Jezebel weer terug op de rampplaats Minstens vier onderzoeken naar harde politieoptreden Vredesactivisten in hongerstaking DEURLOO B.V, Algemene Zeeuwse &ee& Dales neemt zwartboek over rellen in Den Haag in ontvangst Veel ongeloof over rellen in Den Haag Onder meer op initiatief Nationale Ombudsman Watersporters zonder een vaarbewijs riskeren een bekeuring Havenbedrijf Rotterdam zet bruggen open Borsele teleurgesteld over kabinets besluit kern centrale 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Advertentie ZKKl WS& ZKKKR Binnen Zeeland bieden wij particulieren, het midden- en kleinbedrijf en de agrarische sector een compleet pakket verzekeringen, evenals een aantal spaarmogelijkheden met een hóóg rendement. Wij werken daarbij nauw samen met de in Zeeland gevestigde verzekeringsadviseurs. Onze gezamenlijke deskundigheid staat borg voor kwalitatief goede en op maat gesneden verzekeringen. Vele Zeeuwen kiezen er daarom voor om bij ons 'ZEEUWS ZEKER' verzekerd te zijn. Vraag uw verzekeringsadviseur naar de produkten van de Algemene Zeeuwse. Algemene Zeeuwse Verzekering Mij. NV Houtkaai 11 4331 JR Middelburg Tel. 01180-83000 voerder van het Aviodome. De S51 was het eerste succesvolle produkt van de Sikorsky-fa- briek in het Amerikaaanse Bridgeport. Het was een vier- persoons, geheel metalen toe stel met een driebladige rotor. Voor de voortstuwing van het zware gevaarte zorgde een 450 pk sterke 9-cilinder ster-motor. De S51 vloog voor het eerst op 16 februari 1946. Erkenning De helikopter-techniek stond toen eigenlijk nog in de kinder schoenen en het fenomeen van een luchtvaartuig dat lood recht kon starten en landen en dat in de lucht kon stilhangen was voor velen vreemd. Er wer den dan ook uitgebreide proe ven mee gedaan op het gebied van personenvervoer, postver voer en reddingsacties. De Jezebel landde voor het eerst aan boord van een vlieg- dekschip, de Karei Doorman, en maakte op 5 november 1947 voor de PTT de eerste 'helikopter-luchtpost-vlucht'. Aan die vlucht werd zelfs een speciaal poststempel gewijd. In 1951 kreeg het toestel Val kenburg als nieuwe thuisbasis. De marine had de wentelwiek van de Stichting Hefschroef- vliegtuigen overgenomen en per 18 december 1951 werd het officieel in gebruik genomen door de Marineluchtvaart dienst. Bij de marine kreeg de helikopter meteen een varende plaatsing. Op 10 januari 1952 vertrok het vliegdekschip Ka- rel Doorman vanuit Rotterdam voor een reis naar de Neder landse Antillen en Jezebel ging mee. Tijdens de overtocht ver toonde de heli tijdens 'vliegrol' regelmatig haar 'kunstjes'. Een helikopter, was toen nog steeds een ongeloofwaardige beziens waardigheid. Dat was de eerste en enige reis die de Jezebel aan boord van de Karei Doorman meemaakte. Het vliegdekschip kreeg later drie grotere Sikors- ky §55 helikcopters beschik baar. DEN HAAG - Minister Dales (binnenlandse zaken) heeft vrijdagmorgen het zwartboek in ontvangst genomen van de organisatie van de jongerende- monstratie die afgelopen za terdag in Den Haag uit de hand liep. Door het harde politie-optreden vielen tien tallen gewonden. Dales wilde tegen de vertegen woordigers van CNV- en FNV- jongeren en de landelijke stu dentenvakbond LSVb weinig over de kwestie zeggen. „Het is duidelijk dat er grote veront waardiging heerst. Daarom verschijn ik hier. Natuurlijk zal ik het zwartboek serieus bekijken." Enig antwoord op de klachten gaf ze niet. Die ver antwoordelijkheid ligt bij de burgemeester van Den Haag. Voorzitter Simone van