DW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND Opleidingen niet alleen honden, maar ook voor voor de de mensen Foto Bob Noomen viert deze r MOOI OP MAAT Jos Schoonhoven wint reis op De Eendracht I~' ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE i i RAAMDEKORATIE Deurloo Expositie verstandelijk gehandicapten dé krant van schouwen - duivelend! „Hef is tenslotte maar een spelletje" NIEUWSBODE EXTRA WOENSDAG 5 MEI 1993 GRATIS HUIS AAN HUIS BLAD EDITIE SC H O U W E N-DU IV E L A N D Uw keuze uit onze uitgebreide Lotus kollektie mag u natuurlijk hele maal zelf bepalen. Maar het meten, maken en afwerken van die fraaie gordijnen en vitrage is typisch werk voor een vakspecialist. Voor mooie, op maat gemaakte raamdekoratie gaat u natuurlijk naar uw interieur-specialist. WOONTEXTIEL ZONWERING ZIERIKZEE HAVENPLEIN 3 4301 JD ZIERIKZEE TEL. 01110-15951 FAX. 1637B Bij de WVSD kan men met hon den vanaf vijf maanden aan de eerste opleiding, de zogenaam de Elementaire Gehoorzaam heid (EG), beginnen. Allereerst wordt er gezorgd voor een goed contact tussen de mens en de hond, waarbij niet alleen de baas een rol speelt, maar ook de andere deelnemers aan de cursus. Spelen vormt een be langrijk onderdeel van de EG. Voor de hond is het namelijk zeer belangrijk, dat hij steeds even kan ontspannen en dat hij de cursus leuk-blijft vinden. Het doel van deze cursus en van de vervolgopleiding Ge drag en Gehoorzaamheid (GG) is, dat men de hond goed onder controle heeft en hem of haar overal zonder problemen mee naar toe kan nemen. „De hond leert te luisteren en sociaal ge drag te tonen", aldus Sjaak Faasse, hoofdtrainer van de vereniging. De cursussen zijn echter niet alleen voor de hon den bestemd, maar ook voor de eigenaren ervan. Deze moeten goed met de hond om kunnen gaan en er voor zorgen dat de hond niet dominant wordt en de dienst uit gaat maken, waarschuwt Faasse. Belang rijk hierbij is dat de mensen consequent zijn ten aanzien van hun hond. „Het is zaak dat je als baas overwicht overdraagt op de hond. Je moet zeker overko men en boven de hond staan. Het is en blijft tenslotte een roedeldier en moet een leider boven zich hebben en het is dan ook belangrijk dat de eigenaar niet te zielig tegen de hond is", aldus Faasse. De cursussen EG en GG zijn af geronde cursussen van dertien weken en worden afgesloten met een examen. Voor de men sen die dan verder willen met de hond zijn er de cursussen VZH (Verkeerszekere hond) en IPO. Deze laatste bestaat uit speuren, appèl en pakwerk. Met het speuren kan al vanaf drie maanden worden begon nen. Dit gebeurt dan met sleepspoortjes van drie tot vier meter met veel voer. Dit voer kan bestaan uit brokjes en/of vlees en wanneer de hond het Overvallen Hierna was het de beurt aan de pakwerker. Deze verstopte zich tussen een aantal op het veld opgestelde mensen, waarna één van de werkhonden hem moest opsporen (revieren) en aanblaffen, hetgeen wil zeggen dat de hond de pakwerker niet mag pakken, maar door te blaffen zijn baas erop attent moet maken dat hij de pakwer ker gevonden heeft. De pak werker moet dan echter wel pandje vrij was, waar hij een fotozaak kon beginnen. Daar komt nog bij dat hij Zierikzee een ontzettend mooi plaatsje vond en nog steeds vindt. Zijn officiële vestigingspapie ren heeft hij in de avonduren op de opleiding MTS-fotografie gehaald. Naast de foto vakschool, die overigens alleen een schriftelijke opleiding kent, is dit de enige erkende opleiding om je als fotograaf te vestigen. Voor het maken van bruidsreportages en studio fotografie zijn deze vesti gingspapieren nog steeds een vereiste. Voordat hij voor zich zelf begon had hij ervaring op gedaan in diverse branches van de fotografie. Zo is hij bijvoor beeld reclamefotograaf en be drijfsleider bij Dixons ge weest. Studio Twee jaar na de opening van de zaak op de Oude Haven ver huisde Foto Bob Noomen in april 1979 naar de Korte Sint- Janstraat. Hiermee kwam hij vrijwel in het hart van het Zie- rikzeese winkelgebied terecht en kreeg hij de beschikking over veel meer ruimte. Deze ruimte was echter on-econo- misch verdeeld over de winkel en de studio. Laatstgenoemde was erg klein. „Voor het maken van groepsfo to's moest ik de mensen vanuit de winkel in de studio op de goede plaats zetten", zegt Bob. „Daar komt bij dat het werken in zo'n