SCHIPHOL KLAAR VOOR ZOMERDRUKTE y SCHIPHOL NEEMT NIEUW DEEL TERMINAL IN GEBRUIK Tips voor een vlotte start Nederlanders mogen meer belastingvrij inkopen WOENSDAG 2 JUNI 1993 De meest actuele informatie over aan komst- en vertrektijden en de (ver keerssituatie op Schiphol treft u op NOS-Teletekst en RTL4-Text aan. Dit is vooral handig tijdens de piekuren, zeker als u vanaf grote afstand naar Schiphol moet reizen en tijdig genfor- meerd wilt worden. De informatie is op NOS Teletekst op te vragen op pa gina 757 t/m 763 en bij RTL4-Text op pagina 141 t/m 146. Nieuwe Schiphol Wegwijzer uit De nieuwste Schiphol Wegwijzer, vraagbaak van vliegend Nederland is weer uit De folder geeft u ant woord op vaak gestelde vragen en is voorzien van handige platte grond jes en kaarten van de termi nal en de parkeerterreinen. U leest bijvoorbeeld ook hoe u Schiphol het beste per trein kan bereiken of op welke pagina's van RTL4-Text en NOS-Teletekst Schiphol-informa tie staat. Tevens zijn veel relevante te lefoonnummers in de folder opge nomen. Bewaar de Schiphol Weg wijzer bij uw reisbescheiden, op Sêhiphol kunt u hem prima gebrui ken! Eén nummer voor alle Schiphol-info: 06-35034050 Sinds maart Van dit jaar is er één nummer vooralle inlich tingen over Schiphol. Het nummer 06-35034050 ver vangt hiermee de afzonder lijke nummers voor algeme ne inlichtingen eri aan komsttijden van charter vluchten. Voortaan hoeft u dus nog maar één nummer te kennen. De nieuwe service moet de wachttij den tot een minimum terugbrengen en de informatie sneller voor u toeganke lijk maken. U kiest zelf de gewenste informatierubriek door het draaien of intoetsen van een cijfer. U kunt kiezen uit drie rubrieken: Aankomsttijden van vluchten (melding verwachte aan komsttijd), Vertrektijden van vluch ten (na indrukken van vluchtnummer hoort u het vluchtschema en de ver trektijd) en Algemene Informatie (met de afzonderlijke rubrieken: Parkeren op Schiphol, Tax-free winkels, Hore- ca faciliteiten, Wandelpier, De Aviodo- me en Overige Informatie) De informatie is in het Nederlands, Engels en Duits beschikbaar. De kos ten bedragen 50 cent per minuut. U kunt u ook door laten verbinden met een in forma trice. Een goede voorbereiding thuis is een goede start Parkeerplaatsen met 1500 toegenomen PARKEERTARIEVEN EN SERVICE OMHOOG Schipholinformatie op N0S-Teletekst/RTL4-Text Amsterdam A4 Rotterdam Den Haag A4 De parkeertarieven op Schiphol zijn verhoogd. Daar staat echter tegenover dat de luchthaven tevens maatregelen heeft getroffen om de kwaliteit van de parkeerterreinen te verho gen. Er zijn nu op Schiphol 16.000 parkeerplaatsen voor passa giers en bezoekers. U kunt uw auto kwijt op Langparkeren P3, Kortparkeren PI, dicht bij de terminal West en in Parkeerga rage P9, vlakbij terminal Zuid. Het langparkeerterrein P3(het verst weg gelegen) wordt voorde zomer met 1500 plaatsen uitgebreid tot 11.000 parkeer plaatsen. Hier bevindt zich gedurende een proefperiode een speciale check-in ruimte waar KLM-passagiers tussen 06.30 en 18.00 uur kunnen inchecken. Hun bagage wordt vanaf hier apart ver voerd naar de terminal. Op l'3 rijdt te vens een busje rond dat u samen met maximaal acht andere personen naar de wachtruimte (met drankautomaten en bagagekluizenvervoertPendelbussen, die 24 uur per dag rijden, zetten u af voor de