'Ze willen over hun land praten, en praten door hun tekeningen' Meerkosten onderzoek mobiliteits beleid met enige tegenzin aanvaard Big S: na grondige verbouwing verder als jongerencentrum Muhenned geeft tekenles in het Asielzoekerscentrum Aanrijding- Camping op agenda van commissie ro L. Verhage neemt afscheid van gemeente Wester schouwen Inbraak Bushokje vernield „Subsidiënten willen het, maar eigenlijk verspild geld *s DONDERDAG 27 MEI 1993 NR 25364 9 Muhenned: ,,In Irak is absoluut geen vrijheid meer". (Foto: Joop van Houdt). BURGH-HAAMSTEDE - In zijn vaderland, Irak, is naar zijn zeggen geen enkele vrijheid meer. De mensen mogen niet meer zeggen wat ze denken, kritiek op het bewind van Saddam Hussein is uit den boze en van artistieke vrijheid voor kunstenaars is al helemaal geen sprake. Kunstenaar Muhenned uit Irak woont sinds drie maanden in het Asielzoekerscentrum in Burgh-Haamstede en hij geeft tekenles aan andere bewo ners van het Asielzoekerscentrum.Tijdens de les is het altijd stil. Ze willen wel praten over hun land, maar ze praten door hun tekeningen", aldus Muhenned. In één van de ruimtes van het Asielzoekerscentrum is een expositie van het werk van de leerlingen van Muhenned ingericht. Belangstellenden zijn altijd welkom om een kijkje te komen nemen. Muhenned is, zo zegt hij zelf, door de politiek verdreven uit zijn vaderland. ,,Er mag niets meer en je mag al helemaal geen kritiek hebben op Sad dam Hussein. Wie openlijk kri tiek heeft wordt gearresteerd". Muhenned ziet zijn werk, zijn kunst, niet als een middel om de misstanden aan de kaak te stellen. ,,Het is niet mijn werk om Saddam Hussein te bevech ten", aldus de kunstenaar. Hij onderkent wel dat het strenge regime invloed heeft op de cul tuur en de kunstuitingen in zijn vaderland. Vrijheid Hij ervaart de omstandigheden in zijn vaderland als verlam mend voor de kunst. ,,Een kun stenaar moet vrij zijn", aldus Muhenned. Hij heeft aan den lijve ondervonden hoe bedrei gend het is om niet te kunnen zeggen wat je voelt en niet te mogen schilderen wat je ziet. Eerder deze week was er reeds in de vergadering van de com missie openbare werken over dit onderwerp gesproken. Na een lange discussie werd toen positief geadviseerd over het inschakelen van een onder zoeksbureau dat bekijkt welke effecten de plannen genoemd in het mobiliteitsscenario zul len hebben. Of een onderzoek ook daadwerkelijke waarde volle gegevens zou opleveren, daar werd over van mening verschild. Duidelijk was wel dat men toe moest geven aan de eis van de overheden omdat an ders de verstrekking van subsi dies in gevaar dreigt te komen. Tegenzin en moeite In feite hoefde de leden van de commissie financiën alleen maar op de financiële kant van de zaak, met name de dekking uit de post algemene reserve, in te gaan. Tbch konden de le den het niet nalaten nog even een kritische noot te laten ho ren richting Den Haag en Mid- Hij ontvluchtte het regime van Saddam Hussein en belandde uiteindelijk in het Asielzoe kerscentrum in Burgh- Haamstede. „Hoe verder weg van Saddam Hussein, hoe be ter", aldus Muhenned. „Hier ben ik vrij van de politiek". Muhenned is, zo zegt hij, dag en nacht bezig met kunst. „Als ik met een doek bezig ben moet ik het eerst af hebben. Eerder ga ik niet naar bed". Sinds kort geeft Muhenned les aan andere bewoners van het Asielzoeker scentrum. „En de mensen vin den het heel leuk. Er is veel be langstelling voor", aldus de kunstenaar. Hij geeft iedere woensdagmid dag drie uur les in één van de ruimtes van het