Renesser Laone blijft open voor gemotoriseerd verkeer ac GRATIS ADVERTENTIE UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND Sloop school Manhuisstraat tijdens de Toeristendagen? r P ZIERIKZEESCHE ~1 J NIEUWSBODE Weinig vuurwerk tijdens discussie over eerste deelplan mobiliteitsscenario 2 5 6 11 Diefstal handtassen in centrum Zierikzee Fietser gewond bij aanrijding dé krant van schouwen - duiveland! j 1 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uit onze grote kollektie leuke, originele en moderne kaarten. Wie deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bi) de familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode. drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 I VRIJDAG 21 MEI 1993 149e JAARGANG NR 25361 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Afsluiting en sloop van de Vroonweg is onderdeel van de plannen van het college van b en w van Westerschouiven. (Archieffoto). BURGH-HAAMSTEDE - Als het aan het college van burgemeester en wethouders van Westerschouwen ligt blijft de Laone in Renesse ook in de toekomst open voor het gemotoriseerd verkeer. Dat deelde wethouder ir. C.. W. Veerhoek (VVD) woen -dag mee tijdens een hoorzitting over het eerste deelplan van het Wes.ter- schouwse mobiliteitsscenario. De hoorzitting, die door naar schatting een kleine veertig belangstellenden werd bijgewoond, leverde weinig verbaal vuurwerk op. De commissie Ruimtelijke Ordening beraadt zich binnenkort over het deelplan. In het eerste deelplan van het automobiliteitsscenario wordt beschreven welke wegen open blijven voor gemotoriseerd verkeer, welke wegen men (ge durende bepaalde gedeelten van het jaar)af wil sluiten en waar éénrichtingsverkeer zou moeten worden ingesteld. Te gen het plan werden 61 be zwaarschriften ingediend en men had in het gemeentehuis dan ook op een forse opkomst en het nodige vuurwerk gere kend tijdens de hoorzitting. De opkomst viel tegen en echt ver baal vuurwerk bleef uit. Hogezoom De tegen het deelplan inge diende bezwaarschriften wer den één voor één aaii de orde gesteld door commissievoorzit ter wethouder Ir. C. W. Veer- hoek. Een groot deel van de be zwaarmakers bleek echter of niet aanwezig of niet van zins het bezwaarschrift verder toe te lichten. Veel van'de bezwaar schriften bleken afkomstig van bedrijven die door de in het deelplan voorgestelde maatre gelen vrezen dat de bereik baarheid van hun bedrijf een stuk minder zal worden. Eerv aan de Hogezoom gevestigd groenvoorzieningsbedrijf te kende protest aan tegen het plan tot het instellen van een richtingverkeer op de Hoge- Om de bereikbaarheid te ga randeren zou het bedrijf in kwestie een toegang via de La- gezoom kunnen creëren. Wet houder Veerhoek stelde dat de gemeente in deze bemiddelend kan optreden bij eventuele aankoop van grond. Tijdens de hoorzitting kwam de eigenaar van een bedrijf aan de Rampweg bij Renesse met de vraag of deze weg, net al^ de Laone, open blijft voor het ge motoriseerd verkeer of (gedeel telijk) afgesloten wordt. Wet houder Veerhoek antwoordde voorzichtig. Hij stelde dat als de Rampweg open zou blijven de weg benut zou kunnen wor den als sluiproute. „En ik denk dat uw bedrijf via de nieuw aan te leggen weg ook goed be reikbaar blijft", aldus de wet houder. Hij koppelde daar de opmerking aan vast dat het nog wel enkele jaren kan duren eer het daadwerkelijk tot een (gedeeltelijke) afsluiting van de Rampweg voor het gemoto riseerd verkeer kan komen. „En het is natuurlijk zaak dat het verkeer daar goed opgevan gen wordt. Er moet voldoende parkeergelegenheid zijn", al dus Veerhoek, Directeur ge- meentwerken W. van Meerten vulde aan dat men