4%S GRATIS Plan om bewoners verzorgingshuis te behandelen vanuit verpleeghuis Reinigingsdienst trekt meer geld uit voor garantieprijs oud papier UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND I— r ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Om ouderen die eigenlijk naar verpleeghuis moeten langer in verzorgingshuis te kunnen laten wonen Handelaren willen prijsverhoging van twee cent per kilo 3 EXPOSITIE 4 VERPLEGING 5 MODE 7 VAN VOSSEN Snelheidscontrole met Veilig Verkeer Nederland Mountain bike uit auto 1 dé krant van schouwen-duiveland! ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE I DONDERDAG 13 MEI 1993 149e JAARGANG NR 25357 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 GEBOORTE, HUWELIJK, JUBII Maak dan nu uw keuze uft onze grote k en moderne kaarten Wie deze kaarten bi) ons bestelt en laat drukken beeft recht op een gratis advertentie bij de famlliebericmen in de Zierikzeesche Nieuwsbode, drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 Via de samenwerking tussen verpleeghuis eti verzorgingshuizen wil men ouderen zo lang mogelijk op hun vertrouwde plaatsje in het verzorgingshuis houden. (Archieffoto). ZIERIKZEE - Het is de bedoeling dat een beperkt aantal bewoners van de verzorgingshuizen op Schouwen- Duiveland in de toekomst zorg krijgen van een team waarin ook medewerkers van het verpleeghuis Corne- liastichting zitten. Op die manier wil men inspelen op de groeiende wachtlijst van mensen die vanuit een verzorgingshuis moeten worden overgeplaatst naar het verpleeghuis. Door de extra zorg kan opname in het verpleeghuis worden voorkomen of zo lang mogelijk worden uitgesteld. Itevens ontstaat de mogelijk heid om mensen langer op hun plekje in het verzorgingshuis te houden, waaraan ze vaak zijn gehecht. Op dit moment wordt een plan opgesteld voor samenwerking tussen het ver pleeghuis Corneliastichting en de verzorgingshuizen Borren- damme in Zierikzee, In 't Op per in Bruinisse en Duinoord in Burgh-Haamstede. De nieu we vorm van samenwerking wordt omschreven als 'substi tutie'. Ze heeft alles te maken met de toenemende vergrijzing in Nederland en zeker ook op Schouwen-Duiveland waar in verhouding veel ouderen wo nen. Van de 30.000 inwoners op Schouwen-Duiveland zijn er ruim 5000 ouder dan 65 jaar. In het jaar 2000 is dat aantal naar verwachting opgelopen tot ruim 6000. De meeste ouderen in de regio wonen zelfstandig, soms met hulp van buren, fa milie of de thuiszorg die wordt gegeven door instanties als het kruiswerk en de Federatie Maatschappelijke Dienstverle ning. Voor een aantal, meestal hoog bejaarde ouderen op Schou wen-Duiveland, is zelfstandig wonen niet meer mogelijk. Uit gegevens van de Corneliastich ting blijkt dat 345 van hen in verzorgingshuizen wonen en 150 (na ingebruikname van de nieuwe afdeling) in het ver pleeghuis Corneliastichting. Zij zijn daarvoor geselecteerd door een indicatiecommissie. Een arts, maatschappelijk wer ker en verpleegkundige die be oordelen of het noodzakelijk is dat een bepaalde oudere wordt opgenomen in een verpleeg huis of een verzorgingshuis. Vaak moeten mensen bij wie dat het geval is nog geruime tijd wachten op een plaats. Door het groeiende aantal ou deren en het beperkte aantal plaatsen in verpleeghuis en verzorgingshuizen zal dat ver schijnsel naar verwachting in de komende jaren nog toene men. Alleen de mensen met de zwaarste zorgbehoefte kunnen dan worden opgenomen. Via de substitutieregeling wil men er voor zorgen dat de ouderen die daar net buiten vallen toch de zorg ontvangen die ze nodig hebben. De verpleeghuizen hebben de mogelijkheid om via de ziekte kostenverzekeraar extra geld te krijgen die benut mag wor den om mensen met een ver pleeghuisindicatie (die in een verzorgingshuis verblijven) verpleging en behandeling vanuit het verpleeghuis te