A MAANDAG 3 MEI 1993 NR 25351 laat", zei een lid van de Oranje- verening Ouwerkerk vol en thousiasme. Het was dan ook heel gezellig op de Ouwerkerk- se Ring. Er stonden kraampjes en men kon er spelletjes doen. Natuurlijk was het terras met de hitte zeer in trek. Veel ge vels van de huizen in het dorp waren versierd met een vlag, maar uitgebreide versieringen, zoals de Oranjevereniging had gevraagd, waren maar bij een klein aantal huizen aange bracht. Onder andere bij de fa milie Van Gerven die hun gevel versierden met grote papieren bloemen. ,,Ik heb ze uitgeknipt en op karton geplakt en de kin deren hebben ze geverfd", ver telde Ineke van Gerven. Het re sultaat werd door de jury be loond met de eerste prijs. De optocht die door Ouwerkerk trok had het thema Sport en spel. Er waren twee wagens bij, een waarop een sport school werd uitgebeeld en een zeer toepasselijke waarop peu ters in een zandbak zaten te spelen. Een vredesoptocht van cow boys, indianen, huifkarren was te zien in Kerkwerve. Tiental len kinderen waren in de kist met oude kleren gedoken of hadden vader en moeder aan het werk gezet. Er waren dan ook zeer fraaie creaties te be wonderen tijdens de optocht door het dorp. Eerder op Ko ninginnedag had men de kin deren bezig gehouden met spel letjes. Daar bleek grote belang stelling voor te bestaan. ,,Er hebben zo'n honderd kinderen meegedaan", aldus P. Bodbijl van het Oranjecomité. Verder werd in de Middenschouwse kern het zogenaamde brieven- bussenspel gespeeld waarbij kinderen opdrachten moesten vervullen die te maken hadden met twaalf provincies. Acht ploegen deden in Kerkwerve mee met de Zeskamp. „Vroeger deden we de Sterkste-man wedstrijd, maar we wilden dit jaar weer eens iets anders doen", aldus Bodbijl. De deel nemers moesten onder meer ringsteken per fiets, vrachtwa gen trekken, en met een ploeg van zes man tegelijk op pad op twee overmaatse ski's. Het Zeskamp-spektakel bracht aar dig wat dorpsbewoners op de been. In de avonduren was er voor de liefhebbers een auto- puzzelrit. Het spel stond ook centraal in Serooskerke waar het terrein rond de kerk was omgetoverd in een circuit van Hollandse spelletjes. De deelnemers mochten drie uur doen over in totaal tien spelletjes. Zo moes ten de deelnemers het aloude zaklopen beoefenen en kwa men zij voor de opgave te staan om een blik gevuld met water tussen de benen geklemd naar een waterbak te vervoeren. „Dat kan natuurlijk helemaal niet, maar dat maakt het er al leen maar leuker op", aldus R. J. de Groot, voorzitter van de Dorpsgemeenschap Seroosker ke. Hij had op Koninginnedag samen met een aantal andere vrijwilligers handenvol werk aan het in goede banen leiden van de spelletjes. Het Konin- ginnefeest werd in Seroosker ke traditiegetrouw afgesloten met een barbecue voor het hele dorp in de Kerktuin. „Dat heb ben we dat tot nu toe elk jaar nog gedaan", aldus De Groot. „En elk jaar is dat weer net zo gezellig". In Haamstede waren alle Koninginnedag-activiteiten ge- contreerd op de Beatrixweide en hoewel dit terrein net even buiten het dorp ligt, wist men de weg er naar toe goed te vin den. „Er zijn er veel van het dorp, maar er zijn ook veel mensen uit andere gemeenten en ik heb ook al aardig wat Duiters gezien", aldus B. Stuit van de Oranjevereniging. Hij stond zaterdag in de grote feesttent achter de tap en was één van de mensen die zich in zette voor het welslagen van het Koninginnefeest in Haam stede. Het programma was zeer gevarieerd, maar de meeste aandacht ging toch, vooral toen de zon op z'n hoogst stond, uit naar een zitplaats op het riante terras. Vandaar hadden de toe schouwers een prima uitzicht op een evenement als touw trekken tegen een brandweer wagen. „Het was eerst de be doeling dat er tegen een paard touwgetrokken zou worden", aldus Stuit. „Maar het beest bleek hoogzwanger, dus heb ben we het programma maar aangepast, want dat was niet verantwoord geweest". In Renesse was het op Koning innedag druk maar het was niet duidelijk of men nou spe ciaal voor het vieren van Ko ninginnedag naar de Bad plaats gekomen was. Niette min waren er behoorlijk wat belangstellenden om de op tocht met praalwagens te zien. De deelnemers aan de optocht hadden als opdracht simpel weg 'Renesse' meegekregen en dat dat een thema is waar je veel kanten mee op kunt bleek tijdens een rondgang langs de praalwagens. Wethouder Veer- hoek's geesteskind, het auto mobiliteitsscenario, bleek deelnemers te hebben geïnspi reerd tot het in het leven roe pen van een speciale Stoofweg- De winnende versierde gevel in Ouwerkerk. Tijdens het waterspel van de Zeskamp in Zierikzec verdween meer water over de deelnemers dan in het vat. Strand Shuttlebus. De geiten- fokvereniging had wel een zeer speciale geit weten te vangen, en op weer een andere wagen werd een imitatie van Paul de Leeuw's 'Ik heb een Euromast' ten beste gegeven'. Het jongetje op een van de praalwagens was zo verdiept in zijn spel op