Bonnenboekjes voor de Oranjevereniging Schilderijen van Ilse van Loo in etalages Goese binnenstad Zonnig wonen in elk seizoen Veedrinkputten nog steeds in gebruik voor oorspronkelijk doel Avondvierdaagse viert dit jaar haar 50-jarig bestaan Rally-coureurs doen voor eerste keer Zeeland aan Ammerlaans Octet geeft concert Lezing Rozen kruisers Boze boeren blijven actie voeren tegen heffing Stekjes voor scholieren basisscholen sm. Dreischor CDA-leden- vergadering in Bruinisse WOENSDAG 5 MEI 1993 3 GOES - Maandag 3 mei is in Goes de thema expositie Goes en passant van de in Wolphaartsdijk wonende beeldend kunstenaar Ilse van Loo van start gegaan. Tot 12 juni is van haar werk te zien in de Goese binnenstad. Van 19 juni tot en met 3 juli is dit werk ook te zien op de overzichtsexpositie in de Gro te Kerk in deze plaats. Ilse van Loo exposeert twintig schilderijen in de etalages van de Goese binnenstad. Goes en passant biedt Ilse de mogelijkheid haar werk, prachtig uitgelicht, en passant aan een groot publiek te lhten zien. Het idee werd geboren door een tekort aan expositie ruimtes met een lage drempel. Een galerie stapt men niet zo maar binnen en voor de gele genheden waar dit wel het ge val is bestaat vaak een lange wachtlijst om te exposeren. Het idee wordt in de toekomst nog nader uitgewerkt. In Goes en passant is een veel heid van uiteenlopende im pressies te zien, waarin de kun stenaar al beeldend de inhoud in diverse vormen vastgelegd heeft. Zij doet dit al zoekend en komt op deze wijze tot de juiste compositie, vol ruimte, rust, energie en beweging. De bewe ging vastleggen, waardoor ie der schilderij een gemoedstoe stand toont of ervaren laat in vorm en kleur, is waar Ilse naar streeft. Voor Ilse betekent het beel dend kunstenaar zijn, voortdu rend bezig zijn met vormgeven aan een inhoud, bepalen welke vorm voor die inhoud het beste geschikt is en bezig zijn met de vraag, hoe breng ik die vorm in een zodanige compositie, dat de inhoud die veelzijdigheid meekrijgt, die het geheel één doet zijn. De GMC-leden hebben twintig etalages beschikbaar gesteld, voor evenzoveel schilderijen. Een wandelroute en een deel nameformulier voor de pu blieksprijs GMC, waarvoor door de leden één schilderij be schikbaar is gesteld, zijn ver krijgbaar bij GMC-leden en de VVV. De openingstijden van de overzichtstentoonstelling zijn dinsdag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur, donder dag tot 21.00 uur. 's Zondags ge sloten. MIDDELBURG - Zaterdag 8 mei geeft het Ammerlaans Oc tet een concert in het Centrum Nieuwe Muziek in de Klove niersdoelen in Middelburg. De aanvang van het concert is 20.30 uur. Volgens eigen zeggen heeft de Groninger Gerard Ammer- laan, niet alleen initiator, maar ook bassist en componist van Ammerlaans Octet een voor keur voor bijzondere projec ten. Naast de wat traditioneler ogende bezettingen van zijn kwintet en kwartet, is het Oc tet inderdaad een opvallende formatie. De reguliere bezetting van de ritmesectie van een jazz-orkest (piano, bas en drums) heeft Ammerlaan vervangen door bas, marimba en twee percussi onisten. Het instrumentarium van de percussionisten bevat veel Afrikaans slagwerk, waarmee de laatste poging om muziek van Ammerlaans Octet te definiëren, verloren gaat. Improvisatie, Afrikaanse mu ziek, neo-klassieke klanken. Alles werpt Ammerlaan in de strijd om zijn programma zo compleet mogelijk te maken. MIDDELBURG - Maandag 10 mei wordt om 20.00 uur een le zing gegegeven van het Rozen kruisers Genootschap in de Zeeuwse Bibliotheek in Mid delburg met als titel Leven wij in een eindtijd? Vragen als wat de zin van het leven is en waarom de dingen gebeuren zoals ze gebeuren kunnen via deze lezing een ant woord krijgen. Er is gelegen heid tot het stellen van vragen. De toegang is gratis. ZIERIKZEE - De serre vormt een natuurlijke scha kel tussen binnen en buiten. Een beschutte plek waar het goed toeven is, het hele jaar door. Zo'n win tertuin vraagt gewoon om een levendige, romanti sche inrichting. Een ode aan de zomer, in