LAMPLICHT OVER HET ERF Eindexamenleerlingen bezetten RSG Commissie unaniem achter nieuw bouwplan De Smidse Spetterend Laatste School Dag feest in zestiger jaren stijl Omwonenden zitten nog met aantal vragen Andere organist Ars Musica- concert .Beter Wonen Tien jaar kinder- nevendienst gevierd met museum- bezoek Sporenschildpadjes geboren in reptieleneentrum Iguana 4 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEE - 'Dit is ons doel, we kraken de boel'. 'Baas in eigen school'. 'Peace make not war'. 'LSD'. Span doeken met deze teksten op het gebouw van de Regionale Scholengemeenschap Professor Zeeman gaven aan dat de school afgelopen woensdag bezet was. Een bezetting die overigens niet voortkwam uit onvrede bij de leerlingen, maar die alles te maken had met de LSD; de Laatste School Dag. De bezetting van de school, en daarmee het LSD-feest, begon aan het begin van de middag toen leden van het comité de spandoeken ophingen en met een megafoon omriepen dat de school bezet was en iedereen naar buiten moest gaan. Tfer- wijl het schoolplein volstroom de begon daar een openlucht concert door de band No Nose; een gelegenheidsformatie waarin een aantal RSG- leerlingen zat die ook deel uit maken van de groep Moa- tenoaiers uit Zierikzee. Zij speelden vooral rockmuziek, waaronder ook enkele num mers uit de zestiger jaren. Leerlingen en leraren Daarna begon een quiz waar aan teams deelnamen waarin zowel leerlingen als leraren za ten. Zij kregen theoretische vragen te beantwoorden, maar moesten ook een aantal prakti sche opdrachten uitvoeren. On der meer het beklimmen van een rubberen helling die flink glad was gemaakt met water. Een van de onderdelen van het LSD-feest was karaoke; het meezingen met muziek die men via een koptelefoon hoort en waarvan de toon of snelheid is gewijzigd. Het feest werd in de avonduren voortgezet in een bar in Renesse. Ondanks de suggestieve naam LSD-feest verzekérden de leerlingen dat op het schoolplein geen drugs of alcohol werden gebruikt. ,,Dat is hier streng verboden". De bezettersin actie. (Foto: Joop van Houdt). ..Nee, wij zijn niet ontevreden. Naar school gaan is natuurlijk altijd vervelend. Maar soms is het een beetje leuk. Net als vanmiddag, het is nu heel ge zellig op het schoolplein", al dus Louisa Roose uit Zierikzee en Eva de Lange uit Brouwers haven. Zij maakten deel uit van het Laatste School Dag comité, een groepje eindexa menleerlingen dat evenemen ten organiseerde om van de laatste schooldag voorafgaand aan de eindexamens een ge denkwaardige dag te maken. Van 13 tot en met 27 mei moe ten ruim 180 leerlingen van de RSG eindexamen Mavo, Havo of Atheneum doen. Maar daar dacht men woensdag nog even niet aan. Veel van de eindexa menkandidaten kwamen naar school in kleding uit de jaren zestig. Want via een democrati sche stemming waren de six ties gekozen als thema voor het Laatste School Dag feest. ,,Dit zijn oude kleren van mijn moe der en tegenwoordig zijn ook weer India-jurken te koop in sommige winkeltjes", aldus Eva en Louisa die ook geheel in stijl op blote voeten rondliepen en bloemen in hun haar had den. BURGH-HAAMSTEDE - „Aan alle wensen is tege moet gekomen. Ik ben heel blij met dit plan". Dat was het commentaar van SGP/RPF/GPV-woord- voerder J. van den Berge op het nieuwe bouwplan De