Asielzoekers centrum. Om een bepaalde sfeer te creëren staat er altijd muziek op tijdens de les. Klas sieke muziek, volksmuziek. De leerlingen variëren in leeftijd van zo'n 12 jaar tot dik in de veertig. Iraki, Iraniërs, Soma- delburg. „Blijkbaar zijn de subsidiënten met niet anders dan cijfers te overtuigen", zo dacht de heer H. J. Klatter (CDA) die eveneens tijdens de vergadering van de commissie openbare werken luide kritiek had geuit, „om die subsidie haalbaar te maken moet ik in stemmen, zij het met pijn". Ook de heer C. A. Hoorweg (VVD) had de behoefte om een speldeprik uit te dienen. „Ik vraag me af of het eigen lijk geen verspild geld is be doeld om ambtenaren aan het werk te zetten om de cijfers te checken. Met tegenzin en moei te stem ik in". De heer C. Ver ton (PvdA) voelde zich met de rug tegen de muur gezet. Dit liet hij dan ook in niet mis te verstane bewoordingen blij ken. „In feite zijn we met han den en voeten overgeleverd aan die lui waar je subsidie van hoopt te krijgen. Zij willen dikke rapporten zien. waar ze overigens niet eens in kijken". Na dit commentaar restte wet houder G. J. W. van der Salm liërs en mensen uit Sri Lanka en Turkije zitten naast elkaar. Zonder wanklank, want goed beschouwd zitten ze allemaal in hetzelfde schuitje. Alle on derscheid is in het Asielzoe kerscentrum weggevallen. Mu henned brengt ze allereerst- de grondbeginselen van het teke nen bij: materiaalgebruik, techniek. „Ze moeten eerst le ren tekenen. Dat is de basis. Als ze die onder de knie heb ben kunnen ze gaan schilde ren". Muhenned leert zijn leer lingen de basistechniek door bijvoorbeeld een stilleven op te stellen en zijn leerlingen te vragen dat na te tekenen. „Dat spreekt aan, want ieder een heeft wel een fles, een vaas met bloemen", aldus Muhen ned. Voor hem maakt het geen enkel verschil waar zijn leer lingen vandaan komen en wat hun politieke, maatschappelij ke en culturele achtergrond is. „Ik zie alleen hun werk en ik zie dat ik hen door dat tekenen kan helpen om te overleven. niet anders dan te concluderen dat er bedenkingen bestonden ten aanzien van het effect van het onderzoek maar dat er min of meer genoodzaakt, gezien de subsidieverstrekking, positief werd geadviseerd om geld be schikbaar te stellen voor het onderzoek. Zomerbus Aan het Zomerbusproject wordt voor het jaar 1993 een subsidie gegeven van 15.200 gulden, overeenkomstig het voorstel. Dit bedrag is lager dan in 1992 toen nog 20.000 gul den beschikbaar werd gesteld. De laatste gemeentelijke subsi die wordt volgend jaar ver strekt. Deze zal dan 7600 gul den bedragen. Daarna moet het project zich zelf bedruipen. De heer Klatter toonde zich verheugd met deze afbouwregeling. Minder gerust was hij op de bereidheid van het Rijk de hogere lasten te gaan dragen. Het Zomerbus- Voor sommigen is het gewoon een hobby, maar anderen bele ven het anders. Die zijn er heel erg serieus mee bezig en dan komen ze bijvoorbeeld 's avonds naar me toe om hun werk 'te laten zien". Tijdens -zijn lessen houdt Muhenned vast aan de aandacht voor de techniek. Alle leerlingen hebben dezelf de opdracht en alleen als 'huis werk' kunnen ze hun eigen fan tasieën en gedachten aan het papier toevertrouwen. De re sultaten van dat 'huiswerk' zijn te zien op de expositie. Tijd Volgens Muhenned kost het tijd eer zijn leerlingen losko men en over de techniek be schikken om dat wat ze zien te tekenen. Hij staat erop dat op elke tekening naam en datum vermeld staat. „Dat is heel be langrijk want zo kunnen ze C. Verton (PvdA): Subsidiën