Westerschouwse raad verdeeld over plannen Milieu Educatief Centrum 0 1 uw mm m GRATIS ADVERTENTIE muwEMumim College ziet aanleg ijsbaan in Kerkwerve niet zitten r n ZIERIKZEESCHE 1 NIEUWSBODE M PvdA: ''Haalbaarheidsonderzoek wel erg duur Te duur en lokatie naast sportveld ongeschikt Oldtimer pinksterweekend in Goese Zeelandhallen 3 POPPENBEURS 5 WIJNREIS 7 JEUGDRUBRIEK 9 VOLLEYBAL Eerste 'Uit de school geklapt' Maij wil auto van de zaak zwaarder gaan belasten dé krant van schouwen -duiveland! J ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uit onze grote kollektie leuke, originele en moderne kaarten. Wie deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bij de familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode. drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel 01110-16551 DINSDAG 18 MEI 1993 149e JAARGANG NR 25360 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 BURGH-HAAMSTEDE - De gemeenteraad van Wes- terschouwen reageerde gisteren, maandag, tijdens de gemeenteraadsvergadering verdeeld op de plan nen van het college voor het realiseren van een Mi lieu Educatief Centrum in Westerschouwen. Met na me de PvdA-fractie plaatste verschillende kritische kanttekeningen. ,,Wij hebben al jaren gepleit voor realisering van een bezoekerscentrum. Dat is voor een gemeente als Westerschouwen een must gewor den. Een Milieu Educatief Centrum valt meer in het rijtje wensen", aldus PvdA-woord voerder C. Verton. In de aanbiedingsbrief bij de begroting voor 1993 kondigde het college al aan te streven naar realisering van een per manent Milieu Educatief Cen trum in Westerschouwen. In verband daarmee zijn er al ge sprekken gevoerd met het bu reau Energy Connection en de Grontmij. Resultaat van die besprekingen is dat nu beslo ten is eerst een onderzoek naar de haalbaarheid van een derge lijk centrum, de financiering en organisatie uit te (laten) voeren. Daar is een bedrag van 110.600,- mee gemoeid. Twijfels Bij de PvdA leven, zo bleek uit het betoog van Verton, de nodi ge twijfels over wenselijkheid en haalbaarheid van een Mi lieu Educatief Centrum in Wes terschouwen. Verton plaatste om te beginnen vraagtekens bij het nut van het door het col lege voorgestelde rapport. ,,Wij vrezen dat dit rapport slechts suggesties zullen bevatten waar wij dan weer uit zullen moeten kiezen", aldus de sociaal-democraat. Hij zei het gevoel te hebben dat het MEC in Westerschouwen uiteinde lijk een soort thema-park zal gaan worden. ,,En veel van dat soort themaparken leiden een twijfelachtig bestaan", aldus Verton. In de visie van de PvdA is een bezoekerscentrum een attractie en valt een MEC on der het kopje educatie. ,,Dit lijkt ons een soort educatieve attractie te worden, en dat is volgens ons toch niet helemaal de bedoeling". Verton besloot zijn betoog met de opmerking dat de kosten van het onderzoek in de ogen van de PvdA wel erg hoog zijn. CDA'er H. J. Klatter zei zich een heel eind te kunnen vinden in de kritiek van de PvdA. ,,Ik betreur dat onder tijdsdruk een dergelijk besluit genomen PvdA-raadslid C. Verton: Het haalbaarheidsonderzoek is erg duur". moet worden", aldus de christen-democraat. Hij kop pelde daar de opmerking aan vast dat een onderzoek naar de haalbaarheid een absolute noodzaak is. Klatter liet daar bij in het midden of er uitein delijk een bezoekerscentrum dan wel een MEC uit de bus dient te komen. SGP/RPF/ GPV-woordvoerder J. van den Berge hield het in zijn com mentaar zeer kort. Hij schaar de zich zonder verder commen taar achter het voorstel van het college. WD'er C. A. Hoorweg was ook niet al te lang van stof. Hij zei zich te kunnen vinden in de plannen van het college en benadrukte het belang van een haalbaarheidsonderzoek. Wethouder ir. C. W. Veerhoek stelde in reactie op het com mentaar vanuit de raad dat het door het college gewenste MEC een echt Doe-centrum moet worden. „Je moet het aantrek kelijk maken, anders komt er niemand naar toe", aldus de wethouder. Op