niet streeft naar meer, maar wel naar bete re parkeermogelijkheden. In antwoord op vragen van een ondernemer uit Haamstede liet wethouder Veerhoek weten dat het college speelt met de gedachte om in Haamstede be taald kort. parkeren in te voe ren. Volgens de wethouder is in de praktijk gebleken dat be taald kort parkeren beter werkt dan het instellen van een zogenaamde blauwe zone. Ver schillende supermarkt- eigenaren tekenden bezwaar aan tegen het deelplan. Ge vreesd wordt dat bepaalde ge bieden minder in trek zullen raken als gevolg van verkeers maatregelen en dat de klant een andere supermarkt zoekt die makkelijker bereikbaar is of waar men dichterbij kan parkeren. Volgens wethouder Veerhoek zal het echter alle maal zo'n vaart niet lopen. „Ik denk dat het wel mee zal val len", aldus Veerhoek. Slecht onderzoeksrapport Een eigenaar van een café restaurant aan de Laone haal de tijdens de hoorzitting fel uit naar zowel het bureau dat in opdracht van de gemeente een onderzoek uitvoerde als naar het gemeentebestuur. Volgens de man klopt er niet veel van de door het onderzoeksbureau geproduceerde cijfers over on der meer de verkeersintensi teit. „Het rapport is cijferma tig uitermate zwak. Het is schrikbarende onzin", aldus de ondernemer. Hij verweet het gemeentebestuur dat men blind zou vertrouwen op een onderzoek dat, in ieder geval volgens de ondernemer in kwestie, van twijfelachtig al looi is. ,,En wat er uit komt is een idiote overkill aan maatre gelen", aldus de criticus. Hij vergeleek de manier waarop het gemeentebestuur omgaat met het cijfermateriaal met het nazi-regime tijdens de tweede wereldoorlog. Dat schoot bij wethouder Van der Salm, die Veerhoek na de pauze, verving als voorzitter, duidelijk in het verkeerde keelgat. „Iben üc dat hoorde ben ik weggegaan. Daar wilde ik niet naar luisteren", aldus Van der Salm desgevraagd. Verder kwam tijdens de hoor zitting het geplande tracé van de verbindingsweg tussen de Stormvloedkering en de Dam- menweg ter sprake. Volgens een vertegenwoordiger van het Landbouwschap, de ZLM en de CBTB worden landbouwers door dat tracé sterk geschaad. „Als die weg er komt worden verschillen percelen -"land bouwgrond doorsneden", aldus de woordvoerder. Namens ge noemde organisaties tekende hij verder protest aan tegen het plan tot sloop van de Vroon- weg. Hij stelde dat de Vroon- weg een veilige Weg is en dat de kans op ongelukken alleen maar groter wordt als het ver keer gedwongen wordt gebruik te maken van polderwegen die ook door het landbouwverkeer benut worden. Wethouder Van der Salm reageerde op het be toog van de man met de opmer king dat het voorgestelde tracé niet de voorkeur van het ge meentebestuur heeft. „Maar daar ligt een Kroonuitspraak over", aldus Van der Salm. Hij sloot de hoorzitting af met de verzekering dat het geenszins de bedoeling is van het ge meentebestuur om onderne mers dwars te zitten. „Ik hoop dan ook dat we op een goede manier met elkaar van gedach ten kunnen blijven wisselen", aldus Van der Salm. ZIERIKZEE - Als de Zierikzeese gemeenteraad maandag 24 mei akkoord gaat met de sloop van het oude schoolgebouw in de Manhuisstraat, dan kan dat tijdens de Toeristendagen weieens consequen ties hebben voor de bereikbaarheid van het centrum via de Weststraat, Kerkhof en Poststraat. Die constatering maakte wethouder L, J. van Gastel dinsdagavond tijdens de vergadering van de com missie middenstand, recreatie en toerisme. Zoals eerder in de Zierikzee- sche Nieuwsbode werd gemeld wordt - uiteraard afhankelijk van het raadsbesluit - na maan dag 7 juni een begin gemaakt met de sloopwerkzaamheden van het oude schoolgebouw. Die werkzaamheden