Nieuwe start van Loka LAMPLICHT OVER HET ERF Zeeuws kampioenschap voor kinderen die graag zingen frimnieuws Reis door de tijd in Forever Young dit biedt de beeldbuis Hard-core in 't Beest Europa tegen Kanker Concerten in kerk van Renesse 4 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEE - Zondag 20 juni heropent in de Noordhavenpoort (Zierikzee) het project Loka. Dit pro ject van klank, geur, licht en vorm trok vorige zomer zoveel publiek dat stichting Enzoch besloten heeft om het project ook deze zomer voor het publiek open te stellen. Loka is het werk van Karol Kowalczyk (audiotechniek), Pieter van Kemenade (geluid), Alexander Pothaar (elektrotechniek), Peter Jansen (vormgeving) en Ard Boot (geur en grafische vormgeving). Met hun project wil het vijftal de ruimten van de Noordhavenpoort veranderen in een wereld van klank, geur, licht en vorm, waarin het publiek via een smalle en donkere tunnel verzeild raakt. Eenmaal door de tunnel belandt de toeschouwer in een helder verlichte ruimte waarin het geklater van water de ruimte vult. Via een grot van ivrakhout waar groepen keramische structuren staan komt de bezoeker uit eindelijk terecht in een zaal die door allerlei webachtige weefsels en verweerde houten palen ver groeid zijn als in een verwilderd woud. In een grot kabbelt een onderaards beekje tussen organisch gevormde sculpturen. Door de wisselende lichtval worden steeds andere aspecten van de ruimte beklemtoond, terwijl op een rond scherm de geluiden zichtbaar worden gemaakt door allerlei gol vende patronen. Deze wondere wereld die Loka heet is door het vijftal kunstenaars vormgegeven met behulp van allerlei ruw materiaal, netten, keramische sculpturen en verschillende geur-, licht en geluidsbronnen. Ook is gebruik gemaakt van een labdajector. Nadat Loka vorig jaar van start ging maakten de vier kunstenaars kennis met Alexander Pothaar die een besturingssysteem voor Loka ontwikkelde om licht-, geluids- en geurbronnen, projector, ventilatoren en waterpompen ge lijktijdig te bedienen. Dit jaar is er ook een nieuwe geluidscompositie te horen, worden er andere geuren verspreid en is ook de verlichting van de ruimte verbeterd. Daarbij is het gangenstelsel ver der vertakt met nieuwe ruimtes waar schubbige sculpturen uit de grond lijken te komen. Van zon dag 20 juni tot 29 augustus is Loka voor het publiek toegankelijk en wel van donderdag tot en met zondag van 12.00 tot 17.00 uur. Ook op de Toeristendag en staan de deuren van Loka open. (Foto: E. van Schravendijk). GOES - Zondagmiddag 6 juni is het laatste concert van het seizoen in 'i Beest. Dat het laatste concert van het seizoen moet spetteren is een onge schreven wet waaraan ook dit jaar wordt voldaan. Wegens enorm succes en uitverkochte zalen speelt zondag voor de derde keer in 't Beest Mucky Pup. Deze formatie begon zes jaar geleden in New Yersey met een mix van white rap, hardcore en metal. Hieruit ontstond een ei gen stijl die door velen is geï miteerd, maar nooit is geëve naard. Mucky Pup werd al snel de vaandeldrager van de hard core en heeft met vallen en opstaan de grenzen van dit gen re overschreden. Op de pas ver schenen CD Act of Faith maakt Mucky Pup zijn rëputatie vol ledig waar. De CD is onvoor spelbaar, heftig en bevat vele muzikale stijlen. In het voor programma speelt Muckey Pups Amerikaanse bloedbroe der Lee Way. Het concert in 't Beest begint om 15.30 uur. UTRECHT - Staatssecretaris Simons (volksgezondheid) wil extra geld voor het actiepro gramma Europa tegen Kanker. Dit programma is belangrijk en moet daarom zeker verder gaan, net als Europa tegen Aids. Europa tegen Kanker, in 1990 gelanceerd, bestrijkt ruim veertig acties rond preventie, opvoediijg en voorlichting. Doel is om iets te doen aan het stijgende aantal mensen dat doodgaat aan