'Soms kom je 's avonds thuis en dan staat me daar een troep voor de deur' SUID-AFRlkA Duivelands college ziet niets in uitbreiding camping te Sirjansland iveianc Rommelmarkten in Zierikzee en Kerkwerve Uitbreiding van recreatie in gemeente Duiveland alleen bij Ouwerkerk MAANDAG 24 MEI 1993 NR 25362 S Van alles en nog wat werd ter verkoop aangeboden op de rommelmarkt in Kerkwerve. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE/KERKWERVE - Enkele tientallen vrijwilligers waren zaterdag druk in de weer met de werk zaamheden die nu eenmaal nodig zijn voor het goede verloop van een rommelmarkt. In de Beatrixstraat te Kerkwerve werd een rommelmarkt gehouden door leden van de Christelijke Gereformeerde Kerk en on der de Beuze in Zierikzee zetten leden van de Evangelische Gemeente Zierikzee zich in voor de rommel markt die daar werd gehouden ten bate van de restauratie en inrichting van de Lutherse kerk. En niet zon der resultaat. Het evenement in Kerkwerve bracht ruim 14.000 gulden op en de vrijwilligers in Zierikzee konden ruim 2.400 gulden toevoegen aan het bedrag dat zij sparen voor de aanschaf van lezenaars, een al taartafel en 'misschien' nog enkele ikonen. Volgens een van de vrijwil ligsters in Zierikzee, mevrouw T. van der Bijl-Pannekoek wordt van de opbrengst van de rommelmarkt waarschijnlijk een eikehouten lezenaar aange schaft voor de Lutherse Kerk. „De lezenaars die nu worden gebruikt zijn gemaakt van ou de schemerlampen". De kerk onderging de afgelopen jaren een ingrijpende restauratie, waaraan de kerkleden een be langrijke financiële bijdrage leverden door evenementen te organiseren die geld opleveren. Men gaat daar mee door omdat ook de inrichting van de kerk nog de nodige financiën vraagt. ,,En er is altijd weer geld nodig voor het onderhoud van de kerk". De Lutherse Kerk heeft 28 kerkleden. Ongeveer twaalf daarvan zijn een heel jaar door bezig met de voorbereidingen van de rommelmarkten en ver koopstands bij evenementen. ,,We krijgen altijd veel spullen, van mensen. Soms kom je *s avonds thuis en dan staat me daar een troep voor de deur", aldus mevrouw Van der Bijl. De garage van het echtpaar Van der Bijl wordt nooit voor de auto gebruikt, maar als op slagruimte voor al die tweede hands spullen. „Maar eerst wordt alles gewassen, geprijsd en ingepakt. De echte rommel wordt direct weggegooid. Als je dan begint met de rommel markt is alles netjes". Dat begin was voor de vrijwil ligers zaterdag al om 06.00 uur. Men stalde de gewassen en ge prijsde spullen overzichtelijk uit op de schragen, die men voor het evenement gratis mocht gebruiken van een aan nemer uit Zierikzee. Behalve tweedehands artikelen kwam in het 'rommel winkelt je' ook eigengemaakte jam, zelf gebor duurde ansichtkaarten en handwerken. „Deze lappende ken is gemaakt door een 83- jarige mevrouw. Ze is er bijna een jaar mee bezig geweest". De eerste kopers stonden al om 07.00 uur onder de Beuze om te kijken of er misschien iets van hun gading was dat ze bij het begin van de rommelmarkt di rect konden kopen. Ook in Kerkwerve waren de opkopers al vroeg op pad. Daar stonden nu de meeste kraam pjes opgesteld. Al enkele jaren is gewerkt aan de voorberei dingen van de verkoopdag. Het resultaat was afgelopen zater dag te zien. 