Toekomst bouwbranche onder de loep genomen Vriendschapsband tussen Zierikzee en Maore krijgt steeds meer gestalte Fietsersbond helpt bij afstellen fiets EG-afspraken schok voor Vluchtelingenwerk Duizenden Zeeuwse ambtenaren op de fiets NJN-libellenexcursie 4 4 Voorzitter D. van der Wekken: Tijd om de mouwen nu echt op te stropen Fietstochten voor senioren Opening kunst- en antiekhandel Maandag 7 juni presentatie resultaten enquête Probleem hondepoep steeds groter DONDERDAG 3 JUNI 1993 NR 25367 5 ZIERIKZEE - Een belangrijke dag in het bestaan van de Werkgroep Ontwikkelingssamenwerking Zierikzee. Zo omschreef D. van der Wekken, voorzit ter van de werkgroep, de presentatie gisteren, woensdag, van het plan tot het aangaan van een vriendschapsband tussen Zierikzee en het Tanzani- aanse dorp Maore. De informatie-avond over Maore werd door naar schatting 40 mensen bezocht. De Werkgroep Ontwikkelings samenwerking Zierikzee be staat inmiddels al enkele ja ren. Na een periode waarin vooral gediscussieerd is over de doelstelling en de werk wijze van de werkgroep is in samenwerking met de gemeen te Zierikzee besloten tot het aangaan van een vriendschaps band met een dorp in de Derde Wereld. Via de Stichting Ne derlandse Vrijwilligers (SNV) werd het contact met de inwo ners van het Thnzaniaanse plaatsje Maore tot stand ge bracht. Daadwerkelijk doen Van der Wekken stelde in een kort openingswoord dat er nog al wat verschil zit tussen een bepaald beleid met de mond beleiden en het daadwerkelijk uitvoeren van dat beleid. ,,In de huidige tijd is er moed no dig om door te gaan met dit soort initiatieven. We leven in een Westerse maatschappij waarin de individualisering steeds meer om zich heen grijpt en mensen alleen letten op hun eigen belang", aldus Van der Wekken. Hij koppelde daar de opmerking aan vast dat het maar al te vaak voorkomt dat men zelfs niet geïnteresseerd is in het welbevinden van de bu ren. „Laat staat dat men zich druk maakt om een ver verwij derd land". Van der Wekken omschreef het werk van de Werkgroep Ont wikkelingssamenwerking als het tonen van een stukje soli dariteit met andere culturen en mensen met een andere huids kleur dan de onze. Hij legde vervolgens uit dat het de werk groep vooral te doen is om be wustwording. „Het is niet de bedoeling dat er gewoon geld gegeven wordt. Het is de be doeling dat gewerkt wordt aan een structurele vorm van ont wikkelingssamenwerking en de werkgroep wil een zo breed mogelijke laag van de Zierik- zeese bevolking bij dat werk betrekken". Van der Wekken prees het geduld van de leden van de werkgroep. „De werk groep bestaat uit vogels van verschillende pluimage en dan is het nog niet zo makkelijk om op één lijn te komen. Daarbij kwam dat het contact met de Derde Wereld ook vrij lang op zich liet wachten. Maar nu kan de werkgroep echt gaan wer ken aan het bewustwor- dingsproces", aldus de werk groepvoorzitter. Na het openingswoord van Van der Wekken was het de beurt aan mevrouw M. W. Marteijn. Zij is vrijwilligster van de We reldwinkel in Deventer en bracht onlangs met twee ande re vrijwilligers een bezoek aan Thnzania waarbij onder meer Maore werd bezocht. Zij stelde in een inleidend woord aller eerst dat in het Thnzaniaanse dorp veel belangstelling be staat voor het aangaan van een vriendschapsband met Zierik zee. Vervolgens werd een dia-serie vertoond die een goed beeld schetste van de leefomstandig heden van de inwoners van het 7000 inwoners tellende platte landsdorp in Tanzania. Tanza nia is, zo bleek uit het verhaal van mevrouw Marteijn, een arm land in ontwikkeling. Er wordt hard gewerkt aan de op bouw van het land. Eén van de handicaps daarbij is het ont breken van een goede wegen infrastructuur. De wegen zijn, in ieder geval op het platte land, vaak niet meer dan zand wegen die na een forse regen bui veranderen in modderpoe len. Verkeer, en daarmee ook de aanvoer van zaken als voed sel, medicijnen, bouwmateria len en dergelijke, is