uw knant van schouwen-duiveland GRATIS ADVERTENTIE r n 3aCS- ïi Humanitas afdeling Schouwen-Duiveland na een slapend bestaan, nu weer actief Stad en Landers brengen dag door in Gorkum en Woudriehem 0 I-' ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODESü J 'O „Veel te doen op sociaal gebied Over fraaie wallen en minder goed geslaagde restauraties Aanrijding Bruinisse Diefstal terras meubelen Aanrijding auto's Scharendijke Diefstal uit auto's dé krant van schouwen - duiveland! ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uit onze grote koilektie leuke, originele en moderne kaarten. Wie deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bij de familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode. drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 DINSDAG 11 MEI 1993 149e JAARGANG NR 25356 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Brouwenaar G. van der Schaaf: ,,De kar wordt altijd getrokken door een paar mensen(Foto: Joop van Houdt). BROUWERSHAVEN - „De kar wordt altijd g-etrokken door een paar mensen. Wanneer die er niet meer zijn zakt een afdeling in elkaar". De heer G. van der Schaaf uit Brouwershaven weet precies te omschrijven wat enkele jaren geleden is gebeurd met de afdeling SJchouwen-Duiveland van Humanitas. Maar aan het slapen de bestaan dat de afdeling sindsdien leidde is een eind gekomen. Humanitas Schouwen-Duiveland heeft een nieuw bestuur dat de schouders er onder wil zetten. „Wij willen hier op Schouwen-Duiveland de activitei ten organiseren die op initiatief van Humanitas ook overal elders in Nederland plaatsvinden", aldus de 65- jarige Brouwenaar. Die activiteiten bestaan uit het maandelijks houden van een voorlichtingsavond over een onderwerp dat veel mensen be zig houdt. Zo is de hernieuwde afdeling haar activiteiten be gonnen met een serie van vijf avonden over dementie. „Dat blijkt een onderwerp te zijn dat bij veel mensen erg leeft. Vooral bij familieleden van de mente ouderen". Het nieuwe bestuur heeft het idee om in de komende maanden ook voor lichtingsavonden te organise ren over mogelijkheden voor ouderen om zolang mogelijk zelfstandig te blijven wonen en over euthanasie. De voorlich tingsavonden worden gepre senteerd door mensen die ter zake deskundig zijn. Ze wor den gehouden op verschillende lokaties verspreid over heel Schouwen-Duiveland. Die gerichtheid op een breed publiek op heel Schouwen- Duiveland komt ook tot uiting in de doelstelling van de afde ling en de samenstelling van het nieuwe bestuur. „Humani tas is een vereniging van vrij willigers die zich inzet voor maatschappelijke dienstverle ning en samenlevingsopbouw. Ze is bedoeld voor mensen van alle gezindten. Daar bestaat nog wel eens een misverstand over omdat Humanitas na de Tweede Wereldoorlog is voort gekomen uit het Humanistisch Verbond. Maar die binding is al lang geleden losgelaten", al dus de heer Van der Schaaf die sinds enkele jaren in het be stuur zit van het gewest Zee land van Humanitas. „Daar werd ik geconfronteerd met de activiteiten van de an dere drie Humanitas-afdelin- gen in Zeeland. Dan vond ik het zo jammer dat hier op Schouwen-Duiveland niets meer gebeurde". Ongeveer een jaar geleden was dat voor de Brouwenaar aanleiding om op zoek te gaan naar nieuwe be stuursleden voor de afdeling Schouwen-Duiveland. Het luk te hem ook nog om die strate gisch verspreid over de regio te vinden. Mevrouw B. van der Wekken uit Zierikzee, me vrouw A. J. Collet uit Schudde- beurs, mevrouw T. Speijer uit Dreischor, mevrouw O. Hoede- maker uit Oosterland en hij zelf. „We zoeken nu nog naar een bestuurslid dat in de West hoek van Schouwen-Duiveland woont". Volgens de heer Van der Schaaf betreft het een jong en enthou siast team. Het is de bedoeling dat ze op maandag 