Quadra Architecten presenteert zich met verfrissende stedebouwstenen Broodnodige aandacht voor Nederlandse sluiswachters UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND r n DEURLOO VERSPUY MUZIEK 5 EN 6 JUNI: OPEN DAG Ir: ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Grote Kollektie ANTIEK GRENEN MEUBELEN Zaterdag 5 juni info-dag wonen en bouwen op Schouwen Tentoon stelling ACCORDEONS Mosselzaad- visserij Concerten in Renesse feest? Party? Shew? dé hmt van schouwen - duivelend! NIEUWSBODE EXTRA WOENSDAG 2 JUNI 1993 GRATIS HUIS AAN HUIS BLAD EDITIE SC H O U W E N - D UIVE L A N D copy Bijpassende verlichting Kom kijken INTER-M EUBEL Hanngvlietplein 4, Zierikzee. tel 01110-12946 Enkele stedebouwstenen van Quadra Architecten. (Foto: Marijke Folkertsma). RENESSE - In januari 1992 startte Quadra Architecten bv haar werkzaamheden vanuit een kantoor in Renesse. Na ruim een jaar in de anonimiteit gewerkt te hebben .presenteert het kantoor zich met haar stedebouwstenen aan het pu bliek. Dit gebeurt met het houden van een info-dag aanstaande zaterdag 5 juni van 10.00 tot 16.00 uur in Dorpshuis de Schutse in Burgh-Haamstede. Deze info- dag draagt als titel Wonen op Schouwen Bouwen op Schouwen en naast Quadra geven ook Delta Makelaardij, Villapark Livingstone, Braber Groenvoorziening, ABN-AMRO bank en ING-bank acte de presence. Quadra heeft ruim een jaar ge wacht om uit de anonimiteit te treden omdat ze iets anders wilde brengen dan hetgeen men gewoonlijk op de woning markt tegen komt. De afgelo pen vijftien maanden werden gebruikt voor het ontwikkelen van een woningprogramma van op elkaar afgestemde wo ningontwerpen, die door Char les van Bussel, het creatieve brein van Quadra, aangeduid worden met de term stede bouwstenen. Deze ontwikkel de reeks stedebouwstenen biedt volgens hem geïnteres seerden op de woningmarkt, via een aannemer, makelaar of projectontwikkelaar, een breed scala van woningen. Of het nu gaat om een sociale koopwoning, een half-vrij- staande of een luxere vrij staande of seniorenwoning, volgens Van Bussel kenmerken ze zich allemaal door heldere, goed bruikbare woningplatte gronden en een eigentijdse niet-extreme architectuur. De door Quadra ontwikkelde wo ningen zijn namelijk noch post-modern, noch nostalgisch. Het bijzondere van de ontwik kelde woningen is, dat de on derlinge maatafstemming er van het mogelijk maakt om projectmatig te werken. Het is mogelijk om de in totaal ne gentien verschillende typen met elkaar te combineren en/of te schakelen. Met name bij de ontwikkeling van grotere de len van een bestemmingsplan biedt dit volgens Van Bussel voordelen. Hiermee ontstaat er een geva rieerd maar toch harmonisch straatbeeld. En de wisselende dak- en goothoogten maken het 3 bovendien mogelijk om ook in kleinschalige dorpse situaties, zoals op Schouwen-Duiveland veelvuldig het geval is, met een passende woonvorm te bou wen", aldus de vormgever van het bureau. Door de huidige noodzakelijke grote woning dichtheid van uitbreidings plannen, ontstaat er steeds meer de behoefte aan een har monisch totaalbeeld, in plaats van de vaak chaotische invul ling die men tegenwoordig in nieuwbouwwijken ziet. Vol gens hem beoogt het program ma stedebouwstenen een bij drage te leveren aan juist die harmonische invulling van uit breidingsplannen. De doelstelling die bij de invul ling van het programma cen traal staat is, dat er met de ste debouwstenen economisch ver antwoord gebouwd moest kun nen worden. Andere belang rijke zaken die niet uit het oog verloren mogen worden is vol gens de heer Maarten van Leeu wen, directeur van Quadra en verantwoordelijk voor de fi nanciële zaken van het bureau, ten eerste dat de ontwikkelde huizen financieel aantrekke lijk voor startende kopers moe ten zijn. Er wordt hierbij met name gekeken naar die kopers die de huurprijzen te hoog vin