'Werk in een verzorgingshuis is steeds zwaarder geworden' 1 GRATIS ADVERTENTIE UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND n r Expositie Watersnoodramp '53 deze zomer in Stadhuismuseum Taarten... 0 r ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Woensdag 12 mei staan de verzorgenden centraal tijdens Dag van de Verpleging Polygoonbeelden, foto's, schilderijen en attributen Bromfietser gewond bij aanrijding Dronken automobilist slaat over de kop dé krant van schouwen -duiveland! ZIERIKZEESCHE GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uit onze grote kollektie leuke, originele en moderne kaarten. Wie deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bij de familieberichten in de i Zierikzeesche Nieuwsbode. drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 DONDERDAG 6 MEI 1993 149e JAARGANG NR 25353 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Bejaardenverzorgster Linda de Bruine-van 't Hof: Wanneer er tijd voor is lezen we voor of gaan we een eindje wandelen met de bewoners van In 't Opper. (Foto: Joop van Houdt). BRUINISSE - „Toen ik hier acht jaar geleden kwam werken werden nog wel eens mensen opgenomen bij wie je maar net wat hoefde te stoffen en te stofzuigen. Verder deden ze alles nog zelf. Dat zie je nu niet meer. De meeste mensen die hier komen hebben vanaf de opname zorg nodig". De 25-jarige Linda de Bruine-van 't Hof uit Sirjansland is bejaardenverzorgende in het Bruse verzorgingshuis In 't Opper. Bijna dagelijks is zij in de weer met ouderen die hulp nodig hebben bij de persoonlijke verzorging, het eten en de medische verzorging. Als daar genoeg tijd voor is gaat ze een eindje met ze wandelen of leest ze een stukje voor. Leuk werk, waarvoor ze direct weer opnieuw zou kiezen vindt Linda. Zij is een van de honderden werknemers van de tien zorginstellingen op Schouwen-Duiveland die op woensdag 12 mei in het zonnetje worden gezet in het kader van de jaarlijkse Dag van de Verpleging. Dat gebeurt dit jaar met een bijeenkomst in de Grote Kerk bij de Dikke Tbren in Zierikzee waarbij vanaf 20.00 uur regio nale artiesten optreden. Het programma meldt een optre den van de streekdichter Aer- jön, gitaar en zang door Dik de Koning, de eenakter 'vissen' die wordt opgevoerd door de toneelgroep Oosterland, zang door Marien Hoogerheide, het toneelstuk 'attestait de vita' dat wordt opgevoerd door de toneelgroep de Hutspot uit Haamstede, zang door het Cor- neliamedewerkerskoor, een improvisatievoorstelling door de theatersportgroep Kiekie- res en zang door de barbershop groep The New Hope quartet. „Leuk dat er op die manier steeds aandacht aan ons wordt besteed. Er spreekt een soort waardering uit en verzorgen den uit allerlei verschillende sectoren ontmoeten elkaar", al dus Linda de Bruine die van plan is de avond te bezoeken. Behalve voor de werknemers van de vier verzorgingshuizen op Schouwen-Duiveland, het verpleeghuis Corneliastichting en het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis is de avond ook be doeld voor mensen die bij de Kruisvereniging werken, de Federatie Maatschappelijke Dienstverlening, het dagver blijf Brugzicht of de stichting gezinsvervangend tehuizen Schouwenoord. Voor Linda de Bruine was het een vanzelfsprekende zaak dat zij voor een verzorgend beroep zou kiezen. „Dat heb ik altijd al gewild". Na de stageperiode van haar INAS-opleiding wist ze dat het de bejaardenverzor ging was waarin ze wilde wer ken. „Ik heb als stagiaire ook in een gezin gewerkt en in een tehuis voor geestelijk gehandi capten, maar het verzorgings huis beviel mij het beste. Met ouderen kan ik het gemakke lijkste contact krijgen en ik vind het leuk om hen te helpen bij de verzorging". Op 17-jarige leeftijd kwam Linda in In 't Opper om zich via de praktijk en een theoreti sche opleiding, waarvoor ze een