kanker. Simons stemt er nu mee in om vijf mil joen ecu extra toe te kennen, bovenop de voorziene vijftig miljoen ecu die al tot 1994 wa ren uitgetrokken. De staatsse cretaris vindt wel dat er niet te veel onderwerpen in dat pro gramma moeten, maar dat de nadruk moet liggen op preven tie van kanker en aandacht voor de belangen van de kan kerpatiënt. Vrijdag 6 augustus tijdens Straatfestival Vlissingen ZIERIKZEE Als ik de baas van het journaal zou zijn Kinderen die helemaal uit hun bol gaan bij het horen van een van de liedjes van Kinderen voor Kinderen, kunnen alvast gaan oefenen. Vrijdag 6 augustus wordt tijdens het Straatfestival in Vlis singen het Zeeuws kampioenschap voor het VARA- kindersongfestival gehouden. De nummers een tot en met acht van dit kampioenschap mogen door naar de regionale finale op 28 augustus in Delft. Het Kindersongfestival met liedjes van Kinderen voor Kin deren wordt dit jaar voor de derde keer door de VARA geor ganiseerd. Dit omdat deze om roep veel verzoekjes van kinde ren krijgt die zo graag in het kinderkoor Kinderen voor Kinderen willen zingen. Daar naast is het een leuke vakantie attractie die zich goed leent voor een programma op loka- tie. Dit songfestival is een mo gelijkheid bij uitstek voor kin deren van 9 tot 12 jaar om hun favoriete Kinderen voor Kin deren-liedje te zingen. Daar voor moéten ze op hun in schrijfformulier aangeven wel ke drie liedjes zij uit de lijst van Kinderen voor Kinderen liedjes hebben uitgekozen. Die lijst bevat nummers als Op een onbewoond eiland. Meiden groep, Vakantie in Italië en een Droeverig gevoel. Welk van de drie liedjes uiteindelijk tijdens het songfestival gezongen wordt, bepaalt de organisatie. Dit om te voorkomen dat veel deelnemers voor een en hetzelf de liedje kiezen. Voorafgaande aan het Zeeuws kampioenschap in Vlissingen is er voor de kandidaten een auditie/oefenmiddag in het Vestzaktheater in de Schel- destad. Deze wordt woensdag 30 juni gehouden. Uit de deel nemers aan deze auditie wor den vijftien kandidaten geko zen die tijdens het Zeeuws kampioenschap op het podium op het Bellamypark op mogen treden. Die uitverkorenen krij gen de tekst van het lied dat ze tijdens het kampioenschap moeten zingen plus een bijbe horende orkestband mee naar huis. Op de grote dag zelf (6 augus tus) is er voor de deelnemers 's middags nog een generale repe titie in het Vestzaktheater, 's Avonds van 19.00 tot 21.00 uur wordt dan om de eeuwige roem en een plaatsje voor de regio nale finale gestreden. De ver richtingen van de jeugdige vo calisten worden door een jury beoordeeld op zangkwaliteit, presentatie en tekst vastheid. Die jury wordt gevormd door mensen uit de muziekwereld, de plaatselijke politiek, de pers en een VARA-medewerker. Voor de presentatie is VARA- omroepster Merel Holl ge vraagd. De nummers een tot en met acht mogen Zeeland vertegen woordigen tijdens de regionale finale die 28 augustus in Delft wordt gehouden. Wie daar de hoogste ogen gooit komt dan uiteindelijk terecht op de deel nemerslijst voor de landelijke finale. Deze staat voor 23 en 24 oktober op het programma. Wie Neerlands beste Kinderen voor Kinderen-zanger wordt verdient daarmee een optreden in het radioprogramma Denk aan Henk, van Henk West broek. Voor de andere deelne-» mers is er een herinnering. Schouwen-Duivelandse kinde ren die mee willen doen aan het Zeeuws kampioenschap in Vlissingen kunnen zich tot uiterlijk 4 juni opgeven bij Nel lie van Oeveren, regiocoördina tor van dit VARA-kindersong- festival, telefoon 01114-1838. Door CATALIJN CLAES/EWOUT SPEELMAN 24 'Ik dank mijn goeie vader nog dat hij me heeft tegengehouden. Op zijn ma nier, de manier van Thomas van Del den. 