Flakkeese ploeg de Island Runners wint estafette-loop In dertig uur lopend van Rotterdam naar Parijs WOENSDAG 26 MEI 1993 tien, kilometer in het uur leek deze man absoluut niet +e lij den onder de omstandigheden. Bij het passeren van check point acht bedroeg de voor sprong 1.25 uur. Deze was nog niet genoeg voor de eindover winning, maar steeds opnieuw liep men verder uit. Na dit punt viel het besluit om per lo per drie kilometer af te leggen. Dit om de snelheid, die gedu rende de nacht vanzelfstrekend gedaald was, weer omhoog te krijgen. Bij checkpoint tien kwam ten slotte het beslissende bericht dat de Island Runners meer dan twee uur voorsprong, na melijk 2.03, op hun naam kon den schrijven. Hans var. Vliet gebruikte deze mare óm on danks de problemen toch weer te gaan lopen. Met een team van snelle lopers als déze kon het eigenlijk niet meer ver keerd gaan, zo werd gedacht. Gezien de al geleverde presta- tie's werd er op de weg een enorme snelheid gemaakt om de laatste twee checkpoints te ronden. Het team van de Island Runners wist tenslotte als eer ste de finish op Gare de l'Est te bereiken in een tijd van 32.54 uur, hetgeen een gemiddelde snelheid inhield van 15.37. Dol gelukkig om het feit dat ze als eerste in Parijs waren, liepen de lopers de resterende tien ki lometer naar de Eiffeltoren. Hier begon het ongeduldig wachten op de achtervolgers. De kracht van de Island Run ners bleek toen, inmiddels op de camping aangekomen, het bericht kwam dat de achtervol gers in 35.42 hun tocht beëin digd hadden. Dit betekende dus dat de winst naar Flakkee ging. Goede zakfen De Christel -holenge- meenschap Jacob van Lies- veldt wist in de laatste dertig kilometer nog bijzonder goede zaken te doen. In her verloop van de race hadden zij een plaats af moeten staan. Maar bijna sprintend en elkaar om de achthonderd meter afwisse lend wisten leraren en leerlin gen nog twee team's in te halen en zodoende een prachtige ze vende plaats te behalen in een tijd van 38 uur en 11 minuten. Welke tijd ieder team ook op de klokken bracht, allen die met deze RoPaRun hebben meege daan verdienen een diep res pect. Deze loop is een aanslag op de conditie, zowel fysiek als mentaal. De Island Runners bleken veruit de besten. Zij wisten de RoPaRun met grote overmacht te winnen. Zelfs met een straftijd van twee uur en een verlies van twintig mi nuten in verband met het ver keerd lopen. Het team liet zich nergens door uit het veld slaan en het beste team heeft dan ook gewonnen. De lopers van de Is land Runners behaalden dit re sultaat mede dankzij het grote aantal sponsors, dat hun zowel voor als tijdens de wedstrijd ter zijde stond. Bij monde van Jaap van Ast, de teamcaptain, bedanken zij dan ook Gran Do rado Port Zélande, Transport Tburingcar-bedrijf Mijnders, Spruyt-Petro-Indust rile-Servi- ces, Rabo-bank Dirksland, Carwash-centrum Jac. de Gast, Profil Communicatie bv, TBP Electronics, Majorettenkorps The Somi-girls, C-1000 Dirks land. Running Center Flakkee, Mega Sport Oude-Tonge, Assu rantiekantoor de Vogel, Fysio therapie Ph. van den berg, F. G. Hoese en A. Wapenaar, Dro gisterij Hisschemölleren Hans Groenendijk Fietsen. Het grote geld werd bijeen ge bracht door het Jacob van Liesveldt-team en voor deze prestatie had iedereen ook bij zonder veel respect. Meer dan 50.000 gulden bracht dit team bijeen. Bovendien leverde het een prima prestatie met het be halen van de zevende plaats. Veel mensen hebben onderweg zwarte sneeuw gezien, maar met gezien doel en de resulta ten heeft niemand er echt spijt van gehad. Aldus luidde de al- geriiene mening, die in Parijs te beluisteren viel. Deze happe ning zal dan ook zeker een ver volg krijgen, wederom ter on dersteuning van een goed doel. TEKST RUUD DE HAAN MIDDELHARNIS - In een schitterende tijd van 32.54 uur hebben de Island Runners donderdag 20 mei de RoPaRun op hun naam weten te schrijven. De langste non-stop loop-estafette van Europa, van Rotterdam naar Parijs, over maar liefst 674 kilomter, beleefde dit jaar haar tweede editie. Met de eerste plaats wisten de Island Runners