den. „Wij moeten zorgen dat zij met het kopen van een huis la gere lasten hebben dan wan neer ze een-huis huren", aldus Van Leeuwen. Bovendien wil Quadra de door stroming bevorderen. Echter niet alleen opwaarts, maar ook neerwaarts. Met name de door stroming naar beneden ver dient op dit moment invulling volgens Van Leeuwen. „Er zijn veel echtparen die met z'n tweeën in een grote eengezins woning wonen. De kinderen zijn allemaal de deur uit en het merendeel van de slaapkamers van het huis wordt niet meer gebruikt. Deze mensen willen best kleiner gaan wonen, maar dit mag dan alleen ten koste gaan van het aantal slaapka mers en niet van de woonruim te", zegt hij. Maar volgens hem ontbreekt het eenvoudigweg aan woningen voor dergelijke mensen. Om deze reden heeft Quadra twee zogenaamde seni orenwoningen ontwikkeld. Eén geschakeld, die volgens Van Leeuwen efficiënt in grondgebruik is en één vrij staand, die vanzelfsprekend ri anter is wat betreft de ligging. De doorstroming naar boven wil het bureau realiseren door goedkoper te bouwen, waarbij ingesprongen wordt op de als maar stijgende huren. Dit goedkoper bouwen zoekt Qua dra voornamelijk in de functio nele vormgeving en het effi ciënte bouwen. Het efficiënt bouwen wordt verkregen door in de verschillende typen wo ningen terug te grijpen op een aantal basisthema's. Echter - wel met ieder keer weer andere accenten. „Op deze manier kunnen we veel variëren met dezelfde eenheden, waardoor het voor de aannemer mogelijk is met minder risico te bou wen", aldus Van Leeuwen. Optimistisch De twee genoemde woningen vormen slechts een klein on derdeel van de door het bureau ontwikkelde bouwstraat. Deze bouwstraat moet geschikt zijn voor de verschillende doelgroe pen die zich op de woning markt bevinden. „Wij willen iedereen die wil kopen een kans geven op de bouwmarkt. Vanaf de sociale koopwoning tot de luxe vrijstaande wo ning", aldus Van Leeuwen. Wat het al dan niet slagen van deze opzet betreft weet Quadra zich gesterkt door een aantal bouw projecten in Scharendijke, Se- rooskerke en Bruinisse. In BRUINISSE - Woensdag 26 april werd de heer Jaap de Waal, één van de sluis wachters van de Grevelingensluis in Bruinisse, totaal verrast toen hem een lunchpakket werd aangeboden door mevrouw Lies Jumelet van Bakkerij en Slijterij Jumelet-Otte uit Bruinisse? Dit gebeurde in het kader van het jaarlijks terugkerende Kleinbrood Festival dat dit jaar wordt gehouden van 10 mei tot 19 juni. Het Kleinbrood Festival is een jaarlijks terugkerende lande lijke actie van de Stichting Voorlichting Brood. Tijdens de festival-wekenstaat een rijk assortiment aan allerlei brood- Lies Jumelet heeft zojuist de lunchpakketten aan sluiswachter Jaap de Waal overhandigd, die dit gebaar bijzonder waardeerde (Foto: Joop van Houdt). jes speciaal in de belangstel ling. De Waal was niet de enige sluiswachter in Nederland die met dergelijke belegde brood jes in het zonnetje werd gezet. Bij nog elf andere sluizen vie len de sluiswachters deze eer te beurt. Omdat het Kleinbrood Festival dit jaar als thema Broodjes, Bootjes en Waterpret heeft, werd speciaal aandacht geschonken aan de sluiswach ters. Nederland is een water rijk land met maar liefst 286 sluizen die, afhankelijk van de grootte soms dag en nacht be diend worden. Zowel de be roepsscheepvaart als de wa tersportrecreanten maken veelvuldig gebruik van de slui zen. Met de zomer in het voor uitzicht breken voor de sluis wachters extra drukke tijden Beleg De Waal wist eigenlijk niet wat hem overkwam toen woensdag de fotograaf bij hem bin nenstapte, gevolgd door Lies Jumelet, die twee tassen met heerlijke belegde broodjes bij haar had. Er was namelijk ook gerekend op De Waals collega, Rinus de Bruine. Zijn dienst begon echter pas om 13.00 uur en hij zat waarschijnlijk nog thuis aan de dis. „Ik vroeg nog aan ze wat ze