kunnen samenvallen met de Toeristen- dagen die dit jaar op dinsdag 20 en 27 juli en 3 en 10 augustus worden gehouden. Tijdens die dagen is de Weststraat met dranghekken voor het verkeer afgesloten zodat de voetgan gers vrij baan hebben. Langs het Kerkhof en in de Poststraat staat bovendien ook altijd een aantal kraampjes. Door de sloopwerkzaamheden kan dat weieens moeilijkheden opleve ren omdat het vrachtverkeer alleen via die route de binnen stad kan verlaten. Die opmer king deed de liberaal J. J. Ge- leijnse verzuchten dat deze sloopwerkzaamheden wel op het meest ongelegen moment - midden in het seizoen - worden uitgevoerd. Toeristisch beleidsplan Weinig discussie ontlokte het toeristisch beleidsplan dat door drie studenten (Marjan van Tongeren, Rob Berkers en Lennert Langerak) van de Landbouwuniversiteit Wage- ningen wordt ontwikkeld. Dit toeristisch beleidsplan moet een antwoord geven op vragen als wat heeft Zierikzee de toe rist te bieden, welke proble men doen zich daarbij voor en welke ontwikkelingsmogelijk heden biedt dat toerisme voor Zierikzee? Inmiddels heeft het drietal interviews gehouden met vertegenwoordigers van de Oranjevereniging, twee buurt verenigingen, het CJV, de Amateur Comedie Zierikzee, de Zierikzeese Vrouwenraad en de Watersportvereniging. Wethouder L. J. van Gastel (VVD): Alvorens plannen te maken voor de herinrichting van het Havenkwartier moet de inhoud van het Ver- keersstructuurplan bekend zijn." Dit om een beeld te krijgen hoe de doorsnee Zierikzeeënaar het toerisme ervaart. Verder zijn ook interviews gehouden met leden van de Zierikzeese On dernemers Centrale, de ver schillende VW's, de politie, rederij Den Breejen en Stad en Lande. Een en ander is ver werkt tot een tussentijdse rap portage voor het werkgroepje dat het onderzoek begeleidt. Een inhoudelijke discussie over het voorlopige rapport achtte Van Gastel op dit mo ment niet wenselijk. Die dis cussie past beter bij de presen tatie van het definitieve rap port. Hoewel er op dit moment over het onderzoek nog weinig te zeggen valt, leek de commis sie op dit punt hoopvol gestemd, mede door een eerder gehouden en vergelijkbaar on derzoek in Enkhuizen. Verlichting: Museumhaven Is het niet mogelijk om de Mu seumhaven in het voor- en na seizoen te verlichten? Dat idee opperde commissielid E. A. P. Romijn bij het opstellen van een wensenlijstje voor de ko mende vier jaren (Middellange termijnplanning '94- '97). Het was overigens niet de enige suggestie voor dit wensenlijst- je, want ook de verlichting van de Nobelpoort, waarvoor bin nen de commissie al eerder was gepleit, werd dinsdagavond op nieuw naar voren geschoven door commissielid Th. H. van Wijk. Indertijd is echter beslo ten voor het in stand houden van de huidige monumenten- verlichting. Daarvoor moet eerst de verlichting van het poortencomplex worden aan gepakt. Het verlichten van de Museum haven is volgens Van Gastel uit praktisch oogpunt moeilijk te realiseren. R. Geluk wilde het punt desalniettemin toch als aandachtspunt op het lijstje zetten. Ook wat het parkeren betreft had de commissie een wens. Naast de uitbreiding van het parkeerterrein aan de Hoofdpoortstraat dat voor ko mende jaren prioriteit krijgt, wilde Geleijnse ook de even tuele uitbreiding van het par keerterrein aan de Nieuwe Bo- gerdstraat op het lijstje wen sen zetten. Die uitbreiding van de parkeermogelijkheden is mogelijk door in de toekomst het erachter liggende terrein (nu nog particulier bezit) bij het parkeerterrein te trekken. Het bestemmingsplan biedt daartoe een mogelijkheid en die mogelijkheid wilde Ge leijnse voor de toekomst open houden. Herinrichting Havenkwartier Verdere