Stadsvervoer in Rotterdam ligt definitief 24 uur plat VieeeL Natuurgebied Aide Feanen weer geschikt voor otter Raad verdeeld over Cultureel Gekleurd Gemopper op het Utrechtse busstation Vanwege uitblijven CAO-bod werkgevers Kok: afscheids feestjes voor top ambtenaren niet buiten top om MPPM& eeefr&em per. VAWM6> H££Pf 0i£B£l PW, 1/AUQAA& eeefr eieeet zus, .paWA/teueeer&eeei zo. Door actie Friese natuurheschermeres Nieuwsbode participeert in reclame-opbrengsten van regionale omroep eer eiiAoppee miujp txokcÉD OM re imezmev wie wet* ecex mateeoe» neefc- nee, +kc£ ecMPjfMeee fotfrpM.' 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ROTTERDAM - Het stadsvervoer in Rotterdam ligt definitief dinsdag de hele dag stil. Op een aetiever- gadering besloot het personeel van het Rotterdamse openbaar vervoerbedrijf RET dinsdagochtend de aangekondigde 24-uurs staking door te laten gaan, omdat er geen nieuw cao-bod van de gemeentelijke werkgevers ligt. Vervolg van pag. 1 Alvorens echter een opzet voor een aantal nieuwe activiteiten te ontwikkelen moest er vol gens burgemeester Asselbergs echter eerst duidelijkheid zijn of de raad het geld daarvoor beschikbaar wilde stellen. Wat die activiteiten betreft valt te denken aan een optreden van de Zeeuwse Rei, een voorstel ling van 17de en 18de eeuwse dansen door de dansgroep van Vera Baris en het laten rijden van sjeesjes. Nog voordat de raadsleden met vakantie gaan zullen ze een overzicht van mo gelijke activiteiten krijgen. Kostwinner Tweeverdieners, kostwinners. Zij kwamen maandagavond in de raadzaal allemaal aan bod. Dit naar aanleiding van het voorstel van b en w om bij een aanvraag voor gemeentegaran tie in het vervolg de tweever dienersnorm te gaan hanteren. Dit betekent dat bij zo'n aan vraag het tweede inkomen ge durende de gehele looptijd als vast inkomen wordt meegere kend bij de berekening van de toegestane woonlast. Tbt nu toe betrok Zierikzee dit tweede in komen gedurende vijf jaar bij de vaststelling van de woon lasten. Niet tijdelijk Deze werkwijze lijkt niet lan ger realistisch te zijn; veelal is het tweede inkomen niet tijde lijk. Door dit tweede inkomen nu voor de hele looptijd mee te rekenen moet het voor tweever dieners eenvoudiger worden om een woning te kopen. Dit bevordert dan weer de door stroming van huur- naar koop woningen. Voor Zierikzee kan deze wijziging bovendien nog het voordeel hebben dat de gevers. Het Commissariaat baseert zijn beslissing op een ad vies van het provinciaal be stuur. Dit advies komt erop neer dat de Eendrachtbode en de Zierikzeesche Nieuwsbode een flinke hoe veelheid nieuws brengen op bovenlokaal en provinciaal niveau, inbegrepen analy ses, commentaar en achter grondinformatie. Volgens een richtlijn uit de media wetgeving zouden beide bladen in beginsel moeten voldoen aan een dek kingspercentage van vijf. Dit cijfer haalt men niet, HILVERSUM - De Hilversum- se popzender Radio 3 zal in de week van 5 tot en met 11 juli een themaweek houden rond aids. De jeugdige doelgroep zal via spots in programma's als de Avondspits, Forza Radio en Zone op de hoogte worden ge- bouwgrond sneller wordt ver kocht. Aan de nieuwe regeling kleven ook nadelen. Bij voorbeeld het risico van te hoge woonlasten als een van de inkomens weg valt. Financiële risico's zijn volgens b en w echter onverbre kelijk verbonden met het ver lenen van garantie. Een ander nadeel kan zijn dat kosten ko per in de toekomst ook bij de gemeentegarantie kunnen wor den betrokken. Vier gemeenten Uit overleg in de bijeenkomst van Burgemeesters, Wethou ders en Secretarissen is vol gens wethouder Van Gastel duidelijk geworden dat de vier andere gemeenten (Bruinisse, Brouwershaven, Middenschou- wen en Westerschouwen) de nieuwe richtlijnen voor ge meentegarantie, opgesteld door de Vereniging van Neder landse Gemeenten wil volgen. Alleen Duiveland voelt daar niets voor. Omwille van een eenduidig be leid vonden de Zierikzeese raadsleden dat hun gemeente niet achter moest blijven bij de vier gemeenten. De meeste moeite daarmee had Sprengel- meijer, voor wie het begrip tweeverdiener principieel nog altijd zwaar op de maag ligt. Dat de nieuwe richtlijnen voor Zierikzee een versoepeling van het tot nu toe nogal stringente beleid betekenden vond hij, maar ook de liberaal J. J. Ge lei jnse, maar zo zo. De meest positieve geluiden kwamen nog van de zijde van mevrouw M. A. Bij de Vaate-Rozendaal (CDA) die vooral de betere doorstroming naar koopwonin gen als een goede ontwikke ling beschouwde. maar de provincie bena drukt dat het hier een richt lijn betreft. Belangrijker is dat de bla den verschijnen in een ge bied dat geografisch gezien ongeveer een derde van de provincie beslaat. Men ver keert daarbij in de min of meer ongelukkige omstan digheid dat dit deel van de provincie betrekkelijk dun bevolkt is. Het Commissariaat meent dat er geen zwaarwegende argumenten zijn om van het advies van de provincie af te wijken. bracht van oorzaken en geva ren van aids. Via een speciaal telefoonnummer kan aanvul lende informatie worden ver kregen over de ziekte. Dat heeft de coördinator van Radio 3, Paul van der Lugt, meege deeld. De vergadering werd bezocht door ongeveer 200 leden van de AbvaKabo en een kleine groep CFO'ers. Voor de beslissing om de staking te laten doorgaan was weinig discussie nodig. Districtsbestuurders van de bonden stelden vast dat de werkgeversonderhandelaars nog steeds geen schepje op hun loonbod van nul procent heb ben gedaan. Zoals bekend ei sen de bonden een loonsverho ging van 2,5 procent. Loonvoorstel AbvaKabo-districtsbestuurder N. van Haastert zei te verwach ten dat de gemeentelijke werk gevers dinsdag in navolging van de provincies met een loon voorstel van 0,7 procent ko men. ,,Maar we laten ons niet in de hoek zetten." In opdracht van de ruim 200 vakbondsle den gaat het actiecomité een nieuwe actie voorbereiden voor 8 en 9 juni. Er moet nog worden besloten of dat een sta king wordt of een meer pu- DEHAAG - Het organiseren van afscheidsfeestjes voor top ambtenaren kan niet langer buiten de secretaris-generaal, de hoogste ambtenaar, van het departement van financiën om. Als die het te gortig vindt worden moet hij de minister erbij halen. Op die manier wil minister Kok (financiën) voorkomen dat er situaties ontstaan als bij het afscheid van topambtenaar Boersma van de Belasting dienst. Dat kostte alles bij el kaar vijf ton. Kok vindt dat in het geval-Boersma een sober der aanpak had kunnen voltstaan. Dit antwoordt de minister maandag op kamer vragen over de kosten van het afscheid van de Directeur- Generaal der Belastingen. Die vielen uiteen in twee posten. Het afscheid nemen van de Be lastingdienst en de daarbij be horende diensten en relaties kostte 132.000 gulden. Een mu sical door en voor het perso neel in de Doelen in Rotterdam vergde vief ton. Die musical (met eten) had overigens een bredere bedoeling. Een doors nede van de 30.000 belasting- medewerkers (2.000 man) mocht er naar toe als blijk van waardering voor hun bijdrage aan de zojuist afgesloten her structurering van de belasting dienst. Hoewel Kok liever een soberder aanpak had gezien, noemt hij ,,een bijzonder af scheid" voor Boersma gerecht vaardigd. Er zijn geen regels voor de kosten van afscheidne- men van ambtenaren. Daarbij wordt rekening gehouden met de duur van het dienstverband, het aantal medewerkers