nmo WEEKEND RECEPT lieve mensen dier in het vizier Het goede nieuws uit de Sahel Daling autoverkopen mede door BPM-effect Grote hobbymanifestatie voor zowel jong als oud Wie geeft Molly aandacht? Hoogste tijd voor finale voorlichting mosselsector Grevelingen- vissers in het nauw Beperkt zaad bestand eist beheerste zaadvisserij Kom in de Kooi-dag als reactie van vogelhouders Ligfiets wint prijs 365- dagen-fiets Geef moeder Een "Parel" kado ALNO durft... met keukens die tot de verbeelding spreken. Ossobucco a la gremolata Geslaagde proefvaart met nieuwe Maaskant-kotter WOENSDAG 5 MEI 1993 15 Ik hou van oude mensen hun kennis en hun rust bij hen kom ik weer op verhaal en ze vragen dan, of ik een koekje lust. Ik hou van jonge mensen 't leven kan niet gek genoeg hun energie lijkt onuitputbaar 't is nooit te laat, altijd te vroeg. Ik hou van zuigelingen bijzonder zijn hun wensen een fles en een boertje ik hou van heel veel mensen. Langeweg AMSTERDAM - De verkoop van nieuwe personenau to's in Nederland is in de eerste drie maanden van dit jaar uitgekomen op 114.327 stuks. Vergeleken met het eerste kwartaal van 1992 toen de afzet 170.200 eenheden bedroeg betekent dit een daling van 32,8 procent. Vanwege het BPM-effect kun- nen de cijfers van dit jaar niet zonder meer met die van vorig jaar vergeleken worden. De werkelijke daling bedraagt on geveer veertien procent. Normaal gesproken worden namelijk aan het eind van het jaar minder auto's geregi streerd en is er een zogenaam de overloop naar het nieuwe jaar. Op deze manier vindt een registratie plaats waardoor een auto optisch een jaar jon ger is. De afgelopen jaarwisse ling heeft zich echter een omge keerd effect voorgedaan. De onzekerheid over het wetsvoor stel Belasting op Personenau to's en Motorfietsen (BPM), waardoor personenauto's per 1 januari 1993 mogelijk aanzien lijk duurder zouden worden, heeft ertoe geleid dat een aan tal kopers hun nieuwe auto juist in de laatste maanden van 1992 heeft laten registreren. Het resultaat daarvan was dat het verkoopcijfer van nieuwe auto's aan het eind van het jaar DEN HAAG - Minister Kooij- mans van buitenlandse zaken brengt van 21 tot en met 25 mei een bezoek aan vijf landen in het Middenoosten: Egypte, Sy rië, Libanon, Jordanië en Is raël. Zijn woijicdvoerder heeft dat dinsdag meegedeeld. De Nederlandse bewindsman maakt de reis om met een aan tal van zijn collega's kennis te maken en om zich te oriënteren op het vredesproces in het Midden-Oosten. Kooijmans was al voor een bezoek uitge nodigd door zijn Israëlische collega Peres en zijn Egypti sche ambtgenoot Amr Moussa. onevenredig hoog en begin dit jaar verhoudingsgewijs veel la ger was. Om een correcte vergelijking tussen beide kwartalen moge lijk te maken en een zuiver beeld te krijgen van de werke lijke marktontwikkeling moet dit BPM-effect uit de cijfers ge licht worden. Dit kan door de registraties over een iets lange re periode te bekijken. Duide lijk komt dan het BPM-effect uit de cijfers naar voren. Met name in december 1992 werden ruim drie keer zoveel auto's ge registreerd als in de vergelijk bare maand een jaar eerder, maar ook in november was het effect "van de BPM-wetgeving al zichtbaar. De werkelijke da ling van de markt bedraagt al dus ongeveer veertien procent, hetgeen neerkomt op een afna me van 29.151 auto's. Deze daling wordt veroorzaakt door de feitelijke conjuncture le ontwikkeling en het afgeno men vertrouwen in de econo mie. In Nederland is de daling van de autoverkoop overigens beperkt in vergelijking met de meeste andere Europese lan den. Gemiddeld bedroeg deze in Europa de eerste drie maan den ruim zeventien procent. Volgens verwachting van de Europese vereniging van auto fabrikanten ACEA zal de afzet dit jaar in Frankrijk, Spanje en Italië tien tot vijftien pro cent lager liggen, in Duitsland twintig procent en in