Acht molens in regio opengesteld tijdens de Nationale Molendag Marketingbureau buigt zich over ontwikkeling plattelandstoerisme stukken Fonds Kazernering verdeelt gelden Expositie model-molens in Scharendijks restaurant I Gorkum en Woudrichem reisdoel Stad en Lande Mosselrapers aangehouden Nieuwe uitgave gemeentegids van Zierikzee Stille tocht? Kosten uitwerking ruim 120.000 gulden Programma fietstochten voor senioren is rond DONDERDAG 6 MEI 1993 NR 25353 5 Molen V.e Hoop in Ziejikzee is zaterdag open voor. bezoek. (Archieffoto). ZIERIKZEE - De molenaars in Nederland houden aanstaande zaterdag 8 mei hun jaarlijkse open dag. Op Schouwen-Duiveland wordt van acht molens de deur opengezet om de bezoekers te verwelkomen tijdens deze eenentwintigste editie van de Nationale Molendag. Een extraatje op Schouwen-Duiveland is een expositie van model-molens in restaurant De Pepermolen in Scharendijke. ZIERIKZEE - De jaarlijkse excursie van Stad en Lande voert het gezelschap dit jaar naar Gorkum en Woudrichem. Zaterdag 8 mei vertrekken de Stad en Landers hiervoor al in alle vroegte (08.00 uur) vanaf het Kraanplein in Zierikzee. De terugkeer van het gezelschap wordt rond 17.45 uur verwacht. In den lande hangen 600 mole naars zaterdag de blauwe wim pel uit als teken dat bezoekers welkom zijn. Dit jaar heeft de Nationale Molendag een extra feestelijk karakter. De organi serende vereniging De Hol- landsche Molen viert dit jaar het 70-jarig bestaan. De Natio nale Molendag is voor jong en oud een prima gelegenheid om een wind- of waterradmolen eens van dichtbij te bekijken. Bij voldoende wind zijn veel molens ook draaiend te bewon deren en wordt graan gemalen, hout gezaagd of water opgema len. Tientallen molens in Neder land zijn nog dagelijks in be- Reeds eerder gaven de staten commissies economie en alge meen bestuur hun fiat aan het beschikbaarstellen van een subsidie van 400.000 gulden voor het totale project Platte- landstoerisme. Uit een drietal marketingsbureaus die een of ferte hadden ingeleverd om de eerste fase uit te werken werd het bureau KPMG uit Utrecht gekozen. Zij hebben inmiddels hun plan van aanpak gereed. De uitwerking heeft betrek king op het hele plattelandsge bied van de provincie met uit zondering van het kustgebied, de stedelijke gebieden en de grootschalige recreatiecom plexen langs de oevers van de Deltawateren. Accenten Het plan van aanpak begint met een probleemstelling; wat drijf. In het weekend neemt het aantal draaiende molens flink toe. Steeds meer beroepsmole naars en vrijwillige molenaars pakken het oude ambacht weer op en blazen de molen nieuw leven in. Een goede zaak vol gens de vereniging De Holland- sche Molen. „Molens zijn na melijk levende monumenten. Ze moeten werken willen ze niet ten onder gaan", aldus de vereniging in een persbericht. Ook op Schouwen-Duiveland worden verschillende molens bijna dagelijks gebruikt.. Zierikzee is twee volledig ge restaureerde molens rijk: De Hoop aan de Lange Nobel- straat en Den Haas op het Bol werk.'Beide molens zijn volle- moet worden uitgezocht en be reikt? Daarbij kwam KPMG tot de conclusie dat de provin cie het plattelandstoerisme wil ontwikkelen tot een gediffe rentieerd toeristisch produkt. In de praktijk blijkt de nadruk van het plattelandstoerisme voornamelijk te liggen op het kamperen bij de boer. In ande re Europese landen is platte landstoerisme echter meer dan alleen verblijfsrecreatie. Van daar dat het accent gelegd gaat worden op de kwaliteit ten aanzien van rust, ruimte en groen, de verscheidenheid in kleinschalige voorzieningen en comfort en een professionele organisatie. Als aandachtspunten voor het plattelandstoerisme gaat de provincie uit van fiets-, wandel- en ruiterroutes, nieu we dagrecreatieve voorzienin gen passend binnen de identi- dig maal vaardig. Molenaar Teun van der Bok is één van de mensen die zaterdag paraat is om gasten te ontvangen in de twee molens. Het publiek kan tussen 9.00 en 16.00 uur terecht voor een bezoek. In de ochtenduren kan men ook een kijkje nemen in de (naam loze) molen aan de rand van Nieuwerkerk. 