Algemene Zeeuwse ffeeet. Maij wil psychiater vaker inschakelen bij intrekking rijbewijs Geen verband tussen vuilstort en kanker Ter Beek kan defensie-plannen onder voorwaarden uitvoeren Terugsturen Somaliërs onverantwoorde zaak Verkoopkramen kinderpostzegels verdwijnen uit het postkantoor DEURLÖO B.V. a Kamer vragen over duur afscheid van top ambtenaar Miljoenen- schade bij brand in garagebedrijf Uitkomst behandeling prioriteitennota Stichting op zoek naar alternatieve verkooppunten /gij*?cgie\ iuu uJds een 0/PSDA6, L&JK «Z Y/ fgjaeriscgécgr iuïteesèAWCM /aj cfizeceK re ueeMecpe.v. MS re-r ae CA& MiSEcnietJ OOK tveoAu/6 üieg UUg ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Advertentie /I I I WN ZKKER verzehenngt Binnen Zeeland bieden wij particulieren, het midden- en kleinbedrijf en de agrarische sector een compleet pakket verzekeringen, evenals een aantal spaarmogelijkheden met een hóóg rendement. Wij werken daarbij nauw samen met de in Zeeland gevestigde verzekeringsadviseurs. Onze gezamenlijke deskundigheid staat borg voor kwalitatief goede en op maat gesneden verzekeringen. Vele Zeeuwen kiezen er daarom voor om bij ons 'ZEEUWS ZEKER' verzekerd te zijn. Vraag uw verzekeringsadviseur naar de produkten van de Algemene Zeeuwse. Algemene Zeeuwse Verzekering Mij. NV Houtkaai 11 4331 JR Middelburg Tel. 01180-83000 Ter bevordering van de verkeersveiligheid DEN HAAG - Steeds meer automoblisten moeten na een onderzoek door een psychiater hun rijbewijs in leveren. Tot nu toe werden zo jaarlijks 1700 rijbewij zen ingenomen, maar in 1992 gebeurde dat 2500 keer. Dat maakte het ministerie van verkeer en water staat bekend. Uiteindelijk wil minister Maij van verkeer in 1994 op deze ma nier van 10.000 automobilisten het rijbewijs afnemen. De mi nister hoopt hiermee de ver keersveiligheid te bevorderen. Ze is ontevreden over de effec ten die vervolging door justitie heeft. Invordering van het rij bewijs na een onderzoek door de psychiater is volgens Maij effectiever. Toename invorderingen De toename van het aantal in vorderingen van het rijbewijs door Verkeer en Waterstaat is het gevolg van een actiever be leid. Een projectgroep van het ministerie informeert de poli tie over de mogelijkheid naast het inzetten van een strafrech telijke procedure, artikel 18 van de Wegenverkeerswet toe te passen. Daarin wordt de ge schiktheid om aan het verkeer deel te nemen geregeld. Tij dens een medisch onderzoek worden bloedproeven genomen van de aangehouden automobi list. De psychiater bekijkt de uitslag, samen met de conclu sies uit het politierapport. In 90 procent van de gevallen was sprake van alcoholmis bruik. In de overige situaties was sprake van medicijnge bruik, zaten dementerende ou deren achter het stuur of perso nen die bij aanhouding door de politie een verwarde indruk maakten. OLDENZAAL - Onderzoek van de GGD heeft uitge wezen dat er geen verband bestaat tussen kankerge vallen en de aanwezigheid van vervuiling in de Ol- denzaalse Glindebuurt. Wel zijn volgens een andere studie op enkele plekken bodem en grondwater er zo ernstig verontreinigd dat er een nader onderzoek moet komen naar de wijze van sanering. De gemeente Oldenzaal en de GGD van de regio Enschede hebben dit woensdagavond be kendgemaakt tijdens een bij eenkomst van buurtbewoners. In januari van dit jaar werd er vanuit de wijk alarm geslagen omdat zich er