het vooraf gestelde doel te bereiken. Ook een ander doel, dat van de organisatie, werd bereikt. Zij wilden met deze wedstrijd minimaal 150.000 gulden bijeenbrengen voor de aanschaf van tele foons en toebehoren voor de Dr. Daniël den Hoedkliniek in Rotterdam. Mede door toedoen van de Christe lijke Scholengemeenschap Jacob van Liesveldt uit Hellevoetsluis, met hierin twee Flakkeese deelnemers, die maar liefst een bedrag van 50.000 gulden inbrachten, werd dit streefbedrag ruimschoots gehaald. De RoPaRun, ooit onstaan als weddenschap na het misluk ken van het uitlopen van de Rotterdamse marathon, startte woensdag 19 mei om 12.00 uur precies, aan de voet van de Eu romast. Voor de 23 team's van acht lopers en begeleiders was de opdracht zo snel mogelijk in estafettevorm naar Parijs te lo pen. De RoPaRun is in zijn soort de langste non-stop hard loopwedstrijd van Europa. In de eerste editie wist het team van PAC uit Rotterdam de winst te pakken in een tijd van 32 uur. De wedstrijd ging van start op de Barendrechtseweg en de officiële finish lag bij Ga re de l'Est in Parijs. Hierna moest bij wijze van epiloog met het hele team en indien mogelijk de begeleiders nog tien kilometer worden gelopen naar de Eiffeltoren, waar de team's op passende wijze ge huldigd werden. Indruk Het startschot in Rotterdam werd gegeven door Tfed van der Parre, de sterkste man van de wereld. Als eerste werd een proloog gelopen van elf kilo meter, dwars door Rotterdam. Deze proloog werd door alle team's kompleet gelopen met een snelheid van tien kilome ter per uur. Opvallend was de publieke belangstelling in Rot terdam. De loop geniet een aanzienlijke bekendheid in het Rotterdamse. Onder escorte van de politie werd het hele veld met alle volgauto's en bus sen onder meer langs de dr. Da niel den Hoedkliniek gevoerd. Op heel veel lopers maakte vooral dit een enorme indruk. Een enorme mensenmassa had zich bij de kliniek verzameld om de lopers en begeleiders een hart onder de riem te ste ken. Patiënten, verpleegkundigen, familieleden en belangstellen den zorgden voor een enorm ovationeel applaus toen de lo pers langs de kliniek trokken. Eef Kooman was van grote waarde voor de Island Run- Goed voorbereid wist dit team zich al verzekerd van een eerste plaats wat betreft de bijeenge brachte gelden. Door verschei dene aktie's op school en het aanwerven van sponsors had dit team er voor gezorgd dat het streefbedrag met maar liefst 50.000 gulden werd over schreden. Een enorm succes al voor de RoPaRun van start was gegaan. De sfeer bij het team was dan ook vanaf het begin af aan prima. Het doel van de school was bereikt; het hoogste bedrag voor de dr. Daniel den Hoedkliniek. Het tweede doel dat de school zich had gesteld was het uitlopen van deze monstertocht. Vooraf had men in de verwachtingen uitgespro ken dat men dacht ongeveer tien uur na het eerste team Pa rijs te bereiken. Hetgeen uit eindelijk ook lukte. Het andere team was de Island Runners. Dit team bestond uit lopers, voornamelijk afkom stig van Goeree-Overflakkee. Jaap van Ast uit Melissant had na de goede ervaring van 1992 besloten een team samen te stellen. Daarvoor werden Hans van Vliet uit Herkingen, de 52 jaar jonge Leen van 't Hoff, Bert Vroegindewey en Eef Koo man uit Dirksland en Jan van Hassent en Arie van Dijk uit Sommelsdijk benaderd. Slechts Yoeri Verolme, afkom stig uit Vierpolders was een overkanten Hij had vorig jaar ook al in een team gelopen. Als reserveloopster werd Jaap's vrouw Liesbeth ingeschreven. Rondom deze lopers verzamel de Van Ast een groot aantal be geleiders en sponsors. Zo stel de de firma Mijnders twee bus sen beschikbaar voor het ver voer en wist van Ast zich te verzekeren van mooie Gran Dorado prijzen voor de in gestelde verloting. Voorts werden Running Center Flakkee en MEGA sport in de hand genomen voor trainings- en voedingstips. Het team van begeleiders telde verder een aantal fysiotherapeuten, mas seurs, fietsers die voor de bege leiding van de lopers zorgden en chauffeurs voor de grote en kleine bus, die zorg droegen voor het tijdig