WEEKEND RECEPT lieve mensen dier in het vizier Jan en David van Dijk treden gezamenlijk in het voetlicht Wie o wie wil Franse kinderen opvangen tijdens de vakantie? autoschade? de kortste weg naar herstel KORT AUTOSCHADE Nieuwe campagne tegen stierenvechten gestart Cleo, een levensgenieter Noodkreet Stichting Europa Kinderhulp: OFB neemt afscheid van sluitpost Presentatie rapport milieu communi catie m COLIJN Italiaanse hamlappen in folie Dubbel expositie in De Bongerd WOENSDAG 26 MEI 1993 13 Hij liep al een tijdje achter haar aan maar zij is er plotseling zomaar vandoor gegaan. Nu loopt hij rondjes op tafel en vraagt zich af was ik echt zo irritant? was ik echt zo maf? Ik ben maar een gewone vlieg en vljeg nu onmiddellijk op, anders krijg ik(pats!) een krant op z'n kop. (red.) Langeweg UTRECHT - Vorige week is het Comité Anti Stieren- vechten in Nederland de nieuwe campagne tegen het stierenvechten gestart. Centraal staat een massale protestkaartenactie, gericht aan de Spaanse minis ter van toerisme. De activiteiten maken deel uit van de internationale campagne tegen de stierenvechtin- dustrie. „Het veraoek van Spaanse die renbeschermers om hen te steu nen om de bloederige taferelen in arena's te stoppen, vindt in steeds meer Europese landen gehoor", zegt voorzitter Bob Mayer van het in Utrecht ge vestigde comité. Vorig jaar ont ving de burgemeester van Olympisch Barcelona meer dan 2,5 miljoen protesthandte keningen, vooral uit Europa. Dit jaar richt de protestkaar tenactie zich nadrukkelijker op de politiek. De Spaanse re gering dient volgens Mayer te beseffen dat het teruglopend toerisme mede te wijten is aan het tegen beter weten in vast houden aan de stieregevechten, die niet meer van deze tijd zijn. Billboard In Nederland, evenals in de meeste andere landen, richten de anti-stierenvechters zich op het informeren van het pu bliek. Dit gebeurt door nieuwsbrieven, folders, bro chures, advertenties en dit jaar ook door in juli een billboard op Schiphol te plaatsen. Het doel is om reizigers naar Span je, Portugal en Zuid-Frankrijk ervan te weerhouden een be zoek aan de arena te brengen. In deze vakantielanden bestaat het aantal toeschouwers vaak voor meer dan de helft uit toe risten. „In Spanje blijkt uit opiniepei lingen dat nu al 68 procent geen enkele affiniteit met het stierenvechten meer heeft, te gen 51 procent een paar jaar ge leden. De protestbijeen komsten, congressen en de monstraties van Spaanse die renbeschermers werpen dus hun vruchten af. En dit on danks de tegenwerking van overheid en stierenvechters, want de financiële belangen zijn groot. In het Zuidfranse Béziers, waar vorige maand voor het eerst een landelijk symposium werd georgani seerd, werden de organisatoren telefonisch bedreigd, zodat po litiebewaking noodzakelijk was. Dit geeft aan dat de strijd tegen het stierenvechten inter nationaal aan kracht wint en dat de stierenvechtindustrie wanhopig raakt", aldus Mayer. DEN HAAG - Prins Bernhard heeft dinsdag het Academisch Ziekenhuis Utrecht verlaten. De prins heeft daar afgelopen donderdag een kleine medi-v. sche ingreep ondergaan. Dit heeft de Rijksvoorlichtings dienst meegedeeld. Bij de klei ne operatie is vocht verwijderd dat zich had opgehoopt tussen de hersenen en de schedel. Het vocht had zich gevormd nadat de prins zijn hoofd had gesto ten. SOMMELSDIJK - Op zaterdag- 29 mei, aanvang 20.00 uur, geven vader Jan en zoon David van Dijk een concert in het kerkgebouw van de Hervormde gemeente aan de Voorstraat in Sommelsdijk. De or ganisatie is in handen van de Stichting