Smidse. Het plan werd vorige week voorgelegd aan de commissie ruimtelijke ordening van de ge meente Westerschouwen. De commissie schaarde zich unaniem achter het nieuwe, totaal aangepaste, bouwplan. Eerder was een ander bouw plan ter tafel geweest. Daarbij werd uitgegaan van twee bouwlagen. Dat schoot zowel bij de gemeenteraad als bij de omwonenden in het verkeerde keelgat. In allerijl werd een nieuw bouwplan ontwikkeld en dat nieuwe plan, waarbij de tweede bouwlaag is geschrapt en het plan ook op andere pun ten is aangepast, werd door. de leden van de commissie RO en thousiast ontvangen. Wel kwam een delegatie van de om wonenden met een aantal vra gen. Positief Alvorens de kwestie ter discus sie te stellen legde commissie voorzitter wethouder ir. C. W. Veerhoek nog even in het kort uit wat het verschil is tussen het oude en het nieuwe bouw plan De Smidse. In het oude bouwplan was rekening gehou den met de bouw van zeven ap partementen. In het nieuwe bouwplan wordt uitgegaan van de bouw van vijf eengezinswo ningen. ,,Het college is hier heel positief over", aldus Veer hoek. „Wij denken dat uitvoe ring van dit plan bijdraagt aan de schoonheid van Burgh-Haamstede. SGP/RPF/GPV-woordvoerder J. van den Berge kon zich daar helemaal in vinden. Hij zei bij zonder blij te zijn met het nieu we plan. Ook CDA-commissielid A. J. Padmos liet zich zeer positief uit over het nieuwe plan. „We hebben al eerder geconclu deerd dat er in die hoek iets moet gebeuren want zoals het er nu uitziet is het geen voor beeld van dorpsschoon, aldus Padmos. Hij noemde het een pré dat in het nieuwe plan re kening gehouden wordt met het dorps-aangezicht. „Dit plan komt tegemoet aan al on ze wensen", aldus Padmos. PvdA-woordvoerder J. C. Hen- drikse liet zich in dergelijke bewoordingen uit. Hij stelde dat de bezwaren die de PvdA eerder tegen het oude plan had nu door het nieuwe plan zijn weggenomen. „De privacy voor de omwonenden is aan vaardbaar, en dit plan past be ter in de omgeving dan het ou de plan", aldus Hendrikse. Hij pleitte voqr het behoud van de naam De Smidse en de ka rakteristieke travaille. VVD- woordvoerder C. A. Hoorweg zag zich veel gras voor de voe ten weggemaaid. Hij sloot zich aan bij het pleidooi van Hen drikse voor behoud van de tra vaille. „Dat is uniek en dat moet echt behouden en onder houden worden", aldus de libe raal. Wethouder ir. C. W. Veer hoek stelde in reactie op de woorden van Hendrikse en Hoorweg dat het college zeker zal zoeken naar wegen om de travaille te behouden. „Eigen lijk liggen de plannen er al, maar is er nog geen geld voor", aldus Veerhoek. Een delegatie van de omwonen den kwam tijdens, de commis sievergadering nog met een aantal vragen. Zo wilden zij weten hoe de achterzijde van de te bouwen woningen eruit komt te zien en zeiden zij zich af te vragen of de toekomstige bewoners van de nieuw te bou wen huizen mogelijk toestem ming zou krijgen voor bijvoor beeld het bouwen van een dak kapel of balkon. De omwonen den wilden ook het oordeel van de welstandscommissie over de opzet van het .nieuwe plan'we ten. Voor wat, betreft dat laat ste kon wethouder Veerhoek mededelen dat de welstands commissie haar fiat reeds heeft gegeven aan de plannen. Hij zegde toe de overige vragen schriftelijk te zullen beant woorden. ZIERIKZEE - Tijdens het laat ste Ars Musica-concert van dit seizoen, dat op woensdag 5 mei wordt gehouden in de Grote Kerk te Zierikzee, speelt niet mevrouw W. Bil maar de heer K. van Eersel op het orgel. Mevrouw Bil moest afhaken in verband met een blessure aan haar hand. De Goese organist die haar vervangt speelt dezelf de orgelwerken die al eerder stonden geprogrammeerd voor het concert. Verder treedt het koperensemble Paul van Bel- zen op. Het Ars Musica-concert begint om 20.00 uur. Door CATALIJN CLAES/EWOUT SPEÈLMAN 11 Justine haalt de schouders op. 'Dat rid der te voet zal wel meevallen en de tij den zijn niet meer als vroeger. Jij doet of je een keuterboertje bent'. 'Als een boer niet oppast is-ie dat gau wer dan-ie denkt, Justine. Wat denk je van die schadepost van de tarwe? Wat denk je dat dat ons kost? Ja, jij ook, want we eten er allemaal van, van het bedrijf. Vorig jaar waren de pootaard- appelen al ver beneden de prijs, de boe ren werken tweemaal zo hard en het gaat steeds beroerder. 'Vergeleken bij vijf jaar geleden is de glans eraf, en goed ook. De boer van tegenwoordig moet nog meer dan vroeger met zijn twee benen stevig op de grond staan. De boer van tegenwoordig kan zich geen buitenissigheden of kromme sprongen meer veroorloven'. 'Maar Roelof méént het', zegt Justine nadrukkelijk. Ze kijkt op naar haar man. Ze heeft hem nog nooit zo ernstig horen praten, nog nobit heeft hij haar deelgenoot gemaakt van zijn zorgen. De boer die dubbel zo hard werkt als vroeger en toch tweemaal zo weinig verdient! Plotseling begrijpt ze iets van de zor gen. die een 'grote' boer kan hebben om zijn bedrijf draaiende te houden. 'Zo heb ik het nog nooit bekeken', zegt Justine, 'ik dacht dat jij geen zorgen om geld had'. Haremen glimlacht en streelt Justines haar. Ze is nu opeens in zijn ogen een klein kind, dat schrikt van iets waar van ze denkt dat het niet kan bestaan, niet tastbaar is. 'Zo erg is het ook weer niet', zegt hij ge ruststellend, 'de Van Deldens kunnen zich best redden, voorlopig is het niet nodig dat ze bij de bank aankloppen. Maar als ik jou je zin geef, Justine, en Roelof zijn gang laat gaan met die muziekmakerij en die hoe heet dat conservatoriumstudie, wat dan? Vol gens meester Haverhoek is er geen vuiltje aan de lucht, dat haalt hij en overal komt hij met glans door'. Hij zegt het toch met een zekere trots, maar laat er dan gewild-schamper op volgen: 'Nou, ik moet het nog zien. Voor mij zijn het allemaal nog maar holle woorden. Dat gaat duizenden kosten, mijn kind. Voor een beurs hoeft Haremen van Delden niet aan te kloppen, vrije boeren worden voor vol aangezien. Een boerderij met ruim honderd bunder eigen grond, dan ge ven de heren niet thuis'. Hij zwijgt even, kijkt de kamer rond, laat zijn blik rusten op het oud harmo nium en zegt zuchtend: 'Laten we nu eens aannemen dat meester Haverhoek geen gelijk krijgt, dat er in plaats van tóch een vuiltje aan de lucht een hele regenbui losbarst. Dan spoelt al mijn geld in de sloot en Roelof is dezelfde oude knecht, 'net zoals hij begon: een gewone boerenjongen die op het be drijf thuishoort. Ik heb hem al laten studeren, maar waar hij wat aan heeft: de agrarische kant uit. Allemaal theo rie, nu kan hij die in praktijk brengen. Waar is dat gemakkelijker dan op het familiebedrijf. Zijn bedje is opge maakt! Hij is boer en hij blijft boer. We hebben één zo'n harlekijn in de familie gehad, ik zal ervoor zorgen dat we er geen domme August bij krijgen'. 