'We moeten proberen de vlam van waakzaamheid brandende te houden' Eerste informatiemap voor Renesser huisarts Flach Aanrijding in Dreischor Veel schade bij aanrijding Krayestein weg Verkeersproef Dodenherdenkingen in Renesse, Zierikzee en Bruinisse Map in kader van project Voorlichting aan ouderen DONDERDAG 6 MEI 1993 NR 25353 3 Verwachting t/m maandag 10 meï| ZIERIKZEESCHEiS NIEUWSBODE 101 Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtmart bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur P. M. M. Sehrauwen Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-1655T Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12951 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 48,50 Bij autom. afschr. f 46,00 Per jaar f 183,00 Bij autom. afschr. f 173,00 Losse nummers 1 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7.- De advertentieprijzen zijn exclusief 17%% B.T.W. WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 40% Min.temp. 6 graden Middagtemp. 17 graden Windkracht oost 4 Zondag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 30% Min.temp. 7 graden Middagtemp. 19 graden Windkracht oost 4 Maandag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 30% Min.temp. 8 graden Middagtemp. 20 graden Windkracht oost 4 ZON- EN MAANSTANDEN 7 mei Zon op 05.57, onder 21.11 Maan op 23.15, onder 06.30 Laatste Kwartier: 13 mei (14.21) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het wordt warmer. Vrij warme lucht is vanuit het oosten van Europa onderweg naar Nederland en bereikt ons morgen aan het eind van de dag. Voordat het echter zo ver is neemt vanavond en vannacht de bewolking toe en valt er plaatse lijk regen. Morgenmiddag bestaat de kans op een lokale bui. De tem peratuur is dan opgelopen tot een graad of 15. Morgen waait de wind nog steeds uit het noordoosten en is boven land matig tot vrij krachtig. Langs de kust is hij meest krachtig, dat is zes beaufort. Zate'dag begint de dag nog met wolkenvelden, maar geleidelijk komt de zon er steeds beter bij. De warmere lucht heeft ons land grotendeels bereikt en de temperaturen gaan dus om hoog. In Zeeland is het wellicht nog een graad of 15, maar elders in het land schommelt het kwik rond de 17 graden. Het noordoosten van Ne derland heeft kans op de hoogste temperaturen. Aan het einde van de dag onstaat plaatselijk een regen- of onweersbui. Zondag belooft een dag met flink wat zon te worden. De temperatuur gaat nog iets verder omhoog en komt dicht bij de 20 gra den. Begin volgende week veran dert er niet veel. Ook dan is het vrij warm weer. DREISCHOR - Op de kruising Weststraat/Slotstraat te Drei schor vond woensdag een aan rijding plaats tussen een vrachtauto en een bromfietser. Het ongeluk gebeurde om on geveer 10.15 uur toen de heer B. uit Bergen op Zoom met zijn bromfiets door .de Weststraat in de richting van de Slotstraat reed. Op de kruising van die beide straten zou hij geen voor rang hebben gegeven aan een vrachtwagen die werd be stuurd door de heer S. uit Roo sendaal. Hij kwam vanuit de Slotstraat. Bij de aanrijding die plaatsvond werd de brom fiets van B. zo zwaar bescha digd dat het voertuig total loss werd verklaard. De schade aan de vrachtwagen bleef beperkt en geen van de betrokkenen liep noemenswaardige verwon dingen op. stijlvolle plechtigheid een sere ne stilte op de dodenakker in Bruinisse. In Zierikzee werd onder grote publieke belangstelling door Angelique Verwest en Jurriaan 'Oosterbroek, leerlingen van, groep 8 van de Johan Louis de Jongeschool uit Zierikzee een krans gelegd bij het Joods mo nument op de hoek van de Grachtweg en de Caustraat. Daarna werd namens de ge meente Zierikzee een krans ge legd door burgemeester