dag per week naar Rotter dam ging, te bekwamen als be jaardenverzorgster. De oplei ding duurde twee jaar en sinds dien doet ze haar werk in het verzorgingshuis via wisselen de diensten. Dat houdt in dat ze ook regelmatig 's avonds, 's nachts en in het weekend werkt. Dat vindt Linda heel gewoon. „De mensen hebben altijd zorg nodig". Verzorgingshuis In 't Opper is door de verzorgenden onder- verdeéld in vijf afdelingen waar ongeveer twintig ouderen wonen. Per afdeling zijn dage lijks twee a drie bejaardenver zorgenden in de weer om hen te helpen bij het wassen en ande re onderdelen van de persoon lijke en medische verzorging, zoals het aantrekken van elastieken kousen, het indrup- pelen van ogen of het inzwach telen van een lichaamsdeel. Ook licht huishoudelijk werk als stoffen en stofzuigen, het gereed zetten en rondbrengen van medicijnen en het gereed maken en .rondbrengen van maaltijden, koffie en thee be hoort tot de dagelijkse werk zaamheden van een bejaarden- verzorgster. vervolg pagina 2 ZIERIKZEE - Beelden van een kolkende watermassa met daarboven nog hier en daar de nok van een dak. Beelden van een enorme ravage in de smalle straten bij de haven van Zierikzee en van ontredderde mensen. Maar ook van een vorstin die zich in een sportief mantelpak en op laarzen een weg baant door de getroffen bieden. Die beelden, die voor veel Schouwen-Duivelanders op het net vlies zijn gebrand maken deel uit van de expositie Zierikzee Rampstad '53 die tot en met 29 oktober te zien is in het Stadhuismuseum in Zierikzee. Op de expositie in het Stadhuismuseum is onder meer de indertijd gebruikte noodzender te zien (Foto: Joop van Houdt). Deze expositie is in grote lijnen een voortzetting van de exposi tie die eerder dit jaar in de Vierschaar was ingericht ter gelegenheid van de herdenking van de watersnood die Zuid west-Nederland veertig jaar geleden trof. Die expositie trok volgens gemeentevoorlichter Theo Rigter behoorlijk wat be langstelling. In de twee weken dat de expositie daar te zien was kwamen er zo'n duizend mensen een kijkje nemen. Daarbij bleek vooral de video band met opnamen uit het ou de Polygoonjournaal goed te scoren. De opnamen uit die ou de bioscoopjournaals zijn vo rig jaar door de gemeente Zie rikzee van de NOB, het facili tair bedrijf van de NOS ge kocht en door Remaco gemon teerd tot een videoband van on geveer vijfentwintig minuten. Tegelkamer Die video maakt ook nu deel uit van de expositie in de Ach terzaal van het Stadhuismu seum. Daarvoor is de Ibgelka- mer als videoruimte ingericht, waar de toeschouwer door de aangrijpende beelden en de goed in het gehoor liggende stem van Philip Bloemendaal meegevoerd wordt naar fe bruari 1953. Behalve beelden van het natuurgeweld, de ont reddering en de hulpverlening in de eerste dagen reiken de zwartwit videobeelden ook verder. De koninklijke bezoeken, het dichten van de dijkgaten bij de Schelphoek en Ouwerkerk. be kend als operatie Phoenix, de bouw en opening van het Rode Kruis ziekenhuis. Dat alles is op de videoband te zien. De expositie bestaat verder ook uit een aantal statische beelden, schilderijen, schetsen en andere attributen die herin neren aan 1 februari '53. Uit gangspunt bij dit alles vormt het boek Zierikzee Rampstad 1953 van de toenmalige journa list G. J. Vorstheuvel Labrand. In dit boek heeft deze 165 Zie- rikzeeënaren geïnterviewed over hun ervaringen tijdens de ramp en de eerste dagen daar na. Enkele van die ooggetuige verslagen zijn overgenomen als begeleidende tekst bij de fo to's. Voor het grootste gedeelte zijn die afkomstig uit het streekarchivariaat. Maar ook heeft de gemeente gebruik kunnen maken van de fotocol lectie van de kórt voor de expo sitie overlêden fotograag R. ten Kate. Behalve fotomateriaal bevat de expositie uiteraard ook een serie krantenartikelen en een