tijden sinds De warmste Koninginnedag 6 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Aan de Brouwersdam bij Scharendijke werden de mogelijkheden van terreinwagens gedemon streerd. De schandpaal kwam eraan te pas in Brouwershaven. SCHOUWEN-DUIVELAND - De oranjezon die zo uitbundig scheen dat de temperatuur opliep tot tropische hoogte, drukte dit jaar zijn stempel op de viering van Koninginnedag op Schouwen-Duiveland. Heel veel mensen brachten de dag in luchtige kleding buiten door. Hoewel een aantal van hen de voorkeur gaf aan het strand, was ook de belangstel ling voor de diverse Koningin nedagactiviteiten groot. De zeskampespelen Waaraan wa ter te pas kwam vormden een ware oase in de middaghitte en in Renesse en Ouwerkerk reed in de optocht een zeer toepas selijke wagen waarop peuters in badpak in het zand zaten te spelen. De vele tientallen vrij- wiliigers die zich inzetten voor een goed verloop van de Koninginnedag-activiteiten lieten, bij de temperaturen die opliepen tot 29 graden Celsius, menig zweetdruppeltje. Maar gelukkig waren er ook de nodi ge kramen, openlucht-tappen en terrassen waar de verkoe lende dranken gretig aftrek vonden. In Nieuwerkerk begon de Ko ninginnedagviering al om 07.45 uur met een lawaaiop- tocht door het dorp en vervol gens een aubade voor het ge meentehuis waar het Duive- landse college van b en w met hun dames in het zonnetje stonden. „Het is een schitte rend schouwspel om met dit mooie weer al die kinderen te zien, uitgedost met oranje en rood/wit/blauw", aldus burge meester A. Bergshoeff. In zijn toespraak zei hij dat Duive- land zich dit jaar bijzonder verbonden voelt met koninin- gin Beatrix vanwege het be zoek dat Hare Majesteit in fe bruari aan de gemeente bracht ter herdenking van de Waters noodramp. Die koningsgezind heid bleek ook uit het zingen van het Wilhelmus, het Zeeuws Volkslied en het oud-vader landse lied Komt vrienden in het ronden, die volgden op het vlaghijsen door de Duiveland- se scoutinggroep Zekato. Daar na was er de hele dag van alles te doen op de feestelijk versier de Ring. „Zo, die gaan de lucht niet meer in", stelde de heer C. J. de Later laconiek vast toen enkele oranje ballonnen met een knal uit elkaar spatten. De bejaarde man was 27 jaar bestuurslid van de Oranjevereniging Oos- teriand en ontbrak ook vrij dagmorgen niet bij het begin van de Koninginnedagviering in het dorp. Ruim driehonderd kinderen trokken met versier de fietsen en wagentjes in op tocht door het dorp, vooraf ge gaan door Oosterlands Fanfa re. Op het Hofplein werden de oranje, met gas gevulde ballon nen die zij bij zich hadden, op gelaten. Bijzondere onderdelen in het Oosterlandse Koninginnedag programma waren de skelter- race voor de jeugd en de spelle tjes die werden verzorgd door de Duivelandse brandweer. „Vanmorgen om zeven uur zijn we al begonnen rond te rijden. Langs Sirjansland, Nieuwer kerk en Oosterland. Want we vonden dat de mensen op Ko ninginnedag vroeg wakker moesten zijn", aldus de leden van de Bruse jeugdsoos De Pul. Met hun boerenwagen, waarop behalve een schotelantenne en vele bierkratten ook een flinke geluidsinstallatie stond, is dat vast gelukt. Iedereen kon mee geniete van de house-versie van Oranje Boven. De Bruse burgemeester A. Vogelaar las aan het begin van de Koninin- ginnedag de tekst voor van een gelukstelegram dat namens de Bruse bevolking werd ver stuurd om de koningin geluk te wensen. In Bruinisse werd de feestelijke en warme dag door gebracht met de Brulympics; sportieve en vooral maffe spe len in sporthal de Vanger en ve le evenementen in een speciaal voor de gelegenheid opgestelde tent. „Die jurk heb ik gevonden tus sen de verkleedspullen. Hij is heel mooi, alleen de bolletjes wol op mijn borst zakken een beetje". De twaalf-jarige Alexandra Dijkstra uit Drei- schor was een van de kinderen uit dit dorp die zich op het grasveld rondom de kerk prachtig uitdosten ter ere van Koninginnedag. Het Oranje comité had gezorgd voor grote dozen met daarin verkleed- spullen, schminkattributen en materiaal waarmee lawaai- instrumentjes konden worden gemaakt. „Ik