WEEKEND RECEPT lieve mensen dier in het vizier De Stoep staat aan begin van overvol nieuw theaterseizoen Temperamentvolle Molly Voetschimmel vooral in lente en zomer actief Vegetarische produkten op groentebasis bij AH Nieuwe tegel van Sphinx garandeert vaste grip Warme weer veroorzaakt geringe concentratie smog Hervormde, Gemeente organiseert bazar Eerste marktdag Bruinisse Zierikzeese Avondvier daagse Speelgoed ruilbeurs Mechelen Zaterdag 5 juni open dag en Getipt \-\ Zwembaden zijn een belangrijk jachtterrein voor voetschimmel. Toernooi Copa America live op Eurosport Venkelvleessalade WOENSDAG 2 JUNI 1993 15 Ze zitten gezellig in de tuin zijn de zestig ruim gepasseerd en stonden stil bij vroeger hij kijkt op, als zij een broodje smeert. De school van toen, bestaat niet meer er zijn vele huizen neergezet je ruikt er de lucht van uitlaatgassen en de lucht van een 'frietje met'. Ook de pendule uit grootmoeders tijd is onlangs stil blijven staan 't vertrouwde getik werd stilte en in deze stilte, kijkt hij je aan. Langeweg DEN HAAG - In de maand april is in de provincie Zuid-Holland sprake geweest van enige zomersmog. Op vier dagen werd een ozonconcentratie gemeten van meer dan 125 gram per kubieke meter. Dit is vol gens de normen een situatie van geringe smog. Maximale ozonconcentraties in april 1993 in Zuid-Holland (uur gemiddelde per dag).' De waarden van april 1993 wij ken daarmee licht af van die van 1992. Vorig jaar was er in de maand april geen sprake van smog die gevolgen zou kunnen hebben voor de volks gezondheid. De lichte verho ging op, met name, de laatste dagen van april heeft vooral te maken met de weersomstan digheden; warm weer met veel zonneschijn en weinig wind. Buitenland De stoffen waaruit zomersmog wordt gevormd, komen vrij bij de verbranding van brandstof fen door de industrie, elektrici teitscentrales en het verkeer. Daarnaast komen ze vrij door verdamping van oplosmidde len gebruikt in industrie en huishoudens (bijvoorbeeld uit verf en schoonmaakmiddelen). Deze schadelijke stoffen zijn voor een overgroot deel afkom stig uit het buitenland. Gemid deld tien procent komt uit ons eigen land. Wie meer informatie wil over smog, kan gratis de brochure Smog en uw gezondheid, be stellen bij de provincie Zuid- Holland, afdeling Communica tie, telefoon 070-3116622. HAARLEM - De rechtbank in Haarlem heeft dinsdag de 39- jarige A. H. uit Amsterdam wegens invoer van cocaïne ver oordeeld tot zeven jaar gevan genisstraf. Tegen de man was tien jaar geëist. Als werkne mer van een expeditiebedrijf op Schiphol, haalde H. in fe bruari dit jaar een partij dozen uit een vrachtloods van de KLM. Behalve badkameracces- soires bevatte de vrachtzen ding, afkomstig uit Panama, ook ruim honderd kilo cocaïne. TERNEUZEN - In het Kanaal van Gent naar Tbrneuzen is zaterdagavond ter hoogte van Terneuzen een in plastic en gaas verpakt lijk van een man aangetroffen. De politie in Ter- neuzen heeft dit bevestigd. Het pakket werd aangetroffen door de bemanning van een sleep boot. Het stoffelijk overschot is inmiddels voor onderzoek vervoerd naar het gerechtelijk laboratorium in Rijswijk. Ver dere gegevens zegt de politie nog niet te kunnen geven. NIEUWERKERK - In de Kattenopvang van de Sophia-Vereeni- ging tot Bescherming van Dieren in Nieuwerkerk wacht een tem peramentvolle gecastreerde kater van één jaar oud vol verwach ting waar hij mag gaan wonen. Hij heet Molly en wacht al een tijdje op een goed nieuw tehuis. Hij is donker cypers gekleurd. In het gezin, waar Molly door omstandigheden vandaan kwam, was hij andere katten gewend. Of hij ook met honden om kan gaan is niet bekend. Wie Molly denkt een goed onderkomen te kunnen geven, kan bellen voor verdere inlichtingen: telefoon 01114-1583. De Dobermann Cleo uit het Dierenasiel Schouwen-Duivcland is (nog) niet geplaatst. In dit asiel zitten drie honden en 28 katten. (Foto: Marijke