GRATIS ADVERTENTIE Zierikzeese Paardenmarkt trekt weer duizenden belangstellenden Reconstructie Boogerdweg oogst zowel lof als kritiek z UW KRANT VAN r ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE i 32faS Zeeuwse boerenpaarden en standwerkers grote trekpleisters Plan voor verplaatsing klapbank Koor concert in Dreischor Inbraak in auto Fiets 'geleend' Vergadering commissie bedrijfsleven in Bruinisse dé krant van schouwen - duiveland! A l NIEUWSBODE DONDERDAG 3 JUNI 1993 GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uit onze grote kollektie leuke, originele en moderne kaarten. Wie deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bij de familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode. drukkerij lakenman ochtman bv JanneweKken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 149e JAARGANG NR 25367 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 ,,Wie betaalt dit jaar het parkeergeld?". (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Eén flinke regenbui die om ongeveer twaalf uur naar beneden kwam, dat was de enige disso nant tijdens de Paardenmarkt die woensdag werd gehouden in Zierikzee. De jaarmarkt, die volgens een uit de Middeleeuwen daterende traditie, jaarlijks wordt gehouden op 'de woensdag voor de eerste donderdag in juni' trok weer duizenden belangstellenden naar de straten rondom de Dikke Toren. In lange rijen schui felden zij stapvoets langs de bijna 140 kramen en de ruim twintig standwerkers die de Paardenmarkt dit jaar bevolkten. Grote trekpleister en sfeerma ker op de jaarmarkt waren de Zeeuwse boerenpaarden van de heer S. van de Velde uit Zonne- maire. Zij stonden op het plein voor de Dikke Tbren, de Balie, en lieten zich door grote en kleine paardenliefhebbers ge duldig aaien en bekijken. Men kon het gewicht van een van de kolossen raden en in de stand van de stichting Het Werkend Trekpaard werd het publiek geïnformeerd over deze traditi onele paardensoort die voor de mechanisatie in de landbouw werd gebruikt om het land te bewerken. Behalve de enorme Zeeuwse trekpaarden waren op de Balie ook grote en kleine pony's te zien. Kinderen konden zelfs een rit op een pony maken, waarbij zij onder meer tussen de marktkramen werden ge leid. Het dagverblijf Brugzicht was aanwezig met een aantal geiten uit hun kinderboerderij én met een stand met eigenge maakte artikelen. De typische sfeer van een jaar markt werd op de Balie nog be nadrukt door de aanwezigheid van een aantal oude landbouw werktuigen, enkele oude rijtui gen en een aantal tractoren uit de vijftiger jaren. ,,Het verza melen daarvan is voor mij een soort virus", aldus de heer C. bij de Vaate uit Kerkwerve. Hij reed naar de Paardenmarkt met zijn Mc Cormick Interna tional waarmee hij een aan hangwagen trok waarop een Man 2BN 10-1B uit 1957 en een Massey Herries Ferguson uit 1950 stonden te pronken. De machines trokken de nodige belangstelling. „Van allerlei soorten mensen, niet alleen landbouwers", aldus de Kerk- werfse landbouwer. Nieuw op de jaarmarkt was de vereniging Stad en Lande. „Wij staan hier omdat we meer aan de weg willen timmeren. We zoeken direct contact met het publiek zodat de drempel om lid te worden van onze vereni ging kleiner wordt", aldus voorzitter H. Doeleman. In de stand werden de diverse boek jes verkocht die door de vereni ging zijn uitgegeven, waaron der Veraelen van 't eiland Schouwen-Duiveland, geschre ven door A. Leijdekkers en cas settebandjes met Het lied van ons eiland. Voor marktmeester M. de Ma- sier begon de Paardenmarkt al om 04.00 uur. Maar de eerste marktkooplui, die meestal om die tijd