vind het heel leuk om me te verkleden, dat doe ik thuis ook best vaak", al dus Alexandra. De verkleed partij zorgde voor een feestelij ke sfeer op de mooie Ring van Dreischor. Een ander hoogte punt van de viering in dit dorp was de inmiddels traditionele Zeskamp. Een oorverdovend getoeter klonk tussen de kraampjes van de Oranjemarkt in Zonnemai- re toen alle kinderen uit het dorp daar een vlaggetje en een toeter kregen. Zelfs een grote hond deelde in de feestvreugde doordat hij rondliep met twee vlaggetjes in zijn bek. In de kinderoptocht die 's morgens door het dorp trok zag men een zeerover, bruidjes, Pippi Lang kous, een muisje, indianen en zeerovers, want het thema was dit jaar vrij in Zonnemaire. De Koninginnedagviering in dit dorp kende zoals altijd vele hoogtepunten. Onder meer de show van old timers, het open podium waarbij ongeveer tien mensen optraden en het spel Hints dat 's avonds in het dorpshuis werd gespeeld. Ernst bij het hijsen van de vlag en het zingen van het volkslied. „Een dansje om de totempaal. Met heel veel herrie en kabaal. Want wij zijn indianen. Oehoe, oehoe, oehoe". Dat zong de jeugd op de Markt in Brou wershaven. Rondom het stand beeld van Jacob Cats bouwden zij van palen, behangpapier en verf een compleet indianen dorp. Sommige wigwams wer den zorgvuldig beschilderd met indianensymbolen en ge zichtjes, maar andere kinderen 'wierpen' met de kwast de verf van een afstandje op hun india- nentent. Dat had tot gevolg dat niet alleen de tent maar ook de stenen van het Marktplein én hun schoenen kleurrijk werden versierd. Het indianendorp omvatte ook diverse totempa len en een barbecue waar worstjes werden geroosterd. Het hele Brouwse Koninginne- dagfeest vond dit jaar weer op de Markt plaats. Het trok vele belangstellenden. Onder meer door de spelletjes die werden gepresenteerd door de Brouw se brandweer en de behendig heidswedstrijd 'niet laten zak ken'. „Het is gelukkig dat Koningin nedag in ons land een vaste plaats inneemt op de kalender. De meeste mensen accepteren en waarderen de monarchie. Dat heeft veel te maken met de manier waarop koningin Bea trix haar ambt uitvoert. Zij is erg betrokken bij alles wat zich in en buiten Nederland af speelt". De burgemeester van Middenschouwen, W. den Boer hield ter gelegenheid van Ko ninginnedag een gloedvol be toog voor het gemeentehuis in Scharendijke. Daar stonden ve le ouders met kinderen, die wa ren verkleed als circusfiguren en reden op versierde fietsen en wagentjes. In de zon ston den circusdirecteuren compleet met hoge hoed, vele clowns in verschillende uitmonsterin gen, indianen, cowboys en er was zelfs een klein tijgertje dat op de schouders van zijn vader zat. Omdat men in Scharendijke (nog) geen eigen muziekkorps heeft werd de stoet vooraf ge gaan door de Brouwse drum band Apollo en het Brouwse majorettenpeloton Apollonia. De Koninginnedag in Scharen dijke werd verder gevierd met kinderspelen, een playback- wedstrijd en demonstraties met terreinauto's op het Noord zeestrand langs de Brouwers dam. Thfeltje-dek-je. Met zevenmijls laarzen lopen, zwaan-kleef- aan, ratten vangen en met be hangsellij m schuimpjes op het huisje van de heks plakken. Het waren allemaal spelletjes die ter gelegenheid van Ko ninginnedag werden gedaan in Ellemeet. De kinderen waren al enkele weken in sprookjess feer omdat op de OBS 't Mêêtje ter voorbereiding van koning innedag werd gewerkt op het thema sprookjes. Dat bleek voor de kinderen ook een sti mulans om zich prachtig uit te dossen. Tijdens de optocht die door het dorp trok zag men Sneeuwwitje en de kabouters, de gelaarsde kat, de heks en Klein Duimpje. De kinderen tot acht jaar zaten op een wa gen waarop een prachtig kasteel was gemaakt. De oven- ge sprookjesfiguren liepen over straat. Vanwege de warm te werden de diverse kostuums na de optocht al snel omgewis seld voor iets luchtigers. Want men kon nog meedoen aan een fietspuzzeltocht, een play- backshow en een Oranjebal. „Wij gaan door tot vanavond In Noordwelle werd door kinderen en volwassenen gespeeld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 6