Geest van de LSVb noemde de hou ding van Dales teleurstellend. In het zwartboek zijn 250 klachten en verslagen va*n oog getuigen opgetekend. Er spreekt vooral ongeloof uit over dat zoiets in Nederland kon gebeuren. „Verhalen over mensen die zonder meer in el kaar werden geslagen terwijl ze al wegvluchtten voor de ME, over willekeurige arrestaties waarbij grof geweld werd ge bruikt", aldus Astrid Kaag van FNV-jongeren. Ze vroeg om ex cuses van de minister. Volgens de organisatie was het politie optreden een chaos en is het een geluk dat er geen doden zijn gevallen. Het zwartboek wordt ook aan de Nationale Ombudsman en de politie van Den Haag aangeboden. Ook worden bij beide instanties in dividuele klachten ingediend. De ombudsman heeft een on derzoek toegezegd. Bij het in terne onderzoek van de politie wordt een nog onbekende ex terne deskundige betrokken. Tijden cn standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 15 mei 11.35 118 05.10 -148 17.45 -113 16 mei 00.00 101 06.25 -146 12.45 124 18.55 -118 17 mei 01.05 110 07.25 -147 v 13.45 133 19.50 -126 15 mei 10.55 109 04.25 -140 23.25 92 16.45 -106 16 mei 11.55 117 05.30 -137 17.50 -111 17 mei 00.15 103 06.30 -139 12.40 129 18.45 -118 15 mei 11.50 127 05.15 -155 17.40 -121 16 mei 00.25 109 06.10 -153 13.00 137 18.45 -124 17 mei 01.20 123 07.15 -153 13.50 147 19.45 -132 15 mei 11.50 124 05.10 -153 17.40 -117 16 mei 00.10 106 06.20 -150 12.55 132 18.55 - 122 17 mei 01.15 118 07.25 -151 13.50 142 19.55 -130 WEMEl.DINGE Doodtij: 15 mei Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 DEN HAAG - Ongeloof dat zo iets in Nederland kon gebeu ren. Dat is de algemene teneur in het zwartboek dat de orga nisatie van het jongerenpro- test van afgelopen zaterdag in Den Haag heeft samengesteld. Het document bevat 249 klach ten en verslagen van ooggetui gen van de rellen waarmee het protest gepaard ging. Tijdens de ongeregeldheden vielen tientallen gewonden.- Minister Dales van binnen landse zaken neemt het zwart boek vrijdagmorgen in ont vangst uit handen van de voor zitter van de FNV-jongeren, Astrid Kaag. Volgens de opstel lers van het rapport (Landelij ke Studentenvakbond, CNV- jongeren en FNV-jongeren) zijn de gebeurtenissen iri Den Haag voor veel jongeren een ingrij pende ervaring geweest, die. heeft geleid tot een flinke deuk in het vertrouwen in de politie en de rechtsstaat. In het zwart boek onder de titel „Twee meisjes werden voor mijn ogen in elkaar geslagen. Waarom?" geven verscheidene jongeren hun visie op de ongereldheden. „Er waren geen radicale stu denten in de buurt toen ineens de ME een charge uitvoerde. Mijn vriendin werd van achte ren gebeten door een politie hond, viel op de grond en huil de. Dan had je daar maar niet moeten gaan staan, was de reactie van de ME." Andere ge tuigenissen spreken van een „shocktoestand" en aanvallen van de ME op onschuldige om standers. Veel getuigenissen werden voor een belangrijk deel kort na afloop van het politie-optreden opgetekend bij een speciale stand op het Malieveld in Den Haag. De jon geren hebben ook een speciaal telefoonnummer opengesteld om de verhalen van getroffen demonstranten te noteren. Het zwartboek moet ook dienen als onderdeel van de procudure die de organisatie aanspant bij de Nationale Ombudsman. Naast een standpunt van kabi net over de rellen, is het wach ten ook op een onderzoek door de Haagse politie. Deze heeft aangekondigd een extern des kundige bij het onderzoek te betrekken. Het is nog niet be kend wie dat