arriveren, bleven dit jaar wat langer in bed liggen. „De eerst kwamen pas om on geveer 06.00 uur. Misschien vanwege de slechte weersom standigheden die werden voor speld". Dat was wellicht ook de reden dat een aantal kooplui, dat zich wel had aangemeld, niet kwam opdagen. De markt meester was daardoor tot na negen uur bezig om markt kooplui die 'op de bonnefooi' kwamen alsnog een plekje toe te wijzen. „Dat doen we omdat we anders vandaag geen markt hadden gehad. De benzinekosten Til- burg/Zierikzee was de gok die we namen aldus de heer A. Dusee uit Tilburg. Hij vertelde via de marktlijst en het tijd schrift De Koopman te weten dat het Paardenmarkt was in Zierikzee. „Zierikzee is een goede plaats voor een markt. Dat komt omdat het een 'toe ristenplaats is en toeristen hebben centen in hun zak en zijn over het algemeen wat kooplustiger dan het doorsnee publiek". Marktmeester De Masier weet daarvan mee te praten. „De animo vafi kooplui om op de Paardenmarkt te staan is de laatste jaren ongekend. Er kwamen dit jaar 170 aanvragen binnen, terwijl ik ongeveer 130 kramen heb. Daarvan is een aantal sowieso bestemd voor de vaste klanten en de kooplui die altijd op de weekmarkt in Zierikzee staan. Ik houd onge veer zestig plaatsen over voor die 170 aanvragers. Een van de vaste klanten is standwerker Hans Goppel uit Lelystad, die jaarlijks zijn groentenschaaf met veel verve aan de man/vrouw probeert te brengen. „Es ist ein Hollandise uitvinding die mit Deutse bil- ligheid is gefrabriseerd", legt hij aan een Duitse toeriste uit. Goppel is een collega van de beroemde Bertus de Regt uit Middelburg, die dezelfde schaaf verkoopt, maar dan in andere plaatsen. „Dat komt omdat Bertus uit de schaaf ging en overstapte op bijsoute- rieën. Toen hij weer terug wil de, was Zierikzee inmiddels aan mij toegewezen". De uitstallingen in de kramen omvatten een bonte verzame ling van artikelen, die varieer de van voorzetkachels voor in de open haard en leren bandjes waar door een heuse indiaan teksten werden ingeslagen tot allerlei soorten spekkies, plexiglas voorwerpen, hoeden en petten en Zeeuwse babbelu- ten, die ter plaatse volgens oud recept werden gemaakt. De drukte op de paardenmarkt viel om ongeveer 16.00 uur uit een, toen het opnieuw, maar dan zachtjes, begon te regenen. BROUWERSHAVEN - De één is dik tevreden, maar de ander zit nog met wat vraagtekens. Tijdens de ge meenteraadsvergadering in Brouwershaven dinsdag kwam van de kant van de VVD-fractie kritiek op de snelheidsremmers op de Boogerdweg. Eén en ander kwam aan de orde bij de behandeling van de ingeko men stukken, waaronder een bedankbrief van W. D. J. Epke uit Dreischor voor het opknappen van het Stoofpad in Dreischor. De brief van Epke ontlokte CDA-raadslid R. J. van der Wekken de opmerking dat het leuk is om in plaats van kritiek eens een bedankbrief te krij gen. VVD-vertegenwoordigster G. J. van de Velde-de Wilde zei ook blij te zien met de brief maar koppelde daar meteen de opmerking aan vast dat haar fractie nog enige bedenkingen heeft over de wijze waarop de reconstructie is uitgevoerd. Het bleek haar met name om de onlangs aangebracht snel heidsremmers in de Boogerd weg te gaan. Te dicht bij elkaar Volgens mevrouw Van de Velde staan de twee elementen waar uit de snelheidsremmer be staat te dicht bij elkaar het geen weieens problemen op zou kunnen leveren voor vrachtwa gens of landbouwverkeer. Ver der constateerde mevrouw Van de Velde dat Dreischor er voor wat betreft toeristische beweg wijzering wat bekaaid afkomt. „In andere kernen zie je vaak van die gele wegwijs-bordjes, maar die heb ik in Dreischor nog niet