wensen voor deze meerjarenplanning zijn het veranderen van de rechte par keervakken aan de Schuitha ven in schuine vakken, het ver volmaken van de Museumha ven, het realiseren van een openbaar toilet aan de Balie en de herinrichting van het Ha venkwartier. Dat laatste valt of staat volgens Van Gastel met het Verkeersstructuurplan waaraan momenteel wordt ge werkt. Is eenmaal bekend hoe het verkeer in Zierikzee het beste kan worden gestroom lijnd dan kan ook verder wor den gewerkt aan de herinrich ting van dit stukje Zierikzee. Een plan is slecht als het niet gewijzigd kan worden. Publilius Syrus Meer zon HET WEER Perioden met zon en droog. Mini mumtemperatuur circa 8 graden, middagtemperatuur ongeveer 18 graden. Zwakke tot matige wind, kracht 2 3 uit uiteenlopende richtingen. O GOUDEN RATJE Martijn Priemus uit Zierikzee heeft een Gouden Ratje gewonnen met zijn theateroptreden. WONINGAANPASSING Er zijn een aantal mogelijkheden tot aanpassing van AFSCHEID Majoor Bosshardt was tijdens haar 'afscheidstoernee' in de Grote Kerk in Zierikzee. ATLETIEK Ramses Bekkenk is in vorm voor de districts-atle- tiekkamploenschappen Dit nummer bestaat uit 12 pagina's AMSTERDAM - Koningin Bea trix woont op dinsdag 25 mei in het Concertgebouw in Amster dam een pianorecital bij van de Antilliaan Harold Martina, zo meldt de Rijksvoorlichtings dienst (RVD). ZIERIKZEE - Afgelopen dins dag werd in het centrum van Zierikzee twee keer een hand tas gestolen. De benadeelden zijn mevrouw de L. uit Zierik zee en mevrouw S. uit de ge meente Westerschouwen. Mevrouw De L. werd met de diefstal geconfronteerd toen zij op de Appelmarkt stond te pra ten met een kennis. Zij had haar fiets bij zich en had haar handtas in de fietstas gestopt. Tijdens het gesprek merkte ze dat de tas daaruit was verdwe nen. In de tas zat een porte monnee met ongeveer tachtig gulden aan contant geld, per soonlijke papieren en cheques. Mevrouw S. merkte dat haar handtas was gestolen toen ze in een winkel/kantoorruimte aan de Dam te Zierikzee aan een ta feltje zat te praten. Zij had haar tas naast haar stoel gezet en merkte na afloop van het ge sprek dat hij was ontvreemd. In de tas zat een portemonnee met ongeveer veertig gulden aan contant geld en bank- en persoonlijke papieren. KERKWERVE - de heer S. uit Zierikzee werd in het zieken huis opgenomen met een ge broken neus en oogletsel. Hij liep de verwondingen toen hij met zijn racefiets over het fietspad langs de Rijksweg N- 59 tussen Zierikzee en Haam stede reed en aangereden werd door een afslaande auto. Het ongeluk gebeurde woens dag om 20.30 uur toen S. ter hoogte van de afslag Zwaard- weg op zijn fiets in de richting Zierikzee reed. Een personen auto die werd bestuurd door de heer Van H.t uit Waspik sloeg vanaf de rijksweg rechtsaf de Zwaardweg in zou daarbij geen voorrang hebben verleend aan de Zierikzeeënaar. De fietser kwam met hoofd tegen een op het dak van de auto liggende surf mast. Hij werd per ambu lance overgebracht naar het Zweedse Rode Kruis Zieken huis. Advertentie BEVEILIG ZEKER met ING. JAAP VISSER ELLEMEET 01117-1875 Erkend Lid V.E.B. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 48,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 46,— jaarabonnement f 183,— jaarabonnement met autom. afschr. f 173,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. "1 adres postcode plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: I 2E Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar I O Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, BB Antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee. 'j A 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 1