's Morgens was de belangstelling enorm. De rom melmarkt is dan favoriet, en er was voor elk wat wils... Daar naast was de vrouwenvereni ging paraat met vele soorten handwerken. Er waren le vensmiddelen te koop, gebak, bloemen, groenten en fruit. De hele dag door werden er panne koeken gebakken die gretig af trek vonden. Er konden ook di verse spelletjes worden ge speeld: spijkers slaan, sjoelen en ook kon de naam van een pop, hond en poes worden gera den. Na afloop van de dag ging pop Els naar Marije Berrevoets. Poes Minet kwam in handen van Martine de Kok en Moniek van IJsseldijk werd de geluk kige winnares van de hond, die Samson was genoemd. Er was voor iedereen wat te koop en te doen. Meer dan vijf tig sponsors hadden voor di verse spullen gezorgd of finan cieel bijgedragen. Een grote steun voor het organiserend co mité, aldus één van de organi satoren, Peter van den Hoek. Hij zei het uniek te vinden dat de opbrengst niet geheel ten goede komt aan de kerk, die het geld overigens best kan ge bruiken. De helft is bestemd voor het werk in Roemenië. De Christelijke Gereformeerde Kerk onderhoudt contacten met twee gemeenten, Barolt en Chendu, nu reeds vijf jaar. De christelijke gemeenten horen tot de Hongaarse Gereformeer de Kerk. Regelmatig reizen ge meenteleden naar bovenge noemde plaatsen om het één en ander te brengen en-om de con tacten te onderhouden en uit te breiden. Er blijft dan nog 7.000,- over voor de eigen ge meente die zit te springen om een nieuw orgel. Het huidige orgel dateert uit 1966 toen de kerk aan de Beatrixstraat is gebouwd. Momenteel heeft men een orgel uit Bleiswijk aangekocht en de fa. Nijsse uit Wolphaartsdijk gaat van twee orgels één goed orgel maken, het pijpwerk van het orgel van de Pniëlkerk is namelijk nog prima. Op de verkoopdag ook een kraam voor het werk in Venda, Zuid-Afrika. Eén van de ge meenteleden, Eelco Boot, hoopt in de zomervakantie drie weken haar deze plaats toe te gaan om te gaan helpen bij de kerkbouw. Naast dit alles was nog het een en ander te zien van het platteland/uit vroeger jaren. Het dorsên van tarwe ging bijvoorbeeld vroeger veel anders dan nu. De bejaarde dorsmachine van de familie B. van der Wekken was daarvoor neergezet. Ook de driejarige knol Claudia van de Runsberg stond op het braakliggend ter rein. Vroeger in de middag werd ze voorzien van nieuwe hoefijzers. De ruim 77-jarige dorpssmid C. H. Kesteloo zorg de hiervoor, in samenwerking met de heer Hillebrand uit Zonnemaie. Daarna was de flink uit de kluiten gewassen knol gereed om een boerenwa gen door het dorp te trekken wat ook nog aardig wat geld in het laatje bracht. Al met al stroomden de kwartjes, gul dens, tientjes enzovoorts op al lerlei manieren binnen zodat aan het eind van de zeer ge slaagde verkoopdag meer dan f 14.400,- kon worden geteld! Voor het orgel komt men nu nog zo'n dertienduizend gulden tekort. NIEUWERKERK - Het Duivelandse college van burgemeester en wethouders ziet niets in de plannen van de heer A. F. Hammink uit Sirjansland. Hij wil zijn camping 't Hogezand aan de Zandweg te Sirjansland uitbreiden door het campingsportterrein, aan de andere kant van de Zandweg, erbij te betrekken. De helft van het sportterrein zou worden bestemd voor toeristische standplaatsen, terwijl de andere helft zijn huidi ge functie zou behouden. Uit de agendastukken voor de gemeenteraadsvergadering, die op donderdag 27 mei wordt gehouden in het gemeentehuis te Nieuwerkerk, blijkt echter dat het Duivelandse- college van b en w deze plannen af wijst. Men stelt dan ook aan de raadsleden voor om niet mee te werken aan het verzoek van de heer Hammink. Dat komt omdat het gemeente lijke beleid is gericht op een kwalitatieve in plaats van een kwantitatieve uitbreiding van de recreatie