Buro De Fuik: particuliere hulpverlening aan ouderen ,,Wet Voorzieningen Gehandicapten is teruggang naar de jaren dertig" T ZEEUWSE OEKJE Het wachten is nu op de klanten Werkgroep Toegankelijkheidsbevordering pleit voor één regionaal beleid voor uitvoering nieuwe wet DONDERDAG 27 MEI 1993 NR 25364 5 ZIERIKZEE - Waar kun je als oudere terecht als je hulp nodig heht? Hulp zoeken en krijgen is lang niet zo eenvoudig als de meeste brochures doen geloven. Niet alleen is de zorgsector voor de meeste bui tenstaanders een waar doolhof van instanties, maar ook de financiële en personele mogelijkheden van de zorginstellingen zijn soms niet toereikend om al le aanvragen te kunnen honoreren. Her in der in Ne derland ontstaan dan ook particuliere bureautjes die thuiszorg in alle mogelijke soorten aanbieden of die daarin bemiddelen en adviseren. Bureau De Fuik van mevrouw C. N. Bolijn uit Zierikzee is zo'n bureau. Ze is geen maatschappelijk werkster, geen verpleegkundi ge of bejaardenverzorger. Me vrouw C. N. Bolijn is boerin die samen met haar man een agrarisch bedrijf aan het Gou- weveër heeft. Tbt vorig jaar had zij dan ook weinig contac ten met zorgverlenend Schou- wen-Duiveland. Door familie omstandigheden echter kwam daarin verandering. Thuishulp mag dan op papier keurig zijn geregeld, de praktijk is toch aanmerkelijk complexer was de ervaring van mevrouw Bo lijn. Njet alleen om voor de ge wenste hulp het juiste adres te vinden maar ook omdat ze bij haar speurtocht te horen kreeg dat de situatie nog niet zo ern stig was dat ze aanspraak op dergelijke gesubsidieerde hulp kon maken. Vanaf dat moment groeide bij haar het idee om dat ,,gat in de hulpverlening op te vullen". Er zouden immers wel meer vijftigplussers zijn voor wie thuishulp in welke vorm dan ook wel wenselijk maar niet echt strikt noodzake lijk was. Speciaal voor deze groep senio ren die nog niet direct in aan merking komt voor de regulie re thuiszorg is mevrouw Bolijn begonnen met een speciaal bu reau, De Fuik geheten. Die naam heeft ze gekozen omdat het de bedoeling is dat senio ren met al hun vragen en aan vragen voor hulp bij haar te recht kunnen. Dat kan zijn voor vragen over huisvesting, financiële kwesties en gezond heidszaken maar ook voor het aanvragen van een huishoude lijke hulp of een verpleegkun dige die bij de oudere aan huis komt. Levert het invullen van het belastingaangiftebiljet of de aanvraag voor bij voorbeeld huursubsidie problemen op dan kan-de oudere daar via het bureau van mevrouw Bolijn een invuller voor krijgen. Die hulp kan zover gaan dat deze de oudere zelfs vergezelt bij een bezoek aan de notaris. Maar ook als de vijftigplusser behoefte heeft aan een klusjes man of iemand die de tuin on derhoudt kan deze daarvoor contact opnemen met De Fuik, dat niet alleen adviezen en in formatie geeft maar ook be middelt. Daarvoor heeft mevrouw Bo lijn inmiddels een kaartenbak met zo'n vijfenzeventig namen van verpleegkundigen, zieken- verzorgsters, gezinshulpen, huishoudelijke hulpen en klus jesmannen verzameld. Een aantal dat mevrouw Bolijn be hoorlijk heeft verrast. ,,Na de eerste advertenties begin mei stond de telefoon hier rood gloeiend. Vooral het aanbod van gediplomeerde verpleeg hulpen was groot. Blijkbaar kunnen die in Zeeland geen werk krijgen" verklaart me vrouw Bolijn die grote belang stelling. Opvallend was verder dat het niet alleen herintreden de vrouwen waren die op deze manier weer aan de slag wil den gaan. Ook enkele pas af