WEEKEND RECEPT lieve mensen ZAKEN-WERELD Nieuwe ANWB-informatie Aanrijding en boetes Honkbal aspiranten aan kop Volop vertier in hef voorjaar en daarna in Brouwershaven DEURLOO dier in het vizier Spaans bv£ et in De Parel Tentoonstelling over beleg van Willemstad Gremlin; rustig en lief Nieuwe Unicef-collectie wenskaarten en geschenken Duivelands Meubelhuis klaar voor de zomer Lezing Rozenkruisers Zangavond Collecte voor Astma Fonds Speuren in het duin Warme lamsvleessalade Vi. -A WOENSDAG 19 MEI 1993 1S Er is op haar niets aan te merken toch heeft ze een gemis je mag bij haar niet binnenkomen of meedoen aan de dis. De ramen binnen en van buiten lapt ze, twee keer in de week het water uit de kraan dat mijdt ze ze haalt het uit de kleine beek. Poetsen, poetsen, tralala ze wordt al poetsend oud en ook al brandt bij haar de kachel het is er altijd wel een beetje koud. Langeweg DEN HAAG - Unicef heeft dit voorjaar een geheel nieuwe collectie wenskaarten, spellen en geschen ken uitgebracht. Een groot deel van de collectie be staat uit wenskaarten in veel verschillende uitvoe ringen, sommigen verpakt in een fraaie bewaardoos. Opvallend zijn de schitterende wenskaarten van be roemde kunstenaars als Sonia Delauny, Paul Sig- nac, Auguste Renoir en Miró..De kaarten van Miró zijn speciaal door Unicef uitgegeven om zijn eeuw feest te vieren. Het handgemaakte Nepalese briefpapier, gemaakt in het Unicef-project te Bhaktapur, zal de milieu-bewuste consu ment sterk aanspreken. Overi gens worden steeds meer Unicef-artikelen geheel of ge deeltelijk van recycled mate riaal gemaakt, onder meer en veloppen, schrijfmappen, puz zels en het spel Tandem. Naast de uitgebreide wens kaartencollectie heeft Unicef geboortekaartjes, mooie bu reau-artikelen, postpapier, T- shirts en een puzzel naar een ontwerp van de beroemde Franse schilder Pissaro. Speciaal voor de kinderen zijn er spellen en puzzels voor aller lei leeftijden, een knuffelzach- te olifantmoeder met kind, postpapier, vrolijke T-shirts en een kinderkookboek. Produk- ten die de creativiteit van het kind stimuleren en het spelen derwijs kennis laat maken met kinderen in andere culturen. Het Kinderfonds van de Ver enigde Naties, helpt om kinde ren over de hele wereld op te la ten groeien met goede toe komstmogelijkheden. Daar voor werkt Unicef, samen met de plaatselijke bevolking, aan het opzetten van basisgezon- heidszorg, voedsel- en water voorzieningen en onderwijs in 128 landen. Dit jaar richt Uni cef zich onder meer op onder wijs voor meisjes, omdat deze nog steeds veel minder scho lingsmogelijkheden hebben, terwijl ze later niet alleèn voor de gezondheid van hun kinde ren moeten zorgen, maar ook voor de voedselvoorziening. Hiervoor worden projecten ge1 steund in Pakistan en verschil lende andere landen. De verkoop vindt plaats op braderieën, beurzen, in Unicef - winkels, Wereldwinkels, thuis en bij andere gelegenheden.' Ook kunnen de artikelen per post worden besteld. De gratis Unicef Voorjaarscatalogus 1993 en verkoopadressen zijn op te vragen bij Unicef Klantenser vice in Den Haag, telefoon 070- 3339300 (tijdens kantooruren). Küeree-Overflakkee en SchouwervDuiveland flUy m I OOSTERLAND - Sinds 1985 is het Duivelands Meubelhuis ondergebracht in de Wilgenstraat in Oosterland. Voordien beheerde M. C. Bolle een zaak aan de Sint Joostdijk in het dorp. De ze zaak werd echter te klein en er werd naar een grotere bedrijfsruimte gezocht. Deze werd ge vonden