's Middags is men welkom in molen De Ko renbloem aan de Veerdijk in Zonnemaire. Deze molen is nog niet zo lang geleden compleet gerestaureerd en weer geheel maalvaardig. Ook in Oosterland is de molen,, staand aan de Molenweg, ge opend voor bezoekers. In de ge- teit van het gebied, kleinscha lige verblijfsrecreatieve voor zieningen, een samenhang met detailhandel en horeca en een koppeling van routes aan dag- recreatieve voorzieningen. In haar aanpak wil KPMG het plattelandsprodukt presente ren als een dynamisch geheel van activiteiten, objecten en elementen. Ook maakt men ge bruik van de ervaring in ande re landen als Ierland, Dene marken en Duitsland met het plattelandstoerisme Nadat de term plattelandstoerisme is ge definieerd, wordt er een inven tarisatie opgesteld van waar devolle elementen in de provin cie Zeeland. Bekeken wordt wat voor waardevols er in Zee land voorhanden is op het ge bied van natuur en landschap, stadjes en dorpjes op het plat teland, cultuurhistorie en agrarische activiteiten. Ele menten dus die kunnen worden meente Middenschouwen kan men twee vlakbij elkaar gele gen molens bewonderen. Als de omstandigheden gunstig zijn draaien de wieken van molen De Lelie aan de Elkerzeeseweg in Scharendijke. De molen is vanwege restauratiewerkzaam heden niet geopend voor be zoek. Een paar honderd meter verder kan men wel naar bin nen en wel in molen 't Hert aan de Weel weg. Eigenaar/mole naar M. Dijkman uit Haamste de is present om bezoekers rond te leiden en de geheimen van de molen uit de doeken te doen. Expositie Op initiatief van C. van Nieu- wenhuize uit Scharendijke wordt in restaurant De Peper molen, naast molen De Lelie, een kleine expositie van model-molens gehouden. Van Nieuwenhuize was altijd al geïnteresseerd in molens en raakte door een hobby-beurs enthousiast voor het plan om zelf een miniatuurmolen te bouwen. Voor deze speciale ge legenheid besloot hij mede mo lenbouwers op te roepen om hun werkstukken voor één keertje ten toon te stellen tij dens de Nationale Molendag. In Brouwershaven is molen Windlust opengesteld voor het publiek. Molenaar Elvin Haak geeft tekst en uitleg. In Haamstede tenslotte kan men een kijkje nemen in molen De Graanhalm aan de Burhgse- weg. Eigenaar/molenaar P. J. Landegent verwelkomt zijn gasten en voor geïnteresseer den is er een in eigen beheer ge maakte video-ïilm te zien die de complete cyclus van graan tot brood toont. Zaterdag is het behalve Nationale Molendag ook de Landelijke Fietsdag. Op Schouwen-Duiveland zijn diverse startplaatsen. Vanuit Brouwershaven en Zie rikzee kan men beginnen aan een 31 kilometer lange route langs Schouwse steden. De be nodigde fietsroutekaarten kunnen bij de plaatselijke VW's gehaald worden. Zowel in Bürgh-Haamstede als in Re- nesse kan men Van start gaan voor een fietstocht van 35 kilo meter langs de Schouwse kust. In en rond Bruinisse tenslotte is een fietstocht van 22 kilome ter uitgestippeld. Routekaar ten zijn te krijgen bij de Bruse WV en bij café:restaurant De Cleenne Mossel. HAARLEM - Het Haarlemse festival „Bevrijdingspop" is woensdag bezocht door 85.000 muziekliefhebbers. Het twaalf uur durende evenement werd opgeluisterd door onder meer Janis Ian, Suzanne Rhatigan en 2 Unlimited.De bezoekers van Bevrijdingspop brachten 20.000 gulden bijeen, dat be drag is bestemd voor het Haar lemse Spaarnelyceum. De school, die 750 leerlingen telt uit verschillende culturen, zal het geld gebruiken voor een speciaal project waarin mu ziek, dans en kleding centraal staan. meegenomen in het produkt plattelandstoerisme. Nadat een beeld is verkregen van het plattelandstoerisme wordt een tweetal conferenties gehouden. Voor