aflossen van de lopers. Uitzending Radio Flakkee liet zich van zijn beste kant zien en vertrok in een auto van de firma Kareis richting Parijs met de verslag gevers Jeroen Witte en Ruud de Haan om in. samenwerking met een groot team in de studio een live uitzending van maar liefst 38 uur te maken. Een klus die achteraf een enorm succes bleek, gezien de veelheid van reaktie's en berichten welke de studio binnenkwamen tijdens deze marathon-uitzending. De berichten uit de wedstrijd wer den door beide verslaggevers doorgegeven aan de desbetref fende lopers en begeleiders. Een lokale omroep liet zich op deze wijze weer eens op een voortreffelijke manier zien. Het winnende team de Island Runners. Boven van links naar rechts: Arie van Dijk, Hans van Vliet, Jaap van Ast en Jan van Hassent. Onder van links naar rechts: Yoeri Verolme, Eef Kooman, Leen van 't Hof en Bert Vroegindewey. Yoeri Verolme (98) tijdens zijn race tegen de klok. vier lopers plaats in de kleine Mijndersbus en liepen zij vier keer twee kilometer zodat elke keer 32 kilometers werden af gelegd. In de tussentijd reed de grote bus vooruit naar het vol gende 32 kilometerpunt. In de ze grote bus deden de fysiothe rapeuten en masseurs met ver ve hun werk. Bij checkpoint twee Hooger- heide) was de voorsprong opge lopen tot 24 minuten. De orga nisatie begon zich toen al zor gen te maken, in verband met de enorme snelheid die het team op de weg wist te ontwik kelen. Met een gemiddelde van boven de zeventien kilometer per uur spoedde het team zich richting Antwerpen, waar zich checkpoint drie bevond. Veel sneller dan welk schema ook werden de doorkomsten ge klokt. Het team van Jacob van Liesveldt presteerde ook bij zonder. Met slechts een achter stand van 41 minuten kwam het als achtste door bij check point twee. Noodlot In Antwerpen sloeg voor de Is land Runners het noodlot toe. Na eerder een waarschuwing te hebben gehad voor het ver keerd lopen in Bergen op Zoom, liep het team in Antwer pen de verkeerde tunnelbuis in. Het gevolg was dat zij ver voorbij checkpoint drie boven water kwamen. Qua kilome ters hadden zij geen voordeel, maar het regelement schrijft voor dat de teams alle check points dienen aan te doen. De fietser van dat moment, Jan Witte uit Sommelsdijk, reali seerde zich dat zij verkeerd wa ren gelopen en reed terug naar het checkpoint. Hier stond de rest van het team ongeduldig te wachten. Witte liet de kaart stempelen en .ver trok met grote spoed weer naar de loper. De wedstrijdleider pastte geheel terecht het rege lement toe en legde de Island kilometer. Acht uur en twaalf minuten waren gelopen toe het Flakkese team zich daar meld de. De voorsprong op de achter volgers bedroeg op dat moment maar liefst 45 minuten. Het team van de Hellevoetse school verbaasde menigeen door ook daar nog steeds als achtste door te komen met een achter stand van 1 uur en 37 minuten. Het veld was toen al zo enorm uit elkaar getrokken dat het voor Radio Flakkee, maar ook voor de organisatie al een hele klus bleek om een totaal over zicht te geven. Op weg naar checkpoint zes, terwijl het al bijzonder donker was en de weergoden besloten om flinke buien op de lopers en de bege leidende fietsers uit te storten, kregen de Island Runners op nieuw met tegenslag te maken. Een afslag werd gemist en pas na twintig minuten werd deze fout ontdekt. De voorsprong liep hierdoor te rug naar slechts een kwartier en men raakte behoorlijk in de put. Er moest immers twee uur straftijd goed gemaakt worden en nu waren er veertig minuten verspeeld. Het karakter van het team bleek echter van een bijzonder gehalte, want bij de zesde con trolepost (grens België/Frank rijk, na 249 kilometer) had men de voorsprong toch weer weten uit te breiden naar 53 minuten. Het team kreeg echter nog een tegenslag te verwerken in de vorm van het uitvallen van Hans van Vliet. Deze kreeg dermate last van zijn knie dat hij moest besluiten de strijd te staken, zodat men het vervolg van de race tegen de klok met zeven lopers moest voltooien. Nestor De nacht was voor de lopers bijzonder moeilijk. Onverdro