op het bedrijventerrein in Oosterland, waar nu de heer G. Bal de scepter zwaait. Dit pand had eerder dienst gedaan voor een bouwbe drijf en moest alvorens het geschikt was om als show room voor meubels te die nen eerst grondig worden verbouwd. Maar voor een meubelzaak is een dergelij ke aanpassing natuurlijk een fluitje van een cent. Te genwoordig stapt de consu ment dan ook een mooi in gerichte zaak binnen, waar in een breed assortiment meubelen getoond wordt. Want hetgeen het Duive lands Meubelhuis graag uit wil dragen is dat de consu ment altijd wel iets van haar gading in het meubel huis kan vinden. Van een voudig tot luxe en van klas siek tot modern. Bovendien herbergt de zaak, speciaal voor de vele vissers in de re gio, een uitgebreide collec tie scheepsstoffering. Op dit moment staat na tuurlijk het tuinmeubilair volop in de belangstelling. Speciaal voor de zonaanbid- ders is er in het meubelcen trum een speciale tuinmeu bel-afdeling ingericht. De klanten kunnen hier op hun gemak een keus maken uit een groot aantal merken, waaronder Hartman, Jar- din, Capisa en Kettler. Ook de nieuwe kleur van dit seizoen, bordeaux, maakt deel uit van de col lectie van het Duivelands Meubelhuis. Maar het grootste deel van het assortiment is toch nog wit. Het nadeel hiervan is dat het bij felle zon verblin dend op de ogen werkt. Maar om dit te vermijden kan men natuurlijk kussens voor op de stoelen kopen en een bijpassend tafelkleedje. En diegenen die de zon dan nog te fel vinden kunnen al tijd nog met een mooie pa rasol naar huis keren. DEN HAAG - In de brochure Aanrijding en boetes in het buitenland geeft de afdeling Rechtshulp van de ANWB een actueel overzicht van gevolgen van aan rijdingen en de hoogte van verkeersboetes in ver schillende vakantielanden. Daarbij worden tips ge geven over de manier waarop vakantiegangers het best kunnen handelen in deze twee veel voorkomen de pechsituaties. Aan het boekwerkje is een viertalig schadeformulier toe gevoegd voor aanrijdingen met een buitenlandstalige tegen partij. De brochure is vanaf eind april voor ANWB-leden gratis verkrijgbaar bij ANWB- kantoren. Het inlichtingenblad is be doeld om een deel van de onze kerheid weg te nemen bij va kantiegangers, die met een aanrijding of boete over de grens te maken krijgen. Deze onzekerheid is vooral te wijten aan onbekendheid met plaatse lijke verkeersregels en straffen en met regels voor schadeaf wikkeling na een ongeval. Bezwaar Behalve de hoogte van geld boetes voor overtredingen in verschillende landen, kunnen vakantiegangers die deze bro chure bij de hand hebben, na gaan of de politie het rijbewijs kan intrekken, een waarborg som kan vragen of beslag op de auto kan leggen. Direct de ver keersboete contant betalen, le vert in sommige landen kor ting op. In de ANWB-brochure komt ook de mogelijkheid tot het indienen van bezwaar te gen de boete aan de orde. Voor deze brochure liet ANWB Rechtshulp een viertalig Euro pees Schadeformulier sa menstellen voor gebruik bij aanrijdingen in het buiten land. Voordeel is dat bij een on geval met een buitenlandstali ge partij slechts één aanrij dingsset hoeft te worden inge vuld. De Nederlandse betrok kene behoudt de Nederlandsta lige versie en geeft de doordruk op de anderstalige versie aan de tegenpartij. Ver zekeringsmaatschappijen van beide partijen krijgen zodoen de precies dezelfde gegevens. Daardoor wordt de kans op dis cussie over de feiten - waardoor schadevergoeding