dan nage noeg onmogelijk. Koloniale invloeden Tanzania is vroeger zowel een Duitse als een Engelse kolonie geweest en nog steeds zijn daar invloeden van terug te vinden. Het onderzoek is opgestart door de Bouw- en Houtbond FNV. Daaraan lag een drietal redenen ten grondslag, zo legt districtsbestuurder van de vakbond G. van der Wal uit. „Allereerst voelt de vakbond zich net als de werkgevers na tuurlijk ook verantwoordelijk voor de toekomst van de werk nemers. We maken ons wel de gelijk zorgen over de sector", aldus Van der Wal. Tweede re den die hij aangeeft is de om slag binnen de FNV waarbij wordt nagestreefd dat meer ac tiviteiten binnen de bedrijven in plaats van de afdelingen worden opgestart. Het afstem men van de vraag- op de aan bodzijde zoals wordt na gestreefd door de landelijke or ganisatie BouwVakWerk vormt de derde reden voor het onder zoek. Het inventariseren van knelpunten en het geven van concrete oplossingen worden als voornaamste doel van het onderzoek gezien. Knelpunten Een van de voornaamste knel punten die uit het onderzoek naar voren is gekomen is het feit dat het moeilijk is om vak kundig personeel aan te trek ken in de bouwsector. Veel wordt veroorzaakt door het ne gatief imago dat de bouw zo langzamerhand krijgt wat be treft gezondheid van personeel en het feit dat men in de winter vaak terug moet in de WW. An dere oorzaak voor dit pro bleem is te vinden in het ge brek van een opleidingsinsti tuut op het eiland. Met name de FNV was geïnte resseerd in het gegeven dat Schouwse ondernemers slechts in geringe mate activiteiten ontplooien in Noord-Brabant en Zuid-Holland. De bedrijven, zo is de conclusie van de FNV, wachten nog teveel af in plaats van de concurrentieslag aan te gaan en actief te aquireren. Naast de gehele personeelspro- blematiek heeft de FNV via de enquête extra informatie ge- De school in Maore staat op een bord aangeduid met het woord 'Schule' en in sommige winkel tjes is zelfs Olvarit babyvoe ding verkrijgbaar. In Thnzania wordt het echter alleen ge bruikt als een soort kracht voer. Een kind bijvoorbeeld dat ziek is geweest krijgt eens in de maand een theelepeltje Olvarit om aan te sterken. Het minimumloon bedraagt zo'n dertig gulden per maand en dat is geen vetpot. Het (basison derwijs op zich is gratis, maar de oudere van schoolgaande kinderen moeten wel betalen voor bijvoorbeeld boeken en het verplicht schooluniform. De medische voorzieningen la ten in veel gevallen te wensen over. De bevolking op het plat teland leeft voornamelijk van de landbouw, Na de vertoning van de dia serie was er gelegenheid tot het stellen van vragen. Vervolgens werd de informatie-avond af gesloten door werkgroepvoor zitter D. van der Wekken. Hij stelde dat het project van de Werkgroep Ontwikkelingssa menwerking Zierikzee nu nog in de beginfase zit. „We zijn nu nog bezig met de kennismaking", aldus Vhn der Wekken. Hij vertelde dat er in middels een dia-serie over Zie rikzee en omgeving is gemaakt en opgestuurd naar Thnzania via de Stichting Nederlandse Vrijwilligere. Een eerste teken van vriendschap werd door me vrouw Marteijn namens de in woners van Maore in de vorm van een aardewerk pot aan Van der Wekken overhandigd. kregen over de aanwezigheid van ondernemingsraden bij de Schouwse bedrijven, het invul len van vacatures door alloch tonen en de mogelijkheden die worden geboden voor herintre ding van arbeidsongeschikten. Het onderzoek geeft niet direct aanleiding tot ongerustheid, zo verzekeren Van der Wal en Van den Berg, maar regeren is voor uitzien. „Op dit moment is de situatie nog goed, maar we moeten op tijd inspelen op ver anderingen en ontwikkelin gen. Zo kunnen we ons voorbe reiden op eventueel slechtere tijden. In de toekomst zal het namelijk steeds moeilijker worden om jeugdige vakmen sen. aan te trekken". Andere constatering van het onderzoek noemen ze dat bedrijven meer moeten samenwerken om ook opdrachten buiten het eiland te verkrijgen. Daarnaast