Mineralenboekhouding geeft de veehouder duidelijkheid Onderhoud aan de provinciale wegen streeknieuws Werk Schouwse poppenmakers op poppenbeurs Middelburg ZLM blijft regulerende heffing akkerbouw afwijzen Teletaxi-experiment op Schouwen-Duiveland Geluidsover last stoort eind examen kandidaten Songfestival trekt 3,2 miljoen kijkers zierikzeescheü nieuwsbode!! Op tweede pinksterdag in de Stadsschouwburg ZLM vreest knelgevallen bij toekenning compensatie DINSDAG 18 MEI 1993 NR 25360 ZIERIKZEE - Alleen een snelle invoering van de mi- neralenboekhouding in de veehouderij zal duidelijk maken hoe groot het mestoverschot werkelijk is. Al le cijfers die nu circuleren zijn discutabel. Aan de hand van de mineralenbalans weet straks elke vee houder wat hem te doen staat. Daarom doen veehou ders er verstandig aan deze boekhouding zo snel mo gelijk in te voeren. Aldus het hoofdbestuur van de ZLM, dat zich onlangs uitsprak over het mestbeleid. Ook weg Zierikzee-Goes ZIERIKZEE - In mei en juni wordt verspreid over de provincie onderhoud uitgevoerd aan provinciale we gen. Op sommige wegen en fietspaden komt nieuw asfalt, bij andere wordt een oppervlaktebehande ling gegeven: een laagje bitumen met daaroverheen fijn grint. Ter beperking van oponthoud wordt het verkeer tijdelijk omgeleid. Over een lengte van ruim 2,5 ba«in Tholen-Sint Philipsland kilometer wordt de weg Zou- ter hoogte van Oud-Vossemeer telande-Westkapelle verbreed een oppervlaktebehandeling, en van een nieuwe asfaltlaag Het gaat om bijna 2 kilometer voorzien. Tegelijkertijd wordt weg. Over een lengte van een bij het kruispunt met de kleine kilometer wordt de Bucksweg een opstelstrook hoofdrijbaan van de weg grens voor linksafslaand verkeer ge- Noord-Brabant-Tholen-Sint maakt. De weg Middelburg- Maartensdijk opgeknapt. Veere krijgt over een lengte Op Noord-Beveland wordt de van 3,5 kilometer eveneens een oost-west-verbinding over bij- nieuwe asfaltlaag. In het week- na 3 kilometer behandeld. Ook einde volgend op Hemelvaarts- aan de hoofdrijbaan en de pa- dag en tijdens het pinkster- rallelwegen van de weg Goes- weekeinde wordt de hoofdrij- Zierikzee wordt gewerkt. In to- baan tijdelijk voor het verkeer taal gaat het om enkele kilo- opengesteld. Het Jaagpad tus- meters. Anders, vrij kleine sen Middelburg en de Keer- wegvakken op de Bevelanden sluisbrug bij Vlissingen wordt zijn die in de hoofdrijbaan en opnieuw geasfalteerd. Het het fietspad van de weg 's-Heer werk wordt de eerste drie we- Arendskerke-industriegebied ken van juni uitgevoerd. Fiet- Vlissingen-Oost, de hoofdrij- sers worden in die periode om- baan Middelburg-Zuidsloe- geleid via de ventweg langs de Kapelle (ter hoogte van Ove- Nieuwe Vlissingsewég. zande) en het kruispunt Einde- Op Tholen krijgt de hoofdrij- wege bij 's-Heer Arendskerke. SCHOUWEN-DUIVELAND - Met het ingaan van de nieuwe dienstregeling op'zondag 23 mei wordt op Schouwen-Duiveland een begin gemaakt met een teletaxi-experiment. Dit is een van de drie teletaxi- experimenten in het vervoergebied van het Streek vervoer Zuidwest-Nederland. Het project is voorbe reid onder de naam regio-taxi. Woensdag 2 juni geeft de Commissaris van de Koningin in Zeeland, drs W. T. van Gelder in het Oosterscheldeziekenhuis in Goes het officiële startsein voor deze tele-taxi in Zeeland. Het hoofdbestuur sprak de vrees uit dat in het kader van de verscherping van het mest beleid de gebruiksnormen voor bouw- en maïsland tot een landbouwkundig onverant