RSG-derdeklassers op kamp in de Ardennen LAMPLICHT OVER HET ERF Op vrijdag 4 juni in Dreischor Concertserie Musi Voca begint met optreden Zeeuws Jeugdorkest Nieuwe excursiefolders van Natuurmonumenten Woensdag 2 juni eerste kennismaking met Maore Eerste afgestu deerde aan Zeeuwse Universiteit Presentatie rapport milieucommunicatie in Zeeuwse Bibliotheek ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE De RSG-leerlingen die deelnamen aan het Ardennerkamp. ZIERIKZEE - Het is een vaste traditie op de Regionale Scholengemeenschap Professor Zeeman om met de derdeklassers van MAVO, HAVO en Atheneum een week te kamperen in de Belgische Ardennen. Dit jaar ging men half mei. De leerlingen konden ook kiezen voor een zwerfkamp door Vlaanderen, een fiets- kamp door Gelderland en Noord-Brabant of een zeilkamp in Friesland. Per bus gingen de 43 leerlingen en zeven begeleiders naar cam ping Moulin de Bistain aan de Ourthe bij Houffalize en na een week met wisselende weersomstandigheden kwa men ze vermoeid, maar met ve le ervaringen rijker, terug. Door de jaren heen is een af wisselend programma ontwik keld waarin aspecten van ver schillende schoolvakken aan de orde komen. Een project waar op speelse wijze geogra fie, geschiedenis en de natuur van de streek zijn verweven. Historisch van aard zijn het oorlogsmuseum in Bastogne en het rollenspel in het Europees Parlement, terwijl ook in de Duitse stad Trier de geschiede nis vanaf de Romeinse tijd vol op ervaren wordt. Geografisch zijn het bezoek aan de druip steengrotten van Rochefort, ge bergtevorming en de loop van de rivier de Ourthe. De natuur komt steeds aan de orde in de naald- en loofbossen. Veldwerk Midden in de week werd een veldwerkdag gehouden. Zelf standig werd 's morgens een kasteel, een bocht in de rivier, de hoogte van een rots en het gewicht van boomstammen on derzocht. 's Middags ging men in kleine groepen naar zes dor pen in de omgeving om meer te weten te komen over de bevol king, bestaansmiddelen en ontstaansgeschiedenis. De pro blematiek van de dorpen is te vergelijken met die van de kleine kernen in Zeeland. Een niet te verwaarlozen as pect van deze leerzame week was het zelf kamperen, koken, corveeën en kampvuur maken. Het geheel verliep heel ont spannen in een niet-schoolse sfeer. Dat dit een blijvende in druk maakt, bleek op een reü nie afgelopen herfst, toen het Ardennenkamp z'n derde lustrum vierde. Het kamp werd begeleid door de heer en mevrouw Botterweg, de heren Van Dijk, Keizer, Timmer mans, Dieleman en voor de 15e keer de heer Beekman. DREISCHOR - De stichting Musi Voca houdt het eerste concert van deze zomer op vrijdag 4 juni in de Nederlandse Hervormde kerk te Dreischor. Het betreft een concert van het Zeeuws Jeugdorkest. In de periode van begin juni tot en met midden september staan vier concerten op het pro gramma. Op vrijdag 4 juni komt het Zeeuws Jeugdorkest voor de eerste keer naar Drei schor voor een concert. Ook de overige concerten die de stich ting Musi Voca organiseert zijn dit jaar veelal van Zeeuwse oorsprong. Voor vrijdag 2 juli is het Zeeuws Mannenkoor uitgeno digd. Aan deze avond wordt verder medewerking verleend door Oosterlands Fanfare. Op dinsdag-^20 juli verzorgt Sander van Marion een orgel concert met medewerking van een zeer jonge panfluitist, Mat- thijs Koene. De vijftienjarige Matthijs is al verschillende ke ren te horen en te zien geweest