veel gevallen van kanker zouden voordoen. De bewoners legden een verband met de voormalige vuilstort plaatsen in hun buurt. Geble ken is dat het ziektepercentage niet afwijkt van het landelijk gemiddelde en dat er geen kan ker voorkomt die duidt op een specifieke oorzaak zoals bo demvervuiling. Op de aange troffen bodemverontreiniging bevinden zich ongeveer twintig wooneenheden. De gemeente sluit niet uit dat de huizen moeten worden afgebroken om de rommel uit de grond te ha len. Wethouder K. Loohuis van Oldenzaal: ,,Maar het is nog te vroeg om hierover iets defini tiefs te zeggen. Eerst moeten we de uitkomsten van de aan vullende studie afwachten. En dan is het aan de provincie Overijssel om te bepalen wat wanneer gebeurt." De veront reiniging van bodem en grond water is niet zo ernstig dat de wijk het leefpatroon moet wij zigen. Men kan bijvoorbeeld rustig groente uit eigen tuin blijven eten. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 22 mei 04.55 159 10.50 -147 17.15 162 23.10 -150 23 mei 05.40 165 11.25 -144 17.50 160 23.50 -153 24 mei 06.20 167 12.05 -140 18.30 154 22 mei 03.10 170 09.25 -149 15.30 173 21.45 -152 23 mei 03.45 178 10.00 -147 16.10 172 22.20 -155 24 mei 04.20 183 10.35 -142 16.40 166 23.05 -157 22 mei 04.55 164 10.50 -156 17.35 167 23.15 -159 23 mei 06.05 169 11.30 -153 18.25 163 23.50 -162 24 mei 06.50 171 12.05 -148 17.55 159 22 mei 05.00 165 10.50 -153 17.20 167 23.10 -156 23 mei 05.40 169 11.25 -149 18.00 164 23.50 -159 24 mei 06.20 170 12.05 -145 18.30 157 - WEMELDINGE Springtij 23 mei Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 DEN HAAG - De VVD- Tweede-Kamerleden Franssen en Van Key hebben woensdag schrif telijke vragen gesteld aan minister Kok (finan ciën) over het afscheid van topambtenaar C. Boersma. Het is de libe rale fractie in de Tweede Kamer in het verkeerde keelgat geschoten dat het ministerie van fi nanciën „honderddui zenden guldens" uit geeft aan het vertrek. Ook de RPF-fractie heeft verstoord gerea geerd. De WD-ers vinden het bedrag van een half mil joen gulden buitenspo rig. „Past het nemen van politieke verantwoorde lijkheid voor dit riant gevierde afscheid bij het beeld van een sobere en zuinige minister van fi nanciën," vragen zij. Ke- merlid Leerling (RPF) vindt dat Kok moet be seffen dat de belasting betaler - in deze tijd van pijnlijke bezuinigingen niet begrijpt waarom dit soort uitgaven niet wor den weggesnoeid. Hij verwacht van Kok voor stellen om dit soort re cepties „drastisch neer waarts bij te stellen". Boersma (61) is hoofd van de belastingdienst. Hij neemt binnenkort af scheid als directeur- generaal bij het ministe rie van financiën. CUIJK - Een uitslaande brand heeft vrijdagmorgen voor mil joenen guldens schade aange richt in een garagebedrijf in Cuijk. De showroom en de werkplaats brandden hele maal uit. Ook werden 40 nieuwe en ge bruikte auto's verwoest. Bo vendien liepen enkele aangren zende winkels schade op. Een woordvoerder van de brand weer in Cuijk heeft dit meege deeld. De oorzaak van de brand is niet bekend. De tech nische recherche van de politie stelt daar een onderzoek naar in. Het nablussen duurt ver moedelijk nog enkele uren. DEN HAAG - Minister Ter Beek van defensie kan beginnen met de uityoering van zijn plannen voor een sterk afgeslankte krijgsmacht die beter ge schikt is voor vredesoperaties, maar hij heeft de Tweede