LAMPLICHT OVER HET ERF Muziek en plechtige woorden bij opening Stubbs Art Gallery Zierikzeese nieuwe directeur Emancipatiebureau Zeeland Een nieuwe galerie als onderkomen voor Carmen Eegje Schoo nieuwer voorzitter CJP Expositie van M. Leijdekker Expositie beeldende kunstprijs Mobiliteit op arbeidsmarkt is in 1992 afgenomen 4 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Galerie-eigenaresse Joke Blom was zaterdag het middelpunt van de belangstelling. (Foto: Marijke Folkertsma). ZIERIKZEE - De door de eeuwen kunstmatig hoog gehouden drempel heeft de gewone man er van weer houden om te genieten van kunst. Die korte maar zeer rake typering gaf Frits van der Sman zondag middag bij de opening van Stubbs Art Gallery aan het Kraanplein in Zierikzee. In zijn korte toespraak hekelde de filmregisseur de arrogantie en kunstmatige verhevenheid rond kunst. Daarbij verwees hij naar de „opgeblazen" con versaties tijdens bepaalde feestjes die door Gert Jan Dro ge het afgelopen seizoen in beeld zijn gebracht. Daarbij lijkt het niet zozeer te gaan om de kunst zelf maar om de sta tus daarvan. Daardoor ont staat een hele magie rond kunst. Die moet volgens Van der Sman doorbroken worden. „Kunst is een internationale taal die bewondering wekt bij mensen". Die wat kritische uit latingen van Van der Sman over alle onechtheid in en rond de kunst passen goed bij de op zet die galeriehoudster Joke Blom voorstaat en die haaks staat op de huidige tendens om kunst vooral als beleggingsob ject te waarderen en wat min der om de artistieke waarde er van. Artistieke kwaliteit Voor Joke Blom is de naam van de kunstenaar dan ook niet re levant, maar wel de kwaliteit van het werk. Op basis daar van heeft zij haar galerie nu van boven tot onder gevuld met werk van drieëntwintig kun stenaars uit binnen- en buiten land. Werk dat volledig in het teken staat, van Carmen, het thema van de openingsexposi- tie. Om de genodigden in zuid erlij ker en meer temperament volle sferen te brengen werd de galerie zondag gevuld met de muziek uit de opera Carmen van Bizet en om de sfeer nog wat dramatischer te maken had Joke Blom haar toevlucht genomen tot zwart kanttule en felrode rozen. De juiste sfeer moet echter van de kunstwer ken zelf komen. In de galerie hangen en staan zo'n negentig heel uiteenlopen de werkstukken die op de een of andere manier iets te maken hebben met Carmen en haar leefomgeving. Het ranke figuur van de zigeu nerin uit Sevilla die Don José haast ten onder doet gaan maar die uiteindelijk zelf door een messteek om het leven komt, komt vooral tot uiting in de schilderijen van Maya Wil- devuur. Met een paar rake lij nen geeft die het soepele li chaam adembenemend weer. Dat silhouet is bij haar ook te rug te vinden in de Car- menstoel. Don José, een trotse Spaanse officier en tegelijkertijd toch ook een tragisch figuur heeft model gestaan voor een portret van Joke Blom. De grafiek van Saskia Eggink uit Zierikzee valt in het geheel op door de ge heel eigen stijl van speelsheid en eenvoud. Van haar is relatief veel werk opgenomen in deze Carmen expositie. Dat geldt ook voor Emmy Alma van wie objecten te zien zijn. Naast de wat meer abstracte schilderij en is relatief ook veel plaats in geruimd voor puur figuratieve kunst, onder andere van de Hongaarse kunstenaar Laszlo Rado. Samen met Emil Schwarz, Mihaly