Oosterlanders bezorgd over parkeren en laden/lossen 1 UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND 9 3^ deurloo intermeubel Lekker eten met een lege beurs ZIERIKZEESCHE 1 NIEUWSBODE Hf j 0 'n Kopje Residentiekoffie? Kom kijken onze meubelen zonnig AFGEPRIJSD V dé krant van schouwen - duiveland! Jongeren bezetten JWG-kantoor Wereldwinkeliers onder de Beuze ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 17 MEI 1993 149e JAARGANG NR 25359 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 In de maand mei zijn veel van Kom snel'want op pech. Haringvlietplein 4, Zierikzee. Tel. 01110-12946/12854. 's Maandags open. Donderdagavond koopavond HET WEER In de ochtend af en toe zon. In de middag en avond overwegend be wolkt en kans op een bui, moge lijk met onweer. Minimumtemp. ±12 graden, middagtemp. ±21 graden. Zwakke tot matige zuidelij ke wind, rond kracht 3. Een enkele bui RENESSE/ZIERIKZEE/BRUINISSE/BROU- WERSHAVEN - M. uit Dordrecht dacht het zaterdag avond dik voor elkaar te hebben. In een horecagele genheid in Renesse at de inan zijn buik dik en rond. Met de drankjes die hij daarbij nuttigde kwam hij uit op een bedrag van tachtig gulden. Bij het afreke nen bleek de man geen cent op zak te hebben. Tegen M., die zich eerder al aan deze vorm van flessentrek kerij heeft beschuldigd, is proces-verbaal opge maakt. Afgelopen weekeinde is er op verschillende plaatsen in de re gio ingebroken in zowel auto's als woningen. K. uit Bruinisse meldde bij de politie dat bij jeugdsoos De Pul een equalizer ter waarde van zevenhonderd gulden is ontvreemd. Dit moet zijn gebeurd tussen maandag avond en vrijdagavond. De ter reinauto van O. uit Zierikzee, die aan de Schouwenbank stond geparkeerd bleek even min veilig voor Jan Grijpgraag en zijn kornuiten. Zaterdag tussen 01.00 uur en 09.30 uur werd geprobeerd om de autora dio weg te nemen. Dit mislukte waardoor Jan Grijpgraag ge noegen moest nemen met enke le pakjes sigaretten. In Renesse werd de Duitser S. het slachtoffer van diefstal. Uit zijn auto die geparkeerd stond aan de Jan van Renesse- weg werden twee geluids boxen, een camera objectief en een portemonnee ontvreemd. Hoeveel geld er in de beurs zat is niet bekend. Ook werd ge probeerd om de autoradiocas- settespeler te ontvreemden. Dit lukte echter niet. Wel ont stond hierdoor voor een aan zienlijk bedrag (1100 DM) scha de aan het interieur van de auto. In Dreischor kreeg B. on gewenst bezoek in zijn woning aan de Stoofweg. Rond mid dernacht kwam een van de be woners thuis en hoorde gestommel in de woning. Na dat zij eerst hulp was gaan ha len bleek de ongewenste vogel te zijn gevlogen. Die was bij het doorzoeken van de woning wellicht gestoord. Het enige wat is ontvreemd is wat geld. AMSTERDAM - Het Amster dams Marionettentheater Ko medie van Hout" speelt deze zomer zes maal de kleinste ope ra's van Mozart. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 48,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. a f 46,— jaarabonnement f 183,— jaarabonnement met autom. Ifschr. f 173,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee we&n gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr/mevr. adres postcode: plaats: I telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: 32 Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar O Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. i CQ Antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee val is. Bovendien krijgen de koffieboeren door de SOS We reldhandel een deel van hun koffie vooruit betaald om zo de periode tussen aanplant en oogst te overbruggen. Max Havelaar keurmerk Die Residentiekoffie die sinds 1992 ook in kleinverbruikers verpakking verkrijgbaar is, wordt onder het Max Havelaar keurmerk verkocht, naast de al bekende Solidariteitskoffie en de Café Organico. Ook door de Wereldwinkel Schouwen-Dui- veland, die daarvoor zaterdag een paar koffiekannen met Re sidentiekoffie op de stand on der de Beuze had