vinden ze dat ook de politiek een handje kan meehelpen door de pieken waarin het werk af moet zijn niet alleen in de zo mer te leggen. Bijeenkomst Bij de bijeenkomst in Hotel Mondragop komen de bovenge noemde punten aan de beurt. Enkele sprekers zullen het woord voeren. Zo vertelt de heer K. B. van den Berg van het Bedrijfscontact Zeeland Noord wat meer over het belang van de bedrijfstak bouw voor de re gio. De heer ir. B. Maljaars, di recteur van het Innovatiecen trum Zeeland gaat in op de knelpunten op provinciaal ni veau voor de bouw. Ook vertelt een Schouwse bouwonderne mer over zijn ervaringen. Na de pauze worden concrete ac ties naar aanleiding van de en quête gedaan en wordt meer in formatie gegeven over het pro ject BouwVakWerk. Het welslagen van de bijeenkomst hangt voor een groot deel af van de aanwezigheid van de on dernemers, zo meent Van den Berg. „Via de presentatie wil len we hen laten meedenken over mogelijke oplossingen". EINDHOVEN - In het Muziek centrum Frits Philips in Eind hoven is van 4 juli tot en met 4 augustus een tentoonstelling te zien van 250 cartoons. De ten toonstelling maakt onderdeel uit van het achtste Nederland se Cartoonfestival. ZIERIKZEE - Ook dit jaar is er weer een uitgebreid program ma fietstochten voor senioren. Acht fietstochten, variërend in lengte van 26 tot 60 kilometer, staan op het programma. Dinsdag 8 juni gaat om 13.30 bij Zwembad Onderdak in Zie rikzee de Oosterland-route van start. Het gaat om een tocht met een lengte van 26 kilome ter. De Oosterschelde-route staat gepland voor dinsdag 22 juni. Om 10.00 uur gaan de fiet sers vanaf Zwembad Onderdak van start voor een fietstocht van 60 kilometer. De Pepermo len-route is de naam van de tocht die dinsdag 6 juli verre den wordt. Deze 25 kilometer lange tocht gaat om 13.30 van start vanaf Sportpark Den Ho gen Blok. Eveneens om 13.30 uur vertrekken de fietsers dinsdag 20 juli vanaf Den Ho gen Blok voor de 28 kilometer lange Dijk waterroute. Eenenveertig kilometer lang is de Bruinisse-route die dinsdag 3 augustus Verreden wordt. Startpunt is Zwembad Onder dak. Daar vertrekken de fiet sers om 13.30 uut. Op dinsdag 17 augustus wordt de 24 kilo meter lange Herenkeet-route verreden. De fietsers gaan om 13.30 uur van start vanaf Sportpark Den Hogen Blok. De voorlaatste senioren fietstocht staat gepland voor dinsdag 31 augustus. Deze 26 kilometer lange tocht, waarbij de Zonnemaire-route wordt ge volgd, gaat om 13.30 uur vanaf Den Hogen Blok van start. De laatste® tocht heeft de titel Verrassing-route meegekregen, is 30 kilometer, lang en start om 13.30 uur vanaf Den Hogen Blok in Zierikzee. HAAMSTEDE - Vrijdag 4 juni wordt in Burgh-Haamstede de nieuwe vestiging van Kunst en Antiekhandel Galerie Bors- boom geopend. Voor Borsboom betekent de opening van de vestiging in Burgh-Haamstede een nieuw begin. De kunst- en antiekhan del verhuist van Zierikzee naar Haamstede. Galerie Borsboom is vanaf vrijdag gevestigd aan de Achterweg 7 in Burgh- Haamstede. De opening staat gepland voor 19.30 uur en wordt verricht door burge meester H. Tbes van Wester- schouwen. Behalve de verkoop van schilderijen en antiek wordt een expositie gehouden van werk van een kunstschil der uit Burgh. Het doel van de door de afde ling Zeeland van de fietsers bond ENFB georganiseerde ju ni ambtenaren fietsmaand is dat de gemeente-ambtenaren al fietsend kennis nemen van de fiets-verkeere-(on)veiligheid in hun eigen gemeente. De te ont dekken gevaarlijke verkeerssi tuaties en/of knelpunten kun nen worden doorgegeven aan de plaatselijke verkeerscoördi- nator die ze op zijn beurt inven tariseert en doorgeeft aan de afdeling Zeeland van fietsers bond ENFB. Black spots De fietsersbond maakt een rapportage/knelpuntennota van alle in Zeeland door gemeente-ambtenaren ontdek te knelpunten en black spots waarna deze nota haar weg zal vinden naar de rijks- en pro vinciale overheid, de wegbe- heerders, het Regionaal Or gaan Verkeersveiligheid