mr. J. J. P. M. Asselbergs, wethouder L. J. van Gastel en gemeentese cretaris M. J. van Walraven. Na het blazen van The Last Post door trompettist H. de Vos wer den twee minuten stilte in acht genomen. In de stille tocht voorafgaande aan de kransleg- ging liepen naast leerlingen van de groepen 7 en 8 van de Jo han Louis de Jongeschool ook leerlingen van andere scholen mee. De publieke belangstel ling voor de dodenherdenking in Zierikzee was groot. BURGH-HAAMSTEDE - Op de Krayesteinweg nabij Haam stede gebeurde woensdag een ongeluk dat aanzienlijke ma teriële schade tot gevolg had. De aanrijding vond plaats om ongeveer 11.00 uur op de krui sing van de Krayesteinweg met de Steurweg. De heer W. uit Vrouwenpolder verminderde voor bovengenoemde kruising snelheid om met een personen auto plus caravan linksaf te slaan de Steurweg in. Op dat moment werd hij ingehaald door een personenauto die werd bestuurd door mevrouw B-G. uit Hellevoetsluis. Bij de aanrijding die volgde werden alle betrokken voertuigen zwaar beschadigd. Geen van de inzittenden liep noemenswaar dige verwondingen op. De heer W. verklaarde tegenover de po litie dat hij had voorgesorteerd en richting aangegeven. BRUINISSE - Dinsdag is in Bruinisse het praktische ge deelte van de verkeersproef af genomen. Dit examen werd ge organiseerd door Veilig Ver keer Nederland, afdeling Dui- veland, in samenwerking met de politie Schouwen-Duive- land. In totaal hebben 122 leerlingen van de basisscholen uit Brui nisse, Oosterland, Nieuwer- kerk en Sirjansland deelgeno men aan dit examen. In totaal zijn veertien leerlingen gezakt voor dit praktische deel. Zowel de organisatie als de politie concludeerde dat dit een hoog aantal was. Veel voorkomende fouten waren: het niet stoppen voor een stopstreep en het niet tijdig richting aangeven. Deze fouten werden geconstateerd door de ouders welke langs de route stonden in Bruinisse. De leerlingen hadden het theoreti sche deel op 22 april 1993 al af gelegd. De leerlingen die ge slaagd zijn krijgen een spe ciaal verkeersdip lorna. De map die door ouderenfunc- tionaris R. L. van der Weide is samengesteld, is een onderdeel van het project Voorlichting aan ouderen. Dit project dat door de GGD in samenwerking met de Landbouwuniversiteit Wageningen momenteel op Schouwen-Duiveland wordt uitgevoerd beoogt door meer en vooral betere voorlichting ouderen te helpen om zolang en zo goed mogelijk zelfstandig te blijven. Een uitgangspunt dat volgens voorzitter D. J. van Leeuwen van het woon zorgcentrum de Poortershof nogal afsteekt tegen de situa tie van een jaar of dertig gele den. „Toen werd iedere oudere het bejaardenhuis ingepraat", iets waaraan Van Leeuwen zich als huisarts ook schuldig heeft gemaakt. Die tijd is voorbij, want om in de woorden van Van Leeuwen te spreken ,,nu worden 75-jarigen eruit ge praat of wordt hen gevraagd mijnheer, wat komt u doen". Voorlichting Op die gewijzigde omstandig heden - het langer zelfstandig blijven van ouderen - wordt in gespeeld door te zorgen voor voorlichting. Bent u al voorge licht, krijgt in dit verband dan ook een wat andere betekenis dan waaraan men bij het horen van die vraag volgens Van Leeuwen al gauw denkt. Van Leeuwen illustreerde dat met een anekdote. Welke soort voorlichting via de infomap wordt gegeven zette R. L. van der Weide, ouderen- functionaris van de Stichting Welzijn Ouderen en samenstel ler van deze kleurige infomap (elk hoofdstuk heeft zijn eigen kleur) kort uiteen. De map be vat allerlei basisinformatie over zaken als de functie van de verschillende instellingen, hoe die eruit zien en welke hulp er gegeven wordt. Daar naast bevat de map ook allerlei belangrijke contactadressen en telefoonnummers