Vier Bruenaars geëerd met koninklijke onderscheiding Conflict Duivelands college en brandweer niet opgelost 0 1 GRATIS ADVERTENTIE UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND r ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Twee eremedailles in goud en twee Ridders in de Orde van Oranje-Nassau Raadsleden houden initiatiefvoorstel aan in afwachting reactie ministerie Inbraak in woningen Auto in de sloot na slip Telefoon kraker gepakt dé krant van schouwen - duiveland! ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uit onze grote kollektie leuke, originele en moderne kaarten. Wie deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bij de familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode. drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 MAANDAG 3 MEI 1993 149e JAARGANG NR 25351 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Drie Bruse gedecoreerden: v.l.n.r. J. Braber, A. Maaskant, burgemeester A. Vogelaar en L. Ottens. (Foto: Joop van Houdt). BRUINISSE - Net als vorig jaar is de meeste lintjesregen neergekomen in Bruinisse. -Twee iirvoners van het vissersdorp aan de Grevelingen werden geridderd. Twee anderen kregen uit handen van burgemeester A. Vogelaar de eremedaille in goud behorende bij de Orde van Oranje-Nassau. De twee nieuwbakken Ridders in de Orde van Oranje-Nassau zijn A. Maaskant, algemeen di recteur van Maaskant Ship yards, en P. C. Janssen. Maas kant was naar het Bruse ge meentehuis gelokt. Janssen kreeg de hoge koninklijke on derscheiding uit handen van zijn commandant. Burgemees ter Vogelaar begon zijn toe spraak tot Maaskant met de opmerking dat het voor de tweede keer binnen zes weken was dat zij oog in oog met el kaar stonden. „Twintig maart 1993 was een bijzondere dag voor Maaskant Shipyards en voor U persoonlijk. Velen vier den toen met u het 45-jarig ju bileumfeest van een twee eenheid. Het was een fantas tisch feest, waarvan de stijl en het niveau klasse genoemd kon worden", aldus Vogelaar. Gegroeid Vogelaar schetste vervolgens in het kort de ontwikkeling van de Bruse scheepswerf van een klein lokaal bedrijf naar een bedrijf dat ook op internatio nale schaal opereert. „Het gaat het bedrijf goed. Uw orderpor tefeuille is uitstekend gevuld. En dat betekent voorlopig con tinuïteit en stabiliteit in het bedrijf én voor de werkgele genheid. Want die is voor een gemeente als Bruinisse zeer be langrijk", aldus Vogelaar. Hij kenschetste Maaskant als een onverzettelijk en doortastend mens met kennis en inzicht die niet alleen .geïnspireerd is, maar ook kan inspireren. „Al lemaal eigenschappen die een absolute voorwaarde zijn om te kunnen doen, te kunnen blij ven doen wat u deed in de loop van 45 jaar", aldus Vogelaar. „Als algemeen directeur staat u temidden van Uw mensen. Zo staat u ook temidden van de Bruse gemeenschap. Joviaal en amicaal is uw opstelling. U bent geboren en getogen Brue- naar en die afkomst hebt u nooit verloochend. Noch bin nen ons dorp, noch daarbui ten", aldus Vogelaar. Hij stelde dat Maaskant Shipyards met haar specialismen in de visse rijsector niet weg te denken is uit de Nederlandse scheeps bouw. „Ik hoop dat dit tot in lengte van jaren zo zal blijven. Tot heil ook van de belangen van onze plaatselijke bevolr king. Mosselvissers, werkne mers en al degenen die indirect een boterham verdienen". 'Een Rasbruenaar'. Met die woorden omschreef Vogelaar L. Ottens. Ottens werd geboren in Drenthe en kwam in 1965 naar Bruinisse waar hij be noemd was tot directeur van de Rabobank. „U slaagde er al snel in u Bruenaar tussen de Bruenaars te voelen, hetgeen niet alleen veel respect af dwong doch u ook geliefd maakte in brede lagen van de plaatselijke bevolking. Het was dan ook niet verwonder lijk, mede gelet op met name uw bestuurlijke capaciteiten, dat u door tal van verenigingen en instellingen werd benaderd met het verzoek een bestuurs functie te aanvaarden. Op u werd nooit (en wordt nog steeds niet) tevergeefs een be roep gedaan", aldus Vogelaar. Inzet en enthousiasme Vogelaar stak vervolgens uit gebreid de loftrompet over Ot tens. „Met veel inzet, enthou siasme en inspiratie weet u als geen ander inhoud aan uw functies te geven, hetgeen voor al in een kleine gemeente als die van Bruinisse - waarin een bloeiend verenigingsleven van zoveel betekenis is - veel waar dering oogst", aldus de Bruse eerste burger. Vervolgens gaf hij een korte opsomming van de maatschappelijke verdien sten van Ottens. Ottens was niet alleen actief binnen de plaatselijke Nederlandse Her vormde Kerk maar zette zich ook in voor de afdeling Brui nisse van de VVV. Hij was on der andere voorzitter van de Bruse VVV en in die hoedanig heid heeft hij kunnen zien hoe het toerisme in