Nabashi en Biene Burckhardt (twee mes sen op hout) vormt hij de bui tenlandse bijdrage aan de ex positie, waarbij het werk van Emil Schwarz (Das echo von Altamira en Minotaurus) in het oog springt door een enorme fijnheid en lichtheid. De expo sitie Carmen, met zijn veelheid aan kunstvormen en -stijlen is tot 13 juni te zien bij Stubbs Art Gallery aan het Kraan plein. Deze is dagelijks (met uitzondering van woensdag) van 13.30 tot 17.30 uur geopend. Wie buiten deze openingstijden een bezoek aan dé galerie wil brengen kan daarvoor telefo nisch een afspraak maken. MIDDELBURG - Ir C. Cankrien uit Zierikzee is per 1 mei benoemd tot directeur van het Emancipatiebu reau Zeeland. Voorheen presenteerde dit bureau zich onder de naam Zeeuws Ontwikkeiingsburo voor Vrouwenemancipatie, ZOE. Tot mei was Cankrien werzkaam als coördinator vrouwenhulpverlening bij het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur. Het bureau in Middelburg is een van de vijftien emancipa tiebureaus waar instellingen en organisaties terecht kunnen voor allerlei vragen op het ge bied van vrouwenemancipatie. Naast vestigingen in de twaalf provinciën zijn er nog bureaus in Amsterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage. De vijftien bu reaus hebben samen een folder uitgegeven waarin kort en bon dig staat vermeld wat ze te bie den hebben. Dat kan inhouden dat het bu reau samen met bedrijven, in stellingen en overheidsorganen zoekt naar oplossingen voor knelpunten op het gebied van vrouwenemancipatie. Ook over de opzet en uitvoering van een emancipatiebeleid kunnen bedrijven en instellingen bij het Emancipatiebureau Zee land terecht. Het Emancipatie bureau kan zowel op eigen ini tiatief als op verzoek emanci patieprojecten ontwikkelen en begeleiden en onderzoek doen op dit terrein. Ook de uitwisse ling en verspreiding van infor matie over emancipatie be hoort tot het takenpakket van het emancipatiebureau. Het Emancipatiebureau Zeeland is te vinden in Middelburg (Nieuwstraat 47) en is telefo nisch bereikbaar onder num mer 01180-33814. GRONINGEN - De gemeerite Groningen verkoopt een porte feuille met 42 miljoen gulden aan hypotheken aan de Rijn landse discontobank in Utrecht. Dat heeft burgemees ter H. Ouwerkerk van Gronin gen vrijdag bekendgemaakt. Maandag wordt het contract met de Utrechtse bank ten. AMSTERDAM - Het Seiji Tbgo Memorial Yasuda Kasai Mu seum in Tokio gaat in de her fstmaanden van 1993 t/m 1997 werken van Vincent van Gogh en zijn tijdgenoten exposeren. De werken zijn afkomstig uit het bezit van het Van Gogh Mu seum in Amsterdam en het Mu seum H.W. Mesdag in Den Haag. LUNTEREN - De militaire vakbond VBM/LKV (20.000 le den) wil „opstap-ruimte" voor die beroepsmilitairen die zich niet meer thuis voelen in de krijgsmacht nieuwe stijl. Voor zitter J. Golsteijn vindt de hou ding van de legerleiding dat beroeps deelname aan vre desmissies niet mogen weige ren „simplistisch". AMSTERDAM - De voormalig minister van ontwikkelingssa menwerking Eegje Schoo, is met ingang van mei benoemd tot voorzitter van het Cultu reel Jongeren Paspoort (CJP). Zij volg VPRO-directeur H. van Beers op, die na vier jaar terugtreedt. Eerder waren de commissarissen van de ko ningin Vonhoff en Lammers CJP-voorzitter. De stichting CJP heeft dat vrijdag bekend gemaakt. Schoo was na haar ministers schap van 1982 tot 1986 