Martijn Priemis wint gouden ratje met theater-optreden I /(f© hevense Oud-inwoner Bru schenkt vermogen Van juli tot eind augustus rijdt de Zomerbus weer rond Zierikzeeënaar op 5 juni in landelijke finale festival Kunstbende in Utrecht Deel Noordzeestrand Neeltje Jans tijdelijk afgesloten voor bezoek Groep Leidse studenten bezoekt Westerschouwen Vergadering- Stichting Renesse Vergadering commissie ow Wester- schouwen Vergadering commissie sport Vergadering; commissie ro Wester- schouwen Inbraak in dorpshuis Vergadering commissie financiën VRIJDAG 21 MEI 1993 NR 25361 Martijn Priemis: ,,Weer een stapje verder in de richting waarheen ik wil". (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - „Ik was er totaal niet van uitgegaan dat ik zou winnen. Dat was vorig jaar ook niet het geval, toen ik mee deed met een goochelact. En de andere deelnemers waren ook wel goed. Maar ik vind het heel leuk dat ik eerste ben geworden, het is toch weer een stap verder in de richting waar ik heen wil". De achttien-jarige Martijn Priemis uit Zierikzee (in de regio beter bekend als Mario de goochelaar) won in Mid delburg de Zeeuwse voorronde van het Kunstbende Festival. Hij trad op in de categorie theater en kreeg voor zijn act de trofee Het gouden ratje, een geldbedrag én een uitnodiging om deel te nemen aan de lande lijke finale van het festival. Met het oog op het broedseizoen NEELTJE JANS - Het deel van het Noordzeestrand op Neeltje Jans dat evenwijdig loopt aan de slufter is tot en met 15 juni alleen toegankelijk voor vogels. Natuurmonumenten en het Zeeuws Landschap, die dit deel van het strand beheren, zien hier op toe. BURGH-HAAMSTEDE - Collegium Illustre qui symbolum non sordent in undis. Dat is de naam van een Leids studentengezelschap, dat zaterdag 22 mei een bezoek brengt aan de gemeente Westerschou- wen. Die finale wordt op zaterdag 5 juni gehouden in het muziek centrum Vredenburg te Utrecht. Martijn presenteert daar dezelfde act die hem in Middelburg de eerste plaats opleverde, een zelfgeschreven en gecomponeerd lied plus een act onder de titel 'Begin zonder eind'. ,,Het gaat over een jonge tje dat wordt geboren op zijn verjaardag en tijdens zijn' leven zoveel moet lachen dat hij er aan ten onder gaat. Hij moet zo lachen dat zijn sluitspier klapt en hij verdrinkt in zijn eigen plas". Het lied waarin dit drama wordt bezongen wordt vooraf gegaan door een act die Mar tijn maakte aan de .hand van fragmenten uit stuiverromans. „Die heb ik verwerkt tot iets leuks. In de stijl, waarin die boekjes zijn geschreven vertel ik hoe mijn ouders elkaar heb ben ontmoet en hoe ik uit deze romance ben voortgekomen. Dat verhaal vormt de schakel tot het lied, want ook mijn broertje is op die manier ont staan en hij is de hoofdpersoon in het lied". Van Vessum vertrok in 1918 uit Bruinisse naar Rotterdam en was daar jarenlang werkzaam als accountant. De jongste dia ken op eén na, momenteel de Bus 41 rijdt in die zomermaan den van Brouwershaven via den Osse, Scharendijke en Elle- meet naar de Brouwersdam en Port Zélande en terug. Lijn 42 vervoert de passagiers vanuit Renesse naar Haamstede, Nieuw-Haamstede en Burgh naar Westenschouwen en vice versa. Lijn 43 tenslotte rijdt tussen de Brouwersdam en Re- nesse. Dit traject loopt via Port Zélande, Ellemeet en Scharen dijke. Voor lijn 41 wordt een achtpersoonsbus ingezet, ter- Een stukje one-man-show die door jury en publiek enthou siast werd ontvangen, terwijl Martijn zelf kritisch blijft kij ken ten aanzien van de presen