Folkertsma). BRUINISSE - Zaterdag 5 juni wordt in Bruinisse een grote bazar op poten gezet. De op brengst zal ten goede komen aan de grote opknapbeurt van de Hervormde kerk in het mos seldorp. In en om het vereni gingsgebouw zal het ter onder steuning van het onderhouds- fonds die dag bruisen van al lerlei activiteiten. Naast een grootschalige rom melmarkt is er verkoping van een groot aantal artikelen zo als: oliebollen, gebakken en gerookte vis, groente, fruit, bloemen, cakes, advocaat, kan deel, beschilderde kaarsen, boeken en platen. Tevens is er een schiettent en verschillende kinderspelen. Actieve dames zullen lepeltjes, taartvorkjes en suikerschepjes met afbeel dingen van het eigen kerkge bouw te koop aanbieden. Ook worden nieuwe ansichtkaarten van de gebrandschilderde ra men en het in-en exterieur van het kerkgebouw gepresen teerd. Bij de kerkvoogdij lig gen grote moderniseringsplan nen in de la om het gebouw ste vig onder handen te nemen. Het bedrag dat daarvoor nodig is wordt geraamd op 125.000 gulden. Het nettoresultaat van de bazar zal voor nieuwe stof fering worden aangewend. Vo rig jaar bracht de verkoping het mooie brutoresultaat van 20.000 gulden op. De bazarcom- missie zou het uiteraard fan tastisch vinden als dit bedrag weer wordt bereikt. De stijve spieren die vorig jaar bij meer dere Bruse organisatoren en organisatrices na afloop de kop opstaken neemt men weer graag voor lief. BRUINISSE - Woensdag 9 juni wordt in Bruinisse de eerste marktdag van het marktsei- zoen 1993. De markt wordt gehouden op woensdagen op en rond het Kerkplein in Bruinisse. De markt duurt van 8.00 tot 13.00 uur. De laatste marktdag is 8 september. Op initiatief van de Ondernemersvereniging Brui nisse laat men ook dit jaar weer een paardetram rijden tussen Aquadelta en het Kerk plein. Dit jaar wordt ook een vrijmarkt door en voor kinde ren gehouden. ZIERIKZEE - Voor de 48 keer start de Zierikzeese Avond vierdaagse op maandag 14 juni tot donderdag 17 juni. Vanaf heden kan iedere deelnemer en /of groepen weer inschrijven bij Zentrasport aan de Schuit haven in Zierikzee. De organisatoren hebben ook dit jaar hetzelfde parcours aan gehouden als de vorige editie. Zowel de 8- als de 15-kilometer start iedere avond op het Ha venpark/Havenplein om 18.45 uur. Het streven van het Zierik zeese Avondvierdaagse-comité is zoveel mogelijk groepen aan de start te krijgen in de hoop om het recordaantal deelne mers van 1800 dit jaar te verbe teren. De grootste groep wint ook dit jaar weer het prachtige beeld van Braat. Vorig jaar werd het gewonnen door de Sint Willibrordusschool uit Zierikzee met 85 deelnemers. Naast de traktaties iedere avond neemt fotograaf Leen Koper foto's van - de deelne mers. Op de sluitingsavond, donderdag 17 juni, fóndt er naast de indrukwekkende in tocht een blarenbal plaats in dansschool Kramer. RILLAND-BATH - Zondag 6 juni wordt in het Speelgoed- museum in Mechelen de jaar lijkse Internationale Speel goedruilbeurs gehouden. Uit alle delen van Europa komen verzamelaars naar Mechelen om hun dubbel speelgoed te to nen aan andere verzamelaars. De ruilbeurs is voor het pu bliek geopend van 10.00 tot 13.30 uur. Ook het Speelgoed museum gaat deze dag om 10.00 uur open. Op de ruilbeurs van Mechelen kan men onder meer modclautootjcs, blikken en mechanisch speelgoed, trei nen en Walt-Disney-figurcn aantreffen. Maar ook poppen en ander speelgoed is welkom. Waar de verzamelaars precies mee komen blijft altijd een verrassing. Op de ruilbeurs kan men ruilen, kopen en ver kopen. En natuurlijk van ge dachten wisselen met andere verzamelaars. Danstheater Opus One presenteert voor een groot familiepu- bliek Hector Malot's meesterwerk Alleen op de wereld in de vorm van het verhalende ballet. (Foto: Wim Roefs). SPIJKENISSE - Vorige week heeft de Stoep uit Spij- kenisse het Theater- en Cursusprogramma '93/'94 uitgebracht. In dit programma vindt men een