Matige belangstelling voor J. W. Friso Kapel Eerst parlementaire enquête Betuwelijn &eeeL Fietsers winnen met glans milieurace Geen opslag giftig afval in zoutkoepels a Marcel van Dam in het Capitool: Campings in Overijssel zamelen afval gescheiden in CDA-bestuur voor opheffen wapen embargo Bodem onder politiebureau vervuild Actievoerders Zevenaar plakken station dicht Politiek verdeeld over bovengrondse Betuwelijn ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Snelste in de stad TILBURG - De fiets is het snelste vervoermid del in de stad. Dat bleek bij een verkeers- wedstrijd tussen auto, fiets en stadsbus die de Vereniging Milieudefensie zatermiddag in Til burg heeft gehouden. Negen bekende Tilburgse politici, horeca-ondernemers en sporters na men het tegen elkaar op. De drie fietsers won nen de race met glans. De actie maakte deel uit van een landelijke campag ne voor een schoner verkeer in de stad. De komende tijd zullen op dertig verschillen de plaatsen in het land ver- keersacties worden gehou den. De campagne is onder deel van een actieperiode van Milieudefensie die van Earthday (22 april) tot en met Wereldmilieudag (5 ju ni) loopt. Alle acties zijn ge richt op de burger en de ge meente. Het startsein van de wedstrijd was de rand van de stad. De strijd ging om de vraag wie het eerst in het centrum van Tilburg was. Onderweg moesten de deelnemers tussenstops ma ken bij de Wereldwinkel, een natuurvoedingswinkel en een fietsenzaak. Al na tien minuten arriveerden de drie fietsers, onderwie ju doka Irene de Kok, in het stadscentrum. De automobilisten, onder wie Willem li-voetballer John Feskens, kwamen van wege parkeerproblemen een kwartier later binnen. De bus, met daarin de Til burgse kampioen 'tonprao- ten' deed er het langst over: drie kwartier. Groen licht kabinet blijft uit DEN HAAG - Het kabinet is tegen de opslag van hoog giftig (toxisch) afval (chemisch en radio-actief afval) in de „diepe ondergrond" als dit afval niet te ruggenomen kan worden. Het wijst daarom de op slag van hoog radio-actief afval en chemisch afval in zoutkoepels af. Minister Alders (milieubeheer) heeft dit na afioop van het kabinetsberaad meegedeeld. ZIERIKZEE - Hoewel de toegang gratis was en de zaal ruimte bood aan vierhonderd personen, was de belangstelling voor het concert van de Johan Willem Friso Kapel donderdagavond in Onderdak matig. Ongeveer 120 mensen kwamen naar de sporthal om te genieten van het optreden van het oudste militaire beroeps-harmonieorkest in Nederland. Het korps dateert uit 1819. Het kreeg de naam van de eerste Friese stadhouder, die tevens prins van Oranje was. De kapel bestaat uit veer tig musici en omvat verder een tamboerkorps dat 24 dienstplichtige tamboers en hoornblazers telt. De kapel verzorgt her en der in het land avondvullende concerten voor de burgerij als compensatie voor eventuele militaire overlast..Het programma dat men in Zierikzee presenteerde, begon met de March opus 99 van Serge Prokofieff. Men speelde een symfonische gedicht van Guy Duyk met de titel Genovena en solist sergeant-muzikant Toine Wetering s (bastrombone) voerde het nummer Concerto in one movement uit. Na de pauze presenteerde de kapel onder de naam Continental Jour ney een muzikale wereldreis langs verschillende continenten. (Foto: Joop van Houdt). HILVERSUM - De Tweede Kamer moet veel meer