'Komt niks van in, waag het niet, want ik geef je een pak slaag, zo groot als je bent, lummel'. Dat zei-die. Dat zal ik Roel niet doen, maar hij denkt ook met zijn driftige kop dat hij het weet en zijn vader niet. Net als ik. Ik neem het hem daarom ook niet kwa lijk. Maar het gebeurt niet. Ik kies de weg voor mijn zoons, later zullen ze me dankbaar wezen. Muziek maken? Best, maar in je vrije tijd. De een verzamelt postzegels, de ander goudvissies, laat hem maar trommelen. Mijn vrouw hier heeft er veel plezier in en ik gun het haar best. De jongen ook, daar gaat het niet om. Maar voor een boer, ook voor Roelof, is het zo, zal het zo móeten wor den: eerst het bedrijf, dan de vrouw en al wat er verder bij komt laat je maar links liggen, anders gaat je bedrijf er aan. Als je wat ouwer bent kan je er een baantje bijnemen, heemraad of ge meenteraad, dat verzet nog wat en dat is nuttig. Maar geen wipwap. Nou ja, een beetje muziek, maar in de huiska mer'. Meester zucht. 'Zo, dus dat is je stand punt, Van Delden?' 'Had je anders verwacht, meester?' 'Nee'. 'Wat doe je hier dan?-' 'Theedrinken en een sigaar roken', glimlacht meester. 'Schenk nog es in, mevrouw Van Delden, als ouwe school meester mag ikzelf wel om wat nattig heid vragen, hè? Ik heb het nodig, want je zal me toch wel toestaan, Harmen van Delden, om ook mijn zegje te zeg gen, nietwaar?' Harmen bromt iets. 'Als het niet te lang is, meester Harde waarheid, denkt Justine. Als zoon van een boer ben je bij je geboorte al veroordeeld. Je moet steeds weer in ouwe voetsporen treden. Een eentonig leven van hard werken, maar toch ook ergens de vreugde van de stilte, van je eigen huis, je eigen bedrijf. Ze hoort opnieuw de stem van Har men, trots en met het zelfbewustzijn van de grote gezeten boer, die het al leen meent te weten en die het alleen voor het zeggen heeft. Ze waagt een kans, een kans voor Roel. Roel, die is als destijds Thomas de mu zikant en die bij tijd en wijle alle vo geltjes ziet vliegen. 'Harmen'. Justine wil beginnen, maar dan kruist haar blik die van haar man. Ze leest een.verbod in zijn ogen: 'Hou je erbui ten, je hebt er niet mee nodig, dit is een zaak die alleen een Van Delden aan gaat'. 'Wil je koffie zetten, Justine?' Daar heb je het al, Harmen zegt het vriende lijk genoeg, o ja, maar zijn woorden dwingen, het is een bevel, ze heeft te gehoorzamen. Tegenspraak duldt hij niet. Maar ze geeft geen kamp, ze neemt dit niet, ze wil niet als een kind tot de orde worden geroepen. Ze is de vrouw hier en -heeft ook iets in de melk te brokken. Ergens voelt ze zich ook ver antwoordelijk voor Roel, zij is immers zijn enige steun en toeverlaatZe móet proberen de wil van Harmen te breken, ze zal die althans weerstaan. Ze waagt een kans. 'Ja maar Harmen, als meester het nou zegt van Roel. Meester weet toch genoeg van muziek af. Geef Roel nou de kans. Roel is geen boer, geloof me toch. Hij is een Van Delden, natuurlijk, maar jij staart je blind op die naam. De Van Deldens zijn beste boeren nee, laat me nou uit spreken, Harmen, jij bent ook een beste boer. Ik smeer je geen honing om je mond, echt niet, maar jij bent ze alle maal de baas. Goed, maar kan Roel nou in de muziek niet even goed zijn als jij op de boerderij hier? Kan hij met de muziek die naam Van Delden niet hooghouden?' (wordt vervolgd) Vrijdag 28 mei NEDERLAND 1 15.53 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. lfi.00 uur Journaal. 16.09 uur Heb ik iets gemist? 16.55 uur Young riders. Ameri kaanse westernserie. 17.45 uur Boggle, woordspel. 18.15 uur Sesamstraat, geva rieerd kindermagazine. 18.30 uur Jeugdjournaal. 18.40 uur Het Klokhuis. 18.58 uur Vrijdagavond vroeg Van Willigenburg, talkshow. 19.27 uur Erfgoed. 5-delige do cumentaireserie. Afl. 5. 20.00 uur Journaal. 20.26 uur Op zoek 21.22 uur Reporter. Actualitei tenprogramma. 21.58 uur The House of Eliott, 12-delige Engelse serie. Afl. 12 (slot). 