in de gemeente. Dat houdt in dat men graag wil dat de standplaatsen op cam pings wel worden vergroot en verbeterd, maar dat de totale hoeveelheid standplaatsen niet mag worden vergroot. Uitbrei ding van de recreatie is in de gemeente Duiveland alleen mogelijk in de omgeving van Ouwerkerk, zo blijkt uit het streekplan Zeeland, het be stemmingsplan buitengebied en de recreatie-concentratie vi sie Ouwerkerk. ,Het Duivelandse college wil aan dat beleid vasthouden. Men is daarom van mening dat uitbreiding van de hoeveelheid standplaatsen op camping 't Hogezand door ingebruikname van een deel van het speel /sportterrein niet kan. „Het verzoek past niet binnen het voorgenomen beleid". Ook wijzen burgemeester en wet houders het verzoek van de heer Hammink af om in 1993 het sport/speelterrein te mo gen gebruiken als overloopter rein. „Dat zou ongewenste pre cedenten scheppen. Niet alleen ten opzichte van andere recrea- tieondernemers, maar ook ten opzichte van de heer Hammink zelf met het oog op de komende jaren". Uiteraard heeft de Duiveland se raad het laatste woord. De raadsleden beslissen of zij ge hoor geven aan het voorstel van het college van b en w om de verzoeken -af te wijzen of niet. Tijdens de raadsvergade ring wordt ook beslist over de aanwijzing van drie gebouwen in de geqieenten als beschermd monument. Het gaat om de panden Hoge Kerkstraat 13 te Nieuwerkerk, Lageweg 15 te Sirjansland en Rijksweg 16 te Oosterland. Zij zijn daarvoor geselecteerd door de begelei dingscommissie van het Monu menten inventarisatie en selec tie project Zeeland. In verband met de plannen om het centrumgebied van Ooster land opnieuw te bestraten en in te richten komt ook de aan koop van een strook grond naast de Rabobank Oost- Duiveland in Oosterland aan de orde. Het gaat om ongeveer dertig vierkante meter grond die men wil gebruiken voor de aanleg van een aantal parkeer plaatsen. Om de extreme verhoging van het aantal behandelde slachtof fers te kunnen opvangen vraagt de Stichting Slachtof ferhulp Zeeland aan Duiveland (en alle andere gemeenten in Zeeland) een extra subsidie voor het jaar 1993. Eerder dit jaar besloot Duiveland al om de stichting te subsidiëren met een bedrag van ruim twaalf cent per inwoner (ongeveer 700 gulden). Na een toelichting door medewerkers van de stichting stelt het college van b en w nu aan de raad voor om dit bedrag te verhogen tot 22 cent ofwel ongeveer 1100 gul den. De gemeenteraadsvergadering omvat in totaal vijftien agen dapunten. Ze kan door iedere belangstellende vanaf de pu blieke tribune worden gevolgd. Op donderdag 27 mei in de raadzaal van het gemeentehuis te Nieuwerkerk, vanaf 20.00 ZIERIKZEE Excursie Hervormde vrouwengroep De afdeling Zierikzee van de Hervormde Vrouwengroep Wees een zegen maakte een ex cursie naar de Monafabriek in Woerden. Men werd daar ont vangen met koffie en vervol gens in groepjes rondgeleid door de fabriek. In de fabriek worden negentig verschillende zuivelprodukten gemaakt. De zuiveldesserts worden samen gesteld uit melk met verschil lend vetgehalte. Verder worden chocolade, vanille en vruchten met honderden tonnen gelijk ingekocht om de diverse toet jes te kunnen maken. In de aardbeientijd koopt men enor me hoeveelheden verse aard beien die worden schoonge maakt en ingevroren om ook #later te kunnen worden ge- 'bruikt. De overige vruchten worden in blik aangevoerd. De vruchten worden bewerkt tot een soort gelei die in grote ke tels door de yoghurt, pudding en- vla wordt gemengd. Uit de