Ontspannen Koninginnedag op Vlieland en in Sneek tieeei- Hevig noodweer ontwricht treinverkeer in Limburg Monument opgeknapt Herdenkingsdienst, ANC'er Oliver Tambo Kleinschalig op Vlieland, massaal in Sneek Bewoners flat woningen geëvacueerd tijdens grote brand Meer steun onder Nederlanders voor militair ingrijpen Tussen Maastricht en Sittard VVD bepleit afschaffen van OV-kaart studenten 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEE - ,.Het is jarenlang niet meer dan een brede paal ge weest, en het heeft nu zijn oorspronkelijk zeggenskracht weer te rug. Daar ben ik heel blij om". Dat zegt kunstenaar ABraat uit Zierikzee en hij doelt daarmee op de recent uitgevoerde opknap beurt voor het door hem eertijds ontworpen monument ter nage dachtenis aan de Joodse inwoners van Zierikzee die tijdens de Tweede Wereldoorlog door de Nazi's werden weggevoerd. In 1957 werd het initiatief tot oprichting van het monument genomen middels een geldinzameling. De driehoekige zuil op de hoek van de Grachtweg en de Caiistraat in de Zierikzeese wijk Malta ver meldt aan één zijde alle namen van de door de Duitse bezetters weggevoerde Joodse Zierikzeeënaars. Een andere zijde van het monument heeft Braat benut voor een afbeelding vol symboliek. Die zijde van de zuil laat het rudiment van een geraamte zien, symbolisch voor het geweld dat de Joodse bevolking van Zierik zee in de Tweede Wereldoorlog werd 'aangedaan. Het hoofd van het skelet is echter vrijgebleven. ,,Dat is het symbool van de on overwinnelijke geest. Het lichaam kan gebroken worden, maar de geest niet", aldus Braat. (Foto: Joop van Houdt). 'Een echte zoon van Afrika UTRECHT - Ongeveer driehonderd mensen hebben zondag in Utrecht een dienst bijge woond ter nagedachtenis van Oliver Tambo, de ere-voorzitter van het Afrikaans Nationaal Congres (ANC). Tambo overleed 24 april op 75- jarige leeftijd aan een beroerte en is zondag in Zuid-Afrika begraven. De ANC-voorzitter heeft dertig jaar leiding gegeven aan de beweging. Pastor Mpho Ntoane roemde Tam- bo's „eenvoud en menselijk heid". ANC-lid Alexander Mbatha noemde Oliver Thmbo „een echte zoon van Afrika" en volgens Zolile Magugu, ANC-vertegen- woordiger in Nederland heeft Tambo een speciale plaats in het hart van veel Zuid-Afrikanen, zowel wit als zwart. Erevoorzitter Tambo is de tweede leider die het ANC in twee weken verliest. Drie weken terug werd de leider van de Zuid- afrikaanse Communisti sche Partij, Chris Hani, ver moord. Thmbo was sinds twee jaar erevoorzitter van het ANC. Hij gaf sinds 1960 vanuit Lusaka en Londen dertig jaar lang leiding aan het Afrikaans Nationaal Congres. De dienst was georgani seerd door ANC-Nederland, het City Pastoraat in Utrecht, de Raad van Ker ken en de gezamenlijke anti-apartheidsorganisa ties. Volgens W. van der Zee, secretaris-generaal van de Raad van Kerken Neder land zullen talloze mensen Oliver Tambo gedenken met eerbied en dankbaarheid. HILVERSUM - Ina Brouwer, Tweede-Kamerlid van Groen- Links, overweegt uit de poli tiek te stappen als ze er binnen een maand niet in slaagt een kandidaat te vinden met wie ze het lijsttrekkerschap voor de komende verkiezingen wil de len. Dat zei ze vrijdag voor de VPRO-radio. Ina Brouwer wil alleen lijsttrekker worden als ze die functie kan delen met een ander. Ze vindt het lijst trekkerschap te tijdrovend om dat in haar eentje te doen. DEN HAAG - Een onderoffi cier van de Nederlandse mari ne ligt in het veldhospitaal van Phumnimit in Cambodja, na dat hij licht gewond geraakt was door een granaatscherf. Dit heeft de woordvoerder van defensie in de nacht van zater dag op bondag meegedeeld. Aan de oostzijde van het kamp Phunthanapok, waar de mari nier met een aantal collega's verbleef, hebben onbekenden op 1 mei drie handgranaten ge worpen. Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 4 mei 02.25 138 08.30 -166 15.05 163 20.55 -137 ROOMPOT BUITEN 4 mei 00.50 147 07.25 -163 13.20 178 19.40 -136 BRUINISSE 4 mei 02.10 150 08.35 -174 14.45 170 21.05 -146 WEMELDINGE 4 mei 02.15 146 08.35 -171 15.05 169 21.05 -143 VLIELAND/SNEEK - De geestdrift over het bezoek van de koninklijke familie was vrijdag niet van de lucht; niet op Vlieland, niet in Sneek. Op het eiland was het, ondanks de duizenden toegestroomde gas ten, een vrij kleinschalig feest, in Sneek was het een massale gebeurtenis. De 1.090 Vlielanders hadden hun eiland speciaal voor deze Koninginnedag grondig opge poetst. Er was ook extra politie naar het eiland gehaald: de normale Vlielandse „politie macht" bestaat uit drie agen ten. Zij kregen vrijdag as sistentie van dertig collega's van het vaste land. Uitzonderlijk rustig De Koninginnedag-viering in Amsterdam is volgens een poli tiewoordvoerder uitzonderlijk rustig verlopen. De traditione le vrijmarkt werd dit jaar be zocht door vijf- a zeshonderd duizend mensen, dat aantal ligt aanzienlijk lager dan in voorgaande jaren. De politie van Den Haag heeft in de nacht van donderdag op vrijdag 38 aanhoudingen verricht tijdens de Haagse „Koninginnenach". De arrestanten hadden zich volgens de politie schuldig ge maakt aan vernielingen en vechtpartijtjes. Tijdens het be zoek van de koninklijke fami lie aan Vlieland wilden de ei landbewoners zich onderschei den van de naar schatting 5.500 gasten door een button te dra gen met „van hier". De Vlielan ders hechten volgens eigen zeg gen erg aan een ouderwetse viering „onder ons" van de of ficiële verjaardag van de vorstin. Door haar komst raakt dat „onder ons" nogal ver stoord, maar de aanwezigheid van de koningin en haar fami lie betekent toch een hoogte punt voor veel eilanders. Cranberry-thee Dat geldt zeker voor winkelier Hoedemaker. Hij zond de ko ningin twee jaar geleden Vlie landse cranberry-thee voor haar verjaardag en vroeg haar meteen zijn eiland eens te be zoeken. Het hoopgevende ant woord van het paleis ligt in zijn etalage: „de mogelijkheid is niet uitgesloten", schreef de particulier secretaresse van de koningin. Apetrots is Hoede- maker ook op de brief van com missaris van de koningin in Friesland Wiegel, die hem on langs schreef dat Koninginne dag dit jaar mede door hem, Hoedemaker, een succes kon worden. Ondanks de drukte was de viering van koninginne dag in beide plaatsen een gezel lig en ontspannen evenement, met enthousiast publiek en veel van de gebruikelijke volks- en kinderspelen, zoals het toch ietwat ondoorgronde lijke worst- en chips-rijgen op Vlieland. Onvermoeibaar Onvermoeibaar stapten de ko ningin en haar familie langs de menigte. De warmte leek voor het hoge gezelschap geen rol te spelen; de koningin bleef maar stralen en telkens enthousiast tekeningen, herinneringsbor den en. andere cadeaus in ont vangst nemen. De enige die van de koninklijke familie ont brak was prins Floris, de jongste zoon van Margriet en Pieter. Hij belde donderdag avond op het laatste nippertje af vanwege zijn studie. De prins staat voor zijn VWO- examen. De koninklijke fami lie waaide na het vertrek uit Sneek nog even uit op de - door talloze plezierbootjes gevolgde - Mozart, waar een zeer infor meel samenzijn was van de Oranjes met de mensen die dé viering van Koninginnedag op Vlieland en Sneek hadden ge organiseerd. Onder die organi satoren was ook Suus Soolsma van de Oranjevereniging van Vlieland. Deze duizendpoot leidt daar het koor, de drum band en zit in de fanfare. Vier maanden was ze druk geweest met de voorbereidingen voor Koninginnedag, maar ze had er van de 29e op de 30e april toch geen seconde minder om gesla pen. „Niet slapen doe je als je geopereerd moet worden of zo, niet als je zo'n aardig mens als de koningin gaat ontmoeten", aldus Suus. Niet alleen de ko ningin wordt aardig gevonden. Zo was er voor haar man een spandoek: „Lubje, Kok en Bol- kestein, prins Claus mag er ook wel zijn". De prinsen Wil lem Alexander, Friso en Mau- rits stalen harten door langs de route nog even terug te gaan naar een paar kennelijk verge ten