staan. Voor de liefhebbers en voor de nieuwsgierigen die weieens wilden proeven hoe die zuivere koffie smaakt. Wie aarzelde kon door een folder met aller lei kof f iepraat" van politici en ministers over de drempel worden getrokken. Vólgens de folder willen die geen andere koffie meer. Dat is ook niet nodig want op de kwaliteit van de zuivere koffie die in alle mogelijke soorten wordt verkocht valt niets aan te merken. Niet iedereen die een kijkje bij de stand kwam nemen wilde echter aan de koffie. Eén van de wereldwinkeliers signaleer de bij sommigen toch een beet je drempelvrees. Anderen weer kwamen vooral af op allerhan de snuisterijtjes, sieraden, boe ken of kleding die Je wereld winkeliers vanuit hun onder komen aan de Verrenieuw- straat naar De Beuze hadden versleept, 't Moeten heel wat dozen zijn geweest want voor het werpen van een blik op de stand kwam je al gauw ogen te kort. Zo'n beetje heel de wereld lag er „voor het grijpen". Gerecycled glaswerk uit Gua temala, gemaakt van afge dankte Cola flessen, fleurig porselein uit Thailand, bontge kleurde haarspelden en andere opsmuk uit Peru en allerlei hebbedingetjes. Het kleding rek met luchtige topjes uit Bangla Desh en grappig gedes sineerde zwarte blouses met bijpassende broek uit Madras (India) trok nogal wat bekijks, evenals de nieuwe T-shirts uit Zimbabwe, voorzien van een forse afbeelding in Afrikaanse stijl. Wie die wilde kopen moest zijn maat wel met het blote oog kunnen schatten want passen, daar was de tijde lijke lokatie van de Wereldwin keliers niet op voorzien, al kon aan dat probleem wel een mouw worden gepast. Als we- 'reldwinkelier moet je immers van alle (wereld)markten thuis zijn. AMSTERDAM - Een groep van ongeveer vijftig jongeren heeft maandagochtend een JWG- kantoor bij het Leidseplein be zet. Het kantoor is belast met de uitvoering van de Jeugd Werk Garantiewet, de wet die sinds 1 januari 1.992 passend werk" garandeert voor alle jongeren. De actievoerders zeggen aan dacht te willen voor de volgens hen steeds zwakker wordende positie van jongeren. Ze eisen onder meer dat de definitie „passende arbeid" wordt aan gepast. Zo zou ook vrijwilli gerswerk onder de strekking van de wet moeten vallen, om dat ook daaruit een vaste baan kan voortvloeien. 8 TURNEN Monique Slootmaker heeft de aanmoedigingsprijs voor jong Zeeuws sporttalent gekregen. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Onderneem iets niet, of breng het ten einde. Spreekwoord 3 OLIEBOLLEN Het Leger des Heils was vrijdag druk in de weer met een oliebollenactie. O 5 OUDERENGESCHIKT Bouw ouderengeschikte woningen in Manhuisstraat begint in september. 8 VOETBAL Trainer Kees Hagesteijn wil van VV Zierikzee een een heid maken. ting uit dat de herinrichting de laatste fase zal zijn waarvoor Duiveland in het kader van het dorpsplan Oosterland subsidie zal krijgen. De reacties op het plan, van de mensen die de hoorzitting be zochten, varieerden van waar dering: 'ik ben blij dat ons dorp een opknapbeurt krijgt, het was hard nodig' tot afkeu ring: 'alleen herbestraten is veel goedkoper en dan blijft de huidige situatie gehandhaafd, waaraan iedereen gewend is'. De meeste reacties gingen over de verplaatsing van parkeer ruimte. „Wanneer de mensen zo moeilijk met de auto bij de Markt kunnen komen, zullen ze eerder doorrijden naar de Prijzenslag om daar bood schappen te doen". Als alterna tief werd onder meer voorge steld om het grasveld voor de Oosterhof te bestraten als par keerterrein. Maar dat zou vol gens burgemeester Bergshoeff veel geld kosten en maar twee extra parkeerplaatsen opleve ren. Oosterland is bang om op de Markt twintig parkeerplaatsen te verspelen. (Archieffoto). OOSTERLAND - 'Wanneer ik het even snel uitreken, verspelen we bij de uitvoering van dit plan zo'n twin tig parkeerplaatsen rondom de Markt. Hoe moet dat worden opgevangen'? 