volle dig overzicht wat de Stoep het aanstaande theater seizoen allemaal te bieden heeft. Zaterdag 5 juni is de open dag van de Kunstzinnige Vorming. Op deze dag kan men kennis maken met de cursussen die in de Stoep gegeven worden. Het theaterprogramma is uit gebreid tot 97 voorstellingen. In het twaalfde seizoen ligt het accent van de Stoep op kinder voorstellingen, muziek en dans.' Nieuw het komend sei zoen is de Theater a la carte - de theatër van nu kaart. Deze kaart geeft bij een vijftiental voorstellingen korting en bo vendien ontvangen de kaart houders zeven keer per jaar het la cartebulletin. De toonaan gevende theatervoorstellingen worden in het programma-blad extra benadrukt. Ze zijn te her kennen aan het lampje-logo. Tbt en met vrijdag 27 augustus kan men reserveren in abonne ment. Losse kaarten voor alle voorstellingen kunnen worden gereserveerd vanaf maandag 30 augustus. Open dag Het aanbod van de drama- werkplaats, dansschool, mu ziekschool en de beeldende vorming/ateliers is ook uitge breid met een aantal nieuwe cursussen. Nieuw dit jaar is de live-muziek bij twee danseur- sussen. Jazzdans wordt bege leid door een drummer en Afri kaanse dans door een percussi onist. Net zoals het afgelopen seizoen het geval was met De Getemde Feeks van William Shakespeare, zal ook het vol gend seizoen een eigen muziek- theaterproduktie uitgebracht worden. De Kunstreizen van dit jaar voeren de reizigers naar Barcelona en Parijs. Tijdens de open dag kan het publiek met alle cursussen kennis maken. Zowel in het binnen- als buitentheater zijn er deze dag doorlopend optre dens van muziekensembles, danscursisten en cursisten van de dramawerkplaats. In het buitentheater begint het pro gramma om 11.30 uur met een optreden van het uit vijftien drummers bestaande Slagwer kersensemble. In het theater gaat het programma om 12.00 uur van start met een concert door het Kamerorkest. In de foyer is een expositie met werk van cursisten ingericht en in de muziekzalen worden verschil lende openbare lessen gegeven. Docenten geven informatie over het aanbod van het nieu we seizoen en bij de informa tiebalie kan men zich inschrij ven. Vanaf 19.30 uur presenteert Marlies Helder in het theater Getipt. Zij brengt een avond vullend programma met ver rassende optredens. Een aantal artiesten zingt, speelt en danst, of licht een tipje van de sluier op en vertelt alvast een stukje uit het programma waarmee ze in de loop van het seizoen naar de Stoep komen. Voor dit on derdeel wordt een toe gangsprijs gevraagd. Alle an dere activiteiten tijdens de open dag zijn gratis te bezoe ken. AMSTERDAM - Voetschimmel is een zeer besmette lijke en hardnekkige huidinfectie, waardoor naar schatting tien tot vijftien procent van de mensen re gelmatig geplaagd wordt. Deze kwaal is met name berucht, en dat is misschien nog wel de grooste bron van irritatie, vanwege zijn penetrante, onaangena me geur en moeizame bestrijding. Voetschimmel komt meestal voor bij sporters. Ze willen na hun sportieve inspanningen ui teraard graag een frisse douche nemen. Maar het zijn juist de doucheruimtes in de clubhui zen en zwembaden, waar de voetschimmel zijn belangrijk ste jachtterrein heeft. Niet voor niets staat voetschimmel ook bekend onder de naam 'zwemmerseczeem'. Een gege ven is verder dat deze aandoe ning de meeste slachtoffers maakt in lente en zomer, wan neer de zwembaden op hun top capaciteit draaien. Vochtige ruimtes als Turkse baden en sauna's zijn eveneens bekende haarden voor zwemmersec zeem. Het is trouwens merkwaardig dat deze aandoening (waarom is niet bekend) veel meer voor komt bij mannen dan bij vrou wen. Mogelijk gedragen veel vrouwen zich zorgvuldiger of gedisciplineerdcr in hun bad en douchegewoontes. Voet schimmel komt nauwelijks voor bij kleine kinderen, maar des te meer bij jongeren en vol wassenen. Besmetting Voetschimmel of zwemmersec zeem is herkenbaar aan een