vertrek- en aankomsthal Cen traal en West. Vanaf de aankomstpas sage rijdt een pendelbus naar hel P3- terrein Dit langparkeerterrein is al eni ge tijd anal de A9 via afslag Aalsmeer (komende vanal Amstelveen) direkt te bereiken, /oak horden aangeven. Cre- dilkaarthoudersdioparkerenopP3hoo- ven niet naar de betaalautomaat te lo pen. /i| kunnen bij de slagbomen met juin credit-card betalen. Tarieven IV lanex en voor l'3 bedragen nu I 50,- voor de eerste drie dagen en daarna f 5,- per 24 uur. Voor PI, dat door de opening van terminal-West dichter bij de terminal is komen te liggen, en voor PO is een half-uur tariel geïntroduceerd van f 2,- per half uur voor een periode tot en met drie uur Na de eerste drie uur bedragen de kosten I 2,- per heel uur. Tot en met de eerste twee dagen betaalt u op PI en in Po f 30, per 24 uur en daarna f 15,- voor elke dag daar na. Vooralle parkeerterreinen en -garages geldt het principe: eerst betalen, dan auto halen. Mindervaliden Op P3 zijn 33 parkeerplaatsen voor minder-vaiiden Minder-validen die niet mei de pendelbus kunnen reizen, kunnen speciaal vervoer aanvragen. Dit mort een dag voor vertrek, tijdens kantooruren op 020-6014207. In par keergarage l^zijn nog eens 15 parkeer plaatsen voor minder-validen Op de aankomstpassage zijn ook en kele plaatsen voor mindervaliden ge reserveerd Centraal Aankomst Vertrek Uitgang Ingang V ■Schiphol heett immers alles in huis vooreen geslaagd vlagje uit De hyre- iavoorzieningen in de terminal, zo- ils het /eltoedientngsrestaurant Tou ch Down, zijn gev arieerd modem en berekend op wie bezoekers. Dègroot ste publiekstrekker isenblijtt de pro menade. die niet do opening a n est nog een stuk langer is geworden l' kunt de/e oor taan het gehele |aar be zoeken van IU;00 tot 18 00 uur. V a nat vie promenade heett u goed zicht op het fascinerende schouw spel van aan komende en vertrekkende vliegtui- gen. De toegang naar de promenadobe- indt zich nabij Touch Down Borden verwi|/en u naar de buitenopgang aan de uidkant v an de aankomst-en vertrekhal Het nieuwe deel van de promenade bevindt zich boven de Wandelpier het hele jaar open Dagtoerisme naar Schiphol wordt steeds populairder Vóór de grootscheepse verbouwingen was Schiphol een ge liefde doel voor dagtoeristen. Doordat de nationale luchtha ven door de verbouwingen minder goed bereikbaar was, is die belangstelling in de laatste jaren op een lager pitje komen te staan. Nu Schiphol goeddeels is gemoderniseerd en uitge breid, komt het toerisme naar de dynamische luchthaven weer volop op gang. verbindingsgang lussen terminale en traal en West. \4inal hier heett u even- ens prominent uitzicht op do vliegbe wegingen. Recreanten wordt aangeraden op l'l te parkeren (volgeerst borden Talie terreinen' en vervolgens 'I' aan komst') Vanaf hier is hel kort lopen naar vie terminal en vie promenade I let parkeertarief bedraagt t 2, per halt uur voor een periode tot en met drie uur. Na de eerste drie uur bedra gen de kosten t 2 per heel uur Als u geïnteresseerd bent in de geschiede nis van de luchtvaart, dan is een be zoek aan de Aviodome een aanrader Dit luchtvaartmuseum ligt direct aan vle rechterkant als u Schiphol oprijdt U herkent het museum aan de aparte vormgeving: een koepel niet honder den aluminiumsegmenten. Dok is daar een Schiphol-intocentrujn, dat een duidelijk beeld geelt v an vie to komst van Schiphol Tr is hier ook parkeergelegenheid. Luchthaven houdt vast aan alles-onder-één-dak-concept eilanden op de lusscnverdiopingin West opvallen Op ven van deze eilanden is een restauran', op hel andere komen relax-stoelen Van daaruit heeft u een ongehinderd uitzicht op de geparkeer de vliegtuigen aan de F- en (.