7C b sboQ UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND Zeeuwse verkoopmiddag In 't Opper brengt de buitenwereld naar binnen INNIGE ERIODEI 1..MET KANS OP EEN BUI... n BOS VISHANDEL 4 halen 3 BETALEN Orfeo staat centraal bij Festival Nieuwe Muziek Delta Warenhuis leidt jong en oud naar de top VERSPUY MUZIEK I— ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE i! De Kop van Schouwen verkennen op de rug van een edel dier Deurloo Wandeltocht Wandeltochten Rode Kruis Cios'ers lopen voor gehandicapten LINGERIE DIANE ACCORDEONS dé krant van schouwen - duiveland! j Activiteit krijgt volgend jaar zeker navolging NIEUWSBODE WOENSDAG 26 MEI 1993 GRATIS HUIS AAN HUIS BLAD EDITIE SCHOUWEN DUIVELAND WOONTEXTIEL ZONWERING HAVENPLEIN 3 4301 3D ZIERIKZEE TEL. 01110-15951 FAX. 16378 het verleden gebeurde dit niet. Dit leidde ertoe dat er wel eens misbruik werd gemaakt van de gekregen vrijheid. ,,De paar den werden afgejakkerd en men begaf zich ook buiten de ruiterpaden, hetgeen ten strengste verboden is", zegt Van Nes. Om dit te vermijden is de manege ertoe overgegaan om geen enkele groep zonder begeleiding te laten vertrek ken. Indien de groep erg groot is, gaan er zelfs twee begelei ders mee. Zij nemen echter nooit de verantwoording op zich voor de ruiters. ,,Ze hou den toezicht en wijzen de weg en als er iets gebeurt grijpen ze in;maar daar blijft het bij", al dus de bedrijfsleidster. Maar sommige begeleiders doen meer dan dat. Zij wijzen de rui ters bijvoorbeeld op bijzondere aspecten van de omgeving, zo dat de rit ook een onderwij zend karakter draagt. Behalve met een gewone rit kan men ook meedoen met spe ciaal door de manege georgani seerde ritten, zoals bijvoor beeld een barbecuerit. Hierbij vertoeven de deelnemers eerst enkele uren in het zadel, waar na ze de inwendige mens kun nen versterken met een lekkere barbecue. En ook ontbijtritten. en nachtritten behoren tot de mogelijkheden. Vooral een nachtelijke rit is volgens Van Nes een bijzondere ervaring. Ook al zie je niets van de omge ving waarin gereden wordt. De meeste deelnemers aan het recreatierijden doen dit op een paard van de manege. Maar sommige mensen nemen hun eigen paard mee naar Burgh- Haamstede en stallen het in de manege om er lekker mee op het strand te kunnen rijden. ,,Met name de mensen uit de stad doen dit", zegt Van Nes. ,,Zij rijden altijd binnen en vinden het heerlijk om hier in het bos, op het strand of in de duinen te rijden. Het voordeel van het meenemen van een ei gen paard is natuurlijk dat je altijd kunt rijden. Wanneer men dus geen eigen paard mee neemt en toch wil paardrijden is in het hoogseizoen reserve ren noodzakelijk. Met name wanneer men met een wat gro tere groep komt. I BROUWERSHAVEN - Op ini tiatief van de wandelsport commissie van de ASV Brou wershaven wordt zaterdag 5 ju ni vanuit Brouwershaven weer de jaarlijkse wandeltocht ge houden. Het evenement wordt inmid dels voor het 38e achtereenvol gende jaar gehouden. De tocht voert weer over de landwegget jes rondom de kern Brouwers haven. Men kan vijf, tien of vijftien kilometer lopen. De wandeltocht begint om 13.00 uur en men kan zich tussen 12.00 en 12.45 uur ervoor laten inschrijven in de kantine van ASV op het sportveld. BRUINISSE - Zaterdag 12 juni houdt het Rode Kruis afdeling Bruinisse zijn jaarlijkse wan deltochten. Deelnemers kun nen voor vier afstanden in schrijven. Te weten: vijf, tien, vijftien en dertig kilometer. De deelnemers aan de dertig kilometer gaan 's ochtends om 9.00 uur van start vanaf het Durpsuus in Bruinisse. Vanaf 12.30 uur is er in de kantine van het Durpsuus gelegenheid om in te schrijven voor de overige drie afstanden. Deze gaan om 13.00 uur van start. Advertentie Heerlijk en goed nieuws uit eigen vaderland. Dus echte visliefhebbers komt zaterdagmorgen Zie pagina 2 GOES - Op woensdag 7 juli vindt in Goes een grote spon sorloop plaats ten bate van de Internationale Surfweek voor gehandicapten. Ruim 250 stu denten van het Cios lopen dan minstens 5 kilometer op de plaatselijke atletiekbaan. Vanaf deze week zijn de Cios- studenten in diverse provincies actief om hun kilometers te la ten sponsoren. De opbrengst van deze sponsorloop wordt be steed aan de organisatiekosten van de surfweek voor gehandi capten. Ruim 30 gehandicapten worden mede hierdoor in staat gesteld kennis te maken met de surfsport met als doel om zelf standig te kunnen surfen. Tij dens deze surfweek begeleiden Cios-studenten de gehandicap ten bij de surfinstructie. Advertentie LAATSTE WEEK MEI-AKTIE: L Dam 21 - Zierikzee. 