22.47 uur Sporen: Liever de Lusten, reportage waarin vrouwen praten over hun sexu- ele relatie. Afl. 2. 23.22 uur Journaal. NEDERLAND 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 16.00 uur Tsjaikovsky concert. 17.24 uur Lekker leven lekker lijnen. 8-delige af slankcursus. Afl. 4. 17.42 uur Eindexamenjournaal 18.00 uur Journaal. 18.22 uur Candid camera. Grappen met de verborgen ca mera. 18.49 uur America's funniest home video's. Amateur video opnamen. 19.16 uur Dierenmanieren, die- renmagazine. 19.52 uur Dingbats, crypto- gramspel. 20.25 uur Blind date, dating- programma. 21.11 uur Allo Allo, Engelse co medyserie. 21.46 uur Crime time. 22.22 uur Dat willen we even kwijt. Wekelijkse column. 22.33 uur In the heat of the night. Amerikaanse politiese rie. 23.19 uur TV dokter 23.26 uur Weekendspeelfilm: Commando, Amerikaanse ac tiefilm. 00.50 uur Journaal. NEDERLAND 3 08.53 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 10.00 uur Nieuws uit de natuur 10.30 uur Fryske skoalle tv 11.00 uur Schooltv-weekjour- naal 13.00 uur Roland Garros, live verslag van dit tennistoernooi 18.00 uur Journaal. 18.15 uur Meubel. 5-delige se rie over hout. 18.45 uur Uitzending t.b.v. D66. 18.55 uur Lingo, woordspel. 19.23 uur Tom Herrie. Mu ziekprogramma. 19.56 uur Kinderen van het noodlot, documentaire. 21.25 uur Gitarist John Willi ams in Sevilla, 2-delig concert van deze klassieke gitarist. 22.00 uur Journaal. 22.15 uur Sportjournaal. 22.30 uur Nova, actualiteiten programma. 23.00 uur Gesprek met de mi nister president 23.10 uur Trekking dagelijkse lotto. 23.11 uur Bergman-cyclus. 4- delige filmcyclus. 00.23 uur Nieuws voor doven en slechthorenden RTL 4 06.00 uur Hei elei kuck elei, Luxemburgs programma. 06.30 uur RTL Classique. 07.00 uur RTL 4 Nieuws. 07.05 uur Scooby Doo. 07.30 uur RTL 4 nieuws 07.35 uur Yogi Bear. 08.00 uur RTL 4 nieuws 08.06 uur The Bold the Beau tiful, Amerikaanse serie. Herh 08.30 uur RLT 4 nieuws. 08.35 uur Santa Barbara, Ame rikaanse soapserie. 09.00 uur RTL 4 nieuws. 09.10 uur Rad van fortuin, spelprogramma. Herh. 09.35 uur Goede tijden slechte tijden, Nederlandse dramase rie. 10.05 uur As the world turns. Amerikaanse serie. 10.50 uur Son's and daughters, soapserie. 11.15 uur RTL shop 11.25 uur Floramagazine. 11.50 uur Scrabble, spelpro gramma. 11.55 uur Clip van de dag. 12.00 uur Telekids. 13.00 uur Showtime. 13.30 uur Barend en Van Dorp 14.30 uur Prijzenslag 15.00 uur General Hospital. Amerikaanse soapserie. 15.45 uur Santa Barbara. Ame rikaanse soap. 16.15 uur The Oprah Winfrey show 17.00 uur 5 uur show. Afleve ring van dit gevarieerde maga zine waarin aandacht voor de actualiteit, de showbizz, ar tiesten en een hoofdgast. 18.00 uur RTL 4 zes uur nieuws 18.20 uur RTL Club 18.35 uur The bold and the beautiful. Amerikaanse soap rond twee families. 19.00 uur Rad van fortuin, spelprogramma. 19.30 uur RTL 4 avondnieuws. 19.50 uur RTL 4 weer. 20.00 uur Goede tijden, slechte tijden. Nederlandse serie. 20.30 uur Oprah Winfrey spe cial: Women stalkers, als inlei ding op de film Overexposed praat Oprah Winfrey met en over ex-minnaars die hun ge liefde blijven achtervolgen. 21.20 uur Overexposed, Ameri kaanse speelfilm. 23.05 uur Hunter, Amerikaan se serie. 23.55 uur RTL 4 laatste nieuws 00.05 uur Turner and Hooch, Amerikaanse speelfilm. 01.50 uur Les Liaisons dange- reuse, Franse speelfilm. 03.40 uur Nachtprogramma. BRT 1 14.00 uur Schooltelevisie: Aardrijkskunde: West-Afrika. Afl. 4. 14.20 uur Schooltelevisie: Geo grafisch kennen en kunnen. Afl. 10. 14.30 uur Schooltelevisie: We- reldoriënttie, afl. 2. 15.40 uur Scholtelevisie: Geo grafisch kennen en kunnen, afl. 11. 17.00 uuf Skippy. jeugdserie. 17.25 uur Boule 17.30 uur Prins Vailant, teken filmserie. 17.55 uur Tik tak, serie. Afl. 148. 18.00 uur Journaal. 