op radio en televisie. Het laatste concert vindt plaats op zaterdag 4 september. Het Smalstads Mannenkoor uit Sint Maartensdijk zal dan samen met de brassband Excel- sior uit Kloetinge een concert verzorgen. Het Zeeuws Jeugdorkest vier de in 1991 zijn 25-jarig bestaan. Desondanks bestaat het orkest nog steeds uit jeugdige leden, omdat er ieder jaar een door stroming plaatsvindt. Men be gint dan ook ieder jaar weer met een nieuwe bezetting. Ge middeld blijven de orkestleden drie vier jaar lid van het Jeugdorkest. Het streven is om jongelui in een vroeg stadium van hun muzikale ontwikke ling in de gelegenheid te stel len deel uit te maken van een symfonie-orkest. De leden van het orkest zijn af komstig uit verschillende de len van de provincie Zeeland en komen elke vrijdagavond bijeen voor de wekelijkse repe titie, die in Middelburg plaats vindt. Elk jaar geeft het orkest diver se concerten in de provincie. Het jeugdorkest reist regelma tig naar het buitenland. In het kader van uitwisselingen wer den Folkstone en Cardiff be zocht. Onder leiding van de huidige dirigent Mathieu Meys, die zijn muziekstudie aan het Maastrichts Conservatorium volgde en in 1983 provinciaal directeur van de Zeeuwse Mu ziekschool werd, wordt door het Zeeuws Jeugdorkest op vrijdag 4 juni een avondvul lend concert gegeven. Het pro gramma is zeer gevarieerd en omvat werken van onder ande re Haydn, van Beethoven, Wag ner, Isaac en Brahms. De aanvang van het concert is 19.30 uur, dit in afwijking van de begintijden van de overige drie concerten die om 20.00 uur zijn. Slotbos en Zeepeduinen uitvoerig belicht BURGH-HAAMSTEDE - De nieuwe excursiefolders van de Vereniging tot behoud van Natuurmonumen ten zijn uit. In de folders ook aandacht voor natuur gebieden op Schouwen-Duiveland. Er is een speciale folder gewijd aan het landgoed Slot Haamstede en de Zeepeduinen. De folders zijn verkrijgbaar bij de VVV's in plaatsen rondom de excursieterreinen. Natuurmonumenten laat graag zien wat er moet gebeuren om haar terreinen zo goed moge lijk te beschermen en behou den. In terreinen die te kwets baar zijn voor dagelijks bezoek is het leuk en bovenal nuttig te laten zien wat je doet en waar om je het.doet. Daarom organi seert Natuurmonumenten steeds meer excursies. De fol ders zijn niet alleen bedoeld voor wandelaars, maar ook voor fietsers. In gebieden als het Slotbos en de Zeepeduinen gaat het om excursies te voet, maar in Zuid-Beveland zijn zo wel fiets-, wandel-, als vaarrou te". Natuurmonumenten kijkt daarbij ook over de provincie grenzen. Zo zijn er excursiefolders ge maakt voor wandelingen in de Dintelse Gorzen aan de Bra bantse kant van het Krammer- Volkerak en natuurgebied De Kwade Hoek op Goeree. Op voormalig werkeiland Neeltje Jans wordt tot en met oktober elke derde zondag in de maand een excursie verzorgd. Dit jaar is het aantal vaar,- en wandel- excursies langs en op de Mid delplaten aanzienlijk uitge breid. De dijken in Zuid-Beve land zijn uitstekend te bekij ken per fiets. Wie van duinen houdt kan een kijkje gaan ne men op de Kwade Hoek, in de Zeepeduinen en op Neeltje Jans. In de Kwade Hoek ont staan duintjes op het strand, liggen hogere duin en een kwelder die bij heel hoog wa ter onder het zoute zeewater verdwijnt. Op Neeltje Jans hebben mensen de duinen aan gelegd en kan men een slufter van nog geen jaar oud vinden. De natuur geeft verder vorm aan het