Zweden vijftien tot twintig procent. Voor Nederland en België wordt, een teruggang van tien tot twaalf procent verwacht. De RAI handhaaft de eerder gedane verkoopprognose van 450.000 460.000 auto's. NIEUWERKERK - In de Kattenopvang van de Sophia- Vereeniging tot Bescherming van Dieren in Nieuwerkerk zit de gecastreerde kater Molly. Hij is één jaar oud en donker cypers gekleurd. Deze levenslustige kater zal graag weer in een gezin worden opgenomen. Met soortgenoten kan Molly het wel vinden, maar met honden heeft hij liever geen contact. Wie regelmatig wat aandacht aan hem wilt besteden, krijgt daar ook veel vriendschap voor terug. Overigens zitten er in de opvang nog een aantal katten die wachten op een goed tehuis. Voor eventuele verdere inlichtingen kan men bellen, telefoon 011141583. De eigenaar van de hond, die vorige week vermeld werd, heeft zich nog niet bij het Dierenasiel Schouwen-Duiveland in Zierik- zee gemeld. Twee honden, een Weimaraner en een Labrador, wer den bij dit asiel ondergebracht. Zij werden gevonden bij de ha ven van Bommenede bij Zonnemaire. De eigenaren wordt ver zocht contact op te nemen met het dierenasiel Schouwen-Duive land, telefoon 01110-17013. In dit asiel zitten nu zes honden en vijftien katten. (Foto: Joop van Houdt). BRUINISSE - De uitgifte van nieuwe mosselpercelen wordt vertraagd door het uitblijven van de finale voorlichting. Vo rig jaar mei zijn weliswaar nog 40 proefpercelen op de Ooster- schelde uitgegeven, maar lang niet alle bedrijven die een compensatie hebben geclaimd werden tot nu toe gehono reerd. Als de mosselsector de als nor maal beschouwde een miljoen mosseltonnen op jaarbasis wil blijven behalen, zal er snel een uitbreiding van het aantal sta biele percelen moeten komen. De reden dat dit op de lange baan wordt geschoven is de tra ge afwikkeling van een flink aantal lopende juridische pro cedures. Het geduld van Produktschap- voorzitter Dick Langstraat raakt langzaamaan echt op: ..De overheid, ik denk dat de minister van verkeer en water staat zich daarachter ver schuilt, is waarschijnlijk wat minder begaan met de proble men in deze sector. De betrok ken bedrijven blijven in de kou staan en dat vind ik een vorm van onzorgvuldig bestuur. De kleinere bedrijven hebben het toch al zo moeilijk, maar dat is blijkbaar niet meer interes sant. Stabiliteit is nodig om weer rust op de mosselmarkt te krijgen." BRUINISSE - Als het aan de woordvoerders van de kleine rechtse partijen in de Vaste Kamercommissie ligt, komt er snel een compensatieregeling voor de zeven palingbedrijven op het Grevelingenmeer. Door een wijziging in het be leid van de overheid is het wa ter op deze voormalige zeearm in plaats van zoet steeds zouter geworden. De Grevelingenvis- sers die van oorsprong mossel kwekers zijn, hebben tijdens de afsluiting van de Grevelin- gen in 1971 de keuze gemaakt om een palingbedrijf op een zoet Grevelingenmeer te begin nen. Door de jaren heen is het meer echter alleen maar zouter geworden, waardoor de resul taten van deze ondernemers elk jaar teruglopen. Om het hoofd boven water te houden hebben verschillende onderne mers naast de fuikenvisserij op de Grevelingen naar alterna tieven gegrepen, zoals de firma H. Schot en Zonen (BRU 3) die inmiddels een moderne paling kwekerij runt en de gebroeders W. en P. Bout (BRU 49) met het kweken van mossels in hang- cultures. Leerling (RPF) en Van der Vlies (SGP) hebben minister Bukman van landbouw, na tuurbeheer en visserij ge vraagd of er mogelijkheden zijn dat deze vroegere mossel- kwekers hun oude beroep weer ter hand kunnen nemen. Buk man reageerde schouderopha lend en bleef het antwoord schuldig. BRUINISSE/ZIERIKZEE - De mosselsector heeft bij de direc tie visserijen een voorstel in gediend om in de tweede en de derde week van mei drie dagen per week in de Waddenzee op mosselzaad te vissen. Als