ten liep men echter door. Ze bleven om de twee kilome ter wisselen en in de volgbus Menig loper heeft daar een brok in de keel moeten wegslikken, want allen waren zich bewust dat de enorme klus die men voor de boeg had, niet alleen een sportief maar ook een charitatief karakter kende. De lopers en begeleiders liepen immers voor een nieuwe tele fooncentrale in de kliniek, on der het motto Breng een naaste dichterbij. Nu nog is het zo dat patiënten, die soms zeer nabij de dood zijn, en van wien families niet in de direkte omgeving van Rotterdam wonen, de gang op moeten om daar te bellen met hun familie. Gesprekken, wel ke zeer emotioneel kunnen zijn, maar in geen enkele vorm van privacy gevoerd kunnen worden. De Stichting RoPa Run, onder voorzitterschap van Peter van der Noordt, had in nauw overleg met de direk- teur patiëntenbelangen Joep van der Blinke, besloten dat het doel van de tweede RoPa Run zou zijn, te zorgen voor de realisatie van deze telefooncen trale. Hiervoor moest 150.000 gulden bij elkaar gebracht worden, hetgeen mogelijk moest zijn, gezien het feit dat in de vorige editie 100.000 gul den bij elkaar werd gelopen, met minder team's. Twee team's met Flakkeese bindingen hadden zich inge schreven. De Christelijke Scho lengemeenschap Jacob van Liesveldt uit Hellevoetsluis liep mee met vier docenten en vier leerlingen. Onder de leer lingen Jaqcueline Vlietland uit Ouddorp cn bij de docenten Jan Kweekei uit Goedereede. Na de proloog in Rotterdam onstond een kopgroepje van vier lopers, waaronder het team van de Island Runners. Vooraf had dit team zich de op dracht gesteld de winnende tijd van vorig jaar te verbete ren om zodoende een plaats op het podium te bereiken. Om dit te bereiken had het team en de begeleiding besloten om het eerste deel in trajecten van vijf kilometer te lopen, om vervol gens steeds per loper twee kilo meter af te leggen. Dit om de snelheid zo hoog mogelijk en de herstelperiode kort te hou den. De startloper voor het team was Hans van Vliet. Een loper van de Haze Runners was een behoorlijk stuk vooruit, maar van Vliet wist het gat te dich ten voordat het vijf kilometer- punt bereikt was. De Island Runners wisselden dan ook als eerste buiten Ba- rendrecht. Bij de opgang naar de Heinenoordtunnel trok Eef Kooman van leer, richting checkpoint één. De organisatie had twaalf van dergelijke con trolepunten ingericht om na te gaan of de lopers de juiste rou te namen. Bij deze punten moest ook gestempeld worden. Tbvens werd steeds berekend of de team's zich aan de, vooraf verplicht gestelde, gemiddelde snelheid van minstens tien ki lometer per uur hielden. Bij het checkpoint één, na 37 kilo meter bij de Haringvlietslui- zen, bedroeg de voorsprong van de Island Runners acht mi nuten. Vanaf dat moment wer den de wissels om de twee kilo meter toegepast. Steeds namen Team-captain Jaap van Ast (links) en Bert Vroegindewey wach ten op de campinq in Parijs qespannen op de eindtijd van de naaste belager. Runners twee uur straftijd op. Na de eerste teleurstelling in de Flakkeese gelederen, werd toen besloten dan maar te wer ken aan een voorsprong in Pa rijs, die dus groter dan twee uur zou moeten zijn om de overwinning te behalen. Het tempo werd opgevoerd en voor al Eef Kooman liep bijzonder sterk. Af en toe kwam een ge middelde van 22 kilometer per uur op de teller van de volgwa- gens. Checkpoint vier was gelegen in het Belgische Moerzeke na 121 werd er koortsachtig gewerkt aan voeding, begeleiderssche ma's en massage, 's Ochtends half acht werd checkpoint acht gerond na 331 kilometer en op nieuw moest het team zich ver bijten. Yoeri Verolme uit Vier polders moest, net als Van Vliet in verband met kniepro blemen, afhaken. Uit de ge zichten bleek dat de nacht zwaar was geweest. De moraal was echter nog steeds groots. Bijvoorbeeld bij de nestor van het team Leen van't Hoff. Steeds konstant lopend op der Jan van Hassent wordt afgelost door Bert Vroegindewey, terwijl enkele begeleiders vanaf de kant van de weg toekijken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 3