'Ik houd er maar mee op', denkt Justi ne en staat op om hond Bart, die aan de kamerdeur staat te krabben, binnen te laten. Winnen doet ze het toch niet, Harmen is meer dan ooit boer, de boer die een grote figuur kan zijn als hij op zijn eigen bebouwde akkers loopt, maar ook de gestalte van een droevige koning kan aannemen als het in zijn kleine koninkrijk misgaat, en de nóg kleinere mensen rondom het niet kun nen begrijpen waar het toch in zit en hoe het toch komt. (wordt vervolgd) ZIERIKZEE - Vanavond, maandag, wordt in het kan toor van woningcorporatie Be ter Wonen aan de Calandweg in Zierikzee een districtsver gadering gehouden. De verga dering begint om 19^30 uur. Op de agenda van de vergade ring onder meer het reglemeht van de klachtencommissie. Verder komt tijdens de verga dering het huurprijsbeleid voor 1993 aan de orde. Tussen januari 1993 en januari 1994 moet de totale huursom met 4,75 procent stijgen. De maxi male huurverhoging per indi viduele woning bedraagt vol gens de stukken voor de verga dering zes procent. In tegen stelling tot in voorgaande ja ren is er geen minimale huur verhoging per individuele woning. Het doel hiervan is om een meer marktgerichte huur- aanpassing mogelijk te maken. ZIERIKZEE - Onlangs vertrok een bus voor kinderen en bege leidsters naar het Afrika- museum in Berg en Dal. Met het museumbezoek werd tien jaar kindernevendienst in de Willibrordusparochie in Zie rikzee gevierd. In de afgelopen maanden wa ren tijdens de kinderneven dienst al verschillende Afrika- activiteiten ontplooid. Vanuit de werkgroep kinderneven dienst was besloten om met de kinderen mee te doen met het Vastenactie-project van Cari tas, te weten een project in Noord-West Ghana voor het dorpje Chaggu. Voor dit pro ject werd zowel door de kinde ren als door de volwassenen geld ingezameld vopr het aan schaffen van gereedschappen voor het zelf bouwen van stevi ge huizen die niet meer in el kaar zakken bij zware regen val. Om de kinderen wat beter te informeren werd eind fe bruari een dia-serie gedraaid over Wonen en werken in Gha na. Zo ontstond het idee om naar aanleiding van tien jaar kin dernevendienst een bezoek te gaan brengen aan het Afrika- museum waar een echt Gha- nees woonerf te bezichtigen is. Aan de hand van een project map werden de kinderen voor bereid op een bezoek aan het nagebouwde woonerf. Op en rond het erf speelden de kinde ren tijdens hun bezoek een dag uit het leven van een Afrikaan se familie na. Allerlei werk zaamheden werden verricht, zoals het stampen van maïs, het halen van water bij de put en het werken op het land. Als afsluiting van het hele Afrika- gebeuren wordt in het weekend van 26 en 27 juni in de Willi- brorduskerk een Bantoe viering gehouden. Tijdens deze viering staan centraal de Afri kaanse muziek en de Afrikaan se religie. Advertentie Lattenbodem, spiraal, boxspring of een natuurlijk waterbed. Met die keus legt u de basis voor komfort en gezondheid. Bedspecialist Deurloo geeft u graag persoonlijk advies. deurloo intermeubel Haringvlietplein 4. Zierikzee. Tel. 01110-12946 's Maandags gesloten Donderdagavond koopavond Dinsdag 4 mei NEDERLAND 1 15.53 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 16.00 uur Journaal. 