in het eerste kabinet Lubbers, tot 1991 ambassadeur voor Neder land in India. Tbrug in Neder land begon de politica een ga lerie in Amsterdam. Ook richt te zij een stichting op voor In diase kunstenaars, waarbij ze zich inzette voor de uitwisse ling van kunstenaars tussen In dia en Nederland. De stichting CJP geeft een kaart uit, waar mee jongeren korting krijgen bij theater-, museum- of bio- coopbezoek. De korting geldt ook voor een aantal andere ac tiviteiten. Door CATALIJN CLAES/EWOUT SPEELMAN 19 'Jouw studie gaat geld kosten en geld is voor de boer wat zonneschijn is voor de bloemen. Als die de zonnewarmte moeten missen blijven ze midden in hun groei steken. Begrijp je, Roel?' 'Nee', had hij teruggebromd. 'Ik zie niet in wat zonneschijn met geld heeft te maken. Je kan het zo eigenaardig zeggen'. Ze schoot in een lach, knipoog de olijk naar hem. 'Het schittert allebei, het zonlicht glipt tussen je vingers door 'En geld kun je niet meenemen na je dood', had Roel lachend aangevuld. Ze hadden elkaar even aangekeken, toen schaterden ze alle twee. Ze was opgestaan, het werd tijd om koffie te zetten. Roel praatte over koet jes en kalfjes, zijn diepe stem had weer de tevreden klank. Tben zweeg hij en ze zag een glimlach om zijn mond trek ken, terwijl hij naar buiten staarde. Ze begreep het: Roel droomde zijn dier baarste droom. Hij zag de mensen in een overvolle concertzaal zitten, luiste ren naar hem, in haast aanbiddende aandacht, terwijl hij virtuoos Beetho ven vertolkte. 'O Harmen', had ze gedacht, 'waarom kun je dit niet begrijpen, waarom ben je ziende blind? Die jongen is één brok muziek'. Op zijn beurt had Roelof naar de be drijvige Justine zitten kijken, naar dat mooie gelijkmatig bruine gezichtje, met de zachte ogen die toch soms plot seling vuur konden schieten, naar de rode mond met de hagelwitte tanden, niet bedorven door de zoete koffiekoek waarvan de meeste boerinnen bij het kopje troost genoten. Daar had je het weer, die opwinding die als een vlam door hem heen sloeg. Voor hij het besefte had hij het al ge zegd, het vonnis want dat was het al geveld. 'Jij bent geen vrouw voor een boer, Justine'. Even had ze hem aangekeken, ze wilde antwoorden, maar hij liet haar geen tijd, en vervolgde driftig: 'Jij hoort thuis in een luxeflat met een dienst meisje, dat je op je wenken bedient 'Bestaan die nog?' spotte Justine. 'Klets niet, laat me uitpraten. Ik meen het. Ik moet het je toch één keer zeg-*» gen. Een dienstmeisje moet je hebben en een man die 's avonds thuiskomt en die hoe moet ik dat nou zeggen nou ja, die met zijn hele wezen naar je hunkert'. Ze had de felle, haast begerende blik in zijn ogen wel gezien. Het was of Roel met die woorden, die brutale bekente nis eigenlijk, haar een blik in haar ei gen hart gunde. Dat hart dat tegen haar wil on stuimiger ging kloppen. Ze begreep immers wel dat Roel zichzelf vereen zelvigde met de man uit de luxeflat en dat zij Justine de vrouw was in wie hij niet louter zijn pleegmoeder meer kon zien, maar zijn vrouw, van wie hij anders hield, van wie hij hield met ziel en lichaam. Waarom vergeleek ze nu het karakter van Roel met de stralende zon, die haar met zijn koeste rende warmte wilde omringen en waarom ervoer ze de liefde van Har- men als een heldere vriesnacht? Maar wat Roel wilde kon niet, mocht niet, nooit! ze moest zich een houding geven, schonk met trillende hand een kop kof fie in en beet hem toe, genadelozer dan haar bedoeling was: 'Klets niet zo'n on zin. Ga naar buiten. Er is werk genoeg voor je. Je vader wacht'. Roel was opgesprongen, had zijn han den op haar schouders gelegd, boog zich naar haar over en zei hees: 'Het is voor mij geen onzin, Justine, ik méén het Tben scheen hij weer tot zichzelf te ko men. 