In eigen woning blijven vaak mogelijk door aanpassingen PROJECT VOORLICHTING AAN OUDEREN OP SCHOUWEN-DUIVELAND Traplifi, verstelbaar keukenblok of douchezitje een uitkomst voor veel ouderen Voorlichting ouderen in vorm van project Thema middag over wonen voor ouderen VRIJDAG 21 MEI 1993 NR 25361 Oud word je vanzelf. Die wijsheid wordt te pas en te onpas gebezigd, maar strookt niet helemaal met de werkelijkheid. Niet alleen de lichamelijke gesteldheid is van invloed op de manier waarop het verouderingsproces zich voltrekt. Ook de kennis van regelingen en voorzieningen en hulpverlenende instellingen speelt een belangrijke rol bij dit proces. Gezien de veelheid en ingewikkeldheid daarvan zien veel ouderen door de hulpverlenende bomen het zorgverlenende bos niet meer. Daaraan wil het VOORLICHTINGSPROJECT VOOR OUDEREN op Schouwen-Duiveland iets doen. ZIERIKZEE -... Toe wil je mijn bril even halen, 'k heb hem vergeten mee te nemen toen ik naar beneden kwam en je weet hoe moeilijk ik die trap opkom?... Voor heel wat ouderen moet bovenstaand verzoek niet vreemd in de oren klinken. Met het klimmen der jaren wordt de trap op- en afgaan voor veel ouderen immers een probleem. Maar die „enge trap" is vaak niet het enige wat een „onbezorgde oude dag" in de eigen woning in de weg staat. Zo kan de angst voor een slippertje in de badkamer een oudere soms doen besluiten om het dan maar bij een simpele wasbeurt aan de wastafel te houden. In dergelijke gevallen behoeft een verhuizing niet altijd de enige oplossing te zijn. Met het aanpassen van de eigen woning kan de oudere daar soms nog jaren prettig en veilig blijven wonen. Dit project dat zich met name richt op de zelfstandig wonende oudere, is in opdracht van het Intra- en Extramuraal Zorgoverleg Schouwen- Duiveland uitgewerkt door de Gemeenschappelijke Gezondheidsdienst Zeeland en de vakgroep Voorlichtingskunde van de •Landbouwuniversiteit Wageningen. Het project loopt van februari '93 tot en met april '94 en bestaat uit allerlei vormen van voorlichting. Dat varieert van mondelinge voorlichting tijdens gesprekken, themamiddagen en cursussen tot en met allerlei schriftelijk informatie-materiaal over thema's als financiële voorzieningen, huisvesting, gezondheid en zorgvoorzieningen. Elk thema staat drie maanden lang in het middelpunt van de belangstelling. Ook in de Zierikzeesche Nieuwsbode wordt dit jaar en begin volgend jaar de nodige aandacht aan dit voorlichtingsproject besteed. Elk thema wordt aan de hand van een inleidend verhaal bij de lezer geïntroduceerd waarna eens in de veertien dagen een specifiek onderdeel van dat onderwerp wordt belicht. Dit houdt in dat van elk thema in totaal zes artikelen in deze krant verschijnen. Na het thema financiën waarbij de lezer kennismaakte met het wel en wee van Piet en Maatje wordt vanaf vrijdag 7 mei de schijnwerper gericht op het thema OUDEREN HUISVESTING. Na het inleidende verhaal (vrijdag 7 mei) waarin het belang van ouderengeschikte huisvesting en de woonwensen van ouderen werden belicht, staan in dit tweede artikel de mogelijkheden om de woning door middel van allerlei aanpassingen ouderengeschikt te maken centraal. De mogelijkheden daarvoor zijn legio en lopen uiteen van het aanbrengen van bij voorbeeld raamopeners en hendelkranen tot en met hét installeren van een trapiift en het compleet aanpassen van de slaap- of badkamer. Wat dat allemaal kost en wie dat moet betalen, daaraan wordt in dit tweede verhaal eveneens aandacht besteed. Heel wat