kunnen ontdekken", aldus mevrouw Van de Velde. Burgemeester L. N. Labruyère reageerde op het commentaar vanuit de raad met de opmer king dat bewust gekozen is voor een redelijk simpel aan te passen snelheidsremmer. „De elementen zitten op het wegdek geplakt en als de snel heidsremmer in de praktijk niet voldoet kan deze verwij derd worden zonder dat schade aan het wegdek ontstaat", al dus de Brouwse burgemeester. Naar aanleiding van de vraag van mevrouw Van de Velde over de toeristische bewegwij zering stelde Labruyère dat van gemeentewege bekeken zal worden of het mogelijk is ver- wijsbordjes richting dorpshuis en Streek- en Landbouwmu seum te plaatsen. „Dat zijn denk ik twee dingen die daar voor in aanmerking komen". aldus Labruyère. Hij meldde verder dat de gemeente van plan is om de 'klapbank' te verplaatsen en op te knappen. „Dat kan nog binnen het kre diet", aldus de burgemeester. Op vragen van mevrouw Van de Velde over controle op over- sjtand bij kampeerboeren en op campings antwoordde La bruyère dat er tijdens het pinksterweekeinde wel gecon troleerd is op overstand, maar dat de resultaten nog niet bin nen zijn. De parkeerproblemen aan de Blankersweg, een ander punt waar mevrouw Van de Velde aandacht voor vroeg, zijn bij het college bekend. Burge meester Labruyère stelde tij dens de gemeenteraadsverga dering dinsdag dat een en an der aan de orde komt bij de re constructie van de Blankers weg. „Het zit in de pen", aldus de burgemeester. Batig saldo Tijdens de raadsvergadering werd de raad ook geïnformeerd over de stand van zaken met betrekking tot de exploitatie Brouwershaven Kom. Eerder kampte men nog met een nega tief saldo van 65.000,-, maar dat heeft men weten om te bui gen in een positief saldo van 49.000,-. Een ontwikkeling waar de raad, zo bleek tijdens de vergadering, mee in zijn nopjes was. Wel bleek men met vragen te VVD-woordvoerster G. van de Velde-de Wilde: Niet tevreden met snelheidsremmer. zitten omtrent de verkoop door de gemeente van het pand Noorddijkstraat 27. Volgens vertegenwoordigers van ver schillende raadsfracties zou af gesproken zijn dat het pand in kwestie aan woningbouwver eniging Beter Wonen aangebo den zou worden. In plaats daar van heeft het college van b en w nu aan een makelaar ge vraagd het pand op de markt te brengen. Burgemeester Labruyère legde uit dat daarvoor gekozen is om te zien welke marktwaarde het pand heeft. Hij stelde dat het college wel degelijk de nood zaak van sociale woningbouw in de kern Brouwershaven ziet, maar voegde daar meteen aan toe dat voor de kern Brouwers haven voorlopig niet aan socia le woningbouw gedacht kan worden. Voor de bouw van be- jaardengeschikte woningen el ders in de gemeente moet men al contingent van andere ge meenten 'lenen'. DREISCHOR - In de Neder landse Hervormde kerk in Dreischor wordt op zaterdag avond 12 juni een koorconcert gegeven door de Christelijke zangvereniging Hart en Stem uit Ouddorp en het vocaal en semble Cantiona Musicum uit Nieuwerkerk. Het concert be gint om 20.00 uur. Hart en Stem uit Ouddorp her dacht in 1991 het 40-jarig be staan. Het koor heeft thans 67 leden en staat onder leiding van de dirigent Jan Bezuyen. Het repertoire van het koor be vat geestelijke koormuziek van zowel werken uit vroeger tijden als werken van moderne componisten. De dirigent Jan Bezuyen studeerde orgel, pia no, koordirectie en carillon bespeling. Momenteel is hij beiaardier op Goeree-Over- flakkee en dirigent van een vijftal andere koren. Cantiona Musicum herdacht vorig jaar november het tienja rig bestaan van de vereniging. Het vocaal ensemble bestaat momenteel uit