aan wie leiding is gegeven, de func tie die werd bekleed en de om vang van de externe relaties. Boersma had een lange staat van dienst, gaf leiding aan 30.000 mensen bij circa 100 dienstonderdelen, verspreid over het gehele land. blieksvriendelijke actie. De 200 aanwezigen hebben zich in middels als staker laten in schrijven. De rest van het per soneel kan zich in de loop van de ochtend, rond het begin van de .dienstregeling, op verschil lende vestigingen van de RET laten registreren. Wrijvingen De werkwilligen kunnen vol gens een woordvoerder van de RET meteen naar huis, nadat zij zich hebben laten inschrij ven. De RET-directie hoopt op die manier wrijvingen tussen beide kampen te voorkomen. Uitgesloten zijn die echter nog geenszins. Tijdens de vergade ring melddensprekers dat zij de afgelopen dagen door hun chefs onder djuk waren gezet om kleur te bekennen: staken of werken. Ook: zou de RET meer mensen hebben opgeroe pen voor de veiligheidsbezet ting dan met dé bonden is afge sproken. De actievoerders be- De Engelsmap druipt af naar het in de volle zón gelegen taxi platform van het Utrechtse centraal station. Daar is het èen drukte van belang. Aanko mende taxi's krijgen nauwe lijks de gelegenheid hun vrachtje fatsoenlijk af te leve ren. Een diepblauwe BMW wordt min of meer besprongen sloten om dat zelf te gaan con troleren aan de poort van het hoofdkantoor aan de Kleiweg. Rond half acht beginnen daar de werkzaamheden. Bij de RET werken ongeveer 3400 mensen. Behalve de bijna tweeduizend man die normaal de bussen, trams en metro's rij dend houden, doet ook het ad ministratieve en onder houdspersoneel mee aan de ac tie. De RET vervoert op gewone werkdagen ongeveer 600.000 reizigers. De woordvoerder van het bedrijf gaat ervan uit dat de meeste reizigers, net als bij de staking in de ochtendspits van vorige week vrijdag, op de hoogte zijn van de actie door de berichten in de media en adver tenties van de RET zelf. Voor de zekerheid heeft de RET ex tra mensen ingezet op het tele fonische informatiecentrum. Ook het team van het landelijk informatienummer .voor het openbaar vervoer (06-9292) is uitgebreid. Begeleiding De Rotterdamse politie zet ex tra personeel in om het verkeer in de spits te begeleiden. Zij hoopt dat veel mensen samen reizen, de fiets nemen of eerder van huis gaan. Via Radio Rijn mond zal de politie alternatie ve routes aanreiken. Overigens door een groepje luchtig gekle de meisjes. „Daar wil ik er wel dertig van in m'n wagen", zegt de chauffeur in vet Utrechts. Een militair in uniform, op weg naar de Kromhout kazerne aan de rand van de stad, wacht geduldig op zijn beurt. „Ik heb de tijd. De Rus sen komen toch niet meer." Op hebben de brugwachters, die tijdens de vorige actie tot woe de van het stadsbestuur spon taan belangrijke bruggen openhielden, van het actiecen trum de boodschap gekregen dit keer niet voor extra ver keersoverlast te zorgen. Het streekvervoer, dat net als de NS wel gewooon rijdt, laat bin nen Rotterdam geen reizigers instappen. Speerpunt Rotterdam is dinsdag een be langrijk speerpunt van de ac ties. Op de Coolsingel worden 's middags duizenden ambte naren uit de stad en de regio verwacht voor een protestma nifestatie. Bij veel gemeentelij ke diensten zal daardoor het werk stil komen te liggen. De demonstranten worden toe gesproken door FNV-voorzitter Johan Stekelenburg en AbvaKabo-onderhandelaar Guus van Huygevoort. Boven dien voeren de vuilnismannen van de Roteb nog steeds stipt heidsacties. Daardoor blijft al meer dan week tonnen niet volgens de re gels aangeboden huisvuil op straat liggen. Afgezien van het lelijke aanzicht en de stank overlast is er volgens infectie