GRATIS ADVERTENTIE Zierikzeese raad blijft verdeeld over festival Cultureel Gekleurd Groen licht voor onderzoek naar effecten van mobiliteitsbeleid UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND r Kop/staart-aanrijding op kruising Renesse ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Irritatie bij wethouder Van der Wekken Beslissing over mobiliteitsscenario uitgesteld tot augustus-raad 3 KORENAVOND 4 PADDESTOELEN 7 ATLETIEK Brand in duingebied Auto beschadigd door aanrijding i I— dé krant van schouwen-duiveland! ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uit onze grote kollektle leuke, originele en moderne kaarten. Wie deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bij de familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode. drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 DINSDAG 25 MEI 1993 149e JAARGANG NR 25363 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Om de jaarlijkse Monumentendag voor het publiek aantrekkelijk te houden worden nieuwe activi teiten overwogen. Wat die precies inhouden krijgen de raadsleden voor hun zomervakantie te ho ren. (Archieffoto). ZIERIKZEE - Hoewel de derde editie van het festival Cultureel Gekleurd al een maand verleden tijd is, was het voor de Zierikzeese raadsleden maandag-avond toch nog aanleiding tot een pittige discussie over het al dan niet subsidiëren van dit festival. Nu de voor Zierikzee geplande leescursus niet door kon gaan verviel volgens CDA, VVD en SGP/RPF/GPV de reden om dit festival financieel te on dersteunen. Dit tot irritatie van wethouder D. van der Wekken. De leescursus die door. het club- Ai buurthuis De Licht boei in samenwerking met het Centrum voor Ontwikkelings samenwerking Zeeland was op gezet, was een van de zevenen twintig activiteiten van het multiculturele festival Cultu reel Gekleurd. Aanvankelijk leken alle fracties bereid te zijn om hiervoor een bedrag van vijfhonderd gulden vrij te maken. Alleen over de her komst van dat geld (de reserve voor onvoorziene uitgaven of de reserve voor educatieve en voorlichting inzake ontwikke lingssamenwerking), liepen de meningen wat uiteen. Toen echter eind maart duide lijk werd dat de leescursus in Zierikzee niet doorging wilde de raad dat de subsidie- aavraag opnieuw door de com missie welzijn zou worden be oordeeld. Daarom kwam het verzoek nu pas een maand na het beëindigen van het festival in de raadsvergadering aan de orde. Zoals ook binnen de wel- zijnscommissie bleken de raadsleden maar ook hët colle ge van b en w hierover nogal verdeeld te zijn. Evenals hun fracties waren ook de wethouders L. J. van Gastel (WD) en P. de Rijke (CDA) geen voorstander om het festival ook zonder de Zierik zeese leescursus te subsidiëren. Dit omdat het subsidieverzoek daardoor niet meer aan de sub sidievoorwaarden voldeed. Die voorwaarden houden onder meer in dat Zierikzeeënaren of Zierikzeese organisaties bij de activiteit betrokken moeten zijn. Meerderheids standpunt Burgemeester mr J. J. P. M. As- selbergs en wethouder D. van der Wekken (PvdA) daarente gen bleken meer te voelen voor het meerderheidsstandpunt van de welzijnscommissie; wel subsidiëren ondanks het niet doorgaan van de leescursus in Zierikzee. Dit omdat de meeste commissieleden dit subsidie verzoek in een wat breder per spectief wilden'zien. Vurige pleidooien De standpunten, van de ver schillende fracties bleven maandagavond zoals ze waren, ondanks de vurige pleidooien van Van der Wekken. Die bleek door deze houding van de drie fracties duidelijk ontstemd te zijn. ,,Ik kreeg een beetje een verve lend gevoel" sprak hij. Vindt Zierikzee dit festival belang