bie den. Het team waarmee dat ge beurt omvat dan onder andere ziekenverzorgenden, ergothe rapeut, logopedist, fysiothera peut en gerontopsycholoog uit het verpleeghuis. De verpleeg huisarts is daarbij verantwoor delijk voor de behandeling. Hij houdt in verband hiermee contact met de betrokken huis artsen. Via de samenwerking tussen verpleeghuis en verzor gingshuizen wil men de kwali teit verbeteren van de zorg aan de zorgbehoevende inwoners van Schouwen-Duiveland. KERKWERVE - Het algemeen bestuur van de Reinigingsdienst Schouwen-Duiveland heeft met meerder heid van stemmen besloten om meer geld uit te trekken voor de garantieprijs oud papier. Het gaat om een verhoging van acht naar tien cent per kilo papier. Daarvan is zes of zeven cent bestemd voor de professione le bedrijven die papier inzamelen en drie of viér cent voor de verenigingen waarbij vrijwilligers dat doen. Hoewel het op het eerste ge zicht maar om enkele centen lijkt te gaan, houdt de beslis sing in dat cie reinigingsdienst jaarlijks 32.000 gulden meer gaat uitgeven aan het subsidië ren van de inzameling van oud papier dan tot nu toe. Het to taal bedrag komt daarmee op maximaal 160.000 gulden per jaar. Sinds 1992 betaalt de dienst, in tijden dat het oude papier wei nig of helemaal niets opbrengt, aan professionele bedrijven en verenigingen een garantieprijs voor het oude papier dat ze op halen. Op dit moment is dat drie cent per kilo aan de ver enigingen en vijf cent aan de handelaren. De waarde van het oude papier is al een aantal ja ren nihil zodat de reinigings dienst steeds het maximale subsidiebedrag moest uitke- Ondanks haar minder roos kleurige financiële positie wil de reinigingsdienst dat uit milieu-overwegingen ook blij ven doen. Jaarlijks wordt op Schouwen-Duiveland ongeveer De garantieprijs voor oud papier gaat omhoog. (Archieffoto). 1600 ton oud papier en karton ingezameld. De professionele bedrijven hebben echter laten weten dat ze hun aandeel in de inzameling voor het bedrag van vijf cent per kilo niet kun nen blijven uitvoeren. Men wil zeven cent per kilo. Voor de onderhandelingen van vraag en aanbod over die prijs beginnen, besloot het alge meen bestuur tijdens haar ver gadering woensdagmiddag, in het dorpshuis Zuudènde in Kerkwerve, om het maximum subsidiebedrag vast te stellen op tien cent per kilo. Naar aan leiding van de besprekingen met de professionele bedrijven zal worden bepaald of van dat bedrag drie cent naar de ver enigingen en zeven cent naar de handelaren gaat of vier cent naar de verenigingen en zes cent naar de handelaren. Bij de beslissing speelde ook het streven een rol om in heel Zeeland tot dezelfde garantie prijs voor oud papier te ko men. De leden van het alge meen bestuur van de reini gingsdienst gingen in meerder heid akkoord met de verhoging van acht naar tien cent, die moet worden betaald uit de post onvoorzien of de reserve van de dienst. Alleen het Zie- rikzeese raadslid J. J. Geleijn- se pleitte voor een verhoging tot twaalf cent. Daarbij zou ze ven cent aan de handel en vijf cent aan de verenigingen kun nen worden betaald. De overige bestuursleden za gen het financiële 'gat' dat daardoor in de begroting zou ontstaan met zitten. De meer derheidsbeslissing om maxi maal tien cent per kilo ingeza meld papier uit te geven geldt tot eind 1993. Daarna wordt de garantieprijs opnieuw onder de loep genomen. Tijdens de openbare vergade ring werd duidelijk dat het apart inzamelen van Groente-, Fruit- en Tuinafval (GFT-afval) in september 1994 van start gaat op Schouwen-Duiveland. Ieder gezin krijgt dan een tweede rolemmer om dit afval apart in te doen. Het algemeen bestuur ging ak koord met het invoeren van een kwijtscheldingsbeleid af valstoffenheffing. Dat houdt in dat het mogelijk wordt om de reinigingsrechten die een gezin moet betalen kwijt