gestudeerde verpleegkundigen bleken voor deze opzet belang stelling te hebben. Ook toen mevrouw Bolijn hen op het hart drukte dat ze hen voorals- nog geen enkele garantie op werk kon geven. Naast dit legertje hulpen kan mevrouw Bolijn ook een be roep doen op een oud-maat schappelijk werkster en een voormalig directeur van een verzorgingshuis. Dat is handig in geval de oudere met vragen bij De Fuik aanklopt en me vrouw Bolijn het juiste ant woord schuldig moet blijven omdat hele specifieke informa tie gewenst is. Om ook zelf in formatie te kunnen geven is ze nu bezig zich te verdiepen in de zorgsector en de verschillende regelingen waarmee ouderen te maken kunnen krijgen. Komt er bij De Fuik dan een te lefonische aanvraag binnen dan kan zij tijdens een huisbe zoek samen met de oudere na gaan welke hulp gewenst is en wat dat gaat kosten. Hoeveel een oudere precies kwijt is voor hulp via bureau De Fuik is afhankelijk van de aard en de duur van de hulp. In ieder geval rekent mevrouw Bolijn een bemiddelingsloon dat ofwel 25 (voor een een malige aanvraag) ofwel een percentage van het uurloon be draagt. Daarnaast moet de oudere nog uurloon voor de hulp betalen. Voor het onder houd van een tuin moet de oudere al gauw rekening hou den met een bedrag van 12,50 per uur. Is er sprake van zwaar der werk zoals het snoeien van bomen dan ligt het uurloon wat hoger. ,,Het uurloon wordt tijdens het gesprek vastgesteld omdat dan duidelijk wordt welke hulp gewenst is". Hoe wel de tarieven niet van dien aard zijn dat mevrouw Bolijn er rijk van zal worden, kunnen deze voor ouderen die van een AOW-tje rond moeten komen een drempel vormen. Hoewel ze haar dienstenpakket om schrijft als betaalbare zorg op maat erkent ze dat het vooral ouderen met een pensioen zul len zijn die van haar service ge bruik zullen maken. Mensen die van een AOW-tje rond moe ten komen, zo zegt ze, komen waarschijnlijk toch al eerder in aanmerking voor gesubsi dieerde hulp. Ze ziet haar advies-, informatie- en bemid delingsbureau dan ook niet als een concurrent van de reguliere instanties voor zorg- en hulp verlening, maar meer als een aanvulling daarop. m omdgt er nu zelfstandig wonende ou deren zijn die verstoken blij ven van hulp omdat ze die wel willen maar nog niet echt hard nodig hebben. Het personeel daarvoor heeft mevrouw Bo lijn inmiddels gecharterd, het wachten is nu op de klanten, want die hebben tot nu toe nog niets van zich laten horen. ZIERIKZEE - Ze zijn er de laatste paar weken be paald niet vrolijker op geworden, nu een meerder heid binnen de Tweede Kamer de nieuwe Wet Voor zieningen Gehandicapten (WVG) heeft aangenomen. Die nieuwe wet, die begin 1994 van kracht wordt, is volgens mevrouw M. Timmerman en de heren J. A. Noordhoek en J. van den Noord van de Werkgroep Toegankelijkheidsbevordering Sehouwen-Duive- land een bezuiniging, waarvan de gehandicapten de gevolgen bijna letterlijk aan den lijve zullen onder vinden. Te meer omdat veel gemeenten nog niet klaar zijn voor de uitvoering van deze nieuwe wet. Door de werkgroep, waarin diverse gehandicapten organisaties en de ANBO zijn vertegenwoordigd, vroegtijdig te betrekken bij het opstellen van één re gionaal WVG-beleid zou geprobeerd kunnen worden de schade te beperken. vertegenwoordigd, dat een goe de zaak. Het grote probleem is echter dat het budget voor ge noemde voorzieningen gelijk blijft. Vele varkens maken ech ter de spoeling dun, daar hoef je geen rekenwonder voor te zijn. Dat het budget