deze conferenties worden alle mogelijke organisaties die raakvlakken hebben met het toerisme uitgenodigd als daar zijn: RECRON, ANWB, de Streek VW's, de provinciale WV, het toeristisch bedrijfsle ven, de gemeenten, het Land bouwschap en natuurorganisa ties. Met de organisatie van de conferenties worden twee doe len nagestreefd: het creëren van een draagvlak voor platte landstoerisme en het opdoen van ideeën vanuit de verschil lende sectoren. Vervolgens zullen alle bevin dingen worden uitgewerkt in een rapport waarin onder meer wordt ingegaan op de produkt- en marktontwikkeling, de or ganisatiestructuur en de finan ciering. Uiteraard worden aan het slot van dit rapport concre te aanbevelingen gedaan welke maatregelen er genomen moe ten worden om het platte landstoerisme in Zeeland in derdaad te ontwikkelen tot een toeristisch gedifferentieerd produkt, de eerder genoemde doelstelling van de provincie. VRIES - Een 57-jarige fysiothe rapeut uit Norg (Drenthe) is woensdag door de politie aan gehouden op verdenking van het plegen van ontucht met een aantal vrouwelijke patiënten. Dat heeft de politie meege deeld. J. V. die zijn praktijk in Vries uitoefent, is in verzeke ring gesteld. ROERDALEN - De Sint Se- bastianuskerk in Herkenbosch (gemeente Roerdalen), de bij de aardbeving van 13 april 1992 meest beschadigde kerk van Midden-Limburg, mag niet worden gesloopt. BRUINISSE/ZIERIKZEE Drie mosselrapers hebben vo rige week een proces-verbaal gekregen, omdat zij mossel zaad scheutten in een natuur gebied, ten noorden van de Westkom op de Waddenzee. De Rijkspolitie te water heeft de vangst in beslag genomen en op dezelfde lokaties terugge- zaaid. Enkele Zeeuwse mosselkwe kers deden aangifte toen zij ontdekten dat handrapers in een verboden gebied actief be zig waren met het scheppen van mosselzaad. Tandenknar send zagen zij toe hoe het zaad op een professionele wijze in aluminium bakken werd ge schept en vervolgens met een lier aan boord werd gehesen. Om dezelfde lege bakken weer op de zaadbanken te statione ren, maakten de rapers ge bruik van een twee-wielig trac- tortje. Bestuurders uit de mos selsector en ambtenaren van de directie Visserijen zijn van me ning dat de beunhazerij op mosselzaad strenger moet wor den aangepakt. ZIERIKZEE - Zierikzee Ak- tief, het samenwerkingsver band van ZOC en VVV heeft in samenwerking met de afdeling voorlichting een nieuwe ge meentegids uitgebracht. Deze gids staat los van de reeds eer der verschenen toeristengids. De gemeentegids bevat naast allerlei handige informatie over hèt gemeentebestuur en de verschillende afdelingen van de secretarie ook gegevens over gezondheidszorg, hulp- en zorgverlenende instanties en sport, cultuur en recreatie. De gids, die gedrukt is bij De Vries Drukwerk bevat daarnaast ook een stukje historie. Dit be knopte historische overzicht is van streekarchivaris H. Uil. Ook de ereburgers van de stad en de burgemeesters die Zie rikzee tot nu toe heeft gehad worden in de gids opgesomd. De middenpagina's zijn zoals altijd gereserveerd voor de plattegrond van de stad. De ru brieken Wat te doen en ten toonstellingen in Zierikzee, die ook in de toeristengids te vin den zijn ontbreken ook in de nieuwe gemeentegids niet. De ze is inmiddels huis-aan-huis verspreid. De redaclle behoudt zich het recht voor ingekomen stukken in te korten Plaatsing betekent niet dat de inhoud door de redactie wordt onderschreven Inge zonden stukken zijn buiten verantwoordelijkheid van de redactie en uitsluitend voor rekening van de brief schrijver. waarvan naam en adres bij de redactie bekend moeten zijn. Dinsdagavond 4 mei gingen wij met de CJV-club met de Stille tocht mee. Van tevoren had onze leiding gezegd dat we dus stil moesten zijn. Maar dat valt niet mee en zeker niet voor volwassen mensen. Tterwijl wij stil waren liepen veel volwas sen mensen te praten. Voor ons liepen twee