'Wat is er toch met me aan de hand', mompelde hij, en met ogen als van een kind smeekte hij: 'Justine, help me toch, ik kom er niet meer uit'. Ze streek hem toen met haar vingers door het dikke blonde haar. (wordt vervolgd) Z1ER1KZEE/MIDDELBURG - De Zierikzeese beeldend vorm geefster Margreet Leijdekker exposeert van zaterdag 15 mei tot en met vrijdag 4 juni in ramschip De Schorpioen aan de Loskade in Middelburg. Het betreft een aantal werkstuk ken rond het thema scheeps- en verrekijkers. Deze expositie is dagelijks voor het publiek toe gankelijk en wel tussen 10.00 en 17.00 uur. Werk van Margreet Leijdekker is ook te zien in het oude kerk je aan de Kortenhoefsedijk in Kortenhoef. Daar is tot en met maandag 31 mei (tweede pink sterdag) het project In ruimte gezet; vernieuwing van graf beelden, In de kerk is een in stallatie te zien die bestaat uit panelen voor een foto-exposi tie. Buiten is een alternatief kerkhof ingericht. De bijdrage van Leijdekker is een foto van haar vogelgraf. Deze expositie is van donderdag tot en met zondag en op tweede pinkster dag van 13.00 tot 17.00 te be zichtigen. ZIERIKZEE - Gedeputeerde drs G. L. G. M. de Kok verricht woensdag 19 mei om 16.00 uur de opening van de expositie Tweejaarlijkse Provinciale Prijs voor Beeldende Kunst '92. Dit gebeurt in de Grote Kerk in Veere. Deze expositie is daar tot en met zondag 27 ju ni te zien. Deze expositie wordt in Zee land gepresenteerd in het ka der vah de culturele samenwer king tussen de provincies West- Vlaanderen en Zeeland. De tentoonstelling, waarvan een catalogus is verschenen bevat werk van Dirk Demeyere, Geert Opsomer en Dirk Zoete, laureaten ex aequo. Verder zijn er werken van de premiewin naars ex aequo Marc Corde- nier, Waldo Engels en Carl Goethals. Eveneens geselec teerd zijn Yves Beaumont, Bri gitte Claeys, Claude Dendauw- Imbo, Ben Houttekiet, Christi ne Marchand en Lieven Ver- cruysse. Tot en met zondag 27 juni is de expositie van maan dag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur voor het pu bliek te bezichtigen, 's Zondags staan de deuren van de Grote Kerk van 14.00 tot 17.00 uur open. DEN HAAG - Het Landelijk Actie Komite Scholieren LAKS heeft sinds donderdag, toen de eindexamens voor de havo en het vwo van start gin gen, ruim driehonderd klach ten van boze, teleurgestelde en verdrietige eindexamenkandi daten ontvangen. De opval lendste klacht kwam van een leerling uit Oud-Beijerland. Nadat op een school in deze plaats het vwo-examen Duits was afgerond, vergat de sur veillerende leraar de stapel antwoordformulieren mee te nemen. De schoonmaakploeg zag de papieren aan voor rom mel, en kieperde deze in de container. Advertentie Een goede nachtrust is de basis voor een gezond en aktief leven. Bezuinig dus niet op uw slaap comfort. Uw bedspecialist deurloo geeft u graag een persoonlijk advies als het gaat om gezond en behaaglijk slapen deurloo intermeubel Haringvlietplein 4, Zierikzee. Tel. 01110-12946 's Maandags gesloten Donderdagavond koopavond Dinsdag 18 mei NEDERLAND 1 15.53 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 16.00 uur Journaal. 