toegelicht door de heren J. Nagelhout en F Kuijper van de Gemeen schappelijke Medische Dienst. Zij zullen hierbij iets vertellen over woningaanpassing, waar* door het soms mogelijk is om toch in de eigen woning te blij ven, ook als men wat minder goed ter been is of anderszins gehandicapt raakt. '4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 5