17 mei offi cieel tot bestuurslid worden benoemd tijdens de tweede avond over dementie die wordt gehouden in woonzorgcentrum Poortershof te Brouwershaven. Verder is men nog op zoek naar de nodige vrijwilligers die zich voor de afdeling willen inzet ten wanneer dat nodig is. Want behalve voorlichtingsavonden wil men ook vakantieweken organiseren voor kinderen uit de Randstad die afkomstig zijn uit gezinnen aan de onderkant van de maatschappij. „Daar voor zijn gastgezinnen nodig waar die kinderen twee weken kunnen verblijven en vrijwilli gers voor de gezamenlijke acti viteiten die overdag worden ge houden". Het initiatief wordt omschre ven als de actie Frisse Lucht en wordt ook bij diverse andere Humanitas-afdelingen jaar lijks georganiseerd. „Wat wij doen is op Schouwen-Duive land de activiteiten proberen te organiseren, die ook elders plaatsvinden op initiatief van Humanitas". Daarbij wordt het bestuur ondersteund door twee staffunctionarissen die de Humanitas-afdelingen in Zee land adviseren en inlichten. Onder meer over de adressen van de diverse deskundigen die de voorlichtingsavonden kun nen presenteren. Humanitas wordt gesubsi dieerd door het provinciaal be stuur van Zeeland. De her nieuwde afdeling wil ook sub sidie aanvragen bij de zes ge meenten op Schouwen- Duiveland. Want men is er van overtuigd dat behoefte bestaat aan het sociale vrijwilligers werk dat men doet. „Er zijn al veel organisaties, maar een als de onze kan er nog wel bij. Wij zijn actief vanuit een heel an dere invalshoek. Wij zijn doe ners. Mensen die niet veel ver gaderen maar zaken realiseren en uitvoeren". DEN HAAG - De WD heeft maandag een wetsvoorstel in gediend om het arbeidskosten forfait (het bedrag dat werken den van de belasting mogen af trekken) met 500 gulden te ver hogen. Daardoor wordt het voor lagerbetaalden aantrek kelijker aan de slag te gaan. Het plan levert volgens een be rekening van het Centraal Planbureau op termijn 41.000 volledige banen op. Het aantal werklozen zou dan met 55.000 verminderen. ZIERIKZEE - „Ingekaderd in een lijst van uitbundig wit van de meidoornbloesems, bestikt met het crème van de kaarsen van de kastanjebomen en de paarse toeven van de seringen, lagen daar Gorin- chem en Woudriehem", aldus A. Leijdekkers, secre taris/penningmeester van de Vereniging Stad en Lande Schouwen-Duiveland Deze twee plaatsen, elk met een roemruchte geschiedenis, waren dit jaar het doel van de jaarlijkse Stad en Lande excursie. Een kleine zeventig Stad en Landers waren daarvoor zater dag extra vroeg uit de veren ge komen om op tijd op het Kraanplein (Zierikzee), het geijkte begin- en eindpunt van de Stad en Lande excursies, te kunnen zijn. Stipt om 08.00 uur vertrokken de beide bussen dan ook richting Grevelingen- dam. De reis verliep voorspoe dig zodat het Schouwen- Duivelandse reisgezelschap keurig volgens schema om cir ca 09.30 uur in Goudrichem ar riveerde. Na de lange busreis waren de kelen dorstig en dus was de koffie met appelgebak in Solo, een voormalig zuster huis als een „zalfje voor de tong". Veel tijd voor nagenie ten was er niet want onder lei ding van twee gidsen moest Goudrichem worden verkend. Een marktplaats die in 1382 stadsrechten kreeg van Otto van Arkel. Lange tijd lag Go- rinchem op de grens van Hol land, Brabant en Gelre. Daar mee was de plaats eigenlijk een voorloper op Vaals met zijn drielandenpunt. Geen wonder dat het gebied in het verleden herhaaldelijk het toneel van allerlei schermutselingen was. Te meer omdat Gorkum een hoeksteen in de waterlinie Tegenvallend Voor de met monumenten ver wende Zierikzeeënaren cq Schouwen-Duivelanders viel de monumentenpracht van Gorkum een beetje tegen. Niet alleen qua aantal maar ook ge zien hun huidige staat. Daaruit kon de alerte Stad