tatie. „Het ging een beetje te snel; ik had het wat langzamer en wat rustiger kunnen bren- gem Dat zeiden de bekenden die met me mee naar Middel burg gingen ook". Martijn geeft toe dat hij ze nuwachtig was voor het optre den. „Dat ben ik altijd als ik moet optreden. Dat is ook goed, je moet een zekere gespannenheid hebben om zo goed mogelijk te kunnen presteren". De drang om voor het publiek te staan en op te treden is bij Martijn al van jongsafaan aan wezig. Vanaf zijn elfde jaar trad hij met zijn goocheldoos op voor klasgenoten en vriend jes. „Later mocht ik optreden in het voorprogramma van het poppentheater Alteklein". In middels is Mario de goochelaar op Schouwen-Duiveland een bekende verschijning vanwege heer H. L. D. Jumelet, van de Nederlandse Hervormde Kerk is volgens de statuten de aan gewezen man om het vermogen te beheren. Over de uitgaven wijl de lijnen 42 en 43 door een midibus van acht tot tien meter lengte worden gereden. Blijft de dienstregeling op Schouwen ongewijzigd, elders in Zeeland en op de Zuidhol landse eilanden is er wel spra ke van enkele veranderingen. Op Walcheren bij voorbeeld wordt het lijnennet enigszins gewijzigd. De twee lijnen die vorig jaar tussen Vlissingen en Oostkapelle reden zijn dit jaar samengevoegd tot één lijn die vanuit Vlissingen langs de zijn optredens bij allerlei eve nementen. Hij treedt ook op in Noord-Brabant. Daarnaast is Martijn een enthousiast lid van de Zierikzeese theatersport- groep Kiekieris. „Theater is ook hartstikke leuk, je kunt daarbij zoveel doen met tekst en mimiek. Ik weet nog niet welke kant ik heen wil, goo- chélen of theatér. Misschien ontdek ik daar wel een nieuwe tussenvorm in". Het staat voor Martijn vast dat hij van optreden voor publiek het liefste zijn beroep wil ma ken. „Optreden is iets waaraan ik behoefte heb, iets dat ik heel graag wil en daardoor gewoon doe". Dat houdt in dat de jeug dige Zierikzeeënaar niet alleen zeer regelmatig bij evenemen ten is te zien, maar ook bijna dagelijks bezig is met het ma ken van teksten. „Ik ga er voor zitten of ze wellen spontaan op, dan moet je ze snel uitwerken. Andere teksten ontstaan gelei delijk, die pak je steeds weer op en werk je steeds weer uit". Martijn weet nog niet op welke vermeld de akte het volgende: Zij heeft ten doel hoofdzake lijk de verpleging van zieken en gebrekkigen in Bruinisse en verder het geven van steun bij zodanige verpleging en de be vordering van een goede ver pleging, onverschillig van wel ke politieke of godsdienstige richting bedoelde zieken en ge brekkigen mogen zijn. De statuten van de Jan van Ves- sumstichting vermelden ver der dat de betreffende bestuur der bij de uitvoering van zijn zware taak, uitsluitend de in- badplaatsen Dishoek, Koude- kerke, Biggekerke, Zoutelande, Westkapelle, Domburg, Oost kapelle en Vrouwenpolder naar de Neeltje Jans en teru grijdt. Deze lijn 46 vertrekt nu vanaf de halte bij de sluizen, het vertrekpunt van lijn 104. Hierdoor is het mogelijk om ook het Arsenaal in Vlissingen aan te doen. Een bezoek bren gen aan de Delta Expo wordt hierdoor op twee manieren mo gelijk. Enerzijds door lijn 104 te pakken of door te kiezen voor het toeristisch alternatief dat de Zomerbus (lijn 46) biedt. Op Goeree rijdt de Zomerbus ook dit jaar niet. Het bleek daar niet mogelijk om een Zo- merbuslijn op te starten. Op manier hij zijn doel moet berei ken. Voorlopig' werkt hij op de snijvleesafdeling van een su permarkt in Brouwershaven. „Om te kunnen optreden heb je geld nodig en ik ben ook bezig