Kerkconcer- ten Goeree-Overflakkee. De concertgevers hebben een origineel programma samenge steld. Men kan onder meer luisteren naar een Sonata voor viool-solo van J. S. Bach, oude Spaanse muziek van de Cabè- zon en de Arauxo voor orgel en een Sonate van G. F. Handel voor viool en orgel. Ook is re kening gehouden met het gege ven, dat dit concert aan de vooravond van het Pinkster feest plaats vindt. Over het lied Veni Creator Spiritus (Kom Schepper Geest) speelt de organist een tweetal bewer kingen uit de Franse orgelcul tuur van Titelouze en de Grig- ny en een derde bewerking van de Belgische organist G. Ver- schraegen. Verder komen nog aan bod composities van Corel- li, C. Ph. E. Bach, Mozart en Peeters. Overigens worden de te spelen werken uitvoerig schriftelijk toegelicht. De Stichting Kerkconcerten prijst zich gelukkig haar oud-voor zitter, de op Goeree-Overflak kee geboren en getogen musi cus Jan van Dijk, en zijn wel zeer getalenteerde zoon te heb ben kunnen uitnodigen voor dit recital. Jan van Dijk (geboren 1946) ontving zijn eerste orgellessen bij Arie J. Keijzer. Op dertien jarige leeftijd werd hij aan gesteld als organist van de Ne derlandse Hervormde Kerk in Oude-Tbnge. Tijdens twee jaar studie aan de kweekschool te Ede kreeg hij muzieklessen van Joh. van Dommele en or gellessen van Bé Hollander. Daarna ging hij naar het Rot terdams Conservatorium waar hij eerst orgelles kreeg van Piet van de Kerkhoff en later van Arie J. Keijzer, bij wie hij zijn B akte behaalde. Pianoles kreeg hij van Kees Steinroth en Bart Berman, bij wie hij zijn A akte behaalde. Later werd nog het praktijkdiploma kerkmu ziek behaald aan het Konink lijk Conservatorium te Den Haag bij Barend Schuurman en Joh. Th. Lemckert. Jan van Dijk was vele jaren als orgel- en pianodocent en koor dirigent werkzaam op Goeree- Overflakkee. Hij is organist geweest van de Nederlandse Hervormde Kerk in Middel- harnis en van de Gasthuiskerk in Zierikzee. Eind 1,978 verhuis de hij naar Barendrecht als di recteur van de plaatselijke mu ziekschool. Ook de kerkmu- ziekpraktijk verplaatste zich naar de omgeving van Rotter dam. Hij werd organist en koordirigent van de Openhof kerk te Rotterdam-Pendrecht. Na het conservatorium nam hij nog lessen bij Bernard Barte- link te Haarlem. Ook volgde hij zomercursussen in Haar lem, Mechelen en Salamanca. Masterclass David van Dijk (16 jaar) kreeg zijn eerste vioollessen op acht jarige leeftijd op de muziek school in Barendrecht. Eerst van Martin Hak, later van Joy ce de Ligt-Tkn. Nu zit hij in de vierde klas van het Marnix Gymnasium in Rotterdam en volgt daarnaast de vooroplei ding aan het Utrechts Conser vatorium bij Lex Korff de Gidts. In 1990 behaalde hij bij het Prinses Christina Concours de tweede prijs en bij het Utrechts vioolconcours de eer ste prijs. In 1992 won hij bij het Prinses Christina Concours de eerste prijs in de oudste catego rie. Deze prijs hield in het ge ven van een huisconcert bij Ha re Koninklijke Hoogheid Prin ses Christina en een Kurhaus- concert live op radio vier. Daarnaast mag hij een master class volgen bij een leraar er gens in Europa. In februari 1993 won hij de derde prijs bij het Davina van Welyconcours. Hij heeft reeds verschillende concerten gegeven. David speelt ook veel kamer muziek. Hij nam actief deel aan het Orlandofestival te Kerkrade en aan de Danielmu- ziekdagen te Zeist. Hij is gedu rende vier jaar lid geweest van het Nederlands Jeugd Strijk Orkest te Amsterdam. Voor zo mer 1993 is hij geselecteerd om deel uit te maken van het Euro pean Community Youth Or