Bruinisse een steeds grotere rol ging vervul len. Behalve de WV was ,er in Bruinisse ook de Stichting Festiviteiten Bruinisse en ook daar had Ottens zijn inbreng in. Verder was hij, zo bleek uit de opsomming van Vogelaar, medeverantwoordelijk voor de oprichting van de Watersport vereniging Bruinisse, is mede bestuurder van het J. C. Bal fonds, was penningmeester van de Wielerronde Bru, voor zitter van de Ondernemersver eniging en actief binnen de re gionale ziekenomroep Nomen Nescio. „Het behoeft, lijkt mij, geen betoog dat de heer Ottens een bijzonder mens kan wor den genoemd, waaraan niet al leen het gemeentebestuur, maar ook het verenigingsleven veel dank is verschuldigd. Op een bijna onnavolgbare wijze heeft u zich ingezet voor de ge hele Bruse gemeenschap". Iemand die op dezelfde manier omschreven kan worden is J. W. Braber, een geboren en getogen Bruenaar die zijn hele leven heeft gewerkt en gewoond in Bruinisse. Hij begön als be diende in het winkeltje van zijn vader. „In de loop der ja ren is dit winkeltje uitgegroeid tot een voor dorpse begrippen grote zaak met de verkoop van de meest uiteenlopende artike len", beschreef Vogelaar. „Uw winkel werd dan ook terecht weieens De dorpswinkel met stadssortering genoemd", al dus Vogelaar. Hij stelde dat een 40-urige werkweek voor Bra ber altijd iets onbereikbaars is geweest. „Het is daarom zo prijzenswaardig te noemen dat u zich, ondanks uw zeer druk ke werkzaamheden, op een niet aflatende, enthousiaste wijze - en dat gedurende vele jaren - wilt inzetten voor de Bruse gemeenschap". Braber is, zo bleek uit de op somming van Vogelaar, bijna 40 jaar lid geweest van muziek korps Nu met Hope. Verder was hijnet als Ottens actief in de VVV én de Stichting Festivi teiten Bruinisse. „De Stichting Festiviteiten is inmiddels een onmisbare schakel in het toe ristisch gebeuren in Bruinisse geworden. Er kan zonder enige terughoudendheid gesteld wor den dat u, mijnheer BrabeR ge durende deze 25 jaar de grote stimulator binnen de organisa tie bent geweest. Degene die altijd het overgrote deel van de werkzaamheden voor zijn rekening nam", aldus Vogelaar. Verder was Braber actief binnen de Ondernemers vereniging Bruiniss^ en jaren lang één van de stuwende krachten achter de Thptoe Bruinisse. „Ik dacht een in drukwekkende opsomming te hebben gegeven van uw in spanningen voor de Bruse ge meenschap. Hoe kon u de tijd vinden voor al deze activitei ten? Het was maar goed dat u vrijgezel was, want geen enke le vrouw had dit allemaal toe gestaan. Een formidabele lijst met verdiensten voor onze plaatselijke gemeenschap siert u. Dank en waardering daar voor zijn op hun plaats", be sloot Vogelaar. Braber kreeg de ere-medaille in goud. NIEUWERKERK - Het geschil tussen het Duivelandse college van burgemeester en wethouders en een meerderheid van de Duivelandse brandweer is nog niet opgelost. Tijdens de raadsvergadering in het ge meentehuis te Nieuwerkerk besloot de raad om het initiatiefvoorstel, waarmee men de beslissingen van het college ongedaan wilde maken, aan te houden. Dit in afwachting van de reactie van het ministerie van bin nenlandse zaken aan wie de zaak ook is voorgelegd. Bijna het hele Duivelandse brandweerkorps zat tijdens de raadsvergadering op de publie ke tribune om te horen wat er over hun zaak werd gezegd. Ze ventien brandweerlieden zijn boos omdat het college van burgemeester en wethouders zonder hun inspraak een nieuw kaderlid heeft benoemd en om dat men de heer J. J. de Vlieger heeft benoemd tot ondercom mandant van het korps terwijl hij niet in het bezit is van het daarvoor vereiste rijksdiplo ma onderbrandmeester. De gemoederen liepen daar over zo hoog op dat uit de Dui velandse raad een enquête commissie werd benoemd die een en ander moest onderzoe ken. In haar conclusies stelt de enquête-commissie dat de be noeming van de heer De Vlie ger inderdaad in strijd is met het Besluit Brandweerperso neel en daarom nietig moet worden verklaard. Ook de benoeming van J. M. Stouten als vijfde kaderlid door het college van b en w zou op geen enkel voorschrift geba seerd zijn en op on-democrati- sche wijze tot stand zijn geko men. Ook dat besluit zou moe ten worden ingetrokken. Om een en ander recht te trek ken diende de voltallige raad tijdens de raadsvergadering een initiatiefvoorstel in. „Het is een zeer ernstige zaak wat zich allemaal heeft afgespeeld en nog afspeelt", aldus PvdA- raadslid C. J. Hillebrand die het initiatiefvoorstel namens de raad toelichtte. Hij zei het te betreuren dat het college van b en w tot nu toe geen stappen heeft ondernomen om het con flict op te lossen. „Daarom rest de raad niets anders dan het ge zamenlijke standpunt via het dit initiatiefvoorstel aan te bieden". In