er zes dagen zijn gevist, wil men evalueren of het de moeite waard is om verder te gaan, in totaal zijn er vijftien visdagen aangevraagd. Gezien het resultaat van de zaadinventarisatie zal het voor de kwekers dit voorjaar geen vetpot worden. De stormen in de afgelopen maanden hebben een forse tol geëist. Als de mos- selwerèld de zin krijgt worden in de eerste twee weken plusminus 200.000 tonnen op gevist. Voorgesteld is op de dinsdag, woensdag en donderdag te vis sen in de diepere gedeelten van het westelijk wad. Elke kwe ker is verplicht om zijn dag vangst dezelfde dag te laten meten en te lossen. De 88 ver gunninghouders, die met onge veer 80 schepen aan de zaadvis serij zullen deelnemen, krijgen toestemming om van 's mor gens 7.00 uur tot 's avonds 18.00 uur te vissen. De directie Visserijen heeft voor maandag 3 en dinsdag 4 mei een zoekvergunning afge geven. Dit voorjaar krijgen de kwekers toestemming om met maximaal 15 schepen de bevis- bare bestekken te onderzoe ken. Uit Zierikzee doen de ZZ5 en de ZZ 7 mee. Van de Bruse vloot nemen de BRU 9, BRU 74. BRU 26, BRU 27 en de BRU 68 hieraan deel. Vrouwen in Burkina Faso onderweg naar huis met de oogst van de moestuin, koolbladeren, in zak ken op hun hoofd. DEN HAAG - Novib voert in de eerste twee weken van mei actie voor de bewoners van de Sahel. Deze mensen leverden een opmerkelijke prestatie. Terwijl zo'n tien jaar geleden landen als Burkina Faso, Mali en Senegal nog geteisterd werden door hongersno den, zijn nu veel mensen in staat zich te voeden met eigen opbrengsten. Het is zelfs mogelijk om een deel van de verhoogde graan opbrengsten te bewaren in graanopslagplaatsen voor dro ge tijden. Hiernaast zijn er moestuinen aangelegd waar vi taminerijk voedsel verbouwd» wordt en worden er bomen ge plant om de verwoestijning van de grond tegen te gaan. Steeds meer mensen kunnen lezen en schrijven en worden getraind in het verlenen van medische zorg. Voor de mensen in de Sahel is dit sensationeel nieuws. Novib heeft de succesvolle ont wikkelingsprogramma's van de plaatselijke bewoners steeds gesteund. Om honger en droogte ook in de toekomst geen kans meer te geven is die steun ook op dit moment nog hard nodig. Daarom zamelt Novib in de eerste twee weken van mei geld in voor projecten in de Sahel. In veel plaatsen in Nederland wordt huis-aan-huis gecollecteerd. Maatregelen De plaatselijke bewoners in de Sahel zijn succesvol, omdat zij sinds de rampen in de jaren tachtig een aantal structurele maatregelen hebben getroffen. Er zijn graanbanken opgezet waarin de oogst wordt opgesla gen, waardoor er ook in tijden van schaarste nog graan te ver krijgen is tegen betaalbare prijzen. De graanopbrengsten worden verhoogd door de aan schaf van landbouwmaterialen en door de boeren verder te scholen. Meer mensen hebben een inkomen, doordat er met hulp van Novib onder meer dorpswinkels en zeepfabriek- jes zijn opgezet. De structurele hulpverlening helpt de bewo ners van de Sahel om door te gaan. Om zo veel mogelijk mensen in Nederland op de hoogte te brengen van deze positieve ont wikkelingen in de Sahel en hen ervan te doordringen dat ver dere hulp geboden is heeft een team van AVRO's Télevizier opnamen gemaakt in de Sahel. Dinsdag 11 mei kan iedereen met eigen ogen zien wat er met structurele hulpverlening in Burkina Faso bereikt wordt. ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS - Zaterdag 8 mei wordt in heel Nederland een Kom in de Kooi-dag ge houden. Duizenden vogelhouders zetten die dag hun kooi open. Niet om de vogels te laten wegvliegen, maar om het publiek de gelegenheid te geven, een kijkje te komen nemen. Té lang en te vaak zijn vogel houders volgens de Nederland se Bond van Vogelliefhebbers afgeschilderd als vogelvan gers, dierenmishandelaars, clandestiene handelaren, stro pers en wat al niet meer. De vo gelhouders hebben daar zelden in het openbaar op gereageerd. Hierin willen ze met de Kom in de Kooi-dag verandering in brengen. Kweekperiode Deelnemende vogelhouders zijn herkenbaar aan een opval lende 'oranje poster voor het raam. Voor de datum 8 mei is gekozen omdat de vogelhou ders dan veelal in de kweekpe riode zitten. Zo kan het pu bliek niet alleen zien, hoe de vogels worden gehouden en verzorgd, maar ook hoe ermee wordt gekweekt. Op die manier wil men aanto nen, dat woorden als kooi, ge vangenschap en tralies in de vogelliefhebberij niet die bela den betekenis hebben, die er meestal aan wordt toegekend. Dierenvrienden Volgens de vogelhouders, heb ben de vogels in de kooi het goed. Ze worden zo optimaal mogelijk verzorgd, gevoed en gehuisvest. Ze zijn allemaal dierenvrienden, die het beste met de vogels voorhebben en zoveel mogelijk kennis verga ren om de levende have in goe de conditie te houden. Dat de vogelhouders in principe na tuurliefhebbers en -bescher mers zijn is ook wat de NBvV aan het publiek wil laten zien. Of zij hierin slaagt zal zaterdag 8 mei blijken. ZIERIKZEE/MIDDELHAR NIS - Een geveerde driewielige ligfiets met een zelfdragende aluminium carrosserie, de Al- leweder, heeft de prijs voor de 365-dagen-fiets gewonnen. Het oorspronkelijke ontwerp van de fiets, waarmee maxi maal dertig kilo bagage ver voerd kan worden, was reeds zeven jaar geleden het eindexa menwerkstuk van HTS-stu- dent Bart Verhees. Zijn ont werp werd door Flevobike in Dronten aangepast voor mas- safabricage. De Alleweder is voorlopig alleen leverbaar als bouwpakket. Het is een bruik bare en bovenal verrassende ligfiets. Maar hoe praktisch ook, voor algemeen gebruik blijft de ligfiets een klein arti kel. EINDHOVEN - Galerie Con- tempo, met vestigingen in Eindhoven en Maastricht, heeft ter gelegenheid van haar eerste lustrum twaalf Neder landse kunstenaars bereid ge vonden belangeloos een kunst werk te maken. Advertentie Geef voor moederdag een Parel-kadobon voor verschillende schoonheids behandelingen t.w.v. 25,-50,- of meer. DE, PAREL, Babelweg 2,4357 BT Domburg, telefoon 01188-3230 Bel voor meer informatie tel. 01188-3092 nvaeew-U** KUURCENTRUM. THEATER. CAFE'S EN RESTAURANTS I |N00**6V Advertentie ALNOQUARZ is de keuken waarin kleuren en lijnen gewaagde kon- frontaties aangaan. De vol maakte kombinatie van vorm, funktie en betaalbaarheid. Wie de uitdaging aan durft zit met ALNO op het juiste spoor. Wereldklasse in woonkeukens MELISSANT: Keukencentrum Tieleman Binnenweg 7a. Tel. 01877-2555. U heeft nodig voor 4 personen: 4 kalfsschenkels van circa tweeëneenhalve centimeter dik zout peper tijm 1 venkelknol, in reepjes ge sneden rozemarijn 4 grote tomaten teentje knoflook 125 gram champignons, in vieren gesneden 1 eetlepel boter of margarine 1 deciliter witte wijn Voor de gremolata: 8 ansjovisfilets sap van 1 citroen geraspte citroenschil 2 eetlepels peterselie Zet de römertopf tien minu ten onder water. Wrijf het vlees in met zout en peper en leg het op de bodem van de uitgelekte römertopf. Bestrooi het met wat tijm en rozemarijn en leg hier en daar een klontje boter. Snijd de ontvelde en ontpit te tomaten in vieren en ver deel die samen met de ven kel, champignons en de uit geperste knoflook over het vlees. Leg de deksel erop en schuif de römertopf in een koude oven. Stel de oven in op 220°C (gasstand vijf). Na drie kwartier voorzichtig één deciliter witte wijn toe voegen. Ovenstand nu terug naar 150°C (gasstand drie) en de römertopf nog drie kwartier met deksel erop in de oven laten staan. Gremolata: Hak de ansjovisfilets fijn en vermeng ze met het sap van de citroen, de geraspte citroenschil en twee eetle pels heel fijngehakte peter selie. Als de römertopf circa an- derhalf uur in de oven staat, haal het deksel er af en ver deel de gremolata over de schenkels. Zet de römertopf nog vijf minuten zonder