vertraagt of zelfs uitblijft - aanmerkelijk verkleind. OUDE-TONGE - De seniorenteams van HSV The Islanders blijven vooralsnog het zorgenkindje bij de Flakkeese honkbalvereniging. Hoewel er met tijden re delijk tot aardig gehonkbald wordt, moet de overwinning veelal aan de tegen-, stander gelaten worden. De jeugdteams van de Oude-Tongse club daarentegen halen bijna wekelijks de winst binnen. Vooral de jongens aspiranten en jongens pupillen lopen hierbij voorop. De jongens aspiranten, die vo rig jaar als debutant op een haar na het kampioenschap misten, doen momenteel als koploper weer volop mee in de titelstrijd. Afgelopen zaterdag kregen de spelers van coach Jan Zwerus de tot dan toe nog mede-lijstaanvoerder de Boosters uit Breda op bezoek. The Islanders realiseerden de ernst van de zaak en lieten niets aan het toeval over. Vangbal Zowel in verdedigend als aan vallend opzicht toonden de rood-witten zich de meerdere van de Brabanders. Er werden weinig fouten gemaakt. Den nis Sewell en Erik Boekhoff zetten ieder een fraaie vang- baal op de naam. Aan slag was Jan Veenstra goed bezig met één keer een tweehonkslag en één keer een driehonkslag. Me- rijn Kant deed daar nog één honkje bij en sloeg derhalve, een homerun. Eindstand: 10-1. De jongens pupillen moesten op bezoek bij Twins in Ooster hout. Tijdens de sportief verlo pen ontmoeting bleef The Islanders telkens aan de goede' kant van de score. In de eerste inning vestigde Erik Boek- - hoeff,. als invaller, andermaal, de aandacht op zich door een mooie vangbal. Martin Verha gen deed dat in de tweede in ning eveneens en maakte tege lijkertijd een te vroeg vertrok ken loper op het honk uit. Aan vallend vestigde Leon Bech- thum de aandacht op zich met een tweehonkslag, waardoor twee punten binnenkwamen. Eindstand: 9-18. Zowel honkbal 1 als honkbal 2 moest de overwinning aan de tegenstanders laten. Mede door teveel gemaakte fouten,' werd opnieuw achter het net gevist. Het eerste team bleef nog ge ruime tijd gelijke tred met op ponent De Batters houden. Een terugslag in de zesde inning zorgde ervoor dat er uiteinde lijk verloren werd met 20-4. Het tweede speelde een thuis wedstrijd tegen Holy 2 en ver loor eveneens: 8-27. BROUWERSHAVEN - De VVV Brouwershaven ver koopt sinds enige tijd de landelijke VVV Geschenk bon. De VVV speelt hiermee in op de landelijke reor ganisatie van VVV-kantoren, die de verkoop van de bonnen eist. Tevens wordt hiermee een gat in de markt gevuld. De VW Brouwershaven doet nu haar best, de plaatselijke ondernemers er toe te bewegen de bonnen in te nemen van de consument. Dit houdt beste dere in de buurt wat zo belang rijk is voor de leefbaarheid van de kernen. Ook kan men in het VW-kantoor terecht voor di verse fietsroutes. Op 8 mei is dat tijdens de lan delijke ANWB Fiets- en Molen dag het geval. Samen met de VW Zierikzee is een route sa mengesteld en omdat Sehou- wen-Duiveland slechts twee steden kent hebben de infor- matrices voor de naam Schouwse Stedentocht geko zen. Zowel Brouwershaven als Zierikzee zijn start- en eind- plaatsen. Onderweg zijn enke le controlepunten en rustpun ten en molens om te bezichti gen. Het gehele jaar door zijn er van eigen bodem de Monumenten-, Kaas- en Jubileumroute, de lengte varieert van 25 tot 35 ki lometer. De Monumentenfiets route gaat door de hele ge meente en kan het hele jaar door gereden worden, dus niet alleen tijdens Open Monumen tendag. De Kaasfietsroute gaat ook door de eigen