grijs-witte uitslag en huid schilfertjes tussen de kleine teen en zijn grotere broertje. Van daaruit verspreidt de schimmel zich dikwijls naar de ruimte tussen de andere tenen, eventueel zelfs tot de boven kant van de voet. Voetschim mel kan gepaard gaan met jeuk en/of huidkloofjes ter plekke van de aandoening. De besmet ting vindt zoals gezegd meestal plaats op de vochtige vloer. Besmette personen laten daar ongemerkt huidschilfers met besmettelijke schimmelsporen achter en zo komt het dat ook anderen het slachtoffer wor den. Infectie De kans op infectie wordt ver hoogd door overmatig zeepge- bruik bij het voeten wassen en het slecht afdrogen van de ruimte tussen de tenen. Ideale condities voor voetschimmel worden ook geschapen door het langdurig dragen van slecht ventilerend schoeisel en vuile nylon sokken. Voetschimmel kan heel hard nekkig zijn. Zelfs nadat men deze aandoening door gebruik van allerlei zalven of poeders onder de knie denkt te hebben. steekt de schimmel vaak later toch weer de kop op. Dergelijke preparaten verbeteren name lijk de zuurgraad van de huid en remmen zodoende de schim melgroei in de 'huid af. Maar te gen schimmelsporen, die dik wijls in de naden van schoenen achterblijven en opeens weer actief kunnen worden, zijn ze niet opgewassen. Bij de drogist kan men, behalve deze zalvén of poeders, ook geregistreerde geneesmiddelen krijgen die de voetschimmel helemaal om zeep helpen. Het is hierbij wél zaak dat, ter voorkoming van nieuwe infecties, schoenen ont smet worden met een speciaal strooipoeder, dat men dan in de naden van de schoenen moet aanbrengen. Ook schoenen die niet zo vaak gedragen worden, kunnen uit voorzorg maar be ter ontsmet worden. De drogist adviseert graag en deskundig hoe voetschimmel het beste en ook het snelste overwonnen kan worden. OUDE-TONGE/PARIJS - Van 15 juni tot en met 4 juli aan staande wordt door de sport zender Eurosport aandacht be steed aan één van de grootste voetbaltoernooien van het jaar: de Copa America 1993. Alle wedstrijden worden de Nederlandse liefhebber exclu sief en live, of met vertraging, aangeboden. De 36e editie van de Ameri kaanse Cup wordt gehouden in Ecuador. Twaalf teames, ver deeld in drie poules, zullen el kaar drie weken lang bestrij den. De beste acht ploegen spe len uiteindelijk de finaleronde (de eerste twee van elke poule en twee beste ploegen op de derde plaats). De ontmoetin gen welke 's middags lokale tijd worden gespeeld worden 's avonds rechtstreeks door Eu rosport uitgezonden. Wedstrij den die later op de avond plaatsvinden worden de ande re dag om 13.00 uur integraal getoond. De beste wedstrijd wordt 's avonds om 20.00 uur herhaald. De twaalf deelnemende landen zijn: gastheer Ecuador, Uru guay, USA, Venezuela (alle poule A), Paraguay, Brazilië, Chili, Peru (allen poule B), Co lombia, titelverdediger Argen tinië, debutant Mexico en Boli via (alle poule C). I U heeft nodig voor 4 personen: 150 gram boterhamworst in dikke plakken 2 grote schone aardappels 1 grote appel 2 zure bommen sap van 1 citroen 6 eetlepels mayonaise 1 venkelknol 1 gesnipperde ui 1 theelepel mosterd zout peper Voor de garnering: V2 komkommer 2 vleestomaten 1 klein potje zilveruitjes 1 gekookt ei 4 augurk waaiertjes 20 mini maïskolfjes 1 rode ui, in ringen gesne den Vï krop eikebladsla Snijd de aardappels in blokjes van circa centi meter. Kook ze bijna gaar en laat ze afkoelen. Schil de appel, snijd hem in blokjes en vermeng de blokjes met het citroensap en de helft van de mayonaise. Snijd de boterhamworst, venkel en de zure bommen in kleine blokjes en vermeng dit met de appel, aardappels en de gesnipperde uien. Breng het geheel op smaak met mosterd, peper en zout. Was de sla en zet dit gedurende een half uur in koud water zodat de sla knapperig wordt. Was de komkommer en kerf er met een citroen trekker strepen in. Snijd de komkommer daarna in plakjes. Verdeel de sla