deskundigen van de GGD nog geen gevaar voor de volksge zondheid. het busstation wordt, ondanks uitvoerige publiciteit over de staking nog heel wat afgemop- perd. Een studente van de School voor de Journalistiek wacht op lijn 7. Enigszins be schroomd moet zij toegeven dat ze niet van de actie van de GVU-werknen\ers op de hoogte was. Waar het conflict om draait weet zij eigenlijk ook niet. Ze had het ook zó druk met haar studie. Het GVU ver ontschuldigt zich in hanepoten- schrift voor het ongemak. „Shit", zegt een meisje als zij het kanariegele papiertje op het diensteregelingbord leest. Een heer in driedelig grijs kijkt over haar schouder mee, haast zich na lezing van de me dedeling naar het taxiplat form. er voldoende geschikte biotoop beschikbaar is. Dat betekent dat de kwaliteit van het opper vlaktewater in een groot ge bied goed moet zijn. De Aide Feanen moet worden ingepast in een groter natuurgebied in centraal Friesland." Proefuitzet Het is de bedoeling dat in 1996 de eerste otters zullen worden uitgezet in de Aide Feanen. Deze worden gefokt in het ot terstation dat in Leeuwarden gebouwd wordt. Hier gaat men komende herfst van start met een fokprogramma. „Het gaat om een proefuitzet", legt Hosper uit. „We gaan niet, net als de bevers in de Bieschbos, de dieren meteen in het gebied loslaten. Eerst worden ze in een „uitwenlokatie" geplaatst, waarna ze geleidelijk inliet ge bied worden losgelaten." De ot ters zullen de eerste vijf jaar via een zendertje worden ge volgd. Als blijkt dat de terug keer van de „toppredator" is de Aide Feanen is gelukt, wor den ook exemplaren op andere lokaties uitgezet. „Het is een ambitieus plan", geeft Hosper toe. „Maar de eerste resultaten zijn hoopvol." Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwatcr tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 26 mei 07.40 163 01.15 -161 19.50 138 13.30 -133 27 mei 08.25 158 02.00 -165 20.30 131 14.25 -129 ROOMPOT BUITEN 26 mei 05.45 176 12.05 -130 18.10 145 - 27 mei 06.35 166 00.40 -162 19.05 132 13.00 -125 BRUINISSE 26 mei 07.05 166 01.15 -169 19.15 145 13.35 -140 27 mei 08.50 164 02.00 -174 20.15 136 14.25 -137 WEMELDINGE 26 mei 07.40 166 01.15 -166 19.40 142 13.35 -137 27 mei 08.30 163 02.00 -171 20.30 135 14.25 -134 Doodtij: 30 mei Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 EARNEWALD - De Friese natuurbeschermingsorga nisatie It Fryske Gea heeft de maatregelen in het na tuurgebied de Aide Feanen bij Earnewald afgerond die nodig waren voor de terugkeer van de otter. Staatssecretaris Gabor van natuurbeheer zal woens dag het laatste onderdeel officieel opleveren. Het is de bedoeling dat in 1996 de eerste otters in het ge bied worden uitgezet, zo heeft U. Hosper, bioloog van It Fryske Gea, maandag tijdens een excursie door het natuurgebied bekendgemaakt. De otter staat aan de top van de voedselketen en is daarmee een goede graadmeter voor de kwa liteit van plassen, meren en hun oevers. Friesland was tot 1988 het enige gebied in Neder land waar nog otters voorkwa men. Daarna werden de dieren ook in deze waterrijke provin cie niet meer gesignaleerd. Tot de afgelopen winter, toen Tjib- be de Jong, otterspecialist bij uitstek, weer uitwerpselen van een otter in de Aide Feanen aantrof. Ook het nest werd ge vonden, maar de otter zelf is niet gesignaleerd. Op de goede weg Voor Hosper zijn deze sporen het teken dat It Fryske Gea op de goede weg is. In de afgelo pen jaren zijn in het natuurge bied in midden-Friesland ver schillende maatregelen getrof fen om het gebied weer ge schikt te maken voor de otter. Zo zijn er ondermeer delen af gesloten van het (vervuilende) boezemwater. Het grootste ge vaar voor de otter