Woensdag 2 juni eerste korenavond nieuwe stijl Yoga voor 55-plussers maakt senioren bewust van hun lijf Opzet korenavond op basis van jaargetijden Mede door yoga ben ik bijna van bepaalde medicijnen af". Raad gunt museum nieuwe paraplu-bak Emancipatie- overleg in Zierikzee Arbeids bureau steeds meer betrokken bij massa ontslagen Stichting Renesse vergadert ZIERIKZEESCHEfl NIEUWSBODEÜ 1 DINSDAG 25 MEI 1993 NR 25363 Samenzang Het programma voor deze avond, dat door de afgevaar digden van de drie koren en een lid van de commissie Koor zang is samengesteld, bevat naast koorzang ook samen zang. Daarmee (lied 288 vers 1 en 8) wordt de avond in Drei- schor begonnen. Maar ook een lied als Holland ze zeggen je grond is zo dras" is als samen zang in het programma opge nomen. De avond wordt overi gens niet alleen begonnen maar ook afgesloten met sa menzang. Als slotnummer is hiervoor het Zeeuws Volkslied uitgekozen, een lied waarmee naar alle waarschijnlijkheid ook de andere korenavonden worden afgesloten. Deze eerste korenavond staat in het teken van de zomer. Dit thema zal worden vertolkt door het Nederlands Her vormd kerkkoor uit Dreischor onder leiding van J. Knuist, het Nederlands Hervormd Kerkkoor uit Renesse onder leiding van J. Heuseveld en het Plattelandsvrouwenkoor (van de afdeling Schouwen) onder leiding van mevrouw B. van der Linde-Florusse. Deze koren brengen een programma met zowel geestelijke als meer we reldlijke muziek, terwijl orga nist W. de Raad voor de muzi kale omlijsting van de avond zorgt. Tijdens de eerste korenavond op woensdag 2 juni treedt onder meer het Nederlands Hervormd Kerkkoor uit Dreischor op onder lei ding van dirigent J. Knuist. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - De korenavonden die de Commissie Koorzang Schouwen-Duiveland sinds 1972 jaarlijks orga niseert hebben dit jaar een andere opzet. In plaats van de gebruikelijke korenavonden tijdens welke steeds zes tot zeven koren optraden is nu gekozen voor vier korenavonden op basis van de vier jaargetijden, waar bij per avond drie koren optreden. De eerste korenavond die in het teken staat van de zomer,; is woensdag 2 juni in de Nederlandse Hervormde kerk van Dreischor. Aanvang 19.45 uur. spreiding van de korenavonden over de verschillende plaatsen op Schouwen-Duiveland. Van Bru tot Burgji-Haamstedë zijn er de komende" twee jaar weer korenavonden...wat dat betreft is het echt ,van oost tot west daar klinkt een" lied". Kunnen we op een avond niet wat meer optreden? Met die vraag werd de Commissie Koorzang Schouwen-Duive land de laatste tijd regelmatig geconfronteerd. Dit omdat de koren vonden dat hun rol tij dens de jaarlijkse korenavon den wel erg beperkt was. Dat kon ook niet anders gezien het relatief grote aantal koren (zes tot zeven) dat aan zo'n koren avond medewerking verleende. Die korenavonden waren im mers niet enkel bedoeld voor het stimuleren van de koor zang in de regio maar ook voor het bevorderen van de contac ten tussen de koren onderling. Daarvoor was in het program ma steevast een ruime pauze ingelast. Die vraag of het misschien niet anders kon ging de commissie dermate ter harte, dat deze zich eens ging bezinnen op een an dere opzet. Na twintig jaar bleek de tijd rijp voor een ver andering. Er zou dan ook een idee voor een nieuwe opzet moeten worden ontwikkeld en wel door Mar van der Veer, Jaap Schouls en mevrouw B. van der Linde-Florusse. Jaargetijden Als uitgangspunt voor die nieuwe opzet werden de vier jaargetijden gekozen. Elke ko renavond staat dan ook in het teken van een bepaald seizoen, waarop de muziek wordt af gestemd. Bovendien is het aan tal koren dat tijdens zo'n avond optreedt teruggebracht van zes/zeven naar drie, zodat deze beter tot hun recht kunnen ko men en ook bevat het program ma meer ruimte