-pier Met de slogan "Ook alle Nederlanders die vanaf Schiphol vliegen, mogen nu in alle tax-free winkels kopen" maakt Schiphol duidelijk dat de beperkingen op het kopen van gebruiksartikelen voor Nederlanderszijn komen te vervallen. De maatregel is genomen vanwege de Europese eenwording. Tax-free inkopen is hiermee extra aantrekkelijk geworden. Sinds 1 januari 1993 is een regeling van kracht die onderscheid maakt tussen pass.igi.-rs met een bestemming binnen ilel-.iin r' .emeonschap(alle 12lid staten' en die met een bestemming daarb' ti-n Mi andere woorden: de natiën li teit v'.inde reiziger is niet meer van hei' m.;. alleen Je bestemming van de ht Voortaan mag u.behalve verbr i V -artikelen zoals drank en par fum ".ik gebruiksgoederen zoals ea rner i .en horloges kopen Voorheen wa - i -1 kopen van gebruiksgoederen voort houden a.ui met-ingezetenen van Nederland Binnen de EG i n bestemming binnen de EG,dan m.ig o t a ba ks wa ren, d ra n k en parfun tof een bepaald maximum ko pen (200sigaretten of 50 sigaren of 100 i iganllos of 250 gram shag of pijpta bak. I hier sterkedrank (mevrdan 22'» alcohoDof 2 liter sterkedrank (minder dan 22' alcohol) en 2 lifer niet mous serende wijn; 250 ml eau de toilette en 50 gram parfum en overige artikelen tot een waarde van 45 ECU (ongeveer f 125,-). 1 hu u; -t waarschijnlijk wordt het laat ste h'< drag verhoogd naar 90 I C U (f 250,-). Koopt u boven het maximale EC L-bedrag aan goederen, dan geldt dat als het artikel niet gesplitst kan worden (zoalseen camera u over het hele artikel belasting moet betalen. Wanneer artikelen wel gesplitst kun nen worden (20 video-banden bijvoor beeld). dan betaalt u alleen belasting 'over de som van het totale bedrag mi nus 45 ECU Buiten de EG Heeft u een bestemming buiten de EG dan mag u onbeperkt belastingvrij in kopen Bedenk wel dat in het land van aankomst invoerbcperkende regels kunnen gelden. Als u binnen de EG vliegt en met uw ticket kunt aantonen dat u binnen 24 uur overstapt op een vlucht buiten de EG, dan wordt u be schouwd als een passagier met een niet- K. bestemming L mag dan eveneens onbeperkt belastingvrij inkopen De twaalf E( «-lidstaten zijn. Belgie, Dene marken. Duitsland, Frankrijk, Grieken land, Grool-Brittannie, Ierland, Italië, Luxemburg. Nederland, Portugal en Spanjr De Canarische Eilanden wor den beschouwd als niet-FC«-bestem ming Voor meer informatie kan men bellen met de tax-free infolijn 020 6012497 Per auto De nieuwe situatie voor vertrek- en aankoi Als u liever perautonaarSi hiphol reisj, za! het u opvallen dat het nieuwe we genstelsel op de luchthaven gereed is I ilos behoren in principe lot hel verle den Het passagiersvorkeer en het dienstverkeer zijn voorlaan groten deels van elkaar gescheiden. I wordt vanal de Al overeen verhoogd wegen stelsel naar de terminal geleid Ruim Schiphol zijn tweetalig (Engels Nixler- lands)en er wordl gebruikt gemaakt an pictogrammen (afbeeldingen), zodat de informatie nog