ouderen om hen nog spe ciaal te begroeten. Voor de kroonprins was er ook het spandoek „Ik wil Willem". Premier Lubbers heeft in een vrijdagmorgen op radio en tv uitgezonden toespraak koning in Beatrix gefeliciteerd. Behal ve de koningin, die vrijdag Ko ninginnedag vierde, bracht hij ook zijn gelukwensen over aan prinses Juliana en mr. Pieter van Vollenhoven, die deze dag echt jarig waren. ROSMALEN - In verband met een grote uitslaande brand in een aantal winkels in het Bra bantse Rosmalen zijn maan dagmorgen vroeg 25 daarbo ven gelegen f Jatwoningen ont ruimd. De brahdweef móést eèri echtpaar met behulp'van een hoogwerker van een bal kon halen. Een woordvoerder van de brandweer heeft dit meegedeeld. De brand, die door nog onbe kende oorzaak is ontstaan in een kapperszaak, werd rond half vijf ontdekt. Het vuur werd'bestreden door de brand weerkorpsen uit Rosmalen, Den Bosch en Berlicum. De be woners werden geëvacueerd in verband met de heftige rook ontwikkeling. Drie mensen werden uit voorzorg overge bracht naar een ziekenhuis, maar hoefden daar niet te blij ven. Het is nog niet bekend hoe groot de schade is. HILVERSUM - Steeds meer Nederlanders vinden dat de westerse landen militair moe ten ingrijpen om zo een einde te maken aan de burgeroorlog in het voormalige Joegoslavië. Dit blijkt uit zondag gepubli ceerde resultaten van een NIPO-enquête in opdracht van Avro Radiojournaal. Van de bijna 500 ondervraagde Nederlanders vindt zo'n 75 pro cent ingrijpen nodig met als enig doel het verstrekken van noodhulp. In augustus vorig jaar lag dat percentage bij een soortgelijke enquête nog op circa 66. MAASTRICHT - Hoor een kort maar hevig nood weer is het treinverkeer tussen Maastricht en Sit tard sinds zaterdagavond gestremd. De beide spoor banen zijn over een breedte van dertig meter bedekt met een brei van leem, grind en zand. Dat heeft een woordvoerder van de Maastrichtse politie zaterdag avond meegedeeld. Het treinverkeer op dit baanvak is maandagochtend hervat. Volgens hem heeft zich tussen Maastricht en het dorp Geulle (gemeente Meerssen) geduren de dertig minuten, tussen kwart over vijf en kwart voor zes zaterdagmiddag een hevig noodweer ontladen. Op diverse plaatsen viel tien centimeter hagel en meer. Persoonlijke on gelukken hebben zich nergens voorgedaan. Op de Schneiders- berg in 'Geulle, waar graaf werkzaamheden worden uitge voerd, stroomde zo'n massa water door de gleuven omlaag dat grond ging schuiven. Die modder overspoelde aan de voet van de Schneidersberg de daar gelegen spoorbaan Maastricht-Sittard. Niet verantwoord Ook al kan de modder vrij snel opgeruimd worden, dan nog is het volgens de politie niet ver antwoord om het treinverkeer tussen Maastricht en Sittard te hervatten. Daarvoor is onder zoek van de onderliggende la gen vereist met als gevolg dat vermoedelijk pas maandag de treinen van Maastricht naar het noorden weer kunnen gaan rijden. De Nederlandse Spoor wegen hebben voor zaterdag avond en zondag bussen inge zet tussen Maastricht en Beek. Pendeltreinen rijden tussen Sittard en Beek. De intercity- treinen Zandvoort-Maastricht rijden naar Heerlen. Tussen Heerlen en Maastricht zijn. ex tra treinen ingezet. Volgens de NS moeten passagiers hierdoor rekening houden met een ver traging van ongeveer 30 minu ten. Het noodweer trof later ook het Limburgse toeristenoord Valkenburg. Verscheidene stra ten kwamen blank te staan en moesten worden afgesloten. Persoonlijke ongelukken de den zich niet voor. De materiële schade is evenwel enorm groot maar valt nog niet precies te schatten. Kelders stonden on der water en huizen slibden dicht met klei, zand en grind. Mensen van geméentewerken en particulieren zijn met grij pers urenlang bezig geweest om het grootste vuil te verwij deren. Beslissing invoering OV-kaart was foute beslissing, HILVERSUM - De OV-kaart voor studenten moet worden afgeschaft. Het geld dat ermee gemoeid is kan dan worden teruggegeven aan de