woord niveau worden aange scherpt. Het hoofdbestuur is van mening dat het gebruik van de mineralenboekhouding in de akkerbouw als voorlich tingsinstrument gestimuleerd moet worden. Het daaraan ge koppeld invoeren van een regu lerende heffing wijst het hoofdbestuur echter resoluut af. Bovendien moet bij de regu lering van het stikstofgebruik middels een mineralenboek houding kunstmest in elk ge val buiten beschouwing blij ven, zo stelde het hoofdbe stuur. Bedrijfsniveau Het hoofdbestuur van de ZLM stelde vast dat het landbouw- bedrijfsleven in het overleg RENESSE Seizoensafsluiting bejaardensociëteit In het dorpshuis van Renesse werd vorige week de laatste bijeenkomst van het seizoen gehouden door de bejaarden- soos van Renesse. Na een wel komstwoord door mevrouw L. van den Houten-Fonteine wer den de prijswinnaars bekend gemaakt van de verschillende competities. Zowel bij het ke gelen, het knikkerbord als het sjoelen was er een prijsje voor de dame of heer die gedurende het gehele seizoen het beste puntentotaal had behaald. Ver volgens werd er bingo gespeld met verschillende leuke prij zen. Mevrouw Blom-Schaleven verzorgde in klederdracht gestoken declamaties in dia lect. Zij oogstte hiermee veel waardering. Ok de voordracht van mevrouw Dalebout-v. d. Maas viel goed in de smaak. De gezellige middag werd beëin digd door ds. D. Stap. Daarna vertrok het gehele gezelschap met de overheid moet vasthou den aan haar eigen plan Mest beleid naar 2000. Dit plan legt de verantwoordelijkheid voor de mestproduktie en mestafzet bij de individuele veehouder. Het plan is opgesteld door het Landbouwschap en de Pro- duktschappen. Het stelt maat regelen voor ter beperking van de mest- en ammoniakproduk- tie op bedrijfsniveau. Op die manier zijn betere resultaten te behalen dan door het opleggen van generieke maatregelen, wat de regering voor ogen staat. Het plan ontziet de veehouder die niets doet aan de mest niet. Zo zal het bovenste kwart van de mestproduktierechten van varkens- en pluimveebedrijven worden belast met een hoge heffing, ingaande uiterlijk 1 januari 1995. Deze heffing is nog gebaseerd op het bestaan de fosfaatboekhoudsysteem. Zodra de regulerende minera lenboekhouding is ingevoerd, kan de 25%-regeling vervallen. naar Het Wapen van Renesse waar in een uitstekende sfeer werd genoten van een goed ver zorgde warme maaltijd, als af sluiting van een geslaagd sei zoen. Het organiserende comi té ontving daar namens alle soosleden een boeket bloemen uit handen van de dames Van Oudenaarde en Dalebout. Voor de heer Van de Houten, die de kegelcompetitie organiseerde, was er een doos bonbons. Eind september zal de soos van start gaan met het nieuwe seizoen. NIEUWERKERK Verkoping Adullam Morgen, woensdag 19 mei, wordt in Nieuwerkerk een ver koping gehouden van lingerie en keukentextiel ten bate van het werk van de Stichting Adullam die zich bezig houdt met de gehandicaptenzorg. De verkoping wordt gehouden in de zaal van de kerk van de Ge reformeerde Gemeente in Ne derland aan de Stationsstraat. De verkoping begint om 19.30 uur. Men kan er terecht tot 21.00 uur. MIDDELBURG Lezing Rozenkruisers Maandag 24 mei verzorgt het Het ZLM-bestuur onderstreep te dat het een goede zaak is als veehouders op vrijwillige ba sis nu al starten met een mine ralenboekhouding. Er zijn vol op mogelijkheden om hierover voorlichting te verkrijgen. Het bedrijfsleven zou graag zien dat de mineralenboekhouding in de veehouderij per 1 januari 