met mijn rijbewijs". Zijn voor opleiding sluit, niet aan op de Theaterschool een van dp mo gelijkheden 'om. in 'liét vak' te komen. „Maar'je kunt ook op de Theaterschool komen door auditie te doen. -Misschien doe ik dat wel. Maar ik zou ook wel via optredens verder willen ko men". De jeugdige artiest ziet zijn op treden in Utrecht daarom voor al als een stapje in die richting. „Misschien zit daar wel ie mand die denkt: met die jon gen kunnen we wat doen. In ie der geval krijg je door zo'n op treden weer naamsbekend heid. Je wordt gezien". Als voorbereiding op de finale is hij van plan zijn act nog wat bij te schaven. „Dat doe ik met de leider van Kiekieris, Reint Laan. Hij geeft adviezen waar je veel aan hebt. Dingen waar door een act net even iets ex tra's krijgt". komsten van het vermogen voor het doel van de genoemde stichting mag aanwenden. Ju melet is vrij in de verdeling, mits hij zich niet laat beïnvloe den door onderscheid in gods dienst en/of politieke richtin gen. Iedereen kan zijn aan vraag schriftelijk indienen. Het toezicht op het beheer van het vermogen is in de akte op gedragen aan de burgemeester van Bruinisse, waaraan diaken Jumelet ook jaarlijks verant woording moet afleggen. Voorne daarentegen rijdt de Zomerbus dit jaar wel. Deze rijdt tussen Rockanje Strand via Oostvoorne en Kruininger Gors naar het busstation van Brielle. Dit traject wordt per minibus gereden. Voor een rit je per Zomerbus zijn de tarie ven licht verhoogd. Nieuwe dienst regeling De nieuwe dienstregeling voor de reguliere buslijnen in Zuidwest-Nederland, die zon dag 23 mei ingaat is behoorlijk gewijzigd. Dit met uitzonde ring van Schouwen-Duiveland waar alleen twee hele vroege ritten zijrt komen te vervallen. Wat er allemaal is veranderd is te zien in het nieuwe busboekje dat zowel in de bus als op alle postkantoren te koop is. Infor matie over het busvervoer is verkrijgbaar via 06-9292. Beide organisaties hopen door het tijdelijk afsluiten van het strand een aantrekkelijke rustige plek te creëren voor vo gels als strandlopers, dwerg sterns, grote sterns en allerlei soorten plevieren. Ze hebben goede hoop dat deze vogelsoor ten het strand komen verken nen met het oog op broedgele- genheid. De slufter is perma nent afgesloten voor het pu bliek. Op het ogenblik broeden hier zilver- en mantelmeeuwen en er is ook een exemplaar van de zeldzame geelpootmeeuw gesignaleerd. De slufter is goed te overzien vanaf het uitkijkpunt langs de doorsteek van het strand naar de weg. In de toekomst willen de organisaties dit punt nog meer allure geven en het is de bedoeling dat er in de verre toekomst nog een uitzichtpunt bijkomt. Nu het strand niet toegankelijk is blijft de dui nenrij tussen het strand en de slufter vanzelf ook rustig. De afgelopen maanden heeft de Het gezelschap bestaat voorna melijk uit studenten die af komstig zijn uit Zeeland en ook enkele niet-Zeeuwse stu denten. Het bezoek wordt ge houden in het kader van een traditie die reeds in 1815 be gon. Het studentendispuut werd destijds opgericht onder de eenvoudige naam 'bad gasten' en brengt sindsdien jaarlijks een bezoek aan een gebied in Zeeland. 