de kritiek van de PvdA rea geerde de wethouder met de opmerking dat niet gestreefd wordt naar een groot centrum. „Het wordt klein, maar op kwalitatief hoog niveau", al dus Veerhoek. Hij stelde dat de gemeente allereerst op zoek is naar wat Veerhoek omschreef als 'partners met geld'. Daarna wil men, zo bleek uit het ver haal van Veerhoek ook om de tafel gaan zitten met organisa ties als Natuur- en Vogelwacht, Natuur en Milieu en Natuur monumenten. Wethouder G. J. W. van der Salm benadrukte vervolgens het belang van een goed haalbaarheidsonderzoek. „Beter een goed onderzoek vooraf dan achteraf geconfron teerd worden met enorme ex ploitatietekorten' Parkeerterrein De nodige discussie was er ook PvdA-wethouder G. J. W. van der Salm:Liever goed onder zoek vooraf dan achteraf ge confronteerd worden met enorme exploitatielasten". over het voorstel van het colle ge om op een nieuw deel van het parkeerterrein achter de RK-kerk in Haamstede een zo genaamde penetratielaag aan te brengen. In eerste instantie had men het idee dat uitbrei ding van het parkeerterrein om en nabij een ton zou kosten. Het karwei werd aanbesteed en uit de inschrijvingen van de diverse aannemers bleek dat de werkelijke kosten substan tieel lager liggen. De hoogste inschrijver zat nog altijd onder de zestig mille. Dat bracht het college ertoe om voor te stellen om de puinconstructie alsnog van een penetratielaag met slijtlaag te voorzien. De open constructie waar men eerder van uit was gegaan is volgens het college zowel uit milieu technisch als visueel oogpunt niet ideaal. J. C. Hendrikse verklaarde in reactie op het collegevoorstel dat zijn fractie 'node akkoord' gaat met het voorstel. Ook A. M. Verseput (VVD) liet weten zich in het voorstel te kunnen vinden. Hij pleitte er wel voor om bij de realisatie van het karwei meerdere aannemers te betrekken. SGP/RPF/GPV- woordvoerder Van den Berge schaarde zich achter het voor stel van het college. Hij vroeg zich wel af waarom een en an der niet eerst in een commissie besproken is. Wethouder Veer hoek stelde in een reactie op het commentaar vanuit de raad dat milieutechnisch gezien een gesloten structuur veel beter is dan een open structuur. CDA'er H. J. Klatter ging vervolgens frontaal in de aanval. Hij stel de onomwonden dat men ten gemeentehuize geweten moet hebben dat een uitbreiding van het parkeerterrein op de wijze zoals dat eerst werd voorge steld geen ton zou vergen. „Men wist dit van te voren", al dus Klatter. Veerhoek reageerde gebelgd op de uitspraken van Klatter. Hij zei diens woorden te beschou wen als een aantijging aan het adres van het gemeentebestuur en de dienst gemeentewerken. „Wij hebben dit niet van te vo ren geweten. Dat is een aantij ging die niet hard te maken is", aldus Veerhoek. Op de vraag van SGP/RPF/GPV-raadslid Van den Berge of het wel fair is om aan andere ondernemers prijsopgave te vragen terwijl een van de vier inschrijvers op eigen initiatief al aan had ge geven wat het zou kosten o.m een penetratielaag met slijt laag aan te brengen antwoord de Veerhoek met de opmerking dat de aannemen in kwestie zelf had gevraagd of hij offerte mocht doen voor het aanbren gen van een dergelijke laag. „En dan zou je zelfs de indruk kunnen krijgen dat er een beet je naar het krediet dat voor het karwei uitgetrokken was is toegeschreven", aldus Veer hoek. Uiteindelijk stemde de raad unaniem in met het voor stel van het college. KERKWERVE - Het Middenschouwse college van burgemeester en wethouders ziet niet veel heil in de aanleg van een nieuwe ijsbaan naast het bestaande sport veld te Kerkwerve. Tijdens de gemeenteraadsvergadering die op donderdag 27 mei wordt gehouden in het gemeentehuis in Scharendijke zal men dan ook aan de gemeenteraad voorstellen niet in te gaan op een verzoek hiertoe van de Kerk- werfse bejaardensoos. Het bestuur van de soos schreef hiervoor begin maart een brief naar het Midden schouwse college van b en w. Men wil in Kerkwerve graag