te schelden voor mensen die in een slechte financiële positie verkeren. De beoordeling per geval vindt plaats bij de reinigingsdienst. Het bedrag dat men op die ma nier aan inkomsten derft wordt weer verhaald via de rei nigingsrechten die worden ge heven. Volgend jaar gaat het jaarlijkse bedrag met tien pro cent omhoog. Dat is aanzien lijk minder dan de verhoging van zeventien procent die eerst was gepland. Tijdens de vergadering werd verder besloten tot de aankoop van een weegbrug die bij de stortplaats aan de Hoosjesweg zal worden geplaatst. Dit is no dig om de stortgelden te kun nen berekenen die voortaan per ton worden vastgesteld. Dat geldt onder meer voor het afval dat vanuit Zuid-Holland wordt aangevoerd. De weeg brug kost 156.000 gulden. Ook werd de, volgens voorzit ter W. den Boer 'historische, be slissing' genomen om de Reini gingsdienst Schouwen-Duive land aan te sluiten bij het Openbaar Lichaam Afvalstof fen Zeeland (OLAZ). De reini gingsdienst blijft daarbij zelf standig, maar werkt wat de verwerking van afval betreft samen met andere reinigings diensten in Zeeland. Men hoopt oud te worden, maar men vreest de ouderdom. La Bruyère Af en toe zon HET WEER Minimumtemperatuur omstreeks 10 graden. Overdag af en toe zon en op de meeste plaatsen droog. Middagtemperatuur ongeveer 16 graden. Wind uit uiteenlopende richtingen, zwak tot matig, rond kracht 3. o In bibliotheek De Stolpe is werk te zien van verstande lijk gehandicapten. Muziek, verhalen en zang tijdens de Dag van de Verpleging. Exotische prints en vijftiger jaren-stijl nieuw in het modebeeld. Ajax is geïnteresseerd in voetbalinternational Peter van Vossen uit Zierikzee. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Meer dan honderd automobilisten kregen informatiemateriaal ZIERIKZEE - Samen met het promotieteam van Vei lig Verkeer Nederland hield de politie Schouwen- Duiveland dinsdagmorgen een snelheidscontrole. Men stond langs de Weg naar de Val en Lange Blok- weg nabij Zierikzee. dn totaal werden zéstien over tredingen vastgesteld. Meer dan honderd automobilisten werden door het promotieteam van WN voorzien van infor matiemateriaal over de geva ren van te hard rijden. De controle werd gehouden met behulp van radarappara- tuur. Van 08.00 tot 09.15 uur stond men langs de Lange Blokweg op het gedeelte waar niet harder mag worden gere den dan zeventig kilometer. Men controleerde 292 voertui gen waarvan er vier te hard re den. Hun snelheid varieerde van 86 tot 122 kilometer. Samen met het controleteam van WN stelde de politie zich van 10.00 tot ongeveer 13.00 uur op langs de Weg naar de Val ter hoogte van de afrit van de Zee- landbrug. Men mag daar ter plaatse zeventig kilometer rij den, Van de 757 passerende voertuigen reden er twaalf te hard. Hun snelheid was 91 tot 115 kilometer. Zij werden tot stilstand ge bracht voor het uitschrijven van een proces-verbaal. Bij on geveer honderd andere auto mobilisten gebeurde dat ook om informatiemateriaal te kunnen uitreiken. ZIERIKZEE - De heer B. liit Zierikzee werd geconfronteerd met diefstal van een mountain bike uit zijn personenauto. De diefstal gebeurde dinsdag tussen 08.45 en 15.30 uur op het parkeerterrein aan de Nieuwe Bogerdstraat in Zierikzee, waar de auto stond geparkeerd met de fiets er in. Iben de eige naar terug bij zijn voertuig kwam bleek de auto te zijn opengebroken en de fiets gesto len. De waarde van het rijwiel is niet bekend. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 48,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 46,— jaarabonnement ét f 183,— jaarabonnement met autom. afschr. f 173,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. Dhr./mevr., adres postcode plaats:. telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. ZZN j

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 1