1995 verplicht wordt gesteld. Dat er een verplichting komt, is inmiddels wel zeker. Veehou ders doen er daarom verstan dig aan hier nu al op in te spe len. Verantwoord Ook in het plan van het land- bouwbedrijfsleven zijn overi gens heffingen op een te hoge mestproduktie mogelijk. Vee houders kunnen echter ontko men aan een verplichte heffing als zij hun mest op een aan toonbaar verantwoorde manier kunnen afzetten. In het plan zit ook een voorstel tot verlaging van de gebruiks normen en acceptabele verlies- normen voor fosfaat. De ge bruiksnorm voor maïs- en bouwland moet in 1998 terug gebracht zijn tot 110 kg per ha, voor grasland tot 145 kg per ha. Het acceptabel fosfaatverlies (het verschil tussen het ge bruik van fosfaat en de ont trekking daarvan door het ge was) moet in 1995 tot 75 kg/ha Zij die handig zijn met naald en draad leven zich uit op ex travagante kostuums, ingeto gen jurkjes of feeërieke gewa den. De 'klèiers' kunnen de mooiste kopjes vormen en al doende wordt iedere poppen- maakster bekend met alle fas cinerende facetten van het pop pen maken. De poppenbeurs in de Stadsschouwburg in Mid delburg geeft een goed beeld van de enorme vooruitgang die het poppenmaken de laatste ja ren heeft genomen. Het pop penmaken is de amateurstatus ontgroeid. Tijdens de poppen- beurs ook aandacht voor een nieuwe hartstocht die ons land in zijn greep heeft: de teddy beer. Teddyberen zijn vrij eenvoudig te maken en altijd een origi neel cadeau voor vrienden, fa milie en kennissen. Met wat kennis en wat fantasie is het mogelijk zelf patronen te ma ken en een heel eigen uitdruk king en vorm aan de beer te ge ven. Het verzamelen van ted dyberen was al wat langer po pulair, al is het aantal verzame laars nu een stuk groter gewor den. Alle materialen om zelf beren te gaan maken zijn te koop op de Middelburgse pop penbeurs. Voor de verzame laars van oude poppen is een grote keuze. Oude beren en poppen worden tijdens de pop- Rozenkruisers Genootschap een lezing in Middelburg. Titel van de lezing is de ademhaling van de zielemens. Daarbij gaat het om de vraag of wij ons geestelijk op willen heffen.'De lezing wordt om 20.00 uur ge houden in de aula van de Zeeuwse Bibliotheek aan de Kousteensedijk in Middelburg. De toegang is gratis. VLISSINGEN Rockweekend in De Piek In De Piek te Vlissingen wordt op 21 en 22 mei een rockweek end gehouden. Tijdens de eer ste dag van het evenement wordt de CD öans bin Zeeuwen van de Zuid-Bevelandse groep Surrender gepresenteerd. Za terdag wordt een alternatieve rock party gehouden waaraan de groep The Ex meewerkt en verschillende disc-jockeys ac tief zijn. De evenementen be ginnen op beide dagen om 22,00 uur. DEN HAAG - De landmacht or ganiseert op Hemelvaartsdag in Zoetermeer een „Nationale Thuisfrontdag" voor familie en bekenden van militairen die in het kader van VN-operaties naar het buitenland zijn uitge zonden. zijn teruggebracht en in het jaar 2000 tot 25 kg/ha. Wat be treft stikstof moet er zo snel mogelijk duidelijkheid komen over acceptabele verliesnor- men. Omdat de regulerende mineralenboekhouding het in strument wordt om behalve fosfaat ook stikstof terug te dringen, kunnen uitrijverbo- den naar de mening van het landbouwbedrijfsleven verval len. De Verplaatsingswet dient zo spoedig mogelijk te worden in gevoerd. Het systeem van mestproduktierechten moet zo snel mogelijk worden omgezet in een systeem met afzetrech- ten. Zodra dat het geval is kan de verplaatsingswet weer