is. Donderdag protesteerden jongeren op de stadsmuur van Zwolle tegen het optreden van de politie in Den Haag. Later op de dag hielden de demonstranten een fakkeloptocht. UTRECHT - De driedaagse vei ling van vrijwel de complete bibliotheek van de schrijver en uitgever Johan Polak (1928- 1992), heeft naar schatting twee miljoen gulden opgebracht. De opbrengst is tien keer zo hoog als vooraf werd geschat. Een woordvoerster van het veiling huis Beijers in Utrecht, waar de veiling werd gehouden, heeft dat donderdag meege deeld. DEN HAAG - Er komen uiteindelijk minstens vier onderzoeken naar het politieoptreden bij de jonge- rendemonstratie zaterdag, waarbij tientallen ge wonden vielen. De Haagse gemeenteraad, waar het er donderdagavond om zou spannen voor een meer derheid voor een onafhankelijk onderzoek, zag daar vanaf omdat er inmiddels in wordt voorzien door de Nationale Ombudsman. Maandag nog was er in de raad absoluut geen meerderheid te vinden voor het idee. Omdat de Haagse fractie van D66 donder dag de mening herzag, zou het op hoofdelijke stemming zijn aangekomen. De raad werd echter ingehaald door de ont wikkelingen. De PvdA, voor stander van een onafhankelijk onderzoek op voorstel van GroenLinks, noemde de gang van zaken „een gemiste kans" van in eerste instantie de bur gemeester en op de tweede plaats de gemeenteraad. Adequaat „Dit overkomt ons nu. Als we adequaat waren opgetreden, had het parlement geen aanlei ding gehad over de demonstra tie te spreken", aldus fractie voorzitter P. Heijnen. „Het wekt de indruk dat de gemeen te de gebeurtenissen niet vrese lijk ernstig vindt." Burgemees ter Havermans zei tijdens de gemeenteraadsvergadering dat hij van de Nationale Ombuds man heeft vernomen dat die een zelfstandig onderzoek zal instellen naar aanleiding van vragen van de kamerfracties van GroenLinks en D66. Daar naast zal hij klachten onder zoeken. Bovendien doet de rijksrecherche onderzoek naar aanleiding van klachten en er is de eigen evaluatie van de Haagse politie met een nog on bekende externe deskundige. Havermans zocht daar maan dag de Ombudsman voor aan, maar die zag daar gezien de an dere verzoeken van af. De ex terne deskundige krijgt de ruimte aanvullend onderzoek te laten verrichten en rappor teert rechtstreeks aan de raad scommissie. Voldoende waarborgen Havermans vindt dat er vol doende waarborgen zijn inge bouwd om alle feiten op tafel te krijgen. Hij heeft zich, sa men met Openbaar Ministerie en commissaris Brand, nog geen mening gevormd over het politieoptreden na het eerste ingrijpen op de hoek Lange Vijverberg-Kneuterdijk. De jongeren werden vervolgens te ruggejaagd naar het Malieveld. Brand sluit fouten niet bij voorbaat uit „Ik zal nu niet zeggen dat die niet zijn ge maakt." „Vastgesteld moet worden of de politie niet an ders kon, of disproportioneel geweld heeft gebruikt", aldus Havermans. Reactie op besluit rechter-commissaris HENGELO - De vijf vredesactivisten die het af gelopen weekeinde zijn aangehouden na een in braak bij Hollandse Signaal in Hengelo, zijn donderdag in hongerstaking gegegaan. Dat is hun reactie op het besluit van de rechter commissaris om het voorarrest met maximaal tien dagen te verlengen. M. Koudenburg van de Werkgroep Internationale Vredeskampen, heeft dit donderdagavond meegedeeld. De actievoerders, die tij dens de inbraak bij Signaal vertrouwelijke informatie wegnamen, vinden dat ze ten onrechte worden vastge houden omdat in hun yisie het onderzoek naar de in braak en di,efstal is afgeslo