eiland. ZIERIKZEE - Maore. Die plaatsnaam zal menige Zierikzeeënaar onbekend in de oren klinken. Dat Maore, een dorpje ergens in het noordoosten van Tanzania is door de werkgroep Ontwikkelingssa menwerking in samenspraak met de Stichting van Nederlandse Vrijwilligers uitgekozen voor het aan gaan van een projectkoppeling cq vriendschaps band. Over dat Maore wordt woensdag 2 juni een en ander verteld. Deze informatie-avond wordt gehou den in de Trouwzaal van het Zierikzeese stadhuis en begint om 19.30 uur. Voor deze bijeenkomst is me vrouw M. W. Marteijn uitgeno digd. Zij heeft onlangs een be zoek aan Maore gebracht. Aan de hand van dia's zal zij iets over haar bevindingen in dit Thnzaniaanse dorpje vertellen. Met déze informatie-avond komt de projectkoppeling cq vriendschapsband weer een stapje naderbij. Omwille van de voorlichting aan en bewust wording van de Zierikzeese be volking inzake de ontwikke lingsproblematiek in de Derde Wereld heeft de werkgroep Ontwikkelingssamenwerking in overleg met de gemeente Zierikzee gekozen voor een projectkoppeling c vriend schapsband. Voor de totstand koming daarvan heeft de werk groep indertijd een beroep ge daan op de Stichting van Ne derlandse Vrijwilligers, die de naam Maore noemde. Alvorens de vriendschapsband officieel wordt bekrachtigd willen beide partijen eerst na der met elkaar kennismaken. Bij de kennismaking met Mao re wil de werkgroep de Zierik zeese bevolking betrekken. Die mogelijkheid is er dus woens dag 2 juni. Na de toelichting van mevrouw Marteijn is er ge legenheid tot het stellen van vragen. De avond wordt beslo ten met een informeel samen zijn. AMSTERDAM - Het program ma van het Nederlands Film museum in Amsterdam staat de eerste twee weken van juli in het teken van „film en de Eerste Wereldoorlog". Het pro gramma sluit nauw aan bij de IAMHIST-conferentie (Interna tional Association for Media and HISTory) „Film and First World War", die van 5 tot en met 11 juli in Amsterdam plaatsvindt. AMSTERDAM*- De componist Mauricio Kagel schrijft op ver zoek van het Muziekcentrum De IJsbreker een aantal melo dieën voor het carillon van de Oude Kerk in Amsterdam en de Domtoren in Utrecht. De IJsbreker heeft dat maandag bekendgemaakt. Door CATALIJN CLAES/EWOUT SPEELMAN 22 In een oud boekje dat hij boven heeft staat nog te lezen, dat ons l^ger vocht tegen de liplappen van Toekoe-Oemar, die oproerige bruine sloekers. Menig braaf soldaat sneuvelde in de strijd te gen de onmenselijke Atsjinezen, stond er. Freek weet nu wel, dat het allemaal een beetje anders is gegaan, maar hij moet wèl even glimlachen als hij aan het boekje denkt. Wanneer ze in dat land er zulke vrouwen als Justine op na hielden, zulke mooie vrouwen, is het ook geen wonder dat er op den duur zoveel halfbloedjes werden gebo ren. Vanuit zijn ooghoeken begluurt hij haar; vader mag niet merken dat de zoon ongewone belangstelling voor zijn tweede 'moeder' heeft. Hij bewon dert haar soepele gang en de manier waarop ze haar hoofd draagt, ze is hem nu een volbloed draver tussen een stel letje trage koudbloeden, die langzaam voortstapen in de pas omgeploegde vo ren, zodat de kleibonken aan de fitlok- ken kleven. Maar dravers kosten geld, en die ge dachte geeft hem bij het zien van zo'n pronkpeerdje de instinctieve weerzin van de zuinige degelijke boer. Hij heeft zich wel eens afgevraagd of Justine zich hier gelukkig zal kunnen voelen. hij doet het nu weer. Wat zei hun alom bekende en gevreesde overgrootvader Thomas van Delden ook altijd weer? 