informatie die de dames kre gen bleek dat het nauwkeurig afwegen van de ingrediënten van groot belang is voor een constante kwaliteit van de pro- dukten. Verder speelt een voortdurende bacteriologische controle en een ver doorgevoer de hygiëne een belangrijke rol. Vergadering CNV-afdeling Op donderdag 10 juni wordt in de Gereformeerde kerk aan de Sint Domusstraat te Zierikzee een vergadering gehouden van de afdeling Schouwen-Duive- land van het Christelijk Natio--" naai Vakverbond (CNV). De bijeenkomst begint om 19.30 uur. Op de agenda staat een huishoudelijk gedeelte, de be groting 1993 en een bespreking van de overheidstarieven onder de titel 'gemeente wees eerlijk'. Ook komt het milieu aan de or de. WESTENSCHOUWEN Lions wandeltocht Op initiatief van de Lions Club Schouwen-Duiveland wordt op zaterdag 29 mei vanuit Westen- schouwen een wandeltocht ge houden die de deelnemers zo wel door de bossen en duinen van de Boswachterij voert als langs de zee en het strand nabij de punt. Het is voor het twin tigste achtereenvolgende jaar dat de Lions Club het evene ment organiseert. Deelnemers kunnen kiezen tussen de af standen acht, vijftien en 25 ki lometer. Laatstgenoemde tocht start om 11.00 uur en de beide andere tochten om 12.00 en 13.00 uur. Men kan zich een uur voor de start voor deelname la ten inschrijven bij paviljoen De Rotonde te Westenschou- wen. De opbrengst van het eve nement is dit jaar bestemd voor de vernieuwing en aan vulling van de inventaris van enkele vakantie-bungalows voor gehandicapten. ZONNEMAIRE Vergadering Rode Kruis-afdeiing De afdeling Brouwershaven van het Nederlandse Rode Kruis houdt op maandag 7 juni een algemene ledenvergade ring in het dorpshuis te Zonne- maire. Op de agenda staat een huishoudelijk gedeelte met on der meer een bestuursverkie zing. Mevrouw De Pagter is af tredend en niet herkiesbaar. Nieuwe kandidaat is mevrouw Verkerk uit Brouwershaven. Tijdens de vergadering wordt ook de videofilm 125 jaar Rode Kruis gedraaid. OUWERKERK Franse avond NBvP Op woensdag 2 juni komen de leden van de afdeling Duive land van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen bij een voor de laatste avond voor de zomerstop. De bijeenkomst wordt gehouden in het dorps huis te Ouwerkerk en staat in het teken van Frankrijk. De avond wordt verzorgd door de heer Burghout van de Slagers Vakschool plus een aantal le den van de afdeling. Aanvang 19.30 uur. De eerstvolgende bij eenkomst van het nieuwe sei zoen is op 15 september. BRUINISSE Opening museumseizoen Vorige week hebben het Visse rijmuseum en de Oudheidska mer in Bruinisse hun deuren voor het eerst dit seizoen weer voor het publiek geopend. Tij dens het museumseizoen - dat duurt tot 18 september 1993 - zijn de Bruse musea van maan dag tot en met vrijdag open van 13.30 tot 16.00 uur. De Oud heidskamer laat zien op welke wijze de bewoners van Bruinis se in vroeger tijden leefden. In het Visserijmuseum wordt de mosselcultuur in beeld ge bracht. Tevens is in het Visse rijmuseum een tentoonstelling over de Watersnoodramp van 1953 te zien. Expositie over molens In de openbare bibliotheek De Zaete in Bruinisse is in de pe riode van vrijdag 4 juni tot en met vrijdag 18 juni een exposi tie te zien over molens in Zee land. Deze expositie die eerder in de bibliotheek van Zierikzee en Burgh-Haamstede te zien was, bestaat uit zes panelen met foto's van molens uit ge heel Zeeland. Deze tentoonstel ling, die tijdens de openings uren van de bibliotheek voor het publiek te bezichtigen