kleine ruimte erg be nauwend was, zowel voor mij als voor de klanten". In 1989 is er met een interne verbouwing verandering in deze situatie ge komen. De studio werd ver groot en nu kunnen er pro bleemloos groepen tot 25 perso nen in de studio op de foto. De ontwikkeling in de fotogra fie is de afgelopen jaren ontzet tend snel gegaan. Té snel vol gens Bob Noomen. „Maar te genwoordig zijn we in wat rus tiger vaarwater terecht geko men. Op dit moment zijn de fa brikanten alleen nog tegen elkaar aan het opboksen om de kleinste camera met de meeste mogelijkheden te vervaardi gen". Dit leidt er volgens hem toe, dat in de toekomst de spiegelreflex-camera vervan gen wordt door de compact- camera, waar alles op- en aan zit, tot en met een 180 mm- zoomlens toe. Deze ontwikke ling springt ook in op het feit dat tegenwoordig steeds meer mensen de fiets meenemen op vakantie. Een grote tas met alle foto-apparatuur is dan erg on handig om mee te nemen. De meest in het oog springende ontwikkeling van de laatste ja ren is de zogenaamde elektro nische fotografie. Deze heeft het mogelijk gemaakt dat er van een video-film aparte fo to's gemaakt kunnen worden. Beeldje voor beeldje kan de film worden bekeken en van elk gewenst stukje film kan een foto worden gemaakt. Het resultaat van een dergelijke af druk is van een goede kwaliteit al geeft Noomen toe, dat het niet op kan tegen een mecha nisch gemaakte foto. Zijn ver wachting is dan ook, dat het gewone fotorolletje voorlopig nog wel enige jaren blijft be staan. Aanbiedingen De dia zal volgens hem nog meer terrein verliezen dan tot dusver het geval is. Dia's geven wel een mooier beeld volgens Bob Noomen, maar het verto nen ervan is erg bewerkelijk. Zeker wanneer we dit vergelij ken met een foto-cd-speler. Dit stil blijven staan, want bij de minste of geringste beweging wordt hij door de hond gegre pen. Vervolgens werden enkele overvallen in scene gezet. Steeds weer was het de pak werker die het onderspit moest delven tegen de trouwe vier voeters, die hun baasje te allen tijde beschermen. Daarbij was goed te zien dat de honden duidelijk plezier had den in hun werk. Met een steeds weer hevig kwispelende staart grepen ze keer op keer de pakwerker in de mouw, wanneer deze ten aanval trok of probeerde te vluchten. Vol gens Bas Visser, voorzitter van de WVSD, is dat ook precies de bedoeling van de vereniging. „Niet alleen de mensen, maar ook de honden moeten het leuk blijven vinden. Het is tenslotte maar een spelletje", zegt hij. Om de toeschouwers ervan te overtuigen dat het inderdaad maar spel is, begaven de bege leiders zich tenslotte met hun honden tussen het publiek. De honden lieten zich gewillig aanhalen door de aanwezige kinderen en één van de vrou welijke aanwezigen gaf zelfs nog onbewust een korte de monstratie volgen aan de lijn met een voor haar onbekende hond. Hetzelfde gold overigens ook voor de hond, maar het bleek dat het voor hem niet zo veel uitmaakt van wie hij een commando krijgt. Examen De Werkhonden Vereniging Schouwen-Duiveland kwam dit weekend overigens nog een keer in actie. Zaterdag 1 mei werd het Verkeerszekerheids- examen afgenomen. Hierbij moeten de hónden en hun bege leiders aantonen dat ze zich zonder problemen in het ver keer kunnen mengen, zonder hierbij andere honden en men sen lastig te vallen. Van de elf combinaties die aan het" exa- men deelnamen slaagden er ne gen. Twee combinaties moeten het examen nog een keer over doen. De geslaagden zijn Sil via Mol met de bouvier Pidou, Marja Oranje met de bouvier Cara, Hester Praet met de Do- bermann Ayla, Peter Smalheer met Boy, Gerry Boerefijn met Tijger, Cock Boerefijn met Arex, Ivo Wassenberg met Cie- do en Jo Maas met Wendy (alle maal Duitse herders) en Mare Brassem met de Rottweiler Boy. Wie nog meer wil weten van de WVSD kan het beste eens gaan kijken op het trainingsveld aan de Hogezoom in Burgh- Haamstede. De trainingstijden zijn dinsdag- en vrijdagavond tussen 19.00 en 21.30 uur. en za terdagmiddag vanaf 14.00 uur. apparaat is sinds september vorig jaar op de markt en maakt het mogelijk om foto's vanaf een compact disc op tele visie te kijken. De foto's wor den hiervoor van het negatief op een cd gezet. In totaal kun nen er ongeveer honderd foto's op een cd, waarmee vervolgens van alles gedaan kan worden. Bijvoorbeeld een