'Als de Kerkstraat alleen nog toegankelijk is voor voetgangers, hoe moet mijn winkel dan bevoorraad worden'? De vragen die werden ge steld tijdens de hoorzitting over het herinrichtingsplan voor het centrumgebied van Oosterland betroffen vooral parkeren en laden/lossen. Ongeveer dertig inwoners van het dorp kwamen vrijdag avond naar dorpshuis Ooster hof om zich precies op de hoog te te stellen van de plannen die de gemeente Duiveland heeft met het centrum van hun dorp. Dat werd nog eens precies uit gelegd door gemeente-ambte naar A. Flikweert. Het is de bedoeling dat het gebied Toren plein, Kerkstraat en Markt wordt ingericht als voetgan gersdomein. Dat houdt in dat de bestaande trottoirs verdwij nen en het gehele wegdek van gevel tot gevel wordt bestraat met gebakken klinkers. Het wordt daarbij in zijn geheel op gehoogd tot het niveau van de vroegere trottoirs. Door het weghalen van de par keerplaatsen wordt op de Markt een plein gecreëerd op dezelfde plaats als dat nu is, maar dan groter. Automobi listen moeten hun voertuig dan parkeren voor en aan de zij kant van de Rabo-bank of op het Koninginneplein. Daar wordt via een andere inrich ting van het plein meer par keerruimte gecreëerd, in totaal ongeveer zestien plaatsen. Bij het Tbrenplein nabij de Markt worden zitgedeelten ge creëerd met banken en groen. Het rijverkeer (dat niet meer via de Kerkstraat naar de Markt kan) moet voortaan van af de Molenweg via de Lange Achterweg, de Hofweg en de Korte Achterweg naar de Markt toe. In de Lange Achter weg wordt eenrichtingsverkeer ingesteld. De Markt kan verder worden bereikt via de Sint Joostdijk. De uitvoering van het plan kost naar verwachting onge veer 800.000 gulden. Bijna een vierde gedeelte daarvan, 170.000 gulden, wordt door het provinciaal bestuur betaald uit de knelpuntenpot. stads- en dorpsvernieuwing. Maar dan moeten de werkzaamheden wel voor 1 oktober van dit jaar be gonnen zijn. Burgemeester A. Bergshoeff sprak de verwach- In het oorspronkelijke plan was de aanleg van een parkeer terrein achter de Rabobank op genomen'. Daarmee -zou het huidige aantal parkeerplaat sen in het centrum van Ooster land met 26 kunnen worden uitgebreid. De gemeente moest daar van af zien toen bleek dat de eigenaan van de grond daar niet aan mee wilde werken door verkoop. Burgemeester Bergshoeff zeg de toe dat het laden en lossen voor bedrijven niet onmogelijk zal worden gemaakt. Ook zul len de bestuurders het parkeer probleem nog eens onder de loep nemen. Naar aanleiding daarvan wordt contact opgeno men met de winkeliersvereni ging. Wanneer alles volgens plan verloopt begint de uitvoering van het herinrichtingsplan voor oktober met het vernieu wing van de riolering in de Kerkstraat en een gedeelte van de Markt. In het voorjaar van 1994 begint men dan met de uit voering van de reconstructie- werkzaamheden, die naar ver wachting vijf a zes maanden in beslag zullen nemen. ZIERIKZEE - Zierikzee mag dan wel geen residentie zijn, Residentiekoffie wordt er volop geschonken. Althans onder de Beuze (Zierikzee) waar de Wereld winkeliers zaterdag waren neergestreken. Compleet met hun hele hebben en houden én met een aantal koffiekannen vol met Residentiekoffie. Die Residentiekoffie wordt sinds 1987 ook door de Tweede Kamerleden gedronken onder het motto „Genieten en laten genieten". Inmiddels is dit ini tiatief overgenomen door zo'n tweehonderddertig gemeen ten, vier provinciehuizen en door het Europees Parlement. Maar ook bij legio bedrijven en instellingen wordt dagelijks een kopje eerlijke, zuivere kof fie geschonken. Koffie waar aan de doorgewinterde koffie- leut nu eens geen bittere nasmaak overhoudt. Dit omdat de SOS Wereldhandel, die de koffie in Nederland importeert de koffieboeren in landen als Guatamala, Nicaragua, Colom bia en Tanzania een prijs be taalt die overeenkomt met de waarde van het produkt. Een eerlijke prijs dus waarmee niet wordt gespeculeerd, zoals op de wereldmarkt zo vaak het ge- Koffie en kleding tijdens de actie van de Wereldwinkel. (Foto: Marijke Folkertsma).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 1