01110-12471 MIDDELBURG - Van zaterdag 26 juni tot en met za terdag 17 juli presenteert de Stichting Nieuwe Mu ziek Zeeland het zeventiende Festival Nieuwe Mu ziek in het Centrum Nieuwe Muziek in de Klove niersdoelen in Middelburg. De opening van het festival wordt 26 juni verricht om 20.00 uur in de Oostkerk in Middel burg door de heer drs. W. T. van Gelder, Commissaris van de Koningin in Zeeland. Het ope ningsconcert wordt deze avond gegeven door het Xenakis en semble onder leiding van Die- go Masson. Het ensemble speelt het in opdracht van het festival geschreven clavecim- belconcert Waakvlam van Wil lem Breuker. Elisabeth Choj- nacka treedt op als soliste. Te vens worden er deze avond nieuwe composities ten gehore gebracht van Iannis Xenakis, Claudio Ambrosini en Marco Herdenking Het programma van het Festi val Nieuwe Muziek bestaat voorts uit concerten, installa tie en lezingen rondom het festivalthema Orfeo. In ver band met de herdenking van Monteverdi dit jaar, presen teert het -festival componisten die zich, evenals Monteverdi, lieten inspireren door de my the van Orpheus en Eurydice. Daarnaast worden er concerten gegeven door onder andere Eli sabeth Chojnacka en Michael Nyman en het Xenakis ensem ble. Laatstgenoemden geven concerten en openbare lezingen en repetities. Willem Breuker en het Willem Breuker Collec tief krijgen Carte Blanche met onder meer concerten, een voetbalwedstrijd, kindervoor stelling en gastsolisten. Onderdelen van het Festival Nieuwe Muziek zullen ook via de radio te beluisteren zijn. De vereniging VPRO heeft het festival aangemerkt als een van de culturele initiatieven, die zij ondersteunt door mid del van publiciteit en radio opnamen. Er wordt een festi val-brochure uitgegeven. Deze is eind mei verkrijgbaar. RENESSE - In samenwerking met het sportmerk Reebok plaatst Delta Warenhuis zaterdag 29 mei een acht meter hoge klimwand bij het warenhuis waar op jong en oude kennis kunnen maken met het berg beklimmen. Een klimwand is een vrolijke replica van een rotswand. Op deze rotswand kan iedereen, op diverse moeilijkheidsgrada ties een poging wagen de top te bereiken. Indien dit lukt keren de klimmers al abseilend terug naar de grond. Bij de klimwand zijn voortdu rend twee ervaren instructeurs aanwezig om te garanderen dat de begeleiding van de klim mers in vertrouwde handen is en er een optimale doorstroom van deelnemers plaatsvindt. De klimmers zijn ook te allen tijde, door middel van een lijn, gezekerd aan een instructeur. Behalve van deze bijzondere attractie bij Delta Warenhuis kan het winkelende publiek in Renesse deze dag ook profite ren van de aanbiedingen in sportkleding en sportschoe nen. Advertentie Advertentie RECHTSTREEKS INGEKOCHTE v.a. f 1090,- (Delicia 48 bar) Westdijk 53, Sommelsdijk Telefoon 01870-84776 Fiets er eens uit! Zaterdag 12 |uni 1993 GREVELINGEN TOERTOCHT 35 - 65 - 100 km Inschrijvingsbewijzen te verkrijgen bij WV's of bij het secretariaat Grevelin- gen Toertocht p/a Langeweg 132, 3241 KB Middelharnis. tel. 01870- 83454. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een D kwartaalabonnement f 48,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 46,— C jaarabonnement f 183,— C jaarabonnement met autom. afschr. f 173,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. Dhr./mevr. adres postcode plaats: I telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: 2EZ Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Cy Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. CD Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. Het verzorgingstehuis heeft van binnen een complete ge daanteverwisseling onder gaan. De braderie die normali ter in de openlucht gehouden wordt is nu verplaatst naar binnen. Alles is op een dusda nige wijze opgezet dat er voor zowel jong als oud voldoende te zien was. De braderie was geenszins alleen voor de bewo ner van In 't Opper. „Integen deel", zegt Van der Sluys. „Om de sociale contacten van de be woners te bevorderen hebben we vandaag het liefst zoveel mogelijk mensen van buiten het tehuis hier binnen". En dit was de activiteitencommissie dus uitstekend gelukt. Net zoals de bezoekers kwa men ook de demonstranten overal vandaan. Zo was daar Blinde Jan uit Goes, die een de monstratie stoelenmatten gaf. Door een ongeluk met een landmijn, na de Tweede We reldoorlog, verloor hij zijn ge zichtsvermogen. Na zijn revali- datie is hij in 1950 begonnen met dit werk, dat hij in vier da gen leerde. Vervolgens heeft hij 23 jaar in de sociale werkplaats in Goes gewerkt met riet. Maar in 1984, Jan was toen inmid dels 63 jaar, vonden zijn vrouw en kinderen dat het genoeg ge weest was. Hij kon het werk echter niet laten en nog steeds is hij regelmatig te vinden op braderieën, alwaar hij lustig aan zijn sigaar lurkend, zijn vakmanschap toont. En daar bij, gezien zijn handicap, veel bewondering oogst. Naast de mensen van elders was er ook een aantal Schou- wen-Duivelanders, die hun hobby aan het publiek demon streerden. De heer A. Knop uit Bruinisse toonde de bezoekers hoe visnetten gemaakt wor den. Knop was vroeger visser en heeft in die functie het net ten boeten geleerd. Later is hij bij de Waterstaat gaan werken, maar het netten boeten bleef hij als hobby doen. Kleine fuikjes maakt hij het meest, maar ook voor het grotere werk draait hij zijn hand niet om. De heer en mevrouw Van Westenbrugge-Schiettekatte BRUINISSE - Woensdag 19 mei werd in verzorgingstehuis In 't Opper in Brui nisse voor de eerste keer een Zeeuwse verkoopmiddag gehouden. Al direct bij het betreden van het terrein van In 't Opper wordt duidelijk wat er hiermee be doeld wordt. Voor de ingang van het verzorgingstehuis staat een grote viskar en bij binnenkomst valt het oog onmiddellijk op een man die visnetten aan het boeten is. Maar ook vele andere oude (Zeeuwse) ambachten waren er deze mid dag te zien in het Bruse verzorgingstehuis. Volgens Annet van der Sluys, activiteitenbegeleidster van In 't Opper, is het doel van deze verkoopmiddag 'de integratie van de bewoners met de wereld buiten het verzorgingstehuis. Vele ouderen komen weinig meer buiten en hun leefwereld- je is dan ook bijzonder klein. Woensdagmiddag werd hierin verandering gebracht door de buitenwereld naar binnen te halen. En waar kon dat beter mee gebeuren dan met allerlei verschillende oude ambachten en creatieve hobby's. Dit im mers zijn zeer herkenbare din gen voor de bewoners. „Ze ken nen dergelijke dingen van vroeger", aldus Van der Sluys. In 't Opper verleende ook zelf een bijdrage aan de binnenbra- derie. De bezoekers konden hun kennis van vroeger tonen bij het raden van oude foto's en ook door middel van het verko pen van zelfgemaakte artike len, waaronder kandeel, advo caat en babbelaars en het opstellen van een grabbelton voor de kinderen probeerde het verzorgingstehuis geld bijeen te brengen voor de gemeen schappelijke kas. Bovendien konden de bezoekers in de re creatiezaal genieten van een kopje koffie met een Zeeuwse bolus. Maar liefst driehonderd bolussen lagen aan het begin van de middag te wachten op verorbering en het feit dat reeds om 15.00 uur alle bolus sen verdwenen waren bewijst hoe groot de publieke belang stelling was voor de Zeeuwse verkoopmiddag. Want druk was het. Met name in het begin van de middag. Maar het bleef een gezellige drukte. Contacten uit Nieuwerkerk gaven een de monstratie spinnen en knopen. De heer J. van Westenbrugge is met het spinnen van wol be gonnen omdat zijn andere hob by, het maken van wijn, uit de hand liep. Hij was daar begin jaren tachtig mee begonnen en had op een gegeven moment zo'n 500 liter wijn in huis staan. Dit kostte hem echter te veel uren en omdat zijn vrouw