gemeente en doet enkele ambachtelijke punten aan zoals een wolboer derij en een kaasboerderij. Nieuw is de Jubileumfietsrou te, richting Westhoek.Deze rou te is tot stand gekomen in sa menwerking met het Trampoli necentrum Westerechouwen, dat dit jaar zijn 25-jarig jubi leum viert. Niet alleen bij toeristen, maar ook bij eigen inwoners blijkt een tocht over het eiland, ver volgens door de Domaniale bossen en terug langs de Oos- terschelde een ontdekking te zijn. Fietsers die zich na terug komst bij het VVV melden krijgen een herinnering mee naar huis. Eilandelijk worden de Cultuur Historische Routes verkocht van Schouwen-Duiveland en St. Philipsland. In de VVV Brouwerehaven zijn wandelroutes te verkrijgen voor onder meer Dreischor, Zonnemaire, Schuddebeurs en Brouwershaven en de Schouw se Domeinen. Dit jaar zijn er ook weer Natuurexcursies op de Grevelingen gepland (boot tocht en wandelen) in samen werking met Staatsbosbeheer en het Natuur- en Recreatie schap De Grevelingen. De data zijn: donderdagen 3, 17 en 24 juni. Deelname is alleen moge lijk na aanmelding bij de WV Brouwershaven. Voor hengelsport-liefhebbers zijn de visakte en -vergunningen te koop. Nieuw is dat men nu ook bij de VW Brouwerehaven het lidmaatschap met de Grote Vergunning van de Hengel sportvereniging Dreischor kan verwerven. Wie voor iemand een presentje mee wil nemen kan, naast de Geschenkbon, kiezen uit ge schiedenisboekjes van Brou werehaven, boeken voor vogel liefhebbers, diverse kaarten en gidsen en de Muntenset van Zeeland. Met de cursus Historische Hof- en Theaterdansen in het kader van seizoensverlenging schept de VW niet alleen een moge lijkheid voor een korte vakan tie, maar ook uitbreiding van kennis voor dansbeoefenaars in de regio. Advertentie Veranhvoord zitten? Wetenschappelijk onder zoek heeft aangetoond dat een zitmeubel moet zijn afgestemd op de lichaamsbouw van een persoon om gezond en verantwoord te zitten. Door middel van een uniek aanmeetsysteem kunnen wij dit voor u realiseren. Uw Fitformdealer INTER-/WEUBEL Haringvlietplem 4, Zierikzee, tel 01110-12946 Advertentie y .DE,PAREL. Babclweg 2,4357 BT Domburg, telefoon 01188-3230 Een uitgebreid warm en koud buffet met overheerlijke gerechten, zoals Tapas, Paella, Ensalada, Chorizo, Tortilla Espagnola en nog vele andere gerechten op zaterdag 22 en 29 mei. Prijs, 39,50 p.p. Kinderen tot 12 jaar halve prijs. Buffet in combinatie met een partijtje bowlen slechts 42,50 p.p. Reserveer tijdig, restaurant 'De Parel': 01188 - 3230 „oC^° MIDDELBURG - Maandag 24 mei houdt het Rozenkruisers Genootschap een lezing in de aula van de Zeeuwse Biblio theek in Middelburg. Het on derwerp van deze lezing is De ademhaling van de zielemens. De lezing begint om 20.00 uur. De toegang Is gratis. Na de le zing kan men er vragen over stellen en informatie verkrij gen over het Rozenkruisers Ge nootschap in het algemeen. BURGH-HAAMSTEDE - Op zaterdag 29 mei wordt in de Nederlandse Hervormde kerk te Haamstede een zangavond gehouden die wordt georgani seerd door het comité stichting In de rechte Straat. Aan de bijeenkomst wordt meegewerkt door het jongeren koor Psallite Deo uit Middel- harnis onder leiding van Paul Kievit, het Walchers Mannen koor uit Middelburg onder lei ding van Joop de Visser en de muziekgroep Mattanja uit Rot terdam onder- leiding van N. Bontenbal. Ds J. van Dijk uit Tholen spreekt tijdens de zang avond. Er wordt een collecte gehouden waarvan de op brengst is