voor vervoers- en woonvoorzieningen en de aanschaf van rolstoelen, die eerst via de AAW werden ver goed, niet evenredig wordt ver hoogd vinden de drie werk groepleden Timmerman, Van den Noord en Noordhoek een onbegrijpelijke zaak. Ouderen hebben immers jarenlang via een extra belastingpremie een verkapte AAW-premie betaald. Waar die enkele miljarden zijn gebleven, dat mag Joost weten. Een en ander heeft wel tot ge volg dat de jongere gehandi capten de tol moeten betalen. Op heel wat punten zullen die erop achteruitgaan en wel zo danig dat de pas op gang geko men emancipatie en integratie van de gehandicapten danig in het gedrang lijken te komen. De nieuwe wet maakt immers een onderscheid tussen niet- werkenden en werkenden. Die laatste groep kan na invoering van de WVG een beroep blijven doen op de Algemene Arbeids ongeschiktheids Wet, terwijl de niet werkenden hiervoor bij de gemeenten aan moeten kloppen. Verder wordt ook behoorlijk beknibbeld op vervoersvoor zieningen, iets dat haaks lijkt te staan op het streven van inte gratie van de gehandicapte in de samenleving. De vergoeding voortaxikosten is al met dertig procent gekort, terwijl de ge meenten volgens Noordhoek straks ook nog eens de moge lijkheid krijgen om hierop twintig procent te bezuinigen. Dat betekent dat de gehandi capte die aangewezen is op taxivervoer straks per jaar Dat er iets zou gaan verande ren in het vergoedingenstelsel voor voorzieningen voor ge handicapten is al sinds begin mei 1991 bekend. Toen kwamen de staatssecretarissen Simons (WVC), Ter Veld (sociale zaken) en Heerma (VROM) met een brief waarin die veranderingen werden aangekondigd. Die brief veroorzaakte een golf van onrust binnen de diverse ge handicaptenorganisaties. Met als trieste climax de behande ling van dit nieuwe wetsvoor stel in de Tweede Kamer, zo'n twee weken geleden. Ondanks een vernietigend advies van de Raad van State en alle smeek beden van de Gehandicapten raad werd de Wet Voorzienin gen Gehandicapten toch aange nomen. Dit leidde onder meer tot de bezetting van een kruis punt door een aantal gehandi capten, die duidelijk te kennen gaven er niets voor te voelen „om weer terug achter de gera niums te moeten". Bezuiniging Die kans lijkt reëel aanwezig, want op een aantal punten is de nieuwe wet gewoon een bezui niging. Iets dat door het CDA Tweede Kamerlid Ton de Kok openlijk is toegegeven. In de nieuwe wet is immers be paald dat ook gehandicapten van 65 jaar en ouder een beroep op deze wet kunnen doen als zij een woon- of vervoersvoorzie ning of een rolstoel nodig heb ben. Op zich vindt de Werk groep Tbegankelijkheidsbevor- dering, waarin de Algemene Nederlandse Bond voor Ge handicapten en Arbeidsonge schikten (ANIB), de Neder landse Vereniging voor Blin den en Slechtzienden, de Alge mene Nederlandse Bond voor Ouderen en de Vereniging Spierziekten Nederland zijn maximaal vijftienhonderd gul den vergoeding hiervoor kan krijgen. Ook de aanschaf van een rolstoel zal voor veel ge handicapten in de toekomst moeilijker worden. Dit omdat de definitie van een rolstoeler verengd is. Alleen zij die een gehele dag in een rolstoel zit ten worden nog als rolstoeler erkend. Wie af en toe gebruik maakt van een rolstoel, bij voorbeeld bij het naar buiten gaan kan volgens de nieuwe wet geen aanspraak meer ma ken op een rolstoel. Het rolstoelverhaal is daarmee nog niet af, want ook de rol van de GMD als adviserend orgaan bij de aanschaf en aanpassing van rolstoelen en ander aange