elk seizoen. Het klinkt raar, wintertuin, wanneer er zo'n zonnige serre bedoeld wordt. De term da teert uit vroeger eeuwen, toen exotische potplanten als olean ders en citrusfruit overwinter den in een speciale kas: de oranjerie of wintertuin. Echt aangenaam was het er trou wens niet. Dergelijke bouwsels waren in de eerste plaats be doeld als opslagruimte. Met de moderne, goed geïso leerde serres ligt dat wel even tjes anders. Dankzij dubbel glas en kunststof ramen kan men nu het hele jaar door van de serre genieten. Steeds meer mensen laten daarom een serre aanbouwen. Want behalve de luxe van een extra kamer erbij, vormt die serre ook een prach tige overgang tussen huis en tuin. Binnen en toch buiten, met alle comfort onder hand bereik. Verlengstuk Serres roepen altijd een hele speciale sfeer op. Romantisch en dromerig, vermengd met een tikje nostalgie. Geen won der dus dat klassieke materia len als hout, rotan en pitriet daar zo goed tot hun recht ko men. Ze laten zich perfect com bineren met natuursteen, glas of zo'n nostalgisch materiaal als gietijzer? Tbch hoeft de keu ze niet beperkt te blijven tot een romantische, of klassieke stijl. Ook top-ontwerpers hou den zich inmiddels volop bezig met eigentijdse meubelen in natuurlijke materialen. En wie goed zoekt, kan ook in de Ita liaanse design-collecties wel een passend meubelstukje vin den. Een serre wordt meestal ge bruikt als verlengstuk van de woonkamer. In dat geval is zo'n klein theetafeltje met rotan stoeltjes een goede keuze. Of zo'n ingenieuze houten deck- chair met uitschuifbaar voe tenbankje, waarmee men in een handomdraai van een fau-" teuil een luie ligstoel maakt. Serres zijn ook prima geschikt als eetkeuken. Zeker als er zo'n grote, multifunctionele tafel staat. Eventueel geflankeerd door een verrijdbare thee- of barwagen die vanuit de serre zo het terras op kan. En zelfs het bouwen van een open haard in de serre behoort tot de mo gelijkheden. Een sfeervol ingerichte serre vormt een verlengstuk van de woonkamer Arkoo bv). Geen serre kan zonder een goe de zonwering. Lamellen geven een eigentijds beeld, optrek- gordijnen en voiles een roman tische sfeer. Sommige kant-en klaar serres zijn standaard voorzien van gordijnkoven. Het mooiste is het als de zon wering de hele raampartij be dekt, dus ook het glazen dak. Plissé-gordijnen zijn daarvoor bij uitstek geschikt. Dankzij de speciale zijdegeleidingen blijven ze onder elke hoek per fect op hun plaats. Sommige van die plissés zijn bovendien voorzien van een dun laagje isolerend aluminium. Zo blijft het warm in de winter en koel in de zomer. Aankleding is de finishing touch van elke kamer. Ook van de serre. Vanwege de inloop zijn harde vloeren hier het meest op hun plaats: steen, hout, linoleum of vinyl. Naast de lieflijke Dhurries zijn voor al de robuuste kokos en sisal tapijten sterk in opkomst. De nieuwste varianten kan mén zelfs laten omzomen met een gedessineerde rand naar keuze. Accessoires Het leukste is en blijft natuur lijk de keuze van de accessoi res. Kussentjes en (bijpassen de) tafellakens kunnen knusse accenten zetten. Daarnaast staan de winkels vol met verte derende, nostalgische woon accessoires: planten-etagères, drijfkaarsen-standaards, giet ijzeren vogelkooitjes, borst beelden en zuiltjes. En wat te denken van al die sfeervolle manden en fraai geglazuurde potterie voor palm, ficus of ka merlinde? Men kan de fantasie rustig op de loop laten gaan. Als de verlichting in orde is kan men ook 's avonds van de serre genieten. Voor de echte romantici zijn er oude stallan taarns of gietijzeren kroon luchters. Ook de bekende sche merlamp met kap schept een ontspannen sfeer, eventueel on dersteund door kleine spotjes in de nok. Wie wat meer design georiënteerd is, zal zeker ge charmeerd zijn van zo'n laagspannings-draadsysteem. Want een juiste verlichting is dé manier om de feeërieke win tertuin nog eens extra in het zonnetje te zetten. Verspreiding vee drinkputten (volgens inventarisatie in de perio de 1980-1985). Elk stipje