oudere mensen' over bloempotten te praten. We weten nu wat het beste is voor je planten. De volwassen men sen zouden juist het voorbeeld moeten geven in plaats van de kinderen. Bij het monument ging het allemaal nogal rom melig, en een gedicht kon er ze ker ook niet af dit jaar. Tijdens het trompetspel en de één mi nuut stilte kwamen er steeds auto's langs waar de mensen rond het monument voor uit moesten wijken. Misschien kan de gemeente hier iets aan veranderen, bijvoorbeeld door het plaatsen van hekken. En misschien kunnen de mensen ook wat meer eerbied tonen. Met vriendelijke groet: Marleen Frank Sjaak Mirjam Linda Kristie Nel Elk jaar brengt Stad en Lande een bezoek aan een historisch waardevolle plaats. Het ene jaar is dat in België, het andere jaar ligt het reisdoel in Neder land. Dit jaar staan Gorkum en Woudrichem in het rivierenge bied op het programma. Stipt om 08.00 uur (de bussen rijden om 07.45 uur voor) vertrekt het gezelschap per bus richting Midden-Nederland. Daar hoopt men rond 9.30 uur in Gorkum te arriveren waar eerst een kopje koffie wordt ge dronken in Solo, het zusterhuis naast de kerk. Om 10.15 uur be gint een rondwandeling door Gorkum, een plaats met een turbulente geschiedenis, ge zien de overstromingen en het krijgsgeweld dat zich daar door de eeuwen heen heeft vol trokken. In de boeken wordt in 1224 voor het eerst over Gor kum of Gorinchem gesproken. Toen verleende Floris IV de in woners tolvrijdom. In 1382 ver leende Otto van Arkel de plaats stadsrechten. Eerder al, in 1357 liet Dirk Loef van Hor- ne hier slot Loevestein bou wen. Na deze rondleiding onder lei- De Plaatselijke commssie van de Stichting Oude Zeeuwse Kerken kreeg zevenhonderd gulden toegewezen voor een téntoonstelling over de ge schiedenis van de Nieuwe Kerk en de Sint Lievensmonsterkerk en -toren. Het verzorgingshuis Borrendamme werd eveneens zevenhonderd gulden toegewe zen als bijdrage in de kosten van aanschaf van een televisie met een groot beeldscherm voor het volgen van uitzendin gen van het videoteam. Het Interkerkelijk koor Ado- nai ontvangt 250 gulden als bij- De serie fietstochten wordt dinsdag 11 mei begonnen met de 25 kilometer lange Mori- aanshoofd route. Dinsdag 25 mei voert de tocht de fietsende senioren langs de Port Greve route. De derde fietstocht, die van dinsdag 8 juni wordt vol gens de Oosterland route gere den. Ook deze tocht bedraagt zo'n 26 kilometer. Een mara thonfietstocht waarvoor de Oosterschelderoute is uitgeko zen is de tocht van dinsdag 22 juni. De Pepermolen route die dinsdag 6 juli op het program ma staat is aanmerkelijk kor ter (25 kilometer). Dat geldt ook voor de Dijk waterroute die dinsdag 20 juli wordt ge fietst. De afstand daarvan be draagt 28 kilometer. De tocht van dinsdag 3 augustus waar voor de Bruinisse route is uit gekozen is weer een wat lange re route. De afstand van deze tocht bedraagt 41 kilometer. De Herenkeet route is uitgekozen voor de fietstocht van dinsdag 17 augustus, terwijl de Zonne maire route voor dinsdag 31 augustus op het programma staat. De reeks fietstochten wordt dinsdag 14 septemberaf- gesloten met de Verrassing rou te. Een tocht van in totaal der tig kilometer. Met uitzondering van de lange Oosterschei de fietstocht van dinsdag 22 juni beginnen de fietstochten allemaal om 13.30 DEN HAAG - De rechtbank in Den Haag heeft donderdag de directeur van de Westlandse tuinbouwcoöperatie Maasmond en de eigenaar van een grondontsmettingsbedrijf veroordeeld tot voorwaardelij ke gevangenisstraffen, onbe taalde arbeid en boetes. Tegen hen was respectievelijk twee jaar cel en twee jaar cel. waar van een half jaar voorwaarde lijk, geëist. ding van enkele VVV-gidsen wordt het gezelschap op noen- tijd verwacht in De Prom aan de Langendijk. Van daaruit vertrekken de Stad en Landers om 13.45 uur naar Woudrichem. Een gedeelte van het gezel schap doet dat per pont. De