voor samen zang, solozang en muzikale in termezzo's. Hiervoor worden volgens voorzitter C. van der Wekken en secretaris P. A. J. Verploeg van de Commissie Koorzang de organisten van de kerk, waar de desbetreffende kooravohd wordt gehouden uitgenodigd. Een andere wijziging betreft de avond waarop de kooravon den in het vervolg worden ge houden. In plaats van het weekeinde is nu voor een door deweekse dag - woensdag - ge kozen. ,,Want" zeggen Van der Wekken en Verploeg „voor een zaterdagavond krijg je te veel koorleden en het publiek niet meer gemotiveerd" Wat wel ongewijzigd bleef is de Dreischor Uit een kleine enquête onder de veertien koren die momen teel bij de commissie zijn aan gesloten, bleekdat die zich he lemaal kondén vinden in de nieuwe opzet, waarmee woens dag 2 juni een begin wordt ge maakt. Die "première speelt zich in de Nederlandse Her vormde kerk van Dreischor, een lokatie di,e bij zangers en musici geliefd jS gezien de uit stekende akoestiek daar. Voor de koorzang hebben de koren werk van Schubert, Smetana, Mozart (Morgenlied uit die Zauberflöte), Handel, Gounod en Purcell uitgekozen. Maar ook meer populair werk van Benny Vreden (bewerking van L. Karsemeyer) en R. Rod- gers (Oh what a beautiful mor ning) prijken op het program ma. Dit alles moet het publiek in de juiste zomersfeer bren gen. Het najaar wordt in oktober in de Nederlandse Hervormde kerk in Bruinisse gepresen teerd en wel door het Neder lands-Hervormd Kerkkoor van Bruinisse, Laus Deo eveneens uit Bruinisse en het Neder lands Hervormd Kerkkoor uit Zierikzée. De wintertijd wordt in febniari vocaal en muzikaal belicht>iii de Nederlandse Her vormde kerk van Burgh. Daar treden het Interkerkelijk koor Haamstede, het Smalstads Ge mengd koor (Brouwershaven) en het Christelijk gemengd koor De Lofstem op. De vier jaargetijden worden in mei in Zierikzee afgesloten met- de lente. Dat thema wordt, vocaal vertolkt door het Roomskatho- liek kerkkoor, Sursum Corda en het koor Vooruitgang zij ons streven uit Oosterland. Met dit alles is het seizoen rond en is de Schouwen-Duivelandse lief hebber van koormuziek vier zangavonden, verzorgd door di verse koren van uiteenlopende signatuur (een unicum in Ne derland) rijker. Voor die avon den geldt geen entree, wel wordt er gecollecteerd om zo uit de kosten te kunnen ko men. ZIERIKZEE - Tot begin september maar weer Met die woorden hebben de meeste deel nemers aan de cursus yoga voor 55-plussers en ge handicapten maandagochtend tijdelijk afscheid ge nomen van docente Joke Enserink en van elkaar. Als het echter eenmaal september is dan zullen de mees ten zeker weer present zijn, want hun wekelijks uur tje (aangepaste) yoga dat willen ze niet missen. Dat een speciaal yoga-uur voor 55 plussers en gehandicapten - een initiatief van een speciaal gevormd werkgroepje, de Stichting Welzijn Ouderen en Meer Bewegen voor Ouderen - een schot in de roos was, bleek al bij de eerste proefles eind ja nuari 1992. Die leverde maar liefst 28 kandidaten op. Uitein delijk werden het er zo'n der tig. Een aantal dat de initia tiefgroep bestaande uit het echtpaar J. van den Noord en de dames Root en Hoogervorst zeker moet hebben verrast. Het bleek dan ook noodzakelijk om niet één maar twee groepen te vormen die vanaf 24 februari elke maandagochtend (met uit zondering van de periode juni tot en met augustus) in het Kruisgeboiiw samenkwamen om zich daar onder leiding van yoga-docente en fysiotherapeu te Joke Ensering te leren ont spannen door middel van aller lei yoga-oefeningen. Gemêleerd De oudere die wel iets aan be weging wil doen maar een broertje dood heeft aan gym nastiek, zijn leeftijdgenoot die deze vorm van ontspanning met andere bewegingsactivitei- tèn wil combineren, maar ook carapatiënten en mensen met rug- en hartklachten. Zij allen