bestemd voor de stichting In de Rechte Straat. De zangavond begint om 20.00 LEUSDEN - Van 23 tot en met 29 mei houdt het Astma Fonds de jaarlijkse collecteweek on der het motto Laat Carapa- tiënten niet stikken. Huis-aan- huis komen collectanten dan een financiële bijdrage vra gen. Medicijnen verlichten al veel, maar de oorzaken van astma, chronische bronchitis en longemfyseem zijn nog niet achterhaald. Daarom is ook dit jaar een hoop geld nodig om patiënten een beter leven te geven. In Nederland hebben maar liefst 1,5 miljoen mensen last van astma, chronische bronchi tis of longemfyseem. Astma veroorzaakt vaak onverwachte aanvallen van ernstige be nauwdheid. Een patiënt met longemfyseem heeft het zelfs doorlopend benaüwd. Elk jaar komen er nog patiënten bij. Met geld van het Astma Fonds is inmiddels belangrijke voor uitgang geboekt in de behan deling van Carapatiënten. Daardoor is de kwaliteit van hun leven aanzienlijk verbe terd. Het Astma Fonds heeft dit jaar bijna 20 miljoen gulden nodig. Veel geld gaat naar weten schappelijk onderzoek om de oorzaken van de ziektes te ach terhalen. Ook is geld nodig voor directe patiëntenzorg, zo als financiële hulp, vakanties voor ernstige Carapatiënten en het beoefenen van aangepaste sport. Verder organiseert het Asrma Fonds cursussen voor artsen en verpleegkundigen, zodat zij beter hun werk kun nen doen. Bovendien is veel voorlichting nodig, aan patiën ten en aan hun omgeving. Bij voorbeeld over hoe zij met de ziekte kunnen omgaan. LEIDEN - IVN-Leiden heeft samen met Stichting Duinbe houd een natuur-doe-boekje uitgebracht over het Zuidhol landse duinlandschap. Onder de titel Beleef het duin zelf zijn naast enkele wandelrou tes en een fietstocht een tiental opdrachten beschreven. Het is de bedoeling dat de lezer hier mee zelf op ontdekkingstocht gaat. De opdrachten laten de lezer onder meer speuren naar vos- sesporen en luisteren naar zangvogels. Vervolgens moet men zijn neus achterna om te ruiken aan het lenteboeket van de duinflora. En voor diegenen die van brandnetelsoep hou den, verklapt het boekje de methode om een brandnetel te plukken zonder geprikt te wor den. Een aantal wandelroutes voert langs interessante plekjes in diverse Zuidhollandse duinge bieden. Een aanrader is de fietstocht die door het strand- wallenlandschap vanaf Voor schoten naar de kust loopt. Hierbij fietst men als het ware door de tijd en krijgt men een overzicht van het ontstaan'en de historie van dit gebied. Voor de meer culinair ingestelde duinbezoeker is er een tabel opgenomen met informatie over de eetbaarheid én giftig heid van de diverse duinbes sen, gecompleteerd met enkele recepten. Beleef het duin zelf is geschre ven als bijlage bij het in no vember verschenen boek Be leef het duin, waarin veel ach tergrondinformatie te vinden is over de onderwerpen die in het doe-boekje aan de orde ko men. Het doe-boekje is echter ook geheel zelfstandig fe be stellen en te gebriiikeh. 