deksel terug in de oven. Ser veer de kalfsschenkels in de römertopf. Lekker met risotto of pasta. Voedingswaarde per portie: Energie: ±1170 kj (280 kcal) Eiwit: 28 gram Vet: 16 gram Koolhydraten: 6 gram - STELLENDAM - Bij Maaskant Shipyards in Stellen dam is onlangs met goed gevolg de technische proef vaart gehouden van het ms Morgenster. Het vaartuig van het zogenaamde gesloten achterschip-type draagt het registratienummer HD-29 en is ingeschre ven in het vissersregister in Den Helder. Op 15 mei wordt het schip over gedragen aan rederij Jac. Bak ker en Zonen bv. Het voldoet aan alle eisen van de Neder landse Scheepvaart Inspectie en heeft het certificaat van deugdelijkheid voor Vaarge- bied 2. De lengte van het vaar tuig is 44 meter. De breedte be draagt negen meter. Geluidniveaus Op het vaartuig is een visver werkingsinstallatie naar eigen ontwerp aangebracht met scharnierbare deklasten. Deze installatie bestaat verder uit stortputten in het werkdek, een afvalkoker met onderdek- se doorvoering, een drie voudige visstortkoker, een ele vator, twee uitzoekbanden, twee spoelmachines en twee striptafels. Het schip is voorzien van een elektrisch tankmeetsysteem voor zowel gasolie- als drink waterbunkers. Tévens is het uitgerust met een brandstof- overvulalarm systeem. Voor het lossen van de vis zijn twee elektrische lieren geplaatst. De geluidniveaus voldoen ruimschoots aan de eisen van de SI. Zo werden geluidniveaus van rond de 65 dB gemeten met als opmerkelijke uitschieter naar beneden een niveau van 60 dB in de schippershui. 'm 'S-HERTOGENBOSCH - In het laatste weekend van de meivakantie, op 7, 8 en 9 mei houdt de Brabant hallen Hobbywereld '93, een nieuwe manifestatie voor het hele gezin, het is een internationale ten toonstelling voor creatieve en technische hobby's. Hobbywereld '93 bestaat uit drie onderdelen, te weten Hob- byTbch, HobbyCreatief en Spe len en Bouwen. Er zijn ruim negenhonderd deelnemers, verdeeld over vijftig overkoe pelende organisaties en vereni gingen, individuele hobby isten, fabrikanten en impor teurs. De toeschouwers kunnen niet alleen kijken naar wat zij te bieden hebben. Kinderen kun nen gratis spelen en bouwën met lego, meccano, treinen en nog veel meer. Tévens zijn er mooie bouwsels te bewonderen van de Lego Bouw wedstrijd. Voor de allerkleinsten zijn er eenvoudige bouwspelen en voor de al wat oudere kinderen ingewikkelde constructiemate rialen. Veel staat hierbij in het teken van spelend bouwen, als voorbereiding op latere hobby activiteiten. Voor het tonen van de creatieve hobby's is een groot plein ont worpen, Kreatiek genaamd, waarop een verscheidenheid van activiteiten plaatsvindt op creatief gebied. Er worden ook gratis inloopcursussen gehou den met medewerking van be kende schrijvers uit hobby bladen. Hier kan de bezoeker kennismaken met technieken en materialen op het gebied van pergamano, kartonnage, origami, kantklossen en ande re creatieve hobby's. Het doen staat hierbij centraal. Voor de bezoekers die geïnte resseerd zijn in modelbouw zijn alle toonaangevende fabri kanten, agenten en importeurs op het gebied van modelbouw, treinen, auto's, vliegtuigen en schepen aanwezig in de Bra banthallen. Tbonaangevcnde modelspoorbouwers tonen bo vendien de allernieuwste tech nieken. Maar niet alleen bin nen is er van alles te zien. Bui ten vliegen helikopters, racen radiografisch bestuurde auto's en rijden stoommodellen. Hob- byTéch staat in het teken van het vijftig-jarig jubileum van de Nederlandse Vereniging Van Modelbouwers. Zij geven een superpresentatie van deze ver eniging met topmodellen van ruim honderd aangesloten ver enigingen en hobbyisten. Hobbywcreld '93 is vrijdag 7 en zaterdag 8 mei tussen 10.00 en 18.00 uur te bezoeken. Zon dag 9 mei zijn de poorten van 10.00 tot 18.00 uur geopend.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 15