ongelukken gebeuren in de eigen woning. Struikelpartijen op de trap, glijpartijen in de badkamer en onverwachte schuivers over vloerkleedj es met verraderlijk krullende hoeken. Iedereen kent ze, die veroorzakers van zere of zelfs gekneusde en gebroken ledematen, blauwe plekken en ander lichamelijk letsel. Zeker met het klimmen der jaren wordt de mens daar meer beducht voor, want wie op oudere leeftijd iets breekt herstelt daar toch aanmerkelijk minder snel van dan een jongere, 't Hoeft echter lang niet altijd de vrees voör een ongelukje te zijn waarom ouderen nogal eens aanhikken tegen een lekkere badderbeurt of een „reisje bovenverdieping". De moeite en energie die dit alles kost speelt daarbij ook een rol. ...Hoe lang zitten we hier nog., die vraag zullen ouderen in dergelijke situaties zich dan ook stellen. Als dergelijke alledaagse bezigheden problemen op gaan leveren behoeft verhuizing naar een ouderengeschikte woning niet altijd het enige alternatief te zijn. Veel ouderen blijven immers zo lang als maar enigszins mogelijk is in hun eigen, vertrouwde woning wonen. Door de woning meer ouderengeschikt te maken lukt dat vaak ook. Soms zijn daarvoor slechts hele kleine aanpassingen voldoende, zoals het verplaatsen of verwijderen van meubilair waaraan de oudere zich lelijk kan bezeren. En wordt de favoriete diepe tv-fauteuil een probleem bij het opstaan dan kan de aanschaf van een hogere seniorenstoel worden overwogen. Speelt hetzelfde probleem bij het in en uit bed gaan dan biedt een seniorenbed vaak uitkomst. Angst om tijdens het douchen een onverwachte schuiver te maken kan door het aanbrengen van steunen (ook mogelijk in het toilet) en een anti-siipvloer worden weggenomen. Met een douchezitje, wordt het badderen voor de oudere die niet meer zo lang kan staan bovendien aanmerkelijk comfortabeler, terwijl het verwijderen van de drempels voor veel ouderen -en heus niet alleen rolstoelers- eveneens een grote opluchting kan zijn. Na een ongelukje verstoken blijven van hulp, omdat men niet bij de telefoon kan. Dat schrikbeeld; leeft bij heel wat alleenwonende ouderen. Die angst kan worden weggenomen door een aansluiting op het bejaarden en gehandicaptenalarm. Daarvoor bestaat in Zeeland een aparte organisatie; de Stichting Bejaarden- en Gehandicaptenalarm Zeeland. Met een zendertje dat de oudere (of gehandicapte) altijd bij zich moet dragen kan deze in geval van nood met een druk op de knop de centrale meldpost waarschuwen. Na de melding neemt de meldpost dan contact op met een van de drie vooraf opgegeven adressen van familie of bekenden die zich bereid hebben verklaaVd om indien nodig poolshoogte te gaan nemen. Ouderen die van deze service gebruik willen maken kunnen daarvoor een aanvraag indienen bij de Federatie voor M aatschappelij ke Dienstverlening in Zierikzee. Soms echter moet er meer gebeuren en valt aan een verbouwing niet te ontkomen. Bij voorbeeld als er een trapiift moet worden geinstalleerd of als de badkamer-of de keuken moet worden aangepast. Dat geeft weliswaar vaak een hoop rommel in huis, maar dat weegt niet op tegen de voordelen van dergelijke aanpassingen. Hoe noodzakelijk die soms zijn blijkt uit het verhaal van mevrouw S. Pannekoek uit Dreischor. Nadat ze in 1988 plotseling ernstig ziek werd bleek bij terugkeer uit het ziekenhuis dat haar woning in de Moggestraat niet langer voor haar geschikt was. Want ook al herstelde ze dankzij acht maanden revalidatie behoorlijk, de oude Sjaan werd ze toch niet meer. Met name de