Bruniversails na koude start een zonnig en druk bezocht evenement DEURLOO Open Dag kerk Ouwerkerk in teken liturgische symbolen Vergadering Brouwse gemeente raad Ze komen van heinde en ver Bijna tachtig bezoekers Rijks-instructievaartuig Bulgia van Koninklijke Marine één van de trekpleisters H MAANDAG 24 MEI 1993 NR 25362 Alleen de start van het wa tersportevenement verliep niet helemaal volgens planning. Het was de harde, koude wind die vrijdagmorgen verhinder de dat de geplande openings handeling doorging. De vier parachutisten van het korps Commando Troepen uit Roo sendaal, die boven Bruinisse uit een vliegtuig zouden sprin gen en op het Havenplateau neerdalen konden dat vanwege de harde wind niet doen. Op drie kilometer hoogte, het punt waar men zou springen, bleek het windkracht zeven te zijh, terwijl het vanaf windkracht vijf al niet meer verantwoord is om te springen. Het vliegtuig waaruit men zou springen cirkelde nog wel en kele keren boven Bruinisse, maar de schaarse hoeveelheid publiek dat bij de opening aan wezig was, moest zich tevreden stellen met het hijsen van de Bruniversails vlag en de Bruse vlag door burgemeester A. Vo gelaar en de voorzitter van de stichting Bruniversails, H. van Veldhuizen. Tijdens de daarop volgende koffie-bijeenkomst in de grote tent op het Havenplateau om schreef de heer Van Veldhuizen de burgemeester als de grote animator en katalysator van Bruniversails en een aantal an dere feestelijke activiteiten die in Bruinisse plaatsvinden. De Zeilvereniging Dordrecht En Omgeving werd in het zonnetje gezet als de grote stimulator van het evenement. ,,Ik denk dat u daartoe wordt geïnspi reerd door het mooie water en de mooie omgeving van Brui nisse". Voorzitter Van Veldhui zen liet geen twijfel bestaan over de toekomst van Bruni versails. „Samen met de mensen van de watersportvereniging en de Bruine Vloot gaan we er een prachtig festijn van maken dat in de toekomst steeds meer zal worden uitgebreid". In het gezelschap bevond zich ook een aantal mensen van de Koninklijke Marine, waaron der de gezagvoerder van het rijksinstructievaartuig Bulgia A. W. A. M. Dekkers. Het schip, dat twee dagen lag afgemeerd aan het Havenplateau en diver se tochten over de Oosterschel- de en Grevelingen maakte, vormde een belangrijke trek pleister. Zaterdagmiddag hun verschillende kleuren een bijdrage leveren aan de symbo liek van de liturgie. •Die symboliek vormde een be langrijk element van de Open Dag. Ds Otten die zichzelf om schrijft als 'een liturg in hart en ziel' vertelde de bezoekers vol enthousiasme over de vele symbolen die hij ontdekte in de kerk van de gemeente waar in hij nu ruim twèe jaar werk zaam is. Het gebouw werd na de watersnoodramp gereali seerd naar een ontwerp van ir. Klokke. De architect ging daarbij uit van de ronde vorm van de Ring van Ouwerkerk, waarin het kerkgebouw cen traal staat. De twaalf punten, die in die ronde vorm zijn verwerkt, kun nen volgens ds Otten worden gezien als symbool van de twaalf discipelen en de twaalf stammen van Israël. Tussen de elf ramen in de ronding zijn binnen in de kerkzaal 22 muur vlakken te zien die volgend de dominee kunnen worden ge zien als symbool van het He breeuws alfabet dat 22 letters telt. „Het is mijn ideaal om ze een keer op die muurvlakken aan te brengen". Bezoekers werd verder gewe zen op de tekst onder aan het koor die symbolisch is voor het feit dat alles vergankelijk is, behalve God. In het kerkge bouw hangen enkele bordjes uit het vroegere kerkgebouw, dat verloren ging door brand enkele eeuwen geleden en bom bardementen tijdens de tweede wereldoorlog. 'Verboden in de kerk te spuwen' en borden waarop teksten staan die in de reformatorische kerk werden gebruikt waren te zien. Op Hemelvaartsdag werd in de kerk ook de lezenaar in ge bruik genomen die door twee inwoners van Ouwerkerk werd gemaakt van eikenhout van een oude boekenkast die in de container werd gevonden. Ook dit meubelstuk is opgebouwd maakten vele tientallen men sen gebruik van de mogelijk heid om een kijkje te nemen op het oudste schip van de Ko ninklijke Marine. Het vaartuig werd gebouwd in 1953 en kreeg de naam van de Noorse zeemeermin Bulgia. Het behoorde indertijd tot een groep van vijf patrouillevaar tuigen, die ook werden ingezet voor de visserij-inspectie, vlag vertoon, konvooibegeleiding en opsporings- en reddingsac ties. Om zich te kunnen verwe ren tegen mogelijke vliegtuig en onderzeebootaanvallen had de Bulgia vier mitrailleurs, twee