ten willen dikke rapporten zien, die ze overigens niet in kijken". project, zo wist de CDA-verte- genwoordiger, verschuift van het ene ministerie naar het an dere. Gezien het steeds sneller bereiken van de bodem van 's Rijks schatkist vreesde Klat ter dat het Zomerbusproject snel in een verdomhoekje zou kunnen komen te zitten. Wet houder Van der Salm zag nog wel toekomst voor het project. Dit leidde hij onder meer af aan de nog immer groeiende bezettingsgraden van de bus sen. Met het uitspreken van de hoop dat het Zomerbusproject ook de komende jaren slaagt en meer deelnemers trekt werd vlotjes ingestemd met de voor gestelde subsidie. zien hoe hun werk verandert", aldus de kunstenaar. Hij com municeert met zijn leerlingen door taal - hij spreekt Arabisch en Engels - maar vooral ook door gebaren. „En dat begrij pen ze heel goed". Wie de wer ken van zijn leerlingen op de expositie goed bekijkt ziet al snel cultuur- en karakterver schillen. De één tekent een kinderlijk-romantisch plaatje van hoe hij zich zijn vaderland wil herinneren. Een ander te kent een geketende hand en een derde verwerkt allerlei emoties en gedachten in een op het eerste gezicht abstracte te keningen vol symboliek. Muhenned hoopt nog lang met zijn lessen door te kunnen gaan, ook al omschrijft hjj de terugkeer naar zijn vaderland als 'levensdoel'. Liefst zou hij de beschikking hebben óver een ruim en licht atelier. „Ik heb hier maar een klein kamer tje, en daar sterven mijn schil derijen", aldus Muhenned. Hij wil zijn werk laten zien en hij wil dat de mensen ook het werk van zijn leerlingen zien. „Ik wil graag dat ze steeds be ter worden. Er zijn er bij die echt veel talent hebben", aldus Muhenned. Hij wijst op de te kening van een 14-jarig meisje uit Iran. Zij tekende een land schap en liet dat aan haar leer meester zien. Hij zag angst en wanhoop in de -tekening, een politieke boodschap haast. „En dat is niet goed. Een meis je van veertien moet dingen leuk vinden. Die moet geen sombere tekeningen maken". Hij stuurde zijn leerlinge naar buiten met de opdrachten om hetgeen zij daar zag te tekenen. Het resultaat was een schets van een straat in Haamstede. Muhenned stelt dat zijn leer lingen niet alleen van hem le ren, maar dat hij ook van zijn leerlingen leert. Als het aan hem ligt komt er over een paar maanden een nieuwe expositie van werk van zijn leerlingen. Zelf exposeert hij binnenkort zijn werk in bibliotheek De Schutse in Burgh-Haamstede. BRUINISSE - Afgelopen dins dag vond er een aanrijding plaats op de Rijksweg N257 na bij Bruinisse. Bij de aanrij ding waren twee personenau to's betrokken. Bij het onge luk liep niemand letsel op. De heer M. uit Zierikzee reed op de kruising vanaf de afrit N59 met de Philipsdam en wil de vervolgens recht oversteken om de parallelweg op te rijden. Hij passeerde rechts een auto die voor hem stond en zag hier bij mevrouw v. D. uit Steenber gen over het hoofd die vanuit de richting Grevelingenstrand kwam. Beide wagens werden total loss afgevoerd. Het begon allemaal op het mo ment dat het bestuur van de jeugdsoos besliste de soos om te vormen tot een jongerencen trum. Voor een dergelijke om schakeling was een radicale herziening van het interieur een must. Het oude interieur moest plaats maken voor een compleet nieuw en ander inte rieur dat zou voldoen aan alle eisen des tijds en de nieuwe functie van Big S als jongeren centrum. Studieproject In nauw overleg met de ge meente Westerschouwen, de grootste geldschieter in deze, werden de plannen verder