is, is samengesteld door het Zeeuws Documentatiecentrum in Mid delburg. Eerste marktdag Woensdag 9 juni wordt in Brui nisse de eerste marktdag van het marktseizoen 1993. De markt wordt gehouden op woensdagen op en rond het Kerkplein in Bruinisse. De markt duurt van 8.00 tot 13.00 uur. De laatste marktdag is 8 september. Op initiatief van de Ondernemersvereniging Brui nisse laat men ook dit jaar weer een paardetram rijden tussen Aquadelta en het Kerk plein. Dit jaar wordt ook een vrijmarkt door en voor kinde ren gehouden. GOES Concerten Deze week geven jongeren in de leeftijd van 14-18 jaar van de muziekschool uit Wernigerode in de voormalige DDR een aan tal concerten in Zeeland. Zij brengen op blaasinstrumenten muziek uit verschillende perio des van vele componisten ten gehore. Donderdag 27 mei wordt een concert gegeven in de Muziekschool in Goes. Aan dat concert werken ook leerlin gen van Zeeuwse muziekscho len mee. Vrijdag volgt een con cert in de Grote Kerk in Tbr- neuzen. Dat concert begint om 20.30 uur. Zaterdagmorgen ver zorgt het gezelschap een open luchtconcert op het Schelde- plein in Vlissingen. Aanvang 11.00 uur. Zaterdagavond om 20.00 uur treden de Duitse mu ziekschoolleerlingen op in de Hervormde kerk in Heinkens- zand. Dat concert begint om 20.00 uur. De reeks concerten wordt besloten met een concert op eerste pinksterdag in de Hervormde kerk in Schore. Dat concert begint om 9.00 uur en ook het Christelijke Koor van Schore verleent zijn mede werking. Rondom een aantal concerten zijn ontmoetingen georganiseerd .tussen jongeren. Voorlichtingsavond fruittelers Op dinsdag 1 juni wordt in mo tel Goes te Goes een voorlich tingsavond gehouden voor de fruittelers Zuidwest Neder land. Daarbij wordt aandacht besteed aan bedrijfsvergelij- king van bedrijfseconomische kengetallen in combinatie met enkele technische resultaten. Verder wordt informatie gege ven over gelegenheidsarbeid. Een en ander wordt uiteenge zet door directeur Bianet bv ing A. N. Vroegindeweij en al gemeen directeur Westelijke accountantskantoren mr D.J. de Korte. De bijeenkomst be gint om 19.30 uur en de toegang is gratis. Excursie De Stichting Oude Zeeuwse Kerken gaat zaterdag 19 juni op excursie naar de Karolingi sche Burght in het Vlaamse Veurne. De Stichting ging eer der op excursie naar de Cister ciënzerabdijen van Tbr Doest en Tbn Duinen. Met het oog op de nieuwe leden vond men een herhaling echter op zijn plaats. Allereerst wordt tijdens de ex cursie een bezoek gebracht aan Tbr Doest waar een oude graan schuur bezocht wordt. Na een koffiestop in Zuienkerke volgt een rondwandeling in Veurne waar onder meer het stadhuis, het fraai aangelegde park, de Walburgakerk en het Belfort met een bezoek vereerd wor den. Na het diner wordt een be zoek gebracht aan Tbn Duinen en de moerabdij van Tbr Doest. Om 15.45 uur wordt de thuis reis aanvaard. MIDDELBURG JOVD-bezoek De onderafdeling Walcheren van de Jongeren Organisatie Vrijheid en Democratie (JOVD) gaat vrijdag 28 mei op bezoek bij provinciale staten in Mid delburg. Om 9.30 uur wordt het bezoek ingeluid met een inlei dend verhaal over de werking van de provincie. Nieuwe inspecteurs Dierenbescherming Op dinsdag 25 mei worden in Middelburg vijf nieuwe afde lingsinspecteurs van de Neder landse Vereniging tot Bescher ming van Dieren geïnstalleerd. De inspecteurs gaan werken in de provincie Zeeland. Voor de afdeling Noord en Midden Zee land betekent dit het einde van een periode waarin op het ge bied van inspectiewerk vaak