rijk genoeg om het als geheel te subsidiëren of wil de meerder heid het festival alleen op ba sis van een klein onderdeel subsidiëren" Daarnaast was er nog de vraag of de gevraagde vijfhonderd gulden uit het pot je voor ontwikkelingssamen werking of uit de post onvoor zien zou moeten komen. Voorwaarden Volgens Van der Wekken was het klip en klaar dat dit subsi dieverzoek aan alle voorwaar den voor een bijdrage uit het potje voor ontwikkelingssa menwerking voldeed. CDA en VVD maar ook de SGP/GPV/ RPF-fractie dachten daar an ders over. W. F. Sprengelmeijer van klein rechts, die nog niet eerder zijn mening over het festival had gegeven bleek bo vendien helemaal niet zo weg van dit festival van dans, mu ziek, film en theater te zijn. De twee andere fracties, CDA en WD bleven bij hun eerder ingenomen standpunt, geen subsidie. Zeker gelet op eerde re uitlatingen van het CDA een merkwaardige zaak vond de welzijnswethouder, die daar voor uit een fragment uit de notulen van de vorige raads- vergadering'waarin W. de Oude (CDA) pleitte voor het vasthou den aan de criteria. Nu echter week het CDA volgens Van der Wekken hiervan af. „Waar pra ten we over verzuchtte hij ter afsluiting van zijn pleidooi, dat weinig opleverde, want al leen de PvdA bleek voor het alsnog subsidiëren van het festival te zijn. Open Monumentendag Om de jaarlijkse Open Monu mentendag in september voor het publiek aantrekkelijk te houden zijn nieuwe activitei ten welkom. Daarvoor is in het bestedingsplan 2500,- opge nomen. Een bedrag waarvoor maandagavond toestemming van de raad werd gevraagd. Dat ging niet zomaar, want zo wel mevrouw J. T. Bos (WD) als W. F. Sprengelmeijer wil den eerst weten aan wat voor soort activiteiten werd ge dacht. Pas dan zouden ze ja of nee tegen de benodigde 2500,- kunnen zeggen. vervolg pagina 2 BURGH-HAAMSTEDE - Na de nodige discussie heeft de meerderheid van de commissie openbare werken van Westerschouwen het college groen licht gegeven voor het instellen van een onderzoek naar de effecten van het mobiliteitsbeleid. Mede in ver band met dat onderzoek is een raads-beslissing over het mobiliteitsscenario uitgesteld tot augustus. Het onderzoek richt zich vooral op de effecten op het ver keer. Een onderzoek van Rijkswaterstaat gaat voor al in op de effecten van het mobiliteitsbeleid voor de ondernemers. Commissievoorzitter wethou der ir. C. W. Veerhoek legde in een korte toelichting op het voorstel een dergelijk onder zoek in te stellen uit dat een en ander vooral nodig is in ver band met het verwerven van subsidies. „En we willen zelf natuurlijk ook graag weten of we op de goede weg zijn of dat we onze plannen bij moeten stellen", aldus de wethouder. Hij stelde dat het onderzoek zoals het college dat voor ogen staat in het verlengde ligt van het al genoemde onderzoek van Rijkswaterstaat. Te kort PvdA-commissielid J. C. Hen- drikse begon zijn reactie op het voorstel van het college met een korte terugblik op de on langs gehouden hoorzitting over deelplan I van het mobili teitsscenario. „Het is voor ons nog moeilijk te zeggen wat de opdracht aan het onderzoeks bureau moet inhouden", aldus Hendrikse. „Wij willen terdege rekening houden met de me ning van de burger", aldus de sociaal-democraat. Hij richtte zich tot Veerhoek met de op merking dat de wethouder tij dens de hoorzitting - volgens Hendrikse althans - bepaalde toezeggingen zou hebben ge daan terwijl een en ander nog niet in commissieverband be sproken was. „Ik denk dat u daar toch voorzichtig mee moet zijn", aldus Hendrikse „Een hoorzitting is om iets te horen en om daar iets mee te doen". Hendrikse stelde vervolgens dat in