foto uitver groten en op zijn kop zetten. De enige vereiste hiervoor is het in bezit hebben van een speciale foto-cd-speler. Maar hierop kunnen dan ook de gewone (muziek-)cd's afgespeeld wor den. Op dit moment is het al leen nog maar mogelijk om kleinbeeld-negatieven op een cd te zetten, maar volgens Noo men kunnen binnenkort ook achtergrondmuziek, oude fo to's en dia's op het kleine schijfje worden gezet. De ver wachting van Bob Noomen is dat het systeem in de toekomst verder uitgebreid wordt, maar de nieuwe ontwikkelingen zul len volgens hem nog wel even op zich laten wachten. Bob Noomen viert het vijftien jarig bestaan van zijn winkel met diverse aanbiedingen ge durende de maand mei. „Op een receptie kun je maar een beperkt aantal mensen uitno digen terwijl het op deze ma nier mogelijk is om iedereen iets aan te bieden", zegt hij. In mei worden bijvoorbeeld alle foto-rolletjes tegen een geredu ceerd tarief ontwikkeld en af gedrukt evenals het laten ma ken van vergrotingen op posterformaat. Ook het laten afdrukken van een foto op een placemat maakt deel uit van de actie-maand. die bovendien sa menvalt met de mei-actie van de Zierikzeese Ondernemers Centrale (ZOC) en het Foto- feest '93 van 12 tot en met 22 mei, hetgeen het vijftienjarig bestaan extra feestelijk maakt. Eerste keer gelijk prijs ZIERIKZEE - Je hebt van die wensen die voor het geluk geboren lijken te zijn. Die doen een keertje mee aan een prijsvraag of een loterij en winnen dan de eerste beste keer meteen een prijs. Tot die catego rie geluksvogels behoort ook Jos Schoonhoven uit Zierikzee. Woensdag won de 21-jarige MTS-student een door de Slavenkas bekostigde reis op De Een dracht. Nu er al lange tijd geen Zierik zeese zeevaarders meer moeten worden vrijgekocht uit handen van de Barbarij se piraten, wordt het geld (althans de rente-opbrengst van het kapi taal) uit de Slavenkas sinds jaar en dag gebruikt voor het financieren van een reis van een jongere met De Eendracht. Die reis wordt jaarlijks ver loot. Dit jaar waren daarvoor elf ge gadigden. Aanmerkelijk meer dan het jaar daarvoor toen slechts twee jongeren meedon gen naar een reis met De Een dracht. Die geringe belangstel ling van toen was voor de com missarissen van de Slavenkas aanleiding om het principe van het financieren van een kooi uit de Slavenkas ter discussie te stellen. In januari werd, zo zei commissaris F. K. Vos be sloten het nog een keertje te proberen door deze keer wat ZIEMIKZEE - Na de expositie van hun werk in de Vierschaar van het Zierikzeese stadhuis exposeren enkele verstande lijk gehandicapten hun werk opnieuw. Dit keer fungeert de bibliotheek De Stolpe in Zie rikzee als expositieruimte en wel van dinsdag 11 mei tot en met donderdag 27 mei. De ten toonstelling daar wordt dins dag 11 mei om 19.00 uur ge opend door burgemeester mr J. J. P. M. Asselbergs. De exposanten maken deel uit van de teken- en schilderclub Zonder Omweg die zaterdag morgen in de Lichtboei bijeen komt om er te tekenen en te schilderen. De expositie die vanaf dinsdag 11 mei in biblio theek De Stolpe te zien is toont aan dat het werk van verstan delijk gehandicapten zich door een geheel eigen stijl en een zeer helder kleurgebruik on derscheidt van ander schilder werk. De persoonlijke beeld taal die de cursisten van Zon der Omweg met penseel op pa pier hebben gezet is niet alleen oorspronkelijk, maar vooral ook herkenbaar door alle emo tionele expressie, die daaruit spreekt. eenvoudiger vragen voor de deelnemers te verzinnen. Vragen over het jaartal waarin de Slavenkas is opgericht en de soort vogels die op het dak van de Lutherse kerk te zien zijn, bleken inderdaad voor ieder een te beantwoorden te zijn en ook de vraag welke vis Job Baster in zijn hand heeft lever de geen probleem op. Alle elf inzenders bleken die vragen goed te hebben beantwoord zo dat burgemeester mr J. J. P. M. Asselbergs probleemloos een winnaar kon trekken. Dat werd dit keer.de 21-jarige Jos Schoonhoven uit Zierikzee, tweedejaars student uurwerk techniek aan de MTS in Rotter dam. Na enkele jaren in Drei- schor te hebben gewoond ver blijft Schoonhoven sinds een jaar binnen de Zierikzeese stadsmuren. In ieder geval lang genoeg om te weten dat het dak van de Lutherse kerk gesierd wordt door twee zwa nen, het symbool van de Luthe ranen. Niet alle vragen kon