Milieuvriendelijke Zeeuwse Vlegel populair bij consument AMPLICHT OVER HET ERF Mogelijkheden voor aanleg ijsbaan Kerkwsrve worden opnieuw bezien Gerichte actie tegen illegaal kamperen in pinksterweekeinde Sterke uitbreiding van het aantal verkooppunten Exploitatie Brouwershaven Kom goedkoper dan gedacht Kiwanis ondersteunen het Landbouwmuseum Dreischor Particulier inijatief moet gesteund worden i K K GOES - De ieeuwse Vlegel doet het goed bij de consument. Een en ander valt op te make/ uit het jaarverslag 1992 van de Stichting Zeeuwse Vlegel. Hieruit blijkt namJijk dat het aantal verkooppunten dat dit milieuvriendelijke brood aan de mar probeert te brengen in 1992 sterk is uitgebreid. Ook het aantal op pervlakte/speciale tarwe dat voor de bereiding van het brood wordt gebruikt, is het vorg jaar toegenomen. Enkele jartft geleden is een groep entlpusiaste Zeeuwse boeren en rooerinnen gestart met de Zeelwse Vlegel. In een tijd waari/ landbouw en mi lieu steedsvaker op gespannen voet met dkaar lijken te staan wilden zi/aantonen dat ze met elkaar bot in staat zijn om mi lieuproblemen aan te pakken. Een van de doelstellingen van de Zeeuwse Vlegel is het telen van baktarwe op een milieu vriendelijke manier, dat wil zeggen geen chemische ziekte bestrijding en het gebruik van dierlijke mest in plaats van kunstmest. Deze speciale tarwe wordt op windmolens gemalen en het meel wordt aan bakkers gele verd die er een fijn volkoren brood van bakken. De teelt en de verwerking wordt nauwlet tend in de gaten gehouden. De ze controle wordt uitgevoerd door een onafhankelijke in stantie, de Nederlandse Alge mene Keuringsdienst (NAK). Uit onderzoek blijkt dat op zes van de acht criteria bij de Zeeuwse Vlegel sprake is van milieuwinst. Alleen bij bo demverontreiniging en verzu ring wordt geen winst geboekt zodat er in de toekomst vooral gezocht gaat worden naar aan passingen in de teelt die de bo demverontreiniging en verzu ring terugdringen. Uit het jaarverslag 1992 blijkt dat de Zeeuwse Vlegel haar( weg naar de consument heeft weten te vinden. Doordat de vraag naar dit brood is geste gen heeft er in het verslagjaar namelijk een sterke uitbrei ding plaatsgevonden van het aantal verkooppunten van de Zeeuwse Vlegel. Het aantal bakkers (bedrijven) dat de Zeeuwse Vlegel bakt, is in 1992 gestegen van twintig naar 58. Dit betekent een stijging van het aantal verkooppunten van dertig naar honderd plaatsen en een ruime verdubbeling van de meelomzet. Toch reageerden niet alle bakkers in Zeeland positief op de vraag of zij ook Zeeuwse Vlegel wilden bak ken. Circa vijftien bakkers rea geerden negatief. Zij zagen er tegen op om hun assortiment uit te breiden, vonden het meel te duur of hun winstmarge te klein of zagen sowieso niets in milieuvriendelijke produkten. Ook het gegeven dat enkele grote bakkerijen de Zeeuwse Vlegel bakken, was voor een aantal bakkers reden om niet mee te doen. Door CATALIJN CLAES/EWOUT SPEELMAN 25 ja, als hij maar wat krummelde zou vlak achter je staan. Er zijn al öislukte boeren genoeg/maar nog veel kneer mislukte muzikanten. Muzikan ten die afzakken en op de kermissen en /feesten spelen. Muzikanten met een di ploma, maar met een harmonika op i een vloertje van lijnkoekenkistjes. Van je helaholahouerdemoed maar in. Dat bedoel ik niet'. 'Zover komt het met Roel ook', zegt Harmen grimmig. 