en Lander afleiden dat de ge meente Gorkum er toch een an der restauratiebeleid op na houdt dan in Zierikzee het ge- 'val is. Waar het cultuurhisto risch erfgoed al gerestaureerd is was dit volgens ingewijden zo gebeurd dat het gerestau reerde pand toch niet helemaal authentiek meer was. Meerde re keren ook stuitten de Stad en Landers tijdens hun rond wandeling op monumenten panden waarvan alleen de bo venste etages nog een aardig plaatje opleverden. Dit omdat het gevelgedeelte op de begane grond „ontsierd" werd door een moderne winkelpui. Daar door is een stukje sfeer van het historisch centrum verloren ge gaan. De stichting Stadsherstel Go- rinchem probeert dit proces nu een halt toe te roepen. Wel goed in tact gebleven zijn de stads wallen met de bastions. Deze vestingwerken zijn rond 1580 gebouwd en bieden nog altijd een schitterend uitzicht op Merwede, Maas en Waal. Een welkome afwisseling van het drukke stadsgewoel in Gorin- chem, waar deze zaterdag een jazzfestival werd gehouden. Dat zofgde in het stadje aan de rivieren voor een toeloop van bezoekers en recreanten waar op het toch niet helemaal bere kend leek te zijn. Woudriehem Nog beter bewaard dan in Gor kum zijn de vestingwerken van Woudriehem, ook wel Workum of Woerkom genoemd. Een be zoek aan dit plaatsje stond za terdagmiddag op het program ma. Een deel van de excursie- gangers ging daarvoor op de (voetgangers)pont, terwijl het andere gedeelte de reis per bus en over land maakte. Voor de kennismaking met Woudri ehem, dat in 1356 stadsrechten kreeg van Dirk Loef van Alte- na, hadden de Stad en Landers anderhalf uur de tijd. Ook Woudriehem was in het verle den regelmatig het toneel van het krijgsgeweld, onder meer tijdens de Tachtigjarig^ „Oor log". Aan die tijden herinneren nog altijd de vestingwerken met ravelijns en bastions en de Waterpoort. Ooit moet hier Ja- coba van Beieren hebben ver toefd (1419). Verder bepaalt ook de laatgothische Sint Maarten- kerk het stadsbeeld, terwijl aan het laatmiddeleeuwse stadhuis (1592) evenmin voor bij kan worden gegaan. Die cultuurhistorische schoonheid is mede door de inspanningen van de Bond Heemschut be waard gebleven. In het jubi leumjaar van deze vereniging (1971) is landelijk actie gevoerd om Woudriehem in de oude luister te herstellen. Een aantal Stad en Landers profiteerde zaterdag van de ge legenheid om de resultaten van die actie te bekijken. Voor an deren was het verblijf in Wou driehem een goede mogelijk heid om op een zonnig terrasje bij te komen van de vermoeie nissen van de anderhalf uur durende stadswandeling 's morgens. Tbt even voor vieren hadden ze daarvoor de gelegen heid, alvorens weer per pont en per bus richting Gorkum te vertrekken. Nadat de excursie leiding zich ervan vergewist had dat iedereen in de bus zat werd de thuisreis ingezet. Die verliep probleemloos zodat de beide bussen rond 18.00 uur weer het Kraanplein in Zierik zee opreden. BRUINISSE - Twee auto's wer den zwaar beschadigd bij een aanrijding die maandagmor gen plaatsvond op de Rijksweg N59 nabij Bruinisse. Het ongeluk gebeurde om on geveer 11.00 uur toen de heer R. uit Breda met zijn personenau to over de rijksweg reed in de richting Oosterland. Door on bekende oorzaak kwam hij met de rechterwielen van zijn voertuig in de rechterberm te recht. Hij verloor de macht over het stuur en kwam met de auto in de middenbaan terecht. Daar slipte het voertuig en kwam tot stilstand op de rij baan voor tegemoetkomend verkeer. Op dat moment nader de vanuit de richting Zierikzee de heer M. uit de gemeente Westerschouwen met een per sonenauto. Een aanrijding was niet meer te voorkomen. De klap kwam zo hard aan dat bei de voertuigen zwaar werden beschadigd. De heer R. moest zich vanwege een vleeswond aan zijn rug onder