Bijna 50 inzendingen voor Milieu Toerisme Prijs '93 dichters nieuws Open dagen innovatiebedrijven in de geïntegreerde akkerbouw Blokkade tegen ehloortransport bij de Akzo Q) Eind 1993 afsluiting project Zeven inzendingen uit Zeeland DINSDAG 25 MEI 1993 NR 25363 5 BURGH-HAAMSTEDE Collecte De collecte ten bate van het Na tionaal Fonds Sport Gehandi capten heeft in Burgh-Haam- stede 1305,60 opgebracht. De eilandelijke gehandicapten sportvereniging d'Antilopen kreeg een bedrag van 230,40. Gevers en collectanten harte lijk dank. SEROOSKERKE Rommelmarkt Zaterdag 19 juni wordt op het schoolplein van OBS De Schelphoek in Serooskerke een rommelmarkt gehouden. De rommelmarkt begint om 9.00 uur en duurt tot 16.00 uur. In de school is dan tevens een exposi tie van glasgravures van J. J. Kloet te zien. BROUWERSHAVEN Zomerzegels Het Comité Zomerzegels Zie- rikzee heeft besloten een deel van de opbrengst van de on langs gehouden actie te schen ken aan woonzorgcentrum De Poortershof in Brouwershaven. Vrijdag 28 mei overhandigt een afvaardiging van het comité opi 14.00 uur de schenking aan de bewonerscommissie van De Poortershof. NIEUWERKERK Oud papier Vrijdag 28 mei wordt in Nieu- werkerk een oud papieractie ten bate van de zending gehou den. Er is gelegenheid tot het brengen van het oud papier naar gebouw Salem aan de Mo lenstraat van 18.30 tot 21.00 uur. KAPELLE Informatie-avond Op het gebied van arbeid en so ciale verzekeringen is er de laatste tijd veel veranderd. Zo veel dat veel ondernemers het spoor bijster zijn. Op alle vra gen kan men antwoord krijgen tijdens een door de Sociaal Economische Voorlichtings dienst van de Christelijke Boe ren en Tuinders Bond (CBTB) in samenwerking met A S Partners in Juridische Dienst verlening georganiseerde in formatie-avond. Deze informa tie-avond wordt gehouden in De Vroone aan de C. D. Veree- kestraat in Kapelle en begint om 19.45 uur. VLISSINGEN Arsenaal Vrijdag 28 mei opent het Arse naalcomplex in Vlissingen voor het eerst haar poorten voor het publiek. De opening heeft een informeel karakter. De officiële opening staat ge pland voor 3 september. Vrij dagmorgen om 11.00 uur wordt het beeld van Paddeltje, de scheepsjongen van Michiel de Ruyter, onthuld. Deze onthul ling wordt bijgewoond door een kleine groep genodigden waaronder burgemeester J. P. F. van der Doef en kunstenares Greetje Kuizenga. Het publiek is vanaf 10.00 uur welkom. Het Arsenaalcomplex is het hele jaar door zeven dagen per week geopend van 10.00 tot 23.00 uur. AARDENBURG Cursus eufonie In de maand juni wordt in het Zeeland Studiecentrum te Aar denburg een cursus eutonie ge houden. Eutonie is lichaamsge richt vormingswerk. Via de cursus worden de deelnemers bewust gemaakt van het eigen lichaam waardoor de aandacht kan worden ontwikkeld en men tot een grotere aanwezig heid kan komen. De cursus wordt gehouden in de weekein den 11 tot en met 13 en 25 tot en met 27 juni. Belangstellenden kunnen voor vragen of aanmel ding contact opnemen via tele foonnummer 01177-1259. DELFZIJL - Circa dertig actie voerders van Greenpeace en Milieudefensie hebben maan dag een spoorlijn bij de Akzo- vestiging in Delfzijl geblok keerd. De demonstranten wil den hiermee een transport van chloor verhinderen. Rond mid dernacht is de vreedzaam ver lopen actie afgeblazen. De aanleiding voor de blokka de was de opening van een nieuw traject voor chloor- transporten. Dat loopt vanaf Delfzijl en Hehgelo via de Gooi- en Vechtstreek, Amsterdam-Zuidoost naar Rot terdam. Het traject is afgelo pen vrijdag door koningin Bea trix geopend. Akzo-directeur H. Scheffers reageerde laco niek op de actie. „We laten ze maar rustig liggen, zo lang we niet te veel economische scha de ondervinden. Overigens hadden we maandag helemaal geen ehloortransport op het programma staan. De enige transporten die de actievoer ders tegenhouden, zijn van kalksteen en dat soort zaken." Greenpeace ontkent de uitla ting van Scheffers dat er maan dag geen ehloortransport zou plaatshebben. Volgens de orga nisatie heeft een woord voerster van het chemiebedrijf zondag nog bevestigd dat maandag een ehloortransport zou plaatshebben vanuit Delf zijl. „We hadden wel gedacht dat ze zo zouden reageren. Ak zo wilde wel degelijk een transport uitvoeren," aldus een actievoerder. Volgens de actie voerders is chloor een erg ge vaarlijke grondstof waarvoor goede alternatieven zijn. „Ak zo transporteert jaarlijks 100.000 ton chloor ofwel twee duizend wagons," aldus de or ganisaties in een gezamenlijk persbericht. 