'Nee, dat komt het niet. Je begaat een misdaad aan je eigen kind als je hem tegenwerkt'. Meester zit ongemakkelijk op zijn stoel te schuiven. Hij had wel verwacht dat Harmen van Delden zou tegensput teren. maar niet dat diens vrouw zo heftig voor Roel partij zou trekken. Hij kent de van Deldens, hij vreest dat haar woorden de zaak geen goed doen. Daar hèb je het al! Langzaam doet Harmen een trek aan zijn sigaar, dan praat hij en zijn praten is gelijk een vonnis, klinkt onherroe pelijk. Koel en snijdend is zijn stem als hij zegt: 'Ga naar de keuken, Justine, en bemoei je er verder niet mee. Dit is mijn zaak en ik beslis'. Onthutst kijkt ze hem aan, de gestal ten van Harmen en de meester verva gen in een opkomende mist van tranen. Waarom behandelt hij haar als een dienstmeid, of nog erger, want hij wil nog wel eens naar raad van zijn volk, zijn personeel, luisteren. Het is een af front en dan waar een derde bij is! Ze vlucht de kamer uit, ze kan Harmen niet meer zien, ze wil de blik van die koele blauwe ogen niet meer ontmoe ten. In de slaapkamer huilt Justine. Ze huilt om de twintig jaar verschil in leeftijd, het verschil tussen generaties die anders denken en elkaar niet nader kunnen komen. Ze huilt om Roel, die zich tussen haar en Harmen dringt, die het zo moeilijk heeft om haar. Ze wil Roel als haar zoon blijven beschouwen, ook al is het verschil in leeftijd tussen haar en hem veel kleiner dan dat tus sen haar en Harm, ook al zou hij nooit uit haar geboren kunnen zijn. Maar toch is Roel beter gezegd de ge- dachtenwereld van Roel de aanlei ding tot de eerste verwijdering tussen man en vrouw. 'Het is wonderlijk', zegt Justine pein zend tegen Freek. 'Ik had nooit ge dacht dat de seizoenen op een boerderij net zo stilletjes voorbij kunnen glijden als jaren in een mensenleven'. Freek zit breeduit achter zijn krant, leest de marktberichten. Het is weer hopeloos: de bintjes gelden alweer vier centen minder dan het vorig jaar. Met een diepe rimpel in zijn voorhoofd laat hij de ritselende krant op zijn knieën zakken. 'Wat zeg jij daar over seizoenen?' vraagt hij aan Justine, die onder het lamplicht aan een borduurwerkje zit te frutselen. 'Ik begrijp je niet. Seizoenen? Ik lees hier dat de bintjes vier centen minder opbrengen dan vorig jaar, dat is, laat es kijken over die twee bunder die wij er van hebben, al een dikke duizend gul den die we minder ontvangen. Het is fraai, dat moet ik zeggen. Het wordt ie der jaar beroerder'. Hij trekt de ta bakspot naar zich toe en steekt zijn pijp op, de opbrandende lucifer beeft in zijn hand. 'Je zou er de rotzooi bij neergooien. Dat houdt geen boer vol. De prijzen van de tarwe liggen ook vierduizend gulden lager bij twee jaar terug, Je kan er geen staat meer op maken. Waar moeten wij het op verhalen? Als je vroeger een slecht jaar had, gaf je je werkman een paar gulden minder. Het zette wel niet veel zoden aan de dijk, maar alle beetjes helpen. Nou met die collectieve contracten kijk je wel uit.' (wordt vervolgd) Verkoop In de tweede helft van 1992 is begonnen met de verkoop van meel buiten de provincie Zee land. Het ligt in de bedoeling, zo staat te lezen in het jaar verslag, om dit in 1993 verder uit te bouwen met de nadruk op West-Brabant en de Zuid- Hollandse eilanden. Nieuw promotiemateriaal, een folder en affiche, wordt gebruikt om de naamsbekendheid bij de consument te vergroten. Zo probeert ze tevens aan haar doelstelling, de afstand tussen producent en consument te ver kleinen, uitvoering te geven. Ook het afgelopen jaar werd er flink aan de weg getimmerd. Zo werd met de promotiestand deelgenomen aan tal van bra derieën, markten en andere manifestaties zoals de Vlasdag in Dreischor. Ook werd er in di verse regionale kranten via persberichten aandacht ge schonken aan de Zeeuwse Vle gel. Direct daarna merkten de bakkers een toegenomen vraag. Naast het aantal ver kooppunten nam ook het area al van de verbouwde tarwe in 1992 toe van 25 hectare naar 155 hectare. De groei van de afzet- snelheid van meel blijft echter achter bij deze stijging. Mede hierdoor is in het verslagjaar een deel