trap bleek een groot struikelblok te zijn. Daarom werd bij de gemeente een aanvraag voor een trapiift ingediend. Die bleek echter te duur te zijn zodat aan een verhuizing uiteindelijk niet te ontkomen was. Tb en haar oude woning in de Moggestraat vier jaar geleden aan de beurt was voor renovatie kwam mevrouw Pannekoek in een bejaardenwoning in de Van Renkumstraat terecht. Het bleek een enorme verbetering te zijn omdat alle vertrekken (woon- en slaapkamer, douche, keuken en toilet) op de begane grond te vinden zijn. Bovendien waren in douche en toilet al steunen aangebracht. Tben Sjaan Pannekoek in november '90 opnieuw getroffen werd door ziekte bleek echter dat ook deze woning voor haar moest worden aangepast wilde ze daar kunnen blijven wonen. Nadat eerst de drempels uit de woning waren verwijderd werd de toiletpot verhoogd en werd de douchecel voorzien van een antislip- vloer en een dochezitje. Daar was mevrouw Pannekoek, die ondanks maandenlange revalidatie en dagbehandeling in de Corneliastichting toch niet meer de oude werd maar wat blij mee, want te lang staan en een eindje lopen dat lukt haar niet meer. Daarom ook beschikt ze over een rolstoel voor als ze naar buiten gaat. Ook de keuken moest onder handen worden genomen, wilde ze ondanks haar beperkingen -mevrouw Pannekoek kan slechts één arm gebruiken- zelf kunnen koken. Daarvoor kwam er behalve een langer werkblad ook een in hoogte verstelbare werkstoel te staan. De keukenkastjes kwamen lager te hangen terwijl de kastjes onder het werkblad geen deurtjes maar schuiven kregen. De gebruikelijke kraan maakte plaats voor een speciale hendelkraan. Door deze aanpassing was er voor de wasmachine en de koelkast geen ruimte meer in de keuken. Die verhuisden dan ook naar de aangrenzende bijkeuken en voor de berging van haar twee rolstoelen werd er tenslotte een nieuw schuurtje gezet. Een vrij ingrijpende „reorganisatie" die een behoorlijke troep veroorzaakte. Dat was niet het enige want na het indienen van de aanvraag moest mevrouw Pannekoek een jaar geduld hebben voordat ze te horen kreeg dat haar keuken mocht worden aangepast. Dat ze daardoor drie dagen lang geen warme hap kon maken nam ze gezien alle pluspunten van die aanpassing graag voor lief. Door al deze aanpassingen en met haar (Detam)hulp en de hulp van haar legensgezel, haar dochter en de buren kan ze zich nu behoorlijk redden. Ze hoopt dan ook nog lang in de Van Renkumstraat te kunnen wonen, ook al is het er soms een beetje stilletjes. „Ik woon al meer dan dertig jaar in Dreischor, ik wil hier dan ook niet meer weg" zegt ze. Wie net zoals mevrouw Pannekoek behoefte heeft aan woningaanpassing, omdat men niet meer goed ter been is of niet goed ziet of hoort, zal uiteraard eens zorgelijk achter de oren krabben over de kosten die dit alles met zich meebrengt. Want één ding is zeker, het aanpassen van de woning kost vaak aardig wat geld. Voor die kosten kan de oudere of gehandicapte een beroep doen op de Regeling Geldelijke Steun Huisvesting Gehandicapten. Het budget dat het rijk hiervoor beschikbaar stelt is echter beperkt. Om in aanmerkig te komen voor een vergoeding via deze regeling moet de oudere bij de gemeente waar hij woont een aanvraag indienen. Die heeft daarvoor speciale aanvraagformulieren. Na het inleveren van deze aanvraag (ok bij de gemeente), vraagt deze advies aan een deskundige organisatie zoals bij voorbeeld de Gemeenschappelijke Medische Dienst. Die stuurt op zijn beurt een medewerker langs om samen met de