'Twee verschillende paarden in het haam, dan steigert de een en de ander wil lopen. Ze slaan de grond tot brok ken en hopen'. En zo is het ook, ouwe Thomas wist het wel. Zijn vader en Justine samen voor de huwelijkskar? Het blijft een gokje. 'Daar hebben we meester Haverhoek in zijn Volkswagentje', hoort hij Roelof zeggen. 'Wat komt die hier nou rondsjouwen?' bromt Harmen, die zich juist gereed maakt om weer aan het werk te gaan. 'Ik wijs niemand de deur, maar als hij weer met die loze praatjes komt kan-ie meteen wel opdonderen'. 'Het zullen wel muziekpraatjes wor den', hoont Freek. 'Over de bierencam pagne gaat het wel niet, schat ik'. 'Het ligt voor de hand', geeft Justine toe. 'Roelof is nu eenmaal zijn meest begaafde leerling'. 'Gebruik niet zulke dikke stadhuis woorden als je bedoelt dat-ie een aar dig moppie kan spelen', bromt Freek. 'Waardeloos, dat gepingel'. Roel is nerveus uit zijn stoel omhoog- gesprongen. 'Ach, praat toch niet altijd tegen de bierkaai. Ze snappen er im mers geen bal van. Tarwe, bieten, haver en gerst, dat is alles wat hier de klok slaat, dat word je al in je hersens gestampt als je nog op het kakschoolt je loopt'. 'Jij bent er anders groot van geworden', spot Freek. 'Doremifasol, de boer die heit een knol. Zie je wel dat de boer er altijd aan te pas komt; Ze kunnen niet buiten de boer, ook niet in de muziek. In een groen groen knollenknollen- land, en: boer, wat zeg je van mijn kip pen, boer, wat zeg je van mijn haan. Hahaha Zenuwachtig tasten de handen van Roelof over de tafel. Juist op tijd neemt Justiile hem de koffiekan af; nog één verkeerd woord en hij zou die Freek naar zijn hoofd hebben gesme ten. Die haatl de schouders op. 'Ik ga het land in. Blijf meester de baas, vader. Jij blijft er toch bij, het zal wel om jou te doen wezen. Die twee hier zijn het wel eens. Houd je poot stijf, ouwe. Als de bovenmeester net zo kan klessen als dat-ie fiedelt op zijn jammerhout of hamert op het kerkorgel, moet je van goeie komaf zjn om hem de baas te blij ven'. 'Nou is het wel genoeg, hè?' snauwt Harmen. (wordt vervolgd) MIDDELBURG - Donderdag 27 mei is het feest in het stu diecentrum Middelburg van de Open Universiteit. Mevrouw M. Wisse wordt dan drs. in de sociale wetenschappen en zij is de eerste student die afstu deert aan een Zeeuwse Univer siteit. Mevrouw Wisse woont in Mid- .delburg en is in deze plaats werkzaam als leerkracht bij de openbare basisschool De Burch. Daarnaast is zij secreta ris van de gemeenschappelijke medezeggenschapsraad voor het openbaar onderwijs in Middelburg. Zij startte haar studie bij de Open Universiteit in september 1986 en maakte gebruik van de doorstroomre- geling van hoger- naar weten schappelijk onderwijs. In het kader van 'haar eindscriptie schreef zij een logboek voor on derwijs in combinatieklassen. Tijdens de bijeenkomst in het studiecentrum treden verschil lende sprekers aan. Om 16.30 uur begint de lezing van me vrouw drs. Th. de Graaf, hoofd van het Studiecentrum Zee land. Zij gaat het hebben over verleden, heden en toekomst van het wetenschappelijk on derwijs in Zeeland. Aanslui tend wordt een lezing verzorgd door mevrouw S. Smitskamp, wethouder van onderwijs van de gemeente Middelburg. Zij vertelt over de Open Universi teit als onderdeel van het Zeeuwse onderwijsaanbod. Om 17.00 uur begint de lezing van prof. dr. J. F. M. Claessen, hoogleraar Sociale Weten schappen aan de Open Univer siteit, over onderwijs, instruc tie en leerresultaten in combi natieklassen. Daarna is het eindelijk tijd voor de uitrei king van de bul aan mevrouw Wisse die vervolgens zelf het spreekgestoelte beklimt voor een lezing over het studeren bij de Open Universiteit. Dinsdagr 25 mei NEDERLAND 1 15.53 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 16.00 uur Journaal. 