stelt een veedrinkput voor, maar de exacte ligging is niet aangegeven. (Illustratie: Tekenkamer direc tie II provincie Zeeland). MIDDELBURG - Vroeger was in Zeeland een vee- drinkput de enige mogelijkheid het vee in de wei van water te voorzien. Tegenwoordig is onder meer de waterleiding een alternatief, maar ook nu nog zijn de bestaande drinkputten in gebruik voor het doel waarvoor ze zijn gegraven; veedrenking. De provincie hecht in verband hiermee en met de natuur- en landschappelijke waarde ervan waarde aan het behoud van veedrinkputten. Wanneer de eerste drinkput werd gegraven is onbekend. De oudst bekende verwijzing da teert van 1284. Hoe een drink put er uitzag is nooit beschre ven. Vermoedelijk was het be staan ervan zo vanzelfspre kend dat er verder geen aan dacht aan werd geschonken. Omstreeks 800 was Zeeland een groot schorrengebied doorsneden met geulen, waar herders met hun schapen rond trokken. De herders wierpen, om bij hoog water niet te ver drinken, bergjes op, de zoge naamde stellen of stelbergen. Omdat het water van de schor ren zout was, waren de herders voor het drinkwater voor hun schapen afhankelijk van de re genval. Om verzilting van het opgevangen water te voorko men groeven zij vaak een put midden in de stelberg. Deze stelbergen werden holle stellen genoemd. Van deze liggen er nog enkele in Zeeland waarvan één buitendijks in een schor rengebied, de Bruinisser Stel berg ten noorden van Sint Phi- lipsland. De holle stelle zou wel eens de oervorm van een drinkput kunnen zijn. Bedijking In de volgende eeuwen begon nen de mensen zich permanent te vestigen op de hoger gelegen kreekruggen. Ook voor hen was het een probleem voldoen de zoet water te vinden voor het vee en eigen gebruik. Het gebied overstroomde nog af en toe met het gevolg dat het wa ter bijna overal zout was. Op de hoogste plekken op de kreekruggen, waar de kans op overstromingen vrijwel nihil was, zijn in die tijd de eerste drinkputten gegraven. Het zoe te regenwater bleef door het la ger soortelijk gewicht drijven op het zoute water. Na de bedij king in de elfde en twaalfde eeuw van wat nu als oudland wordt aangeduid werden op grote schaal akkerbouw en veeteelt mogelijk. Voor het vee in de poelgebieden, het laagge legen land tussen de kreekrug gen, werden bij gebrek aan zoet water putten gegraven. Omdat de klei het zoete water af moest schermen tegen het zoute water in het ronder gele gen veen vinden we de putten op de hoogste plaatsen waar de op het veen afgezette kleilaag het dikst was. Andersom zorg de de kleilaag er ook voor dat het water uit de put niet weg zakte. Maar niet alleen in het oudland komen we drinkput ten tegen. Ze zijn ook te vinden in het nieuwland, de na 1200 in gepolderde gebieden, in het dekzandgebied in Zeeuwsch- Vlaanderen langs de grens met België en in de vroonweidege bieden in de binnenduinrand. Rendabel Vanaf 800 zijn er echter niet al len putten bijgekomen, maar ook weer gedempt. Dit is juist in de afgelopen decennia het geval geweest. Alleen al in 1984 en 1985 werd tien procent van de putten op Walcheren en Zuid-Beveland gedempt of als vuilstort gebruikt. Op dit mo ment zijn er nog ongeveer 1200 putten, waarvan de meeste zich in Zeeuwsch-Vlaanderen en ZuidBeveland bevinden. Op Schouwen-Duiveland zijn er nog 24. Het is nog maar een fractie van het aantal drink putten dat ooit in Zeeland lag. Gezien de andere mogelijkhe den om het vee van drinkwater te voorzien is het opmerkelijk dat de drinkputten nog steeds voor de veedrenking worden gebruikt. Economisch blijkt een goede drinkput ook renda bel te zijn. Maar er kleven ook nadelen aan een drinkput. Ze kunnen vervuild raken, ze lo pen het gevaar brak te worden en kunnen droogvallen, alhoe wel wat dit laatste betreft het grootste gedeelte van de putten ook in droge zomers goed func tioneert. De putten hebben echter niet alleen een prakti sche betekenis voor de land bouw, maar ze geven ook een fraai beeld van de geschiedenis van het landschap. Ze laten de (vroegere) beperkingen zien