gebruik maken van het recht om mensen in het open haar onder ede te verhoren. Zo zou de volksvertegen woordiging nu al een parlementaire enquête moeten houden naar het besluit van de regering om de Betu welijn bovengronds aan te leggen. Ondergrondse opslag moet vol gens Alders onder meer vol doen aan de eis dat het altijd bereikbaar is. Enerzijds moet het bereikbaar zijn bij calami teiten. Anderzijds moet het dat in de toekomst zijn voor het ge val er nieuwe technieken zijn ontwikkeld om het afval te kunnen hergebruiken. De zout koepels voldoen volgens het kabinet niet aan die eisen. Het zout 'sluit zich om hét afval en dat is niet meer bereikbaar, zo heeft onderzoek uitgewezen. Meer dan twintig jaar gepraat Over de mogelijke opslag in zoutkoepels, op een diepte van ongeveer 700 meter, is al meer dan twintig jaar gepraat. Er was onder meer sprake van een mogelijke opslag bij Pieterbu- ren. De lokale bevolking en natuur- en milieu-organisaties hebben zich van meet af aan verzet tegen ondergrondse op slag. Het zogeheten Zoutkoepe- loverleg, waarin zij zich heb ben verenigd, is zeer verheugd over het besluit van het kabi net; Het vindt dat alle midde- ZEVENAAR - Leden van de ac tiegroep MOL (Maij's Onder grondse Lijn) uit ZevenAar hebben vrijdagavond uit woe de over het kabinetsbesluit omtrent de Betuwelijn gepro beerd het NS-station in die plaats dicht te plakken met landbouwplastic. De politie heeft aan de plakactie een ein de gemaakt omdat „plakken" bij de plaatselijke politie verordening verboden is. De actie verliep volgens een HENGELO - De 32-jarige S. Sa- hin-uit Almelo is zondag over leden aan de verwondingen die hij 's ochtends vroeg in Henge lo had opgelopen tijdens een schietpartij. De evenoude plaatsgenoot-M. E. raakte hier bij gewond. len en energie nu moeten wor den ingezet op alternatieven. Volgens het kabinet is het voor kómen van het afval het be langrijkste. Bij het verlenen van milieuvergunningen zal scherp worden toegezien op het zoveel mogelijk voorkomen van afval, aldus Alders. In een aantal gevallen is afval volgens hem niet te voorkomen. Dan zal een afweging moeten wor den gemaakt tussen het ont staan van het afval en het maatschappelijk nut. Als voor beeld noemde Alders radio actief afval van ziekenhuizen. Het bewuste afval zal op land moeten worden opgeslagen. Voor chemisch afval zijn er twee mogelijkheden. Het meest giftige of toxische (Cl) gaat naar zoutmijnen in Duits land, waaruit het wel kan wor den teruggehaald. Per jaar gaat het om 300 tot 600 ton. Het iets minder toxische afval (C2) gaat naar een speciale, gecon troleerde en beschermde stort plaats (deponie) van de Afval verwerking Rijnmond in Rijn mond. Hier gaat het om onge veer 30.000 ton, vooral af- valslib, pigmenten, zouten en zware metalen. politie-woordvoerder zonder incidenten. MOL is volgens een verklaring ,,meer dan kwaad'-' en wil ,,een duidelijk nee" laten horen. De actievoerders en de gemeente Zevenaar hebben steeds gepleit voor ondergrondse aanleg van de goederenspoorlijn als hij zou komen, omdat de Betuwe lijn de plaats in tweeën zal snijden. Het kabinet heeft de tunnel in Zevenaar afgewezen. UTRECHT - De commissie- Dekker, die in 1987 voorstellen heeft gedaan voor de stelsel herziening ziektekostenverze keringen, heeft verzuimd een analyse te maken van de feilen van het gezondheidszorg