een nieuwe ijsbaan omdat de oude niet meer geschikt zou kijn om als ijsbaan te gebrui ken. Ze zou zo diep zijn dat het in de winter zeer lang duurt eer er op geschaatst kan worden. Volgens de bejaardensoos zou een nieuwe ijsbaan kunnen worden aangelegd tegen vrij geringe kosten. Maar volgens het Middenschouwse college van b en w is dat niet het geval. Men brengt in de raadsstukken naar voren dat men in 1986 al een onderzoek heeft laten ver richten naar de aanleg van een dergelijke ijsbaan. Daaruit bleek dat dat 33.000 gulden zou kosten. Een bedrag dat volgens het college inmiddels nog ho ger zal zijn. „Dergelijke hoge investerings kosten betekenen een zware last voor de gemeente. De fi nanciële draagkracht van de gemeente biedt helaas niet de mogelijkheid om deze lasten te dragen. Bovendien vond de ijs- vereniging de lokatie indertijd niet geschikt. Op deze plaats zou geen goede ijsbaan kunnen worden gemaakt", aldus het college. Op de agenda van de raadsver gadering staat verder het voor stel om niet mee te werken aan de oprichting van een mini- camping aan de Heuvelsweg 2 te Kerkwerve. Verder komt het Anywavefestival aan de orde dat eind mei in Zierikzee wordt gehouden, de aanleg van een PTT-telecom basisstation aan de Hogeweg te Scharendij ke, en een abri aan de Kuyer- damseweg te Ellemeet. De raadsvergadering begint om 19.30 uur en kan door iedere be langstellende vanaf de publie ke tribune worden gevolgd. De Kerwerfse bejaardensoos wil hier graag een ijsbaan. Het college ziet daar niets in. (Foto: Joop van Houdt). Met Molentocht en occasionshow GOES - De Molentocht is door de jaren heen een be grip geworden voor de liefhebbers van oldtimers. Met de komst van evenementencomplex de Zeeland hallen bij Goes zijn er nieuwe ideeën ontstaan over een verdere invulling van een oldtimerweekend. Oldtimer-dagen zijn in vele an dere tentoonstellingslokaties in Nederland al geruime tijd een jaarlijks terugkerend be grip. Dergelijke evenementen trekken altijd weer veel toe schouwers. Met dat gegeven in het achterhoofd is besloten om voor de eerste keer in Zeeland een grote oldtimer-expositie met occasionshow te houden. Dat gaat gebeuren op zaterdag 29 en zondag 30 mei. Zondag 30 mei wordt ook de Molentocht verreden. Vanaf 10.30 uur verzamelen de oudjes en hun eigenaren zich op de Grote Markt in Goes. Om streeks 12.00 uur wordt de rit gestart. De route voert langs Kloetinge, Kattendijke, We- meldinge, Kapelle, Biezelinge, Eversdijk, Goes-Zuid, Hein- kenszand, Lewedorp, Oud Sab- binge, Wolphaartsdijk, Einde- wege, 's-Heer Arendskerke om tenslotte bij de Zeelandhallen in Goes te eindigen. De oldti mers en hun bestuurders wor den daar omstreeks 17.00 uur verwacht. In de route zijn twee pitstops opgenomen. Tussen 13.00 en 14.30 uur wordt gestopt bij de Zeelandhallen en tussen 15.00 en 16.00 uur wordt een stop ge maakt bij het vliegveld Mid den-Zeeland. Daar heeft men dan ook gelegenheid om daar opgestelde oldtimer-vliegtui gen te bekijken. Een internati onaal tintje krijgt de. mani festatie door een inzending van onze Engelse buren die met 34 Austin Seven automobielen uit de periode 1921 - 1938 meedoen aan de tentoonstelling. Deze auto's werden nog niet eerder in Nederland getoond. Naast al dit elegante klassieke autogeweld van vele verschil lende merken is de organisatie erin geslaagd ook bezitters van oldtimer-motoren, brommers, fietsen, trucks, landbouw werktuigen, brandweerwagens en legervoertuigen zover te krijgen dat zij meedoen aan de expositie. Uiteraard is er ook een groot aanbod van onderde len, boeken, miniaturen en der gelijke. Voor de kinderen is er een exclusieve oldtimerattrac tie. Kortom, De Zeelandhallen bij Goes zijn tijdens deze da gen met meer dan driehonderd oldtimers goed voor een 'ou derwets' gezellige middag. De Zeelandhallen zijn in het pinksterweekeinde open van 10.00 tot 18.00 uur. AMSTERDAM - Een groep van ongeveer vijftig jongeren heeft maandag het kantoor bezet van de