ten. Hun advocaat zal vrij dag bij de rechtbank in Al melo beroep aantekenen te gen de beslissing tot verlen ging van het voorarrest. Lukt het niet de actievoer ders direct vrij te krijgen, dan zullen volgens Kouden burg in elk geval de beper kingen moeten worden op- geheven waaronder de vijf in het politiebureau van Hengelo worden vastgehou den. Zij mogen geen post, telefoon of bezoek ontvan gen. Schrijfgerei is hun ook geweigerd. Het Openbaar Ministerie zal de raadka mer van de rechtbank in Al melo volgende week voor stellen het voorarrest van de vredesactivisten met nog eens 30 dagen te verlengen. Het verzoek heeft, volgens persofficier van justitie mr. E. Wesselius te maken met de ideologische achter-grond van de inbraak en diefstal. Het is niet uitgesloten dat ze opnieuw zullen toeslaan, zo lichtte mr. Wesselius toe. De actievoerders blijven weigeren hun mond tegen de politie open te doen. Van één van hen, een vrouw, is nog steeds de identiteit niet vastgesteld. Onder de ande re vier verdachten bevindt zich de bekende vredesacti vist Cees Koning. De offi cier van justitie streeft er naar de vijf binnen vier tot vijf weken voor de recht bank te brengen. DRIEBERGEN - Kapiteins op de pleziervaart lopen komend zomerseizoen grote kans op een bekeuring van de waferpo- litie wanneer ze bij een contro le hun vaarbewijs niet kunnen tonen. Voor watersporters in Nederland is sinds april 1992 het klein vaarbewijs verplicht. De politie te water heeft woensdag aangekondigd dit jaar in plaats van waarschu wingen, bekeuringen uit te de len aan watersporters die hun vaarbewijs niet bij zich heb ben. Volgens de waterpolitie heb ben deze schippers sinds vorig jaar voldoende gelegenheid ge had het examen voor het klein vaarbewijs I of II af te leggen. Door nu te bekeuren, wil de po litie halsstarrige schippers zonder zo'n document stimule ren alsnog examen te doen. Die verplichting geldt voor schip pers van vaartuigen kleiner dan 15 meter, maar sneller dan 20 kilometer per uur (o.a. speedboten en waterscooters), evenals voor bestuurders van schepen zonder laadvermogen langer dan 15 meter. Schippers in het bezit van het klein vaar bewijs I mogen zich in hun boot op rivieren, kanalen en meren vertonen. Met deel II mogen al le binnenwateren worden beva ren, inclusief de Eems, Dol- lard, Waddenzee en IJsselmeer, evenals de Ooster- en Wester- schelde. De waterpolitie in Driebergen wijst er in dit verband op dat niet alle buitenlandse vaarbe wijzen in Nederland geldig zijn. Wel erkend in Nederland zijn de vaarbewijzen voor ge noemde catagoriën uit Duits land, België en Groot- Brittannië. ROTTERDAM - Het Gemeen telijk Havenbedrijf in Rotter dam heeft vrijdagochtend drie belangrijke bruggen in Rotter dam opengezet, uit solidariteit met hun actievoerende colle ga's van het stadsvervoer. Vol gens een woordvoerder van ambtenarenvakbond AbvaKa bo is het een spontane actie van een groep leden. De brug gen werden even voor negen uur weer neergelaten. Om acht uur openden actie voerders de Koninginnebrug die Rotterdam-Zuid met het centrum verbindt, de Boeren- gatsbrug en de Nieuwe Leuve- brug, waardoor ook de verbin dingen met het centrum viq de Maasboulevard en de Boom pjes werden afgesloten. BORSELE - Het gemeentebe stuur van Borsele is „uiterst teleurgesteld" dat het kabinet gekozen heeft voor de lange procedure bij de aanpassing van de kerncentrale in die ge meente aan de nieuwe veilig heidseisen. Die aanpassing zal pas in 1997 voltooid zijn, ter wijl dat een tot