UW KKAKT VAK r DELTA MAKELAARDIJ Leerlingen Johan Louis de Jongeschool willen Syrische klasgenoten niet kwijt Aanpassing plan herinrichting centrum Oosterland door behoud parkeerplaatsen 0 LAKSPUITEN IS KUNST n ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE II 4 I Uw woning verkopen? DELTA MAKELAARDIJ Zierikzees asielzoekersgezin dreigt uitgewezen te worden PvdA-fractie vraagt zich af of plan tegen zin Oosterlandse bevolking moet worden uitgevoerd 2 3 5 11 VOETBAL Total loss bij een aanrijding FOCWA van Lint autoschade bv TAXATIE? HANSE VERBEEK 1^ dé kxant van schouwen-duiveland! 1<lCQ- 2-l^J ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Prima presentatie en foto-presentatie op toplocatie Lid van de Landelijke Makelaarsvereniging Lid van de Zeeuwse huislijn Actieve bemiddeling MARCO BIJ DE VAATE MAKELAAR O.G. Korte Sint Janstraat 8.4301 AE Zierikzee, Tel. 01110-17808 I VRIJDAG 28 MEI 1993 149e JAARGANG NR 25365 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Commentaar overbodig want: 'De rechter heeft pech, want vrienden sturen we niet weg'. (Foto: Marijke Folkertsma). ZIERIKZEE - „De familie Elya zijn christenen en in Syrië zijn de mensen bijna allemaal moslim. Daarom worden de christenen weggejaagd. Kunt u zich voorstellen dat ze zich in Nederland fijner voelen, want in Nederland is het geloof vrij". Dat schrijft Amanda van de Velde uit Zierikzee in een brief aan de rechter, die op 25 juni beslist over het lot van het Zierikzeese asielzoekersgezin Elya. Amanda zit op de Christelijke Basisschool Johan Louis de Jonge aan 't Vrije te Zierikzee, waar ook de elf-jarige Jan Elya en de achtjarige Yomana Elya uit Syrië les krijgen. De leerlingen van de school hebben besloten om actie te voeren tegen het voornemen van de Nederlandse regering om het Syrische gezin Elya geen asiel te verlenen en daarom uit Nederland weg te sturen. 'Jan en Yomana horen bij ons, ze mogen niet weg' laten ze via brieven, gedich ten én spandoeken weten. De leerlingen én het personeel van de basisschool willen er al les aan doen om aan de rechter uit te leggen dat het oneerlijk en verkeerd zou zijn om het ge zin Elya uit te wijzen. De rech ter is namelijk de laatste mo gelijkheid voor het Syrische gezin om asiel te krijgen in Ne derland. Toen enkele dagen ge leden in de woning van de fa milie Elya aan de Kapelle- straat het bericht binnenkwam dat ze geen asiel krijgen, heb ben ze via een advocaat een kort geding aangespannen in een laatste poging die beslis sing ongedaan te maken. De elf-jarige Jan Elya verblijft met zijn ouders, zijn dertienja rige broer en zijn achtjarige zusje sinds anderhalf jaar in Nederland. Na een periode in het Asielzoekerscentrum in Alkmaar kreeg het gezin bijna een half jaar geleden een wo ning toegewezen in de Kapel- lestraat in Zierikzee. In die tijd is het gezin behoorlijk geïnte greerd in de samenleving. De Gereformeerde Vrijgemaakte Kerk uit Brouwershaven adop teerde het gezin Jan en Yomana zijn voor de leerlingen van de Johan Louis de Jongeschool niet meer weg te denken uit hun klas. Zij zorgden er voor dat de Syri sche kinderen binnen enkele maanden zo goed Nederlands leerden dat zonder enige moei te een gesprek met hen is te voeren. „De hele klas helpt mee om met hen te lezen. Soms staan ze zelfs te dringen en te kibbelen over wie er aan de beurt is", aldus groepsleider en basisschooldirecteur C. L. Soe- ters. De leerlingen zijn ook pre cies op de hoogte van de voor geschiedenis van het gezin Elya. ,,In Syrië wonen bijna alle maal moslims en maar enkele christenen. Die worden daar niet geaccepteerd omdat het christendom wordt geasso cieerd met het Westen, met Eu ropa en de moslims met het Oosten. De familie Elya was het laatste gezin van een groep christenen die al eerder was weggetrokken omdat zij niet werden geaccepteerd. Omdat