de win naar van de reis met De Een hoorn uit het blote hoofd beantwoorden want voor een paar daarvan moest hij toch wel enig speurwerk verrichten in de bö'ékën over Zierikzee die bij hem thuis op de plank staan. Die moeite bleef niet zonder resultaat, want gelijk de eerste keer dat hij met de Slavenkas-verloting meedeed won Schoonhoven de reis. Een uitstapje waarnaar hij hu al reikhalzend uitziet. Óp een zeilreis met zijn school na is het zeilen en zeker het zeezei- len voor de MTS-student een onbekend avontuur, waarop hij zijn schoolvakantie maar wat graag afstemt. Advertentie Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een D kwartaalabonnement f 48,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 46,— C jaarabonnement f 183,— jaarabonnement met autom. afschr. k f 173,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam adres postcode Dhr./mevr. plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: 2E Zend de bon In open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. CU Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. spoor goed gevolgd heeft krijgt hij het voer als beloning. Met het pakwerk kan pas worden begonnen wanneer de hond van tanden heeft gewisseld. Wanneer men besluit om pak werk te gaan doen vormt het appèl een verplicht onderdeel. Demonstratie ZIERIKZEE - Voor Bob Noomen begon het allemaal op 30 maart 1977. Toen opende hij op de Oude Haven in de oude bakkerij van Van Liere een fotozaak. Hij kon dus een jaar geleden reeds zijn vijftienjarig bestaan vieren, maar hij vindt het reëler om dit nu pas te doen. „De zaak bestaat immers pas vijftien jaar als er vijftien jaar opzitten", aldus Bob Noomen. Bob Noomen kwam al vanaf zijn twaalfde jaar op een cam ping in Westenschouwen voor dat hij zich definitief in Zierik zee vestigde. Zijn moeder was hem vanuit Rotterdam voorge gaan. Omdat hij voor zichzelf wilde beginnen en niet in de concurrentieslag in Rotterdam verzeild wilde raken, vroeg Bob aan zijn moeder of zij wil de kijken of er in Zierikzee een Bob en Simone Noomen willen al hun klanten laten meegenieten van het vijftienjarig bestaan van Foto Bob Noomen. (Foto: Joop van Houdt). Ook al lijkt het er soms niet op, voor zowel de hond als de pakwerker blijft het een spelletje. (Foto: Joop van Houdt). BURGH-HAAMSTEDE - De Werkhonden-Vereniging- Schouwen-Duiveland bestaat dit jaar vijf jaar. De vereniging is voortgekomen uit de Bouvier-club, die in verband met een gebrek aan leden opgeheven werd. Voor iedereen die iets met een hond wil doen werd besloten tot de oprichting van een nieuwe club. Op deze club kan men met allerlei honden terecht, van groot tot klein, voor het volgen van diverse opleidingen. Tijdens de demonstratie in Burgh-Haamstede op Koning innedag kregen de toeschou wers een goede indruk waartoe de werkhonden in staat zijn. Allereerst werden de honden aan het publiek gepresenteerd waarna enkele volgoefeningen aan de lijn volgden. Hét accent bij de presentatie lag op het feit dat de honden slechts oog hadden voor hun baas en totaal geen interesse voor elkaar toonden. Na de presentatie werden met een aantal honden enkele appèl-oefeningen ge daan. De honden moesten gaan zitten en liggen op commando en bij hun baasje komen wan neer deze hiertoe het comman do gaf'. Hierna was het de beurt aan twee werkhonden die een de monstratie gaven van het zoge naamde IPO-3 programma. IPO-3 is de kwalificatie voor de meest gevorderde werkhon den. Het programma bestaat uit speuren, appèl en pakwerk. Het speuren werd in verband met de voor dit onderdeel te kleine Beatrixweide niet ge toond. Deze demonstratie be gon met het onaangelijnd vol gen. De begeleiders liepen in allerlei richtingen over het veld, waarbij de honden geen moment vari hun zijde weken. Op het commando „sta" bleven de honden abrupt staan terwijl hun baasjes rustig doorliepen. Evenzo was dit het geval bij de af-oefening, waarbij de honden op commando op de grond gin gen liggen om pas weer op te staan nadat ze door hun baas geroepen werden. Maar niet al- leen het blijven zitten of liggen beheersen de honden tot in de puntjes, ook het zogenaamde vooruit sturen vormt voor hen geen probleem. De twee bege leiders hoefden maar één keer „Vooruit" te roepen en de hon den sprintten naar voren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 1