twee jaar snel ler zou kunnen. Minister Andriessen van eco nomische zaken gaf deze week in een brief aan de Tweede Ka mer aan dat zo'n korte proce dure het risico met zich brengt van vernietiging door de rech ter. Eerder vernietigde de rech ter een vergunning uit 1988 voor de revisie van de kerncen trale in Dodewaard. De lange procedure houdt in dat er zo wel een inspraakprocedure als een milieu effect rapportage komt. Bovendien is het veilig heidsniveau van de kerncentra le Borssele nu in overeenstem ming met de bstaande vergun ning. In een brief aan het kabi net schrijft het gemeentebe stuur van Borsele dat het „wrang is om te moeten consta teren dat de kernenergiewet en de daarbij behorende procedu res tot gevolg hebben dat een kerncentrale later veiliger ge maakt wordt dan technisch en ook anderszins mogelijk is." door Mare Legendre Vrijdag 14 mei Zierikzee Oliebollenactie Leger des Heils. Vanaf 15.00 uur. Vergadering algemeen bestuur. Beatrixschool. Beatrixschool. 15.30 uur. Politieke cursus JOVD Mon- dragon. 19.30 uur. Oosterland Hoorzitting herinrichting cen trumgebied. Oosterhof. 19.30 uur. Zaterdag 15 mei Zierikzee Fietsenkijkdag. Politiebureau. ^Van 09.00. tot 12.00 uur. Geraniummarkt (Groei en Bloei). Mosselboomgaard. 08.00 tot 15.00 uur. Uitvoering Hohe Messe van J. S. Bach. Kamerkoor Magister Cantat. Nieuwe Kerk. 20.00 uur. Kerkwerve Disco voor de jeugd. Dorpshuis 't Zuudènde. 20.00 uur. Renesse Vergadering algemeen bestuur Stichting Renesse. Jan van Re- nesseweg 25. 10.00 uur. Zonnemaire Ophalen tweedehands artike len. Vanaf 10.00 uur. Concert Nut en Uitspanning. Muziektent. 19.30 uur. Maandag 17 mei Zierikzee Theater Schmink-cursus voor beginners van 19.30 uur tot 21.00 uur. CJV Samen Verder, gebouw De Driehoek. Voor in fo of opgave 01110-16625. Vergadering Philatelica. Scou- tinggebouw van Veenlaan. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Bloedafname-avond Rode Kruis. Brandweerkazerne, Se- rooskerkseweg. 19.00-21.00 uur. Raadsvergadering in het ge meentehuis. 19.30 uur. Brou wersha ven Heroprichting afdeling Schouwen-Duiveland Humani- tas. Poortershof. 19.30 uur. Dinsdag 18 mei Zierikzee Commissievergadering mid denstand, recreatie en .toe risme in stadhuis. 19.30 uur. Renesse Ledenbijeenkomst ANBO. Dorpshuis. 14.30 uur. Algemene ledenvergadering Rabobank Schouwen. Dorps huis. 19.30 uur. Woensdag 19 mei Zierikzee Weekmarkt. Havenplein. Van af 08.30 uur. Zangavond in kader van af- scheidstoernee majoor Boss- hardt. Nieuwe Kerk. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Vergadering adviescommisie ro. Gemeentehuis. 19.30 uur. Donderdag 20 mei Ouwerkerk Open dag. Nederlandse Her vormde Gemeente. Kerkge bouw. 13.00-16.30 uur. Nieuwerkerk Dauwzwemmen. Zwembad. Dol-fijn. Aanvang tussen 05.30 en 08.00 uur. Aankomst Duitse gasten Ker kelijk Contact. Gereformeerde kerk, Badhuisstraat. 17.00 uur. Zaterdag 22 mei Zierikzee Rommelmarkt. Onder de Beu- ze. Vanaf 08.00 uur. Vakantie filmdag. Driehoek. 14.00 en 19.00 uur. Kerkwerve Rommelmarkt/verkoopdag van Christelijke Gereformeer de Kerk in Beatrixstraat. Van 09.00 tot 16.00 uur. Maandag 24 mei Zierikzee Theater Schmink-cursus voor beginners van 19.30 tot 21.00 uur. CJV Samen Verder, ge bouw De Driehoek. Voor info of opgave, 01110-16625. Dinsdag 25 mei Zierikzee Vergadering Zierikzeese Oran jevereniging. Dansschool Kra mer. 19.30 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF ^1WdÜU)UJHSii^jBOT36E55

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 2