schuilt in de aanwezigheid van pcb's en zwa re metalen. Deze komen bij de- inlaat van IJsselmeerwater in de Friese boezem terecht. Ver der zijn delen van het gebied gebaggerd en is er een actief visbeheer uitgevoerd. De uit voering van het gehele projekt, dat uiteindelijk 4,5 miljoen gulden heeft gekost, wordt de ze week officieel afgesloten. „Maar we zijn er nog lang niet", relativeert Hosper. „Een belangrijke voorwaarde voor de terugkeer van de otter is dat >w ;b Uitspraak Commissariaat voor de Media: ZIERIKZEE - Ook de Zierikzeesche Nieuwsbo de en de Eendrachtbode zullen participeren in de reclame-opbreng-sten van Omroep Zeeland. Dat heeft het Commissariaat voor de Media be slist. Het Commissariaat is door de omroep om een dergelijke beslissing gevraagd nadat de uit gevers van de PZC en De Stem niet konden in stemmen met deelname door beide andere uit- UTRECHT - „You take a tèxi hè, you take a tèxi". Twee toevallig passerende mannen van de gemeente lijke reinigingsdienst proberen de geduldige Engel se toerist uit te leggen dat de stadsbussen in Utrecht vandaag niet'rijden. door Mare Legeridre Dinsdag 25 mei Zierikzee Schrijfavond Amnesty Inter national. Prinses Juliana- school (Jannewekken 19). Van 19.00 tot 20.30 uur. Vergadering Zierikzeese Oran jevereniging. Dansschool Kra mer. 19.30 uur. Ledenvergadering VVV- Zierikzee. Mondragon. 20.00 uur. Scharendijke Schrijfavond Amnesty Inter national. Gereformeerde kerk (consistorie). Van 19.00 tot 20.30 uur. Noordgouwe Schrijfochtend Amnesty Inter national. Dr. Wortmanstraat 23. Van 10.00 tot 12.00 uur. Nieuwerkerk Verkoping. Gebouw Salem. 10.00 tot 12.00 uur, 14.00 tot 17.00 uur en 18.30 tot 20.00 uur. Schrijfavond Amnesty Inter national. Gereformeerde kerk (zaaltje Badhuisstraat). Van 19.00 tot 20.30 uur. Woensdag 26 mei Zierikzee Ruilbeurs voor de jeugd. De Lichtboei. 13.30 tot 16.00 uur. Noordgouwe Open avond Jagersvereniging. Restaurant Van der Weijde. 19.30 uur. Donderdag 27 mei Zierikzee Themamiddag ANBO. De Pa ternoster. 14.00 uur. Scharendijke Raadsvergadering in het ge meentehuis. 19.30 uur. Nieuwerkerk Raadsvergadering in het ge meentehuis. 20.00 uur. Vrijdag 28 mei Brouwershaven Overhandiging opbrengst zo- merpostzegels. Poortershof. 14.00 uur. Zaterdag 29 mei Westenschouwen Lions Wandeltocht. Vanaf pa viljoen Rotonde. 11.00, 12.00 en 13.00 uur. Burgh-Haamstede Rommelmarkt /orgelconcert Rondom Gereformeerde kerk. 09.00 tot 16.00 uur. Zangavond. Nederlandse Her vormde kerk. 20.00 uur. Brou wersha ven Bazar/rommelmarkt. Gerefor meerde kerk, Bostonplein. 09.00-17.00 uur. Maandag 30 mei Zierikzee Theater Schmink-cursus voor beginners van 19.30 tot 21.00 uur. CJV Samen Verder, ge bouw De Driehoek. Voor info of opgave, 01110-16625. Dinsdag 1 juni Brouwershaven Raadsvergadering in het stad huis. 19.30 uur. Woensdag 2 juni Zierikzee Paardenmarkt/jaarmarkt. Ba lie e.o. Overdag. Kleine kermis. Havenplein. Openbare informatie-avond Werkgroep Ontwikkelingssa menwerking over Tanzaniaan- se Maore in Trouwzaal stad huis. 19.30 uur. Ouwerkerk Bijeenkomst NBvP. Dorps huis. 19.30 uur. Donderdag 3 juni Zierikzee Kleine kermis. Havenplein. Vrijdag 4 juni Zierikzee Kleine kermis. Havenplein. Dreischor Concert Zeeuws Jeugdorkest. Nederlandse Hervormde kerk. 19.30 uur. Zaterdag 5 juni Zierikzee Kleine kermis. Havenplein. Brouwershaven ASV-wandeltocht. Vanaf sport park Onder de Molen. 13.00 uur. Maandag 7 juni Zonnemairc Ledenvergadering Rode Kruis- afdeling. Dorpshuis. 20.00 uur. Dinsdag 8 juni Zierikzee Voorlichtingsbijeenkomst ropd het thema Wonen voor Ouderen in informatiecentrum Beter Wonen aan Calandweg. 13.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 2