chestra. Hij volgde masterclas- ses bij Ilya Grubert en bij Vik tor Liberman. De jonge violist David van Dijk. (Foto: Peter van Muiken). Advertentie ZIERIKZEE - Ze zitten een beetje met de handen in het haar, de medewerkers van de Stichting Europa Kinderhulp. Warit waar vind je gezinnen die een Frans kind drie weken lang - van 21 juli tot en met 12 augustus - een onbezorgde vakantie willen bezor gen. Door een taalbarrière - iets dat in het Verenigd Europa toch niet zou mogen voorkomen - dreigen de kinderen van Marianne (het nationale symbool van Frankrijk) een beetje het kind van de rekening te worden. Dat komt dubbel zo hard aan, want de kinderen die in aan merking komen voor een va kantie van de Stichting Europa Kinderhulp zijn al „het kind van de rekening". Het zijn im mers veelal kinderen die tegen de verdrukking in moeten op groeien. Het straat jochie uit een grauwe sloppenwijk, een uk van een paar turven hoog waarvan de ouders alle moge lijke moeite moeten doen om hun gezin van het allernoodza kelijkste te voorzien, maar ook kinderen uit gebroken gezin nen en tehuizen die een stuk gezinsleven missen, zij allen komen voor een drie weken du rende vakantie bij een Neder lands gastgezin in aanmer king. Een aantal gezinnen zet al jarenlang tijdens de zomer vakantie hun deur open voor hun vakantiekind uit Duits land, Frankrijk, Nederland, Noord-Ierland, Engeland, Oostenrijk of het voormalig Joegoslavië. Want ook die ko men voor een rustige vakantie hier in aanmerking. Die kinde ren worden in eigen land gese lecteerd door daar werkzame maatschappelijke organisa ties. Dit uiteraard in overleg met en met goedkeuring van de ouders. Om die groep kansarme kinde-^ ren een zorgeloze vakantie in' Nederland aan te bieden zoekt de Stichting Europa Kinder hulp hier gastgezinnen die be reid zijn om drie weken lang een logeetje te hebben. Een kind dat ondanks zijn jonge leeftijd (de leeftijd van de va kantiekinderen varieert tussen de 6 en 13 jaar) vaak al een hele geschiedenis achter zich heeft en dat bovendien vaak een an dere taal spreekt. Om taalproblemen te voorko men is het dan ook noodzake lijk dat iemand uit het gastge zin de moedertaal van het kind spreekt. Die hoeft de taal niet vloeiend te spreken maar een mondje Frans, Duits of Engels is wel aanbevolen. Daar zit dan ook het probleem waarmee de Stichting Europa Kinderhulp nu kampt. Voor de meeste nati onaliteiten zijn er op dit mo ment voldoende of bijna vol doende gastgezinnen, alleen voor het tijdelijk huisvesten van de Franse kinderen in de periode van 21 juli tot en met 12 augustus zijn nog niet voldoen de gastgezinnen gevonden. Naar alle waarschijnlijkheid vanwege de Franse taal, die veel Nederlanders niet mach tig zijn of denken te zijn. Met een paar jaar schoolfrans, een woordenboek en een paar han den kan men echter al een heel eind komen en een taaifoutje meer of minder, ach daar let een kind niet op. Wie zich als nog geroepen voelt om deze va kantie-uitdaging aan te gaan kan zich voor meer informatie of voor aanmelding voor 15 ju ni wenden tot Ada Kik, tele foon 01110-17694 of tot de heer Scheffel, telefoon 01130-82660. Wie zich als aspirant gastouder aanmeldt krijgt bezoek van een contactpersoon van de stichting. Tijdens dit gesprek worden de gastouders ingelicht over wat er allemaal bij het tij delijke gastouderschap komt kijken en ook worden bijzon derheden van het gezin bespro ken. Voor nieuwe gastouders worden in de regio ook contac tavonden gehouden waarbij de nieuwe gastouders hun licht op kunnen steken bij meer erva ren