ver vallen. „Zelfs als de verplaat singswet maar twee jaar werkt, dan nog is het zinvol om hem in te voeren", aldus W. van Veldhuizen, voorzitter van de veehouderijcommissie van de ZLM. In Mestbeleid naar 2000 wordt verder gesteld dat ook het am moniakbeleid op bedrijfsni veau moet worden aangepakt. Ook hier is de regulerende mi neralenboekhouding het uit gangspunt. Het hoofdbestuur van de ZLM onderschrijft de visie die ten grondslag ligt aan het plan van het bedrijfsleven. Dit houdt in dat niet gekozen moet worden voor algemeen geldende maatregelen, dus geen extra aanscherping van de gebruiksnormen, geen ver snelde invoering van de eind- normen, geen schorsing van de latente mestproduktierechten en geen verlaging van de grondgebonden mestproduk tierechten. Als de regering toch deze weg opgaat, zal het draag vlak voor de noodzakelijk te nemen maatregelen wegvallen. penbeurs gratis getaxeerd. Er is ook een poppen- en beren- dokter aanwezig. Wie blijft er niet even verte derd stilstaan bij een etalage waarin poppen zijn uitgestald? Kleine mensjes in allerlei vor men en gedaanten die altijd weer de aandacht weten te trekken. Soms met pure schoonheid, soms met ondeu gende ogen en vaak met hun uitstraling. Meer nog dan speelgoed voor kinderen zijn poppen speelgoed voor volwas senen. Scheppingsdrang Of het nou uit'nostalgie is of uit een drang om te scheppen: duizenden vrouwen, maar ook wel mannen, in Nederland le ven zich uit op het creëren van mini-kinderen, sprookjesfigu ren, karaktervolle boertjes en boerinnetjes en nog vele ande re figuren die ontstaan in een fantasierijke geest. Hoogte punt voor veel poppenmaak- sters is de poppenbeurs. Hier doen zij inspiratie op, kijken .'de kunst' af, kijken naar de monstraties van bekende pop penmakers. Hier kunnen zij ge nieten van hun eigen hobby. Voor veel mensen is het ongelo felijk dat een beurs met louter poppen en teddyberen zoveel publiek trekt. Jarenlang zei den de sceptici dat de hele 'poppenhobby' maar een rage was. Het tegendeel is inmid dels waar gebleken. Iedere week zijn er door het hele land poppenbeurzen, honderden poppenmakers geven elke week cursussen en er zijn her en der in den lande speciale poppen-speciaalzaken en ate liers. De poppenmaaksters we ten wel waarom het poppen maken zo populair is. Voor de niet-creatieven onder ons is er de mogelijkheid om een fan tastische verzameling poppen op te bouwen. HILVERSUM - Geluidsover last was maandag bij de derde dag van het eindexamen de meest voorkomende klacht bij de klachtenlijn van het Lande lijk Aktie Komite Scholieren (LAKS). Erg storend was bij voorbeeld dat het mavo examen maandag een half uur korter duurde dan het vwo- examen. De vertrekkende mavo-kandidaten veroorzaak ten daardoor veel overlast voor de nog doorzwoegende vwo'ers. Veel scholen hadden bij de toe wijzing van lokalen geen reke ning met dit roosterprobleem gehouden. Het komt vaak voor dat de mavo-kandidaten in een lokaal naast dan van de vwo'ers zaten: soms zelfs in hetzelfde lokaal. Het LAKS roept de scholen op beter op hinderlijke geluiden te letten. Elk jaar opnieuw is geluids overlast de meest voorkomen de klacht bij het examen, ter wijl het probleem meestal best te voorkomen is. Op Schouwen-Duiveland biedt het teletaxi-project aansluiting op lijn 130. Het vervoergebied dat deze taxi bestrijkt omvat de postcodegebieden van Zie rikzee (4301), Kerkwerve/Mori- aanshoófd (4321) en Schudde- beurs/Noordgouwe (4317). Van uit dit