0) Stad impressies Weer in de stad laat men de molenwieken draaien, dat doet ons stedelingen uitermate goed. Het is een Zeeuwse eigen om te weten hoe het moet, wij zijn geen volk van laat de boel maar waaien! Van ver gezien, mooi waar gebeuren, malen daar de wieken, bij dikke toren, het spits aan poortgebouw en schoon stadhuis. In Zierikzee, zo vol historie, voelen wij ons thuis, zag u dit al, in gouden gloed, bij 'n morgenkrieken? Dwaalt de toerist, bekoord door veel, in onze straten, met in de hand het kuipje friet, een ijsje, of wat fruit. Eens wuiven wij, met buiging, toeristentijd weer uit, en nemen dan het afval, vaak sluiks gevallen, maar gelaten. P. C. Noordhoek Deze rubriek verschijnt wekelijks in de dinsdag-uitgave van de Zierikzcesche Nieuwsbode en biedt thuis-dichters uit de streek de gelegenheid hun gedichten aan een groter publiek te presen teren. Wie denkt een of meer geschikte gedichten te hebben kan deze opsturen naar de Zierikzeesche NieuwsbodePostbus I, 4300 AA Zierikzee. De redactie behoudt zich het recht voor de gedichten wel of niet te plaatsen. Wijzigingen worden vanzelfsprekend niet doorgevoerd. De naam van de schrijver of schrijfster staat onder het gedicht. ZIERIKZEE - De Takorganisatie Akkerbouw Zee land (TAZ) en de Dienst Landbouw Voorlichting (DLV) verzorgen op respectievelijk 2 en 9 juni een tweetal open, dagen op de^nnovatiebedrijyen geïnte greerde akkerbouw in de provincie Zeeland. Op woensdag 2 juni is het bedrijf van H. Quist, aan 't Molentje te IJzendijke opengesteld. Op 9 juni zal het bedrijf van Gebr. De Koeyer aan Provinciale Straat weg in Brouwershaven worden opengesteld. Beide bedrijven zijn open gesteld van 14.00 tot 21.30 uur. De rondleidingen starten om 14.00, 15.30 en 19.30 uur. Deze worden zowel verzorgd door de betreffende ondernemer zelf, als ook door een bedrijfsdes- kundige van de DLV. Daar naast zullen ook toeleveran ciers en afnemers waar de be drijven directe contacten mee hebben op deze dagen aanwe zig zijn. Haalbaarheid Gedurende een periode van bij na vier jaar is er op deze zoge naamde innovatiebedrijven er varing opgedaan met metho den van geïntegreerde akker bouw. Daarbij is tevens bezien in hoeverre deze methoden be drijfseconomisch haalbaar zijn. Een belangrijke doelstel ling van geïntegreerde akker bouw is met name het terug dringen van de inzet van gewasbeschermings- en on kruidbestrijdingsmiddelen en het eventueel doorvoeren van aanpassingen in het bemes tingsplan. In samenhang hier mee wordt er meer aan preven tie gedaan (andere rassenkeu- zes) en zijn bestrijdingsmètho- den aangepast (meer mechani sche onkruidbestrijding en la ge doseringen). Hoewel iedere ondernemer ook in het belang van zijn eigen portemonnee er naar streeft om zo weinig mogelijk kosten te maken, dus een verminderde inzet van meststoffen en be strijdingsmiddelen, blijkt uit de bedrijfsvoering op de inno vatiebedrijven dat er zeker nog ontwikkelingen zijn die een verdere reductie1'kunnen be werkstelligen.-Uiteraard is dit ook afhankelijk van be drijf sspecifiekè^ en/of externe omstandigheden.'De TAZ en de DLV vinden h^t'daarorrt voor iedere akkerbÖü'&er van be lang om zich op dè'innovatiebé- drijven eens nader op de hoog te te stellen van -de ontwikke lingen. Uitdrogen De opzet en intensieve begelei ding van deze jbedrijven vond plaats in het kad'ér van het lan delijk project introduktie geïn tegreerde akkerbouw. Hierin wordt samengewerkt door on der meer PAGV'LEI, IPO en DLV. Eind 1993 zal het project worden afgesloten. Aan één van de doelstellingen van het project, namelijk het uitdra gen van ervaringen naar de praktijk, wordt rnet de organi satie van deze open dagen in houd gegeven. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Sprinford (Onta rio, Canada) (Ref. Church of America): L. Schaafsma te Doornspijk. Aangenomen naar Daarlerveen (nieuwe pred. plaats): W. M. de Bruin te Kerkeveld-Alteveer. Gereformeerde Kerken Beroepen te Nieuwerbrug aan den Rijn: mevr. J. G. Groene- veld-Bijl te Rotterdam-Delfs- haven (geest. verz. verpleegte huizen). Gereformeerde Gemeenten Bedankt voor Leerdam: P. Blok te Kootwijkerbroek; voor Aagtekerke: H Paul te Hen- drik-Ido-Ambacht; voor Bos koop: W. Harinck te Kapelle- Biezelinge. Gereformeerde Gemeente OOSTERLAND - Donderdag 27 mei, 19.30 uur ds. Weststrate. dukt. Dit hee'ft ook naar de consument toe een toegevoegde waarde", aldus Winsemius. De projecten worden in eerste instantie beoordeeld op de maatregelen die zijn getroffen om het milieu te ontzien. Tb denken valt dan aan afval scheiding en afvalverminde- ring, het beperken van het ge bruik van energie, het verwij deren van zwerfvuil en graffiti en maatregelen tegen stank- en geluidsoverlast. Daarnaast wordt gekeken in hoeverre men er in geslaagd is om toe risten en werknemers bij het project betrekken. Samen werking met andere partijen om een totaalprodukt te kun nen aanbieden is een belang rijk aandachtspunt. Als laatste worden de projecten beoor deeld op de promotionele acti viteiten. Televisie-opnames Eind mei wijst de jury vier ge nomineerden aan. De jury be staat uit: dr. P. Winsemius (voorzitter Vereniging tot Be houd van Natuurmonumen ten), mr. F. J. Hesselink (direc teur Stichting Milieu Educa tie), mr. P. A. Nou wen (hoofddi recteur Koninklijke Neder landse Tberistenbond ANWB) en drs. E. T. H. M. Nijpels (bur gemeester van Breda en voor zitter van het Wereld Natuur Fonds Nederland). De genomi neerden krijgen elk aandacht op televisie in een reeks van programma's die door de TROS wordt uitgezonden op vrijdag 4, 11, 18 en 25 juni. De uitzendingen beginnen steeds om 19.00 uur. De winnaar van de Milieu Tberisme Prijs 1993 wordt bekend gemaakt op 1 juli tijdens een bijeenkomst in het Kurhaus in Schevenin- gen. Op de boulevard achter dit hotel is ook de twee meter hoge keramische tulp, die aan de winnaar wordt uitgereikt, te bezichtigen. Op vrijdag 2 juli wordt de uitzending over de winnaar herhaald. de hij onder meer verschillen de boom-wandelroutes binnen de gemeente Westerschouwen. Als tweede project heeft Mida- vaine de door hem op Schou- wen-Duiveland opgezette Juni- ambtenaren-fietsmaand inge zonden. De inzending van Tan safe Inc. behelst een methode voor veilig zonnen. Beeld Ondernemers in de toeristisch- recreatieve sector die de zorg voor het milieu een vaste plaats hebben gegeven binnen hun bedrijfsvoering kunnen meedingen naar de Milieu Tberisme Prijs 1993. Speciaal voor de winnaar heeft kunste naar Jan Cremer een beeldje vervaardigd. De inzendingen voor de prijs zijn voornamelijk afkomstig van recreatie-onder nemers. Op een goede tweede plaats staan de horeca-bedrij- ven en hierna volgen gemeen ten, VVV's en watersporton dernemers. De deelnemers ko men uit alle delen van Neder land. P. Winsemius is voorzitter van de jury. „Het credo 'Goed voor het milieu, goed voor de porte monnee' is bij vele toeristische ondernemers doorgedrongen. Uit de inzendingen hebben we de indruk dat de ondernemer zich in toenemende mate reali seert dat milieu-maatregelen kosten kunnen besparen. Dat is op zichzelf al een goede ont wikkeling, maar gelukkig zijn de meeste ondernemers een stapje verder gegaan en heb ben het milieu onderdeel ge maakt van hun toeristisch pro- DREISCHOR/BURGH-HAAMSTEDE - Recreatie-, horeca-, en watersporton dernemers, maar ook VVV's en gemeenten besteden in toenemende mate aan dacht aan een milieuvriendelijke bedrijfsvoering bij toeristische activiteiten. Dat blijkt uit de inzendingen voor de Milieu Toerisme Prijs die dit jaar voor de tweede keer werd uitgeschreven door het ministerie van economische zaken. Uit Zeeland zijn in totaal zeven inzendingen binnengekomen, waaronder drie van Schouwse bodem. Recreatie-ondernemer J. Mida- vaine uit Burgh-Haamstede zond twee projecten in. Het derde project van Schouwse bodem is afkomstig van B. 't Velzen uit Dreischor, adjunct directeur van Tcinsafe Inc. Mi- davaine houdt zich zeer inten sief bezig met natuur- en milieu-educatie, zowel binnen als buiten zijn bedrijf. Samen met zijn echtgenote produceer- De jury buigt zich over de inzendingen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 5