16.09 uur AVRO Service Salon, gevarieerd middagmagazine. 17.16 uur Land in zicht. Toe ristische tips. 17.45 uur Boggle, woordspel. 18.15 uur Sesamstraat. 18.30 uur Jeugdjournaal. 18.40 uur Het klokhuis. 18.58 uur Hoogste versnelling. Autorubriek. 19.27 uur Growing pains. Ame rikaanse comedyserie. 20.00 uur Journaal. 20.25 uur Verhalen die ik me zelf vertel. Nederlandse korte film. 21.25 uur AVRO Televizier, ac tualiteitenrubriek. 22.05 uur Birds of a feather, Engelse comedyserie. 22.39 uur Rondom tien, praat programma. 23.23 uur Cheers, Amerikaanse comedyserie. 23.52 uur World of golf. 8- delige informatieve serie over de golfsport. 00.17 uur Journaal. NEDERLAND 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 16.00 uur Journaal. 16.10 uur Samson, Belgisch kindermagazine. 16.50 uur Countdown, muziek programma. 17.25 uur Van Inkel's choice, popjournaal. 17.40 uur Eindexamenjour naal. 18.00 uur Journaal. 18.20 uur De heilige koe. Auto- en motorsportmagazine. 18.50 uur Empty nest. Ameri kaanse comedy-serie. 19.15 uur Cannes '93. Impressie van het filmfestival van Can nes. 19.55 uur De gulle minnaar. Nederlandse filmkomedie. 21.25 uur Die 2: Nieuwe koeien. 7-delige satirische serie. 21.55 uur Nieuwslijn, actuali teitenrubriek. 22.30 uur Wiseguy. Amerikaan se misdaadserie. 23.15 uur Snooker met Dennis Taylor. 23.45 uur Journaal. NEDERLAND 3 08.53 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 11.30 uur Leven in de pruiken tijd 13.00 uur Roland Garros. Open Franse tenniskampioenschap pen, live. 18.00 uur Journaal. 18.20 uur Gekleurd verleden. Spelprogramma. 18.55 uur Lingo. Spelprogram ma. 19.23 uur Van gewest tot ge west. Regionale rubriek. 19.58 uur Langs de kant van de weg. Serie. Afl. 8. 20.28 uur Zelfkant. 4-delige Engelse tv-film. 21.24 uur Recht voor z'n Raab. 8-delige serie. Afl. 8. 22.00 uur Journaal. 22.15 uur Sportjournaal. 22.30 uur Nova, actualiteiten programma. 23.00 uur Den Haag vandaag. Parlementaire rubriek. 23.15 uur Trekking dagelijkse lotto. 23.21 uur Het land van her komst, 6-delige serie over lite ratuur. 00.01 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. RTL 4 06.00 uur Hei elei kuck elei, Luxemburgs programma. 06.30 uur RTL Classique. 07.00 uur RTL 4 Nieuws 07.05 uur Scooby Doo 07.30 uur RTL 4 Nieuws 07.35 uur Yogi Bear 08.00 uur RTL 4 Nieuws 08.06 uur The Bold the Beau tiful, Amerikaanse serie. 08.30 uur RTL 4 Nieuws 08.35 uur Santa Barbara, serie. 09.00 uur RTL 4 Nieuws 09.10 uur Rad van fortuin 09.35 uur Goede tijden slechte tijden. Nederlandse dramase rie. 10.05 uur As the world turns. Amerikaanse serie. 10.50 uur Sons Daughters, serie. 11.15 uur RTL Shop 11.25 uur Denkspórtkampioen, spelprogramma 11.50 uur Scrabble, spelpro gramma 11.55 uur Clip van de dag 12.00 uur Telekids 13.00 uur Ouders van nu, pro gramma over ouderschap en kinderverzorging. 