reglement voor het plaatsen van vloedplanken uit vervolg pagina 2 Advertentie MOEDERDAG! ook hartvormige in div. soorten en smaken De'enige echte Leonidas bonbons in verschillende soorten Versbakkerij Verwijs Dagelijks vers brood en banket HARINGVUETPIEIN 6 4301 XG ZIERIKZEE TEL 01110-12224 MOL 1 4301 JC ZIERIKZEE Zorg altijd voor hot ogenblik en laat God voor de toekomst zorgen. Wieland Kans op en bui HET WEER Half tot zwaar bewolkt en een enkele bui. Minimumtemperatuur rond 4 graden, middagtempera- tuur ongeveer 15 graden. Matige, aan de kust af en toe krachtige noordoostenwind, windkracht 4 tot 6. 3 DODENHERDENKINGEN In Renesse, Zierikzee en Bruinisse werd een doden herdenking gehouden. 3 EERSTE INFORMATIEMAP De eerste informatiemap voor hulpverleners en vrijwil ligers werd overhandigd aan huisarts Flach. 5 MOLENDAG Zaterdag staan acht molens open voor publiek in het kader van de Nationale Molendag. 7 BEVRIJDINGSLOOP Jan Hoek en Liesbeth van Ast wonnen de Bevrij- dfngsloop in Scharendijke. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's ZIERIKZEE - Op de kruising Deltastraat/Straalweg te Zie rikzee vond dinsdagmorgen een aanrijding plaats waarbij bromfietser De R. uit Scharen dijke zodanig werd gewond dat hij moest worden opgenomen in het Zweedse Rode Kruis Zie kenhuis te Zierikzee. Het ongeluk gebeurde om on geveer 08.00 uur toen De R. met zijn bromfiets over de Del tastraat reed en vandaar af de S.traalweg opdraaide om in de richting Zeelandbrug te rijden. Hij zou daarbij op de kruising geen voorrang hebben verleend aan een van rechts naderende auto die werd bestuurd door de heer V. uit Zierikzee. Er ont stond een aanrijding waarbij de bromfietsbestuurder zoda nig werd geraakt dat hij met een gebroken been per ambu lance nahr het ziekenhuis moest worden overgebracht. Beide voertuigen werden be schadigd. WAGENINGEN - Prins Bern- hard heeft woensdag in Wage- ningen een krans gelegd bij het Monument in Wageningen. Daarna nam hij in aanwezig heid van mr. Pieter van Vollen hoven en minister Tbr Beek van defensie een defile af van oud verzetsstrijders, militaire vete ranen en parate militairen. DEN HAAG/BANGKOK - De vijf Nederlandse mariniers in Cambodja die gewond zijn ge raakt bij een schietpartij door de Rode Khmer, maken het re latief goed. Dat verklaarde woensdag een woordvoerder van het ministerie van defensie in Den Haag. KERKWERVE - Dinsdag om ongeveer 18.30 uur is de heer T. uit Zierikzee met zijn auto over de kop geslagen en in de sloot beland. Uit de bloed proef bleek dat de man de auto bestuurde terwijl hij teveel al cohol had gebruikt. Het ongeluk gebeurde op de kruising Zwaardweg/Rijks- weg N59 Zierikzee-Haamstede. De heer T. naderde het kruis punt terwijl hij vanuit de rich ting Scharendijke kwam. Vol gens de politie zou hij met te hoge snelheid de bocht voor het kruispunt zijn ingereden. De auto sloeg daardoor over de kop en raakte via de berm in de sloot. T. werd met verwondin gen aan zijn hoofd per ambu lance overgebracht naar het Zweedse Rode Kruis Zieken huis In Zierikzee. Na behande ling kon hij weer huiswaarts keren. Uit de bloedproef die werd afgenomen bleek dat hij zoveel alcohol had gebruikt dat zijn rijbewijs werd ingenomen. Zijn voertuig is total loss. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, n?et de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement a f 48,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. a f 46,— jaarabonnement a f 183,— jaarabonnement met autom. afschr. a f 173, en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. adres postcode plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: SC Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, CD Antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee. ZZN j

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 1