van de oogst als gang bare tarwe verkocht en niet in voorraad genomen voor meel- afzet. VRIJDAG 28 MEI 1993 NR 5365 Gemeenteraadsvergadering op dinsdag 1 juni BROUWERSHAVEN - Volgens nieuwe berekenin gen van de ambtenaren van de gemeente Brouwers haven kan de exploitatie van het centrumgebied van Brouwershaven worden afgesloten met een finan cieel overschot van 49.000 gulden. Eerder was bere kend dat de gemeente er 65.000 gulden op toe zou moeten leggen. Dat blijkt uit de vergaderstuk- ken voor de gemeenteraadsver gadering die dinsdag 1 juni wordt gehouden in het stad huis te Brouwershaven. De Brouwse gemeenteraadsleden beslissen dan definitief over de exploitatie-opzet Brouwersha ven-kom. Het betreft het plan dat.voorziet in de verplaatsing van milieu-onvriendelijke be drijven vanuit het centrum van de kern naar het industrieter rein, de aanleg van nieuwe we gen (zoals de reeds aangelegde ontsluitingsweg via het Slin- gerbos en de Haven Zuidzijde), de verkoop van snippergroen; gemeentelijke groenstroken die voor de gemeente onrenda bel zijn in onderhoud en de ver koop van grond en huizen die nu nog in het bezit zijn van de gemeente. Volgens de stukken is bij het maken van de kosten ramingen over dit alles bij de dienst gemeentewerken een telfout gemaakt en een cijfer verkeerd opgeschreven. Verder werden kosten wegens grond- inbreng dubbel berekend en blijkt de opbrengst van grond- verkoop aan het Spuislop mee te vallen omdat de koper de kosten voor het slopen, bouw rijp maken en egaliseren van de terreinen zelf voor zijn reke ning neemt. Tijdens de vergadering wordt ook beslist over een verzoek van de majorettenvereniging Apolionia uit Brouwershaven. De. vereniging vraagt de ge meente om een renteloos voor schot van 1600 gulden. Dat heeft men nodig voor de aan schaf van nieuwe kostuums. De totale kosten daarvan zijn 2900 gulden, de vereniging heeft zelf 1300 gulden en wil het resterende bedrag van de gemeente lenen en in vijf jaar terug betalen. Het Brouwse college van b en w staat posi tief tegenover het verzoek, maar de raadsleden hebben ui teraard het laatste woord. De beraadslagingen kunnen door iedere belangstellende vanaf de publieke tribune worden ge volgd. In de raadzaal van het Brouwse stadhuis, dinsdag vanaf 19.30 uur. ZIERIKZEE - De Politie Zeeland gaat tijdens het pinksterweekeinde in de nacht van zaterdag op zon dag gericht optreden tegen wildkampeerders. Voor de acties in de recreatiegebieden zijn 25 extra opspo ringsambtenaren opgeroepen om meer surveillance dan gebruikelijk uit te voeren. Wildkamperen wordt aangepakt met het lik-op-stuk beleid; een direct te betalen boete van 150,- Dat meldt de Provincie Zeeland in een persbericht. Zaterdag wordt overdag op ver- nacht vhn het pinksu-Yv/eéV.'- schilléndé plaatsen in Zéeland einde omdat het er volg-v.-: :- informatiemateriaal over- de provincie soms verdacht- vc. i kampeerregels uitgereikt aan op lijkt dat men denkt dat de vakantievierders. Op meerdere kust veilig is als 'de autoritei plaatsen waar in het verleden ten' zich de eerste nacht koest veel illegale kampeerders wer- hebben gehouden. „Ervarin- den betrapt staan inmiddels gen van de afgelopen twee jaar borden waarop aangegeven hebben dit uitgewezen", aldus staat dat kamperen op die de provincie. Gedurende de an- plaats tussen 22.00 en 06.00 uur dere nachten van het weekein- niet toegestaan is. de is optreden tegen wildkam peren onderdeel van het regu- Verscherpt liere politiewerk. Het gerichte optreden en de uitgebreide Er is volgens de provincie be- voorlichtingsactiviteiten wor- wust gekozen voor een ver- den aangestuurd en begeleid scherpt optreden in de tweede door het Piketteam Zeeland. water vast te houden, zo dacht Van Langeraad. De heer G. A. M. Cobussen (PvdA) was minder hard in zijn kritiek dan zijn collega Berre- voets, maar was eveneens de mening toegedaan dat er in sa menspraak met de ijsvereni- ging nog eens geluisterd en ge keken kon worden naar de wensen en mogelijkheden. De heer J. L. F. Bolleman (SGP/GPV/RPF) sloot zich bij de overige sprekers aan. 