toen reeds spon is hij dat ook maar gaan doen. „De wol kun je tenminste wegleggen", zegt hij, hetgeen met de wijn niet mogelijk was. Bovenaan de trap naar de eer ste verdieping vonden de be zoekers de heer C. de Keijzer met zijn vier pronkstukken, de modellen (allemaal schaal 1 50) van de boten ss Zijpe (in twee uitvoeringen), ss Schouwen-Duiveland en de ss minister C. Lely. Op al deze boten heeft De Keij zer zelf gevaren. Eerst als ma troos en later als kapitein. Op de pont van Zijpe heeft hij zelfs op 71-jarige leeftijd in 1988 nog drie maanden als kapitein ge fungeerd. Hij verving deze maanden de toenmalige kapi tein, die in verband met het uit de vaart nemen van deze pont een omscholingscursus volgde. Naast De Keijzer stond de heer M. Verstraaten uit Bruinisse met zijn houtsnijwerk. Op de tafel voor hem lagen ware staaltjes van precisiewerk, die allemaal uit het goede (linde)- hout gesneden zijn. In deze soort hout zit een bepaalde structuur en het is makkelijk te snijden. Toen hij dit zes jaar geleden iemand zag doen vond hij dit zo leuk dat hij het zelf ook ging proberen. Dit lukte hem vrij aardig en van het een kwam het ander. Hij is nu zelfs zover dat hij waarschijnlijk binnen niet al te lange tijd een cursus gaat geven in samenwer king met Noordwal Kreatief in Brouwershaven. Op de eerste verdieping be vond zich ook de afdeling waar In 't Opper zich presenteerde. In een zitje kon men onder het genot van een kopje koffie - en tot 15.00 uur een bolus - even bijkomen van alles wat er deze dag te zien was in het verzor gingstehuis. Diegenen voor wie een kopje koffie niet sterk genoeg was of gewoon voor de liefhebbers bestond de moge lijkheid een glaasje zelfge maakte advocaat of kandeel te proeven. En gezien de goedkeu rende blikken waren beide drankjes van een prima kwali teit. Net zoals deze hele Zeeuw se verkoopmiddag. De activi teitencommissie van In 't Op per kan tenminste terugkijken op een zeer geslaagd evene ment. Kapitein C. de Keijzer uit Bruinisse met enkele van zijn pronkstukken voor hem op tafel. (Foto: Joop van Houdt). Manege Lisiduna aan de Hogeweg in Burgh-Haamstede (Foto: Joop van Houdt). BURGH-HAAMSTEDE - Vele toeristen komen ieder jaar tijdens de zomer maanden naar Schouwen-Duiveland. Zij trekken op diverse manieren over het eiland. Met de auto, op de fiets of te voet. Motel Vakantiecentrum Lisiduna aan de Hogeweg in Burgh-Haamstede biedt de toeristen de mogelijkheid om de Kop van Schouwen, gezeten op de rug van een edele viervoeter, te verkennen. en draven. „Het gebeurt wel eens dat iemand zegt dat hij een ervaren ruiter is en dan vervolgens aan de verkeerde kant op het paard stapt", zegt Ellen van Nes, bedrijfsleidster bij Lisiduna. „En dan weet je natuurlijk gelijk wat voor vlees je in de kuip hebt". De tocht te paard voert de rui ters zowel door de Domeinen als over het strand. Vooral dit laatste is volgens Van Nes bij zonder, omdat het op de stran den elders verboden is om hier op tijdens de zomermaanden met een paard te rijden. En ook de toeristen schijnen dit te we ten, want een groot aantal men sen komt juist voor een strand- rit recreatierijden. Het rijden op het strand is echter wel ge vaarlijker voor de ruiters. „De paarden houden van het strand en wanneer ze dan ook zand on der hun hoeven voelen schieten ze er vandoor", zegt Van Nes. Wanneer er dan ook mensen in de groep zitten, die nog niet zo goed kunnen rijden beperken de begeleiders zich dan ook tot de bossen. De tochten vinden ook altijd onder begeleiding plaats. In Het recreatierijden was aan vankelijk speciaal bestemd voor de toeristen. Maar vanaf het moment dat Lisiduna in het bezit is van een binnenma- nege is de club uitgegroeid tot een ledental van 65. En vooral 's zomers maken deze leden ge bruik van de mogelijkheid om een ritje buiten de manege te maken. Maar desalniettemin zijn er ook vele toeristen die van deze mogelijkheid gebruik maken. Zij moeten hiervoor echter wel voldoende ervaring met paardrijden hebben en in ieder geval kunnen galopperen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 1