duidelijker wordt Bewegwijzering in de terminal De bewegwijzering op Si luphol is de poorlunne). maar hiervan ondervindt u alleen in september enige hinder als ii met de auto naar Schiphol rijdt I lel huidige NS-stalion gaal in augus tus tegen de vlakte vanwege do bouw ans» hiphol Plaza I let nieuwejilaats- k.iartenkantoor is dan wel gereed, zo- dal ii gewoon uw treinkaartjes kunt bli|\ en kopen West Op '17 mei heeft Schiphol de nieuwe westvleugel van de terminal in gebruik geno men, waarmee een einde is gekomen aan een ingrijpen de uitbreiding die in 1989 was gestart. Voortaan kent de ter minal drie aaneengesloten vertrekhallen; Zuid, Centraal en West. Dankzij de nieuwe vertrek- en aankomsthal- West, die hoofdzakelijk be doeld is voor intercontinen tale- er* Oosteuropese vluch ten, kan de luchthaven meer passagiers per jaar afhande len. Nu in totaal zo'n 27 mil joen passagiers per jaar. Hier mee heeft Schiphol weer vol doende 'speelruimte' voor vercfere groei. Schiphol hoeft bewust gekozen voorde uitbreiding v.m de bestaande terminal in plaats van de bouw van een aparte tw cede aankomst- en vertrekhal. Veel internationale reizigersstappen name lijk graag op Schiphol over, omdat alle faciliteiten hier onder één dak te vin den zijn; het zogenaamde 'one-termi- nal-concept'. Dit bespaart veel tijd en ongemakken voorde passagiers. Opzet hetzelfde De opzet van de nieuwbouw is dezelf de als die van het bestaande gedeelte, de aankomst is beneden en de vertrek hal op de eerste verdieping. Wel is het even wennen aan de nieuwe benamin gen voor de hallen. De hallen in Zuid heten nu Zuid, in Noord heten ze ech ter Centraal en het nieuwe deel (de uitbreiding) heet West. Als u in de nieuwe vertrek- en aan komsthallen rondloopt, zal het u op vallen dat de hallen nog ruimer zijn geXvorden. Schiphol geniet al jaren bekendheid vanwege de ruime opzet van de terminal. Dit ziet u met name terug in de nieuwe vertrekhal, waar werkelijk een zee van ruimte is tussen laatste tijd nogal veranderd om tege moet te komen aan de eisen van de moderne tijd Gele borden met zwarte letters geven primaire informatie zo als ga te-aanduidingen, groene borden met witte teksten geven minder belang rijke informatie over faciliteiten zoals telefoons, toiletten en dergelijke. Verder staan er in de terminal zuiltjes die u verwijzen naar voorzieningen die met direkt met het vliegen te maken hebben, zoals het tax-free winkelcen trum, banken en horéea-gelegenheden. U zult ook zien dat steeds meer infor matie op Schiphol op monitoren wordt weergegeven. De monitoren vervangen de bekende splitflapborden in de vertrekhal. U weet wel, de draaiende bordjes boven de incheckbalies. Schiphol en de toekomst Alhoewel er al veel op Schiphol ver bouwd is, wordt in de komende jaren nog een aantal verbouwingen uitge voerd. Zo is men nog bezig met de bouw van Schiphol Plaza.de overkapping van het plein voorde terminal inclusief het NS- station Dat moetin 1995klnarzijn.Ook wordt parkeerterrein P3 met 1500 plaatsen uitgebreid Later dit jaar start de aanleg van een parkeergarage met hotel en kantorenpark op het voorma lige parkeerterrein P4 Terminal-Cen- fraal, waaro.a de KLM zich bevindt, wordt deze zomer opgeknapt, wat tij dens de zomer voor enige overlast kan zorgen Ook wordt de Rijksweg A4 ten zuiden van Schiphol omgebogen