deurloo Zeelandia néémt op feestelijke wijze afscheid van brandweercommandant UW KRANT VAN intermeubel Thema Communicatie breidt zijn activiteiten uit naar Zeeland r Kom kijken i onze meubelen zonnig AFGEPRIJSD „Voor jonge gasten is er hier nooit iets te doen" Johan Willem Friso Kapel geeft concert in Onderdak ZIERIKZEESCHE l NIEUWSBODE Opvolger K. Grootenboer en C. Luijendijk gehuldigd Collecte voor Burkino Faso .Tapperij^ GREVELINGEN TOERTOCHT dé krant van schouwen - duiveland! f NIEUWSBODE EXTRA WOENSDAG 12 MEI 1993 GRATIS HUIS AAN HUIS BLAD EDITIE SCHOUWEN-DUIVELAND In de maand mei zijn veel van Kom snel want op pech. Haringvlielplein 4. Zierikzee. Tel. 01110-12946/12854. 's Maandags geopend. Donderdagavond koopavond Brandweercommandant E. de Vries, in het bijzijn van zijn vrouw en twee kleinkinderen opgewacht door de leden van het brandweer korps van Zeelandia. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Zaterdag, 8 mei, werd tijdens een fees telijke receptie in de kantine van Zeelandia afscheid genomen van de heer E. de Vries. Na 12V2 jaar als commandant van de bedrijfsbrandweer bij Zeelan dia in dienst te zijn geweest, werd de heer E. de Vries bij zijn afscheid door velen in het zonnetje gezet. Namens de directie sprak de heer drs. P. Schotte lovende woorden over de manier waar op de heer De Vries de bedrijfs brandweer had weten te ma ken, tot wat het nu is: een korps dat volledig inzetbaar is. Hij overhandigde de heer De Vries een legpenning en een oorkonde. Ook de heren J. van Poll, bedrijfsleider en C. Dor reman van de Kring van brand weercommandanten prezen zijn kunde en inzet. Had de heer Schotte, met een knipoog, de ondeugende kant van het karakter van De Vries bena drukt, zo noemde de heer Knuijt, van de Vereniging van Brandweerbevelvoerenden op Schouwen-Duiveland, hem een ruwe bolster met een blanke pit. Iemand die in, niet altijd even parlementaire bewoordin gen, zijn mening gaf. Een me ning die overigens altijd een positieve benadering van za ken weergaf. Hij zei voorts veel bewondering te hebben voor de manier waarop hij, in dien nodig, de zaken van de Be drijfsbrandweer verdedigde en hij kenschetste De Vries als ie mand waar men nooit tever geefs een beroep op deed. De Nederlandse Vereniging Be drijfshulpverleners eerde hem met een gouden medaille van verdienste. Jongensdroom Eibert, voor velen Eip, Huib of Ab, is in 1980 bij Zeelandia in dienst getreden. Samen met de heren Kouwenberg, comman dant van het korps Zierikzee, en De Leeuw, districts inspecteur, werd in 1980 beslo ten om de zaak goed op poten te zetten. ,,In het begin stond onze brandweerwagen in een werkplaats in de Zuidhoek", zo vertelt de heer De Vries, „deze was zo vochtig, dat wanneer we een oproep kregen, we blij mochten zijn als de auto start te". Dat was natuurlijk geen ideale uitgangspositie en dus werd de auto overgeplaatst naar een andere werkplaats, nei poeaermagazijn. „Het was een verbetering, maar", lacht hij, „toch nog niet wat we zoch ten, want als we nu op pad gin gen was ddjt met een witte in plaats van met een rode brand weerwagen. Nu anno 1993, heb ben we een volledig geoutil leerde werkplaats, zowel in de Zuidhoek als recht tegenover het bedrijf zelf". Op de vraag of hij, net als elke jongen van acht jaar, altijd al brandweerman had willen worden zegt hij: „Ja, zo was ik ook en eigenlijk zou je kunnen zeggen dat mijn jongensdroom uitgekomen is. Ik heb altijd enorm veel plezier in mijn werk gehad. Niet dat het altijd even leuk is maar je probeert de trieste dingen te vergeten. Ik herinner me nog maar al te goed de ontploffing van de kruitfabriek in Muiden. Ik was daar nog maar twee maanden commandant toen deze fabriek de lucht inging. Zulke dingen blijven je ontzettend lang bij. Dat is heel wat anders dan een oefening. Maar gelukkig oefen je meer als dat je daadwerke lijk in actie moet komen. Ik weet nog dat ik hier bij Zeelan dia les gegeven had aan een aantal brandweerlieden in spé', hen de oproepcode had verteld, maar tegelijkertijd er voor had gezorgd dat tegen het einde van de les die code opgeroepen werd. En wat maak je dan mee? Jawel, er was er een zo fana tiek dat hij dwars door het raam naar buiten sprong