16.09 uur AVRO Service Salon, gevarieerd middagmagazine. 17.19 uur Hoogste versnelling. Auto-magazine. 17.45 uur Boggle, woordspel. 18.15 uur Sesamstraat. 18.30 uur Jeugdjournaal. 18.40 uur Het klokhuis. 18.55 uur Honderdste afleve ring van Vinger aan de pols. Medisch magazine. 19.50 uur Dodenherdenking. 20.10 uur Journaal. 20.30 uur De brug, Nederland se serie. 21.16 uur AVRO Televizier, ac tualiteitenrubriek. 21.52 uur Birds of a feather, Engelse comedyserie. 22.20 uur Rondom tien, praat programma. 23.00 uur Cheers, Amerikaanse comedyserie. 23.23 uur Kwispelen, cursus voor honden en eigenaren. 23.49 uur Journaal. NEDERLAND 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.35 uur Blinde hartstocht, Australische soapserie. 16.00 uur Journaal. 16.05 uur Samson, Belgisch kindermagazine. 16.40 uur Club Veronica. The matisch jongerenmagazine. 17.10 uur Countdown, muziek programma. 17.50 uur Van Inkel's choice, popjournaal. 18.00 uur Journaal. 18.20 uur Voyager. Serie rond avontuur, natuur, tehcnologie en human interest. 19.05 uur Wallenberg: A hero's story. 3-delige Amerikaanse miniserie. 19.50 uur Dodenherdenking. 20.20 uur Wallenberg: A hero's story. 3-delige Amerikaanse miniserie. 21.50 uur Nieuwslijn, actuali teitenrubriek. 22.30 uur Wallenberg: A hero's story. 3-delige Amerikaanse miniserie. 23.20 uur Reclame en promo tie, afl. 8. 23.50 uur De geschiedenis van het geld. Numismatiek. Voor lichtingsprogramma. 23.55 uur Journaal. NEDERLAND 3 08.53 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 14.00 uur Twadde Wraldkriich: Underdükers. 18.00 uup Journaal. 18.15 uur Gekleurd verleden. Spelprogramma. 18.45 uur Credo. Korte film over de oorlog naar een gedicht van Ernesto Cardenal. 18.55 uur Nationale herden king. Herdenkingsbijeen komst in de Nieuwe Kerk in Amsterdam in aanwezigheid van HM de Koningin en ZKH Prins Claus. 19.30 uur Onbekend monu ment. 19.45 uur Nationale herden king. Herdenkingsbijeen komst op de Dam bij het Natio naal Monument in aanwezig heid van HM de Koningin en ZKH Prins Claus. 20.30 uur Staken in de oorlog. Maart je van Weegen praat met mensen die in de Tweede We reldoorlog meededen aan pro teststakingen. 21.10 uur Requiem - W. A. Mo zart. Uitgevoerd door de Eng lish Baroque Soloists. 22.00 uur Journaal. 22.10 uur Sportjournaal. 22.25 uur Nova, actualiteiten programma. 22.55 uur Trekking dagelijkse lotto. 22.56 uur De gulden snede. Por tret van drie ateliers van kun stenaars. 23.26 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. RTL 4 06.00 uur Hei elei kuck elei, Luxemburgs programma. 06.30 uur RTL Classique. 07.00 uur RTL 4 Nieuws 07.05 uur Scooby Doo 07.30 uur RTL 4 Nieuws 07.35 uur Yogi Bear 08.00 uur RTL 4 Nieuws 08.06 uur The Bold the Beau tiful, Amerikaanse serie. 08.30 uur RTL 4 Nieuws 08.35 uur Santa Barbara, serie 09.00 uur RTL 4 Nieuws 09.10 uur Rad van fortuin 09.35 uur Goede tijden slechte tijden. Nederlandse dramase rie. 10.05 uur As the world turns. Amerikaanse serie. 10.50 uur Sons Daughters, serie. 11.15 uur RTL Shop 11.25 uur Denksportkampioen, spelprogramma. 11.50 uur Scrabble, spelpro gramma 11.55 uur Clip van de dag 12.00 uur Telekids 13.00 uur Ouders van nu, pro gramma over ouderschap en kinderverzorging. 