9 Basisbereiding grillen: Grillapparatuur, in welke vorm dan ook, goed voor verwarmen (gas, elektra of de barbecue). Kruid het vlees, maar zout het niet, want dat gebeurt achteraf. Plaats het vlees op of tussen de grill. Keer het vooral niet te vlug. In eerste instantie plakt het vlees vast maar het laat later vanzelf los. Afhankelijk van de vlees soort wordt hoogte en/of temperatuur en tijdsduur bepaald. U heeft nodig voor 4 personen: 4 lamsschnitzels a 125 gram 1 glas droge witte wijn 1 eetlepel gehakte verse dragon 4 theelepels gehakte verse dille 4 theelepels gehakte verse kervel 200 gram geblancheerde peultjes 100 gram champignons in plakjes gesneden 2 tomaten in partjes gesne den 1 krop lollo rosso, gewassen en gedroogd en in kleine stukjes geplukt 1 fijngesneden ui 2 eetlepels crème fraiche 3 eetlepels dikke yoghurt lA theelepel suiker zout vers gemalen zwarte peper Snijd elke schnitzel in drie of vier brede repen. Maak in een ondiepe schaal een ma rinade van de witte wijn, dragon en drie theelepels van de dille en de kervel. Leg de repen lamsvlees in de marinade en laai deze vier uur afgedekt in de koelkast marineren. Keer ze halverwege een keer om,- Haal het vlees uit de mari-I nade en droog het met keu kenpapier. Zeef de marina de in een steelpannetje en laat deze tot de helft inko ken. Roer er van het vuur af de crème fraiche doorheen en laat dit daarna nog één uur zachtjes koken. Voeg daarna de yoghurt, de sui ker en de rest van de dille en kervel toe. Breng het op smaak met zout en vers ge malen zwarte peper. Ver meng deze warme dressing met de peultjes, champig nons, ui, tomaat en de lollo rosso. Verdeel de salade over vier «borden. Grill nu het lams vlees snel op de grill of een barbecue aan weerszijde circa twee minuten. Leg de gegrilde repen lamsvlees op de salade en seïveer deze di rect. Lekker met stokbrood of pistoletjes. Voedingswaarde per portie: Energie: ±1025 kJ (245 kcall. Eiwit: 29 gram Vet: 11 gram Koolhydraten: 7 gram WILLEMSTAD - Tot en met zondag 23 mei is in het gebouw het Arsenaal in Willemstad een historische overzichtstentoonstelling te bezoeken over het beleg en de verdediging van Willemstad in 1793. De vestingstad Willemstad wist een zestien-dagen durend beleg door de Franse leger macht te weerstaan. De ten toonstelling geeft via maquet tes en originele gravures een beeld van de strijd en van de in die tijd gehanteerde militaire middelen. Tfevens is er te zien hoe de inwoners van de stad zich in die tijd in leven wisten te houden en wordt er een beeld geschetst van het blus werk tijdens de vele branden die werden gesticht door gloei ende kogels en bommen. Een overzichtskaart geeft de con text aan waarin de strijd zich afspeelde. Voor deze tentoonstelling heb- ben verschillende musea origi neel materiaal afgestaan. <Jp. de tentoonstelling is naast het speciale Herdenkingsboek over het beleg een speciaal voor de jeugd gemaakt boekje te koop. De tentoonstelling is gratis te bezoeken, dagelijks van 13.30 tot 16.30 uur. Voor groepen is de tentoonstelling op een drietal ochtenden ge opend. Hiervoor kan men een afspraak maken met de VW Willemstad. NIEUWERKERK - In de Kattenopvang van de Sophia-Verecni- ging tot Bescherming van Dieren in Nieuwerkerk zit de ge castreerde kater Gremlin. Hij is tien maanden oud. Gremlin is cypers met wit gekleurd. Hij is een rustige kater Vnet een lief ka rakter en is door omstandigheden door zijn vorige eigenaar af gestaan. Gremlin heeft het prima naar zijn zin in de Kattenop vang. maar wil toch graag weer in een gezin wonen. In zijn vori ge gezin was hij aan katten gewend. Of hij met honden om kan gaan is niet bekend. Wie denkt Gremlin een goed tehuis te kun nen geven, kan voor verdere inlichtingen bellen: telefoon 01114- 1583. De hond Taran uit het Dierenasiel Schouwen-Duiveland is ge plaatst. In dit asiel zitten nu nog vier honden en twintig katten. (Foto: Joop van Houdt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 15