voor de aanleg van de tweede Schiphols- De uitbreiding van de terminal en het wegenstelsel zijn pre cies op tijd gereed gekomen voor de aanvang van het drukke zomerseizoen. Tussen mei en september.zullen de vluchten van miljoenen passagiers afgehandeld moeten worden. Mis schien bevindt u zich ook onder de passagiers, of wellicht moet u familie of kennissen afhalen of wegbrengen. De hin der die u in de afgelopen jaren ondervond vanwege de beperk te ruimte behoort tot de verleden tijd. Vanaf dit jaar steekt Schiphol in een ruimer jasje. Ook de bereikbaarheid van de luchthaven en het comfort zijn toegenomen. Maar ergeldt nog steeds: een goede vlucht begint met een goede voorbereiding thuis. Waar moet u dit jaar rekening mee houden? 1Zorg voor een geldig pas poort. Een paspoort is altijd verplicht, ook als u binnen Europa reist. Denk ook aan eventuele visa en vaccinaties. 2. Stop belangrijke persoonlijke bagage zoals medicijnen in uw handbagage. U mag één stuk handbagage in het vlieg tuig nemen 3. Neem ruim de tijd voorde reis naar Schiphol, houd rekening met onverwachte vertragin gen, files en dergelijke. 4. Pak eens vaker de trein naar Schiphol Er zijn speciale Rail Fly-bil jetten, retours met een geldigheid van. twee maan den. 5. Neem geen huisdieren mee naar Schiphol, zij mogen niet naar binnen; ook niet aange lijnd! ,\ieun\ vertrekhal- West. de gevel en de zes balièblokken met 132 incheckbalies. In terminal-West isal rekeninggehou den met de scheiding tussen EG-ver- keer en niet-EG-\ erkeer. Nu nog be wegen passagiers met Europese en niet-Europese bestemmingen v rij door elkaar heer. Vanaf 199<-> is een schei- ding tussen' EG- én niet-EG'verkeer verplicht. L merkt daar nu nog niet zo\ eel van. Wel worden vanaf de ope ning van terminal-West (17 mei) vrij wel alle niet-VVesteuropese vluchten reeds vanuit West afgehandeld. Dit houdt in dat alle luchtvaartmaat schappijen die op deze bestempiingen liegen en voorheen in Noord en Zuid balies hadden, naar West zijn verhuisd Ook Martinair is geheel naar West ver huisd en handelt al haar luchten - ook de vluchten binnen Europa - hier af. Vertrekhal-Zuid is bestemd voor vrij- w el alle vluchten binnen West-Europa plusdie anTransavia en Air Holland. De centrale hal wordt het domein van de KLM met zijn partners zoals KLM Cityhopper, Northwest Airlines en Air UK. Voor u als reiziger betekent dit dat als u bijvoorbeeld gewend was om niet chartermaatschappijen op Europese bestemmingen te vliegen, dat u nog steeds meestal in Zuid zal inchecken. Ging u vaak naar een bestemming bui ten Europa op reis of vliegt u met Mar tinair, dan zult u voortaan meestal in West inchecken. Vooraf moet u zich allereerst goed voorbereiden up de nieuwe situatie door de nieuwe Schiphol Wegwijzer (zie elders op deze pagina) aandachtig tv bestuderen. De Wegwijzer krijgt u van het reisburo bij uw vliegbeschei- den. Schipholtrein Voorzien van deze informatie heeft u de keuze om per bus, trein of auto naar Schiphol te reizen. Alhoewel de lucht haven beschikt over uitstekende par keervoorzieningen wil Schiphol het openbaar vervoer gebruik naar de luchthaven stimuleren. Momenteel maakt een kw.art van de passagiers gebruik van de trein, een percentage dat rond de eeuwwisseling 40': moet /i|n. U kunt Schiphol vanaf driekwart v.m alle \S-stations rechtstreeks