gastouders. Zoveel moge lijk probeert de stichting bij de plaatsing van kinderen reke ning te houden met de bijzon derheden van beide partijen. Dit om wrijvingen zoveel mo gelijk te voorkomen. Doen zich tijdens de logeerpartij toch problemen voor dan kan het gastgezin te allen tijde terug vallen op de contactpersoon. Voor de logeerpartij ontvangt het gastgezin geen vergoeding. Wel zijn de kinderen tijdens hun vakantie in Nederland ver zekerd (WA en ziekenfonds). De keiharde waarheid is dat hard slapen ongezond en onkomfortabel is. Een soepele, gelijkmatige ondersteuning van uw lichaam is een voorwaarde voor een goede nachtrust. Kom voor een persoonlijk advies naar Deurloo uw bedspecialist. deurloo intermeubel Haringvlietplein 4, Zierikzee. Tel. 01110-12946 's Maandags gestolen. Donderdagavond koopavond Advertentie ZIERIKZEE - In het Dierenasiel Schouwen-Duiveland aan de Zandweg in Zierikzee verblijft momenteel de bruine Dobermann Cleo. Dit anderhalf jaar oude teefje zou het leuk vinden als een aardig baasje haar op komt halen en een goed onderkomen geeft. Cleo kan het wel goed vinden met honden, maar wil niet ge plaatst worden in een gezin, waarin al een hond aanwezig is. Ze wordt dan nogal jaloers. Met katten kan Cleo absoluut niet over weg, maar met kinderen kan deze lieve hond het prima vinden. Ze is een levenslustig type, dat een enorme energie heeftCleo is derhalve een levensgenieter. Ook is ze nogal aanhankelijk. Jo- landa Meerman, beheerster van het asiel, adviseert om met Cleo op cursus te gaan. Wie dit leuke beestje een goed plaatsje wil ge ven kan voor verdere informatie terecht bij het asiel, telefoon 01110-17013. In het Dierenasiel Schouwen-Duiveland zitten 26 katten en vier honden. De kater Gremlin uit de Kattenopvang van de Sophia- Vereeniging is geplaatst. (Foto: Joop van Houdt). OOLTGENSPLAAT - Zater dag 29 mei neemt voetbalver eniging OFB uit Ooltgens- plaat afscheid van de 43 jarige doelman J. de Vos. Het afscheid vindt op gepaste wijze plaats door middel van een treffen tussen OFB en Oud-DBGC. De wedstrijd wordt gespeeld op het terrein van OFB aan de Sportlaan. De aanvang van de wedstrijd is 15.30 uur. MIDDELBURG - Maandag 7 juni wordt in het souterrain van de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg een rapport over milieucommunicatie gepresen teerd. De bijeenkomst staat in het teken van het organiseren van een cursus Milieucommu nicatie in Zeeland. In de maanden april en mei 1993 werd een enquête gehou den onder ambtenaren en be stuurders van gemeenten, wa terschappen, rijk en provincie in Zeeland. Uit die enquête bleek dat er grote belangstel ling is voor scholing op het ge bied van milieu-communicatie. Tijdens de bijeenkomst in de Zeeuwse Bibliotheek wordt na der op de uitkomsten van de enquête ingegaan. Op het pro gramma na de opening om 14.05 uur een toespraak van T. van der Meer, Hoofd Interne Dienst van de directie Milieu en Waterstaat van de provincie Zeeland. Aansluitend volgt een speech van M. J. Wiersma, con sulent Natuur- en Milieueduca tie van de provincie Zeeland. beveiliging Bel: 01100-13720 Inbraak Toegangscontrole Brand T.V.