13.30 uur RTL-Text en Radio 14.20 uur RTL Shop 14.30 uur Prijzenslag 15.00 uur General hospital, Amerikaanse soapserie. 15.45 uur Santa Barbara, Ame rikaanse serie. 16.15 uur The Oprah Winfrey show 17.00 uur 5 uur show, geva rieerd magazine. 18.00 uur RTL 4 zes uur nieuws 18.20 uur RTL 4 club 18.35 uur The bold the beau tiful, Amerikaanse serie. 19.00 uur Rad van fortuin, spel programma. 19.30 uur RTL 4 avondnieuws 19.50 uur RTL 4 weer 20.00 uur Goede tijden slechte tijden. Nederlandse dramase rie. 20.30 uur Hitbingo, showpro gramma waarin met kandida ten en de mensen thuis het spel bingo wordt gespeeld. 22.00 uur Christine Cromwell, Amerikaanse film. 23.45 uur RTL 4 laatste nieuws 00.00 uur The Oprah Winfrey show. Amerikaanse talkshow. 00.45 uur As the world turns, Amerikaanse soapserie. 01.35 uur Nachtprogramma. BRT 1 14.00 uur Schooltelevisie: West-Afrika. Afl. 4: Industria lisering, een oplossing? 14.20 uur Schooltelevisie: Geo grafisch kennen en kunnen. Afl. 10: Gegevens verzamelen. 14.30 uur Schooltelevisie: We reldoriëntatie. 14.50 uur Schooltelevisie: Geo grafisch kennen en kunnen. Afl. 11: Grafteken tekenen. 17.00 uur Skippy. 39-delige jeugdserie. 17.25 uur Bouli. Tekenfilmse rie. 17.30 uur Mijn leven als Vandaag: De otter. 17.55 uur Tik tak, afl. 145. 18.00 uur Journaal. 18.10 uur Mooi en meedogen loos, serie. 18.35 uur Top score, spelpro gramma. 19.03 uur Buren, Australische serie. 19.25 uur Lotto-winnaars, me dedelingen en programma- overzicht. 19.30 uur Journaal en Sport. 20.00 uur De drie wijzen, quiz. 20.35 uur Hemel en Aarde. Thlkshow. 21.30 uur N.V. de Wereld, repor tage magazine. 22.00 uur I.Q., kwis. 22.30 uur Vandaag en Sport. 22.55 uur Programma van de Socialistische Omroep. 23.15 uur Sport Extra. Voetbal: Halve finale Belgische beker Waregem-Standard, samenvat ting. 23.25 uur Coda. BRT 2 18.50 uur Journaal. 19.00 uur Kijken om te leren. 4- delige informatieve serie. 19.30 uur Het capitool, Ameri kaanse soapserie. 19.53 uur Benny Hill, humor. 20.00 uur Zoo bekeken. 4- delige serie over de dierentuin.- 20.30 uur Kijk uit! 20.35 uur Ouagadougou - por traits de dieux. Documentaire 21.30 uur Journaal en sport. 22.00 uur Criminal justice Amerikaanse tv-film. MIDDELBURG - Maandag 7 juni wordt in het souterrain van de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg een rapport over milieucommunicatie gepresen teerd. De bijeenkomst staat in het teken van het organiseren van een cursus Milieucommu nicatie in Zeeland. In de maanden april en mei 1993 werd een enquête gehou den onder ambtenaren en be stuurders van gemeenten, wa terschappen, rijk en provincie in Zeeland. Uit die enquête bleek dat er grote belangstel ling is voor scholing op het ge bied van milieu-communicatie. Tijdens de bijeenkomst in de Zeeuwse Bibliotheek wordt na der op de uitkomsten van de enquête ingegaan. Op het pro gramma na de opening om 14.05 uur een toespraak van T. van der Meer, Hoofd Interne Dienst van de directie Milieu en Waterstaat van de provincie Zeeland. Aansluitend volgt een speech van M. J. Wiersma, con sulent Natuur- en Milieueduca tie van de provincie Zeeland. Na Wiersma's verhaal volgt een inleiding over de werkwijze met betrekking tot het onder zoek naar de scholingsvraag op het gebied van milieucommu nicatie in Zeeland. Na de pauze worden de enquête-resultaten gepresenteerd en is er gelegen heid tot het stellen van vragen. HM

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 4