Zee land en andere betrokken in stanties. Dan kan bekeken worden welke verkeersonveili- Deze - gratis - afstelactie heeft als doel op eenvoudige wijze het fietscomfort te verbeteren. Echt fietsgenot kan namelijk samenhangen met het op de juiste hoogte afstellen van stuur en zadel. Klachten als za delpijn zijn vaak te verhelpen door het goed afstemmen van de hoogte van de fiets-onderde- len op de berijder van de fiets. Ook het soort zadel of stuur, of zelfs de kleding, kan te maken hebben met klachten. De leden van de Fietsersbond maken gebruik van de metho de van sportarts Van Huiten. Hij houdt zich al jaren bezig Libellen vormen samen met vlinders missschien wel de be kendste insectengroep binnen de biologie. Maar toch bestaat er volgens de NJN nauwelijks kennis over de verspreiding van deze dieren. De NJN wil aan die kennis door het organi seren van de excursie een bij drage leveren. Op die manier komen niet alleen leefgebieden van deze insecten in beeld maar kan er ook iets gezegd worden over de afhankelijk heid van bepaalde soorten van hun biotoop. Resultaat Tbvens krijgt men zo informa tie over het resultaat van be- ge situaties in aanmerking ko men voor aanpassing om een grotere verkeersveiligheid te kunnen bewerkstelligen. De rol die de fiets in het woon werkverkeer speelt is volgens de ENFB groeiende en dat vraagt om duurzame structure le aanpassingen met betrek king tot de fietspaden-netwer ken binnen en buiten de be bouwde kommen. Dat ver- keereveiligheidsonderzoeken gewenst zijn blijkt uit de grote bereidwilligheid van de Zeeuwse burgemeesters om deel te nemen aan de juni amb tenaren fietsmaand. Vorig jaar deden vier Zeeuwse gemeenten mee aan de fiets maand, dit jaar bijna alle der tig. Volgens J. Midavaine uit Burgh-Haamstede, voorzitter van de afdeling Zeeland van de fietsersbond ENFB, is de tijd rijp dat de vonk naar andere gemeenten buiten de provincie Zeeland overslaat. Als het aan hem ligt wordt in 1994 de juni ambtenaren fietsmaand een landelijke verkeereveiligheid- sactia met verbetering van het fiets comfort. Voor zijn methode ontwikkelde hij onder meer een speciaal meetinstrument dat het mogelijk maakt de ideale verhouding tussen de fiets en de fietser snel te bepa len. Dit instrument wordt ook bij de actie in Westerechouwen gebruikt. De afstelactie, die op twintig plaatsen in Nederland wordt gehouden, is georgani seerd in samenwerking met de makers van het televisiepro gramma Holland Super. Dit tv- programma over fietsen in Ne derland wordt op vijf zondaga vonden uitgezonden. schermingsmaat regelen met betrekking tot het gebied en over de waterkwaliteit. Libel len stellen namelijk niet alleen eisen aan de vegetatie rond de plaatsen, maar ook aan het wa ter waarin zij als larve leven. Soorten die alleen in heel schoon water kunnen hollen volgens de NJN in aantal ach teruit. Daarom is het van be lang te weten hoe men de 70 soorten libellen die er in Ne derland zijn kan behouden. De excursie vertrekt per fiets van uit Zierikzee naar Zuiji- Beveland. Zaterdag worden in heel Nederland, op veertig plaatsen, excursies gehouden. Voor meer informatie of opga ve: Gertjan Jobse (01110-12548) ZIERIKZEE - Op maandag 7 juni worden in Hotel Mondragon de resultaten bekend gemaakt van een onderzoek dat het Rayon Schouwen-Duiveland van de Bouw- en Houtbond FNV eind vorig jaar heeft ge houden bij bouw- en aanverwante bedrijven op Schouwen-Duiveland. Het onderzoek is gehouden in samenwerking met het Bedrijfscontact Zeeland Noord. Tijdens de bijeenkomst die duurt van 19.30 tot ongeveer 22.00 uur komen de toekomstperspec tieven en personele problemen van de branche aan de orde. Daarnaast worden ook concrete aanbevelin gen gedaan hoe de bouwbedrijven kunnen inspelen op veranderingen die in de toekomst zullen gaan plaatsvinden. De bijeenkomst is openbaar. Schouwse aannemers moeten meer samenwerken om opdrachten buiten het eiland te verkrijgen. (Archieffoto). AMSTERDAM - Vluchtelin