de ogen van zijn fractie de periode half juni tot half augustus voor een dergelijk on derzoek te kort is. Hij pleitte voor het zo snel mogelijk op starten van verkeerstellingen. „Als het kan moeten we daar nog voor de Pinksteren mee be ginnen en dan doorgaan tot 1 september. Dan pas hebben we een goed beeld", aldus Hen drikse. Hij somde vervolgens een aantal verkeerspunten op waar volgens hem tellingen zouden moeten worden ver richt om een goed beeld te krij gen van de verkeersbewegin gen binnen de gemeente Wes terschouwen. Volgens Hen drikse staat de bevolking van Westerschouwen op z'n zachtst gezegd sceptisch tegenover het voorgestane mobiliteitsbeleid en leven ook onder onderne mers de nodige twijfels en angsten. Hendrikse koppelde daar de opmerking aan vast dat het welslagen van het mo biliteitsbeleid staat of valt met de steun van de inwoners van de gemeente. WD-woord voerder A. M. Ver- seput schaarde zich in grote lij nen achter het verhaal van Hendrikse. „We hebben niets afgesproken, maar zijn verhaal had mijn verhaal kunnen zijn", aldus de liberaal. Hij zei best wat meer geld uit te willen trekken voor een goed onder bouwd onderzoek. „Dit onder zoek is voor ons niet goed ge noeg", aldus Verseput. SGP/ RPF/GPV-commissielid J. van den Berge drukte zich iets voorzichtiger uit. Hij stelde voorstander te zijn van een 'goed en gedegen on derzoek'. maar liet in het mid den of het door het college voorgestelde onderzoek aan die kwalificatie voldoet. Een heel ander geluid kwam van CDA-vertegenwoordiger H. J. Klatter. Hij zei de noodzaak van een nader onderzoek ei genlijk niet in te zien. „Volgens mij blijft het nat te-vinger werk en ik vraag me af of dat allemaal nou ook nog weer eens berekend moet worden". Gevoelskwestie Commissievoorzitter wethou der Veerhoek haakte daar in zijn reactie op het commentaar vanuit de commissie op in. „Ik heb persoonlijk het gevoel dat we met zo'n onderzoek elkaar willen bewijzen hoeveel .auto's er wel niet rijden", alaus de wethouder. Ik weet alleen gevoelsmatig dat er op bepaalde plaatsen op bepaalde momenten teveel auto's rijden. En ik vraag met mijn boerenverstand af of pre cies te voorspellen is welke ef fecten het mobiliteitsbeleid op de verkeersstromen zal héb ben", aldus Veerhoek. Hij stel de dat een onderzoek meer zou moeten zijn dan louter 'cijfer matige exercities'. „Ik ben zelf heel nieuwsgierig naar de uit komsten van het onderzoek van Rijkswaterstaat over de ef fecten van het mobiliteitsbe leid voor de ondernemers. Maar dat is mijn persoonlijke mening", aldus Veerhoek. Directeur gemeentewerken W. van Meerten vulde aan dat men naar zijn idee nu weer dreigt af te glijden naar een cijfermati ge benadering terwijl men bij de opstelling van het mobili teitsscenario eigenlijk meer gevoelsmatig te werk was ge gaan. „Ik denk ook dat het een beetje onzin is om nu overal dure ver- keerstellers neer te gaan zet ten". Wethouder Veerhoek: „We worden nu in feite gedwongen cijfers op papier te zetten maar wij hebben zelf het gevoel dat het helemaal niet om reken sommetjes draait". Daarop ontspon zich een steekspel van woorden tussen Veerhoek en Hendrikse. De laatste stelde dat de ondernemers er, blij kens hun reactie op het eerste deelplan van het mobiliteits scenario, niet van overtuigd zijn dat er teveel auto's de ge meente doorkruisen. Veerhoek Wethouder ir. C. W Veerhoek: ,,Als je met een spierinkje een zeebaars kunt vangen moet je dat niet nalaten". reageerde daarop met de vraag of Hendrikse het idee had dat de ondernemers wel door cij fers overtuigd zouden kunnen worden. Veerhoek: „Cijfers zeggen de burgers niets". De repliek van