gebied en vanuit Brui- nisse (inclusief Aquadelta en Zijpe) kan de klant naar de tele-taxicentrale bellen om met de teletaxi naar de halte van bus 130 te worden gebracht. Via de centrale wordt een af spraak gemaakt hoe laat de klant met de bus mee wil en hoe laat deze thuis wordt opge haald. Zijn er meerdere klan ten dan wordt de rit gecombi neerd. Het systeem werkt ook omge keerd. De klant kan aan de chauffeur van bus 130 te ken nen geven dat hij bij de halte van lijn 130 in Bruinisse en Zie rikzee door de tele-taxi opge- ZIERIKZEE - Het hoofdbe stuur van de ZLM vreest dat een flink aantal boeren in de knel komt als gevolg van de in gewikkelde MacSharry-rege- ling. Ondanks de uitgebreide voorlichting zullen sommigen zich hebben verslikt in de „kleine letters", waardoor zij de kans lopen de compensatie geheel of gedeeltelijk mis te lopen. De termijn voor het in dienen van de aanvragen ver liep op 15 mei. Onlangs heeft minister Buk man de sancties bekend ge maakt tegen het verstrekken van onjuiste gegevens. Indien bij controle blijkt dat de wer kelijke situatie meer dan 20 procent afwijkt van de gege vens op de aanvraag, vindt er een korting van 100 procent plaats en kan men voor het jaar 1993/1994 geen aanvraag meer indienen. In de hoofdbestuursvergade ring werd meegedeeld dat in Zeeland 3.300 van de circa 4.000 MacSharry-aanvragen waren ingediend. Van de ingediende aanvragen waren er 2.900 geac cepteerd. In Brabant verloopt de procedure minder soepel. Onlangs was nog maar 60 pro cent van de aanvragen bij de DBH's ingediend. Bovendien DEN HAAG - Minister Pronk (ontwikkelingssamenwerking) gaat de mogelijkheden na poli tiedeskundigen naar Somalië te sturen voor de vorming van een eigen politiemacht in dat land. Pronk is ook bereid fi nanciële en materiële steun te geven aan de opbouw van de Somalische politie haald wenst te worden. Van daar brengt de tele-taxi de pas sagier naar een adres in het vervoergebied van de tele-taxi. Dé chauffeur geeft deze bood schap door aan de Centrale Verkeers Leiding. Deze belt vervolgens de tèle-taxicentrale die de zaak dan verder regelt. Omdat de tele-taxi helemaal afgestemd is op lijn 130, zal de taxi alleen op de vertrek- en aankomsttijden van lijn 130 rijden. Voor een enkele rit be taalt de reiziger 5,-. Deze tele-taxi is een aanvulling op het openbaar vervoer, waar voor de ZN contracten heeft af gesloten met enkele taxibedrij ven. Op Schouwen-Duiveland werkt de ZWN samen met taxi bedrijf Lemsom uit Kerkwer- ve. Het tele-taxi-experiment is van de grond gekomen door provincie, Rijkswaterstaat, en kele taxibedrijven en de ZWN. bleek dat een groot aantal for mulieren niet correct was inge vuld en teruggezonden is naar de aanvragers. Economisch eigendom Het hoofdbestuur van de ZLM stelde met gemengde gevoelens vast dat de minister eindelijk een beslissing heeft genomen over de toekenning van Mac- Sharry-compensatie wanneer er sprake is ven economisch ei gendom. In die gevallen moet de juridisch eigenaar de com pensatie aanvragen. Hoewel er nog veel haken en ogen aan de ze oplossing zitten, is er in elk geval iets bereikt. Het ministerie biedt geen oplossing aan de telers van teu nisbloemen, die niet kunnen beschikken over een contract waaruit blijkt dat het gewas voor non-food doeleinden wordt geteeld. Het verkrijgen van zo'n contract blijkt uiterst moeilijk vanwege de strenge voorwaarden die de overheid stelt. Ook met betrekking tot het „gat" in de toekenning van