-bewaking Winkeldiefstal Technisch alarm Overval Terreinbeveiliging 24-uurs meldkamer-service nun) Fax: 01100-15697 Lewestraat 43. Goes/Kloetinge Advertentie Banninklaan8 4301 NN Zierikzee Tel. 01110-13551 U heeft nodig voor 4 personen: 4 hamlappen van circa 125 gram 2 theelepels tijm 2 theelepels oregano 2 theelepels basilicum 200 gram champignons, in plakjes 1 ui 4 theelepels tomatenpuree 4 theelepels mosterd Snijd de ui in ringen. Roer de kruiden door de mosterd en tomatenpuree en be strijk het vlees er mee. Leg op een stuk aluminiumfolie de uienringen, daarna de champignons, de lapjes vlees en vervolgens weer een laag ui-ringen en cham pignons en vouw de folie goed dicht. Leg de pakketjes circa 25 minuten op de barbecue (ie dere vijf minuten keren) of in een voorverwarmde oven van 200°C. Lekker met stokbrood en salade van zomerbietjes. Voedingswaarde per portie: Energie: ±800 kj (190 kcal) Eiwit: 27 gram Vet: 8 gram Koolhydraten: 3 gram HERRINGEN - Tot en met 20 juni is er in Theetuin de Bon gerd in Herkingen een dubbel expositie te zien van Tanneke Buyze en Henk Drop. Buyze stelde haar poppen in 1986 reeds een keer ten toon in de Bongerd. In de tussentijd lijkt haar werk nog verfijnder en verstilder te zijn geworden. Het behoeft dan ook geen ver wondering dat het inmiddels in verscheidene plaatsen in Ne derland te zien is geweest. Henk Drop is de buurman van Buyze en het is dus niet ver wonderlijk dat beide amateur kunstenaars op artistiek ni veau veel contact met elkaar hebben en nu gezamenlijk ten toonstellen. De onderwerpen van Drop's aquarellen zijn hoofdzakelijk landschappen en bloemen. De expositie is A donder dags dagelijks ie bezichtigen in Theetuin de Bongerd aan de Molendijk in perkingen van 10.30 tot 22.30 uar. UTRECHT - Wereldwijd zijn nu naar schatting 14 miljoen mensen besmet met HIV, het virus dat aids veroorzaakt. Te gen het jaar 2000 zullen dat er tegen de 40 miljoen zijn. zo ver wacht de Wereldgezondheid sorganisatie (WHO). Minstens 2,5 miljoen mensen hebben aids of zijn daar al aan gestor ven. De prijswinnaars van de Extra-puzzel van woensdag 12 mei zijn: De eerste prijs: Een waardebon van f 25,- J. M. Lodewijk-de Witte, Unastraat 3, Nieuwerkerk De tweede prijs: Een waardebon van f 15,- Mevr. Korteweg, Margrietstraat 4, Ooltgensplaat De derde prijs: Een waardebon van f 10,- A. van Weezei, Scholekster 20, Sommelsdijk Het sleutelwoord van de puzzel van 12 mei is: Steenslag De oplossing van de nieuwe puzzel kan worden gestuurd naar de Redactie Zierikzeesche Nieuwsbode, Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. De enveloppe kan natuurlijk ook in de brievenbus van het kantoor aan het Jannewekken worden gedeponeerd. De Nieuwsbode Extra-puzzel verschijnt iedere veer tien dagen. Een vriendelijk verzoek is om op de enveloppe duidelijk het woord Extra-puzzel te vermelden. Enveloppen waarop niet staat vermeld om welke puzzel het gaat kunnen niet meedingen naar een prijs. De inzendingen voor de nieuwe puzzel moeten uiterlijk vrijdag 4 juni in ons bezit zijn. Denkt u aan de postzegel! Horizontaal 1. bunker; 4. intocht; 7. (wol) pluizen; 9. een lange reeks; 11. overeenstemmend met; 12. volbloed Hollander; 13. taankleurig; 15. dun bladtin; 17. uiterlijk; 19. blokhuis; 21. ronde- of halfronde vorm; 23. traanoog; 25. hefboom; 26. Bond van RK Middenstandsverenigingen; 27. aangeno men maat, gróótte of hoeveelheid; 28. welluidendheid. Verticaal: 1. weversterm; 2. aansporen; 3. soort van encyclopedie der Oud joodse wetenschap; 4. boezemvriend; 5. gemeenschappelijke grond; 6. ze ker geneesmiddel tegen de beet van vergiftigde dieren; 8. afmaaien; 10 zout van salpeterzuur: 14, afsmelting van gletsjerijs; 16. dagvaarden: 17. me taalmengsel; 18. onaangenaam, vochtig koud; 19. schepping; 20. weinige; 22. naderbij komen; 24. overdreven lof. Het sleutelwoord wordt gevormd door de letters in de vakjes: 4, 10, 15, 19, 26, 14, 1, 27, 11, 9, 28, 22. CNtek van Noort

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 13