16.09 uur AVRO Service Salon, gevarieerd 'middagmagazine. 17.16 uur Ted van de Parre: Een Westlander van staal.' Portret van een krachtpatser. 17.45 uur Boggle, woordspel. 18.15 uur Sesamstraat. 18.30 uur Jeugdjournaal. 18.40 uur Het klokhuis. 18.58 uur Tussen kunst en kitsch. 20.00 uur Journaal. 20.26 uur D,e brug, Nederland se serie. 21.16 uur AVRO Televizier, ac tualiteitenrubriek. 21.54 uur Birds of a feather, Engelse comedyserie. 22.28 uur Rondom tien, praat programma. 23.12 uur Cheers, Amerikaanse comedyserie. 23.38 uur World of golf. 8- delige informatieve serie over de golfsport. 00.04 uur Journaal. NEDERLAND 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.35 uur Blinde hartstocht, Australische soapserie. 16.00 uur Journaal. 16.10 uur Samson, Belgisch kindermagazine. 16.50 uur Countdown, muziek programma. 17.25 uur Van Inkel's choice, popjournaal. 18.00 uur Journaal. 18,20 uur Nederland Dieren land. Dierenmagazine. 18.50 uur Cannes '93. Impressie van het filmfestival in Cannes. 19.15 uur In concert: René Fro- ger. 20.15 uur De Staatsloterij show. 21.55 uur Nieuwslijn, actuali teitenrubriek. 22.30 uur Wiseguy. Amerikaan se misdaadserie. 23.15 uur Snooker met Dennis Taylor. 23.45 uur Journaal. NEDERLAND 3 08.53 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 110.00 uur Warreltaal, Afl. 12. 10.30 uur Roken. Waarom zou je. Afl. 2. 11.00 uur Nieuws uit de natuur. Afl. 27. 11.30 uur Leven in de pruiken tijd 18.00 uur Journaal. 18.20 uur Gekleurd verleden. Spelprogramma 18.55 uur Lingo. Spelprogram ma. 19.23 uur Van gewest tot ge west. Regionale rubriek. 19.57 uur Langs de kant van de weg. Serie. Afl. 7. 20.32 uur Concerto. Muziekma- gazine. 21.27 uur Recht voor z'n Raab. 8-delige serie. Afl. 6. 22.00 uur Journaal. 22.15 uur Sportjournaal. 22.30 uur Nova, actualiteiten programma. 23.00 uur Den Haag vandaag. Parlementaire rubriek. 23.15 uur Trekking dagelijkse lotto. 23.16 uur Het land van her komst, 6-delige serie over lite ratuur. 23,51 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. RTL 4 06.00 uur Hei elei kuck elei, Luxemburgs programma. 06.30 uur RTL Classique. 07.00 uur RTL 4 Nieuws 07.05 uur Scooby Doo 07.30 uur RTL 4 Nieuws 07.35 uur Yogi Bear 08.00 uur RTL 4 Nieuws 08.06 uur The Bold the Beau tiful, Amerikaanse serie. 08.30 uur RTL 4 Nieuws 08.35 uur Santa Barbara, serie. 09.00 uur RTL 4 Nieuws 09.10 uur Rad van fortuin 09.35 uur Goede tijden slechte tijden. Nederlandse dramase rie. 10.05 uur As the world turns. Amerikaanse serie. 10.50 uur Sons Daughters, serie. 11.15 uur RTL Shop 11.25 uur Denksportkampioen, spelprogramma. 11.50 uur Scrabble, spelpro gramma 11.55 uur Clip van de dag 12.00 uur Telekids 13.00 uur Ouders van nu, pro gramma over ouderschap en kinderverzorging. 13.30 uur RTL-Text en Radio 14.20 uur RTL Shop 14.30 uur Prijzenslag 15.00 uur General hospital, Amerikaanse soapserie. 15.45 uur Santa Barbara, Ame rikaanse serie. 16.15 uur The Oprah Winfrey show 17.00 uur 5 uur show, geva rieerd magazine. 18.00 uur RTL 4 zes uur nieuws 18.20 uur RTL 4 club 18.35 uur The bold the beau tiful, Amerikaanse serie. 19.00 uur Rad van fortuin, spel programma. 