komen maandagochtend trouw naar hun yoga-les. Een heel gemêleerd gezelschap constateert mevrouw Root. De enige die tot nu toe ontbreekt is de rolstoeler. Ook die kan als hij het wil aan de yoga-lessen meedoen. Aangepast programma Dat komt omdat docente Joke Enserink voor haar maandag ochtend-klantjes een aange past programma heeft. Dat houdt in dat bepaalde yoga- oefeningen die belastend kun nen zijn vermeden worden, ter wijl ook het tempo van bij voorbeeld de ademhalingsoefe ningen is aangepast. Dit met het oog op de luchtgehandicap- ten (carapatiënten). Voor alles moet immers voorkomen wor den dat de deelnemer meer van zichzelf eist dan zijn lichaam toelaat. Want hoewel de licha melijke inspanning bij yoga niet te vergelijken is met een activiteit als bij voorbeeld ae robic is het volgens Joke Ense rink wel zo dat het aannemen van een bepaalde houding ge durende een wat langere tijd best de nodige fysieke inspan ning vergt. Door die inspan ning te combineren met een goede, natuurlijke ademhaling zorgen de oefeningen uiteinde lijk voor ontspanning van het lichaam. Mevrouw Root, zelf een en thousiast yogabeoefenaarster beaamt dat. „Maandagmiddag voel ik me op m'n best, omdat ik door de yoga-les 's morgens veel energie heb opgedaan". Behalve dat heeft ze sinds ze aan yoga doet bepaalde medi cijnen niet of nauwelijks meer nodig. Die ervaring deelt ze met een andere cursist die na dat hij met yoga begon duide lijk minder vaak behoefte had aan zijn slaappilletje. Hatha-yoga Voor deze maandagochtend lessen maakt Joke Enserink gebruik van de Hatha-yoga die zich vooral op het lichaam richt en die voor westerlingen ook wat gemakkelijker te be vatten is. Hoewel het accent hierbij op het lichaam ligt, speelt bij deze Hatha-yoga ook de geest een rol. Het is immers de bedoeling dat de beoefenaar ervan zich bewust wordt van zijn eigen lichaam en de moge lijkheden en onmogelijkheden daarvan. Daarvoor wordt de les opge bouwd uit verschillende oefe ningen. Om erin te komen wordt altijd begonnen met een serie lenigheidsoefeningen die zittend worden uitgevoerd. Daarna volgt een serie oefenin gen ter bevordering van het evenwicht en de concentratie. gevolgd door een aantal grond- oefeningen. Het lesuur wordt steevast besloten met een kwartiertje ontspanningsoefe ningen. Ademhaling- Bij dit alles speelt de ademha ling een belangrijke rol. Want een verkeerde ademhaling - iets waarmee zowel jongeren als ouderen kampen - is een bron van spanning en lichame lijk ongemak. Een goede, natuurlijke adem haling (de ademhaling via de buik) is nodig om het lichaam en de spieren te kunnen ont spannen. Sterkernog, dooreen natuurlijke ademhaling kan pijn volgens Joke Enserink zelfs worden verzacht. Benauwdheid Dat belang van een goede ademhaling onderschrijft me vrouw Root ten volle. Als cara- patiënte heeft zij veel baat daarbij. Vervalt ze na verloop van tijd weer tot een verkeerde ademhaling dan uit zich dat ge lijk in benauwdheid. Voor haar het moment om weer snel met haar ademhalingsoefeningen te beginnen, net zolang totdat die buikademhaling weer als vanzelf gaat en zij weer vrijuit kan ademhalen. Behalve voor mensen met een verkeerde ademhaling kan yo ga ook goede diensten bewij zen bij mensen met hoge bloed druk en/of slaapproblemen. Maar ook voor ouderen die ge woon hun lijf soepel willen houden zonder daarvoor al te grote inspanningen te moeten leveren is'yoga en dan zeker de aangepaste yoga een prima be zigheid. Voor wie twijfelt of hij dat als 55-plusser of gehandi capte nog allemaal kan doen, adviseert Joke Enserink om dat eens te bespreken met de huisarts of fysiotherapeut. Met beperkingen van de deelne mers wordt tijdens de les reke ning gehouden. Het gaat er im mers niet om om elkaar qua le nigheid de loef af te steken maar om verantwoord