en wordt ook aandacht besteed aan de kos ten van de verschillende soor ten hulpverlening. Deze map, waarvoor Van der Weide steun kreeg van een on dersteuningsgroepje met verte genwoordigers uit ,,het veld", is vooral bedoeld voor artsen, wijkverpleegkundigen en maatschappelijk werkenden. Maar ook bestuursleden van ouderenorganisaties kunnen de map gebruiken om hun le den te informeren of zo nodig door te verwijzen naar activi teiten of voorzieningen voor ouderen op Schouwen-Duive land. Huisarts Met name in de individuele voorlichting aan de oudere, veelal in de vorm van een per soonlijk gesprek, kan deze map goede diensten bewijzen. De spil bij die individuele voorlichting vormt volgens veel ouderen de huisarts. Daar om reikte Van der Weide het eerste exemplaar van deze info map uit aan huisarts J. L. Flach uit Renesse, voorzitter van de Huisartsenvereniging. Maar ook voor de andere hulp verlenende instanties en oude renorganisaties was er maan dagmiddag zo'n multomap, ter wijl Anje van Wijngaarden en Dirk Jeroense voor hun vele uurtjes hulp een bloemetje kre gen. Dat samenstellen van deze „in fomap voor intermediairen" zoals Van der Weide het noem de is niet het enige wat de Stichting Welzijn Ouderen in het kader van het voorlich tingsproject doet. Want ook het actualiseren van deze infomap- pen en het aanvullen en ver nieuwen van de verschillende infostands in de regio - vijftien in totaal - behoort tot haar taak. Ongeveer de helft van de ze infostands staat inmiddels op de plaats van bestemming. Getracht wordt het resterende gedeelte volgende week te plaatsen. Verder fungeert de Stichting Welzijn Ouderen (vanaf maandag 10 mei) ook als Centraal Informatiepunt, voor ouderen die iets willen weten over hulp- en dienstverlening en voorzieningen en activitei ten voor ouderen. Dagelijks kunnen ouderen met vragen tussen 09.00 en 12.00 uur en tus sen 15.00 tot 16.00 uur terecht bij de Stichting. Het wijkge- bouw in Bruinisse en in Burgh- Haamstede alsmede ook de Poortershof in Brouwershaven fungeren eveneens als centraal informatiepunt en wel 's maan dags tussen 15.00 en 16.00 uur. Het hoe en waarom Over het hoe en waarom van een goede voorlichting en de voorwaarden die aan een goede voorlichting gesteld moeten worden werd na de presentatie van de infomap en onder het genot van een drankje nage kaart onder leiding van oud ge- meentevoorlichter G. M. Bai- jens. Als gast hiervoor was me vrouw C. A. M. van der Pol uit genodigd, gezien haar jaren lange ervaring met het oude renwerk. ZIERIKZEE - Na de presentatie van de eerste brochure Over AOW en andere (centen)kwesties heeft het project Voorlichting aan ouderen op Schouwen- Duiveland nu ook een informatiemap voor hulpverleners en vrijwilligers op Schouwen-Duiveland opgeleverd. Het eerste exemplaar van deze infomap, die maandagmiddag in het Kruisgebouw in Zierikzee werd gepresenteerd was voor huisarts J. L. Flach uit Renesse. Huisarts J. L. Flach uit Renesse bladert in de Informatiemap. (Foto: Marijke Folkertsma). verdraagzaamheid centraal staan. Daarna begaf men zich naar het oorlogsmonument aan de Oude Moolweg. Stilte Tees begon zijn redevoering ter gelegenheid van de dodenher- denking in Renesse met een bespiegeling op wat zich acht enveertig jaar geleden in Ne derland afspeelde en de gruwe lijkheden die nu elders op de wereld plaatsgrijpen. „Ook nu vechten mensen voor hun vrij heid, ook nu worden er mensen vervolgd en dreigen er oorlo gen", aldus de burgemeester. Hij noemde de holocaust, de leugens en het verraad van Auschwitz en Sobibor, het lot van hen die zich verzetten te gen de onderdrukkers. Nooit vergeten „Sommigen zijn geneigd om nu.wolang na de Tweede We reldoorlog, te