18.10 uur Mooi en meedogen loos, Amerikaanse serie. Afl. 690. 18.35 uur Top score. Spelpro gramma. 19.03 uur Buren, Australische serie. 19.25 uur Mededelingen en programma-overzicht. 19.30 uur Journaal en Sport. 20.00 uur Prinsheerlijk in Bei- Air. 25-delige Amerikaanse co medyserie. Afl. 9. 20.25 uur Tartufo. Spelshow. 21.40 uur Tropical heat. 22- delige Amerikaanse actieserie. Aansl. Paardenkoersen 22.30 uur Vandaag en sport. 22.55 uur Dangerous curves, Amerikaanse avonturenserie. 23.45 uur Coda. BRT 2 18.50 uur Journaal. 19.00 uur Kijken om te leren, afl. 4. 19.30 uur Het-Capitool, Ameri kaanse soapserie. 19.53 uur Benny Hill. 20.00 uur Vlaanderen vakan tieland, toeristische portretten uit het binnen- en buiten land. 20.40 uur Document: De zomer van '92, documentaire. 21.30 uur Journaal en sport. 22.00 uur Affiche, magazine. 22.20 uur Majdanek slachtof fers en daders, documentaire over het concentratiekamp Majdanek. In de Zierikzeese Concertzaal ZIERIKZEE - Het is het jaar 1939. Testpiloot Daniel Mc.Cormick (Mel Gibson) heeft alle touwtjes in han den: een perfecte baan - het uittesten van B-25 vliegtuigen- een fantastische vriendenkring en de waarde liefde. Toch verloopt alles niet naar wens in Forever Young, de film, waarin Mel Gibson een van de hoofdrollen speelt. De film is zaterdag 29, zondag 30 en maandag 31 mei te zien in de Concertzaal in Zierikzee. De voorstellingen beginnen steeds om 20.00 uur. Alles gaat in zijn leven zoals Daniel maar kan wensen, maar hij heeft één probleem: hij is op alle terreinen onverschrok ken, maar het denken aan en het uitspreken van enige emo tie is zijn allerzwakste punt. Dientengevolge durft hij Helen (Isabel Glaser) ook niet ten hu welijk te vragen. Iedere keer als hij een poging waagt, be sluit hij maar tot morgen te wachten. Als Helen een ingrijpend onge luk overkomt wordt Daniel be roofd van 'morgen'. Zonder zijn liefde ooit uitgesproken te heb ben staat hij er nu ineens al leen voor. Overmand door ver driet doet hij vrijwillig mee aan een wetenschappelijk ex periment van zijn vriend Har ry Finley en hij wordt op sen sationele manier ingevroren. Vijftig jaar later 'ontdooit' Da niel weer en bevindt hij zich plotseling in modernere tijden. Uiteraard kan hij wel de nodi ge hulp gebruiken. Die hulp vindt hij bij een jongetje (Elij ah Wood) en zijn moeder (Ja- mie Lee Curtis). Dan ontdekt Daniel dat de tijd voor nie mand stil staat, maar dat de ware liefde tijdloos is. Advertentie De Concertzaal te Zierikzee zaterdag 29 mei 20.00 uur zondag 30 mei 20.00 uur maandag 31 mei 20.00 uur RENESSE - Ook dit zomersei zoen staan verschillende con certen in de Hervormde kerk in Renesse op het programma. Het eerste concert staat ge pland voor woensdag 9 juni. Vanaf 20.30 uur verzorgt dan het vocaal ensemble Quod Li- bet een concert onder leiding van Willie Bil. Verder werken mee organist Kees van Eersel en harpiste Le- ny de Meij. Woensdag 23 juni verzorgt het ZWN-mannenkoor onder leiding van Riet Wester- weele een concert in de kerk. Organist Prosper Sevestre ver leent zijn medewerking. Onder de noemer Renesse Drieluik wordt woensdag 7 juli een pro gramma verzorgd door fanfare orkest Luctor et Emergo onder leiding van Henk Blom, het Hervormd Kerkkoor onder lei ding van Jan Heuseveldt, orga nist Prosper Sevestre en enkele voordrachtskunstenaars. Voor woensdag 11 augustus staat een orgel concert van Wim Boer uit Haamstede op het pro gramma. De Rotterdamse orga nist Geert Bierling verzorgt woensdag 25 augustus een con cert in de Renesser kerk. Alle concerten beginnen, tenzij an ders aangegeven, om 20.00 uur. Verder is het orgel van de kerk op zaterdag 7 en zaterdag 21 augustus van 14.00-17.00 uur beschikbaar voor orgelspelen- de bezoekers.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 4