blaadjes over het bord en plaats in het midden de ven kelvleessalade. Bedek de salade met wat van de reste rende mayonaise. Omring de salade met de plakjes komkommer, zilveruitjes, kwarten van tomaat en ei, waaiertjes van augurk, mi ni maïskolfjes en de rode ui en. Lekker met toast en even tueel boter. Tip: Een aardig alternatief voor boterhamworst is ge braden gehakt. Tip: In plaats van mayonai se kunt u ook bijvoorbeeld halvanaise, slasaus of yogo- naise gebruiken. Voedingswaarde per portie: Energie: ±2150 kJ (515 kcal) Eiwit: 12 gram Vet: 38 gram Koolhydraten: 32 gram ZAANDAM - Vanaf 1 juni is bij alle Albert Heijn- supermarkten in Nederland een aantal nieuwe vege tarische produkten op groentebasis verkrijgbaar. Hiermee wordt ingespeeld op de wens van de huidi ge consument die graag gevarieerd en gezond wil eten maar daarnaast ook kijkt naar het gemak waarmee aan deze wensen tegemoet gekomen kan worden. Het nieuwe assortiment be staat uif een viertal varianten, te weten een sperziebonen-, een bloemkool- en een uit meerde re groentesoorten bestaande groenteschnitzel en een maïs- burger. Met de toevoeging van deze produkten aan het al be staande assortiment van vege tarische artikelen brengt Al- bert Heijn meer variatie en ge bruiksmogelijkheden aan in haar vegetarische assortiment. De op dit moment al te verkrij gen vegetarische produkten, zoals de vegetarische Cordon Bleu, de champignon-schnitzel en een hamburger, zijn samen gesteld op soja-basis en be doeld als vleesvervangende produkten. De groenteschnit zels zijn samengesteld uit groente(n) en tarwezetmeel, so ja is niet of nauwelijks in de nieuwe produkten verwerkt De groenteschnitzel is behalve als vleesvervangend produkt dan ook uitstekend geschikt als groentevervangend maal tijdcomponent. Groenteschnitzels zijn ver krijgbaar in verpakkingen van twee stuks en daardoor met na me afgestemd op één- en twee persoonshuishoudens. ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS - Uitglijden is een van de voorkomende oorzaken van ongevallen. Meer of minder ernstige ongelukken hadden kunnen wor den voorkomen met een goede, veilige vloer. Ook in vochtige ruimtes waar men met blote voeten rond loopt, doet zich een aanzienlijk risico voor. Zwemba den, sauna's, doucheruimtes en badkamers zijn plaatsen waar men gemakkelijk onderuit kan gaan. Daarom is een vloer die een goede slipvastheid biedt erg belangrijk. Sphinx ontwikkelde de Aqua- grip vloertegel voor ruimtes waar eisen worden gesteld aan de glijweerstand van de vloer. Een tegel die een vaste grip ga randeert, hoe vochtig de vloer ook is. In alle richtingen. En op een erg plezierige manier. Zelfs met blote voeten is bet prettig lopen op de nieuwe Sphinx anti-slipvloertegel. Bij andere anti-slipvloertegels wordt vaak slechts gelet op de functionele eisen en niet op het uiterlijk van de tegel. Sphinx brengt met Aquagrip duidelijk een serie die functionaliteit combineert met een eigentijds en fris granito-design in vier verschillende kleurstellingen. Een tegel derhalve, die ook in de badkamer een mooi en vei lig figuur zal slaan. Anti-slipwaarde De serie Aquagrip dankt haar I naam aan de subliem^ anti- slipwaarde. Aquagrip voldoet aan de anti-slipnormen voor natte ruimtes (blootvoets) klas se A en B en voor algemene professionele toepassing klas se R 10 en R 11. De tegel bezit tevens alle voordelen van ge glazuurde vloertegels van Sphinx, dus vlekbeslendig, makkelijk te onderhouden, be stand tegen schoonmaakrhemi caliën en zowel binnen als bui ten toepasbaar. Drie formaten Aquagrip is uitgevoerd in vier actuele en uitgekiende granito designs en in drie formaten le verbaar. Ze zijn alle uitstekend te combineren met de meeste wandtegelseries van Sphinx Aquagrip voldoet aan de aller hoogste kwaliteitseisen en draagt zonder uitzondering het KOMO- en DIN/SFV keur merk.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 15