een oom vijf jaar geleden ook naar Nederland was gevlucht en hier asiel heeft gekregen, besloot het gezin Elya ook naar hier te komen toen de toestand onhoudbaar werd". Het Nederlandse asielbeleid is inmiddels zo aangescherpt dat het gezin Elya in tegenstelling tot hun familielid werd afge wezen. De leerlingen van de Jo han Louis de Jongeschool vin den dat heel erg omdat ze er van overtuigd zijn dat Jan en Yomana hier in Nederland de beste toekomst hebben. ,,Ze horen bij ons", aldus de kinde ren die de jongen, die vanwege polio verlamd is geraakt, in zijn rolstoel overal heen du wen. ,,Naar gymnastiek en schoolzwemmen. Tben hij voor het eerst in het zwembad kwam lag hij in het kikkerbad je, nu heeft hij zijn eerste zwemdiploma al". Zij voelen zich zo bij de Syri sche klasgenoten betrokken dat ze de dreigende uitwijzing van het gezin willen voorko men door brieven te schrijven naar de rechter die op 25 juni in het kort geding moet beslissen over het lot van de familie Elya. Verder maakte men ge dichten waarin overduidelijk blijkt hoe men over een en an der denkt. Overal in de school Dat staat ook op de spandoe ken die overal in de school zijn opgehangen: 'Geen gemier, ze blijven hier want hij hoort hier', 'de rechter heeft pech want vrienden sturen we niet weg'. De kinderen hebben er wel be grip voor dat Nederland niet alle asielzoekers kan opnemen omdat het hier anders veel te vol zou worden en er niet ge noeg geld is om al die mensen op te vangen. „Er zijn een hele boel mensen illegaal in Neder land. Laat ze die dan oppakken en wegsturen, maar niet de mensen die uit hun eigen land worden weggejaagd". De leer lingen en het onderwijzend personeel zijn er van overtuigd dat de uitslag van het kort ge ding gunstig moet zijn voor de familie Elya. ,,Het moet ge woon lukken, want ze horen hier thuis. We zouden niet goed raad weten wanneer ze niet zouden mogen blijven". NIETJWERKERK - Het Duivelandse college van burgemeester en wethouders wil bij de herinrichting van het Oosterlandse centrumgebied een aantal parkeerplaatsen in het centrum behouden die men aanvanke lijk wilde schrappen. Daarnaast wil men in het gebied nieuwe parkeermogelijkheden creëren door de aan leg van een parkeerterrein naast de Rabo Oost-Duiveland. Op die manier denkt het college tegemoet te ko men aan de bezwaren die door de Oosterlandse bevolking werden geuit tijdens een hoorzitting over het her inrichtingsplan twee weken geleden. Een en ander werd duidelijk tijdens de openbare raadsver gadering van de gemeente Dui- veland. die donderdagavond werd gehouden in het gemeen tehuis te Nieuwerkerk. Aanlei ding voor de uitlatingen die door burgemeester A. Bergs- hoeff werden gedaan was een beschouwing van het PvdA- raadslid C. J. Hillebrand. Hij vroeg zich af of de financiële inspanningen (ongeveer 800.000 gulden, red.) die men wil doen om het centrumge- Het Duivelandse college van benw wil in het centrum van Oosterland meer parkeerplaatsen hand haven dan eerst het plan was. (Archieffoto). bied van Oosterland aantrek kelijker te maken wel de moei te waard zijn. „Tijdens de hoor zitting is gebleken dat de be volking van Oosterland hele maal niet wil dat er grote ver anderingen worden gereali seerd. Men vindt dat het cen trumgebied alleen opnieuw moet worden bestraat. Kunnen we de kosten die met de herin richting zijn gemoeid niet be ter besparen en aan andere din gen besteden"? Burgemeester Bergshoeff was echter van me ning dat de tegenwerpingen tij dens de hoorzitting vooral kwamen van ondernemers uit het centrumgebied, die be zorgd waren over het verdwij nen van parkeergelegenheid in de directe omgeving van hun bedrijven. „Naar aanleiding daarvan hebben we het plan al opnieuw bekeken en aangepast om aan die bezwaren tegemoet te komen". De burgemeester was van mening dat de meeste inwoners van