bezig te zijn met het eigen lichaam. Dat dat gebeurt in het gezelschap van andere senioren (de leeftij den variëren van 55 tot 79 jaar met daarbij enkele jongeren) is des te prettiger. Dat voorkomt immers het gevaar van over spanning omdat men zo graag wil laten zien wat men op zijn leeftijd nog allemaal kan. Bo vendien voelen senioren zich in een gezelschap met ook jonge ren vaak oud. De reactie van een van haar cursisten, die haar ooit toevertrouwde dat ze niet moest denken dat hij met zijn oude botten nog naast een jonge blomme zou plaatsne men, spreekt volgens Joke En serink boekdelen. Nu de laatste les er op zit moe ten de yoga-senioren en gehan dicapten tot begin september geduld hebben. Dan begint Jo ke Enserink opnieuw met haar yoga-lessen op maandagoch tend. Daarvoor zijn nog enkele plaatsen vrij. Mocht het aantal aanmeldingen aanleiding zijn voor een wachtlijst, dan zal worden gekeken of het moge lijk is om nog een derde groep te vormen. Door een tegemoet koming van de Kruisvereni ging in de kosten van de zaal- huur en doordat de dames Root en Van den Noord zelf de admi nistratie verzorgen zijn de kos ten voor deelname aan deze yoga-lessen beperkt. Voor meer informatie en/of aanmel ding kan men zich wenden tot mevrouw R. van den Noord, te lefoon 01110-15381 of mevrouw H. Root-Gorter 01110-12789. ZIERIKZEE - Een elkweer- voorziening zonder paraplu- bak verdient dat predikaat toch niet helemaal. Daarom, maar ook gezien de hinder van druipende plu's, mogen de mu seummedewerkers van het Ma ritiem Museum een para plustandaard kopen. Een nieu we aanwinst voor het museum, waarover het veelomvattende verzamelbeleidsplan geen uit sluitsel geeft en dus moest de raad maandagavond een be sluit in deze „ingrijpende" zaak nemen. Gemeentepolitiek bestrijkt een groot terrein. De ene keer praat je als raadslid over de be steding van een paar ton of zelfs enkele miljoenen, zoals in het geval van de herinrichting van het stadhuis. De andere keer moet je alle wijsheid be trachten om een verantwoord besluit te nemen voor de aan schaf van een paraplu-bak ad 332,- (exclusief BTW). Die blijkt in het Maritiem Mu seum, een elkweervoorziening in Zierikzee die zelfs op zondag open is, hard nodig te zijn. En daar het verzamelbeleidsplan voor de musea over deze nood zakelijke aanschaf geen duide lijkheid gaf, had de raad in de ze het laatste woord. Die maak te hieraan geen woord vuil en ging zonder meer akkoord met de paraplu-standaard. Evenals met de aanschaf van een twee tal monitoren ter waarde van 420,- (exclusief BTW). ZIERIKZEE - Zoals er voor ou- derenorganisaties eens per jaar een speciaal ouderenover- leg is, komt er ook voor vrou wenorganisaties zo'n dergelijk overleg met de gemeente. Op voorstel van het PvdA-raads- lid E. M. Kneepkens-Schraven besloot de Zierikzeese raad maandagavond tot het instel len van zo'n emancipatie- overleg. Tijdens dit overleg kunnen de beleidsvoornemens beoordeeld en eventueel bijgesteld wor den. Vóór'een eventuele evalua tie van de totale nota wordt' evenals bij de nota ouderenbe leid uitgegaan van een periode van drie tot vier jaar. In eerste instantie was daarvoor een ter mijn van een jaar genoemd. Een te korte termijn vond me vrouw J. T. Bos (WD). Daarom koos de raad unaniem voor een zelfde evaluatietermijn (drie, vier jaar) als die welke voor de ouderennota geldt. Nog steeds niet gelukkig bleek het CDA te zijn met het feit dat de Omroep Zeeland onderdak krijgt in het multifunctionele gebouw in Malta. Behalve dat het CDA nog altijd twijfels heeft of deze omroep nu wel of niet commercieeHs, hadden de christendemocraten toch ande re gedachten over de invulling van dit oude schoolgebouw. Een uitvoerige uiteenzetting van wethouder D. van der Wek ken waarom Omroep Zeeland geen commerciële organisatie is en