an deren gaan „over land" naar Woudrichem. Een plaats die door toedoen van de Bond Heemschut zoveel mogelijk in' oude luister is hersteld. Van 14.30 tot 16.00 uur kunnen de Stad en Landers dit historische plaatsje met zijn vestinggordel op eigen gelegenheid verken nen. Om 16.00 uur vertrekt het gezelschap weer naar Gorin chem. Diegenen die eerst over land naar Woudrichem zijn ge reden nemen nu de pont terug. Om 16.30 uur beginnen de Stad en Landers weer aan de terug reis. De aankomst in Zierikzee is ge pland om 17.45 uur. Voor deze excursie zijn nog plaatsen vrij. Zij die deze excursie mee wil len maken kunnen zich nog tot vrijdag 7 mei opgeven bij het secretariaat van Stad en Lande, telefoon 01110-14705. drage in de onkosten van het organiseren van een musical ter gelegenheid van haar 10- jarig bestaan. Scouting Zierik zee kreeg 500 gulden toegewe zen voor de aanschaf van pio nierhout. De Koninklijke Har monie Kunst en Eer mag een geluiddemper voor de hete- luchtverwarming aanschaffen ter waarde van 780 guiden. Ten slotte ontvangt de Zierikzee- sche Oranjevereniging vijfhon derd gulden voor materialen voor de zeskamp, die ter gele genheid van Koninginnedag is gehouden. uur. Het beginpunt van de fietstochten van 11 en 25 mei, 6 en 20 juli, 17 en 31 augustus en 14 september is bij sportpark Den Hogen Blok. De andere tochten beginnen bij zwembad Onderdak. De fietstochten gaan alleen door als de weers omstandigheden dat toelaten. Mocht de tocht vanwege slecht weer niet door kunnen gaan dan worden deze zonder meer doorgeschoven naar de eerst volgende vrijdag. De tochten die het Comité Se nioren Fietstochten heeft uit gestippeld zijn niet bedoeld voor kilometervreters, maar voor mensen die graag samen met anderen fietsen maar dit niet echt regelmatig doen. Bang dat men het tempo niet kan volgen, behoeft men niet te zijn omdat een tempo wordt ge reden dat iedereen kan volgen. Het gaat immers om de gezel ligheid in combinatie met het in beweging zijn. Deelname aan de fietstochten is op eigen risico. De fietsers worden op hun tocht wel begeleid door mevrouw A. van Oeveren van het Rode Kruis en ook de „be zemwagen", bestuurd door L. Jonker ontbreekt niet. Senio ren die aan deze fietstochten willen meedoen kunnen zich hiervoor opgeven bij de Stich ting Welzijn Ouderen (telefoon 01110-13224) en wel op werkda gen tussen 10.00 en 12.00 uur. UTRECHT - De nieuwe Stich ting Politieke Controverse» (SPC) wil zich inzetten voor het behoud van representatieve dossiers van de Binnenlandse Veiligheidsdienst (BVD) die in aanmerking komen voor ver nietiging. De stichting wordt vrijdag officieel in Utrecht op gericht, aldus een woordvoer der. In de stichting zijn weten schappers verenigd. ZIERIKZEE - De provincie Zeeland heeft aan het marketingbureau KPMG Klynveld Management Consultants uit Utrecht de opdracht gegeven een opzet te maken voor de ontwikkeling van het plattelandstoerisme in Zeeland. De aan pak van het onderzoek is inmiddels door het bureau aan de provincie verstuurd. Met de kosten van de uitwerking is een bedrag van ruim 120.000 gulden ge moeid. Het ministerie van economische zaken subsidieert vijftig procent van deze kosten omdat zij de provincie Zeeland ziet als landelijk voorbeeldproject. Drie maanden na aanvang hoopt KPMG het plan te hebben uitgewerkt. Zes van twaalf aanvragen gehonoreerd ZIERIKZEE - De commissie van beheer van het Fonds van Kazernering besloot onlangs over de ver deling van het voor 1993 beschikbare bedrag. Van de twaalf ingekomen aanvragen werden er zes gehono reerd. ZIERIKZEE - Tien fietstochten heeft het Comité Se nioren Fietstochten Schouwen-Duiveland voor ko mend seizoen uitgestippeld. Vanaf dinsdag 11 mei wordt er elke veertien dagen op dinsdag een fiets tocht gehouden. De meeste daarvan gaan over een afstand van zo'n 25 kilometer.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 5