past vervoer lijkt aan banden te worden gelegd. Die taak zal naar alle waar schijnlijkheid worden overge nomen door de GGD (indicatie commissie), die echter vrijwel geen ervaring op dit gebied heeft. Woningaanpassing kan met name gehandicapte huisei genaren weieens op gaan bre ken. Die moeten in de toe komst een kwart van de aan- passingskosten zelf gaan beta len, hetgeen aardig in de papie ren kan lopen. Het kan zelfs zo zijn dat ze daarvoor een hypo theek moeten afsluiten en het is volgens Noordhoek maar zeer de vraag welke bank daar toe bereid zal Zijn. Maar ook de gehandicapte huurder, van wie de woning ingrijpend moet worden aangepast kan door de nieuwe wet in de problemen komen wanneer de woningaan passing te kostbaar wordt. Voor aanpassingen die meer dan 45.000,- kosten zijn vanaf 1994 de ziektekostenverzeke raars (die de Algemene Wet Bij zondere Ziektekosten uitvoe ren) verantwoordelijk. In der gelijke gevallen waarbij spra ke is van kostbare woningaan passingen achten de werk groepleden het niet uitgesloten dat de gehandicapte min of meer verplicht wordt om naar een andere woning te verhui zen of zelfs dat hij of zij geadvi seerd wordt dan maar naar een verpleeginrichting te gaan. Afgezien van de beperkingen van de WVG zelf, zet de Werk groep Toegankelijkheidsbevor- dering Schouwen-Duiveland 'ook vraagtekens achter de uit voering van de nieuwe wet. Vanaf 1994 worden de gemeen ten hiermee belast voor wat be treft de woon- en vervoersvoor zieningen en het verstrekken van rolstoelen. Elke gemeente krijgt daarvoor een bepaald budget waarmee deze het moet doen. Voor een gehandicapte wordt het in die situatie dan uitermate belangrijk in welke gemeente hij woont, want waar veel gehandicapten wonen wordt de spoeling dun. Boven dien lijken veel gemeenten nog niet klaar te zijn voor de uit voering van deze nieuwe wet en blijkt ook de modelverorde ning van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten volgens Noordhoek aan alle kanten te rammelen. Daarin wordt naar zijn mening te veel en te ge makkelijk verwezen naar de Bijzondere Bijstand. Wat de zorgplicht van de gemeenten inhoudt is bovendien nergens beschreven, zodat onmogelijk gecontroleerd kan worden of de gemeente nu wel of niet aan haar zorgplicht voldoet. Geoormerkte gelden Een andere prangende vraag waarop de werkgroep graag een antwoord zou krijgen is, wat er nu precies is gebeurd met de gelden die de gemeen ten hebben ontvangen voor het voorbereiden van het uitvoe ren van de nieuwe wet. Binnen de werkgroep leven sterke ver moedens dat een aantal ge meenten dit geld via de alge mene middelen voor andere doeleinden heeft aangewend. De drie werkgroepleden Tim merman, Noordhoek en Van den Noord vinden het dan ook een eerste vereiste dat het geld voor de uitvoering van de WVG wordt geoormerkt, zodat dit geld ook daadwerkelijk ten goede aan de gehandicapte in woner komt. Om te voorkomen dat er tussen gehandicapten onderling verschillen ontstaan puur en alleen omdat ze in ver schillende gemeenten wonen, pleit de Werkgroep Tbeganke- lijkheidsbevordering Schou wen-Duiveland er voor om in ieder geval op Schouwen-Dui veland tot een regionaal WVG- beleid te komen. Bij het ont wikkelen van dat beleid wil de werkgroep ook graag in een vroegtijdig stadium worden betrokken. In" de werkgroep zitten immers gehandicapten die gezien hun ervaringen ze ker als deskundigen be schouwd kunnen worden. Maar zelfs als die wensen van de werkgroep worden ingewilligd