kwamen doen, maar het enige dat ik te horen kreeg was: Er komen er nog meer", zegt De Waal. Hij is bijzonder blij met zijn lunchpakket, dat bestaat uit een croissantje waterski, een broodje waterpret en een bolletje surfkampioen, met daarbij melk, jus d'orange en fruit. De broodjes waren op vakkun- Bruinisse werden zelfs tien van de twaalf door Quadra ontwik kelde woningen in één ochtend verkocht. Wat dat betreft zien zij de toekomst optimistisch te gemoet. Op de info-dag presenteert het bureau zich dus aan het grote publiek. Het totale pakket van woningen (stedebouwstenen) zal door middel van tekenin gen en maquettes aan de bezoe kers worden getoond. Daar naast willen Van Bussel en Van Leeuwen met deze dag berei ken dat er een gerichte doel groep zichtbaar wordt voor de gemeentelijke overheden, waarvan men n9g niet op de hoogte is. Bovendien willen zij de behoefte peilen naar de door hun ontwikkelde bouwstraat, om zodoende de diverse over heden aan te kunnen tonen waar de markt om vraagt. Omdat er op de woningmarkt nog andere branches actief zijn dan de architectenbureaus heeft Van Leeuwen ook een aantal andere bedrijven uitge nodigd om op deze dag de klant van informatie te voorzien. De bezoeker krijgt dan ook alles aangeboden dat maar met de woningmarkt te maken heeft. Vanaf het leggen van de eerste steen tot en met het aanleggen van de tuin toe. BURGH-HAAMSTEDE - In het kader van 1993 dat is uitge roepen tot verzameljaar, wordt in De Bewaerschole van zater dag 12 tot met zaterdag 24 juli een tentoonstelling over verza melingen gehouden. De expo sitie is een initiatief van de Stichting Westerschouwen Kultureel. In De Bewaerschole zal een ver rassende collectie worden ten toongesteld van onder meer spaarpotten, juskommen, kleedjes, sigarebandjes enzo voorts. Tevens is er veel te zien van het werk van Rie Cramer zoals boeken, ansichtkaarten, wandplaten en kalenders. Kortom, een tentoonstelling waarin de nostalgie hoogtij viert. De Bewaerschole is ge opend van maandag tot en met zaterdag van 13.30 tot 16.30 uur. De entree is vrij. Advertentie dige wijze door Lies Jumelet belegd. De bakkerij was een paar maanden geleden bena derd door de Stichting Voor lichting Brood of ze mee wilde werken aan deze actie. „We zijn lid van de stichting en vonden het wel een leuk initia tief", zegt ze. Ze waren echter wel verplicht om zich te hou den aan het voorgeschreven be leg, zodat alle sluiswachters dezelfde lunch zouden krijgen. Voor De Waal is de drukke tijd al weer aangebroken. Samen met zijn collega De Bruine en twee invallers moeten zij zor gen voor een vlot verloop van het scheepvaartverkeer tussen de Grevelingen en de Ooster- schelde. De sluis is in het zo merseizoen van 7.00 tot 22.00 uur geopend. Maar vooral tus sen 10.00 en 18.00 uur is het een komen en gaan van schepen. Tijdens de drukke dagen ko men er ongeveer 850 boten door de sluis. Hiervoor moet de brug van de sluis ruim twintig keer per dag geopend worden, hetgeen veel opstoppingen ver oorzaakt voor het verkeer op de weg. Ook De Waal is zich terdege bewust van dit nadeel voor de automobilisten. „Het zou een prachtige sluis zijn hier wanneer de brug er niet was", zegt hij. „De auto's moeten soms erg lang wachten en bovendien is het wanneer het druk is in de sluis ook druk op de weg. En de automobilisten doen dan net of ik er wat aan kan doen, want er zijn er nog al eens die met hun vinger op hun voor hoofd wijzen". Warm of koud wordt hij daar echter niet van. Hij doet immers gewoon zijn werk en dat mag best eens een keer beloond worden met een lekkere maaltijd. Dat Juni OPRUIMMAAND is dat merkt u zo in de woonwinkels van TMC ZEELAND. U ziet INTERIEUR HOOGSTANDJES voor LAGE OPRUIMPRIJZEN ZandwcR I b [Tg] (TT) QH Tel 01130-2626 lEHJlHJP Couwcrvcstraat 51 UI fTTl Tel. 01100-13525 153 O Korendijk 34 CT) DU Tel. 01180-23632 ILüCLJJ TAPIJT EN MEU8ELCENTRUM Advertentie RECHTSTREEKS INGEKOCHTE v.a. f 1090,- (Delicia 48 bar) Westdijk 53, Sommelsdijk Telefoon 01870-84776 DEN BOSCH - De traditionele zomertentoonstelling in het Noordbrabants Museum in Den Bosch is dit keer helemaal gewijd aan de zogenoemde ma terieschilderkunst. Op de ex positie staan werken van de Nederlandse kunstenaars Bram Bogart, Wim de Haan en Jaap Wagemaker centraal. Ze worden geflankeerd door doe ken van zes internationale ma teriekunstenaars. BRUINISSE/ZIERIKZEE - De eerste twee weken van de mos selzaadvisserij op de Wadden zee zijn geheel volgens de lijn der verwachtingen afgesloten. Afgelopen week en ook in de volgende week krijgen de ver gunninghouders drie dagen per week de tijd om gezamen lijk 50.000 tonnen bij elkaar te vissen. De eerste 200.000 tonnen die de kwekers in de eerste twee we ken van de voor jaarszaad visse rij waren toebedeeld werden vrij snel boven water gehaald. Vervolgens kregen de vergun ninghouders gezamenlijk nog maals 100.000 tonnen toegewe zen, die verdeeld over twee we ken worden opgevist. Vrijdag zou in overleg met de opzieners van de directie Visserijen wor den bekeken of het zinvol is ook in de laatste van de vijf weken die door de visserijorga nisaties werden aangevraagd de korren te laten vieren. RENESSE - Ook dit zomersei zoen staan verschillende con certen in de Hervormde kerk in Renesse op het programma. Het eerste concert staat ge pland voor woensdag 9 juni. Vanaf 20.30 uur verzorgt dan het vocaal ensemble Quod Li- bet een concert onder leiding van Willie Bil. Verder werken aan dat concert mee organist Kees van Eersel en harpiste Leny de Meij. Woensdag 23 juni verzorgt het ZWN-mannenkoor onder lei ding van Riet Westerweele een concert in de kerk. Organist Prosper Sevestre verleent zijn medewerking. Onder de noe mer Renesse Drieluik wordt woensdag 7 juli een program ma verzorgd door fanfareor kest Luctor et Emergo onder leiding van Henk Blom, het Hervormd Kerkkoor onder lei ding van Jan Heuseveldt, orga nist Prosper Sevestre en enkele voordrachtskunstenaars. Voör woensdag 11 augustus staat een orgel concert van Wim Boer uit Haamstede op het pro gramma. De Rotterdamse orga nist Geert Biejling verzorgt woensdag 25 augustus een con cert in de Renesser kerk. Alle concerten beginnen, tenzij an ders aangegeven, om 20.00 uur. Verder is het orgel van de kerk op zaterdag 7 en zaterdag 21 augustus van 14.00-17.00 uur beschikbaar voor orgelspelen- de bezoekers. Advertentie Zoek niet langer, kom kijken bij het grootste partycentrum van Zeeland! Nieuwe zalen voor ontvangsten van 10 tot 500 personen. Jarenlange ervaring in het organiseren van kleine en grote evenementen. HOTEL- DE ZEEUWSE STROMEN DUIHWEKKEN 5 - RENESSE AAN ZEE Bel voor info: 01116-2040 Hl en vraag naar Party-Service. 21 Fax:01116-2065 Advertentie voor inwoners van Schouwen-Duiveland op de rekreatiebedrijven aan de J.J. Boeijesweg te Haamstede. Camping De Duinhoeve, telefoon (01115) 1562 kamperen van zaterdag tot zondag voor f 10,00 per gezin, vrij rondkijken op zaterdag en zondag van 13.00-18.00 uur. kampeercentrum Ginsterveld, telefoon (oms) 1590 kamperen van zaterdag tot zondag voor f 10,00 per gezin (inkl. elek triciteit, hond niet toegestaan). vrij rondkijken op zaterdag en zondag van 13.00-18.00 uur gratis springkasteel en zwemmen voor de kinderen uit het nieuwe restaurant/pizzeria: vers gebakken meeneem-pizza voor de halve prijs. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement JA, ik wil een C kwartaalabonnement f 48,50 C kwartaalabonnement met autom. afschr. f 46,— C jaarabonnement f 183,— C jaarabonnement met autom. afschr. f 173, en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. Dhr./mevr. adres postcode plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. CXI Antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 1