zeggen 'Stop maar met die herdenkingen. We weten het nu wel'. We mo gen daar niet aan toegeven om dat dat verraad zou zijn aan hen die vielen in de strijd", al dus Tees. Hij stelde dat aan het einde van de Tweede Wereld oorlog de basis werd gelegd voor de vrijheid zoals wij die nu in het westen kennen en ver volgde zijn toespraak met een citaat uit Het Achterhuis van Anne Frank. Een stuk tekst waar Tees één zin in het bijzon der uitlichtte: 'Waarom zijn de mensen zo gek'. Ifees ging in zijn toespraak ook f in op de bedreigingen van de vrijheid die ons zo lief is. Hij omschreef vooroordelen als 'een kiem van het kwaad'. En met de aanduiding 'kwaad' doelde hij op fascisme. „Hitier kreeg miljoenen mensen zover om te geloven dat de Joden de schuld van alle problemen wa ren. En Anne Frank was één van de zes miljoen slachtoffers van die gedachte", aldus Tees. Hij stelde dat fascisme niet af gedaan kan worden als 'een plaag'. „Er is al snel een voor oordeel en een vooroordeel kan groeien. Uitgroeien tot een massa-moord. En dat kan snel en ongemerkt gaan". Tees vervolgde met de opmer king dat het stompzinnig is te denken dat de een beter is dan de ander. „En we moeten ons niet laten verleiden tot doem denken. We moeten herdenken wat onze vrijheid heeft ge- In Renesse werd door onder andere twee mensen van het voormalige verzet een krans gelegd. (Foto: Joop van Houdt). Onder grote publieke belangstelling legden schoolkinderen een krans bij het Joods Monument. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE/BRUINISSE/RENESSE - We leven in vrijheid, maar het is een kwetsbare vrijheid die moet worden gedragen door iedereen. Dat was de bood schap die burgemeester H. Tees van Westerschouwen dinsdag meegaf aan zijn toehoorders tijdens de dodenherdenking in Renesse. ,,We moeten proheren de vlam van waakzaamheid brandende te houden", aldus Tees. In Renesse, Zierik zee en Bruinisse werden dinsdag hen die vielen tijdens de Tweede Wereldoorlog herdacht. kost", zo stelde Tees. Na de speech van Tees werd de bijeen komst voorafgaande aan de kranslegging in Renesse afge sloten door een groep leerlin gen van basisschool 't Stae- pel'of onder leiding van H. J. Blom. Zij zongen het Unicef- lied. Een lied wgarin geluk en Onder de klanken van koraal- muziek van muziekvereniging Luctor et Emergo werden kran sen gelegd dooreen aantal leer lingen van 't Staepel'pf, burge meester H. Tees van Wester schouwen, burgemeester L. N. Labruyère van Brouwei'shaven en burgemeester mr. J. J. P. M. Asselbergs van Zierikzee. Als laatsten legden twee vertegen woordigers van de afdeling Zeeland van de Nationale Fe deratie Voormalig Verzet Ne derland. Daarna werden twee minuten stilte in acht genomen en was er alleen het geluid van de wind in de bomen, vogels en ver weg het geluid van het au toverkeer. De kranslegging werd gevolgd door een stille rondgang langs de graven van de tien verzetsmensen die in Renesse door de Duitsers geëxecuteerd werden. Ook in Bruinisse werd stil gestaan bij de gevallenen. Bur gemeester A. Vogelaar en wet houder W. W. Jumelet legden namens het gemeentebestuur een krans bij het herdenkings monument op de algemene be graafplaats. Twee leerlingen van elk van de basisscholen De Meerpaal, Op Dreef en de Ds. Pieter van Dijkeschool legden kransen, evenals een aantal in woners van Bruinisse. Onder begeleiding van klokgelui ver trokken in Bruinisse ongeveer 70 ouderen en kinderen te voet vanaf het gemeentehuis naar het kerkhof aan de Molenweg. Alvorens even voor acht uur de officiële twee minuten stilte in acht werd genomen en B. van den Bergé plechtig The Last Post blies heerste er tijdens de

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 3