dan nog blijven ze somber gestemd over de op handen zijnde beperkingen. Die WVG zet een streep door de op gang gekomen integratie van de ge handicapten, het is een terug gang naar de situatie zoals die in de jaren dertig gold" aldus het drietal. ZIERIKZEE Bijeenkomst NCVB Onlangs hield de Nederlandse Christen Vrouwen Bond afde ling Zierikzee een creatieve avond. De avond werd geopend door de algemeen adjunct me vrouw M. van der Wekken-de Munnik. Zij herdacht de oud presidente mevrouw A. M. Baas-Kloet die overleden is. Mevrouw Baas was jarenlang een gevierde presidente van de afdeling Zierikzee. Staande werd een lied ter nagedachte nis gezongen. Na het bijbelge deelte, het gebed en de medita tie werd overgegaan tot het on derwerp van deze avond: crea tiviteit. Door drie dames onder leiding van mevrouw F. F. van Lange uit Bruinig se werden op velerlei wijze gemaakte felici- tatiekaarten getopnd als voor beeld. De dames konden de techniek die hen lag uitzoeken en proberen na te maken. Vele mooie resultaten werden" be reikt en menigeen ging tevre den huiswaarts. Opgave voor een cursus in Bruinisse is mo gelijk. De waarnemend presi dente besloot de avond met een gezang en mevrouw W. de Vries-Bij de Vaate eindigde de avond met dankgebed. RENESSE Oud papier Zaterdag 29 mei houdt muziek vereniging Luctor et Emergo een oud-papieractie in Renesse. De container staat opgesteld aan de Dreef in Renesse. Men kan er terecht van 10.00 tot 12.00 uur. BROUWERSHAVEN NBvP De afdeling Brouwershaven van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen (NBvP) besloot haar seizoen met het thema gemeentepolitiek. Daarvoor was uitgenodigd de burgemeester van Brouwersha ven, de heer L. N. Labruyère. De burgemeester vertelde in het kort iets over zijn ambt en wat er van een burgemeester verwacht wordt. Aangezien de burgemeester deze avond zag als een gesprek tussen de bur ger en de gemeente mochten de aanwezige dames vervolgens vragen stellen. Daarmee werd het een zeer boeiende bijeen komst. Het bestuur van de NBvP wenst haar leden een fij ne zomer toe. Geslaagd Voor het examen Origami- docente van de Origami Socië teit Nederland is geslaagd me vrouw Janneke van Genderen uit Brouwershaven. GOES Jubilèum dierenasiel Zaterdag 29 mei viert dieren asiel Tussenhaven in Goes het zevenjarig bestaan met een open dag. Tussen 10.00 en 17.00 uur vinden allerlei activiteiten plaats op het terrein van het asiel aan de Westhavendijk. Er wordt een rommelmarkt ge houden en het Rad van Avon tuur is present. Ook wordt een demonstratie verzorgd van het knippen van honden en het scheren van schapen. In de af gelopen zeven jaar hebben ruim 1000 honden via dit asiel een nieuw baasje gevonden. Een aantal van dezer honden komt op de open dag terug om mee te doen met een honden show. Uiteraard is het asiel open voor bezichtiging. Radio Goes presenteert live vanuit het dierenasiel een aantal pro gramma's. Op een terrasje is de mogelijkheid om onder het ge not van een hapje en een drankje wat uit te rusten. Trust in 't Beest Op donderdag 3 en vrijdag 4 ju ni draait in Beest de film Trust. Trust is een film van Hal Hartley, ook bekend van The Unbelievable Truth en zijn laatste film Simple Men. Hart ley gebruikt zijn ervaringen om inhoud en vorm te geven aan zijn films. Dingen waar hij over na moet denken, waar hij grip op wil krijgen. Hij noemt zichzelf een depressieve, dwangmatige denker, die altijd op zoek is naar constructies. Eén van Hartley's obsessies is