systeem. f Dit standpunt verkondigde VARA-voorzitter en voormalig PvdA-politicus Marcel van Dam zondag in het tv- programma Het Capitool. Van Dam is vice-voorzitter geweest van de RSV-enquête. Hij kreeg bijval van twee andere vroege re enquêtevoorzitters: Klaas de Vries, die vijf jaar geleden de bouwsubsidies heeft onder zocht, en Loek Hermans, die leiding heeft gegeven aan het onderzoek naar het paspoort project. Vaker openbaar Van Dam vindt dat de Kamer vaker openbaar onderzoek ,,We moeten ons niet in een avontuur storten en tegen de grenzen van de technische mo gelijkheden aan gaan zitten", zo zei CDA-woordvoerder Leers. Hij juicht het kabinets besluit toe en prijst de stap die het zet in een tijd waarin spra ke is van grote financiële be perkingen. Leers neemt de waarschuwing van minister Maij serieus: mocht het budget voor de aanleg van de Betuwe lijn oplopen, dan kan de aanleg van de Hoge Snelheidslijn (HSL) in gevaar komen. moet verrichten voordat zij wetgeving van het kabinet be oordeelt. Dan komen de ver schillende belangen van amb tenaren, bedrijven, actiegroe pen en bewindslieden bloot te liggen. Het parlement kan daarna beter bekijken welke waarde een regeringsvoorstel heeft. Alle enquêtes die de Ka mer tot nu toe heeft ingesteld, gingen over het verleden. Van Dam stelde dat elk belangrijk regeringsbesluit het resultaat is van de overwinning van een bepaalde lobbygroep. „Ook bij de Betuwelijn zijn verborgen krachten aan het werk ge weest. Maar wie zitten daar achter en waarom?", vroeg Van Dam zich af. De politiek loopt Leers sluit niet uit dat als de aanleg van de Betuwelijn een maal is gestart, alsnog tot ge deeltelijke ondergrondse aan leg kan worden besloten. „Het onderzoek en de technische dis cussie moeten doorgaan, daar zullen wij ook voor pleiten", benadrukte de CDA'er. D66 toonde zich vrijdagavond ver baasd dat het kabinet voor bo vengrondse aanleg heeft geko zen. „Kennelijk hebben zij ar gumenten die wij niet kennen. We vinden het besluit onzorg vuldig ten opzichte van de be- altijd achter de feiten aan, vindt hij, en daarom moet er een „super-super enquête" ko men naar de vraag waardoor de kamerleden zo'n achter stand hebben op de werkelijk heid in de samenleving, aldus de PvdA-coryfee. De Vries en Hermans hadden ook ideeën voor nieuwe parlementaire en quêtes. Het is volgens de eerste hoog tijd de gang van zaken bij Justitie te onderzoeken met haar cellentekort, het naar huis sturen van verdachten en de talrijke ontsnappingen van gevangenen. Hermans bepleitte een open baar Kameronderzoek naar de bureaucratie van het omroep.- bestel. Van Dam, de Vries en Hermans vinden dat nieuwe enquêtecommissies uit vier ka merleden moeten bestaan die kort en krachtig onderzoek doen zonder zich te verliezen in details. De Vries: „Dan kan de volksvertegenwoordiging twee enquêtes tegelijk houden". trokken gemeenten en provin cies. Hiermee vraagt het kabi net om moeilijkheden", zo rea geerde een woordvoerder. De VVD vindt het kabinetsbesluit „onbegrijpelijk" en volstrekt in tegenstelling met de opvat ting van de Tweede Kamer. De VVD-vervoersspecialist Jor- risma vindt de mogelijkheden voor ondergrondse aanleg „hoopgevend". Jorritsma ver wijst naar het rapport van de TU Delft en van de stuurgroep die namens het ministerie van verkeer en waterstaat de moge lijkheden van ondergronds bouwen