zeventien leden. De dirigent is Arie van 't ge loof, deze studeerde orgel bij A. J. Keyzer en koordirectie bij F. Schouten. Momenteel leidt deze dirigent naast het vocaal ensemble nog een ander koor. Het repertoire van het ensem ble bevat uitsluitend geestelij ke koormuziek uit dc zestien de, zeventiende en achttiende eeuw. Op het programma van de avond staan werken van on der andere H. Schütz, J. C. Bach, W. Vogel en Th. Attwood. Iedere koopman prijst zijn waar aan. Horatius Veel zon HET WEER Van het noorden uit verder afne mende bewolking. Minimumtempe ratuur ±9 graden. Overdag flinke perioden met zon en droog. Mid- dagtemperatuur ongeveer 22 gra den. Zwakke tot matige noordoos telijke wind, rond kracht 3. 3 LANDBOUWMUSEUM O Actie Kiwanis luidt nieuw seizoen Streek- en Land bouwmuseum in 5 VRIENDSCHAP Vriendschapsband tussen Zierikzee en Maore krijgt meer gestalte. 6 'T STOOFJE Voor het najaar wordt begonnen met de sloop van 't Stoofje. 9 VOLLEYBAL De Vries is kampioen van de recreatie- volleybalcompetitie. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's EINDHOVEN - Vanaf de mili taire vliegbasis Eindhoven starten op zaterdag 12 juni 23 zweefvliegtuigen voor een race over een afstand van bijna 2.000 kilometer. De toestellen moeten een retourvlucht ma ken naar Nogaro in Zuid- Frankrijk. Wie zich als eerste terugmeldt is winnaar. Een dergelijke wedstrijd is, voor zover bekend, nooit eerder ge vlogen. HAAMSTEDE - E. uit Haam stede deed bij de politie aan gifte van inbraak in zijn auto. De auto stond geparkeerd aan de Strandweg in Haamstede. Een ruit werd vernield, maar uit de auto werd niets ont vreemd. Ook betrapte de poli tie drie mensen op illegaal kamperen. Tégen hen werd proces-verbaal opgemaakt. RENESSE - De B. uit Renesse deed bij de politie aangifte van diefstal van zijn fiets. Een paar uur later vond hij echter zijn fiets terug... Op zijn fiets vond De B. een briefje van 25,- met een bege leidend schrijven waarin de 'lener' uitlegde dat hij ten tijde van het 'lenen' van de fiets dronken was geweest en de fiets als taxi had gebruikt. BRUINISSE - Maandag 14 juni vergadert de commissie be drijfsleven van de gemeente Bruinisse. De vergadering wordt gehouden in het ge meentehuis en begint om 19.00 uur. Op de agenda van de commis sievergadering onder meer het concept voor de uit te brengen promotiefolder voor Bruinisse. Eerder stelde de raad geld be schikbaar voor het (laten) opstellen van de promotiefol der. Aan de commissie wordt maandagavond het eerste con cept voorgelegd. Verder komt tijdens de commissievergade ring een wijziging van de win kelsluitingsverordening en de opstelling van een dorpsplan aan de orde. Als gevolg van ver schillende ontwikkelingen is volgens het college van b en w van Bruinisse de behoefte ont staan aan een integraal dorps plan. Een dergelijk plan moet de basis gaan vormen voor een integrale toekomstvisie. De commissie wordt advies ge vraagd over het idee tot opstel ling van een dorpsplan. Tij dens de commissievergadering worden de leden van de com missie geïnformeerd over de stand van zaken met betrek king tot het glastuinbouwpro- ject. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 48,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 46,— jaarabonnement f 183,— jaarabonnement met autom. afschr. f 173,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. adres postcode: plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: as Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. 01 Antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee. i— ZZN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 1