het zoeken naar antwoord op de existentiële vraag of de mens daadwerkelijk vrij kan zijn, of hij kan beslissen over zijn eigen leven. In Trust zijn Matthew en Maria twee ont heemden die, zoals Hartley's personages, hun behoefte aan communicatie voöral bevredi gen langs verbale weg. Mat thew, zoon van een autoritaire, hardhandige vader compen seert zijn thuisgelaten onder gane vernedering, buitenshuis met opstandig, zelfs welstan- dig gedrag. Maria slijt als ego centrisch blondje haar dagen aan de zijde van een leeghoof dige football-speler. Hartley's ideeën over schuld en boete worden hier uitgedragen via de moeder, die Maria tot haar per soonlijke slaaf degradeert. Een louteringsproces, maar het is vooral de relatie met Matthew, die Maria in staat stelt een nieuw zelfbeeld op te bouwen, zoals het Matthew de kracht geeft zijn vader te trotseren. Hartley speelt in zijn films met taal en teksten, zet grappige en intelligente dialogen neer, ge bruikt zeker geen clichés, maar wel hilarische absurditeit en gevoel voor realismë. Samenkomst Women's Aglow Fellowship houdt woensdag 9 juni een in terkerkelijke samenkomst in Hotel Tbrminus in Goes. Spre ker is Michelle Bauwerman. Zij werd eerder als zendelinge uitgezonden naar verschillen de landen. Er is kinderoppas aanwezig. De samenkomst be gint om 9.45 uur. MIDDELBURG Cursus Middle Management Aan de functie van bedrijfslei der en chef zitten twee kanten Enerzijds moet deze persoon er voor zorgen dat het uitgestip pelde beleid wordt uitgevoerd, anderzijds moet hij de leiding informeren over die zaken die door de medewerkers naar vo ren worden gebracht. De eisen die aan een middle manager worden gesteld zijn niet ge ring. Daarom organiseert de Kamer van Koophandel in sa menwerking met het Instituut voor het Midden- en Kleinbe drijf in de maand juni een cur sus Middle Management voor de bedrijfsleiders en chefs voor het Midden- en Kleinbedrijf. De cursus is verspreid over vier maandagen. Meer informatie en aanmelding bij de Kamer van Koophandel, telefoon 01180-73522. Busreis Reumapatiënten Op zaterdag 5 juni vindt de busreis plaats welke de Reu mapatiënten Vereniging Mid den-Zeeland jaarlijks voor haar leden met begeleiders or ganiseert. Vanaf diverse op stapplaatsen wordt 's morgens tussen acht en negen uur ver trokken. Via de Belgische en Brabantse Kempen voert de reis naar Eersel alwaar een Brabantse koffietafel wordt geserveerd, 's Middags rijden ze langs een zogenaamde smokkelroute waarna ze een diaserie te zien krijgen over de Kempen. De reis wordt beslo ten met een gezamenlijk diner in de buurt van Breda. Seminar BTW-regelgeving De eerste stofwolken veroor zaakt door de nieuwe BTW-re gelgeving zijn inmiddels opge trokken. Vooral voor belastin gen administratiekantoren, de handel en de transportsector zijn er nog veel vragen blijven hangen. De Kamer van Koop handel organiseert daarom een seminar over de BTW-regelge- ving op dinsdag 8 juni. De eer ste ervaringen met het nieuwe BTW-stelsel staan hierin cen traal. De dag bestaat uit twee afzonderlijke delen. Voor de administratie- en adviesbu reaus en de handel vindt de bij eenkomst 's middags plaats van 14.00 tot ongeveer 17.00 uur. 