het 'strand' dat hij waarschijnlijk niet eens merkte dat hij in een optocht meereed... Heel anders ging- het toe in Noordwelle. Daar moest men zich in de meest vreemde boch ten wringen om de knotsgekke opdrachten die men in het ka der van een speciaal spelpro- gramma voor jong en oud had verzonnen te kunnen vervul len. Zo kregen de deelnemers, geheel in stijl van Koninginne dag opdracht om voor de jury het Wilhelmus te zingen, waar bij begeleiding op geïmprovi seerde muziekinstrumenten (zoals potten en pannen) ver plicht was. Muzikaal niet altijd even verheffend, maar wel goed voor veel plezier en daar draaide het uitdrukkelijk om in Noordwelle. Tijdens de gezamenlijke brood maaltijd konden de deelne mers aan het spelprogramma onderling ervaringen uitwisse lingen over de manier waarop zij inhoud hadden gegeven aan de opdrachten. Daarna volgde de huldiging van de winnende groep, waarna men het podium nog op moest voor de play- backshow. Het eerste dat in Noordgouwe opviel was de fraaie ere-poort aan het begin van de Vijver bergstraat, compleet met por tretten van prinses Juliana en koningin Beatrix en een kroon. De ere-poort was de trots van de Oranjevereniging. „We heb ben die poort al vijf jaar, maar dit jaar hebben meneer Gerrit- se en mevrouw Nelisse er een nieuwe kroon voor gemaakt. En die portretten heeft me vrouw Nelisse ook zelf geschil derd. Daar zijn wij best wel trots op", aldus mevrouw M. Hilleman-Roodenburg, voor zitter van de Oranjevereniging Noordgouwe/Schuddebeurs. Zij moest vrijdag vanuit een rolstoel toezicht houden op het spelletjescircuit op het plein voor het dorpshuis. „Ja, het is hier steeds druk geweest hoor. En dat voor zo'n klein dorp". Spelplezier stond dan ook voorop bij de Oranjemarkt in Noordgouwe en daarbij was aan iedereen gedacht. Voor de kinderen waren er allerlei be hendigheidsspelletjes, voor de ouderen1 was er bingo en wie wat agressie af wilde reageren kon zich uitleven in een kus sengevecht op een balk. In de avonduren werd op het par keerterrein bij het dorpshuis een gekostumeerde korfbal wedstrijd gespeeld. Een van de hoogtepunten van het Koninginnefeest in Sirjans- land was de Zeskamp voor kin deren en volwassenen. „Er is veel belangstelling voor", al dus D. Fluyt, voorzitter van de Belangenvereniging Sirjans- land Vooruit die verantwoorde lijk was voor de organisatie van het Koninginnefeest in het Duivelandse dorp. De deelne mers aan de Zeskamp kregen het niet cadeau. Zij moesten onder meer een -spekgladde- zeephelling overwinnen, een kruiwagenrace doorstaan, boomstam werpen, ringwer- pen, boomstam werpen en nog veel meer. „Er zijn gelukkig geen ongelukken bij gebeurd", aldus Fluyt. „En de koek en zopie-tent doet ook goede za ken. Het Koninginnefeest in Sirjansland werd afgesloten met een gezellige avond, com pleet met Rad van Avontuur, in het dorpshuis. In Zierikzee werd het Konin- Op de Beatrixweide hij Haamstede zochten veel mensen het (grote) terras op. Een van de praalwagens tijdens de optocht in Renesse. ginnefeest traditiegetrouw ge opend met een muzikale rond gang van Kunst en Eer met in hun kielzog kinderen op ver sierde fietsen. Na het officiële startschot door burgemeester mr. J. J. P. M. Asselbergs wer den op het Havenplein duiven gelost. Op de schoolpleinen van de Theo Thijssenschool, basisschool 't Kofschip en de Willibrordusschool werden kinderspelen gehouden. Op sportpark Bannnink konden de kinderen in de middaguren sportief hun krachten meten. Zierikzee bood tijdens Koning innedag zoals altijd weer een feestelijke aanblik. Menige straat was versierd met vlag gen, slingers en wimpels en veel Zierikzeeënaars hadden ter ere van Koninginnedag de nationale driekleur uitgehan gen. Veel belangstelling was er voor de terassen op het Haven plein en de horeca deed goede zaken. Eén van de hoogtepun ten van de Koninginnedagvie ring in Zierikzee was de groots opgezette Zeskamp. Achttien ploegen hadden zich ingeschre ven voor dit grootse spektakel. Gelukkig voor hen bleef het de hele middag droog en zonnig. Hetgeen overigens geenszins wilde zeggen dat de deelne mers droog bleven. Tijdens het waterspel verdween meer wa ter over de deelnemers dan in het vat dat gevuld diende. Na een spannende strijd kwam het tweede team van Dansschool Janvier als overwinnaar uit de bus. Op de tweede plaats ein digde het team van desCorne- liastichting. De ploeg van Wout Lokker Coiffures legde beslag op de derde plaats. De prijs voor de meest originele Zeskamp-outfit ging naar het team v&n Kunst en Eer dat in het strijdperk trad gehuld in fraaie, van muzieknoten voor ziene, pakken. De troostprijs ging naar UtZ-team. De Zes kamp trok veel publiek naar het Zierikzeese Havenplein. Tekst: Marijke Vael en Piet Kleemans Foto's: Joop van Houdt Een stoet old-timers maakte een rondrit over Schouwen- Duiveland. Daar zat onder meer deze fraaie Borgward Isabella hij.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 7