'Geroerd' In zijn antwoord toonde wet houder Renden zich 'zeer ge roerd' door de wijze waarop de raad getroffen was door de aanvraag. Aangezien er in 1987 vanuit de ijsvereniging geen enkele mededeling was geko men dat er bij de sportvelden een nieuwe ijsbaan moest ko men en zij ook nu taal noch te ken had laten horen, doordat er zes jaar geleden niet was aan getoond dat er goedkopere al ternatieven voorhanden waren en ook de raad geen prioriteit had gegeven aan een ijsbaan, had de wethouder geen contact opgenomen met de vertegen woordiger van de bejaardenso ciëteit, zo legde hij uit. ,,Er is sprake van een initiatief dat al onderzocht is en waar over u zich heeft uitgespro ken". Renden werd in zijn beantwoording gesteund door collega-wethouder L. C. Hart en burgemeester W. den Boer die zich zichtbaar had geïrri teerd aan de heftige kritiek en de ophef die mevrouw Berre- voets van deze zaak maakte. ,,Het is niet terecht dat u het college een verwijt maakt over een plan dat niet duidelijk is. In 1989 hebben we de vertegen woordigers van de ijsvereni ging ook niet tijdens de hoor zitting van het dorpsplan Kerkwerve gezien", aldus Den Boer. Wat betreft mevrouw Berrevoets was nu 'de kat in de gordijnen'. „U heeft deze reac tie zelf opgeroepen. Er is geen contact geweest met de initia tiefnemer, een oude man die te gen het college opkijkt. Maar wel wordt er om de oren gesla gen met bedragen". De heer Van Langeraad gaf toe dat ook de ijsvereniging de hand in ei gen boezem moest steken door dat zij niet had gereageerd. „Maar nu is het bestuur wel en thousiast", zo wist hij. Ook de heer Cobussen vond dat me vrouw Berrevoets te hoog van de toren had geblazen. „Tbch had u wel contact kunnen op nemen. We vragen u dan ook alsnog een gesprek te gaan-voe ren". Een vraag waar het colle ge, zo werd beloofd, spoedig ge hoor aan zal geven. Verkoop van pentekeningen Miems van Citters Eén van de drie pentekeningen: Slot Moermond bij Renessc. ZIERIKZEE/DREISCHOR - De Kiwanis-club Zit rikzee-Schouwen-Duiveland is een actie gestart ter ondersteuning van het Streek- en Landbouwmu seum in Dreischor. De actie behelst de verkoop van speciaal voor die gelegenheid door kunstenares Miems van Citters uit Burgh gemaakte pentekenin gen. De Kiwanis-club Zierikzee- Schouwen-Duiveland is een service-club die onder meer als doelstelling heeft zich dienst baar op te stellen op maat schappelijk en sociaal-cultu reel gebied. In het kader van die doelstelling heeft de service-club het nieuwe project tot financiële ondersteuning van fyet Streek- en Landbouw museum in Dreischor ter hand genomen. Wenskaarten Van de drie pentekeningen van Miems van Citters heeft de service-club ruim 8000 wens kaarten laten drukken. Deze kaarten worden aangeboden in een setje van drie verschillende wenskaarten met bijbehorende enveloppen. Ook is een setje van zes wenskaarten verkrijg baar. De wenskaarten zijn aan de binnenzijde blanco en dei halve zowel als felicitaticka.