stichting Jeugd Werk Ga rantieplan (JWG) aan het Leid- seplein in Amsterdam. Zij zijn het niet eens met de manier waarop de Jeugd Werk Garan- tiewet wordt uitgevoerd die sinds 1 januari 1992 alle jonge ren „passend werk" garan deert. Het gaat de bezetters met name om de definitie van „passend werk". Zij vinden dat ook vrijwilligerswerk daaronder zou moeten vallen. DEN HAAG - Vorig jaar wer den er door de Belastingdienst meer voorlopige aanslagen op gelegd. Met de afhandeling van bezwaarschriften ging het ech ter niet de gewenste kant op, zo erkent directeur-generaal C. Boersma in zijn Beheers- verslag Belastingdienst, dat dinsdag wordt gepubliceerd. In 1992 werden er 2.143.000 voor lopige aanslagen opgelegd te gen 1.745.000 in 1991. Daarmee was vorig jaar een bedrag ge moeid van 8,3 miljard gulden tegen acht miljard in 1991. Opvoeden is niets dan voortdurend een goed voorbeeld geven. Otto Weiss Enkele buien HET WEER Half tot zwaar bewolkt en enkele buien, mogelijk met onweer. Minimumtemperatuur omstreeks 15 graden, middagtemperatuur ongeveer 20. Zwakke tot matige wind, kracht 2 a 3, meest tussen oost en zuid. 'f'.'/','/* f M Werk van Schouwse poppenmakers te zien op pop- penbeurs in Middelburg. W. van Meeteren uit Zierikzee maakte een wijnreis naar Moldova. Leerlingen van de basisschool in Sirjansland aan het woord in Uit de school geklapt. Delphi/MEVO verliest districts-bekerfinale van Spivo door blessures, Dit nummer bestaat uit 10 pagina's ZIERIKZEE - Onder de titel Uit de school ge klapt start de Zierikzee sche Nieuwsbode van daag met een tweeweke lijkse jeugdrubriek. - Vandaag 3e open bare basisschool van Sirjansland centraal. In Uit de school geklapt naast tekeningen en ver halen van kinderen ook interviews met leer krachten. Ook verwerkt is een kranteleeskwis. Kinderen tot en met 12 jaar kunnen meedoen aan de kranteleeskwis door de antwoorden op de drie vragen op een briefje te schrijven en hun oplossing in te stu ren naar de redactie van de Zierikzeesche Nieuwsbode, Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. On der de goede inzenders wordt een rondleiding bij de Zierikzeesche Nieuwsbode verloot. RIJSWIJK - Staatssecretaris Simons (volksgezondheid) heeft maandag het rapport „Standaardisatie registratie seksueel geweld" overhandigd aan vertegenwoordigers van hulpverleners en de politie. DEN HAAG - Minister Maij (verkeer en waterstaat) wil het gebruik van lease-auto's voor privé-doeleinden zwaarder be lasten. Volgens de minister leidt het bezit van een auto van üe zaak tot onnodig veel "extra kilometers. Momenteel bestaat 10 procent van het Nederlandse wagen park uit lease-auto's. In een in-, terview met het dagblad Het Parool zegt de minister zich zorgen te maken Over het toe nemend privé-gebruik van de zakenauto. „Het bezit van een lease-auto leidt vaak tot onno dig veel extra kilometers, om dat het financieel weinig uit maakt hoeveel je rijdt. Onder zoek heeft uitgewezen dat er harder met deze auto's wordt gereden en dat ze meer onge lukken veroorzaken. De lease auto is geen eigen bezit, dus gaan mensen er gemakkelijker mee om." Maij (CDA) consta teert dat de aanwezigheid van een goedkope - zakenauto in een gezin vaak leidt tot de aan schaf van een tweede auto. „Ik heb niets tegen itweede auto's, maar wel als ze overbodig zijn." Volgens een woordvoer der van Maij is er momenteel overleg gaande tussen de mini steries van financiën en van verkeer en waterstaat over maatregelen om de zakenauto zwaarder te belasten. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 48,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. a f 46,— jaarabonnement f 183,— jaarabonnement met autom. afschr. f 173,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. adres postcode plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw j bank-/gironummer vermelden: 3d Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. i GD Antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 1