om bij de brand te komen". Het korps van de bedrijfs brandweer Zeelandia bestaat uit zeventien mannen en één vrouw. Met deze groep wordt er ontzettend veel geoefend. Eén keer per week oefent het korps onderling en eens per maand houdt het een grote oefening. Maar ook met de korpsen uit de regio houdt men contact. Met de brandweer van Zierik zee, Scharendijke en Duive- land wordt één keer.in de drie maanden een oefening gehou den. Verder gaat de bedrijfs brandweer nog twee keer per jaar naar Vlissingen-Oost. „Daar kun je écht brand ma ken", zegt De Vries. „De jon gens daar zijn in staat om een echte hel te creëren". Tfenslotte wordt er nog zes keer per jaar een oefening gehouden met de EHBO en Lotus. De Vries is bij de marine be gonnen als brandweerman. „Ik zat daar bij de scheepsbeveili- gingsdienst. Je gaat leren en wordt aspirant-brandwacht. Daarna heb ik een tweejarige opleiding gedaan en werd brandwacht tweede klas, daar na brandwacht eerste klas en hoofdbrandwacht. Na mijn di ploma praktisch bevelvoerder werd ik benaderd door de ge meente Muiden_ en ben daar commandant géworden". Dankbaarheid Dat hij niet alleen in ons land gewaardeerd wordt bleek uit het feit dat hij uit handen van de Poolse brandweercomman dant ook een gouden medaille van verdienste mocht ontvan gen. De commandant was sa men met vier collega's speciaal voor deze gelegenheid overge komen naar Zierikzee. Twee jaar geleden namelijk heeft De Vries de oude brandweerauto welke voor Nederlandse be grippen aan vernieuwing toe was, aan Polen geschonken. Sa men met zeven collega's heeft hij de auto in Polen afgeleverd. De wagen, inmiddels 32 jaar oud werd dankbaar in ont vangst genomen. Deze ontmoe ting heeft ertoe geleid dat De Vries al vier keer in Polen ge weest is sinds 1990. En dat hij voor alles een open oor heeft is NIEUWERKERK - Sinds 1 mei heeft het adviesbu reau voor public relations Thema Communicatie zijn activiteiten uitgebreid naar Zeeland, door mid del van een vestiging in Nieuwerkerk. Van hieruit bestrijkt het bedrijf de provincie Zeeland, het zuide lijke deel van Zuid-Holland en het zuidwestelijke deel van Noord-Brabant. Thema Communicatie heeft naast het kantoor in Nieuwer kerk ook kantoren in Boxtel en Maastricht. Aan het bureau zijn tien vaste medewerkers verbonden. De leiding van het kantoor in Nieuwerkerk is in handen van de heer Donald Slieker. De 55-jarige Slieker heeft bijna 25 jaar ervaring in public relations en voorlich ting, opgedaan bij enkele gere nommeerde Nederlandse be drijven waaronder Heineken en Fokker. Ook was hij als Pu blic Relations Officer werk zaam bij de toenmalige Dos- bouw (De Oosterschelde Stormvloedkering Bouwcom binatie). Mentaliteit Slieker omschrijft zijn hoofd werkzaamheid als het geven van advies in de in- en externe betrekkingen van het bedrijfs leven. Volgens hem wordt er in Nederland veel te lichtvaardig over pr-activiteiten gedacht. „Er zijn veel bedrijven die den ken dat ze dat allemaal zelf wel kunnen, maar ik ben van me ning dat ze toch beter een gespecialiseerd bedrijf in de arm kunnen nemen, die dit van hen overneemt", aldus Slieker. Volgens hem kennen de in de pr gespecialiseerde bedrijven veel beter de voor de communicatie met de buitenwereld noodzake lijke ingangen. Volgens hem vormt een aantal grote Neder landse bedrijven een uitzonde- De heer Donald Slieker, het gezicht van Thema Communicatie in Zeeland. ring. Deze hebben wel eigen pr- afdelingen, „maar wanneer het niet goed gaat met het bedrijf, dan gaat de pr als eerste de deur uit", zegt Slieker. Wat hiervan de oorzaak is weet hij niet zo één, twee, drie aan te ge ven. Volgens hem is het slechts een kwestie van mentaliteit. „In Nederland wordt pr dik wijls gezien als een luxe", zegt hij. Dit in tegenstelling tot in Amerika, waar pr een vast on derdeel in de bedrijfsvoering is. Bovendien zegt men in Ne derland volgens Slieker, dat pr zo ongrijpbaar is, want hoe weet een bedrijf wat het aan deel van een goede pr is in de verkoopcijfers? Thema Com municatie komt om de hoek kijken wanneer een bedrijf aan pr wil doen, maar in verband met de grootte van het bedrijf, hiervoor niet de beschikking heeft over een aparte afdeling. Het bedrijf vindt