doktersbe handeling stellen. AMSTERDAM - Tijdens de 45ste Biënnale van Venetië, de tweejaarlijkse internationale kunsttentoonstelling, die van af 9 juni tot en met 10 oktober plaatsvindt, presenteren Ne derland en Vlaanderen werk van acht jonge kunstenaars. De tentoonstelling is getiteld „Scuola" en vormt een aanvul ling op de gezamenlijke Vlaams-Nederlandse presenta tie in de twee landcnpavil- joens. „Scuola" vindt buiten het Biënnaleterrein plaats. Humaniteit is de bloem der beschaving. C. Gerhardt Warm, later onweer HET WEER Vannacht een enkele onweersbui en minimumtemp. ±12 graden. Overdag zonnig en tegen de avond kans op onweer. Middag- temp. ±25 graden. Wind uit oost tot noordoost kracht 3 a 4, langs de kust mogelijk krachtig 6. 1 AFSCHEIDSTOERNEE Majoor Bosshardt komt in het kader van haar af- scheidstoernee naar Zierikzee. 4 EXPOSITIE In de Bewaerschole is een expositie van objecten van Sjoerd Buisman. 6 MILIEU Milieuvriendelijke landbouw zou nauwelijks invloed hebben op het inkomen van landbouwers, 8 BILJARTEN Martin Capelle uit Oosterland won het Wetsteijn Old Dutch driebandentoernooi. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's MIDDENSCHOUWEN - Me vrouw B. uit de gemeente Mid- denschouwen deed bij de poli tie aangifte van diefstal van haar terrasmeubelen. Het betreft meubelen met een waarde van ongeveer 2500 gul den. Ze werden uit de tuin ge stolen toen mevrouw B. even afwezig was. Binnen een kwar tier tijd waren alle terrasmeu belen' verdwenen SCHARENDIJKE - Maandag om ongeveer 07.30 uur vond op de Brouwersdam een aanrij ding plaats waarbij twee per sonenauto's werden bescha digd. De heer S. uit de gemeente Brouwershaven reed over de Brouwersdam komende vanuit de richting Ouddorp achter een auto die werd bestuurd door de heer T. uit Oud dorp. Vanwege de verkeerssituatie op de weg moest de Ouddorper remmen. De heer S. kon daar niet snel genoeg meer op reageren. Hij reed achterop de auto van zijn voorganger. Beide voertuigen werden beschadigd. De inzit tenden liepen geen noemens waardige verwondingen op. RENESSE/BURGH- HAAMSTEDE - In de gemeen te Westerschouwen werden twee auto's en een caravan opengebroken. De heer S. uit Westerschouwen werd slachtoffer van inbrekers toen zijn auto stond gepar keerd aan de Ring te Haamste de. In de nacht van zaterdag op zondag werd het voertuig open gebroken, maar zover kon wor den nagegaan werd daarna niets gestolen. De schade aan de auto bedroeg niettemin vierhonderd gulden. Ook de auto van de heer Z. uit Breda werd opengebroken terwijl er niets uit gehaald werd. Het voertuig stond aan de Hoge- zoom te Renesse en de inbre kers waren zondagmorgen ac tief. Uit de caravan van de heer D. uit Westenschouwen werd een stereo-installatie ter waar de van 1500 gulden ontvreemd. DEN HAAG - In het eerste kwartaal van dit jaar is 4 pro cent minder gas gewonnen in ons land dan in dezelfde perio de vorig jaar, aldus het staatstoezicht op de mijnen. De winning op zee daalde met 13 procent tot 4,6 miljard kubieke meter en op land met 2 procent tot 23,5 miljard kubieke meter. De oorzaken van de daling zijn divers. Zo was vorig jaar spra ke van een schrikkeljaar, waar door het kwartaal een dag lan ger duurde. Blijf op de hoogte van al het-nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een O kwartaalabonnement a f 48.50 kwartaalabonnement met autom. afschr. a f 46,— jaarabonnement a f 183, jaarabonnement met autom. afschr. a f 173,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. adres postcode plaats: telefoon handtekenjng. Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: 3E Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, CD Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. ZZN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 1