Hendrikse: „Daar ben ik het niet mee eens. Ik zou toch graag een wat uitgebreider on derzoek zien". Veerhoek stelde daarop onom wonden dat in zijn visie het door het college voorgestelde onderzoek niets anders is dan een middel om subsidie te ver krijgen. „En als je met een spierinkje een zeebaars kunt vangen moet je dat niet nala ten", aldus de wethouder. Uit eindelijke uitkomst van de dis cussie was dat de meerderheid van de commissie zich achter het voorstel van het college tot het instellen van een onder zoek naar de gevolgen van het mobiliteitsbeleid schaarde. Al leen WD-woord voerder A. M. Verseput liet weten dat hij eerst nog zijn fractie wilde raadplegen alvorens met een advies aan het college naar buiten te komen. Met het on derzoek in kwestie is een be drag van 30.000,- gemoeid. Beschaving is: het beste te kennen wat in de wereld gezegd en ge dacht is. Matthew Arnold Kans op onweer HET WEER Minimumtemperatuur omstreeks 13 graden. Overdag perioden met zon. Middagtemperatuur van 17 graden op de Wadden tot 27 plaatselijk in het zuiden van het land. Matige wind, kracht 3 4, uit oostelijke richtingen. o Binnenkort wordt de eerète Korenavond „nieuwe stijl" gehouden. Wegbermen zijn rijker aan paddestoelen dan menig bos. 5 PRIJS Bijna 50 inzendingen voor Milieu Toerisme Prijs, waaronder drie van Schouwse bodem. Goud en zilver voor Ramses Bekkenk op de atletiek- districtskampioenschappen. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's RENESSE - Twee auto's raak ten gistermiddag, maandag, beschadigd bij een aanrijding. Er vielen geen gewonden bij de kop/staart-botsing. Het ongeluk gebeurde op de kruising Serooskerkseweg en Stoofweg bij Renesse. D. uit Brussel reed o;«_r de Seroos kerkseweg in de richting van Renesse en stond stil bij de splitsing met de Stoofweg. De achter hem rijdende v. d. M. uit Goes zou volgens de politie de stilstaande auto te laat hebben opgemerkt en botste achterop de auto van D. De auto van D. raakte door de aanrijding zwaar beschadigd a?n de achterzijde. De auto van v. d. M. liep schade op aan de voorzijde. HAAMSTEDE - De eenheid Haamstede van de vrijwillige brandweer Westerschouwen moest in de nacht van maan dag op dinsdag in actie komen om een brand in het duinge bied langs de Adriaan van der Weydeweg te blussen. De brand werd ontdekt door de politie tijdens een patrouille. Omstreeks 02.00 uur werd de brandweer gealarmeerd die snel ter plaatse was. Volgens een woordvoerder van de brandweer is brandstichting niet uitgesloten. Door het snel le ingrijpen en door het ontbre ken van wind bleef de schade beperkt tot een gebied van naar schatting 700 vierkante meter duingebied. ZIERIKZEE - De auto van H. uit Zierikzee raakte gistermid dag, maandag, beschadigd bij een aanrijding. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken Het ongeluk gebeurde toen H. uit Zierikzee met zijn auto ge parkeerd stond in een parkeer vak aan de Lange Nobelstraat in Zierikzee. B. uit Dresden reed achteruit tegen de geparkeerd staande auto. De auto van B. liep geen schade op. De auto van H. werd aan de achterzijde beschadigd. Blijf" op de hoogte van al het-nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement a f 48,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. h f 46,— jaarabonnement f 183,— jaarabonnement met autom. afschr. f 173,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. Dhr./mevr. adres postcode plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: 3E Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, GD Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. t£_j

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 1