Kamer moeten toezeggen dat elke twee jaar wordt bezien of de plannen moeten worden aange past. Dat bleek tijdens de behande* ling van de Prioriteitennota, waarin Tbr Beek het defensie beleid voor de komende vijf jaar heeft vastgelegd. Volgens zijn plannen wordt de land macht gehalveerd en wordt overgeschakeld op een krijgsmacht die volledig uit beroepsmilitairen bestaat. Te onzeker Een meerderheid van CDA, VVD en kleinere fracties vindt de internationale veiligheids situatie momenteel te onzeker om zich nu voor vijf jaar on voorwaardelijk vast te leggen op Ter Beeks plannen. De mi nister voelde aanvankelijk niets voor het VVD-vóorstel over twee jaar een „ijkmo- ment" in te lassen over de vraag of zijn plannen nog op de juiste koem liggen. Uiteinde lijk legde hij zich neer bij de opvatting van de Kamermeer derheid dat als de veiligheids situatie verandert dit tot aan passing van zijn beleid zou moeten leiden. Ter Beek zei geen moeite te hebben met een motie van de CDA-er Van Vlij men waarin dit wordt vastge legd. Bij de jaarlijkse begro tingsbehandeling kan voorts v/orden bezien hoe het gaat met de werving van vrijwilligers voor de beroepskrijgsmacht. In de Kamer bestaan er twijfels over of Defensie er wel in slaagt voldoende van deze be roepsmilitairen aan te trek ken. Te angstig Tbr Beek en zijn staatssecreta ris van Voorst tot Voorst vin den dat de Kamer te angstig is dat er in een te hoog tempo overtollig defensiematerieel wordt afgestoten. De minister zei er niet van overtuigd te zijn dat hij meer materieel moet aanhouden dan nodig is voor vijf brigaöes. Hij noemde de opstelling van CDA en VVD om niet te hard van stapel te lo pen voorbarig, temeer daar de verkoop van dat materieel ja ren in beslag zal nemen. Boven dien kan het afstotingsbeleid tussentijds altijd worden aan gepast. Ter Beek had dan ook geen behoefte aan het voorstel van VVD en CDA voor een zes de (mobilisabele) brigade ma terieel in de opslag te houden. De minister wil er „stellig naar streven" na 1998 een vijf de oproepbare brigade te hand haven, zo zegde hij met name de bezorgde woordvoerders Van heemskerck (VVD) en Van Vlijmen (CDA) toe. Wel moet onderzocht worden hoe deze met personeel kan worden ge vuld. Tbr Beek wees er daarbij op dat het laten voortbestaan van deze mobilisabele brigade jaarlijks honderd miljoen gul den kost. Ter Beek en Van Voor st konden niet voorkomen dat PvdA en CDA vasthielden aan hun wens eventueel andere he likopters aan te schaffen voor de luchtmobiele brigade van de landmacht, de speerpunt van de Prioriteitennota. Volgens de plannen van de bewindslieden wordt deze brigade uitgerust met veertig fors bewapende ge vechtshelikopters raison van 2,7 miljard gulden. Van Vlij men en Van Traa (PvdA) geven voorlopig de voorkeur aan 36 bewapende en bepantserde multi-purpose" transporthe likopters. Voldoende gevechtskracht Volgens Van Traa kan hiermee 900 miljoen gulden worden be spaard. Staatssecretaris van Voorst ontkende dat. Volgens hem zou het voorstel juist wel eens duurder kunnen uitpak ken. Bovendien ontberen der gelijke helikopters voldoende gevechtskracht om het op te ne men tegen tanks en tegen ande re vliegtuigen, aldus de be windslieden. Zij zegden uitein delijk toe voor de zomer de voor- en nadelen van het CDA- PvdA-alternatief op een rijtje te zetten, zodat de Kamer er nog over kan oordelen. Ter Beek vindt