het feit dat het in feite de beheerstichting van het ge bouw is die de definitieve toe wijzing van de ruimten regelt konden het CDA niet tot ande re gedachten brengen. RIJSWIJK - De arbeidsbu reaus hebben in het eerste kwartaal van 1993 door directe bemiddeling ruim 35.000 vaca tures vervuld, slechts 1.100 minder dan in het eerste kwar taal van 1992. De slechte economische ont wikkeling weerspiegelt zich vooralsnog niet in een daling van de vacaturebemiddeling, signaleert het Centraal Be stuur voor de Arbeidsvoorzie ning (CBA) in het kwartaal verslag. Aan de herkomst van de mensen die aan betaald werk worden geholpen, is ove rigens wel af te lezen dat het slecht gaat met de ontwikke ling van de werkgelegenheid. Steeds meer mensen die voor een naderend massa-ontslag staan, worden bijtijds aan ver vangend werk geholpen ten koste van de ingeschreven werklozen. De doelstelling is dat circa drie kwart van de va catures wordt bemand door werklozen. In het eerste kwar taal van 1993 liep dat aandeel terug tot 63 procent. De rest had een baan die op de tocht stond. Verwachting t/m zaterdag 29 mei WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 70% Min.temp. 13 graden Mid.temp. 17 graden Windkracht zuidwest 4 Vrijdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 60% Min.temp. 10 graden Mid.temp. 16 graden Windkracht zuidwest 3 Zaterdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 30% Min.temp. 10 graden Mid.temp. 18 graden Windkracht zuidwest 3 ZON- EN MAANSTANDEN 26 mei Zon op 05.29, onder 21.40 Maan op 10.19, onder 00.53 27 mei Zon op 05.28, onder 21.41 Maan op 11.38, onder 01.20 Eerste Kwartier: 28 mei (20.22) HETWEEROVERZICHT DE BILT - Aan het warme weer komt een einde. Onweersactiviteit komt vanuit uit Frankrijk verder naar het noorden en verdrijft vanaf donder dag het zomerse weer. Morgen be gint de dag opnieuw met zon. In het noorden drijven mogelijk eerst nog mistbanken rond, maar die verdwij nen spoedig. De temperatuur loopt vlot op en bereikt in de middaguren waarden rond de 27 graden. Alleen langs de Waddenkust is het koeler; daar blijft het kwik bij een graad of 17 steken. Wel neemt de bewolking in de loop van de dag verder toe, het eerst in het zuiden. Deze wolken zijn de voorbode van onweersbuien. Vooral donderdag is de kans op deze buien groot. Het is dan ook bedui dend minder zonnig en de tempera turen liggen op een lager niveau dan de afgelopen dagen, namelijk rond de 17 graden. Ook in andere delen van Europa wordt het warme weer verdreven. Met name in het noorden en midden van Frankrijk is dat het geval, maar ook in Duitsland en Zwit serland. Ook hier gaat dat met wel licht fiks onweer gepaard. Italië en Griekenland houden voorlopig het zonnige en zeer warme vast. De tem peraturen komen hier plaatselijk ruim boven de 30 graden. UTRECHT - Bij Interface Heu- ga (tegeltapijt) in Scherpenzeel verdwijnen 30 van de 428 ar beidsplaatsen. Woordvoerder J. van Beers van Heuga sluit gedwongen ontslagen niet uit. De Heuga-vestiging in Scher penzeel heeft te kampen met een stagnerende export naar landen in Scandinavië, Enge land en Zuid-Europa. RENESSE - De Stichting Re nesse vergadert donderdag 27 mei in het onderkomen van de stichting aan de Jan van Renes- seweg. Aanvang van de verga dering: 16.00 uur. Het bestuur bespreekt onder meer sporthal Krayestein. Verder komen ook enkele verbouwplannen aan de Oosterenbanweg en de Kure ter sprake. Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur P. M. M. Schrauwen Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12951 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 48,50 Bij autom. afschr. f 46,00 Per jaar f 183,00 Bij autom. afschr. f 173,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 17%% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 3