het voorstel werd aangegeven dat de beide om streden benoemingen voor 8 mei ongedaan moeten worden gemaakt. Niet bevoegd Burgemeester A. Bergshoeff kon echter voorkomen dat het initiatiefvoorstel in stemming werd gebracht. Hij stelde dat de raad niet bevoegd is om een beslissing te nemen zoals die in het initiatiefvoorstel staat. „Volgens de geldende Brand weerwet is het college van b en w beslast met het benoemen, ontslaan en schorsen van brandweerlieden. Het college heeft de benoemingen dus niet op onjuiste gronden gedaan". Hij vertelde dat een en ander ook is voorgelegd aan de minis ter van binnenlandse zaken en dat het antwoord van het mi nisterie binnen twee weken wordt verwacht. Na schorsing voor overleg bleek de Duivelandse raad zich de woorden van de burgemees ter te hebben aangetrokken. Namens de raad liet de heer Hillebrand weten dat men had besloten het agendapunt aan te houden tot de volgende ge meenteraadsvergadering. Dit omdat men niet direct een dui delijk overzicht had van de ju ridische kanten van de zaak wanneer de woorden van bur gemeester Bergshoeff bleken te kloppen. „En we willen de standpunten niet aanscherpen. We moeten proberen om het ge schil tot een goed einde te bren gen". Volgens de heer Bergshoeff heeft het Duivelandse college diverse keren geprobeerd om het conflict in een gesprek met de brandweer op te lossen, „Maar niemand wil praten en dan wordt het erg moeilijk". Een gekromde rug brengt dikwijls een versiering op de borst. Wijnaendst Francken Perioden met ron HET WEER In de loop van de nacht opklarin gen. Minimum temp. ±3 graden en plaatselijk vorst aan de grond. Overdag perioden met zon en droog. Middagtemp. ongeveer 14 graden. Wind noord tot noordoost, zwak tot matig, rond kracht 3. 3 SAMENVOEGING Er komt een onderzoek naar een mogelijke samen voeging van de gemeenten Bruinisse en Duiveland. 6/7 KONINGINNEDAG In alle kernen van Schouwen-Duiveland werd vrijdag het Koninginnefeest gevierd. 8 VOETBAL Bruse Boys ontsnapt aan degradatie uit de derde klasse. 9 KAMPIOEN Dreischor is kampioen geworden in de derde klas zon dagafdeling. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's ROTTERDAM - Mr Drs. P. Th. Tjabbes is per 1 mei benoemd tot directeur van het Stedelijk Museum Schiedam. Tjabbes is gedurende twee jaar waarne mend directeur van het mu seum geweest. Voordat Tjabbes bij het museum kwam, be kleedde hij diverse functies in Brazilië, onder meer bij het mi nisterie van cultuur. WESTERSCHOUWEN T55EI- SCHOR - In het afgelopen weekend werd ingebroken in woningen in Westerschouwen en Dreischor. In beide gevallen waren de bewoners niet thuis ten tijde van de inbraak. B. uit Westerschouwen deed bij de politie aangifte van diefstal uit zijn woning. De diefstal moet volgens de politie tussen 13.45 en 17.30 uur vrijdagmid dag gepleegd zijn. De dieven gingen er vandoor met een aan tal sieraden. In de nacht van vrijdag op zaterdag werd inge broken in een vakantiewoning aan de Daniel Ockerstraat in Dreischor. Aangifte werd ge daan door K. uit Vleuten. Er wefd een aantal huissleutels gestolen. Van D. uit Den Haag deed bij de politie aangifte van vernie lingen in een woning aan de Vroonweg in Burgh-Haamste- de. In de vakantiewoningen waren diverse vernielingen aangericht. Vermoedelijk is ook op de bedden in de woning geslapen. NOORDGOUWE - De auto van H. uit Middenschouwen raakte vrijdagavond beschadigd door een eenzijdig ongeval. Er de den zich geen persoonlijke on gelukken voor. Het ongeluk gebeurde vrijdag avond omstreeks 20.30 uur toen H. met zijn auto over de Groe- neweg reed in de richting van Noordgouwe. In een bocht raakte H. met de wielen van de auto in de zachte berm, 'raakte vervolgens de macht over het stuur kwijt en belandde met zijn auto in de sloot. OOSTERLAND - Door de ge meentepolitie van Zoetermeer werd zaterdag K. uit Rotter dam aangehouden op verden king van het kraken van een munt-telefoon. K. werd overgedragen aan de politie in Zierikzee en na ver hoor bekende hij op 15 april een munt-telefoon in een weg restaurant in Oosterland te hebben opengebroken. De daardoor aangerichte schade wordt door K. vergoed. Hij is inmiddels weer in vrijheid ge steld. i~ Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 48,50 -□ kwartaalabonnement met autom. afschr. k f 46,— jaarabonnement f 183,— jaarabonnement met autom. afschr. f 173,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. adres postcodeplaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: 5BE Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar O Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, CD Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. ~l ZZN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 1