studenten. VVD-Kamerlid Jorritsma bepleitte dat zaterdag voor de TROS-radio. Ze reageerde op het stuklopen van de onderhandelingen over de OV-kaart tussen de NS en minister Ritzen van onderwijs. Studenten kunnen daardoor alleen met het stads- en streekver voer en met speciale bussen reizen. Volgens Jorritsma zal de ov- kaart de komende jaren steeds verder worden uitgekleed door dé bezuinigingen op de studie financiering en het duurder worden van het openbaar ver voer. Daarom moet de „foute beslissing" om een ov-kaart in te voeren maar worden terug gedraaid, vindt zij. Ver- keerspecialist Van Vlijmen (CDA) gaat niet zover, maar meent wel dat de bus voor stu denten „geen reëel alternatief" is. Bovendien is het inzetten van extra bussen in strijd met het beleid van minister Maij (Verkeer) om de druk op de we gen te verminderen, meent Van Vlijmen. Fractieleider Lank- horst van GroenLinks vindt dat studenten de keus moet worden gegeven tussen een ov- kaart die alleen in het week einde geldt, of een kaart die uitsluitend door de week kan worden gebruikt. Jorritsma hekelde de ruzie tussen Maij en Ritzen over het mislukken van de onderhandelingen met de NS over de ov-kaart voor stu denten. Ze noemde „de commu nicatiestoornissen" tussen bei de bewindslieden „slecht voor de politiek." Maij vindt dat de besprekingen met de NS hero pend moeten worden. Ritzen is daartoe alleen bereid als de NS hun prijs laten zaken. De on derhandelingen met de Spoor wegen liepen stuk op een be drag van 35 miljoen. Tijdon cn standen volgens gelijdctafcl Hydro-meteoccntrum Zeela'nd t.o.v. NAP Springtij 8 mei Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 door Mare Legendre Maandag 3 mei Zierikzee Presentatie infomap tijdens themamiddag in Kruisgebouw, Jannewekken. 15.00 uur. Vergadering adviescommissie ruimtelijke ordening. Stad huis. 19.30 uur. Dinsdag 4 mei Renesse Herdenking bij verzetsmonu- ment. Oude Moolweg. 19.30 Woensdag 5 mei Zierikzee le FNV-spreekuur voor oude ren in CSG-gebouw. Van 10.00 tot 11.30 uur. Contactbijeenkomst UW. UW-gebouw. 19.30 uur. Bevrijdingsconcert (Ars Musi- ca). Nieuwe Kerk. 20.00 uur. Donderdag 6 mei Zierikzee Viering eerste lustrum dagver zorging De Wieken. Vanaf 14.00 uur. Musical De showbiz lonkt. Pro testants Christelijke basis school Jan Wouter van den Doel. 19.30 uur. Nieu werker k Vergadering adviescommissie az. Gemeentehuis. 19.30 uur. Vrijdag 7 mei Zierikzee Musical De showbiz lonkt. Pro testants Christelijke basis school Jan Wouter van den Doel. 19.30 uur. Zaterdag 8 mei Renesse Ophaaldag rommelmarkt. In de gehele kern. Vanaf 09.00 uur. Maandag 10 mei Zierikzee Lezing prof. dr. Janice Kulyk Keefer over Canadese litera tuur. DAS-Zeeland, Jannewek ken 19. 20.00 uur. Dinsdag 11 mei Kerkwerve Soosmiddag in 't Zuudènde. 14.00 uur. Donderdag 13 mei Zierikzee Johan Willem Frisokapel. Nieuwe Kerk. 20.00 uur. Renesse Seniorenreis. Vanaf dorpshuis. 07:30 uur. Vrijdag 14 mei Zierikzee Politieke cursus JOVD. Mon- dragon. 19.30 uur. Zaterdag 15 mei Zierikzee Fietsenkijkdag. Politiebureau. Van 09.00 tot 12.00 uur. Geraniummarkt (Groei en Bloei). Mosselboomgaard. Overdag. Uitvoering Hohe Messe van J. S. Bach. Kamerkoor Magister Cantat. Nieuwe Kerk. 20.00 uur. Woensdag 19 mei Zierikzee Zangavond Zending zonder grenzen. Nieuwe Kerk. Donderdag 20 mei Nieuwerkerk D au w zwemmenZ wemb ad Dol-fijn. Aanvang tussen 05.30 en 08.00 uur. Zaterdag 29 mei Brouwershaven Bazar/rommelmarkt. Gerefor meerde kerk, Bostonplein. 09.00-17.00 uur. Woensdag 2 juni Zierikzee Paardenmarkt/jaarmarkt. Ba lie e.o. Overdag. Kleine kermis. Havenplein. Donderdag 3 juni Zierikzee Kleine kermis. Havenplein. Vrijdag 4 juni Zierikzee Kleine kermis. Havenplein, Dreischor Concert Zeeuws Jeugdorkest. Nederlandse Hervormde kerk. 19.30 uur. Zaterdag 5 juni Zierikzee Kleine kermis. Havenplein. Zaterdag 12 juni Brouwershaven Rommelmarkt. Schoolplein OBS De Schoener. 09.00-16.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 2