onderzoekt. De stuur groep komt volgend jaar met een eindrapport. Jorritsma vindt dat het kabi net alvast moet beginnen met aanleg van de delen van de Be tuwelijn die bovengronds kun nen worden aangelegd, zoals het tracé bij Rotterdam. Voor de overige stukken kan in een later stadium worden bekeken of die wel ondergronds kunnen worden aangelegd. STEENWIJK - Meer dan zestig campings in Overijssel zijn vrijdag officieel overgegaan tot het gescheiden inzamelen van afval. Op al deze kampeer terreinen worden containers geplaatst waarin de gasten hun afval naar soort kunnen inleveren. Om de kampeerders te bewe gen tot deze milieuvriendelijk omgang met afval wordt cam pagne gevoerd onder het motto „Het Afvalretourpark, de mooiste vakantiebestemming voor uw afval." Voor dit doel is allerlei promotiemateriaal ontwikkeld, dat onder andere via de VVV's wordt verspreid. Speciaal voor de actie in Over ijssel is een programma ont wikkeld met een toneelstuk en een afval-estafettespel. Dit programma wordt tijdens het zomerseizoen verzorgd op de deelnemende campings. Er is een onderdeel voor zowel kin deren als volwassenen. DEN HAAG - Het CDA vindt dat bij het uitblijven van een vredesakkoord in ex-Joegosla- vië overwogen moet worden het VN-wapenembargo tegen Bosnië op te heffen. Hierdoor zouden de moslims in Bosnië zichzelf beter kunnen verdedi gen tegen de Servische groepe ringen. Een resolutie van het dagelijks bestuur van het CDA komt zaterdag in stemming op de partijraad. De resolutie is in zoverre op merkelijk dat CDA-minister Kooijmans van Buitenlandse Zaken zich onlangs in een brief aan de Tweede Kamer nog te gen opheffing van het wape nembargo heeft uitgesproken. Hij vreest dat opheffing kan leiden tot escalatie van het con flict. Hij is wel voorstander van het instellen van veilige gebieden en is bereid hiervoor eventueel Nederlandse F-16's in te zetten voor de bescher ming van de mensen in deze ge bieden. De resolutie van het dagelijks bestuur onder schrijft dit. Internationaal hebben tot nu toe alleen de Ver enigde Staten zich duidelijk uitgesproken voor opheffing van het wapenembargo. TILBURG - De bodem en het grondwater van het terrein waarop in Tilburg het politie bureau, de kantoren van Pu blieke Werken en acht huizen zijn gebouwd, zijn zwaar che misch verontreinigd met poly- ciclische aromaten. Dat heb ben peiligen door de Tilburgse Milieudienst uitgewezen. De grond is verder matig ver vuild met cyanide en behoor lijk verontreinigd door mine rale olie. In het grondwater zijn alle drie stoffen boven de On waarde aangetoond. C-waarde staat voor 'zwaar verontrei nigd'. De gemeente heeft de omwonenden van het terrein in een bewonersbrief op de hoogte gesteld. Op het terrein stond tussen 1853 en 1873 een gasfa briek en was bovendien een benzine-vulpunt van de politie. De op het terrein aanwezige kantoren en de woningen zou den gesloopt worden om er vol gend jaar 260 tot 280 hoog- bouwwoningen te bouwen. De haalbaarheid van deze plannen komt door de vervuiling in ge vaar. Op korte termijn worden op het terrein nieuwe monsters genomen. Daarna is waar schijnlijk een nader bodemon derzoek nodig om de exacte omvang van de verontreining vast te stellen, aldus een mede deling van de gemeente Til burg. Maandag 17 mei Zierikzee Theater Schmink-cursus voor beginners van 19.30 uur tot 21.00 uur. CJV Samen Verder, gebouw De Driehoek. Voor in fo of opgave 01110-16625. Vergadering Philatelica. Scou- tinggebouw van Veenlaan. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Bloedafname-avond Rode Kruis. Brandweerkazerne, Se- rooskerkseweg. 19.00-21.00 uur. Raadsvergadering in het ge meentehuis. 19.30 uur. Brouwershaven Heroprichting afdeling Schouwen-Duiveland Humani- tas. Poortershof. 19.30 uur. Dinsdag 18 mei Zierikzee Commissievergadering mid denstand, recreatie en toe risme in stadhuis. 19.30 uur. Renesse Ledenbijeenkomst ANBO. Dorpshuis. 14.30 uur. Algemene ledenvergadering Rabobank Schouwen. Dorps huis. 19.30 uur. Woensdag 19 mei Zierikzee Weekmarkt. Havenplein. Van af 08.30 uur. Creatieve avond NCVB. Chris telijke Gereformeerde kerk. 19.45 uur. Zangavond in kader van af- scheidstoernee majoor Boss- hardt. Nieuwe Kerk. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Vergadering adviescommisie ro. Gemeentehuis. 19.30 uur. Donderdag 20 mei Ouwerkerk Open dag. Nederlandse Her vormde Gemeente. Kerkge bouw. 13.00-16.30 uur. Nieuwerkerk Dauwzwemmen. Zwembad. Dol-fijn. Aanvang tussen 05.30 en 08.00 uur. Aankomst Duitse gasten Ker kelijk Contact. Gereformeerde kerk, Badhuisstraat. 17.00 uur. Zaterdag 22 mei Zierikzee Rommelmarkt. Onder de Beu- ze. Vanaf 08.00 uur. Vakantie filmdag. Driehoek. 14.00 en 19.00 uur. Kerkwerve Rommelmarkt /verkoopdag van Christelijke Gereformeer de Kerk in Beatrixstraat. Van 09.00 tot 16.00 uur. Renesse Renessedag. 09.00 uur. Maandag 24 mei Zierikzee Theater Schmink-cursus voor beginners van 19.30 tot 21.00 uur. CJV Samen Verder, ge bouw De Driehoek. Voor info of opgave, 01110-16625. Dinsdag 25 mei Zierikzee Vergadering Zierikzeese Oran jevereniging. Dansschool Kra mer. 19.30 uur. Ledenvergadering VVV- Zierikzee. Mondragon. 20.00 uur. Nieuwerkerk Verkoping. Gebouw Salem. 10.00 tot 12.00 uur, 14.00 tot 17.00 uur en 18.30 tot 20.00 uur. Woensdag 26 mei Zierikzee Ruilbeurs voor de jeugd. De Lichtboei. 13.30 tot 16.00 uur. Noordgouwe Open avond Jagersvereniging. Restaurant Van der Weijde. 19.30 uur. Donderdag 27 mei Scharendijke Raadsvergadering in het ge meentehuis. 19.30 uur. Zaterdag 29 mei Burgh-Haamstede Rommelmarkt /orgelconcert Rondom Gereformeerde kerk. 09.00 tot 16.00 uur. Zangavond. Nederlandse Her vormde kerk. 20.00 uur. Brouwershaven Bazar/rommelmarkt. Gerefor meerde kerk, Bostonplein. 09.00-17.00 uur. Maandag 30 mei Zierikzee Theater Schmink-cursus voor beginners van 19.30 tot 21.00 uur. CJV Samen Verder, ge bouw De Driehoek. Voor info of opgave, 01110-16625. Woensdag 2 juni Zierikzee Paardenmarkt/jaarmarkt. Ba lie e.o. Overdag. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 18 mei 02.05 121 08.10 -149 14.30 142 20.40 -132 ROOMPOT BUITEN 18 mei 00.55 116 07.10 -141 13.15 140 19.20 -126 BRUINÏSSE 18 mei 02.10 134 08.15 -155 14.35 154 20.35 -139 WEMELDINGE 18 mei 02.05 129 08.15 -153 14.35 150 20.40 -137 Springtij 23 mei Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 tw jé ÜAVAVOWP MAfo eujveu &LAP6/0, door Mare Legendre DEN HAAG - Het CDA vindt de keuze voor een bo vengrondse Betuwelijn „realistisch". De christen democraten zouden wel graag een ondertunnelde Betuwelijn willen, maar vinden dat Nederland ge baat is met een snelle aanleg. Ook moeten de kosten in het oog worden gehouden. 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 2