's Avonds is het seminar speciaal gericht op de proble matiek van de transportsector. Deze bijeenkomst begint om 19.00 uur en duurt tot circa 22.00 üur. Beide bijeenkomsten worden gehouden in hotel Ar- neville. Voor verdere inlichtin gen: de heer R. Visser, telefoon 01180-73522. ZEELAND Geen open dag waterrecreatie De provincie Zeeland doet niet mee aan de landelijke open dag waterrecreatie die dit jaar op zaterdag 29 mei wordt gehou den. Dit omdat de VW's als organisatoren van de verschil lende evenementen in dit pinksterweekeinde - een van de drukste toeristische week einden van het jaar- geen men sen beschikbaar hebben om de verschillende evenementen te organiseren en te begeleiden. Ook het bedrijfsleven dat bin ding heeft met de waterrecrea tie verwacht het op deze zater dag te druk te hebben om aan deze open dag mee te doen. Daarom wordt dit jaar geen aandacht aan dit evenement besteed. Het ligt in de bedoe ling om volgend jaar hieraan wel de nodige aandacht te besteden. AMSTERDAM - De nalaten schap van de vorig jaar overle den Cobra-kunstenaar Theo Wolvecamp heeft woensdag op een veiling van Christie's in Amsterdam ruim 450.000 gul den opgebracht. Knolselderie (X) As naegerecht verscheen d'r kleurig ies op taefel in overdaedig, volle coupes, die fonkelde in 't lampelicht. 't les was begraeve onder 'n sause mit rezienen in marasquin, 'n likeur van kee- zen. Dat was nog 's 'n zaollefje om de gaetjes méé te vullen. D'r wier nóg 's nae gevraegd of 't aomae wè nae onze goestieng was. Noe, daer oefde menêêr nie an te twufelen. 't Vette van de aerde droop, bie wieze van spreken, van de taefel. De rekenieng kwam, gevouwe, a schaemde z'n eige, op 'n schaeltje, in 't vöórste, saeme mit 'n schaeltje mit wèrreme, natte lappen d'r in, om je snute in j'n anden af te poesen, 'k Voelde m'n eige net zo'n Egyptenaer, die an zö'n rijk-belaeje taefel anliet in z'n eige laet besuukere in be- buttere deu van die schraol geklêêdde slavinnen. Tjonge, jonge, wat 'n spil. Mit vee gebuug in geknip wiere m'n, naedó m'n betaeld adde, bie de voordeure gebrocht. Tbe die ópe gierig stonge m'n anêêns in 'n stroom van zonnelicht in geluud. Dae wor je op slag nuchter van. Onderweg, 'n donker-gekleurd moedertje, saeme mit 'r zeuntje, gezéte op de rand van 'n gróó- te, betonne' blommebak, gevuld mit uutdaegende, donkergele afrikanen, 't Ventje zat wat klungelig op 'n gitaartje te piengelen. Zówè de moeder as 't ventje adde van die karbonkels van óógen in d'r öód. Twêê, witte rijen tanden, blonke je uut die donkere gezichten tegen. De grijns, onder 't opgaende groen van 'n laan in D'n Aeg, uut 'n vérre, onbegrépe weareld. Naest 't ventje lag 'n ruute petje, waerin wat kleingeld schemerde. Ie prebêêrde 'n krontjong- liedje te ziengen, uut d'n tied dat Indonesië nog Indië êêtte. Keareltje, nog an toe, daer is gin cent mi méé te verdienen! Wullie voelde ons rieke spekkoapers. Je broek ad gin rieme mi nóödig, die bleef zó wè ange! Wat 'n weareld. Tbgen d'n aevend gienge m'n wi op pad nae ,,'t land, wae 't leven goed is!" Kan 't nog beter, dan? 't Gieng donkere toe m'n bie uus kwaeme. Over de Scheepstimmerdiek. deu de Noordaeven- póórte. Of je 'n kaemer binne riet! 't Licht van de lantaerns spiegelde z'n eige in 't waeter van d'n Ouwen Aeven. Plasjes van licht dé je 't gras groener worre in de blommen levendiger in 't Aevenpark. 'n Stille vrede nistelde z'n eige in de ornamentjes van de ouwe gevels. Kiek an, m'n waere wi tuus. 'n Kinderliedje dreinde in m'n öód: ,,In 'n groen, groen knolleland Dae zaete twêê Zêêuwtjes, êêl parmant 't Leven? 't Leven is 'n boek over knollen in citroenen, 'n boek, waerin je nooit uutgeléze raekt totdat je de Noordaevenpöórte üüt gaet ARJAON

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 5