ont wikkeld. Voor het verbouwen van de soosruimte werd een oplossing gevonden in de vorm van het studie-project Jonge ren bouwen voor jongeren. Zes vrouwen gingen, in samenwer king met een plaatselijk bouw bedrijf, aan de slag in het ge bouw aan het Sluispad. Het ZIERIKZEE - Dinsdag 1 juni vergadert de commissie ruim telijke ordening (ro) van de ge meente Zierikzee. De vergade ring begint om 19.30 uur en wordt gehouden in het stad huis. Op de agenda de vaststelling voorbereidingsbesluit voor het perceel Miereweg 4. S. J. Duin houwer wil daar een gara ge/berging bouwen. Om de bouw mogelijk te maken is vooruitlopend op de wijziging van het voor dat gebied gelden de bestemmingsplan - een voorbereidingsbesluit nodig. De commissie wordt advies ge vraagd. Verder op de agenda het verzoek van Rekread uit Arnhem om toestemming voor het realiseren van een camping aan het Eerste Weeg je. Die aan vraag is in strijd met het voor dat gebied gelden bestem mingsplan en tegen het plan is een aantal bezwaarschriften ingediend. Het college vraagt het advies van de commissie. BURGH-HAAMSTEDE - Een bekend gezicht op de afdeling Ruimtelijke Ordening, Recrea tie Milieu van de gemeente Westerschouwen gaat binnen kort" het gemeentehuis verla ten. Morgen, vrijdag 28 mei, biedt het gemeentebestuur de heer Verhage een afscheidsre ceptie aan. Deze receptie wordt gehouden in het ge meentehuis van 16.00-17.00 uur. Na een lange actieve periode - Verhage werkt sinds 1955 bij de gemeente- maakt Verhage ge bruik van de VUT-regeling. Hij begon in dienst van de gemeen te Haamstede als vierde amb tenaar. In die periode, welke tot aan de gemeentelijke herin deling van 1961 duurde, fun geerde Verhage tevens als. ad ministrateur van de Regionale Brandweer, -als gemeenteont vanger en als secretaris van het Burgerlijk Armbestuur. Na de gemeentelijke herinde ling trad Verhage in dienst van de nieuw ontstane gemeente Westerschouwen en was in die hoedanigheid getuige van de snelle recreatieve ontwikkelin gen in Westerschouwen. Van 1968 tot 1988 was Verhage werkzaam bij het Bureau Re creatie van de gemeente en te vens belast met beleid en toe zicht ten aanzien van kermis sen in Westerschouwen. Van 1988 tot heden was Verhage be last met behandeling van bouwaanvragen, bestemmings plannen en premiewoningver betering/gehandicaptenrege ling. technische gedeelte van de ver bouwing - de aanleg van riole ring en het realiseren van een nieuwe indeling van het ge bouw - kwam voor rekening van de vrouwen. Voor de inrichting van de ruim te zorgden vrijwilligers van Big S. Om het nodige geld bij een te sprokkelen werd een be roep gedaan op onder meer het Juliana Fonds. De gemeente Westerschouwen bleef niet ach ter en zorgde ervoor dat ook de buitenzijde van het Big S- gebouw een face-lift kreeg. Al les bij elkaar reden genoeg voor feest. Voorafgaande aan dat feest staat voor vrijdag 4 juni de officiële opening ge pland. Hoe het programma er precies uit gaat zien is nog niet bekend. Zaterdag 5 juni zet Big S de (nieuwe) deuren wijd open voor iedereen. Het feestpro gramma begint om 10.00 uur en het bestuur van het jongeren centrum verwacht dat het feest door zal gaan tot in de kleine uurtjes. Het feestprogramma is nog niet bekend. Verwachting t/m maandag 31 mei] WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 30% Min.temp. 9 graden Middagtemp. 18 graden Windkracht zuidwest 4 Zondag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 60% Min.temp. 10 graden Middagtemp. 