stierenpremie was begin deze week tot ongenoegen van het hoofdbestuur geen nieuws te melden. AMSTERDAM - Tijdens de op namen van het Avro- programma „Tussen Kunst en Kitsch", vorige week maandag in het Rijksmuseum Het Ca- tharijneconvent in Utrecht, zijn documenten gevonden van de Belgische schilder, tekenaar en illustrator René Magritte (1898-1967). Verwachting t/m zaterdag 22 mei WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 50% Min.temp. 14 graden Mid.temp. 20 graden Windkracht oost 3 Vrijdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 60% Min.temp. 12 graden Mid.temp. 16 graden Windkracht west 3 Zaterdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 30% Min.temp. 11 graden Mid.temp. 18 graden Windkracht noord 3 ZON- EN MAANSTANDEN 19 mei Zon op 05.37, onder 21.30 Maan op 04.16, onder 19.33 20 mei Zon op 05.36, onder 21.31 Maan op 04.43, onder 20.41 21 mei Zon op 05.35, onder 21.33 Maan op 05.15, onder 21.46 Nieuwe Maan: 28 mei (20.22) HETWEEROVERZICHT DE BILT - De komende dagen is er niet veel zon, er vallen enkele buien en de temperaturen gaan nog wat omlaag. Vanavond en vannacht is er overwegend veel bewolking en hier en Óaar valt er een regen- of on weersbui. De minimumtemperatuur ligt rond 15 graden en er is maar wei nig wind. Woensdag overdag is hier én daar de zon even te zien, maar de bewolking overheerst en er vallen weer enkele buien. De kans op on weer is daarbij in het noordoosten van het larid een stuk groter dan in het zuidwesten. De temperatuur loopt woensdagmiddag uiteen van 17 graden aan zee tot 22 graden plaatselijk in het noordoosten van het land. De wind is zwak tot matig, kracht 2 3, en waait uit uiteenlopen de richtingen. Tot het weekeinde ver andert er maar weinig; er is steeds tamelijk veel bewolking en de buien kans blijft vrij groot. De temperaturen dalen nog wat verder: vrijdag wordt het niet veel warmer dan 16 graden. Pas in het weekeinde komt er meer zon en gaan de temperaturen weer omhoog. HILVERSUM - Het Eurovisie Songfestival heeft zaterdag avond 3.280.000 kijkers aan de buis gekluisterd. Het evene ment werd daarmee het best bekeken programma van de af gelopen week, zo heeft de NOS becijferd. De kijkers waar deerden het programma met een 7,0, te weinig voor een plaats in de top tien van de af gelopen week. Het omlijstende programma van Paul de Leeuw haalde wel een hoge (7,7) waardering, goed voor een derde plaats. Er ke ken bijna twee miljoen mensen naar. RTL 4 was op alle avon den van de afgelopen week de meest bekeken zender in Ne derland, met uitzondering van de Eurovisie-avond. Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur P. M. M. Schrauwen Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12951 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 48,50 Bij autom. afschr. f 46,00 Per jaar f 183,00 Bij autom. afschr. f 173.00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 1130 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f J,- De advertentieprijzen zijn exclusief 17tt% BTW. ZIERIKZEE/MIDDELBURG - Maandag 31 mei, tweede pinksterdag, wordt in De Stadsschouwburg in Middelburg een grote poppenbeurs gehouden. Tal van poppenmakers tonen daar staaltjes van hun kunnen en onder hen zijn ook drie Schouwse poppenmakers: A. Mol uit Nieuwerkerk, F. Osephius uit Zierikzee en A. Lameyn uit Dreischor. Clown Bassie, een handgemaakte pop van Bets van Boxtel. Sancties liegen er niet om

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 3