dieptebommen en drie dieptebomchutes aan boord. In 1986 werden de patrouillevaar tuigen buiten dienst gesteld. Drie gingen naar de sloop, de Bulgia en de Zeefakkel werden rijksinstructievaartuig. Het schip is nog regelmatig in de vahrt om adelborsten en scheepsofficieren in de gele genheid te stellen zich te be kwamen in het navigeren en manoeuvreren. De overige activiteiten van de Koninklijke Marine werden tijdens het twee dagen durende watersportevenement aan het publiek gepresenteerd via een promotiestand en video-films. Een ander schip dat tijdens Bruniversails op de wal de aan dacht trok was de Trigger, de eerste catamaran die in Neder land werd gebouwd. Het vaar tuigje, dat lag te pronken op het Havenplateau, trok min stens evenveel belangstelling omdat het tijdens de catama ranrace zaterdag werd gevaren uit symbolen. Een drievoet die de drie-eenheid voorstelt met daarboven de Davidster als symbool voor het feit dat de drie-eenheid ondergeschikt is aan de synagoge. Het blad van de lezenaar bestaat uit een driehoek met twee punten aan de onderzijde; het symbool voor het vrouwelijke element van de Davidster. Tenslotte stonden in de kerk enkele bloemstukken die symbolisch waren voor de liturgie. BROUWERSHAVEN De Brouwse gemeenteraad komt op dinsdag 1 juni in het stad huis te Brouwershaven bijeen voor haar maandelijkse verga dering. De agenda van de ver gadering is deze keer bijzon der kort. Behalve de gebruikelijke huis houdelijke punten als ingeko men stukken en mededelingen over de instellingen waarin de gemeente (samen met andere gemeenten in de regio) zitting heeft, komt alleen de vaststel ling van het meerjarenpro gramma restauratie monumen ten 1993 aan de orde Zoals be kend wordt het gemeentelijke geld dat men voor restauratie van monumenten kan uitgeven enkele jaren achtereen groten deels besteed aan de restaura tie van de Sint Nicolaaskerk in Brouwershaven. Daarnaast is een bedrag beschikbaar voor particulieren die hun woon huismonument willen restau reren. De vergadering begint om 19.30 uur en kan door iede re belangstellende vanaf de pu blieke tribune worden gevolgd. dpor de bekende Nederlandse oud-wereldkampioen surfen Stephan van de Berg. In de feesttent presenteerde de Cata maranclub Bruinisse een video-film over het wel en wee van een catamaran op zee. Leden van de Reddingsbrigade Dordrecht gaven vrijdagavond in de vissershaven een demon stratie van hun kunnen. Verder kon het groeiende aantal be zoekers dat een kijkje kwam nemen terecht in de feesttent, waar constant koffie en andere consumpties waren te krijgen. Er werd bingo gespeeld, kinde ren konden zich laten schmin ken, zaterdag werd er een Bru se middag gehouden met het rad van fortuin en zowel vrij dag als zaterdagavond was er een grote feestavond met live muziek van het trio Lennard Hoekman. Een van de hoogte punten was het optreden van het eigen Bruse Visserskoor onder leiding van Jaap Knuist, zaterdagavond. Die zangers waren ook actief tijdens de braderie die in het kader van Bruniversails werd gehouden in de Oudestraat/ Korte Ring. In een eigen stand boden ze T-shirts en cassette bandjes van het Bruse Vissers koor aan, die gretig aftrek von den. Nadat de publieke belang stelling voor de activiteiten van Bruniversails vrijdagmor gen en middag wat aarzelend op gang kwamen, werd het 's avonds tijdens de braderie be hoorlijk druk. Gezellig was het ook op de kermis die geduren de beide dagen op het Haven plateau stond en tijdens de kindersnuffelmarkt op het Kerkplein waar niet minder dan vijftig Bruse kinderen tweedehands spullen te koop aanboden. Ook de diverse races die zich op het water afspeelden trok ken het nodige publiek. Vooral de twintig boten van de bruine vloot die met volle zeilen langs kwamen vormden een prachtig schouwspel. Tijdens de tocht over de Grevelingen deed zich nog een kleine aanvaring voor. UTRECHT - De wetgeving over vakantiewerk en bijbaantjes voor jeugdigen moet eenvoudi ger worden gemaakt. Alleen een simpeler regelgeving en een betere controle daarop kunnen de jaarlijkse klach- .tenstroom over het werk dat jongeren in hun vrije tijd ver richten indammen. Dat heeft de CNV Jongerenorganisatie maandag gesteld naar aanlei ding van een enquête onder 410 middelbare scholieren. Advertentie Verantwoord zitten? Wetenschappelijk onder zoek heeft aangetoond dot een zitmeubel moet zijn afgestemd op de lichaamsbouw van een persoon om gezond en verantwoord te zitten. Door middel van een uniek aanmeetsysteem