1 Tijdens het bezöek, dat volgens traditie wordt omschreven als 'uutstapje' gaat men altijd langs bij een burgemeester in het gebied. Het is daarbij de bedoeling dat aan de studenten een kort historisch overzicht RENESSE - Maandag 24 mei vergadert het algemeen be stuur van de Stichting Renes se. De vergadering wordt ge houden in het kantoor van de stichting aan de Jan van Re- nesseweg in Renesse. Op de agenda van de vergade ring verschillende bouwplan nen van erfpachters. Verder komt aan de orde sporthal Krayestein en de rol van de Stichting Renesse in beheer en exploitatie. BURGH-HAAMSTEDE Maandag 24 mei vergadert de commissie openbare werken van de gemeente Westerschou- wcn. De vergadering wordt ge houden in het gemeentehuis en begint om 19.30 uur. Op de agenda van de vergade ring onder meer een onderzoek naar de effecten van het in het mobiliteitsscenario voorgestel de mobiliteitsbeleid. Verder komt tijdens de commissiever gadering het aanbestedingsbe leid aan de orde. ZIERIKZEE - Dinsdag 25 mei vergadert de commissie van advies en bijstand voor sport van de gemeente Zierikzee. De vergadering wordt gehouden in de raadzaal van het stadhuis en begint om 19.30 uur. Op de agenda prijkt slechts één punt van bespreking'en wel de mogelijke aanleg van een kunstgrasveld voor de Hockey club Schouwen-Duiveland. Als dat kunstgrasveld aangelegd zou worden zou daarmee een lang gekoesterde wens van HSD in vervulling gaan. slufter volgens Natuurmonu menten en het Zeeuws Land schap veel te lijden gehad van betreding van de mens. De duinenrij is natuurlijk ook een fraai punt om zowel over zee als over de slufter uit te kij ken. Om verder betreden en daar mee uiteindelijk verdwijnen in zee te voorkomen hebben de or ganisaties een hek geplaatst. Zij hopen op begrip van het pu bliek daarvoor. „Neeltje Jans is een eiland waar natuur en re creatie heel nauw samen moe ten gaan", aldus Natuurmonu menten en Zeeuws Landschap in een persbericht. „Helaas is het niet mogelijk iedereen van af iedere plek van dit nieuwe natuurgebied te laten genieten. De nieuwe natuur kan zich dan niet ontwikkelen. Duinen zijn verdwenen -voordat je er erg in hebt. Ook de dieren, die zo bij dit terrein passen, hebben rust nodig. Respect voor dit zo jon ge stuk natuur is dus nood zaak". wordt gegeven van de betref fende gemeente. Verder wordt gepraat over enkele bijzonder heden betreffende het actuele beleid en zaken die aan de orde zijn in de betreffende gemeen te. Het studentengezelschap wordt zaterdagmiddag in het gemeentehuis te Burgh-Haam- stede ontvangen door burge meester H. Tees. Enkele maan den geleden bezocht ook een ander Leids studentengezel schap de gemeente Wester- schouwen. In het kader van de iepziektebestrijding adopteer den zij daarbij een iepeboom voor het leven. BURGH-HAAMSTEDE Dinsdag 25 mei vergadert de commissie ruimtelijke orde ning (ro) van de gemeente Wes- terschouwen. De vergadering wordt gehouden in het ge meentehuis en begint om 19.30 uur. Op de agenda van de commis sievergadering onder meer het inrichtingsplan Livingstone ten behoeve van de bouw van 122 zomerwoningen op het voormalig terrein Bohemen. Verder komt aan de orde het plan voor vestiging van een surfshop in het postkantoor aan de Zeeanemoonweg in Re nesse. Op de agenda ook de uit breiding van de Orangerie bij Slot Moermond in Renesse. De vergadering is openbaar. De op de vergadering betrekking hebbende stukken liggen een half uur voor aanvang van de vergadering ter inzage. BRUINISSE - In de nacht van woensdag op donderdag kreeg het dorpshuis in Bruinisse on gewenste gasten op bezoek. Die gingen voor zover nu be kend aan de haal met een kleu rentelevisie en een computer. Een verdere specificatie moet uitwijzen of er nog meer wordt vermist. Vermoedelijk is de kleurentelevisie en de compu ter ingeladen in een auto die geparkeerd stond aan de Dr de Kockstraat, nabij het dorps huls. Advertentie TECHNISCH INSTALLATIE BURO 01114-1368 01119-1634 Verwachting t/m dinsdag 25 mei WEERSVOORUITZICHTEN Zondag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 10% Min.temp. 10 graden Mid.temp. 21 graden Windkracht noordo. 