Oosterland voor het (aangepaste) herinrich tingsplan zijn. Maar PvdA-raadslid A. J. C. Melieste kwam nog met de op merking dat veel mensen be zwaar zouden hebben tegen het afsluiten van de Kerkstraat voor gemotoriseerde voertui gen. „Men is bang voor opstoppin gen op de Korte Achterweg, waar men dan door moet om heticentrumgebied te bereiken. Daar is men immers vaak bezig met laden en lossen". Burgemeester Bergshoeff zag daar niet zoveel problemen van komen. Hij bleef van mening dat het een goede zaak zou zijn om de Kerkstraat verkeersarm te maken. „De mensen vragen niet altijd wat goed voor ze is. Soms moet men als bestuur ders een beslissing durven ne men die in lijkt te gaan tegen de mening van de bevolking". Na die discussie besloot de Duivelandse raad met algeme ne stemmen om de strook grond naast de Rabobank Oost-Duiveland midden in het dorp aan te kopen voor het symbolische bedrag van een gulden. Omdat die prijs tegen over de Rabo-bank wel de ver plichting schept om het par keerterrein inderdaad te reali seren, maakte men daarbij het voorbehoud dat de koop alleen geldt wanneer de herinrichting van het Oosterlandse centrum gebied inderdaad wordt uitge voerd. Tijdens de raadsvergadering werd verder gediscussieerd over de begroting van de Stich ting Welzijn Ouderen Schou- wen-Duiveland en de begroting van de Beatrixschool voor spe ciaal onderwijs op Schouwen- Duiveland. Het Duivelandse college van b en w stelde voor niet in te stem men met beide begrotingen. Maar dat ging een deel van de gemeenteraad te ver. De PvdA- en de CDA-fractie waren met het college van mening dat de Stichting Welzijn Ouderen een vervolg pagina 2 Te ver gedreven recht wordt een onrecht. Voltaire Af en toe zon HET WEER Droog en af en toe zon. Minimum temperatuur omstreeks 8, middag- temperatuur ongeveer 18 graden. Zwakke tot matige wind, draaiend van west naar zuid, rond kracht 3. 1 EXTRA WERK Feyenoord bezorgt de politie op tweede pinksterdag GOKVERSLAVING Gokverslaving is volgens het ZCAD een groeiend pro bleem. IJSBAAN De aanleg van een ijsbaan in Kerkwerve wordt op nieuw bezien. Leen Koster is voetbalelftal. voor het Zeeuws amateur- Dit nummer bestaat uit 12 pagina's BRUINISSE - Twee auto's raakten gisteren, donderdag, total loss bij een aanrijding bij Bruinisse. Er vielen geen ge wonden. Het ongeluk gebeurde op de Parallelweg langs de Grevelin- gendam. R. uit Veldhoven kwam vanaf de parkeerplaats net voorbij de brug bij Bruinis se en wilde de N59 oprijden in de richting van Oude-Tbnge. Bij het oversteken van de Pa rallelweg zou hij volgens de po litie de uit de richting van Oude-Tonge over de Parallel weg naderende B. uit Oude- Tonge over het hoofd hebben gezien. Beide bestuurders kwamen met de schrik vrij. Advertentie Het aanbrengen van een laklaag is méér dan een kleurtje kiezen en een verfje geven. Een volmaakte laklaag is een kunstwerk op zich. Van Lint Autoschade BV tekent er voor. Wij hèrstellen iedere schade snel en vakkundig. Richten, uitdeuken en spuiten; alles met de modernste apparatuur. Focwa garantie bedrijf, 2 jaar garantie op iedere autoschade. Prutweg 2, 3245 LW Sommelsdijk, Telefoon 01870-82292. Industrieweg 14, 4301 RS Zierikzee, Telefoon 01110-14794. Advertentie MAKELAARDIJ O.G. TELEFOON 01110-16888 Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 48,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 46,— D jaarabonnement k f 183,— jaarabonnement met autom. afschr. k f 173,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam adres postcode Dhr./mevr. plaats: telefoon handtekening. Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: Zend de bon in open envelop 2onder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, tO Antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee. ZZN M i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 1