kunnen wij dit voor u realiseren. Uw Fitformdeoler: INTER-/WEUBEL Haringvtietptein 4 Z'eniu'ee lei 0111012946 Verwachting t/m vrijdag 28 mei WEERSVOORUITZICHTEN Woensdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 60% Min.temp. 13 graden Mid.temp. 24 graden Windkracht zuidoost 4 Donderdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 60% Min.temp. 10 graden Mid.temp. 16 graden Windkracht zuidwest 4 Vrijdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 50% Min.temp. 9 graden Mid.temp. 16 graden Windkracht zuidwest 4 ZON- EN MAANSTANDEN 25 meiZon op 05.30, onder 21.38 Maan op 09.03, onder 00.19 Eerste Kwartier: 28 mei (20.22) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het wordt dinsdag een warme dag. Het zou in het zuiden van het land plaatselijk 30 graden kunnen worden, een tropische waarde. Het is waarschijnlijk de warmste dag van de we.ek. Er is vol op zon, dankzij het aanhoudend transport van droge continentale lucht. Wel is er sluierbewolking maar daar komt de zon goed door heen. Geleidelijk aan dringt er van het zuiden uit een storing op en dat geeft later op de dinsdag in het zui den van het land kans op een zeer lokale onweersbui. De wind is uit het oosten en zwak tot matig, rond kracht 3. Woensdag is een over gangsdag naar koeler en iets wis selvalliger weer zodat er een einde komt aan de warmte. SCHOUWEN-DUIVELAND - „Als vanouds", zo omschreef de plaatsvervangend groeps commandant van de Politie SchouwenDuiveland G. Werf de drukte die momenteel heerst in de regio. Toeristen van heinde en ver hebben de weg naar Schouwen-Duive- land gevonden en zijn vooral neergestreken in de Westhoek van het eiland. Alle hotels, appartementen en zomerhuisjes waren daar in de periode tussen Hemelvaarts dag en zondag bezet en een groot deel van de campings ook. Vanwege het schitterende strandweer kwamen daar zon dag nog duizenden dagjesmen sen bij. Volgens de heer Werf was het de afgelopen dagen on geveer even druk als andere ja ren. De politie signaleerde daarbij wel een toename van het aantal sportduikers. Vooral aan het Grevelingenmeer in de omgeving van Den Osse en Scharendijke. „Het lijkt wel een hausse dat duiken". On danks de drukte bleef het over al rustig. De politie op Schouwen-Duiveland werd de afgelopen jaren aangevuld met extra mensen uit het Ooster- scheldedistrict, waartoe men na de herindeling van rijks- en gemeentepolitie tot regionale politie gaat behoren. Belangstellenden konden een kijkje nemen aan boord van het marinevaartuig Bulgia. (Fóto: Joop van Houdt). OUWERKERK - Bijna tachtig belangstellenden gebruikten een deel van He melvaartsdag voor een bezoek aan de Hervormde kerk op de Ring te Ouwer kerk. Ze luisterden er naar muziek van organist Elshout uit Zierikzee, beklom men de toren voor een uitzicht over de polder en de Oosterschelde en keken rond in de kerk waar ds A. Otten aan belangstellenden uitleg gaf over de liturgische symbolen die daar te zien waren. Het idee om een Open Dag te se vernieuwingen. Zo werd de len op een andere wijze neerge houden ontstond bij de kerkle- kerkzaal voorzien van nieuwe zet en liet men in het Belgische den naar aanleiding van diver- gordijnen, werden de kerkstoe- Brugge kleden maken, die via Ds. Otten geeft uitleg aan mensen die de opendag in de kerk te Ouwerkerk bezochten. (Foto: Joop van Houdt). A Zl ERIKZEESCH E ISSj) NIEUWSBODEÜ Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur P. M. M. Schrauwpn Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314 Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12951 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 48,50 Bij autom. afschr. f 46,00 Per jaar f 183,00 Bij autom. afschr. f 173,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 17%% B.T.W. Warm en druk was het zaterdag in de straten van Bruinisse. (Foto: Joop van Houdt). BRUINISSE - Veel wind en, al naar gelang het evenement vorderde, steeds meer zon en publiek. Dat beeld kenmerkte de derde editie van Bruniversails; het Bru se watersportfestijn waarbij ook op de wal allerlei feestelijke activiteiten plaatsvinden. Behalve inwoners van het Bruse vissersdorp zelf, trok dat water sporters uit heel Nederland naar het Bruse Havenplateau en de dorpsstraten waar de evenementen werden gehouden. Vanwege de groeiende naamsbekend heid van Bruniversails en de aantrekkelijke weersomstandigheden waren dat er, volgens de organisatoren, nog meer dan vorig jaar.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 3