zijn oor sprong in Boxtel, waar in 1984 de eerste vestiging geopend werd. Een aantal jaren geleden kwam daar een kantoor in Maastricht bij en nu wil eige naar Th. van Leeuwen de vleu gels uitslaan naar Zuidwest- Nederland, met de nadruk op Zeeland. Behoefte Slieker richt zich in de regio op de bedrijven die geen pr- functionaris hebben en waar van hij denkt dat er gezien een bepaalde bedrijfsgrootte wel behoefte aan is. Deze behoefte ligt dan allereerst op het ge bied van de interne communi catie van het desbetreffende bedrijf, want één van de ba sisprincipes van de pr is, dat „wanneer je een goede externe te merken aan het feit dat hij in echt Pools zijn dankbaar heid uitsprak voor de aanwe zigheid van de Poolse brand weerlieden. Na de afscheidsreceptie van De Vries vonden de feestelijkhe den ook 's avonds doorgang. Tijdens deze feestavond wer den twee jubilarissen gehul digd. Dit waren de heer C. Lui jendijk en de heer K. Grooten boer, die tevens opvolger is van De Vries. De laatstgenoemde had tijdens de afscheidsrecep tie al vele gelukwensen in ont vangst mogen nemen. Op de vraag of De Vries zich, na al de ze drukke werkzaamheden, nog wel zal weten te vermaken nu hij de VUT-gerechtigde leef tijd heeft bereikt, roept hij la chend: „Ik heb thuis zeker nog een jaar werk liggen voor vijf tig man, dus vervelen zal ik me niet". En als de levenslust die hij uitstraalt borg staat voor hetgeen hij de komende jaren zal gaan ondernemen, zal ver veling inderdaad geen. kans hebben toe te slaan. OOSTERLAND - In de periode van 17 tot en met 22 mei wordt op Schouwen-Duiveland op initiatief van de stichting Re formatorische hulpactie Woord en Daad een huis-aan- huis collecte gehouden. Het geld wordt besteed aan het vijfjarenproject in het Afri kaanse land Burkina Faso waarmee de stichting in 1990 is begonnen. Het betreft een dorpsont wikkelingspro j eet waarmee men probeert de le vensomstandigheden van de zeer arme bevolking te verbete ren. Het gaat daarbij om land- bouwwerk, medisch werk, vrouwenprojecten en werkge legenheidsprojecten. Samen met de bevolking wordt op de ze kleinschalige manier ge zocht naar de beste aanpak die past in de landscultuur. Men probeert op deze manier de mensen naaf zelfstandigheid te leiden. Door het organiseren van diverse acties en de jaar lijkse collecte probeert het co mité Schouwen-Duiveland de 150.000 gulden bijeen te krij gen die zij jaarlijks aan het project willen bijdragen. Advertentie &2£3 communicatie wilt hebben, je eerst de interne communicatie op het goede spoor moet heb ben", aldus Slieker. Huisstijl De werkzaamheden van het bu reau strekken zich overigens over een breed terrein uit. Zo kan men het bureau ook de or ganisatie in handen geven van allerlei evenementen, zoals openingen, beurspresentaties, jubilea en sf/eciale ontvang sten. Maar ook de ontwikkeling, in voering en bewaking van de huisstijl behoort tot de werk zaamheden van Thema Com municatie evenals het verzor gen van de verschillende soor ten bedrijfspresentaties, zoals daar zijn de jaarverslagen en personeelsbladen. Bovendien verzorgt het bedrijf ook diver se opleidingen op het gebied van onder meer presentatie technieken, relatiemanage- ment en acquisitie en omgang met de media. Voorlopig mikt Slieker op be drijven die tussen de tien en honderdvijftig werknemers in diens hebben. Gezien de vele werkzaamheden zal hij zijn handen vol hebben. Hij beaamt dit direct, maar zegt altijd te rug te kunnen vallen op de vestiging in Boxtel. De werk nemers daar zorgen er dan voor dat de opdrachten op tijd uitge voerd zijn. Voorlopig werkt hij vanuit zijn huis in de Hoge Kerkstraat in Nieuwerkerk. Van hieruit probeert hij de Amerikaanse benadering van pr over te brengen op het be drijfsleven in de regio, want dat is en blijft toch het stok paardje van Donald Slieker. naast ons BRASSERIE-RESTAURANT wij donderdag 13 mei PS> voorheen The Clipper Ter gelegenheid hiervan nodigen wij alle vrienden en bekenden uit om tussen 17.00-20.00 uur gezellig een drankje te komen drinken. PAULA EN HARRY DIKMANS Westenschouwenseweg 20 4328 RE Westenschouwen Tel. 01115-2325 Advertentie 4- NIEUW! Rets er eens uit! Zaterdag 12 juni 1993 35 - 85 - 100 km