of met éénov erstap bereiken Op 2 3 mei is een nieuw stuk spoorlijn in gebruik geno men. de /uidtak, die Schiphol nog be ter en sneller bereikbaar maakt. Van uit I lilversum wordteen rechtstreekse verbinding gerealiseerd, evenals van uit Lelystad en Almero. De bestaande Intercitv-lijn Arnhem-Utrecht-A nister- dam CS stopt in Duivondrocht, waar reizigers richting Schiphol kunnen overstappen op de Zuidtak. Verder is een proef begonnen met het inchecken in de le klas van Intercity- treinen uit Enschede, I lengelo, Alme lo, Deventer. Apeldoorn. Amersfoort en I lilversum. 'verweeg ook eens ge bruik te maken van de speciale 'Rail Fly' kaartjes, hiermee kunt u binnen twee maanden naar en van Schiphol reizen Tax-free winkelcentrum voor de terminal maakt u uw keuzy voor Aankomst of.Vertrek. Afhanke lijk van de bestemming rijdt u voor de vertrekhal langs, of daalt u af naar Aankomst of naar de parkeergarages P7en P9. Het 'Kussen-en-Rijden'-prin- cipe, waarbif wegbrengers alleen kort stoppen om passagiers uit te laten stap pen, blijft ondanks de toegenomen ruimtegehandhaafd Parkeren voorde terminal blijft verboden, ook voor de aankomsthal! Een handige, nieuwe service is dat op de voorrijwegen grote borden staan met daarop de namen van de lucht vaartmaatschappijen en de hal waarin zij gevestigd zijn. komt eerst borden met de namen van de luchtvaartmaat schappijen uit hal-Zuid tegen, vervol gens borden v oor hal-Centraal en ten slotte borden met de vermelding van de maatschappijen voor hal-West Nieuw is ook de Retourbaan, een via duct, dat 't het autoverkeer mogelijk maakt om rond te rijden De borden op In de lounge van terminal-West be vindt zicb een groot, nieuw en eigen tijds tax-tree winkelcentrum, waar u naar hartelust kunt winkelen Het as sortiment is vergelijkbaar met dat in en traal en Zuid, zodat u vlak bij uw gate uw inkopen kunt doen. Nieuw is de aanwezigheid van een drogisterij. Ook in dit winkelcentrum treft u han dige publieke voorzieningen aan zoals een post kantoor en een bank. Een pret tige bijkomstigheid is dat u als Neder lander sinds januari van dit jaar behal ve drank, parfum en rookwaren voort- oan i>k gebruiksgoederen tax-free mag kopen Verbindingslounge Het aantal horeca-voorzieningon op Schiphol is met de komst van West fors uitgebreid. Bezoekt u de Bv e-Bve-barop de tussenverdieping in vertrek-West eens. Na het inchecken of voor liet afha len/wegbrengen van vrienden of ken nissen kunt u hier onder het genot van een consumptie kijken naar alle activi teiten in de check-in hal. In aankomst- West is verder een Burger-King hambur gerrestaurant gevestigd. In de lounge voor passagiers (na de paspoortcontro le) kunt u terecht bij diverse nieuwe horeca-punten, zoals een 'bruin caté', twee brasserieén en een seafood restau rant Daarnaast zullen u twee lounge- II ra in cafe Amsterdam miller de paspoortcontrole. Tegelijk met de nieuwe terminal-West is een 80 nieter brede verbindingsloun ge tussen Centraal en West geopend. In dit brede gebied bevindt zich een aantal voorzieningen voor passagiers zoals een hotel, een casino (opening later in 199.3), een zakencentrum, Firsl- en Business Class Lounges, een baby- ver/orgruimte, een kinderspeelplaats en een opvangruimte voor onbegeleid reizende kinderen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 7