en de opbouw van de bodem. Bo vendien hebben veel putten een grote natuurwaarde in ver band met de wel zeer speciale flora en fauna rond en in de putten. Onderhoud Een ander nadeel van de put ten is misschien nog dat ze één keer in de acht tot tien jaar ge schoond moeten worden. Mod der en planten moeten er uit worden gehaald en de oevers bijgewerkt. Zonder dit onder houd gaan de putten in kwali teit achteruit en verdwijnen ze tenslotte uit het landschap. De eigenaren van de grond waarin de putten zijn gegraven hoeven dit onderhoud niet geheel zelf te bekostigen. Men kan hier voor een financiële tegemoet koming krijgen. Voor de rela- tienotagebieden loopt dit -via de Dienst beheer van het mi nisterie van landbouw, natuur beheer en visserijVoor de put ten buiten deze gebieden stelt de provincie Zeeland geld be schikbaar voor onderhoud, hetgeen via de Stichting Land schapsverzorging Zeeland loopt. Men kan zowel de drink putten eenmalig laten opknap pen als een onderhoudsover- eenkomst voor meerdere jaren sluiten. Met deze financiële re gelingen blijft wellicht een ka rakteristiek stukje Zeeuws landschap voor de toekomst behouden. BRUINISSE - Het actiecomité van boeren die het niet eens zijn met de heffing aan het Landbouwschap houdt voet bij stuk. Duizenden boeren schaarden zich achter de actie en betaalden hun heffing tot nu toe niet. Het comité beschouwt dit dui delijk als bewijs van grote on vrede over de manier waarop het Landbouwschap de belan genbehartiging uitvoert. Zo lang de beoogde doelstelling niet is bereikt dringt het comi té de medestrijders er op aan de heffing niet te betalen. Weigeraars kunnen met een ge rust hart de aanmaningen naast zich neerleggen, laat ac tievoerder Bart Kik uit Brui- nisse ter geruststelling weten. ZIERIKZEE - Dat het werk van de Zierikzcese Oranjevereniging in brede kring gewaardeerd wordt bleek op Koninginnedag in Zicrikzer. Daar kregen de bestuursleden van dc Oranjevereni ging uit handen van E. A. Romijn, waarnemend voorzitter van dc Zierikzecse Ondernemers Cen trale (ZOC) het bekende ZOC-bonnenboekje. Tal van Zierikzcese ondernemers bieden in dat inmid dels huis-aan-huis in Zierikzee verspreide boekje de meest uiteenlopende zaken tegen een geredu ceerde prijs aan. De aanbiedingen variëren van een aantrekkelijk geprijsde Hollandse Nieuwe of een gratis appelpunt bij een kopje koffie tot korting op de aanschaf van kleding of fietsacecssoires. Op de foto links ZOC-vcrtegenwoordigcr E. A. Romijn en rechts, met microfoon, L. Kaashoek, voorziter van de Zierikzeese Oranjevereniging. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Dit jaar beleeft de Avondvierdaagse, één van de bekendste uitingen van de wandelsport in Nederland, zijn vijftigste editie. In 1940 begonnen op bescheiden schaal in enkele plaatsen in Utrecht en Noord-Holland, is de Avondvierdaagse uitge groeid tot een evenement dat jaarlijks ongeveer een half miljoen Nederlanders in beweging krijgt. De Avondvierdaagse is in het voorjaar van 1940 ontstaan, na dat het uiterst twijfelachtig ge worden was of de Vierdaagse van Nijmegen dat jaar door gang kon vinden. Medio juli 1940 waren Utrecht, Amers foort en Bussum de eerste ste den waar een Avondvierdaagse werd gehouden. Het succes er van overtrof alle verwachtin gen. Na de eerste Avondvier daagse was de Nederlandse Wandelsport Federatie van me ning dat voortaan een wandel seizoen zonder een avondvier daagse geen goed wandelsei zoen was. Dat het initiatief aangeslagen was bleek het volgende jaar. In 1941 werd al in 21 plaatsen een avondvierdaagse gehouden. Daarna duurde het tot 1946, in verband met een wandelver bod van de bezetter, voordat er een derde editie gelopen werd. In dit jaar werd in 48 plaatsen gelopen. In 1992 namen bij de acht Nederlandse Wandel Sport-bonden meer dan 210.000 wandelaars, verdeeld over 203 plaatsen aan een avondvier daagse deel, daarbij wande lend door de mooiste plekjes in hun omgeving. Bij de vijftigste editie voert de NWB een nieuw belonings systeem in. Iemand die de