13.30 ujir Lief en leed. Pro gramma waarin relaties en re latieproblemen centraal staan. 14.20 uur RTL Shop 14.30 uur Prijzenslag 15.00 uur General hospital, Amerikaanse soapserie. 15.45 uur Santa Barbara, Ame rikaanse serie. 16.15 uur The Oprah Winfrey show 17.00 uur 5 uur show, geva rieerd magazine. 18.00 uur RTL 4 zes uur nieuws 18.20 uur RTL 4 club 18.35 uur The bold the beau tiful, Amerikaanse serie. 19.00 uur Rad van fortuin, spel programma. 19.30 uur RTL 4 avondnieuws 19.50 uur RTL 4 weer 19.55 uur Voorbij voorbij. Ne derlandse speelfilm. 21.00 uur Goede tijden slechte tijden. Nederlandse dramase rie. 21.30 uur Hitbingo, showpro gramma waarin met kandida ten en de mensen thuis het spel bingo wordt gespeeld. 22.30 uur A Dangerous life, 6- delige miniserie. 00.00 uur RTL 4 laatste nieuws 00.15 uur The Oprah Winfrey show. Amerikaanse talkshow. 01.00 uur As the world turns, Amerikaanse soapserie. 01.50 uur Nachtprogramma. BRT 1 14.00 uur Schooltelevisie: West-Afrika. Afl. 1: Woestijn vorming. 14.20 uur Schooltelevisie: Geo grafisch kennen en kunnen. Afl. 7: Vakantie. 14.30 uur Schooltelevisie: Nieuws uit de natuur. Afl. 9. 17.00 uur Grensstad, serie. Afl. 77. 17.30 uur Snuffel, kleuterma gazine. 17.55 uur Tik tak, afl. 124. 18.00 uur Journaal. 18.10 uur Mooi en meedogen loos, serie. 18.35 uur Top score, spelpro gramma. 19.03 uur Buren, Australische serie. 19.25 uur Lotto-winnaars, me dedelingen en programma- overzicht. 19.30 uur Journaal en Sport. 20.00 uur De drie wijzen, quiz. 20.35 uur Hemel en Aarde. Thlkshow. 21.30 uur N.V. de Wereld, repor tage magazine. 22.00 uur I.Q., kwis. 22.30 uur Vandaag en Sport. 22.55 uur Programma van de Christen-Democratische Om roep. 23.20 uur Coda. BRT 2 18.50 uur Journaal. 19.00 uur Schooltelevisie. 19.20 uur Schooltelevisie: Aardrijkskunde: Geografisch kennen en kunnen. 19.30 uur Het capitool, Ameri kaanse soapserie. 19.53 uur Benny Hill, humor. 20.00 uur Zoo bekeken. 4- delige serie over de dierentuin. 20.30 uur Kijk uit.' 20.35 uur Han. het mysterie van de Lesse. Documentaire. 21.30 uur Journaal en sport. 22.00 uur The breakfast club. Amerikaanse speelfilm. VLISSINGEN - In het reptie lencentrum Iguana in Vlissin- gen zijn deze week twee spo renschildpadjes geboren, een voor Nederland unieke ge beurtenis. Dit heeft beheerder Ad Bom van de reptielenzoo vrijdag meegedeeld. Dc volwassen sporenschild- padden werden twee jaar gele den in ons land in beslag geno men, omdat ze werden ver voerd zonder de vereiste ver gunningen. De dieren werden ondergebracht in Vlissingen. Tferugzenden naar het land van herkomst Tbgo was niet moge lijk, omdat daar te weinig na tuurreservaten zijn. Daarom werd besloten de dieren tot voortplanting aan te zetten. Donderdag en vrijdag werden de sporenschildpadjes gebo ren. Ze hebben een gewicht van 35 gram en zijn kerngezond. Het geslaagde experiment met de voortplanting heeft beheer der Bom wel aan het twijfelen gebracht over de wetenschap pelijke kennis over de dieren. Volgens de vakliteratuur krui pen dergelijke baby-schildpad den na 280 dagen uit hun ei. In Vlissingen gebeurde dat al na 93 dagen. Het reptielencen trum verwacht de komende da gen nog meer geboortes van sporenschildpadden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 4