-u i of als kerst- en nieuwjaars kaart te gebruiken De ver koopcampagne start 1 juni om 13.30 uur tor gelegenheid van de openstelling van het Strec k en Landbouwmuseum. De kaarten zijn onder meer verkrijgbaar bij de VVV- kantoren in Haamstede. Ren< se, Zierikzee en Brouwersha ven en in Dreischor. De Kiwanis-club hoopt aan dc ver koop van de kaarten oen bal ie. saldo van enkele duizenden guldens over te houden Deze opbrengst komt volledig ten goede aan het nieuw in te rich ten Streek- en Landbouwmu seum. J Binnenkort wordt er overlejd of er toch geen kleine ijsbaan kan worden aangelegd op het sportcomplex De Vospit in Kerkwerve. (Archieffoto). SCHARENDIJKE - De gemeenteraad heeft het college van burgemeester en wethouders van de gemeente Middensehouwen veracht contact op te nemen met vertegenwoordigers van de bejaardensociëteit en de ijs vereniging. Gesprokengaat er worden over de wens die de bejaardensociëteit heeft geuit voor dë aanleg van een ijsbaan in Kerkwevé. Het college had aan haar raad voorgesteld gezien de te verwachte kosten van een dergelijke baan en hetfeit dat zo'n zes jaar geleden nog niets was gebleken van een dergelijke behoefte on der de Kerkwerfse geneenschap, om geen krediet beschikbaar te stellen voor een nieuwe ijsbaan. De raad was echter van mening dat een particulier initiatief niet zo maar onder tafel geveegd mocht worden en dat het hier ging om een ileine eenvoudige ijsbaan waarvoor de kosten niet hoog zouden behoeven te zijn. Kerkwerve een nieuwe ijsbaan aan te leggen. Niet ter vervan ging van de huidige ijsbaan, maar een eenvoudig baantje waar de jeugd op zou kunnen leren schaatsen. Met het afgra ven van wat grond en de aanleg van een walletje moest al snel een redelijk baantje gereali seerd kunnen worden, was de mening van de briefschrijver. Het water zou snel blijven staan en er zou eerder dan bij de huidige ijsbaan, waar het water diep is, een rondje ge krabbeld kunnen worden. Ge zien de te verwachten kosten en de mening van de ijsvereni ging zes jaar geleden werd de raad voorgesteld» aan het ver zoek geen medewerking te ver lenen. Met name de CDA-frac- tie bleek zich hieraan te heb ben gestoord. Allereerst omdat het college geschatte bedragen had ge noemd voor de aanleg van een nieuwe ijsbaan die niet over eenkwamen met de bedoelin gen van de initiatiefnemer. Daarnaast vond het CDA het storend dat wethouder W. G. Renden niet even de moeite had genomen om de plannen met de aanvrager door te spre ken zodat hij beter op de hoog te was geweest van 's mans be doelingen. „De mensen beogen met de aanvraag geen grote ijs baan. Zij willen gewoon de kleintjes zien krabbelen. Het is teleurstellend dat dit soort particulier' initiatief door het gemeentebestuur wordt dood-' geslagen en dat als de brief niet duidelijk de strekking weergeeft er niet even wordt nagevraagd. Dat is een dood normale zaak voor een ge meentebestuurder. Ik zou graag willen dat wethouder Renden uit zijn. ivoren torentje komt", luidde de harde kritiek van CDA fractie-voorzitster mevrouw P. W. Berrevoets- Ringelberg op de werkwijze van de verantwoordelijke wet houder. De heer J. M. ivan Langeraad (VVD) was met een aantal des kundigen ter plaatse een kijkje gaan nemen. Hij was tot de conclusie gekomen dat voor een baantje van zo'n tweedui zend vierkante, meter ongeveer vijfduizend gulden zou moeten worden neergeteld. Door de vette kleilaag op'.deze lokatie was de kan£ klein dat het wa ter zou weglopen en was er ook geen duur folie nodig om het Ten tijde van de vaststeling van het dorpsplan Kerkwere, in 1987, was reeds onderzoat welke kosten de aanleg van en nieuwe ijsbaan met zich me zou brengen. Gezien het b- drag, afhankelijk van de groc- te en vorm 42.000 of 70.000 gil den, en het feit dat het bestur van de ijsvereniging de lokate bij de sportvelden niet g- schikt achtte, werd aan de re- lisering van een nieuwe ij- baan een zeer lage prioritet gegeven. Verzoek In maart van dit jaar kwam tj het college het verzoek binnn van een vertegenwoordiger vin de bejaardensociëteit om )ij het sportcomplex De Vospit in l

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 5