Avondvierdaagse voor bijvoor beeld de tweede, derde of vier de keer volbrengt, krijgt niet langer alleen een cijferstrip, maar net zoals bij de eerste en vijfde keer een medaille- De rally-equipe Eddy van den Hoorn en Johun Findhammer in de Ford Escort Cosworth. HULST - Zaterdag 15 mei wordt in Hulst de eerste Internationale Vierhouten Pallets Rallysprint ge houden. De sprint telt mee voor het nationaal Ral lysprint Kampioenschap en de Biesheuvel Au tosport Cup. Het is de eerste Rallysprint die in Zee land wordt gehouden. Een rallysprint is in feite een verkorte rally met minder klassementsproeven. Voor de rallysprint in Hulst komen er diverse teams uit de top van de rally-rijders in Nederland aan de start. Maar ook rally-teams uit Duitsland en België komen in Hulst aan de start. Primeurs Behalve dat het de eerste keer is dat een dergelijk evenement in Zeeland plaatsvindt bevat de rally op 15 mei nog een aan tal primeurs. Nog nooit eerder kwam het voor dat een rally of rallysprint midden in het cen trum van een stad van start ging. Bovendien worden de twee klassementsproeven nu eens niet op een industrieter rein gehouden. Deze keer lig gen de proeven in de polders ten noord-oosten van Hulst. De deelnemers rijden elke proef drie keer. Voor de organisatie begint de sprint reeds om 6.00 uur 's mor gens. De sprint begint met de documentencontrole en de technische keuring van de auto's. Om 12.15 uur is de ver plichte briefing voor alle rij ders, waarna om 13.00 uur pre cies Eddy van den Hoorn als eerste van het startpodium ver trekt. Op alle toegangswegen naar de klassementsproeven worden door de leden van het Rode Kruis informatie-pakketten over deze rallysprint verkocht. De opbrengst hiervan komt ge heel ten goede aan het Rode Kruis. De verkoop van de in formatie-pakketten start 's ochtends om 9.00 uur bij Opel Dealer Kerckhaert in Hulst ZIERIKZEE - Ook dit jaar werden door Groei en Bloei stekjes uitgereikt op de basis scholen van Schouwen-Duive land. Het bijzondere van dit jaar is wel dat alle 29 scholen meedoen met het Floralia- project. Gisteren, maandag, was het de laatste dag waarop nog enkele scholen op Schouwen-Duive land werden bezocht. Van de meer dan 600 uitgedeelde stek ken gingen er ruim 100 naar de basisscholen in de gemeente Duiveland. Het plantje voor dit jaar is een Coreopsis. De Nederlandse naam van dit plantje is Miesjes-ogen. Een aantal enthousiaste leden van de vereniging ging met stek ken, potten en zakjes aarde naar de scholen. Daar moesten de leerlingen zelf hun plantje poten. Vlak voor de grote va kantie worden de planten op school bekeken. Er is dan voor iedereen een attentie. Advertentie dankt haar sponsor Pizzeria II Nettuno D'Oro en iedereen die ons hebben gesteund in het afgelopen seizoen. BRUINISSE - Het regionale CDA-verband Schouwen-Dui- velandjhoudt donderdag 6 mei een algemene ledenvergade ring. De vergadering wordt ge houden in het Hervormd ver enigingsgebouw aan de Deestraat in Bruinisse en be gint om 19.30 uur. Na het huishoudelijk gedeelte komen fractievoorzitters me vrouw P. W. Berrovoets-Ringel- berg (Middenschouwcn), me vrouw M. A. Klaassen-Meijer (Duiveland), A. J. Padmos (Westerschouwen), R. J. van der Wekken (Brouwershaven) en de wethouders P. de Rijke (Zierik zee) en J. Huizer (Bruinisse) aan het woord. Zij dragen pun ten aan die in alle gemeentelij ke CDA-programma's voor de periode '94-'98 geplaatst kun nen worden. Dc vergadering wordt geleid door de voorzitter van hel re- gipnalo CDA-verband, mr. C. F Boogerd. AMSTERDAM - Mr. J.C. van Munster van Heuven (60) is be noemd tot voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Red ding Maatschappij. Hij volgt Dudok van HeeJ (73) op die de ze functie twintig jaar heeft vervuld. Dudok van Heel maakte deel uit van het be stuur van dc KNRM sinds 1969. Hij neemt op 6 mei officieel af scheid van personeel, vrijwilli gers en relaties tijdens een re ceptie in het Nederlands Scheepvaartmuseum in Am sterdam.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 3