een beroep moest worden ge daan op de landelijke inspec tiedienst. De installatie is om 20.00 uur in het kantoor/info centrum van de Afdeling Noord- en Midden Zeeland. Octrooivoorlichting Op initiatief van het Innovatie Centrum Zeeland staat woens dag 9 juni in het teken van de octrooi-voorlichting. Verande ringen in de samenleving ma ken aanpassingen aan produk- ten noodzakelijk. Daarom zal elke ondernemer zijn produk- ten regelmatig vernieuwen om zijn concurrentiepositie te handhaven of te versterken. Een systematische aanpak van het innovatieproces verhoogt de slaagkans van een produkt. Belangrijke onderwerpen bij dit proces zijn het verkrijgen van (technische) informatie uit de octrooiliteratuur en het be schermen van de ontwikkelde kennis of produkten. Daarom stelt het Innovatie Centrum Zeeland mensen in de gelegen heid om in een individueel ge sprek vragen op het gebied van octrooibescherming, modelbe scherming of merkbescher- ming voor te leggen aan des kundigen van het centrum voor Kennisbescherming en Octrooi-informatie in Rijs wijk. De gesprekken worden gehouden in het kantoor van het Innovatie Centrum Zeeland aan de Vrijlandstraat in Mid delburg. Excursie De werkgroep Kunstgeschiede nis van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der We tenschappén heeft voor zater dag 19 juni een excursie naar Antwerpen - Europa's culturele hoofdstad - op het programma staan. Het gezelschap vertrekt om 08.00 uur per bus vanaf het station van Middelburg. Tij dens de heenreis wordt een toe lichting op het programma ge geven. Na aankomst is er eerst gelegenheid tot het nuttigen van een kopje koffie. Vervol gens staat een bezoek aan het Koninklijk Museum voor Scho ne Kunsten op het programma met daarbij een rondleiding langs de tentoonstelling over het werk van Jacob Jordaens (1593- 1678). Na afloop vervoert de bus de excursiegangers naar het centrum waar men op eigen gelegenheid de lunch kan ge bruiken. 's Middags (rond 14.30 uur) staat een bezoek aan de Onze Lieve Vrouwekerk op het programma. In deze kathe draal is een tentoonstelling te zien over vijftiende eeuwse en zestiende eeuwse retabels. Om 15.30 uur keert het gezelschap huiswaarts. De terugreis wordt in Hoogerheide onderbroken voor in koffie cq theepauze. Rond 19.00 uur arriveren de ex cursiegangers weer in Middel burg. Voor deze reis zijn nog enkele plaatsen vrij. Voor 6 ju ni kan men zich hiervoor opge ven bij het secretariaat van de werkgroep, Burg. M. Bollelaan' 21 in Burgh-Haamstede. OOSTKAPELLE Beestenboelmiddag Het Zeeuws Biologisch Mu seum in Oostltapelle houdt voor de tweede keer in 1993 een Beestenboelmiddag voor de jeugd en wel op woensdag 2 ju ni. Tussen 14.00 en 16.00 uur kan men een kijkje nemen op de tentoonstelling Wildlife Photographer of the year (na tuurfotograaf van het jaar). De fotografen, waaronder enkele onder de tien jaar, hebben ie der op hun eigen wijze in en naar de natuur gekeken en dit vastgelegd op de gevoelige plaat. De foto's zijn over de he le wereld genomen. De 81 be kroonde inzendingen en eer volle vermeldingen, gekozen uit 10.000 inzendingen, hebben een plaats in het museum ge kregen. Hierna gaan de kinde ren zelf aan de slag met foto graferen in het bos en op het strand. Zij maken daar - onder begeleiding - een eigen foto serie. Kinderen tussen de 10 en 16 jaar kunnen meedoen. Foto toestellen en rolletjes moeten de kinderen zelf meenemen. Voor meer informatie of opga ve: 01188-2620. A

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 5