bewoner te zien welke oplossing het best (en het voordeligst) is. Op basis van het advies van de deskundige bepaalt de gemeente dan of de bewoner voor een bijdrage in aanmerking komt. Of dat wel of niet gebeurt heeft niets te maken met het soort handicap, de leeftijd en het inkomen. Uitgangspunt is dat de bewoner verantwoord in de eigen woning kan blijven wonen. Die bewoner moet overigens ook zelf iets betalen, daarvoor is een eigen bijdrage van maximaal vijfhonderd gulden vastgesteld. Levert dat bedrag problemen op dan kan de bewoner via de sociale dienst een beroep doen op de bijstandswet. Krijgt de bewoner van de gemeente te horen dat deze akkoord gaat met de aanpassing dan kan de bewoner de aannemer of installateur vragen een prijsopgaaf op te stellen. Ook die moet door de gemeente worden goedgekeurd. Pas als dat is gebeurd en beslist niet eerder mag worden begonnen met de verbouwing cq aanpassing. Wordt toch alvast maar begonnen met de werkzaamheden voordat de gemeente hiervoor toestemming heeft gegeven, dan vervalt het recht op een vergoeding! Zijn alle werkzaamheden achter de rug dan wil de gemeente dat ook graag even horen. Dit omdat deze de verrichte werkzaamheden wil controleren alvorens over te gaan tot het uitbetalen van de vergoeding. Die vergoeding via de Regeling Geldelijke Steun Huisvesting Gehandicapten geldt niet alleen voor bewoners van huurhuizen maar ook ouderen die door hun afnemende mobiliteit of hun handicap hun eigen (koop)woning moeten aanpassen. De enige voorwaarde die de gemeente stelt is dat de oudere ook echt in de woning moet wonen, want voor het aanpassen van weekendhuisjes etc daar is de regeling Geldelijke Steun Huisvesting Gehandicapten niet voor bedoeld. Soms moet er voor die aanpassingen zoveel in huis worden geklust en verspijkerd dat een tijdelijke verhuizing niet te voorkomen is. In dit geval kan de gemeente ook met een bedrag over de brug komen voor de verhuizing naar een tijdelijk onderkomen. Want ook dat brengt extra kosten met zich mee. TEKST ROSALIEN KORSTANJE, met medewerking van MW. S. PANNEKOEK FOTO'S JOOP VAN HOUDT ZIERIKZEE - In het informatiecentrum van Beter Wonen aan de Calandweg (nummer 51) in Zierikzee wordt dinsdag 8 juni een speciale middag gehouden rond het thema wonen voor ouderen. Deze voorlichtingsmiddag begltti om 13.30 uur. De bijeenkom»! maakt deel uit van het project Voorlichting aan Ouderen op Schouwen- Duiveland. Tijdens deze bijeenkomst gaat de heer J. van Wezel nader in op een aantal woonwensen van ouderen. Van Wezel is naast gewestelijk Anbo- voorzitter ook voorzitter van de adviesgroep Woonbelangen Senioren op Schouwen- Duiveland. De heer A. Ihnge van Beter Wonen laat zien welke soorten ouderengeschikte woningen beschikbaar zijn of komen op Schouwen-Duiveland. Dat aanbod loopt uiteen van de bekende bejaardenwoning met alles gelijkvloers tot en met woningen in een woonzorgcomplex zoals de Poortershof. Namens de Gemeenschappelijke Medische Dienst belichten de heren J. Nagelhout en F. Kuijper de mogelijkheden voor woningaanpassing. Die aanpassingen maken het mogelijk om toch in de eigen woning te blijven wanneer men wat minder goed ter been wordt of gehandicapt raakt. Makelaar M. Bij de Vaate uit Burgh-HaamStede ten slotte vertelt over koopwoningen voor ouderen op Schouwen-Duiveland. Voor de aanwezigen is er niet alleen het nodige te horen maar ook te zien en uiteraard is er voor hen gelegenheid om vragen te stellen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 5