het onnodig dat het derde mariniersbataljon een parate status krijgt. Met name VVD en PvdA hadden daar voor gepleit. In totaal kent de krijgsmacht volgens zijn plan nen zeven parate bataljons en dat is volgens de bewindsman voldoende voor de vredesbewa- rende taken. Het is immers de bedoeling dat alle zeven batal jons (van de mariniers, de luchtmobiele brigade en van de pantserinfanterie) uitwissel baar worden. Zij kunnen el kaar bij internationale vrede soperaties dus goed aflossen, aldus Ter Beek. Vluchtelingenwerk: DEN HAAG - Vluchtelingenwerk vindt de suggestie van staatssecretaris Kosto van justitie dat de afge wezen asielzoekers uit Somalia in de toekomst wel licht kunnen worden teruggestuurd onverantwoord. Dat heeft de vluchtelingenorganisatie woensdag be kendgemaakt. Vluchtelingenwerk vindt het suggereren van terugkeer pre matuur zolang het onderzoek naar verantwoord terugzenden nog niet is afgerond. „Het is ongepast zoveel onrust te zaai en onder 3200 tot nu toe ge doogde Somaliërs", aldus de organisatie. Volgens de vluch telingenorganisatie is de situa tie in Somalia nog instabiel. Zogenoemde „warlords" be heersen op dit moment nog ie der hun eigen gebied. In gebie den waar de VN niet of nauwe lijks aanwezig is, heerst een absoluut onveilige situatie, meent Vluchtelingenwerk. In het noordwesten wordt met enige regelmaat gevochten, ter wijl in het noordoosten econo mische problemen heersen. Ruim 250.000 ontheemden moeten daar worden gevoed. Daarnaast zijn 300.000 Soma liërs naar Kenya gevlucht. De Kenyaanse regering zou grote druk op deze vluchtelingen en de vluchtelingenorganisatie van de VN (UNHCR) uitoefe,- - nen om hen naar Somalia te la ten terugkeren. Vluchtelingen- Werk vindt dat het te vroeg is om Somaliërs niet meer te ge dogen in Nederland. Pas als het akkoord van Addis Abeba van afgelopen maart werkelijk wordt uitgevoerd en een mate van stabiliteit is bereikt, kun nen volgens Vluchtelingen- Werk pas terugkeerprogram ma's voor vluchtelingen wor den uitgevoerd. DEN HAAG - De Stichting Kinderpostzegels Neder land (SKN) is'met de bijna 8.000 vrijwilligers op zoek naar alternatieve verkooppunten, nu er een eind komt aan de traditionele verkoop van de kin derpostzegels en -kaarten in de kraampjes in het postkantoor. De stichting denkt aan openbare gele genheden waar veel mensen komen, zoals bibliothe ken, winkelcentra en ziekenhuizen, zo heeft zij woensdag bekendgemaakt. In 1996 zullen de laatste ver- koopkramen in de postkanto ren definitief verdwenen zijn. De Postkantoren BV (eigendom van PTT Post en Postbank) wil in dat jaar alle postkantoren in Nederland van een nieuw en doelmatiger interieur hebben voorzien zodat zij winstgevend worden. Daarbij is er geen ruimte meer voor de ver koopstands. De verbouwingso peratie is al enige tijd gaande waardoor al dertig plaatselijke verkoopcomités het veld heb ben moeten ruimen. Met de verkoop van kinder postzegels en -kaarten werd in 1924 begonnen. Daarnaast gaan ook schoolkinderen van deur tot deur. De Stichting Kinderpostzegels keert per jaar netto veertien miljoen gul den uit aan goede doelen voor kinderen. De Postkantoren BV heeft de stichting wel toege zegd dat zij de mogelijkheid krijgt losse kaartenstandaards neer te zetten in de vernieuwde kantoren. Ook kan de stichting een nieuw produkt testen dat bij gebleken succes aan de lo ketten van de