3 Maandag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 20% Min.temp. 12 graden Mid.temp. 23 graden Windkracht variabel 3 Dinsdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 20% Min.temp. 12 graden Mid.temp. 23 graden Windkracht oost 3 ZON- EN MAANSTANDEN 22 meiZon op 05.34, onder 21.34 Maan op 05.57, onder 22.46 23 meiZon op 05.32, onder 21.36 Maan op 06.49, onder 23.37 24 meiZon op 05.31, onder 21.37 Maan op 07.52, onder Eerste Kwartier: 28 mei (20.22). HET WEEROVERZICHT DE BILT - De zomer komt terug. Be gin volgende week liggen de mid- dagtemperaturen in het binnenland rond de 25 graden en laat de zon zich niet onbetuigd. De motor ach ter dit zomerse weer is een depres sie. De komende dagen ligt ze ten zuidwesten van Ierland en zorgt voor een zuidoostelijke stroming bo ven West-Europa. Hiermee wordt warme lucht van uit het zuiden naar Nederland verplaatst. Met als ge volg dus zomerse temperaturen óp maandag en dinsdag. In het week einde wordt het nog niet zo warm, maar slecht weer stapt zeker niet op het programma. Zaterdag is een droge dag waarop de zon regelma tig schijnt. De middagtemperatuur ligt rond het niveau van een graad of 18. Zondag komt daar nog iets bij en wordt vooral in het binnenland de 20 gradengrens overschreden. Helaas voor de watersporters, veel wind staat er niet. Zaterdagmiddag is de wind niet veel sterker dan 4 beaufort, en ze waait dan uit ver schillende richtingen. Zondag zoekt de wind de oosthoek op en is op nieuw matig van kracht. Begin vol gende week blijft de wind uit een oostelijke richting waaien, met als gevolg: zomerse temperaturen. BURGH-HAAMSTEDE Woensdag 26 mei vergadert de commissie financiën van de ge meente Westerschouwen. De vergadering wordt gebonden in het gemeentehuis en begint om 19.30 uur. Aan de orde komt een negen tien punten tellende agenda. Aandacht onder meer voor het zomerbusproject, de begroting van de Zeeuwse Muziekschpol, de begroting van het streekar- chivariaat en het mobiliteits scenario. De op de vergadering betrekking hebbende stukken liggen een half uur voor aan vang van de vergadering voor iedereen ter inzage. ZIERlKZEESCHEii NIEUWSBODE Hl Uitgever Drukkerij Lakeriman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur P. M. M. Schrauwen Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00' uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12951 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal 1 48,50 Bij autom. afschr. f 46,00 Per jaar 1 183,00 Bij autom. afschr. 1 173,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 1130 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 17Vz% 8.T.W. Ter ondersteuning hulpbehoevende Bruenaars BRUINISSE. - Iedere inwoner van Bruinisse kan voor zichzelf of iemand anders die dringend hulp heeft financiële steun aanvragen uit de pot van de Jan van Vessumstichting. Wijlen de heer G. J. van Vessum heeft als oud-inwoner van het mosseldorp een vermogen nagelaten dat hij in de genoemde stichting heeft ondergebracht. SCHOUWEN-DUIVELAND - In de periode van 4 ju li tot en met 28 augustus rijdt de Zomerbus weer langs de Zeeuwse kust. Voor Schouwen vertoont de nieuwe Zomerbus-dienstregeling geen afwijkingen met die van vorig jaar. I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 3