18 graden Windkracht zuid 4 Maandag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 50% Min.temp. 10 graden Middagtemp. 17 graden Windkracht zuidwest 5 ZON- EN MAANSTANDEN 28 mei Zon op 05.27, onder 21.42 Maan op 12.57, onder 01.44 Eerste Kwartier: 28 mei (20.22) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het weer voor de komen de dagen is het beste te typeren met het woord wisselvallig.' Bewolking overheerst en op vrijwel alle dagen valt er wat regen of een bui. De tem peratuur ligt in de middaguren rond de 18 graden. Morgen is het frisser. De matige wind waait uit de noord tot noordwesthoek en blaast vrij koele lucht naar Nederland. In het hele land wordt het dan ook niet veel warmer dan zo'n 15 of 16 gra den. Het is bewolkt en er vallen en kele buien. Alleen het uiterste noor den van het land maakt in de middaguren kans op wat zonne schijn. Zaterdag lijkt een iets vrien delijker dag te worden. De zon krijgt meer kans en de regenkansen ne men af. Wellicht valt er in de mid daguren een lokale bui, maar een verregende dag is het niet. De mid- dagtemperatuur loopt uiteen van 16 graden op de Waddeneilanden tot 19 graden in het zuidoosten. Tijdens de pinksterdagen bepaalt een sto ring het Nederlandse weer en daar om moeten we vooral op de eerste pinksterdag op enige tijd regen re kenen. Veel verandering in de tem peratuur zit er dan ook niet jn. BROUWERSHAVEN - In de nacht van maandag 24 op dins dag 25 mei is er ingebroken in een supermarkt aan de Markt in Brouwershaven. Benadeelde de heer H. uit Brouwershaven kwam hiervan melding doen bij de politie. Uit de winkel werden dozen siga retten meegenomen met een to tale waarde van 15.000 gulden. NIEUWERKERK - Namens de gemeente Duiveland deed de heer F. bij de politie aangifte van de vernieling van een bus hokje aan de Rijksweg N59 in Nieuwerkerk. De vernieling heeft waarschijnlijk tijdens het afgelopen weekeinde plaatsgevonden. Van het bushokje werden twee ruiten vernield. De schade be draagt 1500 gulden. ZIERIKZEESCHEO NIEUWSBODES! Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur P. M. M. Schrauwen Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12951 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 48,50 Bij autom. afschr. 46,00 Per jaar f 183,00 Bij autom. afschr. f 173,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden, Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 17Vfe% B.T.W. BURGH-HAAMSTEDE - Ze deden het weliswaar met pijn in het hart. Toch kon den de leden van de commissie financiën gisteren, woensdag, instemmen met het beschikbaar stellen van een krediet van 57.500 gulden dat onder meer ge bruikt gaat worden voor een onderzoek naar de effecten van het mobiliteitsbe leid van de gemeente Westerschouwen. Om in aanmerking te komen voor subsi die van de provincie en het rijk voor de plannen van het mobiliteitsscenario hadden beide overheden de eis gesteld dat een dergelijk onderzoek wordt op gestart. Aangezien het hele plan staat en valt met het binnenhalen van de subsi dies ging dé commissie financiën schoorvoetend akkoord met deze extra kosten post. Zaterdag 5 juni feestelijke opening voor iedereen BURGH-HAAMSTEDE - Na acht maanden verbou wen is het dan bijna zover: jeugdsoos Big S is ter zie le, jongerencentrum Big S komt ervoor in de plaats. Vrijdag 4 juni wordt het compleet vernieuwde ge bouw aan het Sluispad officieel geopend. Zaterdag 5 juni is de feestelijke opening voor iedereen. Het feestprogramma begint al om 10.00 uur in de och tend

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 3