nieuwe kantoren zal worden verkocht. Over dat nieuwe produkt wordt momen teel nagedacht, aldus de SKN. Onlangs ontstond bij de orga nisaties van kinder- en zomer- zegels enige onrust toen PTT- topman Dik suggereerde dat de toeslagzegels op termijn wel eens zouden kunnen verdwij nen als de vrije-concurrentie- markt voor het postverkeer wordt verruimd. Hij hoopt dat de organisaties daarom vast maar naar andere manieren van fondswerving omkijken. Nauwelijks groei Overigens zit er in de verkoop van kinderzegels nauwelijks groei doordat de gewone post steeds meer plaats maakt voor ander communicatievormen en door de stijgende populariteit van de goedkope decemberze- gels van de PTT. door Mare Legendre - Zaterdag 22 mei Zierikzee Rommelmarkt. Onder de Beu- ze. Vanaf 08.00 uur. Vakantie filmdag. Kinderen tot 8 jaar, van 14.00 tot 16.00 uur de tekenfilm Platvoetje. Kinderen tot ±14 jaar van 19.00 tot 21.00 uur, de komische poli tiefilm K9. De zaal in het ge bouw de Driehoek gaat voor beide films een kwartier voor aanvang open. Kerkwerve Rommelmarkt/verkoopdag van Christelijke Gereformeer de Kerk in Beatrixstraat. Van 09.00 tot 16.00 uur. Renesse Renessedag. 09.00 uur. Maandag 24 mei Zierikzee Theater Schmink-cursusvoor beginners van 19.30 tot 21.00 uur. CJV Samen Verder, ge bouw De Driehoek. Voor info of opgave, 01110-16625. Gemeenteraadsvergadering in stadhuis. 19.30 uur. Haamstede Schrijfavond Amnesty Inter national. Gereformeerde kerk (recreatiezaal). Van 19.00 tot 20.30 uur. Brouwershaven Schrijfavond Amnesty Inter national. Gereformeerde kerk (Bostonplein). Van 19.00 tot 20.30 uur. Ouwerkerk Schrijfavond Amnesty Inter national. Fam. Sies (Kon. Ju- lianastraat 12). Van 19.00 tot 20.30 uur. Bruinisse Zomeravondconcert muziek vereniging Nu met Hope/Oefe ning en Uitspanning. Muziek tent. 20.00 uur. Dinsdag 25 mei Zierikzee Schrijfavond Amnesty Inter national. Prinses Juliana- school (Jannewekken 19). Van 19.00 tot 20.30 uur. Vergadering Zierikzeese Oran jevereniging. Dansschool Kra mer. 19.30 uur. Ledenvergadering VVV- Zierikzee. Mondragon. 20.00 uur. Scharendijke Schrijfavond Amnesty Inter national. Gereformeerde kerk (consistorie). Van 19.00 tot 20.30 uur. Noordgouwe Schrijfochtend Amnesty Inter national. Dr. Wortmanstraat 23. Van 10.00 tot 12.00 uur. Nieuwerkerk Verkoping. Gebouw Salem. 10.00 tot 12.00 uur, 14.00 tot 17.00 uur en 18.30 tot 20.00 uur. Schrijfavond Amnesty Inter national. Gereformeerde kerk (zaaltje Badhuisstraat). Van 19.00 tot 20.30 uur. Woensdag 26 mei Zierikzee Ruilbeurs voor de jeugd. De Lichtboei. 13.30 tot 16.00 uur. Noordgouwe Open avond Jagers vereniging. Restaurant Van der Weijde. 19.30 uur. Donderdag 27 mei Scharendijke Raadsvergadering in het ge meentehuis. 19.30 uur. Vrijdag 28 mei Brouwershaven Overhandiging opbrengst zo- merpostzegels. Poortershof. 14.00 uur. Zaterdag 29 mei Burgh-Haamstede Rommelma rkt /orgelconcert Rondom Gereformeerde kerk. 09.00 tot 16.00 uur. Zangavond. Nederlandse Her vormde kerk. 20.00 uur. Brouwershaven Bazar/rommelmarkt. Gerefor meerde kerk, Bostonplein. 09.00-17.00 uur. Maandag 30 mei Zierikzee Theater Schmink-cursus voor •beginners van 19.30 tot 21.00 uur. CJV Samen Verder, ge bouw De Driehoek. Voor info of opgave, 01110-16625. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SGWlHJESEUnS ■TEL.XMUMüüto

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 2