19.30 uur RTL 4 avondnieuws 19.50 uur RTL 4 weer 20.00 uur Goede tijden slechte tijden. Nederlandse dramase rie. 20.30 uur Hitbingo, showpro gramma waarin met kandida ten en de mensen thuis het spel bingo wordt gespeeld. 22.00 uur Christine Cromwell, Amerikaanse film. 23.55 uur RTL 4 laatste nieuws 00.10 uur The Oprah Winfrey show. Amerikaanse talkshow. 00.55 uur As the world turns, Amerikaanse soapserie 01.45 uur Nachtprogramma. BRT 1 14.00 uur Schooltelevisie: West-Afrika. Afl. 3: Groeiende steden. 14.20 uur Schooltelevisie: Geo grafisch kennen en kunnen. Afl. 9:, Gemiddelden en percen ten. 14.30 uur Schooltelevisie: Naar het museum. Afl. In rn rond bomen. 17.00 uur Skippy. 39-delige jeugdserie. 17.30 uur Snuffel, kleuterma gazine. 17.55 uur Tik tak, afl. 138. 18.00 uur Journaal. 18.10 uur Mooi en meedogen loos, serie. 18.35 uur Top score, spelpro gramma. 19.03 uur Buren, Australische serie. 19.25 uur Lotto-winnaars, me dedelingen en programma overzicht. 19.30 uur Journaal en-Sport. 20.00 uur De drie wijzen, quiz. 20.35 uur Hemel en Aarde. Thlkshow. 21.30 uur N.V. de Wereld, repor tage magazine. 22.00 uur I.Q., kwis. 22.30 uur Vandaag en Sport. 22.55 uur Programma van de Groene Omroep. 23.15 uur Coda. BRT 2 18.50 uur Journaal. 19.00 uur Schooltelevisie. 19.20 uur Schooltelevisie: Geo grafisch kennen en kunnen. 19.30 uur Het capitool, Ameri kaanse soapserie. 19.53 uur Benny Hill, humor. 20.00 uur Zoo bekeken. 4- delige serie over de dierentuin. 20.30 uur Kijk uit! 20.35 uur Turkije, documentai re. 21.30 uur Journaal en sport. 22.00 uur Ladykillers. Ameri kaanse tv-film. DEN HAAG - In 1992 heeft ruim 15 procent van de be roepsbevolking in de leeftijd tussen 16 en 65 jaar een andere baan gezocht. In 1986 was dat nog 22 procent. De Organisatie jfaor Strategisch Arbeids markt Onderzoek (OSA) voor spelt in haar Trendrapport 'aanbod van arbeid 1993' dat de afneming van het percenta ge van de werknemers dat naar ander werk zoekt, zal doorzetten. De beroepsbevol king vertoont risicomijdend gedrag, doordat de werkgele genheidsgroei cn het aantal vacatures afneemt. Het aantal feitelijke verande ringen van baan, de ar beidsmobiliteit. vertoont een minder uitgesproken beeld. Vanaf 1986 was een lagere mo biliteit voorspeld. Die daling trad pas op in 1990. Vanaf 1986 tot 1990 nam het aandeel baan veranderingen in het totaal aantal banen nog toe van 8 tot 14 procent. In 1990 zakte het percentage tot tien procent. In 1991 volgde een licht herstel tot een niveau van iets meer dan 12 procent. Het aantal gedwongen veranderingen van baan (drei gend ontslag, ontslag), ver klaart tussen de 10 en 20 pro cent van de mobiliteit. De en quête die OSA houdt onder een steekproef van vierduizend werkenden, geeft aan dat in 1992 10,5 procent zegt nog wel eens, of regelmatig, zwart te werken, tegen 6,3 procent in 1985-1986. Daaruit mag niet worden afgeleid dat er dus meer mensen zwart zijn gaan werken. Het kan zijn dat zwartwerkers minder schroom hebben hiervoor uit te komen. Het gemiddeld uurloon voor zwart werk beliep vorig jaar 17,20 gulden, tegen 19,20 gul den in 1985-86. OSA denkt dat dit komt omdat meer vrouwen zwart zijn gaan werken. Vrou wen verdienen doorgaans min der dan mannen. Het aantal uren zwart werk nam af van ge middeld twaalf per maand in 1985-86 tot elf vorig jaar.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 4