genwerk heeft woensdag „ge schokt" gereageerd op de af spraken die dinsdag door de lidstaten van de Europese Ge meenschap zijn gemaakt over de opvang van vluchtelingen uit ex-Joegoslavië. De EG- landen kwamen in Kopenha gen onder meer overeen dat dat tijdelijke opvang beperkt moet blijven tot „kwetsbare personen" en dat gezinshereni ging alleen bij uitzondering mogelijk is. In de EG-afspraak staat dat de vluchtelingen uiteindelijk zo veel mogelijk opvang moeten krijgen in veilige gebieden bin nen de grenzen van het voor malige Joegoslavië. Die be scherming in de zogeheten „sa fe havens" is volgens Vluchte lingenwerk geen veilige optie. De betrokkenen kunnen aan spraak maken op het Vluchte lingenverdrag van Genève en daarom kunnen ze bij andere landen aankloppen om hulp, aldus Vluchtelingenwerk. „Het instellen van safe havens kan en mag daarom niet wor den gebruikt om asielverzoe ken onmogelijk te maken", schrijft de organisatie. Daarnaast wil zij dat gezinshe reniging in alle gevallen wordt toegestaan. De opvang van de vluchtelin gen in Nederland is volgens VluchtelingeriWerk „gelukkig beter dan datgene dat in de re solutie wordt vastgesteld". In een verklaring hekelt de in stantie de nog steeds geldende visumplicht binnen de EG voor burgers uit ex-Joegoslavië. Daarnaast noemt ze het onver mogen van de Gemeenschap om de etnische zuiveringen in het oorlogsgebied te stoppen en de slachtoffers op te vangen „een tragische en historische vergissing". Volgens Vluchtelingenwerk is het tijd voor een daadwerkelij-, ke opvang van de getroffen burgers. ZIERIKZEE - Aan het begin van de vergade ring van de commissie openbare werken en mi lieu gisteren, woensdag, deed wethouder P. de Rijke aan alle honden bezitters in Zierikzee de oproep om hun huisdier niet op iedere gewenste plaats zijn/haar behoef te te laten doen, maar hierbij rekening te hou den met de andere inwo ners van Zierikzee. Aan de commissieleden stel de De Rijke de vraag of zij eens hun gedachten wilden laten gaan over een mogelijke oplossing voor het steeds groter wordende hondepoep- probleem. Dat het met de overlast door hondepoep in Zie rikzee steeds erger wordt, leidde de wethou der af aan het grote aan tal telefoontjes dat hij de laatste maanden had ge kregen van mensen die zich ergerden aan de uit werpselen op straat. „Daarbij werd er dan ge sproken over die rothon- den, maar zij zijn niet de schuldigen. Dat ^ijn na melijk 'de slechte bazen'. Al met al loopt het bij velen, zo ook bij mij, de spuigaten uit", aldus De Rijke. Een pasklare oplossing voor het pro bleem had hij zelf ook nog niet gevonden, zo moest hij toegeven. „Maar dat we iets moe ten doen is zeker want ik krijg de indruk, de goe de bazen te na, dat velen hun hond naar buiten 'schoppen en overal de behoefte laten doen. Met z'n allen moeten we maar eens nagaan wat we hieraan kunnen doen". In kader juni ambtenaren fietsmaand BURGH-HAAMSTEDE - Bijna alle dertig burge meesters in de provincie Zeeland vragen hun mede werkers om in de maand juni naar en van het werk gebruik te maken van de fiets als vervoermiddel. Dit in het kader van de juni ambtenaren fietsmaand. Op eenvoudige wijze het fietscomfort verhogen HAAMSTEDE - Zaterdag 12 juni helpen leden van de afdeling Zeeland van de Fietsersbond ENFB fiet sers bij het afstellen van hun fiets. Fietsers kunnen terecht op het Trampolinecentrum Westerschouwen aan de Krayesteinweg, tegenover de hoofdingang van de Domaniale bossen. Op de fiets naar Zuid-Beveland De Cordulia Aenea, uit de familie van de Libellen. ZIERIKZEE - Zaterdag 5 juni verzorgen de afdelin gen Goes en Schouwen-Duiveland van de Nederland se Jeugdbond voor Natuurstudie (NJN) een libellen- excursie. Jongeren gaan, onder leiding van een erva ren excursieleider, libellen en andere insecten bekij ken en determineren. Dit alles gebeurt in het kader van de door de NJN georganiseerde landelijke Libel- lendag.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 5