Inschrijvingsbewijzen te verkrijgen bij WV's of bij het secretariaat Grevelin- gen Toertocht p/a Ijngeweg 132, 3241 KB Middelharnis. tel 01870- 83454. Disco in Kerkwerve KERKWERVE - Zaterdag 15 mei is er in Dorpshuis 't Zuudènde een disco voor de jeugd tussen 12 en 18 jaar. De disco is een initiatief van Anneke de Regt. Speciaal voor deze disco komt een discjöckey van Radio Flakkee naar Kerkwerve om de plaatjes op vakkundige wijze aan elkaar te praten. Het idee voor het houden van een disco komt eigenlijk' van Leanne de Regt, de dochter van Anneke. Deze stelde regelma tig de vraag aan haar ouders of zij in Kerkwerve geen disco konden organiseren. „Op zich had ik daar wel oren naar", zegt Anneke. „Voor de jonge gasten is er hier nooit iets te doen en 's avonds zitten ze maar in het bushokje of in de speeltuin. Ze doen geen katte- kwaad, maar ze vervelen zich gewoon". Organisatietalent Aan het houden van een disco kleven echter ook financiële consequenties en daar kon An neke zelf niet voor instaan. Maar ze ging niet bij de pakken neerzitten en nam contact op met een ambtenaar van de ge meente Middenschouwen, waar zij zelf ook werkzaam is, met de vraag of er in Kerkwer ve niet eens iets gedaan kon worden. Ook deze zei dat' dit wel duur was en daarbij het no dige organisatietalent vergde. „Hij kon wel voor een discjoc key zorgen en toen heb ik de stoute schoenen maar aange trokken en ben ik verder aan de gang gegaan," zegt Anneke. Het organiseren heeft zij in de muziekvereniging geleerd en voor de financiën trok ze, na dat ze de zaal in het dorpshuis besproken had, bij de plaatse lijke en regionale bedrijven aan de bel. Omdat ze vroeger brood verkocht langs de deur kent zij vrijwel iedere inwoner van Kerkwerve en de benodig de gelden had zij dan ook spoe dig bij elkaar. Ze hoopt dat de disco een groot succes wordt. Mede omdat het dan een terug kerende activiteit wordt. De Stichting Middenschouwen Cultureel (SMIC) is namelijk van plan om bij een succesvol verlopen disco-avond in de toe komst de organisatie ervan op zich te nemen. ZIERIKZEE - Donderdag 13 mei geeft de Johan Wil lem Friso Kapel een concert in sporthal Onderdak in Zierikzee. Onder het motto A Continental Journey maakt de kapel, na de pauze een muzikale wereld reis langs verschillende continenten. De Johan Willem Friso Kapel is een van de vier beroepshar monie-orkesten die de Neder landse krijgsmacht rijk is. Van deze vier is zij de oudste. Het korps is opgericht in 1819. De kapel kreeg haar naam van de eerste Friese stadhouder die ook Prins van Oranje was. De kapel, die Assen als vaste standplaats heeft, bestaat uit veertig beroepsmusici en een tamboerkorps dat uit 24 dienstplichtige tamboers en hoornblazers bestaat. Compensatie Naast de specifieke optredens verzorgt de kapel avondvullen de concerten voor de burgerij in het kader van de relatie bur ger/militair en als compensa tie voor eventuele militaire overlast. Het programma dat zij donderdag 13 mei zullen vertolken begint met March opus 99 van Serge Prokofieff, in een arrangement van P. Yo- der. Het concert wordt ver volgd met een symfonisch ge dicht van Guy Duyck, met de naam Genoveva. Daarna is het de .beurt aan solist sergeant- muzikant "Ibine Weterings (bastrombone) in het nummer Concerto in one movement van de componist A. Lebedev, in een arrangement van Jan Bos- veld. Het programma voor de pauze wordt afgesloten met Fourth Symphony for Band van Al fred Reed. Wereldreis Na de pauze neemt de kapel de toehoorders mee op een muzi kale wereldreis langs de ver schillende continenten. Tijdens deze reis wordt men begeleid door gastheer adjudant-muzikant Aad van den Berg. De reisleider is majoor-directeur Gert Jansen. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een D kwartaalabonnement f 48,50 D kwartaalabonnement met autom. afschr. f 46,— C jaarabonnement f 183, G jaarabonnement met autom. afschr. f 173,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam adres postcode Dhr./mevr. plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: 3E Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. CO Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. I-' "I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 1